Σελ. 48 από 82 ΠρώτηΠρώτη ... 2838434647484950535868 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 706-720 από 1225
  1. #706
    Εγγραφή
    12-09-2005
    Μηνύματα
    78
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Cyta Hellas
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Cyta Hellas
    Router
    Pirelli
    SNR / Attn
    6.0(dB) / 16.4(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Ο κερατοειδής, ναι, και όχι πάνω από 10% ανά επέμβαση. Το 50% μου ακούγεται σαν ράδιο αρβύλλα.
    Εξαρτάται από το αν η επέμβαση γίνεται με μικροκερατόμο ή με τα νεας τεχνολογίας femtosecond laser (που κάνουν πιο λεπτό flap). Επίσης εξαρτάται από το πάχος του κερατοειδούς του κάθε ατόμου (ο φυσιολογικός κερατοειδής έχει πάχος 520-550 μm). Κάτω από ένα συγκεκριμένο πάχος (που δε θυμαμαι τώρα και βαριέμαι να ψάξω, οι χειρούργοι δεν επαναχειρουργούν). Απο κει και πέρα όπως είπε και η rose1975 η λέπτυνση του κερατοειδούς ποικίλλει και δεν έχει σταθερό ποσοστό. Για παράδειγμα εγώ δε μπορώ να κόψω άλλο flap (σύμφωνα με τον γιατρό μου, οχι οτι 8α έκοβα anyway).

  2. #707
    Εγγραφή
    12-11-2010
    Μηνύματα
    277
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Yπαρχουνε φιλοι απο δω που εκαναν αυτη την επεμβαση με 1-2 βαθμους μυπωπιας?

  3. #708
    Εγγραφή
    06-01-2005
    Περιοχή
    Dallas
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    1.223
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    940 Mbps/940 Mbps
    ISP
    Astound Broadband
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από grande Εμφάνιση μηνυμάτων
    Yπαρχουνε φιλοι απο δω που εκαναν αυτη την επεμβαση με 1-2 βαθμους μυπωπιας?
    Εγώ με 2.5 βαθμούς.

  4. #709
    Εγγραφή
    14-01-2003
    Περιοχή
    Ελλαδαρα-Αθηνα -Λυκοβρυση
    Ηλικία
    65
    Μηνύματα
    2.314
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    OTE
    Router
    Speedport W 724V Type Ci
    SNR / Attn
    16.5(dB) / 34(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από grande Εμφάνιση μηνυμάτων
    Yπαρχουνε φιλοι απο δω που εκαναν αυτη την επεμβαση με 1-2 βαθμους μυπωπιας?
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Mercyful_Fate_666 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ με 2.5 βαθμούς.
    Κι εγω με 2.5 μετα απο καταρακτη που ειχα κανει προιν χρονια και απο 6 επεσε στο 2.5 Για μενα τί 2.5 τί 7. Γυαλια χρειζομαστε

    Φιλικά Γιάννης

  5. #710
    Εγγραφή
    16-12-2007
    Περιοχή
    Thessaloniki
    Μηνύματα
    144
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    1024/256
    ISP
    CYTA
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ
    Router
    Pirelli
    Γνωρίζετε αν υπάρχουν δημόσιες κλινικές στις οποίες γίνεται laser για διαθλαστικές ανωμαλίες(μυωπία κλπ)?

  6. #711
    Εγγραφή
    14-01-2003
    Περιοχή
    Ελλαδαρα-Αθηνα -Λυκοβρυση
    Ηλικία
    65
    Μηνύματα
    2.314
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    OTE
    Router
    Speedport W 724V Type Ci
    SNR / Attn
    16.5(dB) / 34(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από SALONIKAG Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γνωρίζετε αν υπάρχουν δημόσιες κλινικές στις οποίες γίνεται laser για διαθλαστικές ανωμαλίες(μυωπία κλπ)?
    Νομιζω καπου διαβασα για το Οφθαλμιατρειο Αθηνων αλλα και εχει κοστος αλλα οχι τοσο μεγαλο. Το ιδιο για Κρητη στο Πανεπιστημιακο που ειναι ο Παλικαρης.

    ........Auto merged post: Insomniac πρόσθεσε 14 λεπτά και 20 δευτερόλεπτα αργότερα ........

    http://www.ophthalmiatreio.gr/ Ειδικα τμηματα (16) Διόρθωση διαθλαστικών ανωμαλιών (μυωπίας, υπερμετρωπίας κλπ) (LASIK - PRK)* http://www.ivo.gr/
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Insomniac : 26-11-10 στις 12:29. Αιτία: auto merged post

    Φιλικά Γιάννης

  7. #712
    Εγγραφή
    12-11-2010
    Μηνύματα
    277
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Oι γιατροι συνιστουν να γινεται αυτη η εγχειρηση οταν υπαρχει μεγαλη μυωπια, οχι για ελαχιστους βαθμους.

  8. #713
    Εγγραφή
    26-01-2006
    Περιοχή
    Athens
    Μηνύματα
    4.521
    Downloads
    22
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΓ. ΒΑΡΒΑΡΑ
    Router
    Speedport Entry 2i
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από SALONIKAG Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γνωρίζετε αν υπάρχουν δημόσιες κλινικές στις οποίες γίνεται laser για διαθλαστικές ανωμαλίες(μυωπία κλπ)?
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Insomniac Εμφάνιση μηνυμάτων
    Νομιζω καπου διαβασα για το Οφθαλμιατρειο Αθηνων αλλα και εχει κοστος αλλα οχι τοσο μεγαλο. Το ιδιο για Κρητη στο Πανεπιστημιακο που ειναι ο Παλικαρης.

    http://www.ophthalmiatreio.gr/
    Eκει εκανε προσφατα Lasik ενας φιλος και ειναι πολυ ικανοποιημενος. 1700 και για τα 2 ματια του πηγε. Η αλλη μεθοδος εχει 1400.
    No Justice - No Peace

  9. #714
    Εγγραφή
    22-11-2005
    Μηνύματα
    444
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    ISP
    ς
    SNR / Attn
    6(dB) / 24(dB)
    @ill f ποσα χρονια εχεις κανει?lasik? πως και δεν ξαναεκανες με αλλη μεθοδο?εχεις ψαχτει αν βρεις λυση σε καποιο πιο εξειδικευμενο κεντρο?
    @rose1975 εμενα ενα αλλο λαμογιο(&*^ οφαλμιατρος πριν 2 χρονια μου πε οτι δεν γινετε καν λειζερ για αστιγματισμο!!!
    Θα το ξαναπω, ΠΟΤΕ μην εμπιστευτειτε μονο εναν γιατρο και μονο μια προεγχειρητικη εξεταση

  10. #715
    Εγγραφή
    12-09-2005
    Μηνύματα
    78
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Cyta Hellas
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Cyta Hellas
    Router
    Pirelli
    SNR / Attn
    6.0(dB) / 16.4(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Φιλε kage έκανα επέμβαση 1 χρόνο πριν σε ελληνικό πανεπιστημιακό ίδρυμα (δεν θέλω να αναφέρω σε ποιο για λόγους που είναι ευνόητοι πιστεύω). Δυστυχώς τότε πήγα όντας ανενημέρωτος γύρω από το θέμα. Έκτοτε έχω ασχοληθεί εκτενώς με τις επεμβάσεις διαθλαστικής χειρουργικής. Ο χειρούργος μου ήταν πανεπιστημιακός γιατρός, με MD και PhD και είναι γνωστός για την συνεισφορά του στο χώρο της ελληνικής οφθαλμολογίας/οφθαλμιατρικής. Τελοσπαντων δε θα επεκταθώ στο ποιος και που, απλά θέλω να σου δώσω (και στους λοιπούς) να καταλάβεις ότι δεν έχει τόση σημασία ο χειρούργος, άμα σου κάτσει σου έκατσε δυστυχώς...
    Όσον αφορά τα προβλήματα που έχω, (και χρωστάω και αυτή την απάντηση στον φίλο Mercyful_Fate_666), ο χειρούργος μου καταρχάς έχει κόψει και στους 2 οφθαλμούς έκκεντρα (de-centered) flap. Και οταν λέμε έκκεντρα flap, δεν εννοούμε 1cm εκκκεντρο, αλλά ακόμα και 0.5mm μπορεί να δημιουργήσει προβλήματα όρασης-δεν τα βγάζω από το μυαλό μου ψάξε όπου θέλεις στο νετ για decentered ablation ή decentered flap). Τώρα θα μου πεις έτυχε, και στα 2 μάτια όμως έτυχε; Όπως καταλαβαίνεις η χρήση ενός μικροκερατόμου για κοπή flap, γίνεται "με το χέρι" του γιατρού, οπότε από τη στιγμή που δεν είναι computer να υπολογίσει ακρίβεια καταλαβαίνεις ότι δεν είναι μικρές οι πιθανότητες ανθρώπινου λάθους.
    "Πάμε στο ψητό" λοιπόν. Το βράδυ τα φαινόμενα halos, starbursts είναι τόσο ενοχλητικά που δεν μπορώ πια να οδηγήσω γιατί εκτός από επικίνδυνος για μένα, είμαι και επικίνδυνος για τους άλλους. Δεν μπορώ να αναγνωρίσω πρόσωπα σε χαμηλό φωτισμό σε απόσταση μεγαλύτερη των 3-4 μέτρων. Το πρωί υπάρχει θολούρα στο δεξί μάτι (δεν βλέπω την ώρα στο ρολόι του τοίχου στα 3 μέτρα), ένα μικρό είδωλο (κατεύθυνση προς τα κάτω) στο αριστερό, δεν μπορώ να διαβάσω γράμματα σε σχετικά μέτρια απόσταση στη δουλεία μου ενώ συνάδελφοι ηλικίας 40+ μπορούν. Το πρωι για να έρθει η όραση μου σε ενα σχετικά ικανοποιητικό επίπεδο χρειάζεται περίπου μισή-μία ώρα αλλιώς δε μπορώ να δω τηλεόραση από τα 3 μέτρα. Επίσης τα δάκρυα μου έχουν γίνει αρκετά "παχιά" και μπορώ να δω ειδικά στο δεξί μάτι το δάκρυ σαν ζελέ στο μέσο του ματιού. Τραγικό...Μην ξεχάσω να επισημάνω οτι στο δεξί μάτι δε διορθώνεται το πρόβλημα (οχι το νυχτερινό αυτό φδε φτιάχνει γενικά) της θολούρας ούτε με γυαλί. Μου χουν δοκιμάσει τα πάντα.
    πως και δεν ξαναεκανες με αλλη μεθοδο?
    Δεν πρόκειται να ξανασχοληθώ με επέμβαση διαθλαστικής χειρουργικής. Είμαι 29 και νομίζω οτι δεν υπάρχει περιθώριο για μεγαλύτερο πρόβλημα από αυτό που ήδη έχω. Οι επανεπεμβάσεις τις περισσότερες φορές δεν καταλήγουν σε καλύτερο αλλά σε χειρότερο αποτέλεσμα, από όσα έχω διαβάσει (και δεν είναι λίγα).
    Τέλος ειλικρινά παρακαλώ κάποιους που γνωρίζουν πράγματα γενικά και αόριστα, να μην τα αναφέρουν αν δεν είναι σίγουροι γιατί δημιουργούν λάθος εντυπώσεις στον κόσμο που δε γνωρίζει καθόλου και παρασέρνουν. Το νετ έχει πολλές πηγές, και καλό είναι να διασταυρώνουμε πριν μιλήσουμε για πάχος flap, για τον αριθμό των ατόμων που παρουσίασαν προβλήματα ή για αναφορές στην FDA κλπ.
    Όσον αφορά τα sites σχετικά με τις επιπλοκές των επεμβάσεων, δεν λέω να πάρει ο κόσμος σαν de facto τα όσα λένε χωρίς να ψάξει, αλλά πάρα πολλά από αυτά ισχύουν (και τα βλέπω με τα μάτια μου). Από κει και πέρα αν ένα site παρουσιάζει ένα σοβαρό θέμα, το αν ισχύει, εξαρτάται από τις πηγές που χρησιμοποίησε για να το γράψει . Αν τα γράφει στα κουτουρού χωρίς να λέει από που προκύπτουν τα συμπεράσματα, είναι μια μπούρδα. Αν έχει πηγές από έρευνες, μελέτες, δημοσιεύσεις γιατρών που κάνουν επεμβάσεις και δίνει τις πηγές νομίζω ότι τουλάχιστον είναι αξιόπιστο. Αν κάποιοι λένε σιγά μη πιστέψω το τάδε site, χωρίς να το δουν και χωρίς να επιχειρηματολογήσουν, εκτός από άσχετοι είναι και επικίνδυνοι. Αυτά τα "λίγα", στη διάθεση σας για οτιδήποτε άλλο μπορώ να βοηθήσω (αν μπορώ), ειλικρινά το θέλω.

  11. #716
    Εγγραφή
    06-01-2005
    Περιοχή
    Dallas
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    1.223
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    940 Mbps/940 Mbps
    ISP
    Astound Broadband
    Φίλε μου λυπάμαι που αντιμετοπίζεις τα προβλήματα αυτά. Τουλάχιστον η όραση από το αριστερό μάτι είναι καλή?

    Ο χειρούργος σου για όλα αυτά τι σου είπε? Σε ρωτάω γιατί μου κάνει μεγάλη εντύπωση που έχεις αυτά τα προβλήματα. Είσαι ο πρώτος "χειρουργημένος" απ' όσους έχω ακούσει την εμπειρία τους, είτε προσωπικά είτε ιντερνετικά, που μιλάει για σημαντικά προβλήματα, και κάποιοι από αυτούς χειρουργήθηκαν πριν από 3-4 χρόνια (όχι πρόσφατα δηλαδή).

    Για τον κερατόμο, δεν γνωρίζω πως έγινε σε μένα, αλλά είχα την εντύπωση πως γίνεται μηχανικά η τομή. Μπορεί ενδεχομένως να μην γίνεται από υπολογιστή, αλλά φαντάζομαι πως η κίνηση που θα κάνει πάνω στο μάτι για να κόψει το flap έχει προκαθορισμένη τροχιά με μηχανικό τρόπο (δεν κουνάει ο γιατρός τον μηχανισμό). Αυτή την εντύπωση είχα/έχω.

    Θύμησε μου, εσύ έκανες lasik ή prk?

  12. #717
    Εγγραφή
    12-09-2005
    Μηνύματα
    78
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Cyta Hellas
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Cyta Hellas
    Router
    Pirelli
    SNR / Attn
    6.0(dB) / 16.4(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Καταρχάς σκοπό δεν έχω να προκαλέσω την συμπόνια κανενός, δεν ήθελα καν να μιλήσω για το θέμα απλά εκνευρίζομαι αφάνταστα όταν βλέπω μερικοί να προτείνουν ανεπιφύλακτα επεμβάσεις διαθλαστικής χειρουργικής λες και είναι σφράγισμα σε δόντι. Εγώ ξέρω κι άλλες περιπτώσεις (3-4) με σοβαρά προβλήματα. Ήδη ένας το έχει ηδη γράψει στο τοπικ εδω πριν μερικές σελίδες και ένας ακόμα σε άλλο παρεμφερή site πριν λίγες μέρες. Παρόλα αυτά θέλω να σκεφτείς και το ενδεχόμενο ότι πολλοί έχουν μικρότερα προβλήματα, με τα φώτα πχ, που τους έχουν πείσει ότι δεν είναι τίποτα οι γιατροί, και θα περάσει με τον καιρό (συνήθες πρακτική-και στην περίπτωση μου φυσικά) οπότε το δέχτηκαν, και άλλοι απλά ντρέπονται να το πουν (ναι φυσικά υπάρχουν τέτοιες περιπτώσεις. Αν ένας άνθρωπος φόραγε γυαλιά μια ζωή επειδή δεν έβλεπε καλά, πως αφού τα βγάζει μετά την εγχείρηση, να πει στους γύρω του ότι και πάλι δεν βλέπει καλά.
    Το αριστερό μάτι αφού ρωτάς βλέπει 9/10 ας πούμε, αλλά έχει ένα μικρό είδωλο (κατεύθυνση προς τα κάτω) σχεδόν όλη μέρα. Τη νύχτα τα ίδια προβλήματα με το δεξί βέβαια.
    Ο κερατόμος κάνει μηχανικά την τομή, αλλά ο γιατρός με το χέρι τον τοποθετει πάνω στο μάτι για να πάρει την ευθεία, να το πούμε με απλά λόγια.
    Θύμησε μου, εσύ έκανες lasik ή prk?
    Έκανα lasik.

  13. #718
    Εγγραφή
    06-01-2005
    Περιοχή
    Dallas
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    1.223
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    940 Mbps/940 Mbps
    ISP
    Astound Broadband
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ill_f Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καταρχάς σκοπό δεν έχω να προκαλέσω την συμπόνια κανενός
    Δεν είχα κανέναν τέτοιο σκοπό, συγνώμη αν σε προσέβαλα.

    Όσο για τα προβλήματα, τι να πω... Ο χειρούργος σου έχει εγχειρίσει άλλους επιτυχημένα?

  14. #719
    Εγγραφή
    12-09-2005
    Μηνύματα
    78
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Cyta Hellas
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Cyta Hellas
    Router
    Pirelli
    SNR / Attn
    6.0(dB) / 16.4(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Όχι δεν προσβλήθηκα, απλά το επισημαίνω προς αποφυγή παρεξηγήσεως. Ο χειρούργος μου έχει εγχειρίσει την κοπέλα μου, πριν από μένα με επιτυχία καθώς και άλλους που ξέρω, και επίσης γνωρίζω ότι έχει εγχειρήσει πολύ κόσμο, χωρίς να γνωρίζω την περίπτωση του καθενός φυσικά. Μετά την εγχείρηση μου και αφού είχα πάει 150 φορές για μετεγχειρητικό έλεγχο είδα μπροστά στα μάτια μου, όχι μόνο ανθρώπους να παραπονιούνται αλλά είδα μέχρι και άνθρωπο να κλαίει επειδή δεν έβλεπε για να οδηγήσει. Εγχειρίστηκα τέλος, με το wavelight allegreto που το χρησιμοποιούν πολλοί χειρούργοι παγκοσμίως μέχρι και σήμερα.

  15. #720
    Εγγραφή
    14-04-2009
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    28
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL Vivodi Full
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΠΑΤΗΣΙΑ
    Router
    Thomson
    Ο γιος της αδελφής της νονάς μου πήγε να κάνει την επέμβαση και στα δύο μάτια ταυτόχρονα που κανονικά δεν επιτρέπεται... έπαθε μια επιπλοκή που για έξι μήνες ήταν κλεισμένος σε ένα σκοτεινό δωμάτιο γιατί το φως τον ενοχλούσε απίστευτα και έβλεπε σαν να ήταν μπροστά στα μάτια του ένα πυκνό δίχτυ ή άμμος. Επανήλθε μετά αλλά του είπαν πως με την παραμικρή μόλυνση κινδυνεύει για τα χειρότερα...

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kage Εμφάνιση μηνυμάτων
    @ill f ποσα χρονια εχεις κανει?lasik? πως και δεν ξαναεκανες με αλλη μεθοδο?εχεις ψαχτει αν βρεις λυση σε καποιο πιο εξειδικευμενο κεντρο?
    @rose1975 εμενα ενα αλλο λαμογιο(&*^ οφαλμιατρος πριν 2 χρονια μου πε οτι δεν γινετε καν λειζερ για αστιγματισμο!!!
    Θα το ξαναπω, ΠΟΤΕ μην εμπιστευτειτε μονο εναν γιατρο και μονο μια προεγχειρητικη εξεταση
    Από τη στιγμή που αισθάνθηκα ότι με προφύλαξε γιατί να μην την εμπιστευτώ; Έχεις δει πολλούς γιατρούς να τους λες θέλω να κάνω την τάδε επέμβαση πότε να το κανονίσουμε και να σου αρνούνται χωρίς να σου κάνουν εξετάσεις απλά γιατί το θεωρούν περιττό για τους βαθμούς σου; Μένω όπως είμαι και έχω το κεφάλι μου ήσυχο!
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος rose1975 : 27-11-10 στις 13:15.
    "When I die, I want to go peacefully like my Grandfather did, in his sleep -- not screaming, like the passengers in his car"

Σελ. 48 από 82 ΠρώτηΠρώτη ... 2838434647484950535868 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Logitech MX620 Laser Wireless ή CORDLESS LASER MX1000 ή TYPHOON 40820 LASER MOUSE CL
    Από dhmak στο φόρουμ Σκληροί δίσκοι, αποθηκευτικά μέσα και λοιπά περιφερειακά
    Μηνύματα: 17
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-04-09, 13:52
  2. Γυαλιά μυωπίας και βαθμοί
    Από djargad στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-06-08, 21:12
  3. φακοι γυαλιων μυωπιας
    Από mousse στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-01-08, 19:37
  4. Γυαλια ηλίου - με φακούς μυωπίας
    Από Avatar στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 24
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-06-07, 03:20

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας