Σελ. 854 από 957 ΠρώτηΠρώτη ... 834844849852853854855856859864874 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 12.796-12.810 από 14347
  1. #12796
    Εγγραφή
    12-11-2005
    Μηνύματα
    19.997
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    200+100 vdsl
    ISP
    COSMOTE VDSL 200+50
    Router
    Speedport plus
    Path Level
    Interleaved
    Ωραιος, ευχαριστουμε.

    Και τον Αρτεμιους για τις πληροφοριες.

    Το καλο απο οτι διαβασα ειναι οτι επανερχεται το κινητο και απο χαρτνμπρικ.

    Πολυ φοβαμαι οτι και το δικο μου Redmi 2 Note prime, ειχε ερθει πειραγμενο απο το Geekbuying για αυτο αρχισα να βλεπω διαφημισεις που δεν εφευγαν με τιποτα.

    Μαλιστα πρεπει να υπηρχε timer γιατι δεν τις εφαγα τις διαφημισεις αμεσως.

    - - - Updated - - -

    Ετσι και μου ερθει ξανα κινητο πειραγμενο, θα κανω dispute στο Paypal.
    PC1:12400f,4070ti,32GB,z690,Gigabyte Gen4 7000 1TB, PC2:8600k,3060ti,32GB,z370,GAMMIX S11 Pro 1TB
    PC3:2700k,GTX 1070,16GB,P67,SandiskSSDPro240GB, PC4:2500k,rx 6600,16GB,P67,MX500-1TB
    PC5:Lenovo Thinkcentre M71E
    Reviews: ATI 4870X2, ΑΤΙ 4850,test GTX 970 σε 3 CPUs

  2. #12797
    Εγγραφή
    20-06-2007
    Περιοχή
    Chicago, Illinois
    Ηλικία
    32
    Μηνύματα
    30.618
    Downloads
    96
    Uploads
    25
    Άρθρα
    14
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1 Gbps
    ISP
    Nova
    Του εχεις φλασαρει καμια rom ; Δες αν ειναι unlocked ο bl με τις οδηγίες του xiaomi miui gr
    Dies, died, will die.
    Lived, lives, will live.

  3. #12798
    Εγγραφή
    12-11-2005
    Μηνύματα
    19.997
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    200+100 vdsl
    ISP
    COSMOTE VDSL 200+50
    Router
    Speedport plus
    Path Level
    Interleaved
    Δεν εχει κλειδωμενο bl το Redmi 2 Note prime.

    Εβαλα την Ελληνικη rom και ξεβρωμισε ο τοπος. Μεχρι στιγμης, 2 βδομαδες μετα το φλασαρισμα, ειναι ολα καλα.

    Απλα το ξανα-ανεφερα με αφορμης τις πληροφοριες του Αρτεμιους. Κατι βρωμιες κανουν οι τυποι.
    PC1:12400f,4070ti,32GB,z690,Gigabyte Gen4 7000 1TB, PC2:8600k,3060ti,32GB,z370,GAMMIX S11 Pro 1TB
    PC3:2700k,GTX 1070,16GB,P67,SandiskSSDPro240GB, PC4:2500k,rx 6600,16GB,P67,MX500-1TB
    PC5:Lenovo Thinkcentre M71E
    Reviews: ATI 4870X2, ΑΤΙ 4850,test GTX 970 σε 3 CPUs

  4. #12799
    Εγγραφή
    04-05-2007
    Περιοχή
    ΚΥΠΡΟ
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    14.355
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    CYTA CYPRUS
    Router
    Technicolor TG799vn v2
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dimitri_ns Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γι αυτό, όταν μεγαλώσεις και γίνεις δικτάτορας, να απαγορέψεις όλα τα τηλέφωνα πλήν της αγαπημένης MEIZU

    Μετά μπορείς να παντρευτείς και την κόρη της
    Έχεις παραισθήσεις ή πρόβλημα με την αλήθεια;
    Αν αναφέρω κάτι που δεν ισχύει πές το.
    Αλλιώς είσαι τρολάς και το ξέρεις.
    Ryzen PC:3600x@4.550Ghz, Gigabyte Aorus x570 mobo, MSI 6700xt, G.Skill Trident Z 3733 15-14-14-1T
    Oneplus 9 Pro 8/128gb: Rooted, OOS Android 13
    FOSSIL GEN6 SMARTWATCH : WEAR OS 3
    Blackview Tab 11 Tablet 8/128gb: Android 11
    Amazon Firestick: 4k max

  5. #12800
    Εγγραφή
    20-12-2011
    Περιοχή
    Usa
    Μηνύματα
    4.812
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    >Vodafone<
    Router
    VF Power Station 6
    Path Level
    Fastpath
    Ξέρει κανείς να απαντήσει τα παρακάτω;

    1) Τι παίζει με τις Xiaomi ROM; Γιατί είναι τόσο γεμάτες με bloatware; Τόσα λεφτά κερδίζουν από διαφημίσεις;
    2) Τα καταστήματα τι κέρδος έχουν, ρισκάροντας την αξιοπιστία τους, κάνοντας αυτή την ανοησία;
    3) Μήπως τα παίρνουν από άλλους προμηθευτές που κάνουν τη "βρωμοδουλειά" και όχι από τη Xiaomi;

  6. #12801
    Εγγραφή
    27-02-2008
    Μηνύματα
    1.451
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    Cable
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από anon Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μην μου πείς ότι κάνεις συναλλαγές με πιστωτική κάρτα απο το κινητό!
    ακόμα και εαν δεν σου έχει χακέψει κάποιος κινέζος το κινητό, μια όποια βλακεία να έχεις φορτώσει στο κινητό σου θα μπορούσε να το έχει κάνει αυτό. Ειναι η πιο ανασφαλης πλατφόρμα, ειδικά για συναλλαγες, παρεκτός και εαν έχεις πιστοποιημένα ασφαλές android και δεν φορτώσεις και καμμιά σαχλαμάρα απο app ή δεν σου φορτωθεί κάτι απο ιντερνετ. Κάτι απίθανο. Αντε με paypal να πω ενταξει ίσως (αλλά και πάλι αν έχει φορτωθεί keylogger, άστο... )
    Αν και κανείς δεν με... φώναξε, συμφωνώ απόλυτα με τα παραπάνω. Δεν θεωρώ τον εαυτό μου συντηρητικό, έχω web banking πολλά χρόνια, έχω διακινήσει σχετικά μεγάλα ποσά μέσω αυτού, αλλά αυτό με το κινητό δεν το έχω ξεπεράσει, μπορεί να είναι κόλλημά μου, αλλά θαρρώ ότι το Android (για το iOS δεν γνωρίζω) είναι ανασφαλές για να κάνει κάποιος σοβαρές τραπεζικές συναλλαγές μέσω αυτού.
    Ακόμα δλδ και να μην είχα μείνει στο Kit Kat, ακόμα και αν σύντομα περάσω στο Nugat (όπως προγραμματίζω), τραπεζικές συναλλαγές μέσω κινητού ΔΕΝ πρόκειται να κάνω.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Φανερός Πράκτωρ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και με λίγα λόγια ότι δεν πληρώνεις με χρήμα το πληρώνεις με χρόνο....
    Αυτός είναι ο δικός μου προβληματισμός με τα κινέζικα. Απ' ότι καταλαβαίνω θέλουν χαρχάλεμα για να δουλέψουν σωστά, αν και όταν.
    Αν και έχω μείνει με το αρχαίο (πλέον) Note 2 ΔΕΝ περνάω ανεπίσημη ROM, βασικά μόνο που υπάρχει περίπτωση ΕΝΑ πράγμα στο κινητό να μην δουλέψει όπως δούλευει τώρα με αποτρέπει. Γιατί να το κάνω απ΄την στιγμή που το κινητό ΔΟΥΛΕΥΕΙ και με εξυπηρετεί ;
    Για να τρέξω μια νεότερη έκδοση ; Αισθητική θα είναι για μένα η αναβάθμιση, έτσι κι αλλιώς δεν κάνω μέσω κινητού τραπεζικές εργασίες, οπότε ζήτημα ασφαλείας δεν υφίστανται.
    Βασικά βλέπω στα κινέζικα κινητά τους αγαπητούς Linux-άδες του φόρουμ, σε δουλειά να βρισκόμαστε προφανώς, βάλε-βγάλε ROM και στο ενδιάμεσο κάνεις καμμιά προσευχή-βουντού whatever να δουλέψει, ενώ περνάς ώρες επί ωρών διαβάζοντας οδηγούς και fora στο Ίντερνετ.
    Τι μου θυμίζει, τι μου θυμίζει...
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Nozomi : 30-07-16 στις 02:04.

  7. #12802
    Εγγραφή
    17-09-2006
    Περιοχή
    Σαλόνικα City - Αγ. Παύλος
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    2.728
    Downloads
    22
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1Gbps/1Gbps
    ISP
    Inalan
    Router
    ZTE F6600P
    SNR / Attn
    ~(dB) / ~(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από raspoutiv Εμφάνιση μηνυμάτων
    ευχαριστώ πολύ

    πράκτορα, με βλέπω να το αφήνω όπως έρθει αν έχει ξεκλείδωτο bootloader. είπαμε να κάνουμε μια εξυπηρέτηση, μη φάμε κ γαμοσταυριδια στο τέλος αν σκάσει μπρικαρισμα

    ras δεν υπάρχει περίπτωση για hardbrick εκτός και αν κάνεις το τιτάνιο λάθος να μην ελέγξεις πρώτα τον bootloader σε τι κατάσταση είναι,

    αν είναι κλειδωμένος είσαι ok,απλά παίρνεις ΟΤΑ-style τα updates ή μέσω του MiPCSuite,και κάνεις και επίσημα unlock με επίσημο εργαλείο και βάζεις ακριβώς την ρομ που θές εσύ,
    αν είναι ξεκλείδωτος και βάλεις TWRP και πας ντουγρού για αλλαγή ρομ,π.χ. την ελληνική που έχουν φτιάξει τα παιδιά, εκεί τότε τρως το brickαρισμα στην μάπα.

    αυτά για το RN3 Pro 3/32 snapdragon, και για να λέμε το σωστό τα παιδιά στο φόρουμ τους στο thread της συσκευής, έχουν φαρδιά πλατιά 2 sticky για αυτό ακριβώς το ζήτημα.

    βέβαια... ακόμα και hardbrick να φάς, επανέρχεται, γιατί πολύ απλά ο bootloader είναι ξεκλείδωτος και θα έχεις περασμένο TWRP στο κινητό.


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Φανερός Πράκτωρ Εμφάνιση μηνυμάτων
    εγώ το λέω επειδή όλα παρουσιάζονται πολύ όμορφα με τα κινέζικα και τα android. Και ξεχνιούνται ορισμένες χοντρές "λεπτομέρειες"
    ναι,κακά τα ψέμματα, στο "supply/market chain" γίνονται ταρζανιές από διάφορους,μεταπωλητές δηλαδή, φαινόμενο που εκλείπει στις καθιερωμένες global μάρκες.

    βεβαια για αυτό δεν μπορούμε να ρίξουμε φταίξιμο στον κατασκευαστή...


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από paradox21 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εμένα μου πήρε 3 ώρες, χαλαρά με καφέ και ατμισμα.
    να σε πώ, εμένα ούτε τόσο δεν με πήρε γιατί όσο περίμενα να έρθει το κινητό "ξεφύλλιζα" αποσπασματικά το xiaomi miui gr . και είχα χρόνια να ασχοληθώ με bootloaders και ιστορίες (το προηγούμενο android μου είναι 4ετίας )


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από raspoutiv Εμφάνιση μηνυμάτων
    καλά από xiaomi δε νομίζω πως θα ναι πολλοί που θα πάνε σε apple
    εγώ δεν είμαι γενικά χαλαρός με αυτά, ειδικά όταν ελοχεύει κίνδυνος hardbrick. από πάνω έχει 10 οδηγούς στο forum των mi κι αυτό δε βοηθάει.
    αν ήταν για μένα θα το σκάλιζα αλλά να ρισκάρω για άλλον με τίποτα. απ την αρχή ήμουν αντίθετος στα κλειδωμένα bootloader. απ τη στιγμή που οι έμποροι πάλι βρήκαν τρόπο να τα ξεκλειδώνουν ανεπίσημα δε βλέπω το λόγο να διατηρεί αυτή τη διαδικασία η xiaomi. δεν προσφέρει καμιά ασφάλεια απέναντι στις σαχλορομ που θέλουν να περνάν τα κινεζομάγαζα. μόνο ρίσκο και μπελά για τους αγοραστές
    ras θα διαφωνήσω, δεν είναι μπάχαλο το φόρουμ των παιδιών, απλά κάποιοι οδηγοί είναι πιο πλήρεις ή πιο ανανεωμένοι,

    ok ίσως,δεν είναι δα και adslgr στο θέμα του thread-topic-stickies-guides discipline που εδώ έτσι και βγούμε "out of line", o cranky με τον KLG θα αρχίσουν να μοιράζουν άκυρα,πάσες,σέντρες,ελεύθερα,κάρτες,πέναλτυ,βόμβες διασποράς,ναπάλμ,Tomahawks,Tridents,κ.α.

    τέσπα,είναι πολύ συγκεκριμένα τα τοπικς για αυτό που συζητάμε :

    Unbrick ή Καθαρή Εγκατάσταση FastBoot Rom με το Mi Flash (SnapDragon)

    Διαδικασία αίτησης και ξεκλειδώματος του Bootloader - Mi Flash Unlock Tool - [ΞΕΚΛΕΙΔΩΜΑ BOOTLOADER]

    Ξεκλείδωμα του Bootloader.

    Flash την Ελληνική ROM στο RedMi Note 3 PRO (Για πρώτη φορά)

    και το mega-guide thread,

    Γενικό ευρετήριο οδηγών για κάθε συσκευή


    και ρε παιδιά... θυμόμαστε ακόμα οτι μιλάμε για android έτσι? πως άμα θέλουμε να σκαλίξουμε και να αλλάξουμε πράγματα θέλει διάβασμα και ψάξιμο.

    για το οτι μπορεί να βρεθούμε de facto αναγκασμένοι να το κάνουμε αυτό για να δουλέψει "όπως πρέπει" σε κάποιες περιπτώσεις, και όχι από επιλογή, ok εκεί πάω πάσο, αλλά μην ξεχνάμε οτι,

    α)"όλο το android" δεν είναι Moto G ή Nexus ξέρω γω,
    β)δεν ήταν δα τόοοσα χρόνια πίσω που παίρναμε Samsung και έτρωγε μπούλο μέχρι και η ρομ,
    γ)το top vfm είναι σαν το μεταξωτό βρακί,θέλει και επιδέξιο κώλο . αλλιώς πλερώ 300αρες και 400αρες π.χ. στην Samsung.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Φανερός Πράκτωρ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εδώ ο άλλος είχε συσκευή με εγκατεστημένα malware και της έβαλε και τον κωδικό του email του!!!

    Δηλαδή καταστάσεις για να τρέχεις και να μην φτάνεις...
    η λέξη malware είναι πολύ βαριά, εγώ μίλησα για spyware,ads στην homescreen,browser popups,τραγικά αργά app downloads/updates στο Play Store (ναι το είχε και αυτό η φαντασμαγορική ρομ που είχανε βάλει,κάτι updates που ζήτησαν ο chrome και άλλα, κατέβαιναν με ρυθμούς 512kbps adsl1 )

    δυστυχώς χρειάστηκα τo email και τα bookmarks μου γιαυτό είχα κάνει sync. αλλά είπαμε, με 2 step verify (και σιωπηλό geolocation profiling που κάνει η Google) δεν διατρέχεις κίνδυνο,για τα δε sites, ε δεν θα έμπαινα δα και στο i-bank μου μέσω του browser!


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από anon Εμφάνιση μηνυμάτων
    και σε μενα το ίδιο, όπως είχα αναφέρει πιο πριν. Ξεκλείδωτο με unofficial τρόπο, και θέλει προσοχή, μιας και μπορεί να μπρικαρισθεί. Υποψιάζομαι ότι πλέον είναι η στάνταρντ διαδικασία, δηλαδή να τα ξεκλειδώνουν και να βάζουν μια δική τους έκδοση, με διαφημίσεις και άλλα, η οποία πιθανόν, λέω πιθανόν, να τους δίνει κάποιο επιπλέον έσοδο, δηλαδή να πληρώνονται για να βάλουν την συγκεκριμένη έκδοση. Μην σου πώ ότι μπορεί να τρέχει και τίποτα άλλο malware απο πίσω, και αυτό να ήταν η αιτία που είπα εξαρχής ότι ζεσταίνεται πολύ και δεν είναι και τόσο σημαντικά γρήγορο σε σχέση με το παλαιότερο Neo N003, το παλιό με Antutu 16000 και το καινούργιο με >60.000
    WTF?????

    αυτό για την εργασία πάνω στο κινητό; ΟΚ. συμφωνώ.
    Πόσο χρόνο σε πήρε σε διάβασμα και ψάξιμο που υπο άλλες συνθηκες δεν θα χρειαζόταν;
    Εγώ ήδη έχω φάει πάνω απο 8ωρο συνολικά για αυτό το συγκεκριμένο (xiaomi mi4c) διαβαζοντας και ψάχνοντας και ακόμη δεν προχώρησα στην δουλειά της αλλαγής του firmware υπο τον φόβο του μπρικαρίσματος, και περιμένω να διαβάσω και άλλα, ναμαι όσο το δυνατόν πιο σίγουρος. Αυτός ο χρόνος ειναι κόστος.
    γενικά αποτι καταλαβαίνω σε πολλά μαγαζιά είναι στάνταρ διαδικασία να πειράζουν την ρομ για να βγάζουν γκάφρα "από την πίσω πόρτα", βέβαια υπάρχουν και μαγαζιά που ξεκάθαρα σε δίνουν την επιλογη για official locked rom,π.χ. το Vickmall (προσωπικά άκουσα πολλά καλά λόγια για το Banggood,το site τους ήταν πιο προσεγμένο,ήταν και φτηνότερο.

    και για τις επιδόσεις,οτι έγραψα στον Πράκτορα, με την πειραγμένη ρομ τα downloads των app updates πήγαιναν με ρυθμούς 512kbps.

    και anon, υπό άλλες συνθήκες θα έπρεπε να δώσεις περισσότερα λεφτά για Samsung ή Moto ή Lenovo κτλ.,
    οπότε ok, μανίκι το να διαβάζεις κατεβατά και να σπαταλάς χρόνο,από την δουλειά που έχεις να κάνεις στο σπίτι,ή από την οικογένεια,

    αλλά καλύτερα από το να βάζεις πιο βαθιά το χέρι στην τσέπη του οικογενειακού προυπολογισμού.


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dimitri_ns Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το δικό μου xiaomi ήρθε με global stable και κλειδωμένο, δεν βρίσκω κανένα λόγο προς το παρόν για ξεκλείδωμα. Οταν βγεί το miui8, βλέπουμε. Αρα 0 ώρες.
    Κινέζικα καθόλου, εγώ του έβαλα με την εφαρμογή της xiaomi για το irblaster

    Εφαγα βέβαια μέρες για να μάθω το miui, επειδή τα ψάχνω. Ομοίως θα έτρωγα μέρες για touchwiz κλπ
    Απολύτως ευχαριστημένος με 3/32, αν θα ξαναπάρω σύντομα θα εξαρτηθεί από το internalization
    το miui έχει πολύ "πράγμα" ναι. προσωπικά ελάχιστα που το σκάλιξα με άρεσε,και ας μην έχει π.χ. app drawer.

    εδώ είχα ζήσει κάποτε όταν είχα πρωτοπάρει το πρώτο μου smartphone,την άθλια ανοργάνωτη bloat ΕΜΕΤΙΛΑ,το TouchWiz "των παλιών εποχών" ...

    Ομοίως θα έτρωγα μέρες για touchwiz


    Μόνο και μόνο που το λένε TouchWiz και το φτιάχνει η Samsung, αντικατάσταση με Nova "με τις πάντες" ... και ας λένε ο κόσμος οτι το έχει σουλουπώσει η Κορεάτισσα.


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Φανερός Πράκτωρ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το χόμπι μου δεν είναι δουλειά και δεν το υπολογίζω έτσι.
    Δεν είναι χόμπι μου να κάνω debug προβλήματα άλλων. Αν αυτό είναι το χόμπι σου, πάσο.
    πάσο και , cant argue there.

    απλά να μην ξεχνάμε οτι σε android,ακόμα και σε macho brand name συσκευή, ένα root ή πολύ περισσότερο μια δοκιμή άλλης ρομ,έτσι "for the kicks of it" βρε αδερφέ, απαίτησε debug ωρών ένθεν και ένθεν.και το αντιλαμβάνεσε καλύτερα από τον μέσο όρο πιστεύω.

    ειδάλλως πλερώ τα μαλλιοκέφαλα στην Apple,και ούτε "πολλές-πολλές" απαιτήσεις στα features,μη κακομαθαίνουν οι πελάτες και τους ζαλίσουν τίποτα.



    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από psolord Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ωραιος, ευχαριστουμε.

    Και τον Αρτεμιους για τις πληροφοριες.

    Το καλο απο οτι διαβασα ειναι οτι επανερχεται το κινητο και απο χαρτνμπρικ.

    Πολυ φοβαμαι οτι και το δικο μου Redmi 2 Note prime, ειχε ερθει πειραγμενο απο το Geekbuying για αυτο αρχισα να βλεπω διαφημισεις που δεν εφευγαν με τιποτα.

    Μαλιστα πρεπει να υπηρχε timer γιατι δεν τις εφαγα τις διαφημισεις αμεσως.

    - - - Updated - - -

    Ετσι και μου ερθει ξανα κινητο πειραγμενο, θα κανω dispute στο Paypal.

    προσωπικά δεν πρόκειται να ξαναγοράσω κινητό από Banggood,
    τι και αν είναι οργανωμένοι, τι και αν έχουν ωραίο-οργανωμένο site,ανταγωνιστικές τιμές και προσφορές κτλ.,

    είναι βρωμιάρηδες και δεν σέβονται τον πελάτη πουλώντας του "πειραγμένο" κινητό προσπαθώντας να βγάλουν λεφτά στην πλάτη του από την πίσω πόρτα.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από MitsosDaBest13 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ξέρει κανείς να απαντήσει τα παρακάτω;

    1) Τι παίζει με τις Xiaomi ROM; Γιατί είναι τόσο γεμάτες με bloatware; Τόσα λεφτά κερδίζουν από διαφημίσεις;
    2) Τα καταστήματα τι κέρδος έχουν, ρισκάροντας την αξιοπιστία τους, κάνοντας αυτή την ανοησία;
    3) Μήπως τα παίρνουν από άλλους προμηθευτές που κάνουν τη "βρωμοδουλειά" και όχι από τη Xiaomi;
    μωρέ οι επίσημες roms της xiaomi μια χαρά είναι, ειδικά η global,

    πολλά από τα μαγαζιά είναι βρωμιάρηδες και πειράζουν την ρομ και εγκαθιστούν 1002 μακακίες για να παίρνουν προμήθεια από 3ους developers και άλλους.

  8. #12803
    Εγγραφή
    16-10-2006
    Περιοχή
    Καλλιθέα, Αθήνα
    Μηνύματα
    6.625
    Downloads
    46
    Uploads
    0
    Άρθρα
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    212751/21998
    ISP
    Vodafone
    Router
    Vodafone H 300s
    SNR / Attn
    17.6(dB) / 0.0(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Δείτε και τα Meizu. Προσωπικά, αν και παρακολουθώ το νήμα δεν έχω καταλάβει ακόμη γιατί δε τα προτιμάτε ή δε τους δίνετε μια ευκαιρία - εκτός ίσως της τιμής.

    Άψογο out of the box χωρις θέματα bloatware και (για όσους ενδιαφέρονται) one click root.

    Απόλυτα ευχαριστημένος από το M2 Note και το FlymeOS.

  9. #12804
    Εγγραφή
    04-05-2007
    Περιοχή
    ΚΥΠΡΟ
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    14.355
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    CYTA CYPRUS
    Router
    Technicolor TG799vn v2
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από hellenicsun Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δείτε και τα Meizu. Προσωπικά, αν και παρακολουθώ το νήμα δεν έχω καταλάβει ακόμη γιατί δε τα προτιμάτε ή δε τους δίνετε μια ευκαιρία - εκτός ίσως της τιμής.

    Άψογο out of the box χωρις θέματα bloatware και (για όσους ενδιαφέρονται) one click root.

    Απόλυτα ευχαριστημένος από το M2 Note και το FlymeOS.
    Γιατί φίλε πολύς κόσμος είναι κολλημένος με την μπάλα.
    Και αν αναφέρουμε καμία άλλη μάρκα πετάγονται όπως λίγο πιο πάνω κάποιοι καλοπροαίρετοι και λένε ο,τι έρθει στο μυαλό τους.
    Λες και μόνο η ΧΙΑΟΜΙ υπάρχει και μόνο για αυτή επιτρέπεται να μιλάμε.

    Αλλά δεν πειράζει. Αστους να ψάχνουν πώς θα βρουν λύση σε προβλήματα που στα MEIZU απλά δεν υπάρχουν.
    Πολλοί νομίζουν ότι τα μοντέλα μας δεν είναι καλά, γιατί δεν γεμίζουμε τα φόρουμ με σελίδες με τα προβλήματα τους (που είναι πολύ λιγότερα από των άλλων).
    Ryzen PC:3600x@4.550Ghz, Gigabyte Aorus x570 mobo, MSI 6700xt, G.Skill Trident Z 3733 15-14-14-1T
    Oneplus 9 Pro 8/128gb: Rooted, OOS Android 13
    FOSSIL GEN6 SMARTWATCH : WEAR OS 3
    Blackview Tab 11 Tablet 8/128gb: Android 11
    Amazon Firestick: 4k max

  10. #12805
    Εγγραφή
    05-05-2009
    Περιοχή
    Παλαιό Φάληρο
    Μηνύματα
    12.692
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    FTTH Φως το αληθ
    ISP
    OTE
    Router
    Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από hellenicsun Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δείτε και τα Meizu. Προσωπικά, αν και παρακολουθώ το νήμα δεν έχω καταλάβει ακόμη γιατί δε τα προτιμάτε ή δε τους δίνετε μια ευκαιρία - εκτός ίσως της τιμής.

    Άψογο out of the box χωρις θέματα bloatware και (για όσους ενδιαφέρονται) one click root.

    Απόλυτα ευχαριστημένος από το M2 Note και το FlymeOS.
    Γιατί για ν'αγοράσω κινέζικο κινητό, θα πρέπει η εταιρεία να έχει καταξιωθεί σε ποιότητα, διάρκεια, υποστήριξη που δεν έχουν οι "μάρκες" (πχ sony αναβαθμίσεις) και έχει η xiaomi.

    Γι αυτό τόσα χρόνια προτιμούσα τις "μάρκες", ακόμα και την alcatel
    Κινέζο χωρίς εγγύηση, το σκέφτομαι, ιδίως όταν το τότε καινούργιο μου sony ήρθε με μισοκαμμένο ακουστικό. Επίσκεψη στον "Γερμανό", 15 μέρες αναμονή, διορθώθηκε

    Δεν ζώ στην Κίνα, δεν επιθυμώ να αγοράζω κινητό κάθε βδομάδα, δεν θ'αγοράσω leagoo, δεν αγοράζω ulefone, meizu, letv. Δεν αγοράζω ΤΩΡΑ, αργότερα ίσως.

    Αγόρασα όμως xiaomi τον Μάιο ( το πρώτο μου)

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από RASTAVIPER Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γιατί φίλε πολύς κόσμος είναι κολλημένος με την μπάλα.
    Και αν αναφέρουμε καμία άλλη μάρκα πετάγονται όπως λίγο πιο πάνω κάποιοι καλοπροαίρετοι και λένε ο,τι έρθει στο μυαλό τους.
    Λες και μόνο η ΧΙΑΟΜΙ υπάρχει και μόνο για αυτή επιτρέπεται να μιλάμε.

    Αλλά δεν πειράζει. Αστους να ψάχνουν πώς θα βρουν λύση σε προβλήματα που στα MEIZU απλά δεν υπάρχουν.
    Πολλοί νομίζουν ότι τα μοντέλα μας δεν είναι καλά, γιατί δεν γεμίζουμε τα φόρουμ με σελίδες με τα προβλήματα τους (που είναι πολύ λιγότερα από των άλλων).
    Ο tempora o mores
    Κολλημένος με meizu, κατηγορεί τους υπόλοιπους για κολλημένους.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος dimitri_ns : 30-07-16 στις 09:38.

  11. #12806
    Εγγραφή
    04-05-2007
    Περιοχή
    ΚΥΠΡΟ
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    14.355
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    CYTA CYPRUS
    Router
    Technicolor TG799vn v2
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dimitri_ns Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γιατί για ν'αγοράσω κινέζικο κινητό, θα πρέπει η εταιρεία να έχει καταξιωθεί σε ποιότητα, διάρκεια, υποστήριξη που δεν έχουν οι "μάρκες" (πχ sony αναβαθμίσεις) και έχει η xiaomi.

    Γι αυτό τόσα χρόνια προτιμούσα τις "μάρκες", ακόμα και την alcatel
    Κινέζο χωρίς εγγύηση, το σκέφτομαι, ιδίως όταν το τότε καινούργιο μου sony ήρθε με μισοκαμμένο ακουστικό. Επίσκεψη στον "Γερμανό", 15 μέρες αναμονή, διορθώθηκε

    Δεν ζώ στην Κίνα, δεν επιθυμώ να αγοράζω κινητό κάθε βδομάδα, δεν θ'αγοράσω leagoo, δεν αγοράζω ulefone, meizu, letv. Δεν αγοράζω ΤΩΡΑ, αργότερα ίσως.

    Αγόρασα όμως xiaomi τον Μάιο ( το πρώτο μου)
    Άρα θεωρείς ότι η MEIΖU δεν έχει ποιότητα, διάρκεια, υποστήριξη κλπ.

    Οκ, έδειξες τι γνωρίζεις.
    CASE CLOSED.
    Ryzen PC:3600x@4.550Ghz, Gigabyte Aorus x570 mobo, MSI 6700xt, G.Skill Trident Z 3733 15-14-14-1T
    Oneplus 9 Pro 8/128gb: Rooted, OOS Android 13
    FOSSIL GEN6 SMARTWATCH : WEAR OS 3
    Blackview Tab 11 Tablet 8/128gb: Android 11
    Amazon Firestick: 4k max

  12. #12807
    Εγγραφή
    17-11-2003
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    8.059
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    ISP
    Εξωτερικό
    Περιμένω και εγω το xiaomi από banggood, και ξέχασα να τους πω για την official international και ήδη το έστειλαν.
    Αν διαβάζω καλά από anon δεν θα είχε σημασία.
    Όπως και να έχει ξέρω τώρα ότι πριν βγει από το κουτί έχει ειδικό βύσμα που βάζει το banggood που το συνδέεις και χωρίς να βγάλεις την ζελατίνα σου λέει αν πρέπει να ακυρώσεις τις μαλακίες τους.
    Θα επανέλθω στο θέμα σε κανένα διβδόμαδο. Κράτησα το λινκ του τι πρέπει να κάνεις αν και βλέπω να ρωτάω τον anon σαν τον πιο φρέσκο.
    Αν τα djmixes2k και tranceaddict σου μιλάνε βαθιά στην ψυχή σου, pleaaaaase πμ.

  13. #12808
    Εγγραφή
    16-10-2006
    Περιοχή
    Καλλιθέα, Αθήνα
    Μηνύματα
    6.625
    Downloads
    46
    Uploads
    0
    Άρθρα
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    212751/21998
    ISP
    Vodafone
    Router
    Vodafone H 300s
    SNR / Attn
    17.6(dB) / 0.0(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dimitri_ns Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γιατί για ν'αγοράσω κινέζικο κινητό, θα πρέπει η εταιρεία να έχει καταξιωθεί σε ποιότητα, διάρκεια, υποστήριξη που δεν έχουν οι "μάρκες" (πχ sony αναβαθμίσεις) και έχει η xiaomi.

    Γι αυτό τόσα χρόνια προτιμούσα τις "μάρκες", ακόμα και την alcatel
    Κινέζο χωρίς εγγύηση, το σκέφτομαι, ιδίως όταν το τότε καινούργιο μου sony ήρθε με μισοκαμμένο ακουστικό. Επίσκεψη στον "Γερμανό", 15 μέρες αναμονή, διορθώθηκε

    Δεν ζώ στην Κίνα, δεν επιθυμώ να αγοράζω κινητό κάθε βδομάδα, δεν θ'αγοράσω leagoo, δεν αγοράζω ulefone, meizu, letv. Δεν αγοράζω ΤΩΡΑ, αργότερα ίσως.

    Αγόρασα όμως xiaomi τον Μάιο ( το πρώτο μου).
    Για τη διάρκεια δε μπορώ να εκφέρω γνώμη άσχετα αν η εταιρία δείχνει πως έχει (καλό) μέλλον και αρκετό παρελθόν. Ζούμε σε ιδιαίτερα ρευστές εποχές και μπορεί η εταιρία να μείνει εδώ για τα επόμενα 50 χρόνια, μπορεί να κλείσει και αύριο.

    Για τις αναβαθμίσεις, λαμβάνει κανονικά ως Flyme OS αλλά δυστυχώς το Android έχει παραμείνει στη 5.1. Υποτίθεται πως θα δούμε Ν αλλά αν δε το δω, δε το πιστεύω.

    Για τη ποιότητα, αν αναφέρεσαι στη κατασκευή, τουλάχιστον το Μ2 Note είναι άψογο. Για το software, ναι, υπάρχουν ορισμένα bugs. Όχι κάτι το ιδιαίτερο αλλά, υπάρχουν.

    Για την εγγύηση, φαντάζομαι ότι αναφέρεσαι στη σιγουριά του ονόματος. Εγώ για τη συσκευή (ασχέτως μάρκας) απλώς προτίμησα την αγορά από εδώ, Ελλάδα, για να μη ψάχνομαι αν συμβεί οτιδήποτε.

  14. #12809
    Εγγραφή
    05-09-2005
    Περιοχή
    Belfast, Northern Ireland
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    3.164
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/72
    ISP
    Sky
    Βάζουμε Meizu δίπλα στην LeTV και την Ulefone;

    Μα τι λέμε αντί για να πούμε πως δε γνωρίζουμε;

    Το έχουμε πεί χίλιες φορές και θα το ξαναπούμε άλλες τόσες.

    Ποιοτικά Xiaomi και Meizu παίζουν μπάλα στο ίδιο επίπεδο. Meizu ίσως και ένα μικρό σκαλάκι πιο πάνω γιατί έχει πιο κλειστό οικοσύστημα και μικρότερο κατακερματισμό σε ποιότητες.

    Xiaomi για πείραγμα, ρομ, κοινότητα, Meizu για να μην ασχολείσαι με μερακλήδικα και να ξενοιάσεις. Το Μ2 Note είναι από τα πιο τίμια κινητά που έχουν περάσει από τα χέρια μου.

  15. #12810
    Εγγραφή
    11-07-2005
    Περιοχή
    Λουξεμβούργο
    Ηλικία
    58
    Μηνύματα
    12.570
    Downloads
    6
    Uploads
    1
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500Μ Download/260M Uploa
    ISP
    Διάφοροι. Ολο
    Router
    Fritzbox!7490
    @artemius
    δυστυχώς μακαρι να ήταν όλα εύκολα
    ήδη που κοίταξα, για την δική μου περίπτωση τουλάχιστον, έχουμε δυο θεματάκια
    1) η official ROM που υποτίθεται πρέπει πρώτα να βάλεις στο κινητάκι (mi4c), το λινκ δεν λειτουργεί. δεν υπάρχει
    xiaomi.eu_multi_libra_V7.1.4.0.LXKCNCK_v7-5.1.zip
    λειτουργεί το λινκ για μια πιο παλαιά ΡΟΜ
    xiaomi.eu_multi_libra_V7.0.15.0.LXKCNCI_v7-5.1.zip
    θα μου πείς τι φταίει το ADSLGR; Οχι, για το xiaomi-miui μιλάω. Broken links.
    2) Δεν έχεις βάλεις τις οδηγίες για εγκατάσταση Google Apps, γιατί όπως διάβασα κάπου αλλού, δεν είναι μέσα, κανονικά (μιλάω για την official, δεν κοίταξα εαν η ελληνική ταχει έτοιμα, αλλά κάποια μυνήματα δίνουν μια ανησυχητική εικόνα). πχ
    https://xiaomi-miui.gr/community/ind...ing-greek-rom/

    για να λέμε και τα καλά, ευτυχώς στα xiaomi βρίσκεις και πληροφορίες, μπορεί διάσπαρτες, μπορεί όχι πάντα ποιοτικες, αλλα βρίσκεις. αλλού ότι πήρες, τέλος.

Σελ. 854 από 957 ΠρώτηΠρώτη ... 834844849852853854855856859864874 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΓΛΩΣΣΑ ΣΕ ΚΙΝΕΖΙΚΟ ΚΙΝΗΤΟ
    Από ΣΤΕΛΙΟΣ ΕΥΣΤΑΘΙΟΥ στο φόρουμ Android
    Μηνύματα: 22
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-02-15, 16:24
  2. Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-07-14, 21:07
  3. Κατάστημα με φιγούρες από ταινίες, comics κ.α.
    Από hellenicsun στο φόρουμ Πολιτιστικό στέκι
    Μηνύματα: 18
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-06-14, 19:31

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας