Σελ. 297 από 430 ΠρώτηΠρώτη ... 277287292295296297298299302307317 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 4.441-4.455 από 6437
  1. #4441
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.131
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    καλημερα, αφου λεει κατι οτι δεν αναγνωριζει, σιγουρα τα εβαλες ολοκληρα? και δεν αφησες τπτ αλλο μεσα?
    nautilus σε su????
    κονσολα με sudo και nano τα κανουμε αυτα.....μηπως κατι δεν γινεται καλα?
    sudo nano /etc/pacman.conf κτλ.
    Δεν μπορω να καταλαβω τι αλλο μπορει να φταιει.

    κοιτα στο δικο μου :

    Κώδικας:
    [nikiforos@nikiforos-arch ~]$ sudo pacman -Syy
    [sudo] password for nikiforos: 
    :: Synchronizing package databases...
     core                                                                                     121,5 KiB  57,3K/s 00:02 [--------------------------------------------------------------------] 100%
     extra                                                                                   1744,0 KiB   158K/s 00:11 [--------------------------------------------------------------------] 100%
     community                                                                                  3,4 MiB   148K/s 00:23 [--------------------------------------------------------------------] 100%
     multilib                                                                                 162,0 KiB   257K/s 00:01 [--------------------------------------------------------------------] 100%
     archlinuxgr-any                                                                            5,1 KiB  1270K/s 00:00 [--------------------------------------------------------------------] 100%
     archlinuxgr                                                                                8,0 KiB  1328K/s 00:00 [--------------------------------------------------------------------] 100%
     archlinuxfr                                                                               11,1 KiB  1112K/s 00:00 [--------------------------------------------------------------------] 100%
    [nikiforos@nikiforos-arch ~]$ sudo pacman -Syu
    :: Synchronizing package databases...
     core is up to date
     extra is up to date
     community is up to date
     multilib is up to date
     archlinuxgr-any is up to date
     archlinuxgr is up to date
     archlinuxfr is up to date
    :: Starting full system upgrade...
    resolving dependencies...
    looking for conflicting packages...
    
    Packages (8) cmake-3.5.1-1  libiodbc-3.52.10-1  libva-1.7.0-1  mkvtoolnix-cli-9.0.0-1  mkvtoolnix-gui-9.0.0-1  python-pip-8.1.1-1  python-pyparsing-2.1.1-1  python2-pyparsing-2.1.1-1
    
    Total Download Size:   11,52 MiB
    Total Installed Size:  56,92 MiB
    Net Upgrade Size:       0,76 MiB
    
    :: Proceed with installation? [Y/n]
    καλα θα κανεις να ξαναφτιαξεις τα αρχεια σωστα απο κονσολα με sudo οπως ειπα πριν. Ο nautilus ειναι file manager φανταζομαι μετα ανοιγεις τα αρχεια με καποιον editor.
    Μηπως δεν τα αλλαξες ολοκληρα και εχεις αφησει κατι αλλο μεσα? το λαθος που δειχνει λεει οτι κατι δεν συμφωνει απο το ενα αρχειο στο αλλο.
    Eδω πχ https://bbs.archlinux.org/viewtopic.php?id=121091 δεν του δουλευε επειδη στο αρχειο μπροστα απο ενα # ειχε και ενα Χ
    κατι εχεις λαθος δες τα αρχεια σου ξανα.
    Στο αρχειο που ειχα γραψει πρωτα δλδ το mirrorlist εγραψα στο code και αυτο /etc/pacman.d/mirrorlist δεν πιστευω να το εβαλες και αυτο ε???
    αν το εβαλες αυτο φταιει σβηστο! και στο λεει κιολας που ειναι λεει line 1 αρα ειναι οτι εχεις στην 1η γραμμη στο mirrorlist αρχειο.
    Υποθετω οτι ειναι αυτο, το ειχα βαλει στο code στο post μου για να ξεχωρισω ποιο αρχειο ειναι ποιο.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Nikiforos : 27-03-16 στις 08:42.

  2. #4442
    Εγγραφή
    08-03-2007
    Μηνύματα
    23.527
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Απ' οτι φαινεται στο screenshot σου, δεν εχεις καποιον dns, οποτε ορισε κατι στο /etc/resolv.conf. Σελιδες ανοιγεις κανονικα απο τον web browser?
    ديميتريس

  3. #4443
    Εγγραφή
    15-11-2005
    Μηνύματα
    234
    Downloads
    52
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    1020/15346 kbps
    ISP
    Wind
    Router
    ZTE H201L
    SNR / Attn
    8.2(dB) / 9(dB)
    Ναι σελιδες ανοιγω κανονικα με τον browser.
    Αυτο με το να μην αναγνωριζει τις Libreries μου το κανει απο την αρχη.Ολες τις φορες που εκανα εγκατασταση σε καμια δεν ανγνωρισε τις Libreries.Κατι παζει με τους dns η με την ipv6.
    Στο resolv.confg εχω εναν nameserver την ip του router μου.Να βαλω και κατι αλλο?
    Με τον nautilus ανοιγω με δικαιωματα υπερχρηστη και κανω edit τα αρχεια .Μια χαρα δουλευει.Οπως στο ubuntu.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nikiforos Εμφάνιση μηνυμάτων
    κονσολα με sudo και nano τα κανουμε αυτα....
    Το δοκιμασα και ετσι αλλα μου ειναι παντελως αγνωστος αυτος ο τροπος.
    Φιλικα
    satfoxy

  4. #4444
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.131
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Δεν ειναι οτι δεν γινεται απλα το σωστοτερο ειναι απο κονσολα, οταν μαλιστα εχεις μια προχωρημενη διανομη, οχι δλδ για αρχαριους.
    Anyway οποτε ουτε αυτο ειναι ουτε απο dns ειναι. Οχι αμα εχεις το router σου που εχει ιντερνετ να δινει αυτος ειναι οκ το /etc/resolv.
    Ξαναειδες τα αρχεια? κοιταξες μηπως εχεις μεσα κατι λαθος? εχει κατι στην πρωτη γραμμη που δεν το αναγνωριζει αφου το λεει κιολας! line 1....
    κανε εδω copy paste τα αρχεια σου να τα δω.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Nikiforos : 27-03-16 στις 12:22.

  5. #4445
    Εγγραφή
    08-03-2007
    Μηνύματα
    23.527
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Δοκιμασε να κλεισεις το ipv6 απο τη διανομη ή απο το ρουτερ σου. Εγω το εχω κανει ετσι
    https://wiki.archlinux.org/index.php..._functionality

    Και το 192.168.1.1 μπηκε αυτοματα στο resolv.conf, οταν πηρες ip μεσω dhcp απο το ρουτερ.
    ديميتريس

  6. #4446
    Εγγραφή
    30-01-2009
    Περιοχή
    127.0.0.1
    Μηνύματα
    2.185
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    50/5
    ISP
    ΟΤΕ
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΠ. ΠΑΥΛΟΣ
    Router
    Speedport Entry 2i
    Path Level
    Interleaved
    @satfoxy, μου φαίνεται ότι κάτι κάνεις πολύ λάθος στο config του συστήματος. Και επειδή βλέπω ότι αυτό το Apricity βρίσκεται ακόμη σε beta φάση, ενώ δεν ξέρουμε τι ακριβώς διαφορές έχει στη ρύθμιση από το Arch, σου προτείνω να ξαναξεκινήσεις χρησιμοποιώντας το επίσημο Arch ISO, και τον επίσημο οδηγό εγκατάστασης.

  7. #4447
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.131
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Καλα εγω νομιζα οτι ειδε εκεινο και μετα πηγε σε Arch δλδ νομιζα το επισημο!!!
    ε τοτε μπορει να εχει διαφορες και αλλου και να μην ειναι τα ιδια ολα γιαυτο ειχε και περιεργα repositories.....

    @satfoxy αμα δεν εισαι ετοιμος να πας στο κανονικο Arch γιατι δεν δοκιμαζεις το manjaro ειναι Arch και αυτο το εχω βαλει σε εικονικο pc αλλα το εχω δοκιμασει και σε φιλου αναγνωριζει τα παντα και το προτιμω 100 φορες απο ubuntu και ολα αυτα τα debian based distros.
    https://manjaro.github.io/
    αν θες κανονικο τοτε ακουλουθα οτι ειπε ο φιλος πριν.

  8. #4448
    Εγγραφή
    15-11-2005
    Μηνύματα
    234
    Downloads
    52
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    1020/15346 kbps
    ISP
    Wind
    Router
    ZTE H201L
    SNR / Attn
    8.2(dB) / 9(dB)
    Καλημερα παιδια.Δεν ειναι κατασταση αυτη..Δεν μπορεσα να κανω τιποτε.Οποτε το αφηνω για λιγο και θα το ξαναπαλεψω σε λιγες μερες.Ολη η δουλεια ειναι στο οτι δεν συνδεεται στα mirrors για για να κανει και να δει αυτα που πρεπει το OS.Ενω ιντερνετ εχω κανονικα.
    Αυτο το ipv6 γιατι ειναι τοσο σημαντικο και το εβαλαν απο την προεπιλογη στην εγκατασταση?
    Με το ubuntu και λοιπες διανομες ποτε δεν ειχα τοσο κολλημα.Οχι οτι θα το παρατησω το arch αντιθετος θα το παλεψω.Θα βαλω σε πρωτη φαση το mangiaro ετσι για γνωριμια και να δω πως τα παω με αυτο και μετα θα ξαναδοκιμασω με το apricity.
    Σας ευχαριστω για τον χρονο σας και θα παραμεινω για τις δοκιμες στο arch.
    Φιλικα
    satfoxy

  9. #4449
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.131
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    καλημερα! το manjaro ειναι live dvd δλδ μπορεις να το δοκιμασεις χωρις να κανεις εγκατασταση. Δοκιμασε το να δεις αν δουλευει σωστα με τα mirrors και αν ειναι οκ το κανεις εγκατασταση. Μπορεις να επιλεξεις και με τι γραφικο το θες αναλογα τι θα κατεβασεις, βεβαια μπορεις και μετα να βαλεις οτι γραφικο θες.
    Βεβαια για μενα το καλυτερο αμα θες να μαθεις κιολας ειναι το γνησιο Arch και οχι διανομες που στηριζονται σε αυτο.
    Το manjaro το προτεινω και το βαζω σε υπολογιστες λιγο αρχαριων χρηστων που δεν μπορουν να τα καταφερουν στο κανονικο Arch και ειδικα να το κανουν εγκατασταση. Ειναι λιγο μανικι στην αρχη αλλα με υπομονη και επιμονη μαθαινεις. Εγω εχω ενα σημειωματαριο το λεω the arch book και τα γραφω ολα εκει μεσα και τα βηματα εγκαταστασης και ετσι το κανω για πλακα. Απλα δεν τα θυμαμαι απεξω ακομα....
    Υπαρχει και η διανομη archbang αλλα εχει openbox γραφικο ειναι δλδ πολυ ελαφρυ και προτεινεται για παλια μηχανηματα κυριως ή και για νεοτερα.
    Αν θες να το δεις επισης ειναι σε live cd οποτε μπορεις να το ψαχουλεψεις πρωτου κανεις εγκατασταση.
    http://wiki.archbang.org/index.php?title=Main_Page
    https://sourceforge.net/projects/archbang/files/
    Mπορει να εχει και αλλες arch based distros αλλα δεν το εχω ψαξει τοσο.

  10. #4450
    Εγγραφή
    05-12-2012
    Ηλικία
    54
    Μηνύματα
    24
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Καλησπέρα παιδία
    Έδωσα σήμερα pacman -Syu και μου έβγαλέ error στο archlinuxgr συγγέκριμένα
    Κώδικας:
    :: Synchronizing package databases...
     core                         121.4 KiB  1178K/s 00:00 [----------------------------] 100%
     extra                       1755.9 KiB  2.07M/s 00:01 [----------------------------] 100%
     community                      3.4 MiB  1618K/s 00:02 [----------------------------] 100%
     multilib is up to date
     archlinuxfr is up to date
    error: failed retrieving file 'archlinuxgr.db' from archlinuxgr.tiven.org : Failed to connect to archlinuxgr.tiven.org port 80: Connection refused
    error: failed to update archlinuxgr (download library error)
    error: failed retrieving file 'archlinuxgr-any.db' from archlinuxgr.tiven.org : Failed to connect to archlinuxgr.tiven.org port 80: Connection refused
    error: failed to update archlinuxgr-any (download library error)
    Εχώ εγώ πρόβλημα (κάλα γενικά έχω αλλά αυτό είναι άλλο θέμα) ή το repo?
    Ευχαριστώ πόλυ!
    Υ.Γ Πρόφανώς είμαι σε Arch Linux!!

  11. #4451
    Εγγραφή
    10-06-2011
    Περιοχή
    offroad
    Μηνύματα
    2.621
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    800/150
    ISP
    Get Norway
    Router
    OPNsense
    Το ρεπό είναι, θα ενημερώσω τον Tiven

  12. #4452
    Εγγραφή
    24-10-2004
    Μηνύματα
    15.637
    Downloads
    43
    Uploads
    0
    ISP
    V
    επανήλθε

  13. #4453
    Εγγραφή
    15-11-2005
    Μηνύματα
    234
    Downloads
    52
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    1020/15346 kbps
    ISP
    Wind
    Router
    ZTE H201L
    SNR / Attn
    8.2(dB) / 9(dB)
    Μολις ειδα οτι εβγαλε καινουργια beta εκδοση το apricity την 3.2016.Την κατεβασα αμεσως και την εγκατεστησα.Μαλιστα κατεβασα την βερσιον cinnamon και οχι την gnome ετσι για να δω.Τιποτε και με αυτη την εκδοση.Δεν δουλευει η ενημερωση λογισμικου.O software manager update.Δεν ειναι δυνατον.
    Κολησα κιολας με την υποθεση.Πολυ θα ηθελα αν καποιος μπορουσε να το δοκιμασει σε δικο του pc και να μου πει αν παει καλα.
    Αν εχω εξελιξη θα γραψω....
    Φιλικα
    satfoxy

  14. #4454
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.131
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    καλησπέρα, σορρυ κιολας αλλα δεν καταλαβαινω γιατι επιμενεις σε αυτο, γιατι δεν δοκιμαζεις manjaro ή ακομα καλυτερα το original Αrch?
    οπως σου ειπα το manjaro εχει live dvd και μπορεις να το δεις πως ειναι και αν δουλευει σωστα ΠΡΙΝ το κανεις εγκατασταση!
    βασικα δεν εχω καταλαβει αυτο το apricity τι ακριβως ειναι σαν διανομη, ειναι arch based ? που το λεει στην σελιδα του? δεν το βρισκω.
    Προσωπικα δεν μου αρεσει η εμφανιση του ειδικα τα εικονιδια, αν και φερνει στο Sailfish OS της Jolla.

  15. #4455
    Εγγραφή
    29-08-2013
    Μηνύματα
    2.580
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone

Σελ. 297 από 430 ΠρώτηΠρώτη ... 277287292295296297298299302307317 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Περί Arch Linux... (v5)
    Από flamelab στο φόρουμ Unix - Linux
    Μηνύματα: 2023
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-07-12, 00:41
  2. Περί Arch Linux... (v4)
    Από flamelab στο φόρουμ Unix - Linux
    Μηνύματα: 5800
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-08-11, 16:14
  3. Περί Arch Linux... (v3)
    Από flamelab στο φόρουμ Unix - Linux
    Μηνύματα: 2542
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-05-10, 13:43
  4. Περί Arch Linux... (v2)
    Από giorgosc61 στο φόρουμ Unix - Linux
    Μηνύματα: 10797
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-10-09, 21:48
  5. Περί Arch Linux...
    Από giorgosc61 στο φόρουμ Unix - Linux
    Μηνύματα: 5046
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-06-08, 00:46

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας