Σελ. 52 από 82 ΠρώτηΠρώτη ... 3242475051525354576272 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 766-780 από 1225
  1. #766
    Εγγραφή
    15-06-2011
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    0
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ανεβαινει σταδιακά .
    Πριν 3 χρονια είχε μειώσει ρυθμό (είχα 6 βαθμούς) & μετά ξαναπήρε φόρα.
    Ισως επηρέασε η εγκυμοσύνη (Τι να πω??? )
    αλλες φορές ήταν 0,25 αύξηση άλλες 0,75 ...οτι θέλουν κάνουν!!!
    Οποιος δεν έχει πρόβλημα όρασης δεν μπορεί να ξέρει τι άσχημο συναίσθημα είναι...(σαφώς υπάρχουν & χειρότερα δεν λέω ..αλλά καθένας βλέπει το πρόβλημα του & τον πειράζει)

  2. #767
    Εγγραφή
    14-01-2003
    Περιοχή
    Ελλαδαρα-Αθηνα -Λυκοβρυση
    Ηλικία
    66
    Μηνύματα
    2.314
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    OTE
    Router
    Speedport W 724V Type Ci
    SNR / Attn
    16.5(dB) / 34(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Μονο ο γιατρος σου αν τον εμπιστευεσαι θα σου δωσει απαντηση αν μπορεις να κανεις και ποτε επεμβαση.

    Φιλικά Γιάννης

  3. #768
    Εγγραφή
    19-06-2005
    Περιοχή
    Χανια
    Ηλικία
    35
    Μηνύματα
    143
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    384/128
    ISP
    FORTHnet
    Router
    Crypto F200
    Γεια σας παιδιά, παρακολουθώ το θέμα, και ασχολούμαι κάμποσο καιρό, προσπαθόντας να αποφασίσω αν αξίζει να τη κάνω. Τα βασικά τα ξέρω, και απο σας, και από λοιπό ίντερνετ, αλλά και από γνωστούς. Μάλιστα έχω μια φίλη που είναι στο μεταπτυχιακό Οπτική και Όραση (Κρήτη-Ηράκλειο-Παλλήκαρης) και μία ακόμα που δουλεύει στο ΒΕΜΜΟ. ---παρεπιπτόντως, η μεταπτυχιακός έχει έκπτωση για την εγχείρηση, ενώ ή 2η που εργάζεται εκεί, την έκανε δωρεάν!! χαχα καλό!---

    Λοιπόν οι ερωτήσεις μου είναι 3 και περίεργα ειδικές.
    α) ΝΑ ΤΗ ΚΑΝΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ??? ειδικά γαλανομάτης, φοβάμαι οτί θα είναι 2πλά επικίνδυνο.
    Σας είχε πει κάτι ο γιατρός σας? (φυσικά μπορώ να περιμένω τον σκοτεινό χειμώνα, αλλά μη το κάνω άδικα)

    β) πόσο καιρό μετά μπορείς να πεις "οκ δε φοβάμαι καθόλου το μάτι"? ΟΧΙ ποτε βλέπεις καλα! Αλλά πότε μπορείς να παίξεις ποδόσφαιρο και να κάνεις κεφαλιές άφοβα, ή βουτιές στη θάλασσα, ή να πας στρατό χωρίς ρίσκο πχ! --ή να χτυπιέσαι παρανοϊκά σε μια Ροκ συναυλία λολ χαχαχα--
    -> αυτό το ρωτάω όχι γιατί δεν έχω υπομονή, αλλά για να ξέρω τα "χρονικά περιθόρια" αν έχω δραστηριότητες κανονισμένες (ορειβασία, rafting, στρατό), να πάω επουλωμένος πλήρως.

    γ) ΑΝ ενδεικνύονται και οι 2 μεθόδοι (PRK Lasik) στα μάτια σου, και δε σε νοιάζει η ενόχληση+υπομονή, προτιμάται η PRK? Ισχύει? (έχω ακούσει κάτι για την ευαισθησία στα φώτα το βράδυ, η Lasik ίσως αφήσει ελαφρά περισσότερη, ίσως παραπληροφόρηση πλήρης!)
    -> δε το ρωτάω στο άσχετο αυτό, ο πιο πρόσφατα αγχειρησμένος φίλος μου, του είπαν ok και με τις δύο (στα μηχανήματα) και σχεδόν είχε το ελεύθερο να διαλέξει. Συνήθως βέβαια όταν δίνεται η δυνατότητα επιλογής, η ερώτηση είναι τί δουλειές έχει ο ασθενής, και τί αντοχές/υπευθυνότητα ωστέ να πάει LASIK μη τον απολύσουν πχ.. (τελικά έκανε PRK ο φίλος μου).


    Αυτά! πολύ συγκεκριμένες απορρίες, δε ξέρω αν θα βρω απαντήσεις εκ-πείρας! ελπίζω..

    ........Auto merged post: SMARTYN89 πρόσθεσε 0 λεπτά και 59 δευτερόλεπτα αργότερα ........

    Α, και να παραθέσω την εμπειρία από 3 φίλους μου ηλικίας (όταν εγχειρήστικαν): 17,21,25 όλοι Ηράκλειο PRK, μήνες κολύρια κτλ. Ενα μόνο να ξεκαθαρήσω, η επούλωση στη PRK είναι ΑΡΓΗ. ούτε 15 ήμερο ούτε 20ήμερο. 1 δύσκολη βδομάδα, μετά βελτίωση αλλά ικανοποιητική απο 15ήμερο και μετά, αλλά κοντά στο "φυσιολογικό" στον μήνα. Μετά ακόμα πιο αργή βελτίωση, συνολικά 3 και 4 μήνες αλλά δε σε πολυνοιάζει αφού βλέπεις σχεδόν καλά, δύσκολος είναι ο πρώτος ενας (ειδικά μισός) μήνας. Το πιο "δύσκολο" απ'όλα είνα η ψυχολογία και όχι η όραση, αν φοβάσαι οτί κάτι δε πάει καλά και αργείς να φτιάξεις. Γιαυτό τονίζω τη χρονική διάρκεια πλήρους αποκατάστασης.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος SMARTYN89 : 21-06-11 στις 04:38. Αιτία: auto merged post
    Behin Every Refuge There Is Always a Nasty Evil Bastard
    -- Albert Einstein

  4. #769
    Εγγραφή
    14-01-2003
    Περιοχή
    Ελλαδαρα-Αθηνα -Λυκοβρυση
    Ηλικία
    66
    Μηνύματα
    2.314
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    OTE
    Router
    Speedport W 724V Type Ci
    SNR / Attn
    16.5(dB) / 34(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Φιλε μου για ολα αυτα να ρωτησεις πιο καλα τον γιατρο που θα εμπιστευτεις αφου σου κανει τις απαιτουμενες μετρησεις και ολο τον προεγχειριτικο ελεγχο.

    Η ελαχιστα χρονικη προφυλαξη του ματιου ειναι 15 μερες ακομα και απο το νερο της βρυσης.
    Αυτο για τα γαλανα ματια δεν νομιζω να εχει σχεση.

    Φιλικά Γιάννης

  5. #770
    Εγγραφή
    19-06-2005
    Περιοχή
    Χανια
    Ηλικία
    35
    Μηνύματα
    143
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    384/128
    ISP
    FORTHnet
    Router
    Crypto F200
    Ναι, ρωτάω για τις εντολές-συζητήσεις υπαρκτών ασθενών με τους γιατρούς τους.
    Και να είχα ρωτήσει τον γιατρό, θα μπορούσα να παίρνω δεύτερη γνώμη κατα κάποιο τρόπο απο τις εμπειρίες άλλων, (καλά όχι ίδιας ισχύς, αλλά αξίζει πολύ η γνώση φίλων!)
    Behin Every Refuge There Is Always a Nasty Evil Bastard
    -- Albert Einstein

  6. #771
    Εγγραφή
    06-01-2005
    Περιοχή
    Dallas
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    1.223
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    940 Mbps/940 Mbps
    ISP
    Astound Broadband
    H Lasik είναι πολύ λιγότερο "επώδυνη", τόσο από πόνο όσο και από ταλαιπωρία γενικότερα. Στον 1 μήνα θα μπορείς να πας και για μπαλίτσα και όλα τα σχετικά. Ίσως για μπάνιο να περίμενες λίγο παραπάνω, just in case, αν και δε νομίζω. Εγώ για 1 μήνα δεν ακουμπούσα το μάτι, αλλά μετά τον 1 μήνα άρχισα να το τρίβω πολύ ελαφριά, και τώρα πλέον (8 μήνες αργότερα σχεδόν) του δίνω και καταλαβαίνει.
    Με την PRK ένας συνάδελφος στη δουλιά ταλαιπωριόταν αρκετό καιρό, και πέρασε ένα τρίμηνο περίπου μέχρι να πει ότι πλέον βλέπει καλύτερα απ' ότι πριν την επέμβαση. Είναι πολύ αργή μέθοδος ως προς την ανάρρωση.

    Προβλήματα φωτοευαισθησίας δεν είχα καθόλου (εκτός απο το πρώτο δίωρο, και κυρίως με ενοχλούσε το φύσιμα του αέρα και όχι τόσο το φως), ενώ νυχτερινή άλω (φωτοστέφανα) είχα ελαφρώς το πρώτο δίμηνο, αλλά τώρα πλέον έχουν εξαφανιστεί εντελώς.

  7. #772
    Εγγραφή
    14-01-2003
    Περιοχή
    Ελλαδαρα-Αθηνα -Λυκοβρυση
    Ηλικία
    66
    Μηνύματα
    2.314
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    OTE
    Router
    Speedport W 724V Type Ci
    SNR / Attn
    16.5(dB) / 34(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Δεν ειπα οτι κακως ρωτας αλλα καθε ατομο εχει ιδιαιτεροτητες που μπορει να μην εχει καποιο αλλο.
    Για πααρδειγμα κι εγω και η γυναικα μου και η κορη μου εχουμε κανει με lasik γιατι ο γιατρος ειπε οτι δεν υπαρχει κανενας λογος για prk σε εμας.

    Αλλοι γιατροι λενε το αντιθετο...Ειναι και υποκειμενικο πως το βλεπει καθενας...

    Και κατι αλλο..Οι Ελληνες ειμαστε συνηθισμενοι να λεμε οτι εχουμε το καλυτερο αυτοκινητο , το καλυτερο σπιτι κλπ χωρις να εξαιρουμε και τους γιατρους απο αυτο το "παιχνιδι". Αυτο ισως αποβει καπιες φορες επικνδυνο σε καποιυς αλλους.

    Καλη επιλογη και καλα αποτελεσματα !

    Φιλικά Γιάννης

  8. #773
    Εγγραφή
    17-09-2010
    Μηνύματα
    21
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ψάχνομαι κι εγώ για επέμβαση αυτό τον καιρό αλλά δεν έχω βρει κάποιο γιατρό που να τον εμπιστεύομαι πλήρως. Έχετε κάποιον να προτείνετε; Που να είναι δηλαδή, αποδεδειγμένα ο καλύτερος σε αυτό τον τομέα.

  9. #774
    Εγγραφή
    14-01-2003
    Περιοχή
    Ελλαδαρα-Αθηνα -Λυκοβρυση
    Ηλικία
    66
    Μηνύματα
    2.314
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    OTE
    Router
    Speedport W 724V Type Ci
    SNR / Attn
    16.5(dB) / 34(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ed_hunter Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ψάχνομαι κι εγώ για επέμβαση αυτό τον καιρό αλλά δεν έχω βρει κάποιο γιατρό που να τον εμπιστεύομαι πλήρως. Έχετε κάποιον να προτείνετε; Που να είναι δηλαδή, αποδεδειγμένα ο καλύτερος σε αυτό τον τομέα.
    εχεις pm

    Φιλικά Γιάννης

  10. #775
    Εγγραφή
    19-06-2005
    Περιοχή
    Χανια
    Ηλικία
    35
    Μηνύματα
    143
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    384/128
    ISP
    FORTHnet
    Router
    Crypto F200
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ed_hunter Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ψάχνομαι κι εγώ για επέμβαση αυτό τον καιρό αλλά δεν έχω βρει κάποιο γιατρό που να τον εμπιστεύομαι πλήρως. Έχετε κάποιον να προτείνετε; Που να είναι δηλαδή, αποδεδειγμένα ο καλύτερος σε αυτό τον τομέα.
    εγώ το μόνο που έχω να σου πω, είναι οτί το επίπεδο στον τομέα στην Ελλάδα είναι πολύ καλό, και έυκολα θα βρεις κάποιον αρκετά εμπιστευσημο. Αυτες οι τεχνικές είναι "ρουτίνας" πλέον, σε κάποιες περιπτώσεις τις κάνουν και βοηθοί ή φοιτητές.
    Το σημαντικό -κατα τη γνώμη μου- είναι ο γιατρός να είναι εμπιστος και υπευθυνος ΠΡΙΝ την επέμβαση, ωστέ να εκτιμήση σωστά την κατάσταση ("προεγχειρητικό" έλεγχο) και να σου πει το όχι αν πρέπει, ή κάθε ρίσκο επιφύλαξη. Να μη σε βλέπει σαν χιλιαρικάκι με πόδια αν με ποιάνεις....
    Behin Every Refuge There Is Always a Nasty Evil Bastard
    -- Albert Einstein

  11. #776
    Εγγραφή
    22-11-2005
    Μηνύματα
    444
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    ISP
    ς
    SNR / Attn
    6(dB) / 24(dB)
    1.για να ξεκαθαριστει ξανα το θεμα.Με αλλο μηχανημα γινετε το flap στα λασικ ή αφαιρεση στα prk(femtosecond laser ή μικροκερατομο=ξυραφι) και με αλλο μηχάνημα η "διορθωση"(εδω υπαρχουν αρκετες επιλογες αλλα κοιτας για τα περισσοτερα hz+wavefront και οχι απλα να σου λενε τα λαμογια ειναι τελευταιας γενιας !)
    τελος υπαρχουν και αλλες νεες τεχνικες αλλα δεν νομιζω να γινονται στην Ελλαδα(flex,smile)

    2.απ οσο ξερω prk μπορουν να κανουν ολοι γιατι δεν εχει ιδιαιτερες απαιτησεις οπως λασικ.
    3.για lasik θα προτεινα με femtosecond=φλαπ με λειζερ οχι με ξυραφι.(αν σου πουν μικροκερατομο απλα ειναι απληστοι γιατι θελουν περισσοτερα λεφτα στην τσεπη.οι μικροκερατομοι κοστιζουν κανα 30χιλ.ευρω και τα αλλα σιγουρα πολυ πιο πανω.παρομοια αντιστοιχια κοστους υπαρχουν και για τα αναλωσιμα μετα).
    4.Eπιβαλονται τουλ.2 προεγχειρητικες εξετασεις οχι επισκεψεις σε διαφορετικα μαγαζια.(1,5-2ωρες ~100ε)
    5.αυτο τους μαρανε η ρουτινα.δεν εχει σημασια οτι εχουν δουλεια ή ειναι διδακτορες κτλ οσον αφορα την εμπιστοσυνη..
    Κανεις μα Κανεις δεν ξερει το μετα και ας σας λενε οτι θελουν!
    οτι ολα θα πανε καλα δεν ειπαν και σε αυτους που αντιμετωπισαν προβλημα μετα?
    στα προεγχειρητικα κοιτανε καποια συγκεκριμενα πραγματα αλλα αυτο δεν σημαινει οτι θα σαι οκ αφου το παν αυτοι!-αφορα και στις 2 τεχνικες-
    Αν αντιμετωπισετε σοβαρο προβλημα κανεις δεν κανει θαυματα ή γενικοτερα κανεις δεν προκειται να κατηγορησει συναδελφο του.(Περα απο την κλασικη συναδελφικη αλληλεγγυη ,μην ξεχνατε οι περισσοτεροι γνωριζονται προσωπικα αφου πανε στα ιδια συνεδρια-ταξιδια)
    6.Τελος, αλλοι ειναι ικανοποιημενοι να εχουν 1 βαθμο απο κει που χαν 5-15 και να λενε ολα σουπερ.Αλλοι να εχουν μικροπροβληματα για αυτους(ξηροφθαλμια ή μυωψιες ή starburst) αλλα αφου αφησαν φακους και γυαλια να λενε ολα τέλεια.

    επιλογος-συμπερασμα: οπως και να χει καλο θα ηταν πριν κανετε εγχειρηση να προσπαθειτε να μειωσετε τις επιπλοκες και να γνωριζετε οτι τελικα παιρνεις ενα ρισκο.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος kage : 23-06-11 στις 22:23.

  12. #777
    Εγγραφή
    17-08-2011
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    0
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Γεια σας, παρακολουθώ κι εγώ το θέμα εδώ και λίγο καιρό γιατί σκέφτομαι να κάνω την επέμβαση (το έχω σχεδόν αποφασίσει). Το πρόβλημα είναι ότι είμαι στη Θεσσαλονίκη και όλοι οι γνωστοί μου έχουν κάνει στην Αθήνα, οπότε δε γνωρίζω κάποιο γιατρό στη Θεσσαλονίκη.
    Έχει ακούσει κανείς τίποτα για κάποιον καλό γιατρό στη Θεσσαλονίκη; κατά προτίμηση να έχει προσωπική εμπειρία, να έχει κάνει ό ίδιος ή κάποιος δικός του;

  13. #778
    Εγγραφή
    14-01-2003
    Περιοχή
    Ελλαδαρα-Αθηνα -Λυκοβρυση
    Ηλικία
    66
    Μηνύματα
    2.314
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    OTE
    Router
    Speedport W 724V Type Ci
    SNR / Attn
    16.5(dB) / 34(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Καλη επιτυχια...Νομιζω και εδω μεσα εχει αναφερθει κατι για Θεσσαλονικη.

    Φιλικά Γιάννης

  14. #779
    Εγγραφή
    20-02-2007
    Μηνύματα
    4.433
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Αν και η αθηνα με βολευει αφανταστα, ενας πολυ δικος μου ανθρωπος εκανε την επεμβαση στο κεντρο ilaser στη θεσσαλονικη, και σκεφτομαι αν παρω τελικα την αποφαση, παρα την οποια ταλαιπωρια, να ανηφορίσω εκει, γιατι για μενα η εμπιστοσυνη ειναι πολυ σημαντικη. Εχει κανει κανείς εκει την επεμβαση να μας πει εμπειριες;

  15. #780
    Εγγραφή
    14-01-2003
    Περιοχή
    Ελλαδαρα-Αθηνα -Λυκοβρυση
    Ηλικία
    66
    Μηνύματα
    2.314
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    OTE
    Router
    Speedport W 724V Type Ci
    SNR / Attn
    16.5(dB) / 34(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από cool11 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν και η αθηνα με βολευει αφανταστα, ενας πολυ δικος μου ανθρωπος εκανε την επεμβαση στο κεντρο ilaser στη θεσσαλονικη, και σκεφτομαι αν παρω τελικα την αποφαση, παρα την οποια ταλαιπωρια, να ανηφορίσω εκει, γιατι για μενα η εμπιστοσυνη ειναι πολυ σημαντικη. Εχει κανει κανείς εκει την επεμβαση να μας πει εμπειριες;
    Εγω , η κορη και η γυναικα την εχουμε κανει Αθηνα και μονο για εδω μπορω να πω την αριστη εμειρια μου...Δεν νομιζω να αξιζει να πας Θεσσαλονικη παντως.

    Φιλικά Γιάννης

Σελ. 52 από 82 ΠρώτηΠρώτη ... 3242475051525354576272 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Logitech MX620 Laser Wireless ή CORDLESS LASER MX1000 ή TYPHOON 40820 LASER MOUSE CL
    Από dhmak στο φόρουμ Σκληροί δίσκοι, αποθηκευτικά μέσα και λοιπά περιφερειακά
    Μηνύματα: 17
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-04-09, 13:52
  2. Γυαλιά μυωπίας και βαθμοί
    Από djargad στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-06-08, 21:12
  3. φακοι γυαλιων μυωπιας
    Από mousse στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-01-08, 19:37
  4. Γυαλια ηλίου - με φακούς μυωπίας
    Από Avatar στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 24
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-06-07, 03:20

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας