Σελ. 51 από 82 ΠρώτηΠρώτη ... 3141464950515253566171 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 751-765 από 1225
  1. #751
    Το avatar του μέλους ageliki...jamaikaria
    ageliki...jamaikaria Guest
    Καλησπερα σε ολους!! τυχαια ανακαλυψα σημερα το φορουμ αυτο ψαχνοντας πληροφοριες σχετικα με το θεμα....
    Ειμαι 27 ετων κ εχω 6 βαθμους μυωπια κ 1.75 αστιγματισμο σε καθε ματι.
    την παρακευη λοιπον εχω ραντεβου για την μελετη κ αν κριθω καταλληλη θα κανω την ιδια μερα την επεμβαση!
    Γνωριζω τουλαχιστον 10 ατομα που εχουν κανει lazer με επιτυχια,συγγενεις κ φιλοι,κ ολοι μου λενε πως αλλαξε η ζωη τους προς το καλυτερο φυσικα.
    Αγχωθηκα λιγο με τις επιπλοκες που διαβασα πιο πανω αλλα εχω εμπιστοσυνη στο γιατρο μου γιατι αλλωστε ο ιδιος μου εχει πει πως υπαρχουν ατομα που απαγορευεται να κανουν lazer η τουλαχιστον εκεινος δεν τους χειρουργει,ελπιζω να μην ειμαι μεσα σε αυτο το ποσοστο.
    Κουραστικα με τα γυαλια κ τους φακους επαφης κ εδω θελω να τονισω κατι που νομιζω δεν εχει αναφερθει πιο πανω,ο γιατρος μου απαγορευσε να φοραω φακους επαφης τουλαχιστον 20 μερες πριν τον προεγχειριτικο ελεγχο μαλλον απο τι καταλαβα οι φακοι παραμορφωνουν τους βαθμους της μυωπιας κ ετσι δεν μπορουν να δουν με ακριβεια ποσο βαθμο θα αφαιρεσουν..
    Ελπιζω να πανε ολα καλα κ να σας πω κ γω την εμπειρια μου με ευχαριστα αποτελεσματα!!

  2. #752
    Εγγραφή
    14-01-2003
    Περιοχή
    Ελλαδαρα-Αθηνα -Λυκοβρυση
    Ηλικία
    65
    Μηνύματα
    2.314
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    OTE
    Router
    Speedport W 724V Type Ci
    SNR / Attn
    16.5(dB) / 34(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ageliki...jamaikaria Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπερα σε ολους!! τυχαια ανακαλυψα σημερα το φορουμ αυτο ψαχνοντας πληροφοριες σχετικα με το θεμα....
    Ειμαι 27 ετων κ εχω 6 βαθμους μυωπια κ 1.75 αστιγματισμο σε καθε ματι.
    την παρακευη λοιπον εχω ραντεβου για την μελετη κ αν κριθω καταλληλη θα κανω την ιδια μερα την επεμβαση!
    Γνωριζω τουλαχιστον 10 ατομα που εχουν κανει lazer με επιτυχια,συγγενεις κ φιλοι,κ ολοι μου λενε πως αλλαξε η ζωη τους προς το καλυτερο φυσικα.
    Αγχωθηκα λιγο με τις επιπλοκες που διαβασα πιο πανω αλλα εχω εμπιστοσυνη στο γιατρο μου γιατι αλλωστε ο ιδιος μου εχει πει πως υπαρχουν ατομα που απαγορευεται να κανουν lazer η τουλαχιστον εκεινος δεν τους χειρουργει,ελπιζω να μην ειμαι μεσα σε αυτο το ποσοστο.
    Κουραστικα με τα γυαλια κ τους φακους επαφης κ εδω θελω να τονισω κατι που νομιζω δεν εχει αναφερθει πιο πανω,ο γιατρος μου απαγορευσε να φοραω φακους επαφης τουλαχιστον 20 μερες πριν τον προεγχειριτικο ελεγχο μαλλον απο τι καταλαβα οι φακοι παραμορφωνουν τους βαθμους της μυωπιας κ ετσι δεν μπορουν να δουν με ακριβεια ποσο βαθμο θα αφαιρεσουν..
    Ελπιζω να πανε ολα καλα κ να σας πω κ γω την εμπειρια μου με ευχαριστα αποτελεσματα!!

    Μην ανησυχεις καθολου φιλη μου.Ειναι επεμβασουλα ρουτινας.Πρεπει να εχεις εμπιστοσυνη στο γιατρο σου να αξιολογησει καλα τι ς μετρησεις που α κανεις.Ολα θα πανε καλα.Το αποαφασισα εγω στα 50 μου 3 χρονια τωρα και δεν μετανοιωσα στιγμη.

    Οι φακοι ειναι απαραιτητο να εχουν βγει 15-20 μερες πριν τις μετρησεις και πριν την επεμβαση.Οποτε αν οι μετρησεις ειναι καλες και το εχεις αποφασισει κανε την αμμεσα για να μην ξαναχρειαστει να μεινεις αλλες 20 μερες χωρις φακους.Αυτο εκανε η κορη μου πριν 5 χρονια στα 18 της.

    Φιλικά Γιάννης

  3. #753
    Εγγραφή
    24-06-2006
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    2.410
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/512
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    Forthnet - ΤΥΧΕΡΟ
    Καλη επιτυχια
    που θα κανεις την επεμβαση ? Κοστος ?

  4. #754
    Εγγραφή
    07-05-2011
    Ηλικία
    35
    Μηνύματα
    0
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Γεια σας. Εκανα επεμβαση λειζερ πριν 3,5 μηνες στα ματια (μυοπια κ αστιγματισμο). Ολο αυτο το διαστημα βαζω καθημερινα κολιρια οπως μου ειπε ο γιατρος... Συγκεκριμενα μου χει γραψει να τα βαζω απο γεναρη μεχρι ιουνη μηνα (σταδιακα μειωνεται η δοσολογια) . Ηθελα να ρωτησω εσας που κανατε την επεμβαση για ποσο καιρο βαζατε κολιρια? Επιπλεον ολον αυτον τον καιρο αποφευγω να φερω τα ματια σε επαφη με το νερο, να τα τριψω και γενικα τα προσεχω πολυ μεχρι να περασει 6μηνο. Θελω το τελειο αποτελεσμα... Αλλα μηπως γινομαι υπερβολικος (το ιδιο κ ο γιατρος με τα κολιρια)? Εσεις το πηρατε πιο χαλαρα το θεμα?

  5. #755
    Εγγραφή
    14-01-2003
    Περιοχή
    Ελλαδαρα-Αθηνα -Λυκοβρυση
    Ηλικία
    65
    Μηνύματα
    2.314
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    OTE
    Router
    Speedport W 724V Type Ci
    SNR / Attn
    16.5(dB) / 34(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Εγω που εκανα με την μεθοδο λασικ (εχει σηασια αυτο) εβαζα δυο κολυρια για μια βδομαδα και το ενα το συνεχισα και την δευτερη.Μετα τιποτα απολυτως.Εδω και 3 χρονια τωρα...
    Τεχνητα δακρυα ελαχιστες φορες εβαλα πιο πολυ γιατι μου το ειπε .

    Προφυλαξη στα ματια απο νερο κλπ για 15 μερες.

    Φιλικά Γιάννης

  6. #756
    Εγγραφή
    06-01-2005
    Περιοχή
    Dallas
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    1.223
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    940 Mbps/940 Mbps
    ISP
    Astound Broadband
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από petant Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γεια σας. Εκανα επεμβαση λειζερ πριν 3,5 μηνες στα ματια (μυοπια κ αστιγματισμο). Ολο αυτο το διαστημα βαζω καθημερινα κολιρια οπως μου ειπε ο γιατρος... Συγκεκριμενα μου χει γραψει να τα βαζω απο γεναρη μεχρι ιουνη μηνα (σταδιακα μειωνεται η δοσολογια) . Ηθελα να ρωτησω εσας που κανατε την επεμβαση για ποσο καιρο βαζατε κολιρια? Επιπλεον ολον αυτον τον καιρο αποφευγω να φερω τα ματια σε επαφη με το νερο, να τα τριψω και γενικα τα προσεχω πολυ μεχρι να περασει 6μηνο. Θελω το τελειο αποτελεσμα... Αλλα μηπως γινομαι υπερβολικος (το ιδιο κ ο γιατρος με τα κολιρια)? Εσεις το πηρατε πιο χαλαρα το θεμα?
    Πρέπει να διευκρινήσεις ποια μέθοδο laser έκανες.

    Εγώ με lasik έβαζα κολλύριο και δάκρυα για 1 μήνα (με σταδιακή μείωση, για τις πρώτες 10 μέρες τρεις φορές την ημέρα και για τις επόμενες 20 μια φορά την ημέρα αν θυμάμαι καλά). Για prk είναι περισσότερες οι απαιτήσεις απ' οτι ξέρω.

  7. #757
    Εγγραφή
    07-05-2011
    Ηλικία
    35
    Μηνύματα
    0
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ekana lasik... k o giatros mou egrapse koliria gia 6 mines. To ena meta apo 3 mines to stamatisa, k sinexizw me to allo. Alla ap oti akouw oi perissoteroi gia kana mina to poly vazoun kolliria. Mipws telika htan ipervolikos o giatros mou?

  8. #758
    Εγγραφή
    06-01-2005
    Περιοχή
    Dallas
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    1.223
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    940 Mbps/940 Mbps
    ISP
    Astound Broadband
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από petant Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ekana lasik... k o giatros mou egrapse koliria gia 6 mines. To ena meta apo 3 mines to stamatisa, k sinexizw me to allo. Alla ap oti akouw oi perissoteroi gia kana mina to poly vazoun kolliria. Mipws telika htan ipervolikos o giatros mou?
    Εσύ κάνε αυτό που σου είπε ο γιατρός σου, αλλά όλους όσους ξέρω 1 μήνα βάζανε κολλήριο (και μάλιστα μετά το πρωτο 10-ήμερο πιο αραιά). Συμπεριλαμβάνω και τον εαυτό μου μέσα.

  9. #759
    Εγγραφή
    14-01-2003
    Περιοχή
    Ελλαδαρα-Αθηνα -Λυκοβρυση
    Ηλικία
    65
    Μηνύματα
    2.314
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    OTE
    Router
    Speedport W 724V Type Ci
    SNR / Attn
    16.5(dB) / 34(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από petant Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ekana lasik... k o giatros mou egrapse koliria gia 6 mines. To ena meta apo 3 mines to stamatisa, k sinexizw me to allo. Alla ap oti akouw oi perissoteroi gia kana mina to poly vazoun kolliria. Mipws telika htan ipervolikos o giatros mou?
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Mercyful_Fate_666 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εσύ κάνε αυτό που σου είπε ο γιατρός σου, αλλά όλους όσους ξέρω 1 μήνα βάζανε κολλήριο (και μάλιστα μετά το πρωτο 10-ήμερο πιο αραιά). Συμπεριλαμβάνω και τον εαυτό μου μέσα.
    Δεν μπορω να ξερω γιατι σου ειπε ο γιατρος ετσι αλλα εγω με λασικ το ενα κολυριο το εβαλα δυο βδομαδες και το αλλο μια μονο.

    Φιλικά Γιάννης

  10. #760
    Εγγραφή
    14-01-2003
    Περιοχή
    Ελλαδαρα-Αθηνα -Λυκοβρυση
    Ηλικία
    65
    Μηνύματα
    2.314
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    OTE
    Router
    Speedport W 724V Type Ci
    SNR / Attn
    16.5(dB) / 34(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Νεα μεθοδος INTRALASE

    Το ειδα τυχαια...

    Διαβάζοντας εδω για την νέα μέθοδο γράφει

    http://www.laservision.gr/lasik4.htm

    Δυνατότητα προσαρμογής της διαδικασίας στο κάθε μάτι και κερατοειδή

    Δεν εχω καμμια αλλη γνωση ή αποψη.

    Βρηκα και αυτο

    https://www.youtube.com/watch?v=v4MM...layer_embedded
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Insomniac : 31-05-11 στις 21:58.

    Φιλικά Γιάννης

  11. #761
    Εγγραφή
    15-06-2011
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    0
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Γεια σας & από εμένα.
    Νέα στο φόρουμ & σήμερα αποφάσισα να ψάξω για επεμβάσεις λείζερ & διάβασα αρκετές σελίδες ...αλλά μπλέχτηκα.!!
    Είμαι 30 ετών & έχω ..... 8,5 στο αριστερό & 7,5 στο δεξί μυωπία!!!ααα και 1 αστιγματισμο !!!!
    Πριν 7 μήνες είχα μετρηθεί &σήμερα με μετρήσε ο γιατρός & ανέβηκε μισό βαθμό!!!
    Δυστυχώς δεν ξέρω που θα φτάσει.
    Ο θείος μου έφτασε 12 βαθμούς & έκανε λέιζερ πριν 14 χρόνια περίπου...
    Πρεπει να περιμενω να σταθεροποιθεί για να κάνω επέμβαση...?
    Υπάρχει τρόπος να γίνει δωρεάν ή έστω με χαμηλό κόστος σε κάποιο δημόσιο νοσοκομείο?
    Εχω κουραστει από 7 ετών με γυαλιά & από τα 18 με φακούς ...
    Δουλεύω σε γραφείο μπροστά σε Η/Υ 8 χρόνια,επηρεάζει???
    Δεν αντεχω να μην βλέπω καλά!!!!
    Βοηθήστε με αν ξέρετε κάτι οι πιο ψαγμένοι!!!
    Ευχαριστω!!

  12. #762
    Εγγραφή
    14-01-2003
    Περιοχή
    Ελλαδαρα-Αθηνα -Λυκοβρυση
    Ηλικία
    65
    Μηνύματα
    2.314
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    OTE
    Router
    Speedport W 724V Type Ci
    SNR / Attn
    16.5(dB) / 34(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Καλημερα Αδαμαντια

    Σε καταλαβαινω γιατι κι εγω 37 χρονια τα φοραγα τα ρημαδια...

    Κοιτα για την νεα μεθοδο intralase που δεν επηρεαζεται ο κερατοειδης .

    Για πιο φτηνα απο οτι εχω ακουσει ειναι στο Οφθαλμιατρειο Αθηνων αλλα δεν ξερω πιο πολλα .Για τα ματια σου ομως μην τσιγκουνευτεις...
    Εχουν πεσει οι τιμες παντως.Αν σε ενδιαφερει για το Athensvision που εκανα εγω στειλε μου pm να σου πω καποια πραγματα.

    Καλη αποφαση και καλη επιτυχια.

    Φιλικά Γιάννης

  13. #763
    Εγγραφή
    06-01-2005
    Περιοχή
    Dallas
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    1.223
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    940 Mbps/940 Mbps
    ISP
    Astound Broadband
    Οπωσδήποτε να περιμένεις μέχρι να σταθεροποιηθεί. ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ.

    Απο κει και πέρα, το ότι δουλεύεις σε υπολογιστή δεν επηρεάζει την αύξηση της μυωπίας. Συντελεί στην κόπωση των ματιών βέβαια, αλλά δεν φταίει αυτό για την μυωπία σου.

    Τέτοιες ερωτήσεις και προβληματισμούς καλό είναι να τους συζητάς και με τον οπτικό σου.

    Εγώ την επέμβαση την έκανα με επιτυχία σε κλινική του κέντρου, αν θέλεις με πμ μπορώ να σου δόσω περισσότερες πληροφορίες.

  14. #764
    Εγγραφή
    15-06-2011
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    0
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Σας ευχαριστώ πολύ που απαντήσατε τόσο άμεσα!!!
    Δυστυχώς αφού πρέπει να σταθεροποιηθεί δεν μπορώ να κάνω πολλά...
    Αλλά μέχρι πότε?
    Είναι δυνατόν 30 χρονών & ακόμα να ανεβαίνει ??? (στο θείο μου μέχρι 43 που έκανε ανέβαινε!!!)
    Ελπίζω να μην περιμένω τόσα χρόνια γιατί μετά θα είναι ανώφελο...Θα έρθει & η πρεσβυωπία!!!
    Παντως για δημόσιο κτλ δεν ξέρετε κάτι εεε??

    ........Auto merged post: adamantia 30 πρόσθεσε 8 λεπτά και 3 δευτερόλεπτα αργότερα ........

    Ιnsomniac Βρήκα & εγώ μέρα να το ψάξω!@!!
    Πήρα τηλ στο Οφθαλμιατρειο Αθηνων αλλά το σήκωσε μία κυρία &
    σήμερα έχουν απεργία & δεν ήξερε..
    Θα πάρω άυριο!!!

    ........Auto merged post: adamantia 30 πρόσθεσε 8 λεπτά και 21 δευτερόλεπτα αργότερα ........

    Mercyful_Fate_666
    Ναι στείλε μου λεπτομέρειες ... μπορει να καταφέρω να τις χρειαστώ...οταν σταματήσει να ανεβαίνει!!!!
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος adamantia 30 : 15-06-11 στις 12:50. Αιτία: auto merged post

  15. #765
    Εγγραφή
    14-01-2003
    Περιοχή
    Ελλαδαρα-Αθηνα -Λυκοβρυση
    Ηλικία
    65
    Μηνύματα
    2.314
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    OTE
    Router
    Speedport W 724V Type Ci
    SNR / Attn
    16.5(dB) / 34(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από adamantia 30 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ελπίζω να μην περιμένω τόσα χρόνια γιατί μετά θα είναι ανώφελο...Θα έρθει & η πρεσβυωπία!!!
    Παντως για δημόσιο κτλ δεν ξέρετε κάτι εεε??


    !
    Δωρεαν σε δημοσιο πουθενα.

    Για το θεμα της πρεσβυωπιας επειδη κι εγω καθυστερησα και ειχα και πρεσβυωπια που για την ωρα δεν διορθωνεται , υπαρχει η μεθοδος monovision οπως εκανα εγω και μου αφησε επιτηδες 0,75 μυωπια στο ενα ματι για να ¨σκαντζαρει" την πρεσβυωπια και να μπορω να διαβαζω χωρις γυαλια.

    Σου ανεβαινε συνεχεια μεχρι τωρα ή ηταν σταθερη και ανεβηκε λιγο ξαφνικα ?

    Φιλικά Γιάννης

Σελ. 51 από 82 ΠρώτηΠρώτη ... 3141464950515253566171 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Logitech MX620 Laser Wireless ή CORDLESS LASER MX1000 ή TYPHOON 40820 LASER MOUSE CL
    Από dhmak στο φόρουμ Σκληροί δίσκοι, αποθηκευτικά μέσα και λοιπά περιφερειακά
    Μηνύματα: 17
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-04-09, 13:52
  2. Γυαλιά μυωπίας και βαθμοί
    Από djargad στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-06-08, 21:12
  3. φακοι γυαλιων μυωπιας
    Από mousse στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-01-08, 19:37
  4. Γυαλια ηλίου - με φακούς μυωπίας
    Από Avatar στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 24
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-06-07, 03:20

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας