Εμφάνιση 1-10 από 10
  1. #1
    Εγγραφή
    16-12-2003
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    726
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    16384/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Ο.Τ.Ε. - ΧΑΡΙΛΑΟΥ
    Router
    TG 585 V8
    Τελικά με δεδομένο την μη εγγυηση ταχύτητας απο τον ΟΤΕ (UBR) και τα σκαμπανεβάσματα που παρατηρούνται καθημερινά στην ταχύτητα του download ποση είναι η πραγματική διαφορά μεταξύ 256 και 384? Γιατί 50% δεν είναι με τιποτα έτσι δεν είναι? 8) Επειδή έβγαλε και η acn μία προσφορά οπου η 384 βγαινει μολις 8 euro/ μηνα παραπάνω απο την 256 (15 με 23 euro αντιστοιχα,αναλογικά βεβαια είναι 50% ακριβότερη για 50% ΘΕΩΡΙΤΙΚΑ επιπλεον ταχύτητα...) , αξίζει να τα δώσει καποιος ή μήπως η διαφορά τελικά είναι περισσοτερο "ψυχολογική"? 8)
    "Electric power is everywhere present in unlimited quantities and can drive the world's machinery without the need of coal, oil, gas, or any other of the common fuels."
    Nikola Tesla
    Discover the facts: http://www.free-energy-info.com/

  2. #2
    Το avatar του μέλους mind_warrior
    mind_warrior Guest
    Το max της 384 σε DSLAM Siemens είναι 48ΚΒ/s. Στα άλλα DSLAM είναι 41.5KB/s όμως. Tης 256 είναι με κάθε DSLAM 32KB/s. Αν αξίζει είναι δική σου υπόθεση!

  3. #3
    Εγγραφή
    29-01-2004
    Περιοχή
    ΒΟΛΟΣ
    Μηνύματα
    61
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    10240/1024
    ISP
    Wind
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΙΩΛΚΟΣ
    πρακτικα ομως με acn 256 κατεβαζω με 35 ενω με 384 κατεβαζα maximum με 41 σε intracom dslam, οποτε μεινε με 256, δεν αξιζει η διαφορα τιμης.


  4. #4
    απορω πως επιανες 35, οταν το max της 256 ειναι 32....

  5. #5
    Εγγραφή
    29-01-2004
    Περιοχή
    ΒΟΛΟΣ
    Μηνύματα
    61
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    10240/1024
    ISP
    Wind
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΙΩΛΚΟΣ
    Υποθετω οτι η acn σε αφηνει να κατεβαζεις με κατι παραπανω, πραγμα που γινεται αφου η γραμμη που δινει ο ποτε ειναι 384. Μερικοι που εχουν hol 256 λενε οτι κατεβαζουν το ιδιο με 384, προφανως γιατι δεν λειτουργει ο limiter της hol.


  6. #6
    Εγγραφή
    16-12-2003
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    726
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    16384/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Ο.Τ.Ε. - ΧΑΡΙΛΑΟΥ
    Router
    TG 585 V8
    Ρε παιδιά,γιατί δίνετε τοσο μεγάλη σημασία στα 2-3Kb Που μπορει να κερδίζεις στο max download με το Χ dslam ή με τον Χ provider? Εχετε μερα νύχτα max utilization της γραμμής σας και ασχολειστε τοσο πολύ με αυτό? Αυτο σας το λεω διοτι, απο τα στατιστικά του e-mule βλέπω οτι το μέσο download που έχω εδω και 3 μήνες περιπου, είναι γύρω στα 20kb/sec ενώ τις τελευταιες μερες έχει "πεσει" γύρω στα 15-17! Και αυτό ειναι πολύ φυσικό να συμβαίνει διοτι δεν κατεβάζω πλεον 100 αρχεία ταυτόχρονα και μάλιστα πολύ διαδεδομένα ώστε να βρίσκω πολλους που να τα έχουν και να πιάνω μονιμως το max bandwidth Της γραμμής μου! Αυτό μπορεί να συνεβαινε στην αρχή μεχρι να εκτονωθώ! Ξερετε τώρα, μετά το στερητικό σύνδρομο του ΕΠΑΚ λειτουργεις για αρκετο καιρό με τη λογική του "οτι βλεπω το κατεβάζω"! Τωρα πλεόν ομως, μπορεί να περιμένω στε "ουρές" στο e-mule, ακομα και ώρες, μεχρι να'ρχίσει να κατεβαίνει καποιο απο τα μολις 10-20 αρχεία που έχω ποια ταυτόχρονα για download! Θα μου πειτε βεβαια:"αφου ακόμα και με τα 256 έχεις μία μεση χρηση μολις του 60%-70% του συνολικού Bandwidth που έχεις,τι την θέλεις την 384?Ο λογοι είναι βασικά 3:
    1)Η διαφορά πλεον μεταξύ 384-256 στο συνολικο κοστος έχει πεσει κατω απο τα 10euor/μήνα (οπως π.χ στην acn)
    2)Στον οτε πληρώνω 384 αλλά χρησιμοποιώ μονο τα 256
    3)Εχουν αρχίσει να κυκλοφορούν πλεον αρκετά dvd iso images τα οποια,με μεγεθος ανω των 3giga συνήθως θέλουν βδομάδες μεχρι να κατεβουν με μία 256! 8) (π.χ έχω βάλει να κατεβαίνει το demo 8) του farcry που είναι 3.5giga iso image!5 μέρες τώρα έχουν κατέβει περιπου 500mb,διοτι πολυ απλά κατεβάζει καποιες ώρες και υστερα μπαινει σε ουρές στην αναμονή!! 8)
    Τελικώς, και με βάση αυτά που σας είπα για την περιπτωσή μου, θεωρειτε οτι αξιζει να αναβαθμιστώ σε 384?
    "Electric power is everywhere present in unlimited quantities and can drive the world's machinery without the need of coal, oil, gas, or any other of the common fuels."
    Nikola Tesla
    Discover the facts: http://www.free-energy-info.com/

  7. #7
    Εγγραφή
    02-02-2004
    Μηνύματα
    1.570
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από netmaniac
    πρακτικα ομως με acn 256 κατεβαζω με 35 ενω με 384 κατεβαζα maximum με 41 σε intracom dslam, οποτε μεινε με 256, δεν αξιζει η διαφορα τιμης.
    Και εγώ από acn 256 πήγα σε acn 384 και σύμφωνα με το DUMeter παρατήρησα τα ίδια με το φίλο netmaniac, (αν και σε Alcatel DSLAM).

    Σκέφτομαι να ξαναπάω σε 256...

    φιλικά...
    ¶ Τουλάχιστον δύο πράγματα είναι άπειρα: Οι αριθμοί Є R και η ΒΛΑΚΕΙΑ.
    "Όποια κοινωνία παραχωρεί ελευθερία για ασφάλεια, είναι ανάξια και για τις δύο και θα χάσει και τις δύο" B.F.
    ¶ LeT Me HeaR you MaKe DeCiSioNS WiTHouT youR TeLe-ViSioN.

  8. #8
    Εγγραφή
    05-02-2004
    Περιοχή
    μακριά από δω
    Μηνύματα
    702
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΑΓ. ΑΡΤΕΜΙΟΣ
    Router
    Netfaster WLAN3
    SNR / Attn
    11(dB) / 13(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ikonsgr
    3)Εχουν αρχίσει να κυκλοφορούν πλεον αρκετά dvd iso images τα οποια,με μεγεθος ανω των 3giga συνήθως θέλουν βδομάδες μεχρι να κατεβουν με μία 256! 8) (π.χ έχω βάλει να κατεβαίνει το demo 8) του farcry που είναι 3.5giga iso image!5 μέρες τώρα έχουν κατέβει περιπου 500mb,διοτι πολυ απλά κατεβάζει καποιες ώρες και υστερα μπαινει σε ουρές στην αναμονή!! 8)
    Τελικώς, και με βάση αυτά που σας είπα για την περιπτωσή μου, θεωρειτε οτι αξιζει να αναβαθμιστώ σε 384?
    δεν ξέρω αν αξίζει να αναβαθμιστείς σε 384, πάντως μετά από 3 μηνη χρήση μουλαριού, κάτι τέτοια demo κατεβαίνουν σε 4 μέρες

  9. #9
    Εγγραφή
    16-12-2003
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    726
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    16384/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Ο.Τ.Ε. - ΧΑΡΙΛΑΟΥ
    Router
    TG 585 V8
    Tελικά πήρα τηλέφωνο την acn και μου είπαν οτι η προσφορά ισχυει μονο για καινούρια συνδρομή και οχι για ανανέωση. Οπώτε μάλλον το αφήνουμε προς το παρον...
    "Electric power is everywhere present in unlimited quantities and can drive the world's machinery without the need of coal, oil, gas, or any other of the common fuels."
    Nikola Tesla
    Discover the facts: http://www.free-energy-info.com/

  10. #10
    Εγγραφή
    03-03-2004
    Περιοχή
    Ankh-Morpork, Discworld
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    22.587
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/40 Mbps
    ISP
    Deutsche Telekom
    Router
    FRITZ!Box 7560
    Πάντως με vivodi shared LLU 256 κατεβάζω με 40άρια για αρκετή ώρα. Λογικά το ίδιο θα ισχύει και για σύνδεση vivodi μέσω πΟΤΕ, αφού είναι θέμα ISP και όχι γραμμής.

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 21
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-02-06, 11:44
  2. Μηνύματα: 36
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-12-04, 23:20
  3. Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-09-04, 01:11
  4. Περι 128 και 384 ... Αξίζει? Ισχύει?
    Από athan00 στο φόρουμ Vodafone
    Μηνύματα: 32
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-09-04, 20:09
  5. FORTHNET 256/128 vs TELLAS 384/128
    Από PALADIN στο φόρουμ Nova
    Μηνύματα: 17
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-09-03, 13:28

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας