Εμφάνιση 1-8 από 8
  1. #1
    Εγγραφή
    25-08-2008
    Περιοχή
    Παγκράτι, Αθήνα
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    879
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    20550/2495
    ISP
    OTE Conn-x IPv4/IPv6
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΑΓΚΡΑΤΙ
    Router
    ASUS RT-N66U
    SNR / Attn
    9.0(dB) / 16.5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Σε μεγάλο κατάστημα ηλεκτρονικών / υπολογιστών στην Αθήνα.

    - "Είδα στο web site σας το προϊόν <χ> και θα ήθελα να το αγοράσω."

    - "Ωραία. Να δώ στον υπολογιστή αν το έχουμε... Βλέπω οτι δεν το έχουμε στο στοκ. Αν το παραγγείλεται σήμερα θα το έχουμε σε μια εβδομάδα το πολύ!"

    - "Αν ήθελα να το παραγγείλω θα το έκανα απο το web. Ηρθα στο μαγαζί γιατί το χρειάζομαι τώρα. Μήπως έχεται το προϊόν <ψ> τότε;"

    - "Για να δώ στον υπολογιστή... Αυτό μόνο με παραγγελία (σε αντίθεση με το προηγούμενο δηλαδή) και θα πάρει 15 μέρες."

    - "Γιατί τόσο χρόνο;"

    - "Γιατί η αντιπροσωπεία είναι κλειστή ακόμα για τις καλοκαιρινές διακοπές και μέχρι να ανοίξει και να φέρει το προϊόν θα περάσει χρόνος".

    Αυτή η σκηνή εχει επαναληφθεί κατα την προσωπική μου εμπειρία άπειρες φορές σε διάφορα μικρά και μεγάλα μαγαζιά στην Αθήνα για διάφορα προϊόντα, όχι μόνο τεχνολογίας. Τελικά αυτό που θέλω το αγοράζω απο το Amazon ή καποιο άλλο μαγαζί του εξωτερικού σε χαμηλότερη τιμή και με παράδοση σε 2 με 3 μέρες στο σπίτι μου.

    Πάμε σε κατι πιο απλό. Μπαίνω σε κατάστημα με ηλεκτρικά είδη και ζητώ καλώδιο επέκτασης για ρεύμα με μήκος γύρω στα τρία μέτρα.

    - "Δεν έχουμε τέτοιο καλώδιο (ξέρω, κι αυτό θέλει παραγγελία σε κάποια αντιπροσωπεία!) αλλά μπορώ να σας κόψω καλώδιο εγώ στο μήκος που σας κάνει (ακούω καλά ή κάνουν τα αυτιά μου πουλάκια"

    - "Ωραία, φτιάξτε μου λοιπόν ένα καλώδιο τριών μέτρων!"

    - "Το παιδί που ξέρει να το κανει αυτό δεν ειναι εδώ τώρα. Ελάτε πάλι το απόγευμα μήπως έχει έρθει για να σας το φτιάξει."

    Είπα κι εγώ...

    Φταίει το αγοραστικό κοινό λοιπόν για την έλλειψη κίνησης στην αγορά ή μήπως ο ερασιτεχνισμός των καταστημάτων που νομίζουν ότι βρισκόμαστε ακόμα στη δεκατετία του '60; Στο ταχυδρομείο που πήγα σήμερα τα ράφια ήταν γεμάτα με πακέτα απο Amazon Αγγλίας, Γερμανίας, Ισπανίας και Ιταλίας καθώς και άλλων γνωστών εταιριών του εξωτερικού (Pixmania, Expansys κλπ).

    Σήμερα, ακόμα και ο Ελληνας καταναλωτής έχει πολλές περισσότερες επιλογές για τις αγορές του και έτσι θα επιλέξει εκείνον που έχει αυτό που θέλει τώρα και όχι σε ένα μήνα επειδή ο εισαγωγέας κάνει διακοπές. Και μετά παραπονιούνται οι επιχειρηματίες για τη θλιβερή κατάσταση της αγοράς. Μήπως φταίνε οι ίδιοι; Μήπως θα πρέπει να καταλάβουν οτι λειτουργούν σε μια παγκόσμια και ανταγωνιστική αγορά και όχι σε μια απομονωμένη, κλειστή και τυφλή αγορά του ´60 που ο καταναλωτής αγόραζε την κάθε σαβούρα που είχαν τα μαγαζιά στις βιτρίνες τους χωρίς γνώση για το τι κυκλοφορεί και σε τι τιμή; Οταν περίμενε να κάνει κάποιο ταξίδι στο εξωτερικό για να αγοράσει κάτι που δεν έβρισκε στην Ελλάδα και σε προσιτή τιμή χωρίς τους δεκάδες μεσάζοντες της Ελληνικής αγοράς;

    Αυτές οι εποχές έχουν πια περάσει και όταν ο πελάτης σήμερα κάνει τον κόπο να μπεί σε ένα μαγαζί αντί να αγοράσει απο το web περιμένει να βρεί αυτό που θέλει, να το πάρει και να φύγει, όχι να κάνει πολύχρονες παραγγελίες και να περιμένει ποτέ η αντιπροσωπεία θα ανοίξει απο διακοπές και αργίες κάθε είδους. Περιμένει να δει τα ράφια του μαγαζιού γεμάτα με προϊόντα που δεν ειναι μουσειακής εποχής ή απλά για πέταμα. Στην εποχή του Internet, όταν μπαίνει σε κάποιο μαγαζί δεν το κανει με σκοπό να παραγγείλει κάτι που έχουν σε αποθήκες στην άλλη άκρη της Ελλάδας αλλά να πάρει αυτό που θέλει και να φύγει. Διαφορετικά θα αγόραζε απο το Internet και δεν θα έμπαινε στο κόπο να πάει σε κάποιο μαγαζί. Οταν ο πελάτης φύγει απο το μαγαζί με άδεια χέρια τον έχασες πια. Θα πάει κάπου αλλού, δεν θα σε περιμένει να ξυπνήσεις απο τη σιέστα ή να γυρίσεις απο διακοπές. Αν τα μαγαζιά ειναι απλά γραφεία για παραγγελίες προϊόντων σε αποθήκες τότε δεν έχουν λόγο ύπαρξης. Ειναι πιο οικονομικό για την εταιρία να έχει μόνο αποθήκες και να παίρνει παραγγελίες απο το τηλέφωνο και το Internet παρά να κρατά ένα μαγαζί άδειο ή γεμάτο με σαβούρα. Χρειάζεται επιτέλους ένας επαγγελματισμός στη λειτουργία των μαγαζιών και του προσωπικού που δουλεύει σε αυτά. Δεν μπορεί ένα ολόκληρο μαγαζί ή ακόμα χειρότερα μια αντιπροσωπεία να κατεβάζει τα ρολά για διακοπές.

    Οταν η αγορά στην Ελλάδα λειτουργεί με τέτοιους τρόπους δεν ειναι παράξενο που βρίσκεται σε κρίση και σίγουρα δεν έχει να κάνει με το αγοραστικό κοινό που δεν αγοράζει. Γιατί αν δεν έχεις να του πουλήσεις αυτό που θέλει αυτός και όχι τη σαβούρα που θέλεις εσύ να ξεφορτωθείς τότε δεν πρόκειται να δουλέψεις και τον έχασες απο πελάτη μια και σήμερα έχει πολλές άλλες επιλογές που θα προτιμήσει λόγω καλύτερης τιμής και απλά και μόνο επειδή θα βρεί αυτό που ψάχνει!
    “The good thing about Science is that it's true whether or not you believe in it.”

    - Neil deGrasse Tyson

  2. #2
    Εγγραφή
    15-09-2007
    Μηνύματα
    1.538
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Πολλές επιχειρήσεις επειδή οι τράπεζες σταμάτησαν τη χρηματοδότηση δεν έχουν απόθεμα και δουλεύουν με παραγγελίες. Πολλοί ειδικά στο χώρο πώλησης αυτοκινήτων μπήκαν σαν αλεξιπτωτιστές και χωρίς γνώση του αντικειμένου πουλούσαν φύκια για μεταξωτές κορδέλες. Σε αυτό όμως βοήθησε και το ότι ο αγοραστής δεν το έψαχνε το θέμα. Πήγαινε στο σούπερ μάρκετ και αντί να πάρει δύο ντομάτες έπερνε δύο κιλά αφού η τσέπη ήτανε γεμάτη. Ο ερασιτεχνισμός δλδ βρήκε πρόσφορο έδαφος.

  3. #3
    Εγγραφή
    14-04-2005
    Περιοχή
    Πάτρα
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    2.278
    Downloads
    97
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    14000/900
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΣΚΑΓΙΟΠΟΥΛΕΙΟ
    Router
    Netfaster IAD 2
    SNR / Attn
    11(dB) / 33.5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Αυτή είναι η κατάσταση στην αγορά τις τεχνολογίας στην ελλάδα πλέον. Και λόγω της γενικότερης οικονομικής κατάστασης - έλλειψης πόρων για στοκάρισμα, και γιατί παλιότερα μπήκαν πολλοί "έξυπνοι" στο χώρο, κάνοντας ακριβώς αυτό (μόνο παραγγελίες, 0 στοκ) χωρίς όμως να ξεκαθαρίζουν ότι λειτουργούν με τέτοιο τρόπο, μπερδεύοντας ακόμα περισσότερα την αγορά. Έπαιξε και το skroutz το ρόλο του.

    Πλέον δεν υπάρχει σωτηρία θεωρώ, και δεν βλέπω και απολύτως κανέναν λόγο να ψωνίσω από ελλάδα.

  4. #4
    Εγγραφή
    14-01-2005
    Περιοχή
    Σαπίλας και Σκουριάς 38-Ζαχλωρού Καλαβρύτων
    Μηνύματα
    12.889
    Downloads
    21
    Uploads
    3
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    100Τbit fiber
    ISP
    sdikr-net
    DSLAM
    Ο.Τ.Ε. - Ν.ΣΜΥΡΝΗΣ
    Router
    Fuzzy gutsu-gutsu
    SNR / Attn
    112(dB) / 0.9(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από paspro Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οταν η αγορά στην Ελλάδα λειτουργεί με τέτοιους τρόπους δεν ειναι παράξενο που βρίσκεται σε κρίση και σίγουρα δεν έχει να κάνει με το αγοραστικό κοινό που δεν αγοράζει. Γιατί αν δεν έχεις να του πουλήσεις αυτό που θέλει αυτός και όχι τη σαβούρα που θέλεις εσύ να ξεφορτωθείς τότε δεν πρόκειται να δουλέψεις και τον έχασες απο πελάτη μια και σήμερα έχει πολλές άλλες επιλογές που θα προτιμήσει λόγω καλύτερης τιμής και απλά και μόνο επειδή θα βρεί αυτό που ψάχνει!
    Συγγνώμη αλλά η παραπάνω φράση δεν δείχνει κατανόηση της κατάστασης στην οποία βρισκόμαστε σαν οικονομία και σαν χώρα.
    Όχι οτι δικαιολογώ τους κακούς εμπόρους τους οποίους κανείς δεν θα έπρεπε να επιβραβεύει αλλά σίγουρα δεν μπορούμε να λέμε οτι αυτό που συμβαίνει αυτή τη στιγμή "σίγουρα δεν έχει να κάνει με το αγοραστικό κοινό που δεν αγοράζει".

    Good... Bad... I'm tha guy with tha Gun...
    WAntilles: Ούτε σε όλους έχει αφαιρεθεί με βάναυσο - γκεμπελικό χειρουργείο, το μέρος του εγκεφάλου που συμπαθεί τα Windows.
    Trolling με γεύση παπάγια

  5. #5
    Εγγραφή
    08-09-2011
    Μηνύματα
    346
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΕΔΕΤ Δίοδος
    Την ίδια κατάσταση βλέπω και εγώ στα μαγαζιά ... Και δεν είναι η "οικονομία της χώρας", αλλά η έλλειψη επαγγελματισμού των εμπόρων ...
    Πόσες φορές έχω στραφεί στο internet για αναζήτηση ή και για αγορές ακόμα ... Άπειρες πλέον ...

  6. #6
    Εγγραφή
    15-09-2007
    Μηνύματα
    1.538
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kourampies Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτή είναι η κατάσταση στην αγορά τις τεχνολογίας στην ελλάδα πλέον. Και λόγω της γενικότερης οικονομικής κατάστασης - έλλειψης πόρων για στοκάρισμα, και γιατί παλιότερα μπήκαν πολλοί "έξυπνοι" στο χώρο, κάνοντας ακριβώς αυτό (μόνο παραγγελίες, 0 στοκ) χωρίς όμως να ξεκαθαρίζουν ότι λειτουργούν με τέτοιο τρόπο, μπερδεύοντας ακόμα περισσότερα την αγορά. Έπαιξε και το skroutz το ρόλο του.

    Πλέον δεν υπάρχει σωτηρία θεωρώ, και δεν βλέπω και απολύτως κανέναν λόγο να ψωνίσω από ελλάδα.
    Και δε θα έχεις άδικο.

  7. #7
    Εγγραφή
    31-05-2006
    Περιοχή
    Στο σπίτι του Θόδωρα
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    3.452
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    Χίλια/Χίλια
    ISP
    INALAN
    Router
    UniFi Express
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Estela Εμφάνιση μηνυμάτων
    Την ίδια κατάσταση βλέπω και εγώ στα μαγαζιά ... Και δεν είναι η "οικονομία της χώρας", αλλά η έλλειψη επαγγελματισμού των εμπόρων ...
    Πόσες φορές έχω στραφεί στο internet για αναζήτηση ή και για αγορές ακόμα ... Άπειρες πλέον ...
    Τη δεδομένη στιγμή είναι σχετικά δύσκολο να λειτουργήσεις με απόλυτο "επαγγελματισμό". Ο σώζων εαυτώ σωθήτω πάει τώρα!
    Πάντως σε ότι αφορά τη 2η περίπτωση που ανέφερε ο paspro, όντως εκεί τα έκανε μαντάρα ο πωλητής, εκτός αν δεν ήθελε να ασχοληθεί με τα 3-4 ευρώ που θα του άφηνε ο πελάτης.
    You thought there would be a funny slogan here.
    You just fell for one of my classical pranks.
    Bazinga

  8. #8
    Εγγραφή
    02-11-2003
    Περιοχή
    Επαναπατρισθείς στην Αθήνα
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    56.427
    Downloads
    64
    Uploads
    73
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από paspro Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε...

    Spoiler:
    μεγάλο κατάστημα ηλεκτρονικών / υπολογιστών στην Αθήνα.

    - "Είδα στο web site σας το προϊόν <χ> και θα ήθελα να το αγοράσω."

    - "Ωραία. Να δώ στον υπολογιστή αν το έχουμε... Βλέπω οτι δεν το έχουμε στο στοκ. Αν το παραγγείλεται σήμερα θα το έχουμε σε μια εβδομάδα το πολύ!"

    - "Αν ήθελα να το παραγγείλω θα το έκανα απο το web. Ηρθα στο μαγαζί γιατί το χρειάζομαι τώρα. Μήπως έχεται το προϊόν <ψ> τότε;"

    - "Για να δώ στον υπολογιστή... Αυτό μόνο με παραγγελία (σε αντίθεση με το προηγούμενο δηλαδή) και θα πάρει 15 μέρες."

    - "Γιατί τόσο χρόνο;"

    - "Γιατί η αντιπροσωπεία είναι κλειστή ακόμα για τις καλοκαιρινές διακοπές και μέχρι να ανοίξει και να φέρει το προϊόν θα περάσει χρόνος".

    Αυτή η σκηνή εχει επαναληφθεί κατα την προσωπική μου εμπειρία άπειρες φορές σε διάφορα μικρά και μεγάλα μαγαζιά στην Αθήνα για διάφορα προϊόντα, όχι μόνο τεχνολογίας. Τελικά αυτό που θέλω το αγοράζω απο το Amazon ή καποιο άλλο μαγαζί του εξωτερικού σε χαμηλότερη τιμή και με παράδοση σε 2 με 3 μέρες στο σπίτι μου.

    Πάμε σε κατι πιο απλό. Μπαίνω σε κατάστημα με ηλεκτρικά είδη και ζητώ καλώδιο επέκτασης για ρεύμα με μήκος γύρω στα τρία μέτρα.

    - "Δεν έχουμε τέτοιο καλώδιο (ξέρω, κι αυτό θέλει παραγγελία σε κάποια αντιπροσωπεία!) αλλά μπορώ να σας κόψω καλώδιο εγώ στο μήκος που σας κάνει (ακούω καλά ή κάνουν τα αυτιά μου πουλάκια"

    - "Ωραία, φτιάξτε μου λοιπόν ένα καλώδιο τριών μέτρων!"

    - "Το παιδί που ξέρει να το κανει αυτό δεν ειναι εδώ τώρα. Ελάτε πάλι το απόγευμα μήπως έχει έρθει για να σας το φτιάξει."

    Είπα κι εγώ...

    Φταίει το αγοραστικό κοινό λοιπόν για την έλλειψη κίνησης στην αγορά ή μήπως ο ερασιτεχνισμός των καταστημάτων που νομίζουν ότι βρισκόμαστε ακόμα στη δεκατετία του '60; Στο ταχυδρομείο που πήγα σήμερα τα ράφια ήταν γεμάτα με πακέτα απο Amazon Αγγλίας, Γερμανίας, Ισπανίας και Ιταλίας καθώς και άλλων γνωστών εταιριών του εξωτερικού (Pixmania, Expansys κλπ).

    Σήμερα, ακόμα και ο Ελληνας καταναλωτής έχει πολλές περισσότερες επιλογές για τις αγορές του και έτσι θα επιλέξει εκείνον που έχει αυτό που θέλει τώρα και όχι σε ένα μήνα επειδή ο εισαγωγέας κάνει διακοπές. Και μετά παραπονιούνται οι επιχειρηματίες για τη θλιβερή κατάσταση της αγοράς. Μήπως φταίνε οι ίδιοι; Μήπως θα πρέπει να καταλάβουν οτι λειτουργούν σε μια παγκόσμια και ανταγωνιστική αγορά και όχι σε μια απομονωμένη, κλειστή και τυφλή αγορά του ´60 που ο καταναλωτής αγόραζε την κάθε σαβούρα που είχαν τα μαγαζιά στις βιτρίνες τους χωρίς γνώση για το τι κυκλοφορεί και σε τι τιμή; Οταν περίμενε να κάνει κάποιο ταξίδι στο εξωτερικό για να αγοράσει κάτι που δεν έβρισκε στην Ελλάδα και σε προσιτή τιμή χωρίς τους δεκάδες μεσάζοντες της Ελληνικής αγοράς;

    Αυτές οι εποχές έχουν πια περάσει και όταν ο πελάτης σήμερα κάνει τον κόπο να μπεί σε ένα μαγαζί αντί να αγοράσει απο το web περιμένει να βρεί αυτό που θέλει, να το πάρει και να φύγει, όχι να κάνει πολύχρονες παραγγελίες και να περιμένει ποτέ η αντιπροσωπεία θα ανοίξει απο διακοπές και αργίες κάθε είδους. Περιμένει να δει τα ράφια του μαγαζιού γεμάτα με προϊόντα που δεν ειναι μουσειακής εποχής ή απλά για πέταμα. Στην εποχή του Internet, όταν μπαίνει σε κάποιο μαγαζί δεν το κανει με σκοπό να παραγγείλει κάτι που έχουν σε αποθήκες στην άλλη άκρη της Ελλάδας αλλά να πάρει αυτό που θέλει και να φύγει. Διαφορετικά θα αγόραζε απο το Internet και δεν θα έμπαινε στο κόπο να πάει σε κάποιο μαγαζί. Οταν ο πελάτης φύγει απο το μαγαζί με άδεια χέρια τον έχασες πια. Θα πάει κάπου αλλού, δεν θα σε περιμένει να ξυπνήσεις απο τη σιέστα ή να γυρίσεις απο διακοπές. Αν τα μαγαζιά ειναι απλά γραφεία για παραγγελίες προϊόντων σε αποθήκες τότε δεν έχουν λόγο ύπαρξης. Ειναι πιο οικονομικό για την εταιρία να έχει μόνο αποθήκες και να παίρνει παραγγελίες απο το τηλέφωνο και το Internet παρά να κρατά ένα μαγαζί άδειο ή γεμάτο με σαβούρα. Χρειάζεται επιτέλους ένας επαγγελματισμός στη λειτουργία των μαγαζιών και του προσωπικού που δουλεύει σε αυτά. Δεν μπορεί ένα ολόκληρο μαγαζί ή ακόμα χειρότερα μια αντιπροσωπεία να κατεβάζει τα ρολά για διακοπές.

    Οταν η αγορά στην Ελλάδα λειτουργεί με τέτοιους τρόπους δεν ειναι παράξενο που βρίσκεται σε κρίση και σίγουρα δεν έχει να κάνει με το αγοραστικό κοινό που δεν αγοράζει. Γιατί αν δεν έχεις να του πουλήσεις αυτό που θέλει αυτός και όχι τη σαβούρα που θέλεις εσύ να ξεφορτωθείς τότε δεν πρόκειται να δουλέψεις και τον έχασες απο πελάτη μια και σήμερα έχει πολλές άλλες επιλογές που θα προτιμήσει λόγω καλύτερης τιμής και απλά και μόνο επειδή θα βρεί αυτό που ψάχνει!
    Μόνο που έχεις μπερδέψει την λούτσα με τη βούρτσα. Τα έχεις βάλει όλα στο χωνευτήρι με το γουδοχέρι, ενώ είναι τελείως διαφορετικές περιπτώσεις.

    Εξηγώ:

    Στην 1η περίπτωση, στο μαγαζί υπολογιστών, ναι έχεις απόλυτο δίκιο.

    Στην 2η περίπτωση όμως, στο μαγαζί ηλεκτρικών ειδών, δεν έχεις δίκιο.

    Από σπάνια, έως ποτέ, θα βρεις να πωλούνται μπαλαντέζες ρεύματος, και μάλιστα σε πολλά διαφορετικά μήκη, σφραγισμένες από κάποιο εργοστάσιο. Αν δε τις βρεις, θα τις πληρώσεις πολλαπλάσια χωρίς να κερδίζεις απολύτως τίποτα -> μια μπαλαντέζα ρεύματος είναι πάντα ένα γερό-παχύ καλώδιο ρεύματος, και 2 καλά (1 θυληκό και 1 αρσενικό) βύσματα σούκο στις άκρες του. Τίποτα λιγότερο, τίποτα περισσότερο.

    Εκεί που έχεις μόνο δίκιο στην περίπτωση αυτή, είναι ότι αν τού 'κοβε στοιχειωδώς του εμπόρου, θα στο έφτιαχνε ο ίδιος εκείνη την ώρα.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Estela Εμφάνιση μηνυμάτων
    Την ίδια κατάσταση βλέπω και εγώ στα μαγαζιά ... Και δεν είναι η "οικονομία της χώρας", αλλά η έλλειψη επαγγελματισμού των εμπόρων ...
    Πόσες φορές έχω στραφεί στο internet για αναζήτηση ή και για αγορές ακόμα ... Άπειρες πλέον ...
    Μα αυτό δεν έχει να κάνει με τους εμπόρους.

    Είναι η έξυπνη κίνηση.

    Για κάτι που δεν χρειάζεται δοκιμή (π.χ. ρούχο, παππούτσι, πληκτρολόγιο, ποντίκι, οθόνη, τηλεόραση) είναι ΚΟΥΤΟ να πας εκεί με φυσική παρουσία.

    Τα πάντα ηλεκτρονικά από το internet, από την καρέκλα του γραφείου σου.

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-12-10, 02:55
  2. Μηνύματα: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-03-09, 16:58
  3. Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-09-05, 14:52

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας