Καλησπέρα παιδιά,

έχω την εξής απορία και θα ήθελα εάν είχατε την καλοσύνη να με βοηθούσατε. Λοιπόν θέλω να κάνω WiFi bridge network, δεν γνωρίζω εάν είναι σωστή η ορολογία αλλά να σας πω περί τίνος πρόκειται!
Είμαι συνδεδεμένος στο δωμάτιο μου μέσω WiFi στο ρούτερ που βρίσκεται μέσα στο σαλόνι, έχω δίπλα μου ένα άλλο ρούτερ και 1 σταθερό pc που θα ήθελα να συνδέσω με κάποιο τρόπο στο δίκτυο δίχως να έχω ασύρματη κάρτα για την συνδέσω στο σταθερό και να έχω ασύρματο ιντερνετ. Τώρα αρχικά θα ήθελα να ρωτήσω εάν γίνεται ενώ είμαι συνδεδεμένος με το WiFi (στο λάπτοπ) να συνδέσω μέσω ethernet το άλλο μου ρούτερ έτσι ώστε να το τροφοδοτίσω με ίντερνετ και συνεπώς να μπορώ να συνδέσω και το σταθερό pc και να έχω ίντερνετ και εκεί!, το θέμα είναι ότι είδα ότι μπορείς να κάνεις κάτι τέτοιο μέσω ενός custom firmware από ότι κατάλαβα ή κάτι τέτοιο (ονομάζεται DD-WRT) και καλά, αλλά δυστυχώς η μάρκα του ρούτερ μου δεν εμφανίζεται στην συγκεκριμένη λίστα! Οπότε θα μπορούσα με κάποια ρύθμιση μέσα από της ρυθμίσεις του δεύτερου ρούτερ ( Setting up Page 192.168.xxx.xxx) να το κάνω μέρος του δικτύου μέσω της θύρας ethernet του laptop υπολογιστή μου που είναι μέσω ασύρματου δικτύου συνδεδεμένο στο διαδίκτυο;

Το ρούτερ που έχω το ασύρματο δίκτυο είναι το Sagemcom F@ST1704
και το ρούτερ που θέλω να συνδέσω μέσω θύρας ethernet από το λάπτοπ μου είναι το AirTies Rt-211!

Τέλος θα ήθελα να τονίσω το εξής όταν συνδέω το δεύτερο ρούτερ μου στο λάπτοπ και ενώ είμαι ήδη συνδεδεμένος στο ασύρματο διαδίκτυο παρατηρώ το εξής, με πετάει από το ίντερνετ ενώ με δείχνει συνδεδεμένο και στα δύο δίκτυα κανονικότατα (με την διαφορά ότι μέσω του ασύρματου δικτύου υποτίθεται πως έχω πρόσβαση στο διαδίκτυο) μέχρι να βγάλω πάλι το καλώδιο ethernet, αλλά ευτυχώς δεν γίνεται κάποιο conflict με τις Static IP's έχω ασπούμε 192.168.2.1 για το sagem και 192.168.2.2 για το Airties αλλά δεν έχω ούτε ίντερνετ μέσω του ασύρματου δικτύου ούτε επικοινωνία με το δεύτερο ρούτερ στο διαδίκτυο φυσικά!

ευχαριστώ για τον χρόνο & σας εύχομαι να έκανα σε σωστό section το θέμα!