Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 26
  1. #1
    Εγγραφή
    09-11-2007
    Μηνύματα
    1.574
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    8192/1024
    ISP
    Cyta Hellas
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΤΡΙΠΟΛΗ
    Στην Κίνα κατασκευάζονται πολλά smartphone android τα οποία δεν ανήκουν σε κάποιο ευρέως γνωστό brand. Ή απλά κατασκευάζονται και πωλούνται κατευθείαν από το εργοστάσιο χωρίς συγκεκριμένο brand name. Αυτά συνήθως έχουν μεγάλες οθόνες(4 inches τουλάχιστον), dual sim δυνατότητα(και γαμώ) και πολύ φθηνή τιμή(αν τις συγκρίνεις με αντίστοιχες επώνυμες λύσεις). Όπως:

    1. http://www.merimobiles.com/Zopo_ZP10...p/meri4178.htm
    2. http://www.merimobiles.com/JIAYU_G3_...p/meri5684.htm
    3. και ότι άλλο βρεις στο ebay βάζοντας "not specified" στο brand.


    Το ερώτημα μου είναι το εξής. Αν και στα χαρτιά αυτές οι συσκευές δεν έχουν να ζηλέψουν τίποτα από τις επώνυμες, μήπως γνωρίζεται κάποιον άλλο λόγο για να τις αποφύγει κανείς; Αλλά πέρα από αυτό, έχει κανείς εμπειρία από τέτοιες συσκευές που έπεσαν στα χέρια του;

    Τέλος επειδή δεν είμαι γνώστης του θέματος. Πόσο εύκολο είναι να κάνεις rooting ή/και install new custom rom σε τέτοιες συσκευές και αν είναι εφικτό; Εδικά αν θέλεις να κάνεις upgrade σε νέα έκδοση android.
    Κάνω προσπάθεια να βάζω ; αντι για ?


  2. #2
    Εγγραφή
    23-03-2005
    Μηνύματα
    549
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Wind
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΛΥΦΑΔΑ
    Router
    ΖΤΕ
    Συνήθως έχουν χαμηλότερης ποιότητας υλικά και χειρότερη συναρμολόγηση . Υπάρχουν όμως και κινέζικα που ειναι πραγματικά αξιόλογα σε πολυ καλές τιμές.

    Σχετικά με rooting και custom rom θα πρέπει να ρίξεις μια ματια εδω http://www.xda-developers.com/ για να δεις αν υπάρχει κατι συμβάτο για την συσκευή που πρόκειται να πάρεις .

  3. #3
    Εγγραφή
    11-08-2006
    Περιοχή
    Χονολουλού
    Μηνύματα
    18
    Downloads
    27
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ OTE
    Ταχύτητα
    16384/1024
    ISP
    Conn-x OTE
    Θα συμφωνήσω με τον rc31. Έχουν χαμηλότερης ποιότητας υλικά και χειρότερη συναρμολόγηση. Χειρότερη εμφάνιση ίσως μερικά. Επίσης από εμπειρία που έχω σε tablet με android 2.2 στο site λέει πως δεν δέχεται αναβάθμιση. Δεν γνωρίζω όμως αν ισχύει κάτι τέτοιο. Επίσης δεν ξέρω κατά πόσο θα έχει διάρκεια η απόδοσή τους, καθώς κάτι ανεξήγητα κολλήματα τα κάνει. Αυτά τα ολίγα. Από το www.chinavasion.com το πήρα εγώ.

  4. #4
    Εγγραφή
    11-05-2008
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    53
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    12288/1024
    ISP
    On Telecoms
    Γενικότερα εμπιστεύεστε τέτοιες συσκευές;

    Πάνω κάτω οι λειτουργίες τους είναι οκ ή δεν πιάνει το wireless ή δεν συνδέεται το bluetooth ή δεν βλέπει τις usb ξέρωγω;

    Με ενδιαφέρει ένα tablet και ειδικά στις τιμές που βλέπω θα με έψηνε να πάρω κάποιο τέτοιας ποιότητας που δεν θα το κλάψεις και να πάθει οτιδήποτε στην τελική.
    Ανορθόγραφοι κουφάλες, έρχονται δασκάλες.

  5. #5
    Εγγραφή
    09-11-2007
    Μηνύματα
    1.574
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    8192/1024
    ISP
    Cyta Hellas
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΤΡΙΠΟΛΗ
    Από ό,τι διαπιστώνω πρέπει να ξεχωρίσουμε τις "κινέζικες". Υπάρχουν οι κινέζικες με brand name που κυκλοφορούν κυρίως εντός Κίνας για εσωτερική κατανάλωση και οι εταιρείες τους κάνουν προσπάθειες για "εξαγωγές" όπως η Zopo. Υπάρχουν και οι άλλες που είναι OEM δηλαδή δεν έχουν brand name και απλά πωλούνται με έναν κωδικό προϊόντος από τους "εργοστασιάρχες".

    Νομίζω ότι συσκευές όπως της Zopo είναι σε καλύτερη μοίρα γενικά και για το zp100 διαβάζω καλά πράγματα. Υποστηρίζεται και επίσημα με tools για rooting και flashing. Όσο για τις άλλες δεν έχω ιδέα. Αλλά πιστεύω ότι σε αυτές το rooting+flashing θα είναι δύσκολο ή ακατόρθωτο.

    Το σκέφτομαι πολύ σοβαρά να αγοράσω από Zopo τους επόμενους μήνες(τώρα δεν παίζει φράγκο )
    Κάνω προσπάθεια να βάζω ; αντι για ?


  6. #6
    Εγγραφή
    11-08-2006
    Περιοχή
    Χονολουλού
    Μηνύματα
    18
    Downloads
    27
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ OTE
    Ταχύτητα
    16384/1024
    ISP
    Conn-x OTE
    Συγνώμη που καθυστέρησα να απαντήσω αλλά μου έτυχαν κάτι δουλίτσες. Και πάλι θα συμφωνήσω με τον προλαλήσαντα hammered. Θα πρέπει να ξεχωρίσουμε τις κινέζικες συσκευές. Προφανώς πάνω κάτω πάει ότι πληρώσεις παίρνεις (Δεν μπορείς να πεις δηλαδή "κοίτα κοίτα πήρα αυτό με 40 ευρώ, ενώ εσένα σου έπιασαν τον κ... με το ipad... όχι κάτι τέτοιο δεν ισχύει). Απλά με αυτές γλιτώνεις κάποια χρήματα, λόγω ονόματος.Στην δική μου για παράδειγμα που είναι no name, διαπίστωσα στον πρώτο μήνα κιόλας ότι όταν βάζω το usb κάνει επανεκκίνηση. Μετά δουλεύει κανονικά, αλλά είναι ένα θέμα όπως και να το κάνεις. Γενικά να σου πω την αλήθεια δεν την εμπιστεύομαι για σοβαρές δουλειές. Ευτυχώς για την δουλειά που την πήρα εξαρχής (διάβασμα e pub και e books) είναι μια χαρά, οπότε δεν αισθάνομαι χαμένος. Αυτά εν ολίγοις. Εμπειρία για rooting + flashing δεν έχω οπότε δεν μπορώ να σε βοηθήσω εκεί.

  7. #7
    Εγγραφή
    09-11-2007
    Μηνύματα
    1.574
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    8192/1024
    ISP
    Cyta Hellas
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΤΡΙΠΟΛΗ
    Για όποιον ενδιαφέρεται σκέφτομαι πολύ σοβαρά να αγοράσω ένα Zopo μέσα στον Οκτώβρη. Είμαι ανάμεσα στο ZP100 Pilot και ZP500 Libero.

    Βέβαια κλίνω περισσότερο σε άσπρο ZP500 ως πιο όμορφο και λεπτεπίλεπτο.
    Από ότι μπορώ να καταλάβω αυτό είναι επίσημο site της ZOPO και φαίνεται να έχει αποθήκη και στην Ιταλία για αποστολή. Άρα λογικά γλιτώνω φόρους από τελωνείο ως ενδο-ευρωπαϊκή αγορά.

    Θα σας κρατήσω ενήμερους για την όποια πορεία.
    Κάνω προσπάθεια να βάζω ; αντι για ?


  8. #8
    Εγγραφή
    11-05-2008
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    53
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    12288/1024
    ISP
    On Telecoms
    Το λες και αστείο το γεγονός οτι ζητάνε 9$ για root service και delete all chinese apps.

    Ανορθόγραφοι κουφάλες, έρχονται δασκάλες.

  9. #9
    Εγγραφή
    09-11-2007
    Μηνύματα
    1.574
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    8192/1024
    ISP
    Cyta Hellas
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΤΡΙΠΟΛΗ
    Ναι αυτό είναι wtf! Αλλά σου προσφέρουν μια υπηρεσία αλλιώς κάντο μόνο σου.
    Πάντως έχουν ποστάρει utilities που μπορείς να κάνεις root τις συσκευές τους μόνος σου εφόσον ξέρεις από τεχνολογία.
    Κάνω προσπάθεια να βάζω ; αντι για ?


  10. #10
    Εγγραφή
    14-03-2007
    Μηνύματα
    742
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100000/11000
    ISP
    Vodafone
    Router
    Fritzbox 7950
    SNR / Attn
    9(dB) / 7(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Μακριά απο Κινεζιές.
    Mobo: Asrock Z77 eXtreme 4 I CPU:Intel i5 3570k I GPU: Gigabyte RX 580 4gb I RAM: 16Gb DDR3 2300 Mhz Duall-Channel I Sound: Xfi Platinum I Monitor: AOC G2460VQ6 I Ηχεία: Logitech X-210 I Keyboard: Microsoft DMK 3000 Ι Case:CoolerMaster-Storm Sniper I PSU Corsair TX650v2 Ι

  11. #11
    Εγγραφή
    09-11-2007
    Μηνύματα
    1.574
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    8192/1024
    ISP
    Cyta Hellas
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΤΡΙΠΟΛΗ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από venumis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μακριά απο Κινεζιές.
    Γιατί; Έχεις αγοράσει εσύ ή κάποιος γνωστός σου και του βγήκε σκάρτο;
    (ειλικρινής ερώτηση)
    Κάνω προσπάθεια να βάζω ; αντι για ?


  12. #12
    Εγγραφή
    20-03-2008
    Περιοχή
    gerakas
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    9
    Downloads
    55
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    49520
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΓΕΡΑΚΑΣ
    Router
    ΖΤΕ ΖΧΗΝ Η267Α
    SNR / Attn
    8.3(dB) / 15.1(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από hammered Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γιατί; Έχεις αγοράσει εσύ ή κάποιος γνωστός σου και του βγήκε σκάρτο;
    (ειλικρινής ερώτηση)
    Εγω εχω παραγγειλη δυο τα χρησιμοποιω και τα δυο 10 μηνεσ τωρα χωρις προβλημα με ελληνικα skype Hey Tell Tango κτλ 4.3 ιν μτκ 6575 8gb kamera.....

  13. #13
    Εγγραφή
    14-03-2007
    Μηνύματα
    742
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100000/11000
    ISP
    Vodafone
    Router
    Fritzbox 7950
    SNR / Attn
    9(dB) / 7(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από hammered Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γιατί; Έχεις αγοράσει εσύ ή κάποιος γνωστός σου και του βγήκε σκάρτο;
    (ειλικρινής ερώτηση)
    Κινητό οχι δεν εχω αγοράσει ουτε εχω κάποιον φίλο που να έχει, θα σου απαντήσω ομως γιατι οχι :

    1ον : Πολύ υψηλά επίπεδα SAR οπου σε πολλές απο αυτες τις συσκευές δεν αναγράφεται καν
    2ον : Πολλά κρούσματα οπου τέτοιες συσκευές πήραν φωτιά κατα την διάρκεια φόρτισης, εχουν υπάρξει σοβαροί τραυματισμοί απο άτομα που τα φόρτιζαν στο κομοδίνο τους κατα την διάρκεια της νύχτας.
    3ον : Στα χαρακτηριστικά είναι πολύ ελκυστικά ομως στην πραγματικότητα αυτα τα κινητά κολλάνε και λαγκάρουν διαρκώς, δες στο Youtube.
    4ον : Ανύπαρκτη υποστήριξη απ ολες τις απόψεις.
    5ον : Στην πραγματικότητα δεν είναι και τόσο φθηνά.

    Δεν με πειράζει αν ενα τέτοιο τηλέφωνο χαλάσει μετά απο 6 μέρες/μήνες, ετσι και αλλιώς θα το εχω αγοράσει φθηνά (υποτίθεται), ομως στο θέμα επικινδυνότητας δεν θα το ρισκάρω, τέτοιες συσκευές δεν περνάνε απο κανένα σοβαρό έλεγχο πριν εισαχθούν στην αγορά και αυτο το γνωρίζουμε όλοι.
    Mobo: Asrock Z77 eXtreme 4 I CPU:Intel i5 3570k I GPU: Gigabyte RX 580 4gb I RAM: 16Gb DDR3 2300 Mhz Duall-Channel I Sound: Xfi Platinum I Monitor: AOC G2460VQ6 I Ηχεία: Logitech X-210 I Keyboard: Microsoft DMK 3000 Ι Case:CoolerMaster-Storm Sniper I PSU Corsair TX650v2 Ι

  14. #14
    Εγγραφή
    09-11-2007
    Μηνύματα
    1.574
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    8192/1024
    ISP
    Cyta Hellas
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΤΡΙΠΟΛΗ
    Λοιπόν πήγα σήμερα να κάνω παραγγελία το ZP500 libero από το www.zopomobileshop.com και έχω τα εξής κακά μαντάτα:
    1. Για αποστολή με DHL από Ιταλία θέλει +50$
    2. Για αποστολή από Κίνα θέλει +32,90$
    3. Τρόπους πληρωμής έχει μόνο paypal, Western Union, moneygram. Δηλαδή πουθενά επιλογή για πιστωτική. Ο μόνος τρόπος να χρησιμοποιήσεις πιστωτική είναι μέσω του paypal.

    Δεν έχω ξανακάνει ποτέ αγορά από το εξωτερικό αλλά αυτές οι τιμές μου φαίνονται λίγο εξωφρενικές ειδικά για κάτι που κάνει 170$. Εσείς τι λέτε;
    Αν παραγγείλω από Κίνα, θα πρέπει να περάσει από τελωνείο το πακέτο έτσι δεν είναι; Πόσο θα πρέπει να πληρώσω από εκεί;
    Κάνω προσπάθεια να βάζω ; αντι για ?


  15. #15
    Εγγραφή
    11-08-2006
    Περιοχή
    Χονολουλού
    Μηνύματα
    18
    Downloads
    27
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ OTE
    Ταχύτητα
    16384/1024
    ISP
    Conn-x OTE
    Εγώ από Κίνα που παρήγγειλα 2 φορές είχαν επιλεγμένο το gift και δεν μου χρέωσαν τελωνείο.

Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-09-09, 09:28
  2. Μηνύματα: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-08-09, 21:31
  3. εχει ψωνίσει κανείς από ....
    Από ppschrs στο φόρουμ Internet, web surfing και online υπηρεσίες
    Μηνύματα: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-03-09, 13:01
  4. Μηνύματα: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-05-08, 17:46
  5. Έχει κανείς εμπειρία με Wi-Fi και γενικά ασύρματα δίκτυα?
    Από spiros στο φόρουμ Γεγονότα και Απόψεις
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-09-03, 15:37

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας