Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Bananas Εμφάνιση μηνυμάτων
Θα λεγα απο 4-7 m. Ετσι θυμαμαι οτι ειχα διαβάσει κάπου. Ισως και να έχω αδικο. Διευκρίνιση: αυτή είναι η ακρίβεια θέσης για εμπορικούς σκοπούς . Για στρατιωτικούς σκοπούς το GPS έχει μακράν μεγαλύτερη ακρίβεια .
H απλη κινηματική χρηση gps παιζει στα 5+μετρα ισως και 4 οπως λεει ο φιλος. Εγω προσωπικα με απλο gps εχω πιασει επιπεδο ανοχης 5 μετρα. Αυτό σημαίνει οτι μπορει αν βαλεις το σημειο σου στο google earth να ερχεται ακριβως ή και 10cm διαφορα από την θέση που στηθηκες αλλα το θέμα όμως είναι οτι αυτο είναι τυχαίο αφου το gps από μόνο του ειναι στο +-5 και στο λεει. Σαν να σου δίνω ενα κομμάτι σιδερο μετρημενο 1μ με μετροταινια η οποια ομως εγγυαται μετρηση +-1mm.
Υπαρχουν μέθοδοι ποθυ χρησιμοποιούνται στην τοπογραφία με δέκτες gps άνω των 6-7 χιλιαδων ευρώ που συνδυάζει δεδομένα gps και glonass ή το σύστημα ΗΕPOS και σου δίνουν ακρίβεια οριζοντιογραφικά στα 1-2cm και υψομετρικά στα 10cm χωρις Egnos klp.
Το θέμα το gps μπορεί από μόνο του με ενα απλό δεκτη να σου δώσει ακριβειες 1cm αλλά (συχνοτητα P) η οποία όμως είναι κλειδωμένη και την χρησιμοποιεί μόνο ο αμερικάνικοσ στρατος