Σελ. 1 από 4 123 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 58
  1. #1
    Εγγραφή
    22-04-2002
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    6.819
    Downloads
    40
    Uploads
    1
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    ΟΤΕ FTTH
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΧΑΛΑΝΔΡΙ
    Router
    ZTE H1600
    SNR / Attn
    -(dB) / -(dB)
    Security
    Εχτές αναφέρθηκε ένα πρόβλημα ασφάλειας στο Touchwiz UI της Samsung που επιτρέπει, μεταξύ άλλων, να γίνει διαγραφή δεδομένων. Τα καλά νέα είναι ότι έχει ήδη βγει patch. Τα κακά νέα είναι ότι ο Dylan Reeve αναφέρει ότι δεν επηρεάζονται μόνο οι συσκευές της Samsung.

    Ο Reeve εξηγεί πως το πρόβλημα ασφάλειας στους κωδικούς Unstructured Supplementary Service Data (USSD) επηρεάζει πολλά τηλέφωνα και το έχει επιβεβαιώσει ο ίδιος σε ένα HTC One X (που τρέχει το HTC Sense 4.0 σε Android 4.0.4) και σε ένα Motorola Defy (που τρέχει Cyanogen Mod 7 σε Android 2.3.5). Άλλες αναφορές λένε ότι και το Sony Xperia Active αλλά και το Sony Xperia Arc S έχουν το ίδιο πρόβλημα, όπως επίσης και το HTC Desire που τρέχει Android 2.2 και η λίστα δεν σταματάει εδώ. Έτσι ο Reeve έφτιαξε στα γρήγορα έναν ιστότοπο που μπορεί ο καθένας να δοκιμάσει εάν η Android συσκευή του έχει το πρόβλημα ασφαλείας: dylanreeve.com/phone.php.

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  imei_prompt.png 
Εμφανίσεις:  555 
Μέγεθος:  22,0 KB 
ID: 109901


    Πως εκμεταλλεύονται οι hackers αυτό το πρόβλημα; Ο Reeve εξηγεί ότι η ρίζα του προβλήματος είναι στο τυπικό dialer του Android, που βρέθηκε και βγήκε patch για αυτό εδώ και 3 μήνες:

    Τα τηλέφωνα υποστηρίζουν ειδικούς κωδικούς κλήσης, ονόματι USSD, οι οποίοι εμφανίζουν συγκεκριμένες πληροφορίες ή εκτελούν συγκεκριμένες λειτουργίες. Ανάμεσα σε αυτούς είναι μερικοί κοινοί (*#06# για να εμφανιστεί το IMEI) και μερικοί ειδικοί για την κάθε συσκευή (συμπεριλαμβανομένη, σε μερικά τηλέφωνα, την αρχικοποίηση της σε εργοστασιακή κατάσταση - Factory Reset, που διαγράφει πλήρως όλα τα δεδομένα του χρήστη).
    Υπάρχει ένα URL scheme prefix το tel: το οποίο μπορεί να χρησιμοποιηθεί σε συνδέσμους για τηλεφωνικούς αριθμούς. Κάνοντας κλικ σε ένα tel: URL ενεργοποιείται ο dialer του τηλεφώνου για να καλέσει αυτόν τον αριθμό.

    Σε μερικά τηλέφωνα ο dialer θα εκτελέσει την διαδικασία αυτή αυτόματα χωρίς να χρειάζεται παρέμβαση από τον χρήστη. Αν ο αριθμός είναι USSD κωδικός, ο dialer θα την χειριστεί σαν να την έγραψε ο χρήστης χειροκίνητα, που σημαίνει ότι θα εκτελεστεί και αυτόματα.

    Οι συσκευές που επηρεάζονται από αυτό το πρόβλημα περιορίζονται ανάλογα ποιους USSD κωδικούς μπορούν να εκτελεστούν (για παράδειγμα, εάν το Factory Reset δεν υπάρχει, τότε δεν υπάρχει και πρόβλημα), αλλά και πως λειτουργεί το tel: στο κάθε τηλέφωνο.
    Αν και έχει βγει patch για αυτή τη τρύπα ασφαλείας, δεν το έχουν βγάλει όλοι οι κατασκευαστές ή οι πάροχοι κινητής και δεν έχουν ενημερώσει όλοι οι καταναλωτές τις συσκευές τους με τις τελευταίες αναβαθμίσεις. Είναι έτσι δυνατόν πως οποιοδήποτε Android τηλέφωνο που έχει τον standard dialer 3 μήνες παλιό, ή κάποιον βασισμένο σε αυτόν, να είναι εκτεθειμένο σε hacking.

    Τι μπορείτε να κάνετε εσείς; Εκτός από το να περάσετε όλες τις τελευταίες αναβαθμίσεις και ενημερώσεις στην Android συσκευή σας, ο Reeve προτείνει και να εγκαταστήσετε έναν άλλον dialer. Μπορείτε να εγκαταστήσετε έναν που δεν έχει το πρόβλημα ή απλά να έχετε έναν δεύτερο έτσι ώστε να σας εμφανίζεται το μήνυμα "Complete action using" κάθε φορά που ένα website θα προσπαθήσει να hackάρει την συσκευή σας, όπου μπορείτε πολύ απλά να το ακυρώσετε.

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  complete_action_using.png 
Εμφανίσεις:  554 
Μέγεθος:  40,8 KB 
ID: 109899


    Αυτή η λύση είναι δυνατή γιατί το Android επιτρέπει την εγκατάσταση dialer από τρίτους. Ο dialer που εμφανίζεται στην παραπάνω εικόνα είναι διαθέσιμος από το επίσημο Google Play store. Αφού δεν εκτελεί τους USSD κωδικούς, ο Dialer One σας επιτρέπει να αποφύγετε την έκθεσή σας σε επιθέσεις hack. Αν προτιμάτε κάποιον διαφορετικό dialer, δοκιμάστε τον με το website που του Reeve ώστε να είστε σίγουροι ότι δεν εκτελεί τα tel: URL χωρίς παρέμβαση του χρήστη.

    Πηγη: TNW
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος NeK : 28-09-12 στις 01:32.

  2. #2
    Εγγραφή
    21-05-2004
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    5.001
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΚΑΛΛΙΘΕΑ
    Router
    Thomson 585v7
    SNR / Attn
    9(dB) / 25(dB)
    Path Level
    Interleaved
    επιπλεον μπορειτε να βαλετε και αυτο https://play.google.com/store/apps/d....voss.notelurl
    They see me postin', they hatin'...

  3. #3
    Εγγραφή
    21-02-2010
    Μηνύματα
    279
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    Και σε Alcatel OT-995 εκτελείται αμέσως η εντολή και εμφανίζει το ΙΜΕΙ, ενώ σε Galaxy S με stock samsung firmware android 2.3.6 δεν εμφανίζει ΙΜΕΙ, μόνο γράφει στον dialer *#06#. (η έκδοση αυτή είναι από Δεκέμβρη 2011, οπότε όχι απλά 3 μήνες παλιά, ένα χρόνο σχεδόν παλιά!)
    Απλά το πήραν χαμπάρι μερικοί και το έκαναν για αρχή στο S3 προφανώς για δυσφήμηση.

  4. #4
    Εγγραφή
    31-05-2006
    Περιοχή
    Στο σπίτι του Θόδωρα
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    3.453
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    Χίλια/Χίλια
    ISP
    INALAN
    Router
    UniFi Express
    Ερώτηση από newbie: το patch που αναφέρει στην αρχή κατεβαίνει μέσα από την επιλογή "Software Update" από το "About Phone"; Γιατί μου επιστρέφει "No update available".
    Συμβαίνει σε Galaxy W με Android 2.3.5 (έχει κοπεί το support σ'αυτήν την έκδοση; )

    Παρεμπιπτόντως, χωρίς το NoTelURL, το site του dylanreeve μου βρίσκει το τηλέφωνο vulnerable, ενώ όντως όταν εγκατασταθεί μου εμφανίζει τον dialer.
    You thought there would be a funny slogan here.
    You just fell for one of my classical pranks.
    Bazinga

  5. #5
    Εγγραφή
    26-09-2003
    Μηνύματα
    17.713
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    200/20 Mbps
    ISP
    Cosmote
    SNR / Attn
    9(dB) / 7(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Μόλις δοκίμασα το URL και δεν "τρέχει" τον κωδικό (galaxy s3, non-rooted stock rom, android 4.0.4, χωρίς κάτι ιδιαίτερο custom ρυθμισμένο). Στον default browser, απλά εμφανίζει τον dialer (έτσι απλά, χωρίς καν το *#06#), ενώ στον Opera απλά ανοίγει το site χωρίς να κάνει τίποτα.

  6. #6
    Εγγραφή
    21-02-2010
    Μηνύματα
    279
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gioannou Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ερώτηση από newbie: το patch που αναφέρει στην αρχή κατεβαίνει μέσα από την επιλογή "Software Update" από το "About Phone"; Γιατί μου επιστρέφει "No update available".
    Συμβαίνει σε Galaxy W με Android 2.3.5 (έχει κοπεί το support σ'αυτήν την έκδοση; )

    Παρεμπιπτόντως, χωρίς το NoTelURL, το site του dylanreeve μου βρίσκει το τηλέφωνο vulnerable, ενώ όντως όταν εγκατασταθεί μου εμφανίζει τον dialer.
    Στην Ελλάδα μην περιμένεις κάνα Update από τη samsung... Χωρίς να βάλεις κάποιο πρόγραμα σου εμφανίζει παραθυράκι με το ΙΜΕΙ σου ? Ή απλά ανοίγει το dialer και πληκτρολογεί *#06#?

  7. #7
    Εγγραφή
    31-05-2006
    Περιοχή
    Στο σπίτι του Θόδωρα
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    3.453
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    Χίλια/Χίλια
    ISP
    INALAN
    Router
    UniFi Express
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nikospot Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στην Ελλάδα μην περιμένεις κάνα Update από τη samsung... Χωρίς να βάλεις κάποιο πρόγραμα σου εμφανίζει παραθυράκι με το ΙΜΕΙ σου ? Ή απλά ανοίγει το dialer και πληκτρολογεί *#06#?
    Αγγλία βρίσκομαι και είναι αγορασμένο από εδώ επίσης (ΑΝ παίζει ρόλο).
    Ναι, το IMEI εμφανίζει με τη μία
    You thought there would be a funny slogan here.
    You just fell for one of my classical pranks.
    Bazinga

  8. #8
    Εγγραφή
    21-02-2010
    Μηνύματα
    279
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gioannou Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αγγλία βρίσκομαι και είναι αγορασμένο από εδώ επίσης (ΑΝ παίζει ρόλο).
    Ναι, το IMEI εμφανίζει με τη μία
    ααα αλλάζει το θέμα τότε, θα πάρεις update λογικά κάποια στιγμή μέσω του Samsung KIES (δε ξέρω αν λειτουργεί η αναβάθμιση μέσα από το μενού του τηλεφώνου) Ναι παίζει ρόλο απο που είναι αγορασμένο γιατί έχει διαφορετικό product code αναλόγως την χώρα και το λογισμικό, οπότε τα Updates που παίρνεις σε κάθε χώρα είναι διαφορετικα. Απλά στην Ελλάδα δεν δίνουν σχεδόν ποτέ update
    Επίσης αν εμφανίζει αμέσως το ΙΜΕΙ ναι έχεις το πρόβλημα αλλά δεν είσαι κι ο μόνος

  9. #9
    Εγγραφή
    25-01-2008
    Περιοχή
    #skg
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    18.736
    Downloads
    0
    Uploads
    1
    Ταχύτητα
    220/22 Mbps
    ISP
    Fiber 200
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΥΖΑΝΤΙΟ
    Router
    Nokia/Speedport Plus
    ωραια νεα!!!!
    VAMOS ARIS

  10. #10
    Εγγραφή
    31-05-2006
    Περιοχή
    Στο σπίτι του Θόδωρα
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    3.453
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    Χίλια/Χίλια
    ISP
    INALAN
    Router
    UniFi Express
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nikospot Εμφάνιση μηνυμάτων
    ααα αλλάζει το θέμα τότε, θα πάρεις update λογικά κάποια στιγμή μέσω του Samsung KIES (δε ξέρω αν λειτουργεί η αναβάθμιση μέσα από το μενού του τηλεφώνου) Ναι παίζει ρόλο απο που είναι αγορασμένο γιατί έχει διαφορετικό product code αναλόγως την χώρα και το λογισμικό, οπότε τα Updates που παίρνεις σε κάθε χώρα είναι διαφορετικα. Απλά στην Ελλάδα δεν δίνουν σχεδόν ποτέ update
    Επίσης αν εμφανίζει αμέσως το ΙΜΕΙ ναι έχεις το πρόβλημα αλλά δεν είσαι κι ο μόνος
    Με βάζεις να ξαναπαλεύω με το Kies και το ψιλοσιχαίνομαι
    Πάντως μου αναφέρει ότι έχω τελευταία έκδοση (μάλιστα αναφέρει σε παρένθεση τον πάροχο μου, H3G).
    Μάλλον updates πάπαλα!
    You thought there would be a funny slogan here.
    You just fell for one of my classical pranks.
    Bazinga

  11. #11
    Εγγραφή
    30-09-2005
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    6.974
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Αν λύνεται με dialer τότε εντάξει. Έτσι και αλλιώς τον one χρησιμοποιώ. Οχι βέβαια οτι δεν είναι σημαντικό θέμα αφού ενα σωρό κόσμος χρησιμοποιεί τον default και δεν έχει κάνει και ποτέ αναβάθμιση στο τηλέφωνο του.

  12. #12
    Εγγραφή
    21-02-2010
    Μηνύματα
    279
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gioannou Εμφάνιση μηνυμάτων
    Με βάζεις να ξαναπαλεύω με το Kies και το ψιλοσιχαίνομαι
    Πάντως μου αναφέρει ότι έχω τελευταία έκδοση (μάλιστα αναφέρει σε παρένθεση τον πάροχο μου, H3G).
    Μάλλον updates πάπαλα!
    Εμ φίλε μου αν είχες το Galaxy S θα σου έλεγα τι αναβαθμίσεις υπάρχουν και σε ποιες χώρες και πως να το αναβαθμίσεις χειροκίνητα, αλλά δε γνωρίζω για το W. Κι εγώ δεν συμπαθώ το KIES, δεν το έχω χρησιμοποιήσει ποτέ, και εξάλλου έχουμε πλέον βαρεθεί να περιμένουμε την Samsung να δώσει αναβαθμίσεις στην Ελλάδα για παλαιότερα μοντέλα. (για παράδειγμα το galaxy S έχει να πάρει αναβάθμιση από το καλοκαίρι του '11 ενώ η μαμά Samsung έχει βγάλει καμιά 10αριά αναβαθμίσεις από τότε και έχουν δοθεί σε άλλες χώρες... )

    Τέλος το offtopic από μένα

  13. #13
    Εγγραφή
    20-05-2003
    Περιοχή
    Στο καζάνι που βράζουμε όλοι..
    Μηνύματα
    1.297
    Downloads
    41
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΑΚΡΟΠΟΛΗ
    Router
    Technicolor TD5136V2
    SNR / Attn
    6.1(dB) / 8.5(dB)
    Με neo v τη πρώτη φορά που το άνοιξα, έβγαλε το IMEI. Το επανέλαβα 2-3 φορές και δεν το έβγαλε.

    4.0.4 με στοκ dialer και browser.
    * Όταν ακούς «τάξη» ανθρώπινο κρέας μυρίζει.
    * Μες την έρμη κι άδεια πολιτεία μένει, το χέρι που μονάχα, με μπογιά θα γράψει στους μεγάλους τοίχους, ΨΩΜΙ ΚΙ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ.

    Οδυσσέας Ελύτης

    οδηγός δικαιωμάτων μισθωτών εκπαιδευτικών

  14. #14
    Εγγραφή
    01-02-2006
    Μηνύματα
    1.421
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Net One Full
    Ταχύτητα
    12288/1024
    ISP
    Net One
    DSLAM
    Net One - ΔΑΦΝΗΣ
    Router
    Alcatel 780
    Είναι πάντως κουλό πως έχει περάσει αυτό έτσι. Μιλάμε για πολύ, πολύ χοντρή πατάτα.

    Είναι σαν να μπαίνεις σε ένα απλό site με τον υπολογιστή και στα καλά καθούμενα να σου γίνεται format.
    Portable CD player

  15. #15
    Εγγραφή
    25-05-2005
    Περιοχή
    Control Plane
    Μηνύματα
    7.144
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΔΑΦΝΗ
    Path Level
    Interleaved
    Δεν το είχα καταλάβει ότι το android υπάρχει περίπου τέσσερα χρόνια, πάντα έλεγα στον εαυτό μου είναι καινούργιο... Δεν είναι καινούργιο. Το android κάποια μέρα ΘΑ γίνει καλύτερο...

Σελ. 1 από 4 123 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 99
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-04-11, 17:17
  2. Πρόγραμμα για ολοκληρωτική διαγραφή δεδομένων.
    Από Vasilis 07 στο φόρουμ Σκληροί δίσκοι, αποθηκευτικά μέσα και λοιπά περιφερειακά
    Μηνύματα: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-04-11, 01:35
  3. Πρόβλημα με διαγραφή σε βάση δεδομένων
    Από stefanos2110 στο φόρουμ Web authoring, development & web design
    Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-11-09, 00:46
  4. Διαγραφή δεδομένων και ανάκτηση τους
    Από Winterswimmer στο φόρουμ Σκληροί δίσκοι, αποθηκευτικά μέσα και λοιπά περιφερειακά
    Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-10-09, 20:05
  5. Διαγραφη Δεδομενων
    Από athletic στο φόρουμ Windows
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-03-09, 23:37

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας