Σελ. 63 από 82 ΠρώτηΠρώτη ... 43535861626364656873 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 931-945 από 1225
  1. #931
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Eίχα ρωτήσει τον οφθαλμίατρο που με κατέστρεψε τι είναι αυτά τα site και μου είπε ότι αλήθεύουν όσα γράφουν.
    Η περίπτωση σου με έχει προβληματίσει πολύ.

    Η ερώτηση μου για τη συνολική υγεία σου αφορούσε τα αυτοάνοσα νοσήματα που δεν πρέπει να έχει κάποιος για να προχωρήσει σε μια τέτοια επέμβαση. Είναι πολύ σημαντικό αλλά δεν σου λένε πήγαινε κάνε μια εξέταση πριν την επέμβαση! Υπάρχουν άτομα που έχουν κάποιο τέτοιο νόσημα και δεν το ξέρουν ( δεν έχουν συμπτώματα γισ πολλά χρόνια). Επιπλέον, χρειάζεται ειδική εξ. αίματος. Άκουσα τέτοια περίπτωση και έχασε μέρος της όρασης αλλά επειδή δεν είναι κοντινή μου περίπτωση δεν ξέρω περισσότερα.

    Πάντως, και σε μένα υπάρχει υποψία κερατόκωνου, πολύ μικρή βέβαια αλλά υπαρκτή.
    Ο γιατρός μου πρότεινε prk για μεγαλύτερη ασφάλεια στο μέλλον, διότι αν στο μέλλον ακόμα και 1/1.000.000 είναι κερατόκωνος, θα "πετάξει το flap" προς τα έξω (καταλαβαίνεις τι σημαίνει αυτό..)

  2. #932
    Εγγραφή
    08-02-2012
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    0
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Stam. Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η περίπτωση σου με έχει προβληματίσει πολύ.

    Η ερώτηση μου για τη συνολική υγεία σου αφορούσε τα αυτοάνοσα νοσήματα που δεν πρέπει να έχει κάποιος για να προχωρήσει σε μια τέτοια επέμβαση. Είναι πολύ σημαντικό αλλά δεν σου λένε πήγαινε κάνε μια εξέταση πριν την επέμβαση! Υπάρχουν άτομα που έχουν κάποιο τέτοιο νόσημα και δεν το ξέρουν ( δεν έχουν συμπτώματα γισ πολλά χρόνια). Επιπλέον, χρειάζεται ειδική εξ. αίματος. Άκουσα τέτοια περίπτωση και έχασε μέρος της όρασης αλλά επειδή δεν είναι κοντινή μου περίπτωση δεν ξέρω περισσότερα.

    Πάντως, και σε μένα υπάρχει υποψία κερατόκωνου, πολύ μικρή βέβαια αλλά υπαρκτή.
    Ο γιατρός μου πρότεινε prk για μεγαλύτερη ασφάλεια στο μέλλον, διότι αν στο μέλλον ακόμα και 1/1.000.000 είναι κερατόκωνος, θα "πετάξει το flap" προς τα έξω (καταλαβαίνεις τι σημαίνει αυτό..)
    Όχι σίγουρα δεν έχω κάποιο νόσημα είτε συμπτωματικό είτε ασυμπτωματικό γιατί έχω κάνει αρκετές φορές γενικές αιματολογικές εξετάσεις και σχετικά πρόσφατα..μάλιστα έχω πολύ δυνατό οργανισμό ακόμα και τα κρυολογήματα είναι κάτι σπάνιο για εμένα.Η γνώμη μου και για την prk και την λαζικ είναι εξίσου αρνητική.οι επιπλοκές που μπορεί να εμφανίσουν είναι παρόμοιες εκτός από αυτές που αφορούν το flap και δεν υπάρχουν στην prk όπως είπες και εσύ.γνώμη μου είναι να μην κάνεις τίποτα αν με τα γυαλιά ή τους φακούς σου βλέπεις μια χαρά.τώρα για τον κερατόκωνο και την σχέση της θεραπείας του με την prk ήταν κάτι που αγνοούσα τελείως.αν η απόφαση σου για την prk εχει σχέση με τον κερατόκωνο είναι κάτι που δεν μπορώ να έχω γνώμη.αν έχει σχέση με την μυωπία και είσαι αποφασισμένη να προχωρήσεις σε κάτι τόσο αβέβαιο για να απαλλαχθείς από γυαλιά/φακούς προσπάθησε τουλάχιστον να ελαχιστοποιήσεις τους κινδύνους όσο γίνεται κάτι τέτοιο βέβαια.

  3. #933
    Την prk μου την πρότεινε ο γιατρός για μεγαλύτερη ασφάλεια στη δική μου περίπτωση (σε περίπτωση που εμφανίσω κερ/νο).

    Όσο για τους φακούς, έχει αναφερθεί κ προηγούμενα, ότι μπορεί να προκαλέσουν πολλά προβλήματα όπως σε γνωστή μου πρόσφατα, με αποτέλεσμα ακόμα κ την απώλεια όρασης.
    Σε αυτό το θέμα είχα μεσάνυχτα αν κ φοράω φακούς αρκετά χρόνια.

  4. #934
    Εγγραφή
    08-02-2012
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    0
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    To καλύτερο και πιό ασφαλές είναι χωρίς καμία αμφιβολία η χρήση των γυαλιών.σίγουρα δεν παρέχουν την οπτική ποιότητα που παρέχουν οι φακοί αλλά δεν μπορούμε να τα έχουμε όλα.Πάντως αν σκοπεύεις να κάνεις εγχείρηση πήγαινε για προεγχειρητικό έλεγχο και σε ένα δημόσιο νοσοκομείο.Αν σου δώσουν και εκεί το οκ θα ξέρεις ότι αν προκύψουν επιπλοκές τουλάχιστον δεν έπεσες θύμα απάτης.

  5. #935
    Την έχω κάνει τη σκέψη και θα το πραγματοποιήσω. Εσένα σου είπε κάποιος γιατρός για το αν μπορείς τώρα να κάνεις κάτι προκειμένου να διορθωθεί η κατάσταση?

    Μπορείς να μου στείλεις πμ το όνομα του γιατρού που σου έκανε την επέμβαση?

  6. #936
    Εγγραφή
    20-02-2007
    Μηνύματα
    4.433
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Θα ηταν χρησιμο να μπορει καπου να δηλωσουν, οσοι εκαναν την επεμβαση και ειναι μελη εδω στο φορουμ, πόσα χρόνια πριν την έχουν κάνει. Θα μας έδινε μια εικονα, ενα συσχετισμο ισως, ποιοτητα ζωής σε βάθος χρόνου. Αυτές οι επεμβάσεις νομιζω πρωτοξεκινησαν μαζικα πριν 20 χρόνια, και αρκετοί την έκαναν στην δεκαετία του '90.

  7. #937
    Εγγραφή
    06-01-2005
    Περιοχή
    Dallas
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    1.223
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    940 Mbps/940 Mbps
    ISP
    Astound Broadband
    Εγώ την έκανα πριν 1.5 χρόνο.

  8. #938
    Εγγραφή
    14-01-2003
    Περιοχή
    Ελλαδαρα-Αθηνα -Λυκοβρυση
    Ηλικία
    65
    Μηνύματα
    2.314
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    OTE
    Router
    Speedport W 724V Type Ci
    SNR / Attn
    16.5(dB) / 34(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Εγω πριν 3 χρονια χωρις κανενα απολυτως προβλημα μεχρι τωρα και η κορη μου που πρωτοεκανε πριν 6 χρονια επισης χωρις κανενα απολυτως προβλημα.

    Φιλικά Γιάννης

  9. #939
    Εγγραφή
    08-02-2012
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    0
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Mercyful_Fate_666 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ την έκανα πριν 1.5 χρόνο.
    Πως είναι η όραση σου?

  10. #940
    Εγγραφή
    23-08-2010
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    496
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    30720/2560
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΛΥΦΑΔΑ
    Router
    Mikrotik RB433AH
    Path Level
    Interleaved
    Ο αδερφός μου και εγώ την έχουμε κάνει εδώ και 2.5 χρόνια.
    PRK και οι 2.

    Ο αδερφός μυωπία 1.5 και αστιγματισμό 0.75 και στα 2 μάτια.
    Εγώ μυωπία 2.5 και στα 2 μάτια.

    Ο αδερφός φορούσε και φακούς, ενώ εγώ δεν τους μπορούσα κ είχα πάντα γυαλιά.
    Πραγματικά ώρες ώρες ξεχνάω (το ίδιο και όσοι με ξέρουν) ότι κάποτε φορούσα γυαλιά.

    Δεν μου άρεσαν καθόλου και με ενοχλούσαν πολύ όταν έπαιζα μπάλα, στη γυμναστική, στη δουλειά (εξωτερικές εγκαταστάσεις) και γενικότερα παντού, γιατί ένιωθα ότι κουβαλάω συνεχώς ένα επιπλέον βάρος πάνω μου.

    Γιαυτό και τώρα νιώθω ότι έχει φύγει ένα μεγάλο βάρος από πάνω μου και εδώ και 2.5 χρόνια όλα είναι μια χαρά.
    Βλέπω πολύ καλά και δεν έχω το παραμικρό πρόβλημα.

    Απλά όπως είναι γνωστό τα μάτια είναι λίιιιιιιγο πιο ευαίσθητα όταν μπει κάποιο σκουπιδάκι/σκόνη και ενοχλεί λίιιιιγο πιο πολύ από πριν.

    Εννοείται ότι αν γυρνούσα πίσω το χρόνο θα την ξαναέκανα.

    Σίγουρα όμως αν ψαχνόμουν στο internet για διάφορα πιθανά προβλήματα θα δίσταζα αρκετά, γιαυτό κ δεν το είχα κάνει και τότε.

  11. #941
    Εγγραφή
    06-01-2005
    Περιοχή
    Dallas
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    1.223
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    940 Mbps/940 Mbps
    ISP
    Astound Broadband
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πως είναι η όραση σου?
    Μια χαρά είναι. Το αριστερό μάτι είναι ελαφρώς καλύτερο, αλλά σ' αυτό μάλλον δεν φταίει η επέμβαση, γιατί νομίζω είχα το ίδιο θέμα και πριν την επέμβαση (δεν μπορώ να είμαι σίγουρος όμως γιατί το "τεστάρισμα" με λεπτομέρεια το ξεκίνησα μετά την επέμβαση).
    Αλλά δε γενικές γραμμές, ναι, είμαι ευχαριστημένος, χωρίς προβλήματα μέχρι τώρα. Μέθοδος Lasik.

  12. #942
    Εγγραφή
    02-12-2005
    Μηνύματα
    159
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Η μητέρα μου, που ειναι οφθαλμίατρος, μου έχει πει τα χειρότερα γι' αυτή την εγχείρηση.


  13. #943
    Εγγραφή
    20-02-2007
    Μηνύματα
    4.433
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Jim Slip Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η μητέρα μου, που ειναι οφθαλμίατρος, μου έχει πει τα χειρότερα γι' αυτή την εγχείρηση.
    E πες μας δυο κουβεντες παραπανω!
    Εγω παντως με οσους οφθαλμιατρους μιλουσα κατα καιρους ολα τα προηγουμενα χρονια, κανεις δεν ειχε να πει κατι κακο γι'αυτες τις επεμβασεις.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος cool11 : 15-02-12 στις 22:24.

  14. #944
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Jim Slip Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η μητέρα μου, που ειναι οφθαλμίατρος, μου έχει πει τα χειρότερα γι' αυτή την εγχείρηση.
    Θα ήθελα κι εγώ κάτι παραπάνω κ με κάποια επιχειρήματα/επιστημονικά δεδομένα εφόσον είναι κ οφθαλμίατρος!

    Επίσης, η " μητέρα οφθαλμίατρος " τι ηλικίας είναι?? για να μπει σε ένα πλαίσιο εποχής όσον αφορά στις απόψεις/θέσεις.

    π.χ. αν διανύει τη δεκαετία των 70, θα σου πει τα χειρότερα κ για τα κινητά!

  15. #945
    Εγγραφή
    08-02-2012
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    0
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Επιστημονικά έχει αποδειχθεί ότι στην prk καταστρέφεται η μεμβράνη bowman η οποία βρίσκεται κάτω από το επιθήλιο και είναι πολύ σημαντική για το μάτι.Στην δε λαζικ δημιουργήται πληγή η οποία δεν επουλώνεται ποτέ.Γενικότερα οι ακτίνες λέιζερ που χτυπάνε το μάτι προκαλούν μεγάλη αναστάτωση στον κερατοειδή και τον αδυνατίζουν σημαντικά για αυτό και υπάρχουν τόσα μεγάλα ποσοστά καταστροφικών και μη αναστρέψιμων επιπλοκών.Η μεγαλύτερη απόδειξη είναι οι χιλιάδες άνθρωποι που έχουν πληγεί από αυτές τις εγχειρήσεις ειδικά στην Αμερική αναμεσά τους αρκετοί επώνυμοι όπως η Kathy Griffin,ο Tiger Woods, o Scott Hoch και πολλοί ακόμα..

Σελ. 63 από 82 ΠρώτηΠρώτη ... 43535861626364656873 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Logitech MX620 Laser Wireless ή CORDLESS LASER MX1000 ή TYPHOON 40820 LASER MOUSE CL
    Από dhmak στο φόρουμ Σκληροί δίσκοι, αποθηκευτικά μέσα και λοιπά περιφερειακά
    Μηνύματα: 17
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-04-09, 13:52
  2. Γυαλιά μυωπίας και βαθμοί
    Από djargad στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-06-08, 21:12
  3. φακοι γυαλιων μυωπιας
    Από mousse στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-01-08, 19:37
  4. Γυαλια ηλίου - με φακούς μυωπίας
    Από Avatar στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 24
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-06-07, 03:20

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας