Εμφάνιση 1-10 από 10
  1. #1
    Εγγραφή
    14-03-2010
    Περιοχή
    Περαια
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    161
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    4096/256
    ISP
    cyta
    Router
    black pirelli
    Καλησπερα και καλη εβδομαδα,ενας φιλος μου λεει σκεφτομαι να τοποθετησω εναν ασυρμτο μετρητη και ετσι θα βλεπει αμεσα την καταναλωση του.Ετσι λεει,αραγε κανει δουλεια?Μου ειπε θα το συνδεσει με τον πινακα του σπιτιου του.στο καφε καλωδιο,και μετα ασυρματα θα βλεπει την καταναλωση σε μια οθονη.
    προκειτε για αυτον εδω.επειδη εχω αγνοια εντελως μηπως εχετε εμπιρεια?αν θελετε δειτε το και πειτε.
    http://www.efergy-hellas.gr/product_...products_id=38

    Σας ευχαριστω

  2. #2
    Εγγραφή
    22-09-2003
    Μηνύματα
    81.767
    Downloads
    218
    Uploads
    48
    Άρθρα
    6
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor DGA4130
    SNR / Attn
    6(dB) / 2.8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Τι θα κερδίσει βλέποντας τι καταναλώνει ανά δευτερόλεπτα ?
    We'll build a fortress to keep them out and in a world gone silent I'll be your sound and if they try to hurt you I'll tear them down I'm always with you now....
    I forgot that I might see, so many Beautiful things
    everything that has a beginning has an end
    See the mirror in your eyes-see the truth behind your lies-your lies are haunting me See the reason in your eyes-giving answer to the why- your eyes are haunting me

  3. #3
    Εγγραφή
    14-03-2010
    Περιοχή
    Περαια
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    161
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    4096/256
    ISP
    cyta
    Router
    black pirelli
    Τι να πω?Εχεις δικιο απλα ειναι διαφορετικο,δεν ξερω κατα ποσο θα ειναι χρησιμο αφου μονο βλεπεις τι καις,ισα ισα που στεναχωριεσε.Νομιζω οτι και η δεη εχει καποιο σχεδιο να τους αλλαξει στο μελλον.

  4. #4
    Εγγραφή
    24-07-2012
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    0
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Διάβασε στο παρακάτω Link τι ακριβώς μπορείς να κάνεις με έναν ασύρματο μετρητή ρεύματος

    http://efergyhellas.blogspot.gr/2012...post_2746.html

  5. #5
    Εγγραφή
    14-03-2010
    Περιοχή
    Περαια
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    161
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    4096/256
    ISP
    cyta
    Router
    black pirelli
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kamados Εμφάνιση μηνυμάτων
    Διάβασε στο παρακάτω Link τι ακριβώς μπορείς να κάνεις με έναν ασύρματο μετρητή ρεύματος

    http://efergyhellas.blogspot.gr/2012...post_2746.html
    Μηπως ειναι πολυ επαγγελματικο εργαλειο εννοω οτι μηπως δεν ειναι και τοσο χρισημο για μια οικια 40 50 60m2?

  6. #6
    Εγγραφή
    25-11-2005
    Μηνύματα
    674
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    ISP
    none
    Το παραδειγμα δινει μια αυξηση 2 βαθμων στο datacenter, οποιος εχει μπει σε datacenter ξερει οτι απο παρανοια ολοι βαζουν τα κλιματιστικα κυριολεκτικα στο τερμα, εχει τυχει να μπω σε δωματιο καλοκαιρι ενω εξω ειχε καυσωνα και μεσα να κρυωνω. Μιλαμε για προφανη σπαταλη ρευματος. Στο σπιτι σου τι μπορεις να μειωσεις; Να βαλεις αισθητηρες στον διαδρομο; Και τι θα κερδισεις απο αυτο; Θα εχεις συνολικα 10-20 λεπτα την ημερα μικροτερη καταναλωση της λαμπας των 20W; Ποτε θα γινει η αποσβεση του αισθητηρα; Μαλλον πανω απο 100χρονια.

  7. #7
    Εγγραφή
    14-03-2010
    Περιοχή
    Περαια
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    161
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    4096/256
    ISP
    cyta
    Router
    black pirelli
    oneup:
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από orck Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το παραδειγμα δινει μια αυξηση 2 βαθμων στο datacenter, οποιος εχει μπει σε datacenter ξερει οτι απο παρανοια ολοι βαζουν τα κλιματιστικα κυριολεκτικα στο τερμα, εχει τυχει να μπω σε δωματιο καλοκαιρι ενω εξω ειχε καυσωνα και μεσα να κρυωνω. Μιλαμε για προφανη σπαταλη ρευματος. Στο σπιτι σου τι μπορεις να μειωσεις; Να βαλεις αισθητηρες στον διαδρομο; Και τι θα κερδισεις απο αυτο; Θα εχεις συνολικα 10-20 λεπτα την ημερα μικροτερη καταναλωση της λαμπας των 20W; Ποτε θα γινει η αποσβεση του αισθητηρα; Μαλλον πανω απο 100χρονια.

  8. #8
    Εγγραφή
    24-07-2012
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    0
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από bilirius Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μηπως ειναι πολυ επαγγελματικο εργαλειο εννοω οτι μηπως δεν ειναι και τοσο χρισημο για μια οικια 40 50 60m2?
    Φίλε μου η εμβέλεια του μετρητή είναι έως 70 μέτρα σε ευθεία, ενώ έχει δοκιμαστεί στα Ελληνικά δεδομένα και δεν υπάρχει πρόβλημα επικοινωνίας σε μεγάλα σπίτια. Το μόνο πρόβλημα στην επικοινωνία θα είναι αν τοποθετήσεις το πομπό σε μεταλλικό κουτί...εκεί θα διακόπτεται το σήμα! Η χρησιμότητα ενός τέτοιου προϊόντος είναι ιδιαίτερη για το κάθε χρήστη, μια και είναι η πρώτη φορά που ο καταναλωτής μπορεί να μαθαίνει άμεσα αλλά και ιστορικά δεδομένα από τη χρήση του ρεύματος, το πόσο δαπανηρή ή όχι σε ενέργεια είναι μια συσκευή του, αλλά και γενικά να έχει πλέον τον έλεγχο της κατανάλωσης του ρεύματος, ώστε να μην αναφέρει ότι "Η ΔΕΗ με κλέβει"....κάτι για το οποίο πλέον θα είναι σίγουρος!

    Γενικά, οι μετρητές αυτοί δεν θεωρούνται απόλυτα επαγγελματικοί, μια και έχουν τους περιορισμούς τους, όπως δε μετράνε το συνημίτονο ή τη τρέχουσα τάση...κάτι που εμάς τους καταναλωτές δεν μας ενδιαφέρει άμεσα, εφόσον δεν πληρώνουμε στη ΔΕΗ ανάλογα την απόδοση του ρεύματος που μας πουλάει...οπότε είναι αρκετό έξυπνο να το χεις στο σπίτι σου...θα δεις εν τέλη που "χάνεις" λεφτά!

  9. #9
    Εγώ εγκατέστησα εναν ασύρματο μετρητή καταναλωσης εδώ και 15 μέρες περίπου, (αν και ιδιοκτήτης φωτοβολταικών στην ταράτσα μου...)...
    τον elite classic V2 (με χρήση νυχτερινού ρεύματος), η μικρή μου εμπειρία λέει ότι κάνει δουλειά στο "να σε προσγειώνει" στις καταναλώσεις σου...και να σε κάνει να σκέυτεσαι να γυρίσεις το κουμπί σε οποιαδήποτε ενεργοβόρα συσκευή...!!... σε κάνει "καλύτερο και ωριμότερο καταναλωτή της ηλεκτρικής ενέργειας".
    Ενα προβλήματάκι έχω μόνο στην ένδειξη των καταναλωθέντων ευρώ μόνο...!!..ποιο ειναι αυτό...? --> ενώ έχω κάνει σύγκριση με την ένδειξη του μετρητή της ΔΕΗ που με απόκληση κάτω του 0.3% είναι ίδια με αυτή του ασύρματου μετρητή, ...στην αναγωγή σε ευρώ ο μετρητής μου βγάζει μέχρι και 0,5 ευρώ περισσότερο ανά μέρα από ότι ο υπολογισμός μου χειροκίνητα στο κομπιουτεράκι...!!!
    Το συγκεκριμένο μοντέλο έχει κατά τη γνώμη μου ένα μειονέκτημα ...που δεν σου βγάζει με το πάτημα ενός κουμπιού αναλυτικά ξεχωριστά τις ώρες μειωμένου τιμολογίου ρεύματος και ξεχωριστά το ημερίσιου τιμολογιου ρευματος,... αλλά σου δείχνει το σύνολο ημερίσιων KWh ημερίσιων + νυχτερινών KWh καθώς και το συνολικό κόστος και όχι ξεχωριστά...!(αφού το μοντέλο V2 υποτυθεται ότι το προτιμείς επειδεί έχει τη δυνατότητα και νυχτερινού τιμολογίου δηλαδή δύο ειδών ταρίφες...!!)
    Κι όπως καταλαβένεται θα διαφωνήσω με κάποιους που αμφισβητούν τη χρησιμοτητά των μετρητών ηλεκτρικής ενέργειας, διότι δεν πρέπει να ξεχνάει κανένας ότι όσο μεγαλύτερη κατανάλωση έχεις στο σπίτι σου, τόσο περισσότερο συμπαρασύρει και τους ειδικούς φόρους προς τρίτους ...κ.α....(ελένξτε προσεχτηκά το λογαριασμό της ΔΕη που πέρνετε ή μπήτε στο site της ΔΕΗ και κοιτάξτε τον τιμοκατάλογό ανάλογα με την κατανάλωση)... και θα δείτε ότι σαφέστατα το κόστος ενός μετρητή θα το αποσβέσεται από την πρώτη κιόλας χειμερινή περίοδο.
    Το θέμα με το που θα εγκαταστήσεις ένα μετρητή κατανάλωσης ενέργειας δεν είναι "να σε πονοκεφαλιάζει" επειδεί θα βλέπεις της στιγμιαίες σου αλλά και της ημερίσιες καταναλώσεις σου, αλλά να σε βελτιώσει για να γίνεις όσο γίνεται πιο ορθολογικός στην χρήση των συσκευών σου....!!!
    Εγώ για παράδειγμα το περασμένο χειμώνα πλήρωσα για πρώτη φορά 591 ευρώ στη ΔΕΗ , και από αυτά μόνο τα 337 ευρώ ήταν για την κατανάλωση ρέυματος ....τα υπόλοιπα 254 ήταν οι φόροι που αυξήθηκαν στο τριπλό ή τετραπλό επειδεί "είχα μεγάλη κατανάλωση ρεύματος...!!!"...
    Αυτό που έχω κάνει λοιπόν έιναι να έχω γεμίσει ψηφιακούς χρονοδιακόπτες στης ενεργοβόρες συσκευές μου και να τις έχω προγραμματίση ουτος ώστε να εκμεταλέβομε το νυχτερινό τιμολόγιο...!!!(θερμαντικά σώματα, πάνελ υπερύθρων, αερόθερμα κτλ...)...μιάς και αυτό το χειμώνα "κάποιοι μας καταδίκασαν να μην βάλουμε πετρέλαιο"...(και ο νοων νοήτο...!!)...--> το αποτέλεσμα λοιπόν είναι σε αυτές τις 15 μέρες με τη βοήθεια του μετρητή να έχω φέρει σχεδόν 50/50 τις μονάδες κατανάλωσης ημερίσιου και νυχτερινού τιμολογίου στο ρεύμα...!!!--> και αυτό συνεπάγεται ότι στην επόμενη καταμέτρηση από τη ΔΕΗ θα έχω αφαιρέση ενα 35 με 40% απο την ημερίσια κατανάλωση και θα της έχω προσθέση σε νυχτερινο τιμολογιο...!!!(με σαφός μεγάλη μείωση της τάξεως τουλάχιστον 100 ευρώ απο το κόστος στα : δικτυα μεταφορας, δικτυο διανομής, υπηρεσίες κοινης ωφελείας ειδικότέλος ΑΠΕ κτλ...).
    Δεν είναι τυχαίο ότι οι μετρητές ενέργειας επιδοτούνται στην Βρετανία όταν εγκαθήστατε νέος μετρητής ρέυματος και έχει αποδειχθεί ότι η μείωση στην κατανάλωση ρεύματος (άρα και κέρδους στην τσέπη,) σε αυτά τα νοικοκυριά είναι της τάξεως 20 με 25%.
    Συνεση χρειάζεται αδέρφια σε αυτούς τους καιρούς που "κάποιοι μας έφεραν"... και όλα να τα υπολογίζουμε με χαρτί και μολύβι...όπως αυτό που χρόνια (καλος ή κακός) έκαναν και συνεχίζουν να κάνουν κάποιοι αγγλοι, κάποιοι γερμανοι.....!!!(που τους βλέπουμε τα καλοκαίρια στην Ελλάδα να κάνουν διακοπές τρώγοντας μια χωριάτική σαλάτα 4 άτομα....!!!!.... και που τώρα κατάλαβα κι εγώ γιατί είναι αυτοί που είναι....!!!)

  10. #10
    ...όσο για το προβληματάκι που προανέφερα...."ακυρο"...διότι δεν έιχα ρυθμίσει καλά την νυχτερινή τιμολόγηση το μεσιμέρι και αντί για το διάστημα 15:00 με 17:00 είχα βάλει 15:30 με 17:30 με αποτέλεσμα να έχω ένα μισάωρο κατανάλωσης με ημερήσιο τιμολόγιο...!!

Παρόμοια Θέματα

  1. Ασύρματοι αναμεταδότες
    Από icsd08197 στο φόρουμ Satellite
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-02-10, 02:23
  2. Παγκόσμιοι Μετρητές - Worldmeters
    Από xlntstay στο φόρουμ Πολιτική, Κοινωνικά Θέματα, Επιστήμες και Aθλητισμός
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-11-09, 20:43
  3. ΜΕΤΡΗΤΕΣ ΚΒ
    Από mostro στο φόρουμ Κινητή Ευρυζωνικότητα
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-07-09, 15:12
  4. Μετρητές ακτινοβολίας - αξίζει τον κόπο;
    Από MessengerOfGood στο φόρουμ Hardware Γενικά
    Μηνύματα: 14
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-04-09, 15:26
  5. Λαθος στους μετρητες;
    Από iJohnnyCash στο φόρουμ Η Γνώμη σας
    Μηνύματα: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-05-06, 09:06

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας