Σελ. 386 από 429 ΠρώτηΠρώτη ... 366376381384385386387388391396406 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 5.776-5.790 από 6430
  1. #5776
    Εγγραφή
    20-12-2005
    Μηνύματα
    3.228
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49997/4997
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΞΑΝΘΗ
    Router
    Speedport W 724V
    SNR / Attn
    24,4(dB) / (dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nikiforos Εμφάνιση μηνυμάτων
    κατσε να δω, ενημερωνω σε λιγο

    - - - Updated - - -

    εψαξα και χειροκινητα και ετσι και δεν το βλεπω καπου στo /usr

    which gwhere
    which: no gwhere in (/usr/local/bin:/usr/bin:/bin:/usr/local/sbin:/usr/lib/jvm/default/bin:/usr/bin/site_perl:/usr/bin/vendor_perl:/usr/bin/core_perl)

    - - - Updated - - -

    κατσε να το κανω σωστα να δω.
    Άρα δηλαδή δεν έτρεξες make install και το έτρεχες μέσα από τον πηγαίο κατάλογο, σωστά; Όταν τρέχεις το configure, αυτό κάνει hardcode κάποιες διαδρομές καταλόγων με βάση που του είπες να εγκαταστήσει. Το παραγόμενο πρόγραμμα λοιπόν προσπαθεί να ανοίξει το /usr/local/share/gwhere/plugins/κτλ και δεν μπορεί να βρει το αρχείο που θέλει γιατί δεν έγινε η εγκατάσταση.

    Μπορείς όπως είσαι να τρέξεις make install και να εγκαταστήσεις στο /usr/local απλά είναι λίγο τσαπατσούλικο έτσι. Για εμένα καλύτερο θα ήταν να ορίσεις και την παράμετρο --prefix=/opt/τάδε ώστε να στα πετάξει όλα εκεί και αν αύριο θέλεις να το σβήσεις απλά να σβήσεις ολόκληρο τον κατάλογο χωρίς να μείνουν απομεινάρια.

    Η ακόμη καλύτερη λύση είναι, όταν δεις ότι συνεχίζει να λειτουργεί σωστά το πρόγραμμα και δεν έχει θέματα, να σου γράψει κάποιος φίλος από εδώ ένα pkgbuild το οποίο θα το πετάει κανονικά στο /usr και θα μπορείς να το δουλέψεις μέσω του pacman ή όπως δουλεύει το aur. Δεν έχω ιδέα από αυτά.

    Edit: Αν και το πρόγραμμα θα τρέξει σε Arch, η compilation του είναι ψιλό εκτός θέματος από το νήμα του Arch οπότε ζητώ συγγνώμη για την σπατάλη του bandwitdh και την τυχόν κατάχρηση της υπομονής των παρευρισκόμενων.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος imitheos : 13-03-21 στις 15:02.
    "I like offending people, because I think people who get offended should be offended" - Linus Torvalds

    "Παλιά είχαμε φτωχούς οι οποίοι ζούσανε σε φτωχογειτονιές. Τώρα, η οικονομικά δυσπραγούσα τάξη
    κατέχει στέγες υποδεέστερης ποιότητας σε υποβαθμισμένα αστικά κέντρα" - George Carlin
    Γα.... την πολιτική ορθότητα.

  2. #5777
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.125
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Παμε απο την αρχη. Καταρχην τα πεταξα ολα.
    Εχω κανει το script που ειπες ενα αρχειo gwhere.sh και ειναι στο /tmp τωρα.
    Οταν τρεξω το αρχειο κανει εκει μεσα τον φακελο του gwhere.
    Στο script σου εχεις το configure βλεπω. Mετα μου λεει να κανω make.
    Παω στο /src και το κανω sudo make-j και sudo make install.
    ειναι σωστα ετσι?

    Τωρα ειδα οτι στο /opt εχει βαλει αλλα πραγματα /opt/gwhere/share/gwhere/plugins/ και εχει τους 2 φακελους που λεγαμε.
    Αλλα το προγραμμα εχει μεινει στο /tmp

    - - - Updated - - -

    Το aur δεν εχει καποια σχεση δεν υπαρχει εκει. Δεν εχω ιδεα πως γινεται να κανει καποιος πακετο εκει και τα σχετικα.

    - - - Updated - - -

    μαλλον πετυχε

    nikiforos@nikiforos-desktop gwhere-0.2.3]$ whereis gwhere
    gwhere: /opt/gwhere/bin/gwhere

    δεν θελει στο /src για το make τωρα ειναι σωστα στο /opt

  3. #5778
    Εγγραφή
    20-12-2005
    Μηνύματα
    3.228
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49997/4997
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΞΑΝΘΗ
    Router
    Speedport W 724V
    SNR / Attn
    24,4(dB) / (dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nikiforos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τωρα ειδα οτι στο /opt εχει βαλει αλλα πραγματα /opt/gwhere/share/gwhere/plugins/ και εχει τους 2 φακελους που λεγαμε.
    Αλλα το προγραμμα εχει μεινει στο /tmp
    Δεν γίνεται. To make install θα παρήγαγε το /opt/gwhere/bin/gwhere.
    "I like offending people, because I think people who get offended should be offended" - Linus Torvalds

    "Παλιά είχαμε φτωχούς οι οποίοι ζούσανε σε φτωχογειτονιές. Τώρα, η οικονομικά δυσπραγούσα τάξη
    κατέχει στέγες υποδεέστερης ποιότητας σε υποβαθμισμένα αστικά κέντρα" - George Carlin
    Γα.... την πολιτική ορθότητα.

  4. #5779
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.125
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Δουλευει!!!!! 1000 ευχαριστω τι αλλο να πω δλδ!

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από imitheos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν γίνεται. To make install θα παρήγαγε το /opt/gwhere/bin/gwhere.
    Εννοω τον φακελο αφου στην αρχη το script το δινει στo /tmp

    - - - Updated - - -

    Στο opt εχει αυτα τωρα
    [nikiforos@nikiforos-desktop gwhere]$ ls
    bin man share
    Στο bin ειναι το εκτελεσιμο, εγω το ετρεχα απο τον φακελο στο /tmp στο /src

    Κώδικας:
    [nikiforos@nikiforos-desktop gwhere-0.2.3]$ ls
    ABOUT-NLS   autogen.sh    ChangeLog     config.h.in    configure       debian          gwhere.spec.in  install-sh  Makefile      missing        README     stamp-h.in
    acconfig.h  autoscan.log  ChangeLog.fr  config.log     configure.in    doc             gwhere.xpm      intl        Makefile.am   mkinstalldirs  slackware  TODO
    aclocal.m4  BUGS          config.guess  config.status  configure.scan  gwhere.desktop  INSTALL         libtool     Makefile.in   NEWS           src        win32
    AUTHORS     BUGS.fr       config.h      config.sub     COPYING         gwhere.spec     INSTALL-FR      ltmain.sh   Makefile.win  po             stamp-h

  5. #5780
    Εγγραφή
    20-12-2005
    Μηνύματα
    3.228
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49997/4997
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΞΑΝΘΗ
    Router
    Speedport W 724V
    SNR / Attn
    24,4(dB) / (dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nikiforos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δουλευει!!!!! 1000 ευχαριστω τι αλλο να πω δλδ!

    Στο opt εχει αυτα τωρα
    [nikiforos@nikiforos-desktop gwhere]$ ls
    bin man share
    Στο bin ειναι το εκτελεσιμο, εγω το ετρεχα απο τον φακελο στο /tmp στο /src
    Για αυτό δεν σου έπαιζε γιατί το έτρεχες από το src (για την ακρίβεια γιατί το έτρεχες χωρίς να έχεις κάνει make install όχι επειδή το έτρεχες από το src).

    Το script μου (εκτός απροόπτου) θα τα έκανε όλα αυτόματα και θα σου έπαιζε με την μία χωρίς να παιδευτείς. Καλά έκανες όμως και το πείραξες και έβαλες δικές σου αλλαγές γιατί μπορεί εγώ να ήμουν κακόβουλος και αυτό που έδωσα να σου έκανε ζημιά. Πέρα από αυτό κατάλαβες και καλύτερα πώς δουλεύει, πειράζοντας τα βήματα.

    Χαίρομαι που έπαιξε. Αν διαβάσεις ποτέ στο arch ότι διώχνουν το gtk2, πάτα μια φωνή να αντιγράψουμε τις απαραίτητες βιβλιοθήκες στο /opt/gwhere και να κάνουμε ένα wrapper με ld_library_path για να συνεχίσει να παίζει και τότε.
    "I like offending people, because I think people who get offended should be offended" - Linus Torvalds

    "Παλιά είχαμε φτωχούς οι οποίοι ζούσανε σε φτωχογειτονιές. Τώρα, η οικονομικά δυσπραγούσα τάξη
    κατέχει στέγες υποδεέστερης ποιότητας σε υποβαθμισμένα αστικά κέντρα" - George Carlin
    Γα.... την πολιτική ορθότητα.

  6. #5781
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.125
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από imitheos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για αυτό δεν σου έπαιζε γιατί το έτρεχες από το src (για την ακρίβεια γιατί το έτρεχες χωρίς να έχεις κάνει make install όχι επειδή το έτρεχες από το src).

    Το script μου (εκτός απροόπτου) θα τα έκανε όλα αυτόματα και θα σου έπαιζε με την μία χωρίς να παιδευτείς. Καλά έκανες όμως και το πείραξες και έβαλες δικές σου αλλαγές γιατί μπορεί εγώ να ήμουν κακόβουλος και αυτό που έδωσα να σου έκανε ζημιά. Πέρα από αυτό κατάλαβες και καλύτερα πώς δουλεύει, πειράζοντας τα βήματα.

    Χαίρομαι που έπαιξε. Αν διαβάσεις ποτέ στο arch ότι διώχνουν το gtk2, πάτα μια φωνή να αντιγράψουμε τις απαραίτητες βιβλιοθήκες στο /opt/gwhere και να κάνουμε ένα wrapper με ld_library_path για να συνεχίσει να παίζει και τότε.
    Ωραια εγινε ευχαριστω! και εγω χαιρομαι που επαιξε γιατι ηταν πακετο να μην παιζει, πολυ σημαντικο προγραμμα για μενα αυτο.

  7. #5782
    Εγγραφή
    31-10-2008
    Μηνύματα
    2.597
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Conn-x OTE
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Gentoo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το hard disk sentinel υπάρχει για linux! Αλλά δεν ξέρω αν το έχει στο aur. Προσωπικά θα του ρίξω μια ματιά (θα το "πετάξω" στο /opt και θα το τρέξω από εκεί)

    Παίζει μια χαρά! Τελικά το 98 που έλεγε στο smartctl, είναι το health...

    Συνημμένο Αρχείο 225574
    Μια χαρά.Αλλά εφ'όσον φαίνεται η φθορά στο smartctl και μιας και δεν είναι opensource,λέω να μην το βάλω.

  8. #5783
    Εγγραφή
    24-10-2004
    Μηνύματα
    15.637
    Downloads
    43
    Uploads
    0
    ISP
    V
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Gentoo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι, αρκεί. Εγώ ας πούμε με 16gb ram, έχω αυτά τα tmpfs dirs στο fstab:

    Κώδικας:
    tmpfs   /home/user/.cache        tmpfs   rw,nosuid,noatime,nodev,size=2G,mode=1777   0 0
    tmpfs   /tmp                    tmpfs   rw,nosuid,noatime,nodev,size=2G,mode=1777   0 0
    tmpfs   /var/tmp                tmpfs   rw,nosuid,noatime,nodev,size=4G,mode=1777  0 0     
    tmpfs   /var/cache/ccache       tmpfs   rw,nosuid,noatime,nodev,size=6G,mode=1777  0 0     
    tmpfs   /run                    tmpfs   rw,nosuid,noatime,nodev,size=50M,mode=1777  0 0
    Και μπορείς να μεταβάλεις το μέγεθος κατά το δοκούν, realtime με "mount -o remount"
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από zaxus Εμφάνιση μηνυμάτων
    Βάζοντας τα παραπάνω στο fstab αρκεί ή χρειάζεται και τίποτα άλλο εφόσον δεν έχουν ρυθμιστεί αυτά απ' την αρχή?
    Εκτός από τα παραπάνω (πλην του ccache) πολύ σημαντικό είναι να βάλεις και όλα τα compiles να γίνονται σε tmpfs. Γλυτώνεις πάρα πολλά γραψίματα που μπορείς να αποφύγεις όταν χτίζεις κάτι από aur
    Γιαυτό στο makepkg.conf βάζουμε ένα
    Κώδικας:
    BUILDDIR=/tmp/makepkg
    και ότι κατεβάζουμε από aur θα χτίζεται στην ram

  9. #5784
    Εγγραφή
    14-02-2003
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    1.221
    Downloads
    19
    Uploads
    0
    ISP
    -
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Gentoo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι, αρκεί. Εγώ ας πούμε με 16gb ram, έχω αυτά τα tmpfs dirs στο fstab:

    Κώδικας:
    tmpfs   /home/user/.cache        tmpfs   rw,nosuid,noatime,nodev,size=2G,mode=1777   0 0
    tmpfs   /tmp                    tmpfs   rw,nosuid,noatime,nodev,size=2G,mode=1777   0 0
    tmpfs   /var/tmp                tmpfs   rw,nosuid,noatime,nodev,size=4G,mode=1777  0 0     
    tmpfs   /var/cache/ccache       tmpfs   rw,nosuid,noatime,nodev,size=6G,mode=1777  0 0     
    tmpfs   /run                    tmpfs   rw,nosuid,noatime,nodev,size=50M,mode=1777  0 0
    Και μπορείς να μεταβάλεις το μέγεθος κατά το δοκούν, realtime με "mount -o remount"
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ranger Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εκτός από τα παραπάνω (πλην του ccache) πολύ σημαντικό είναι να βάλεις και όλα τα compiles να γίνονται σε tmpfs. Γλυτώνεις πάρα πολλά γραψίματα που μπορείς να αποφύγεις όταν χτίζεις κάτι από aur
    Γιαυτό στο makepkg.conf βάζουμε ένα
    Κώδικας:
    BUILDDIR=/tmp/makepkg
    και ότι κατεβάζουμε από aur θα χτίζεται στην ram
    Μερικές επισημάνσεις:
    Όσον αφορά την γραμμή
    Κώδικας:
    tmpfs   /home/user/.cache        tmpfs   rw,nosuid,noatime,nodev,size=2G,mode=1777   0 0
    Επειδή το δοκίμασα και δεν λειτούργησε απροβλημάτιστα σε συνδυασμό με firejail & apparmor, εξαιτίας ownership. Πιθανότατα να χρειαστεί μια τροποποίηση. Η κατάλλληλη μορφή για την περίπτωσή μου ήταν:
    Κώδικας:
    tmpfs   /home/user/.cache        tmpfs   rw,nosuid,noatime,nodev,size=1G,mode=700,uid=XXXX,gid=ΥΥΥΥ    0 0
    όπου ΧΧΧΧ:YYYY ειναι userid & groupid (τα παιρνεις εύκολα εκτελώντας getent passwd user)
    Να σημειωθεί ότι ενδέχεται κάποιες εφαρμογές να κάνουν κατάχρηση αυτού του χώρου κα να θεωρούν οτι θα παραμένει μεταξύ των reboot, με όποιες συνέπειες επιφέρει αυτό. (cache rebuild after reboot)


    Επίσης, οι γραμμες
    Κώδικας:
    tmpfs   /tmp                    tmpfs   rw,nosuid,noatime,nodev,size=2G,mode=1777   0 0
    tmpfs   /run                    tmpfs   rw,nosuid,noatime,nodev,size=50M,mode=1777  0 0
    ενδέχεται να ειναι περιττές γιατί το σύστημα κάνει αυτόματα mount τα συγκεκριμένα paths σε tmpfs (πηγή). O μόνος λόγος για να μπουν είναι για να τροποιηθούν default flags, size και permissions

  10. #5785
    Εγγραφή
    31-07-2010
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    3.461
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Nova
    Router
    TP-LINK Archer VR400
    SNR / Attn
    8.3(dB) / 6.2(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από thama Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μερικές επισημάνσεις:
    Όσον αφορά την γραμμή
    Κώδικας:
    tmpfs   /home/user/.cache        tmpfs   rw,nosuid,noatime,nodev,size=2G,mode=1777   0 0
    Επειδή το δοκίμασα και δεν λειτούργησε απροβλημάτιστα σε συνδυασμό με firejail & apparmor, εξαιτίας ownership. Πιθανότατα να χρειαστεί μια τροποποίηση. Η κατάλλληλη μορφή για την περίπτωσή μου ήταν:
    Κώδικας:
    tmpfs   /home/user/.cache        tmpfs   rw,nosuid,noatime,nodev,size=1G,mode=700,uid=XXXX,gid=ΥΥΥΥ    0 0
    όπου ΧΧΧΧ:YYYY ειναι userid & groupid (τα παιρνεις εύκολα εκτελώντας getent passwd user)
    Να σημειωθεί ότι ενδέχεται κάποιες εφαρμογές να κάνουν κατάχρηση αυτού του χώρου κα να θεωρούν οτι θα παραμένει μεταξύ των reboot, με όποιες συνέπειες επιφέρει αυτό. (cache rebuild after reboot)


    Επίσης, οι γραμμες
    Κώδικας:
    tmpfs   /tmp                    tmpfs   rw,nosuid,noatime,nodev,size=2G,mode=1777   0 0
    tmpfs   /run                    tmpfs   rw,nosuid,noatime,nodev,size=50M,mode=1777  0 0
    ενδέχεται να ειναι περιττές γιατί το σύστημα κάνει αυτόματα mount τα συγκεκριμένα paths σε tmpfs (πηγή). O μόνος λόγος για να μπουν είναι για να τροποιηθούν default flags, size και permissions
    Ευχαριστώ για τις επισημάνσεις. Μέχρι στιγμής δεν είχα κάποιο θέμα με το .cache του user με τον τρόπο που το είχα, αλλά θα δοκιμάσω να δουλέψω το σύστημα με τις επισημάνσεις σου για να δω αν θα έχει διαφορετική συμπεριφορά (προς το καλύτερο δηλαδή).
    Dealing with pricks, is my speciality.

    Linux all the way.
    Open source all the way.
    Fighting against telemetry, data harvesting, tracking, ads all the way.

    For some people, ignorance is bliss.

  11. #5786
    Εγγραφή
    20-12-2005
    Μηνύματα
    3.228
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49997/4997
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΞΑΝΘΗ
    Router
    Speedport W 724V
    SNR / Attn
    24,4(dB) / (dB)
    Ίσως να ειπώθηκε αλλά αντί να οριστεί μια καταχώρηση στο fstab για νέο tmpfs και να γίνει mount σε /home/user/.cache (και ενδεχομένως να υπάρχουν προβλήματα όπως αυτό με τις άδειες που αναφέρθηκε), δεν σας βολεύει να ορίσετε την μεταβλητή XDG_CACHE_HOME και να της δώσετε τιμή σε κάποιο από τα πολλά υπάρχοντα tmpfs (/tmp, /dev/shm, /run/user, κτλ) που υπάρχουν σε ένα σύστημα;

    Εγώ χρησιμοποιώ τον "runtime" κατάλογο για αυτή τη δουλειά ο οποίος δημιουργείται αυτόματα από systemd / elogind / consolekit / κτλ με τα στοιχεία του εκάστοτε χρήστη και 700 άδειες οπότε και μπορεί να γράψει ο χρήστης σε αυτόν και δεν υπάρχει πρόβλημα με την privacy.

    Κώδικας:
    if [ -d "${XDG_RUNTIME_DIR}" ]; then
           export XDG_CACHE_HOME="${XDG_RUNTIME_DIR}/cache"
           mkdir -p "${XDG_CACHE_HOME}"
           chmod 700 "${XDG_CACHE_HOME}"
    fi
    Έχω το παραπάνω (το οποίο είναι τρελλό overkill, μόνο το export αρκούσε αλλά το άφησα έτσι για παν ενδεχόμενο) στα αρχεία εκκίνησης του shell και έτσι όλα τα αρχεία που θα γράφονταν στο ~/.cache, γράφονται στο /run/user/user_uid (πχ 1000)/cache. Υπάρχουν κάποια προγράμματα που δεν τηρούν την μεταβλητή και γράφουν χύμα στο ~/.cache αλλά είναι μετρημένα στα δάχτυλα του ενός χεριού.
    "I like offending people, because I think people who get offended should be offended" - Linus Torvalds

    "Παλιά είχαμε φτωχούς οι οποίοι ζούσανε σε φτωχογειτονιές. Τώρα, η οικονομικά δυσπραγούσα τάξη
    κατέχει στέγες υποδεέστερης ποιότητας σε υποβαθμισμένα αστικά κέντρα" - George Carlin
    Γα.... την πολιτική ορθότητα.

  12. #5787
    Εγγραφή
    31-10-2008
    Μηνύματα
    2.597
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Conn-x OTE
    Το δικό μου smartctl δείχνει
    Κώδικας:
    SMART Attributes Data Structure revision number: 1
    Vendor Specific SMART Attributes with Thresholds:
    ID# ATTRIBUTE_NAME          FLAG     VALUE WORST THRESH TYPE      UPDATED  WHEN_FAILED RAW_VALUE
      5 Reallocated_Sector_Ct   0x0033   100   100   010    Pre-fail  Always       -       0
      9 Power_On_Hours          0x0032   099   099   000    Old_age   Always       -       5016
     12 Power_Cycle_Count       0x0032   097   097   000    Old_age   Always       -       2948
    177 Wear_Leveling_Count     0x0013   099   099   000    Pre-fail  Always       -       3
    179 Used_Rsvd_Blk_Cnt_Tot   0x0013   100   100   010    Pre-fail  Always       -       0
    181 Program_Fail_Cnt_Total  0x0032   100   100   010    Old_age   Always       -       0
    182 Erase_Fail_Count_Total  0x0032   100   100   010    Old_age   Always       -       0
    183 Runtime_Bad_Block       0x0013   100   100   010    Pre-fail  Always       -       0
    187 Uncorrectable_Error_Cnt 0x0032   100   100   000    Old_age   Always       -       0
    190 Airflow_Temperature_Cel 0x0032   079   061   000    Old_age   Always       -       21
    195 ECC_Error_Rate          0x001a   200   200   000    Old_age   Always       -       0
    199 CRC_Error_Count         0x003e   100   100   000    Old_age   Always       -       0
    235 POR_Recovery_Count      0x0012   099   099   000    Old_age   Always       -       48
    241 Total_LBAs_Written      0x0032   099   099   000    Old_age   Always       -       1974317643
    Μετά από δύο (ή μήπως τρία ) χρόνια και τον καθημερινό βομβαρδισμό ενημερώσεων,υποθέτω πως πρέπει να είμαι ευχαριστημένος.

  13. #5788
    Εγγραφή
    31-10-2008
    Μηνύματα
    2.597
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Conn-x OTE
    Όσοι αναβαθμίσατε σε gtk3 1:3.24.27-4 και έχετε signal desktop,τα θερμά μου συλληπητήρια...

    https://bugs.archlinux.org/task/69990

    https://github.com/signalapp/Signal-Desktop/issues/4513

  14. #5789
    Εγγραφή
    17-03-2003
    Περιοχή
    Trondheim
    Μηνύματα
    3.000
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    Γρήγορη είναι
    ISP
    Telenor
    Είπα να δοκιμάσω αναβάθμιση σε Pipewire (λόγω του pulse-effects για να έχω ένα limiter να μην χαλάω τα αυτιά μου, μεγάλη ιστορία).

    Όλα καλά φαινόταν να δουλεύουν μέχρι που μπήκα σε google meeting, οπότε τους ξεκούφανα όλους και είχα και τρελό distortion στο μικρόφωνο. Δοκίμασα διάφορες ρυθμίσεις ηχογραφόντας οστόσο στο audacity, δεν φαινόταν να μπορώ να το φτιάξω με τίποτα. Έχει αντιμετωπίσει κανείς αντίστοιχο πρόβλημα;

  15. #5790
    Εγγραφή
    30-01-2005
    Περιοχή
    City of light with thy violet crown
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    6.990
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    150/30Mbps
    ISP
    BT FTTP
    Router
    pfSense/Openreach ONT
    Μέχρι να ωριμάσει ο κώδικας του pipewire:

    Κώδικας:
    systemctl mask pipewire
    Ο ήχος μου «έσπαγε» συνέχεια. Έχω τρεις κάρτες ήχου (η Intel του laptop, USB audio interface, HDMI) συν USB webcam με μικρόφωνο. Όταν πχ έκλεινα τον ενισχυτή (HMDI), όλα πήγαιναν στο διάολο μέχρι να σταματήσω το pipewire (δεν είχα καθόλου ήχο) και να κάνω restart το pulseaudio. Γι' αυτό το απενεργοποίησα εντελώς με μασκάρισμα και ησύχασα. Ούτως ή άλλως προσωπικά μου είναι άχρηστο. Δε μπορώ να καταλάβω γιατί οι devs του KDE Neon το έχουν βάλει ως εξάρτηση εκεί με το στανιό και δε μπορείς να απεγκαταστήσεις καν το πακέτο. Πάει να βγάλει όλο το KDE desktop όταν πας να το κάνεις

    Κώδικας:
    $ sudo apt-get remove pipewire
    [sudo] password for user: 
    Reading package lists... Done
    Building dependency tree       
    Reading state information... Done
    The following packages were automatically installed and are no longer required:
      appmenu-gtk-module-common appmenu-gtk2-module appmenu-gtk3-module breeze-gtk-theme drkonqi ibus-table ibus-table-emoji kde-style-oxygen-qt5 kgamma5
      libappmenu-gtk2-parser0 libappmenu-gtk3-parser0 libcolorcorrect5 libkfontinst5 libkfontinstui5 libnotificationmanager1 liboxygenstyle5-5 liboxygenstyleconfig5-5
      libpam-kwallet-common libpam-kwallet5 libpipewire-0.3-modules libplasma-geolocation-interface5 libqalculate20 libqalculate20-data libscim8v5 libweather-ion7
      libxcb-record0 linux-headers-5.4.0-65 linux-headers-5.4.0-65-generic linux-image-5.4.0-65-generic linux-image-5.4.0-65-lowlatency linux-modules-5.4.0-65-generic
      linux-modules-5.4.0-65-lowlatency linux-modules-extra-5.4.0-65-generic pipewire-bin plasma-desktop-data plasma-integration plasma-workspace-wallpapers qdbus-qt5
      qml-module-org-kde-activities qml-module-org-kde-kholidays qml-module-org-kde-kwindowsystem qml-module-org-kde-solid qml-module-qtwebengine qtchooser sddm
    Use 'sudo apt autoremove' to remove them.
    The following packages will be REMOVED:
      kinfocenter neon-desktop pipewire plasma-desktop plasma-widgets-addons plasma-workspace plasma-workspace-wayland sddm-theme-breeze xdg-desktop-portal-kde
    0 upgraded, 0 newly installed, 9 to remove and 0 not upgraded.
    After this operation, 62.2 MB disk space will be freed.
    Do you want to continue? [Y/n]
    Όταν ενώνουμε τις δυνάμεις μας, μπορούμε να πετύχουμε το ακατόρθωτο - Παναγιώτης Γιαννάκης

    Never say never, because limits, like fears, are often just an illusion -
    Michael Jordan


Σελ. 386 από 429 ΠρώτηΠρώτη ... 366376381384385386387388391396406 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Περί Arch Linux... (v5)
    Από flamelab στο φόρουμ Unix - Linux
    Μηνύματα: 2023
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-07-12, 00:41
  2. Περί Arch Linux... (v4)
    Από flamelab στο φόρουμ Unix - Linux
    Μηνύματα: 5800
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-08-11, 16:14
  3. Περί Arch Linux... (v3)
    Από flamelab στο φόρουμ Unix - Linux
    Μηνύματα: 2542
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-05-10, 13:43
  4. Περί Arch Linux... (v2)
    Από giorgosc61 στο φόρουμ Unix - Linux
    Μηνύματα: 10797
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-10-09, 21:48
  5. Περί Arch Linux...
    Από giorgosc61 στο φόρουμ Unix - Linux
    Μηνύματα: 5046
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-06-08, 00:46

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας