Σελ. 58 από 82 ΠρώτηΠρώτη ... 3848535657585960636878 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 856-870 από 1225
  1. #856
    Εγγραφή
    20-02-2007
    Μηνύματα
    4.433
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Χτες ειδα επιτελους τον γιατρο μου, μια βδομαδα μετα την επεμβαση.
    Πολυ ευχαριστημενος μου ειπε, ολα μια χαρα.
    Του ειπα τον προβληματισμο μου, για την μη-τελεια οραση στο ενα ματι, που με δυσκολευει σε διαβασμα σε οθονη/χαρτι, και την φοβια μου μηπως μεινω με το προβλημα αυτο για παντα.

    Μου ειπε βεβαια το σωστο (και κλασικο θα ελεγα) οτι ειναι νωρις ακομη, στους 2-3 μηνες θα ξερουμε τι θα γινει. Βεβαια, αν και ο στοχος ηταν η 'εξαλειψη' των βαθμων, τωρα το λεει 'ελαχιστοποιηση', και εν μερει μπορω να το καταλαβω (ποιος μπορει να ξερει επακρινως τι θα συμβει σε ενα οργανισμο) αλλα δεν μου αρεσει βεβαια και αυτη η αβεβαιοτητα.

    Η σημαντικη πληροφορια που μου εδωσε, και στεκομαι σε αυτην, ειναι οτι εχω υπερμετρωπία, πραγμα που σημαινει-λέεο-οτι θα εξαλειφθει σχεδον τελειως η μυωπια, που μαλλον ειναι αυτη που προς το παρον με ταλαιπωρει στο ενα ματι.

    Μου ειπε επισης οτι αν δεν ηταν καποια στοιχεια καλα στο ματι, θα μου το ελεγε.
    Και οτι στην χειροτερη περιπτωση που δεν γινει η ελαχιστοποιηση, υπαρχει 'διορθωτικη επεμβαση' (τη λεξη δωρεαν δεν την ειπε-αλλα μαλλον δεν ασχολειται με τα οικονομικα οταν συζητα ιατρικα-ελπιζω δεν το παρελειψε εσκεμμενα), αλλα και παλι πιστευει οτι δεν θα χρειαστει διορθωτικη επεμβαση.

    Καθησυχαστικος λοιπον ο γιατρος, για υπερμετρωπια μιλησε ως δειγμα καλο για εξαλειψη μυωπιας, και φυσικα υπομονη.

    Ιδωμεν....

  2. #857
    Εγγραφή
    14-01-2003
    Περιοχή
    Ελλαδαρα-Αθηνα -Λυκοβρυση
    Ηλικία
    66
    Μηνύματα
    2.314
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    OTE
    Router
    Speedport W 724V Type Ci
    SNR / Attn
    16.5(dB) / 34(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Ολα καλα λοιπον...Αυτο που σου ειπε οτι αν ειχε δει κατι στραβο θα στο ελεγε για τον συγεκριμενο το πιστευω.

    Καλη Πρωτοχρονια

    Φιλικά Γιάννης

  3. #858
    Εγγραφή
    22-11-2005
    Μηνύματα
    444
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    ISP
    ς
    SNR / Attn
    6(dB) / 24(dB)
    @dklap γιατι δεν επαιρνε ενα υπνωτικο?
    απο τα λιγα που εχω διαβαζει και σχεδον ανυποστατα, αν δεν σταματαει ο πονος μετα απο μια μερα μαλλον παιχτηκε μλκ.
    δωσε ινφο για το ποια εφαρμογη εκανε και που.δεν ηξερα οτι κανουν smile ή flex στην ελλαδα.
    ----------------
    ΘΑ ΤΟ ΞΑΝΑγραψω διαβαστε τα πρωηγουμενα ποστ μου.
    ΠΟΤΕ μονο σε εναν γιατρο πας και σε αλλους και οταν σε ρωτησει που την εκανες πες την εκανες στις διακοπες σου στην κων/πολη πες μια τιμη και ενα κεντρο οτι να ναι. Ο λογος ειναι ενας και μοναδικος .αν εχει κανει μλκ ο ελληνας γιατρος δεν θα δωσει ΠΟΤΕ τον αλλον!!!!
    -εγω παλι αν μου λεγαν θα σκασεις 1ευρω για διορθωτικη θα το εκανα μεγαλο θεμα εκει μεσα...
    δεν ξερω+δεν εχω διαβασει κανεναν να εχει κανει διορθωτικη!ο λογος ειναι η επικινδυνοτητα.ΚΑΝΕΙΣ δεν ειναι σιγουρος για το μετα .-

  4. #859
    Εγγραφή
    20-02-2007
    Μηνύματα
    4.433
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Σχετικα με τα κολλυρια...
    Νομιζα, αλλα εσφαλμενα μαλλον, οτι σου δινουν στο κεντρο πληρες σετ κολλυρίων για όλο το διαστημα που πρεπει να τα βαζεις στα ματια σου. Ετσι νομιζα...
    Αλλα αυτοι οταν λενε οτι δινουν κολλυρια, εννοουν μονο τα πρωτα μπουκαλακια, που μαλιστα με τη συχνη χρηση που χρειαζεται τον πρωτο καιρο, τελειωνουν μεσα σε λιγες μερες.
    Ετσι, εμενα προσωπικα εχει βαρεθει να με βλεπει ο φαρμακοποιος καθε λιγες μερες, να αγοραζω τα σχετικα μπουκαλακια.
    Με κοστος ενα 20ευρω καθε λιγο, στις μερες μας δεν ειναι και ευκαταφρονητο, ειδικα αν το δινεις καθε λιγο.
    Νομιζα οτι θα μου τα εδιναν ολα από το οφθαλμολογικο κέντρο, για όλο το χρονικό διάστημα, αλλά έπεσα έξω...

  5. #860
    Εγγραφή
    14-01-2003
    Περιοχή
    Ελλαδαρα-Αθηνα -Λυκοβρυση
    Ηλικία
    66
    Μηνύματα
    2.314
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    OTE
    Router
    Speedport W 724V Type Ci
    SNR / Attn
    16.5(dB) / 34(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από cool11 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σχετικα με τα κολλυρια...
    Νομιζα, αλλα εσφαλμενα μαλλον, οτι σου δινουν στο κεντρο πληρες σετ κολλυρίων για όλο το διαστημα που πρεπει να τα βαζεις στα ματια σου. Ετσι νομιζα...
    Αλλα αυτοι οταν λενε οτι δινουν κολλυρια, εννοουν μονο τα πρωτα μπουκαλακια, που μαλιστα με τη συχνη χρηση που χρειαζεται τον πρωτο καιρο, τελειωνουν μεσα σε λιγες μερες.
    Ετσι, εμενα προσωπικα εχει βαρεθει να με βλεπει ο φαρμακοποιος καθε λιγες μερες, να αγοραζω τα σχετικα μπουκαλακια.
    Με κοστος ενα 20ευρω καθε λιγο, στις μερες μας δεν ειναι και ευκαταφρονητο, ειδικα αν το δινεις καθε λιγο.
    Νομιζα οτι θα μου τα εδιναν ολα από το οφθαλμολογικο κέντρο, για όλο το χρονικό διάστημα, αλλά έπεσα έξω...
    Τα κολυρια αυτα συνταγογραφουντε
    Ποσσα μουκαλακια εξ αλλου θα χρειαστεις ?Σου ειχε πει καποιος οτι θα στα δινουν για οσο χρειαστει ?

    Φιλικά Γιάννης

  6. #861
    Εγγραφή
    20-02-2007
    Μηνύματα
    4.433
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Insomniac Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τα κολυρια αυτα συνταγογραφουντε
    Ποσσα μουκαλακια εξ αλλου θα χρειαστεις ?Σου ειχε πει καποιος οτι θα στα δινουν για οσο χρειαστει ?
    Δεν μου ειχε πει καποιος οτι τα δινουν οσο χρειαστει, γι αυτο λεω, οτι μαλλον υπεθεσα εγω λαθος.
    Μου το ειπε γνωστος οτι συνταγογραφουνται, αφου πεταξα κανα-δυο κουτια, τωρα τα κραταω, οταν παω σε οφθαλμιατρο να μου τα γραψει.

  7. #862
    Εγγραφή
    06-01-2005
    Περιοχή
    Dallas
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    1.223
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    940 Mbps/940 Mbps
    ISP
    Astound Broadband
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από cool11 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σχετικα με τα κολλυρια...
    Νομιζα, αλλα εσφαλμενα μαλλον, οτι σου δινουν στο κεντρο πληρες σετ κολλυρίων για όλο το διαστημα που πρεπει να τα βαζεις στα ματια σου. Ετσι νομιζα...
    Αλλα αυτοι οταν λενε οτι δινουν κολλυρια, εννοουν μονο τα πρωτα μπουκαλακια, που μαλιστα με τη συχνη χρηση που χρειαζεται τον πρωτο καιρο, τελειωνουν μεσα σε λιγες μερες.
    Ετσι, εμενα προσωπικα εχει βαρεθει να με βλεπει ο φαρμακοποιος καθε λιγες μερες, να αγοραζω τα σχετικα μπουκαλακια.
    Με κοστος ενα 20ευρω καθε λιγο, στις μερες μας δεν ειναι και ευκαταφρονητο, ειδικα αν το δινεις καθε λιγο.
    Νομιζα οτι θα μου τα εδιναν ολα από το οφθαλμολογικο κέντρο, για όλο το χρονικό διάστημα, αλλά έπεσα έξω...
    Ναι έτσι είναι, δυστυχώς, τα αγοράζεις μόνος σου.
    Εγώ δεν ήξερα ούτε για την συνταγογράφηση, και πέταξα τα κουτακια.

  8. #863
    Εγγραφή
    14-01-2003
    Περιοχή
    Ελλαδαρα-Αθηνα -Λυκοβρυση
    Ηλικία
    66
    Μηνύματα
    2.314
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    OTE
    Router
    Speedport W 724V Type Ci
    SNR / Attn
    16.5(dB) / 34(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Οπως και ναχει μικρη η οικονομικη ζημια σε μια τετοια αποφαση με τοσο κοσστος αλλα και τετοια αποτελεσματα.

    Φιλικά Γιάννης

  9. #864
    Εγγραφή
    05-01-2012
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    0
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Καλή χρονιά με Υγεία, Αγάπη και Ελπίδα!

    Σε λίγο κλείνω 3 εβδομάδες από επέμβαση διόρθωσης της μυωπίας με lasik laser.
    Όλα πάνε ρολόι και είμαι πολύ ευχαριστημένος. (όποιος θέλει να μάθει συγκεκριμένες λεπτομέρειες μετά χαράς να του απαντήσω πιο συγκεκριμένα)

    Ωστόσο ήρθε η ώρα της επιστροφής χρημάτων από το ταμείο μου (ταμείο Μηχανικών - ΤΣΜΕΔΕ).
    Είχε κανείς σας πρόσφατη εμπειρία; Γνωρίζει κάτι σχετικά με το ύψος της επιστροφής και τις σχετικές διαδικασίες;

    Από μία πρώτη ματιά στο site του ΤΣΜΕΔΕ δεν είδα κάτι συγκεκριμένο.
    ...Και η αλήθεια είναι ότι νιώθω πως στις μέρες μας δεν μπορώ να περιμένω και πολλά σε σχέση με επιστροφές χρημάτων....

  10. #865
    Εγγραφή
    14-01-2003
    Περιοχή
    Ελλαδαρα-Αθηνα -Λυκοβρυση
    Ηλικία
    66
    Μηνύματα
    2.314
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    OTE
    Router
    Speedport W 724V Type Ci
    SNR / Attn
    16.5(dB) / 34(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από greg_ts Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλή χρονιά με Υγεία, Αγάπη και Ελπίδα!

    Σε λίγο κλείνω 3 εβδομάδες από επέμβαση διόρθωσης της μυωπίας με lasik laser.
    Όλα πάνε ρολόι και είμαι πολύ ευχαριστημένος. (όποιος θέλει να μάθει συγκεκριμένες λεπτομέρειες μετά χαράς να του απαντήσω πιο συγκεκριμένα)

    Ωστόσο ήρθε η ώρα της επιστροφής χρημάτων από το ταμείο μου (ταμείο Μηχανικών - ΤΣΜΕΔΕ).
    Είχε κανείς σας πρόσφατη εμπειρία; Γνωρίζει κάτι σχετικά με το ύψος της επιστροφής και τις σχετικές διαδικασίες;

    Από μία πρώτη ματιά στο site του ΤΣΜΕΔΕ δεν είδα κάτι συγκεκριμένο.
    ...Και η αλήθεια είναι ότι νιώθω πως στις μέρες μας δεν μπορώ να περιμένω και πολλά σε σχέση με επιστροφές χρημάτων....
    Ευχαριστα τα νεα...Το τι δινουν τα Ταμεια ειναι θεμα καθε ταμειου.Το δικο μου η ΔΕΗ για πανω απο 5 βαθμους δινει καπου 2000 αλλα για πιο χαμηλους τιποτα.Αυτα με προεγγριση πριν την επεμβαση

    Φιλικά Γιάννης

  11. #866
    Εγγραφή
    24-01-2008
    Περιοχή
    Χαλάνδρι
    Ηλικία
    59
    Μηνύματα
    1.880
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    95/11 Mbps
    ISP
    Vodafone
    SNR / Attn
    10.3(dB) / 16.7(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Εγώ την έκανα πριν οκτώ χρόνια, και από το ΤΣΜΕΔΕ είχα πάρει γύρω στα 200 ευρώ

  12. #867
    Εγγραφή
    05-01-2012
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    0
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Ευχαριστώ και τους δυο σας για την άμεση απάντηση!

    Στο παρόν thread ο χρήστης mangel είχε γράψει τον Απρίλιο του 2009:

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mangel Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σήμερα βλέπω καλύτερα!! χεχε! Και είναι μόλις η 5η μέρα μετά την επέμβαση! Δεν έχω κλείσει ΟΥΤΕ εβδομάδα...

    Λοιπόν, το συνολικό πακέτο της επέμβασης και για τα δύο μάτια κόστισε 2000 ευρώ. Αυτά πληρώθηκαν ως εξής:
    - 60 ευρώ για τον προεγχειρητικό έλεγχο, που πληρώθηκαν πρίν την επέμβαση και μου έκοψαν απόδειξη ως "επίσκεψη σε ιατρό". Για "επίσκεψη σε ιατρό" το ΤΣΜΕΔΕ δίνει πάντα 20 ευρώ ανεξάρτητα με τι πλήρωσες εσύ
    - 1940 ευρώ για την επέμβαση και κόπηκε η αντίστοιψη απόδειξη και πλήρωσα μετά την επέμβαση. Από αυτά το ΤΣΜΕΔΕ δίνει 280 ευρώ.

    Για τις υπόλοιπες επισκέψεις που θα κάνω για μετεγχειρητική παρακολούθηση (πχ αύριο έχω τέτοιο ραντεβού, για να δει η γιατρός μετά από πέντα μέρες πως πάνε τα πράγματα και να βγάλει τους προστατευτικούς φακούς) δεν θα πληρώσω τίποτα.

    Δεν είναι πολλά τα λεφτά (Άρη), αλλά δεν είναι και αμελητέα....
    ...πολύ φοβάμαι όμως ότι δύο χρόνια μετά και πολλές περικοπές αργότερα το ΤΣΜΕΔΕ δε θα δώσει ούτε αυτά!

    Τέσπα....ελπίζω να διαψευσθώ!
    Ελπίζω να υπάρχει κάποιος εδώ που να έκανε την εγχείριση μετά τον Απρίλιο του 2009.

  13. #868
    Εγγραφή
    20-02-2007
    Μηνύματα
    4.433
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Με το θέμα 'λούσιμο' βρε παιδιά, τι γίνεται?
    Οι οδηγίες που έλαβα γι αυτό το θέμα δεν ήταν και πολύ ξεκάθαρες.
    Μέχρι τώρα κάνω κάτι 'ανορθόδοξα' λουσίματα σε στυλ κομμωτηρίου, αλλά δεν είναι πάντα εύκολο να έχω κάποιον δίπλα μου να με βοηθά σε αυτή την κατάσταση.
    Πλεον λίγο με τσούζουν οι σταγόνες του κολλύριου και του τεχνητού δακρύου, οποτε αναρωτιέμαι αν θα ενοχλήσει τυχόν σαπουνάδα που εισχωρήσει στα ματια όταν λουστώ.
    Να κάνω κανονικό λούσιμο με σαμπουάν, με κλειστά ματια, ή είναι επικίνδυνο ή οδυνηρό;
    Έχουν περάσει τρεις εβδομάδες από την επέμβαση.
    (αλήθεια με κλειστά τα ματια άραγε πόση σαπουνάδα περνά εντός

  14. #869
    Εγγραφή
    14-01-2003
    Περιοχή
    Ελλαδαρα-Αθηνα -Λυκοβρυση
    Ηλικία
    66
    Μηνύματα
    2.314
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    OTE
    Router
    Speedport W 724V Type Ci
    SNR / Attn
    16.5(dB) / 34(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από cool11 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Με το θέμα 'λούσιμο' βρε παιδιά, τι γίνεται?
    Οι οδηγίες που έλαβα γι αυτό το θέμα δεν ήταν και πολύ ξεκάθαρες.
    Μέχρι τώρα κάνω κάτι 'ανορθόδοξα' λουσίματα σε στυλ κομμωτηρίου, αλλά δεν είναι πάντα εύκολο να έχω κάποιον δίπλα μου να με βοηθά σε αυτή την κατάσταση.
    Πλεον λίγο με τσούζουν οι σταγόνες του κολλύριου και του τεχνητού δακρύου, οποτε αναρωτιέμαι αν θα ενοχλήσει τυχόν σαπουνάδα που εισχωρήσει στα ματια όταν λουστώ.
    Να κάνω κανονικό λούσιμο με σαμπουάν, με κλειστά ματια, ή είναι επικίνδυνο ή οδυνηρό;
    Έχουν περάσει τρεις εβδομάδες από την επέμβαση.
    (αλήθεια με κλειστά τα ματια άραγε πόση σαπουνάδα περνά εντός
    Εμενα μου ειχαν πει μονο για 15 μερες γιατι νερο της βρυσης κυριως που δεν ξερουμε ποσο καθαρο ειναι να μην ερθει σε επαφη με τα ματια και με ...ελουζε η γυναικα μου.

    Φιλικά Γιάννης

  15. #870
    Εγγραφή
    05-01-2012
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    0
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από cool11 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Με το θέμα 'λούσιμο' βρε παιδιά, τι γίνεται?
    ...
    Στη δική μου περίπτωση ο γιατρός ήταν πιο χαλαρός.
    Μου έδωσε σαφή οδηγία να μην μπει νερό, ιδρώτας (παίζω βόλλεϋ) στο μάτι και να μην το τρίψω για το διάστημα της μία εβδομάδας (οπότε και με ξαναείδε).

    Οπότε για μία εβδομάδα...
    αθλητισμός...καπούτ!
    λούσιμο...σε στυλ κομμωτηρίου και με πετσέτα στο πρόσωπο (για παν ενδεχόμενο)
    αλλιώς γυαλιά κολυμβητηρίου, θαλάσσης και με πολύ προσοχή (και χιούμορ!)
    τρίψιμο στα μάτια...ούτε για αστείο!

    BTW, τι ασφάλιση έχεις? Πόσα πήρες πίσω από το ταμείο σου (ο καθένας με τον πόνο του! ) )

Σελ. 58 από 82 ΠρώτηΠρώτη ... 3848535657585960636878 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Logitech MX620 Laser Wireless ή CORDLESS LASER MX1000 ή TYPHOON 40820 LASER MOUSE CL
    Από dhmak στο φόρουμ Σκληροί δίσκοι, αποθηκευτικά μέσα και λοιπά περιφερειακά
    Μηνύματα: 17
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-04-09, 13:52
  2. Γυαλιά μυωπίας και βαθμοί
    Από djargad στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-06-08, 21:12
  3. φακοι γυαλιων μυωπιας
    Από mousse στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-01-08, 19:37
  4. Γυαλια ηλίου - με φακούς μυωπίας
    Από Avatar στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 24
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-06-07, 03:20

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας