Εμφάνιση 1-6 από 6
  1. #1
    Εγγραφή
    17-09-2012
    Μηνύματα
    2
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Cyta Hellas
    Καλησπέρα σας. Είμαι καινούργιος και δεν γνωρίζω αν έχει ήδη αναφερθεί στο forum παρόμοιο πρόβλημα με αυτό που θα παραθέσω παρακάτω γι' αυτό ζητώ την υπομονή σας

    Έχω φτιάξει εδώ και ένα χρόνο ένα pc και από την 1η στιγμή που το δούλεψα μου εμφανίζει το εξής πρόβλημα. Όταν το δουλεύω, σε οποιαδήποτε λειτουργία και να είναι αυτή, είτε gaming, είτε browsing, είτε youtube, μου εμφανίζει ξαφνικά διαφόρων ειδών χρώματα στην οθόνη και η μόνη λύση για να δουλέψει είναι το reset με το κουμπάκι. Μερικές φορές οι λειτουργίες του pc διακόπτονται όταν εμφανίζεται αυτό το πρόβλημα, όπως πχ. αν παίζει μουσική θα σταματήσει και θα ακούγεται ένας θόρυβος σαν γκκκρρρρ, ή κάποιες άλλες φορές δεν σταματάει η λειτουργία και τα τραγούδια ακούγονται κανονικά. Τα πρόβλημα εμφανίζεται κυρίως όταν βλέπω κάποιο βίντεο στο youtube ή κάποια ταινία. Αυτό όμως δεν αποκλείει το γεγονός πως εμφανίζεται και κατά τη διάρκεια άλλων εργασιών όπως είπα παραπάνω. Τώρα σχετικά με τα χρώματα που ανέφερα (ίσως να μη χρειάζεται να σας τα περιγράψω αλλά ποτέ δεν ξέρεις) ποικίλλουν. Άλλες φορές είναι ένα σκέτο κόκκινο, άλλες φορές γκρι, άλλες φορές σκέτο άσπρο, άλλες φορές απλά μαυρίζει αλλά υπάρχουν φορές που είναι διπλός ο χρωματισμός όπως μπλε με κάθετες γραμμές κλπ. Το αξιοσημείωτο είναι πως εάν το pc δεν εκτελεί κάποια εργασία και απλά παραμένει ανοιχτό τότε το πρόβλημα δεν εμφανίζεται καθόλου, αλλά μόλις ξεκινήσω ακόμη και την πιο απλή διεργασία τότε εμφανίζεται. Αυτό γίνεται γύρω στις 5-10 φορές τη μέρα.

    Επίσης θα ήθελα να αναφέρω, πως ένας γνωστός μου έφτιαξε κι αυτός pc από το ίδιο κατάστημα και είχε ακριβώς το ίδιο πρόβλημα. Αυτός όμως είχε την δυνατότητα να επικοινωνήσει μαζί τους και να αναφέρει το πρόβλημα. Τότε του είπαν να εκτελέσει κάποιες διεργασίες σχετικά με την κάρτα γραφικών (furmark) οι οποίες όμως δεν είχαν αποτέλεσμα. Το πήγε στο κατάστημα και του είπαν πως έχει πρόβλημα η RAM του καθώς η μία υπολειτουργεί και έτσι παρασέρνει την άλλη. Άλλαξε μνήμη και από τότε είναι μια χαρά. Γι' αυτό το λόγο δοκίμασα κι εγώ να δουλέψω το pc με μία από τις 2 RAM (δοκίμασα και τις 2 ξεχωριστά) αλλά το πρόβλημα παραμένει.

    Ελπίζω να μη σας κούρασα και ευχαριστώ πολύ για οποιαδήποτε απάντηση/βοήθεια!

  2. #2
    Εγγραφή
    27-09-2008
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    1.550
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    4096/512
    ISP
    Cyta Hellas
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΑΧΑΡΝΩΝ
    SNR / Attn
    15(dB) / 41(dB)
    Path Level
    Interleaved
    1ον πες μας την συνθεση

    2ον το μηχανημα ειναι εντος εγγυησης φανταζομαι γιατι δεν το πας απο εκει που το αγορασες

    3ον συμφωνα με την περιγραφη βλαβης υποθετικα μιλωντας παντα χωρις δηλαδη να εχω μπροστα μου το μηχανα για vga λεω

  3. #3
    Εγγραφή
    17-09-2012
    Μηνύματα
    2
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Cyta Hellas
    Η σύνθεση είναι η εξής:

    ATI Radeon HD6950 1GB DDR5 PCI-E Dual DVI HDMI Dual Mini-DP (XFX) (HD-695X-ZNFC)

    Intel Core i5 2500K 3.3 GHz Quad Core Socket 1155 95W Box (BX80623I52500K)

    Thermaltake Commander MS-I VN400A1W2N Middle Tower no PSU Black

    Corsair Vengeance 4GB DDR3 Non ECC CL9 1600MHz (CMZ4GX3M1A1600C9)

    Asus Socket 1155 P8P67 (B3) GLan Audio Raid

    Corsair Power Supply 600W ATX 24 pin CX V2 CMPSU-600CXV2 Active-PFC Retail

    LG LCD 24'' W2443T-PF Full HD Black


    Από αρχές Οκτώβρη θα υπάρχει η δυνατότητα να το πάω στο κατάστημα γιατί μέχρι τώρα σπούδαζα μακριά.

  4. #4
    Εγγραφή
    27-09-2008
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    1.550
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    4096/512
    ISP
    Cyta Hellas
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΑΧΑΡΝΩΝ
    SNR / Attn
    15(dB) / 41(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Ωραια ξεκιναμε κανε bios update στην μητρικη σου.Οι μνημες βλεπω ειναι 1600Mhz πως ειναι ρυθμισμενο το μηχανημα στο bios ???Τι λειτουργικο εχεις και αν ειναι γνησιο

  5. #5
    Εγγραφή
    04-05-2008
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    1.379
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    HOL
    Router
    NetFaster WLAN 3
    SNR / Attn
    12(dB) / 11(dB)
    αφού δεν ήταν η RAM (που καλό θα'ταν αν μπορείς να δοκιμάσεις κάποια ram από άλλο μηχάνημα, άσχετο με το δικό σου που να ξέρεις ότι δουλεύουν, για να είσαι σίγουρος), τότε εγώ λέω είναι κάρτα γραφικών, και φταίει η ram που έχει επάνω της η κάρτα (αν δεν είναι τίποτε απλό του να μην έχει κουμπώσει καλά κανά καλώδιο ή τίποτε τέτοιο..που τότε όμως θα σου έβγαζε χρώματα με το που κουνούσες τα καλώδια μεταξύ οθόνης-pc, άσχετα από διεργασίες). Μικρότερη πιθανότητα για πρόβλημα στην ψύξη της κάρτας ή σε άλλο κομμάτι της,επεξεργαστή της κτλ, οπότε με το που δουλεύει λίγο να κάνει "νερά", αλλά τότε θα κολούσε μάλλον και δε θα έβγαζε χρώματα.. Οπότε καλύτερα να μη τη σκαλίσεις πολύ (ψάξτο με λογισμικό αν θες μόνο) μην τυχόν τους την πας πίσω όταν έρθει η ώρα και σου πουν "αα, βλέπουμε γρατσουνιά εδώ κτλ κτλ, κάτι προσπάθησες να κάνεις, εσύ τη χάλασες, δε την αλλάζουμε.."

  6. #6
    Εγγραφή
    23-04-2011
    Μηνύματα
    3.016
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Λογικά η VGA είναι.

    Τρέξε Memtest με τις RAM να βεβαιωθείς ότι είναι ΟΚ.

    Τσέκαρε την οθόνη και το καλώδιο σύνδεσης με την VGA.

    Εάν έχεις κάνει ΟC στην κάρτα γραφικών επέστρεψε στις εργοστασιακές και δες εάν θα συνεχιστεί το πρόβλημα.

    Τρέξε FurMark και δές θερμοκρασίες.

    Δοκίμασε με άλλη κάρτα γραφικών ή την κάρτα σου σε άλλο pc εάν μπορείς.

    Εάν η κάρτα γραφικών είναι στην εγγύηση πήγαινε την για έλεγχο.

Παρόμοια Θέματα

  1. Κουφό πρόβλημα με ήχο σε motherboard. Πιθανό πρόβλημα σωστής γείωσης;
    Από svizi στο φόρουμ Κάρτες ήχου, γραφικών, ηχεία και οθόνες
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-03-12, 13:13
  2. Μηνύματα: 33
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-03-12, 11:27
  3. Μηνύματα: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-12-11, 02:50
  4. Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-05-09, 19:35
  5. Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-12-08, 21:46

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας