Σελ. 73 από 82 ΠρώτηΠρώτη ... 536368717273747578 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1.081-1.095 από 1225
  1. #1081
    Εγγραφή
    20-02-2007
    Μηνύματα
    4.433
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από cool11 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τωρα με αυτο που διαβασα, με εστειλες.
    Οποιος κανει lasik, απαγορευται να ξαναφορεσει φακους στη ζωη του???????????????

    Πειτε ρε παιδια!
    Ελπιζα αν μετα απο χρονια μου ανεβουν 'διαφορα' στα ματια, να ξαναφορεσω φακους!
    Ξερει κανεις;;;;


    Επισης να ρωτησω:
    το γεγονος οτι καποιος εχει κανει lasik στα ματια, σημαινει κατι σχετικα με τυχον αναγκαιες μελλοντικες επεμβασεις;
    Πχ. αν μετα απο χρονια χρειαστει να κανω για 'καταρρακτη', θα εχω κανενα προβλημα ή περιορισμο, σε σχεση με το να μην ειχα κανει την επεμβαση;

  2. #1082
    Εγγραφή
    14-01-2003
    Περιοχή
    Ελλαδαρα-Αθηνα -Λυκοβρυση
    Ηλικία
    66
    Μηνύματα
    2.314
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    OTE
    Router
    Speedport W 724V Type Ci
    SNR / Attn
    16.5(dB) / 34(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από cool11 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ξερει κανεις;;;;


    Επισης να ρωτησω:
    το γεγονος οτι καποιος εχει κανει lasik στα ματια, σημαινει κατι σχετικα με τυχον αναγκαιες μελλοντικες επεμβασεις;
    Πχ. αν μετα απο χρονια χρειαστει να κανω για 'καταρρακτη', θα εχω κανενα προβλημα ή περιορισμο, σε σχεση με το να μην ειχα κανει την επεμβαση;
    Για αυτό δεν ξερω σιγουρα αν και δεν νομιζω αλλα για το αναποδο το εχω κανει εγω.Πρωτα καταρακτη στα 44 και lasik στα 50

    Φιλικά Γιάννης

  3. #1083
    Εγγραφή
    30-05-2013
    Μηνύματα
    0
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Γεια σας,

    θα ήθελα να καταθέσω κι εγώ την εμπειρία μου, και να μου πείτε εάν έχετε ακούσει κάτι ανάλογο. Έκανα prk λόγω λεπτού κερατοειδή πριν από ένα μήνα. Είχα 9 βαθμούς μυωπία και 1 αστιγματισμό στο αριστερό και 7 β. μυωπία και 3 β. αστιγματισμό στο δεξί μάτι. Η επέμβαση πήγε μια χαρά από άποψη επούλωσης, όμως... από τις πρώτες μέρες και μετά καταλάβαινα ότι το αριστερό μάτι δεν βλέπει τόσο καλά όσο το δεξί. Είναι πολύ θολό, εξακολουθεί να είναι, και δεν θα ανησυχούσα αφού έχω ακούσει και διαβάσει ότι η prk έχει μεγάλο χρόνο για να τελειοποιηθεί η όραση, αν δεν διαπίστωνε ο γιατρό ότι... έχω 2.5 βαθμούς υπερμετρωπία στο αριστερό, και 1 σχεδόν βαθμό στο δεξί! Δεν μπορεί να το εξηγήσει, αφού είχα μετρηθεί 6-7 φορές σε 3 διαφορετικά χρονικά διαστήματα (με απόσταση 6 μήνες το ένα από το άλλο). Στο δεξί κάναμε monovision, μου άφησε ένα βαθμό μυωπίας. Στο λέιζερ λέει ότι δεν έγινε σφάλμα και... γενικώς ψαχνόμαστε... Μου λέει ότι κάποιες φορές μπορεί να σε "κοροιδέψει) το μάτι αλλά συνήθως γίνεται σε ηλικίες μέχρι 25 ετών. Εγώ είμαι 40!
    Να πω και το εξής: λόγω μεγάλου αστιγματισμού από τα 14 μου, φορούσα ημίσκληρους φακούς επαφής, τους οποίους όμως έχω να τους χρησιμοποιήσω από τον Οκτώβριο του 2012. Δηλ. για ένα χρόνο δεν τους είχα φορέσει καθόλου. Η επέμβαση καθεαυτή πήγε καλά, αν και ο γιατρός δυσκολεύτηκε να αφαιρέσει το επιθήλιό μου, κυρίως στο αριστερό μάτι, λόγω του ότι είχε σκληρύνει πολύ από τη χρόνια χρήση των φακών όπως μου είπε.
    Θα ήθελα να μου πείτε αν έχετε ακούσει κάτι ανάλογο, γιατί για υποδιορθώσεις έχω βρει πολλές αναφορές, για υπερδιορθώσεις όμως ελάχιστες. Όπως καταλαβαίνετε αυτό το πράγμα μου φέρνει ζαλάδα, και για ένα χρόνια μύπωπα το να μην μπορεί να διαβάσει κοντά, και να έχει αυτή τη θολούρα της υπερμετρωπίας είναι ΤΡΑΓΙΚΟ!

  4. #1084
    Εγγραφή
    26-05-2013
    Μηνύματα
    88
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    αποτι βλεπω ακομα τα πραγματα θελουν βελτιωση στην συγκεκριμενη μεθοδο..εκανε η μητερα μου και τωρα δακρυζει χωρις λογο..

  5. #1085
    Εγγραφή
    14-01-2003
    Περιοχή
    Ελλαδαρα-Αθηνα -Λυκοβρυση
    Ηλικία
    66
    Μηνύματα
    2.314
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    OTE
    Router
    Speedport W 724V Type Ci
    SNR / Attn
    16.5(dB) / 34(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mixalis12 Εμφάνιση μηνυμάτων
    αποτι βλεπω ακομα τα πραγματα θελουν βελτιωση στην συγκεκριμενη μεθοδο..εκανε η μητερα μου και τωρα δακρυζει χωρις λογο..
    Δεν είναι ολοι οι οργανισμοι το ιδιο ουτε ολοι οι γιατροι

    Τι λεει ο δικος της ?

    Φιλικά Γιάννης

  6. #1086
    Εγγραφή
    30-01-2005
    Περιοχή
    City of light with thy violet crown
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    6.989
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    150/30Mbps
    ISP
    BT FTTP
    Router
    pfSense/Openreach ONT
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από effie_p Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γεια σας,

    θα ήθελα να καταθέσω κι εγώ την εμπειρία μου, και να μου πείτε εάν έχετε ακούσει κάτι ανάλογο. Έκανα prk λόγω λεπτού κερατοειδή πριν από ένα μήνα. Είχα 9 βαθμούς μυωπία και 1 αστιγματισμό στο αριστερό και 7 β. μυωπία και 3 β. αστιγματισμό στο δεξί μάτι. Η επέμβαση πήγε μια χαρά από άποψη επούλωσης, όμως... από τις πρώτες μέρες και μετά καταλάβαινα ότι το αριστερό μάτι δεν βλέπει τόσο καλά όσο το δεξί. Είναι πολύ θολό, εξακολουθεί να είναι, και δεν θα ανησυχούσα αφού έχω ακούσει και διαβάσει ότι η prk έχει μεγάλο χρόνο για να τελειοποιηθεί η όραση, αν δεν διαπίστωνε ο γιατρό ότι... έχω 2.5 βαθμούς υπερμετρωπία στο αριστερό, και 1 σχεδόν βαθμό στο δεξί! Δεν μπορεί να το εξηγήσει, αφού είχα μετρηθεί 6-7 φορές σε 3 διαφορετικά χρονικά διαστήματα (με απόσταση 6 μήνες το ένα από το άλλο). Στο δεξί κάναμε monovision, μου άφησε ένα βαθμό μυωπίας. Στο λέιζερ λέει ότι δεν έγινε σφάλμα και... γενικώς ψαχνόμαστε... Μου λέει ότι κάποιες φορές μπορεί να σε "κοροιδέψει) το μάτι αλλά συνήθως γίνεται σε ηλικίες μέχρι 25 ετών. Εγώ είμαι 40!
    Να πω και το εξής: λόγω μεγάλου αστιγματισμού από τα 14 μου, φορούσα ημίσκληρους φακούς επαφής, τους οποίους όμως έχω να τους χρησιμοποιήσω από τον Οκτώβριο του 2012. Δηλ. για ένα χρόνο δεν τους είχα φορέσει καθόλου. Η επέμβαση καθεαυτή πήγε καλά, αν και ο γιατρός δυσκολεύτηκε να αφαιρέσει το επιθήλιό μου, κυρίως στο αριστερό μάτι, λόγω του ότι είχε σκληρύνει πολύ από τη χρόνια χρήση των φακών όπως μου είπε.
    Θα ήθελα να μου πείτε αν έχετε ακούσει κάτι ανάλογο, γιατί για υποδιορθώσεις έχω βρει πολλές αναφορές, για υπερδιορθώσεις όμως ελάχιστες. Όπως καταλαβαίνετε αυτό το πράγμα μου φέρνει ζαλάδα, και για ένα χρόνια μύπωπα το να μην μπορεί να διαβάσει κοντά, και να έχει αυτή τη θολούρα της υπερμετρωπίας είναι ΤΡΑΓΙΚΟ!
    Αυτό πρώτη φορά το διαβάζω. Κι εγώ χρόνια χρήστης ημίσκληρων φακών λόγω κερατώκονου. Το 2008 είχα κάνει επέμβαση γι' αυτό που περιλάμβανε και αφαίρεση του επιθηλίου και δεν υπήρξε κάποιο θέμα. Σε ποιον γιατρό πήγες αν επιτρέπεται;
    Όταν ενώνουμε τις δυνάμεις μας, μπορούμε να πετύχουμε το ακατόρθωτο - Παναγιώτης Γιαννάκης

    Never say never, because limits, like fears, are often just an illusion -
    Michael Jordan


  7. #1087
    Εγγραφή
    30-05-2013
    Μηνύματα
    0
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    θα σου στείλω p.m.

  8. #1088
    Εγγραφή
    23-06-2007
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    343
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Σκεφτομαι για λειζερ και αρχιζω και ψαχνομαι.
    Μου ειπαν για μια κλινικη στην Γλυφαδα (athens eye hospital)
    Εχετε καποια γνωμη?

  9. #1089
    Εγγραφή
    14-01-2003
    Περιοχή
    Ελλαδαρα-Αθηνα -Λυκοβρυση
    Ηλικία
    66
    Μηνύματα
    2.314
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    OTE
    Router
    Speedport W 724V Type Ci
    SNR / Attn
    16.5(dB) / 34(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Σου εστειλα pm για να μην θεωρηθεί διαφιμηση

    Φιλικά Γιάννης

  10. #1090
    Εγγραφή
    11-06-2003
    Περιοχή
    Καμίνια
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    712
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    Gprs/3G
    ISP
    Cosmote LTE
    Router
    MikroTik Chateau lte12
    ετοιμαζομαστε και εμεις για PRK σε μια εβδομαδα (καλα οχι εγω αλλα η κοπελα μου). Εγω σε εξεταση που εκανα σε εμπιστο γιατρο (αρκετοι γνωστοι μου εχουν κανει PRK με τον συγκεκριμενο) εφαγα ακυρο λογο μικρο παχους κερατοειδη (κατω απο 500μm) ενω η κοπελα μου με περιπου 7 βαθμους μυωποια και λιγο αστιγματισμο και στα δυο ματια εχει επαρκη παχος κερατοειδη (πανω απο 500μm) ωστε να προχωρησει στην εγχειρηση.
    Θα γινει με τη νεα μεθοδο trans-prk οπου δεν υπαρχει καποια επαφη με καποιο εργαλειο στο ματι σε σχεση με τα προηγουμενης γενιας PRK.
    Η κοπελα μου το εχει δει πολυ ψυχραιμα (εχω φτασει σε σημειο να αγχώνομαι πιο πολυ εγω παρα αυτη για την εγχείρηση).
    Feedback ξανα απο επομενη εβδομαδα.

  11. #1091
    Εγγραφή
    14-01-2003
    Περιοχή
    Ελλαδαρα-Αθηνα -Λυκοβρυση
    Ηλικία
    66
    Μηνύματα
    2.314
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    OTE
    Router
    Speedport W 724V Type Ci
    SNR / Attn
    16.5(dB) / 34(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Καλη επιτυχια....Μην αγχωνεσαι....Όλα θα πανε καλα .

    Φιλικά Γιάννης

  12. #1092
    Εγγραφή
    23-06-2007
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    343
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Καλη επιτυχια.
    Περιμενουμε να μας πεις αποτελεσματα.

  13. #1093
    Εγγραφή
    11-06-2003
    Περιοχή
    Καμίνια
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    712
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    Gprs/3G
    ISP
    Cosmote LTE
    Router
    MikroTik Chateau lte12
    Πρωινο ραντεβου εχθες στο αθηναικο διαθλαστικο κεντρο για διορθωση μυωπιας και αστιγματισμου (7+ βαθμοι μυωπιας και περιπου μισο βαθμο αστιγματισμο) με νεας γενιας PRK (trans PRK η καλυτερα transepithelial PRK)
    Προετοιμασια με τσεκαπ λιγο πριν την εγχειρηση, καταπωση ενος αγχολυτικου χαπιου (τι ομορφα, πρωτα βλεπω βλεπω τη κοπελα μου σε τοση ευθυμια) και σχεδον ετοιμη η κοπελα μου.

    Για καλη μου τυχη ο γιατρος με ρωτησε εαν θελω να ειμαι μαζι της στο χειρουργειο οποτε ειχα τη τυχη να δω τη διαδικασια απο πρωτο χερι.
    Μπορω να σας διαβεβαιώσω πως οσα βιντεακια και εαν εχετε δει στο youtube, σαστιζεις απεναντι την ωρα της πραγματικης εγχειρησης. Γιατι το βιντεακι δεν σου δειχνει το χειριστη, τους γιατρους η τη στιγμη που κλεινουν τα φωτα και εφαρμοζεται το laser (περιττο να πω οτι κρατουσα την αναπνοη μου απο την αγωνια οταν εσβηναν τα φωτα και λειτουργουσε το laser). Οι 2 γιατροι με ρωτησαν κανα 2 φορες εαν ειμαι οκ επειδη νομιζαν πως ειχα σοκαριστει αλλα προσωπικα περισσοτερο ενθουσιασμενος ημουν.

    Η ολη διαδικασια του laser σε καθε ματι διαρκει 1 λεπτο με τα περιεργα φωτορυθμικα του συγκεκριμενου laser να αναλαμβανουν δουλεια.
    Η διαφορα με τις προηγουμενες PRK ειναι πως πλεον μιλαμε για πρωτη φορα για no touch τεχνικη οπου το επιθήλιο του κερατοειδους αφαιρειται με το λέιζερ χωρις να ακουμπαει κανενα εργαλειο στο ματι. Μια συνοψη των πλεονεκτηματων της transPRK ειναι εδω http://www.emmetropia.gr/gr-amaris
    Ουσιαστικα μιλαμε για γρηγοροτερη επουλωση, λιγοτερη ταλαιπωρια και μικροτερες πιθανοτητες να παει κατι στραβα.

    Feedback στο πρωτο 24ωρο: Ενοχληση απο οποιοδηποτε δυνατο φως (ευτυχως ο καιρος ειναι με το μερος μας), φυσικα μονιμα γυαλια ηλιου και υπνος. Πολυ υπνος. Γιατι αυτο βοηθαει στην επουλωση.
    Η οραση βελτιωμενη σε σχεση με τους 7 βαθμους που ειχε πριν αλλα ακομα θολη σαν να περιβαλει τα παντα ενα πεπλο ομιχλης.
    Κανενας πονος, ουτε καν κατα τη διαρκεια φυσικα της διαδικασιας (ισως η μονη ενοχληση οπως μου περιεγραψε ειναι το κρυο υγρο αμεσως μετα την εφαρμογη του laser). Μια ενοχληση σαν να φορας φακους επαφης οι οποιο εχουν στεγνωσει. Αυτο ειναι ολο. Ουτε τραγικες καταστασεις, ουτε τρελοι πονοι, ουτε τιποτα. Δεν εχει παρει ουτε καν ενα depon. Πρωτη μερα, ολοκληρωτικη αποχη απο κινητα, τηλεοραση, tablet.

    Feedback τη δευτερη ημερα.:
    Δευτερη μερα και η οραση πλεον ειναι 7/10 ενω φοραει ακομα τους προστατευτικους φακους. Πρωτες προσπαθειες για χρηση laptop βγαζουν προβλημα σε εστιαση κοντινων αντικειμενων και πολυ γρηγορα κουραση στα ματια. Η φωτοευαισθησια παραμενει. Κανενας πονος ακομα και τη δευτερη μερα. Ενας ενθουσιασμενος γιατι πλεον βλεπει σε αποστασεις που δεν εβλεπε.

    Και το αναμνηστικο μας:
    http://www.youtube.com/watch?v=HSHVf5B7QJ0

  14. #1094
    Εγγραφή
    30-11-2005
    Περιοχή
    Μαλακωντα Ευβοιας & Πλ. Αμερικης - Πατησια
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    2.951
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    20480/1024
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΒΑΣΙΛΙΚΟ
    Router
    ZXHN H108N V2.3
    SNR / Attn
    11.3(dB) / 36,6(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Μια ερωτηση παιδια .
    Εχει κανει καποιος ή εχει κανεις αποψη για διορθωση υπερμετροπιας ?
    Και γενικα ποσο καιρο πρεπει να την εχεις για να προχωρησεις σε επεμβαση ?
    Εμενα υπηρχε αλλα ελεγε ο γιατρος οτι δεν χρειαζοταν κατι ακομα μεχρι πριν 1 μηνα που "ψηθηκε" και αναγκαστηκα να φοραω γυαλια .
    Και γενικα οποια πληροφορια εχετε για διορθωση υπερμετροπιας ........ (κοστος - γιατρο - τεχνικες κλπ κλπ )
    Prima pensa, poi parla, perché parole poco pensate portano pena

  15. #1095
    Εγγραφή
    24-06-2006
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    2.410
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/512
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    Forthnet - ΤΥΧΕΡΟ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από CptBill Εμφάνιση μηνυμάτων
    καταπωση ενος αγχολυτικου χαπιου (τι ομορφα, πρωτα βλεπω βλεπω τη κοπελα μου σε τοση ευθυμια) και σχεδον ετοιμη η κοπελα μου.
    Humor on
    (Πήρες την ονομασία του; )
    /Humor off
    Το κόστος της επέμβασης ;
    Περαστικά της

Σελ. 73 από 82 ΠρώτηΠρώτη ... 536368717273747578 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Logitech MX620 Laser Wireless ή CORDLESS LASER MX1000 ή TYPHOON 40820 LASER MOUSE CL
    Από dhmak στο φόρουμ Σκληροί δίσκοι, αποθηκευτικά μέσα και λοιπά περιφερειακά
    Μηνύματα: 17
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-04-09, 13:52
  2. Γυαλιά μυωπίας και βαθμοί
    Από djargad στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-06-08, 21:12
  3. φακοι γυαλιων μυωπιας
    Από mousse στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-01-08, 19:37
  4. Γυαλια ηλίου - με φακούς μυωπίας
    Από Avatar στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 24
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-06-07, 03:20

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας