Εμφάνιση 1-6 από 6
  1. #1
    Εγγραφή
    09-01-2005
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    381
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    2048/640
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παιδιά γεια σας. Σκέφτομαι να βάλω OTE TV. Έχω connx 2mbps και κυρίως θέλω να κάνω εγγραφές στον σκληρό αλλά και στο pc. Αν πάρω otetv μέσω δορυφόρου δίνουν αποκωδικοποιητη χωρις σκληρο δισκο με HD κανάλια.

    Aν πάρω μεσω connx ισως κοβει ταχυτητα και ισως γραφω πχ αθλητικα αλλα θα μεταφερονται στο pc? (εδω δινουν αποκωδικοποιητη με σκληρο δισκο, αλλα χωρις HD)

    Μπορω να παρω εναν dreambox και να βαλω την κάρτα του ΟΤΕ αν βάλω απο δορυφόρο ή ειναι κλειδωμενη;

    Μήπως μια λυση θα ηταν να παρω μεσω δορυφορου και μια SKYSTAR 2 HD και να τη βγάζω για να γράφω στο pc? Ti απαιτησεις έχει η SKYSTAR για να γίνουν εγγραφές;

    ΥΓ> Είχα νόβα παλαιότερα άρα προφανώς όλο το δορυφορικο κομματι είναι έτοιμο, σωστα;

  2. #2
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Φοίνικα Καλαμαριά Θεσ/νίκη
    Ηλικία
    63
    Μηνύματα
    631
    Downloads
    117
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    3288/663
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΚΑΛΑΜΑΡΙΑ
    Router
    ZTE ZXHN H108L
    SNR / Attn
    14.5(dB) / 41.5(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από valdazzar Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παιδιά γεια σας. Σκέφτομαι να βάλω OTE TV. Έχω connx 2mbps και κυρίως θέλω να κάνω εγγραφές στον σκληρό αλλά και στο pc. Αν πάρω otetv μέσω δορυφόρου δίνουν αποκωδικοποιητη χωρις σκληρο δισκο με HD κανάλια.
    Ναι δίνουν, και υπάρχει προσφορά στον αποκωδικοποιητή, αλλά πληρώνεις τον τεχνικό που θα κάνει την εγκατάσταση και το πιάτο(είναι πιο μεγάλη η διάμετρος του πιάτου του ΟΤΕ από τις νάβα)μπορείς να γράψεις από τον αποκωδικοποιητή στο PC, το μόνο που χρειάζεσαι ένα καλώδιο audio/video(ανάλογα τα μέτρα που θες)και ένα μετατροπέα usb-rca θηλυκά να γίνει η συνδέσει!

  3. #3
    Εγγραφή
    29-06-2005
    Μηνύματα
    7.517
    Downloads
    56
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΓ. ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ
    Router
    Speedport Plus
    SNR / Attn
    11.7(dB) / 34.0(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από valdazzar Εμφάνιση μηνυμάτων
    Aν πάρω μεσω connx ισως κοβει ταχυτητα και ισως γραφω πχ αθλητικα αλλα θα μεταφερονται στο pc? (εδω δινουν αποκωδικοποιητη με σκληρο δισκο, αλλα χωρις HD)
    Αν πάρεις OTE TV μέσω connex δεν θα κόβει γιατί η γραμμή σου θα πάει στα 2+8mbps. Σαν internet θα έχεις 2mbps, τα 8 θα είναι 'κρυφά' και δεσμευμένα από το OTE TV.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από valdazzar Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μπορω να παρω εναν dreambox και να βαλω την κάρτα του ΟΤΕ αν βάλω απο δορυφόρο ή ειναι κλειδωμενη;
    Είναι παντρεμένη κάρτα/αποκωδικοποιητής.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από valdazzar Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μήπως μια λυση θα ηταν να παρω μεσω δορυφορου και μια SKYSTAR 2 HD και να τη βγάζω για να γράφω στο pc? Ti απαιτησεις έχει η SKYSTAR για να γίνουν εγγραφές;
    Πάρε ένα τέτοιο

    http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.702049

    Ναι μεν είναι ακριβούτσικο αλλά σε σχέση με έναν PVR αποκωδικοποιητή έχεις μεγαλύτερη ελευθερία στο τι γράφεις, πως και που.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από valdazzar Εμφάνιση μηνυμάτων
    ΥΓ> Είχα νόβα παλαιότερα άρα προφανώς όλο το δορυφορικο κομματι είναι έτοιμο, σωστα;
    Όχι. Θέλει νέα στόχευση το πιάτο. Hotbird κοίταγε η Nova, Eurobird ο OTE.

  4. #4
    Εγγραφή
    09-01-2005
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    381
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    2048/640
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Συνεχίζω τις ερωτήσεις γιατί έχω μπερδευτεί. Ας μιλήσουμε πρώτα για αυτό το μηχάνημα. http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.702049 Με αυτό μπορώ να κάνω ότι εγγραφή θέλω είτε στη δική μου tv είτε στη νόβα του πατέρα μου στο εξωχικό. Είναι ανεξάρτητο απο οτιδήποτε άλλο σωστά; Και προφανώς έχει και προγραμματισμένη εγγραφή.

    Όσο για το 2ο κομμάτι αν το πάρω τελικά μέσω δορυφόρου είναι δύσκολο να στοχεύσω στο Eurobird που λέτε ή πρέπει να έρθει τεχνικός; Θα χρειαστεί τίποτα άλλο;

    Και στις 2 περιπτωσεις (οποιο και αν πάρω οι εγγραφές θα γίνονται μέσω του μηχανήματος που λες, σωστά

    Και μια ακόμα ερώτηση στον προηγούμενο φίλο. Αν πάρω ΟΤΕ μεσω connx γράφω μια εκπομπη στον αποκωδικοποιητή που δίνουν και μετά βάζω τα καλώδια που λες και περναω το βιντεο απο τον αποκωδικοποιητή στο pc?

    Kαι επίσης κάτι ακόμα. Έχω αυτά τα μηχανάκια του ρεύματος για να συνδέσω το μοντεμ σε άλλο μακρυνό δωμάτιο. Δεν θα έχω πρόβλημα, σωστά;
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος valdazzar : 10-08-12 στις 14:04.

  5. #5
    Εγγραφή
    29-06-2005
    Μηνύματα
    7.517
    Downloads
    56
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΓ. ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ
    Router
    Speedport Plus
    SNR / Attn
    11.7(dB) / 34.0(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από valdazzar Εμφάνιση μηνυμάτων
    Συνεχίζω τις ερωτήσεις γιατί έχω μπερδευτεί. Ας μιλήσουμε πρώτα για αυτό το μηχάνημα. http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.702049 Με αυτό μπορώ να κάνω ότι εγγραφή θέλω είτε στη δική μου tv είτε στη νόβα του πατέρα μου στο εξωχικό. Είναι ανεξάρτητο απο οτιδήποτε άλλο σωστά; Και προφανώς έχει και προγραμματισμένη εγγραφή.
    Ανεξάρτητο δεν είναι. Χρειάζεται PC. Δεν έχει σκληρό δίσκο, στέλνει τα data μέσω USB στον υπολογιστή και το τελευταίο κάνει την εγγραφή μέσω software που σου δίνουν.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από valdazzar Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όσο για το 2ο κομμάτι αν το πάρω τελικά μέσω δορυφόρου είναι δύσκολο να στοχεύσω στο Eurobird που λέτε ή πρέπει να έρθει τεχνικός; Θα χρειαστεί τίποτα άλλο;
    Eurobird 9A. Ναι χρειάζεται τεχνικός με πεδιόμετρο.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από valdazzar Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και στις 2 περιπτωσεις (οποιο και αν πάρω οι εγγραφές θα γίνονται μέσω του μηχανήματος που λες, σωστά
    Αν πας στη λύση του OTE TV μέσω conn-x υπάρχει PVR με σκληρό δίσκο ενσωματωμένο. Απλά, με το μηχάνημα που υπέδειξα, μπορείς να μεταφέρεις στον υπολογιστή τα πάντα και όχι μόνο από OTE TV. Επίσης, κάνει σύλληψη και σε HD οπότε αυτό είναι ιδιαίτερα χρήσιμο για αθλητικά σε HD, ντοκιμαντέρ, ταινίες κλπ. Με OTE TV μέσω conn-x, δεβ υπάρχουν HD κανάλια.

    Και μια ακόμα ερώτηση στον προηγούμενο φίλο. Αν πάρω ΟΤΕ μεσω connx γράφω μια εκπομπη στον αποκωδικοποιητή που δίνουν και μετά βάζω τα καλώδια που λες και περναω το βιντεο απο τον αποκωδικοποιητή στο pc?
    Αυτό δυστυχώς δεν μπορώ να στο απαντήσω.

  6. #6
    Εγγραφή
    09-01-2005
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    381
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    2048/640
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Με αυτά που ακούω θα προσανατολιστώ τότε στη λύση μέσω connx. Γιατί το ίντερνετ λέτε δεν θα έχει πρόβλημα και θα έχει και το μηχάνημα με τον σκληρό. Θα ξεκινήσω τις εγγραφές απο εκεί. Μετά θα μαζέψω λεφτά να πάρω αυτό που πρότεινες. PC έχω δίπλα στον αποκωδικοποιητή (οχι πολύ δυνατό βέβαια αλλά μάλλον θα κάνει τη δουλειά του)

    Tο πιάτο που έχω δεν είναι της ΝΟΒΑ. Αλλα ένα πιάτο με έναν humax που υπήρχε απο τους γονείς είτε για νόβα είτε για alpha digital(!!)

    Για το οτι εγγραφές κάνω μέσω ΟΤΕ TV είμαστε σίγουροι οτι μεταφέρονται στο PC?
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος valdazzar : 10-08-12 στις 14:39.

Παρόμοια Θέματα

  1. Νέα υπηρεσία OTE REPLAY TV από την OTE TV μέσω Conn-x
    Από nm96027 στο φόρουμ Ειδήσεις
    Μηνύματα: 29
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-03-12, 14:28
  2. Μηνύματα: 46
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-08-11, 21:59
  3. Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-06-11, 12:15
  4. Μηνύματα: 48
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-07-09, 10:09
  5. ote talk or ote fraud?
    Από theomina στο φόρουμ COSMΟΤΕ
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-06-08, 14:49

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας