Σελ. 23 από 82 ΠρώτηΠρώτη ... 313182122232425283343 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 331-345 από 1225
  1. #331
    Εγγραφή
    12-04-2006
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    847
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    51200/10240
    ISP
    Nova
    Router
    Linksys WAG200G
    SNR / Attn
    6(dB) / 41(dB)
    Περασαν ακριβώς 34 ημερολογιακές μέρες απο τότε που εκανα laser lasek(prk).Παρόλου ομως που έχει περάσει ένας μηνας δεν εχει καθαρισει η οραση στο αριστερο ματι.Μάλλον για να μαι πιο ακριβής,εχει φυγει η θολουρα και η αισθηση καπνου κλπ,αλλα σιγουρα εχει μεινει βαθμος.Πριν μια εβδομαδα που πήγα στο γιατρο,μου πε οτι ειμαι 0 στο δεξι.και 0.25 αστιγματισμος στο αριστερο.Ομως ειναι αρκετα ενοχλητικο.Ανκοιταξω στον υπολογιστη μου με το δεξι,τα βλέπω τελεια.Αν κοιταξω με το αριστερο,ειναι πιο κουραστικο.Το Δεκέμβριο που εχω το επομενο ραντεβου μου πε οτι θα μπορουμε να ξέρουμε αν θα υπαρξει προδιαθεση για διορθωτική επέμβαση.Η ερωτηση μου απευθυνεταισ σε οσους εχουν κανει prk η lasek(μαλλον μονο εγω εχω κανει).Βλέπατε ολοι 10 στα 10 και στα δυο ματια απο τον πρωτο μήνα;ή υπάρχει περίπτωση να γινει 10 στα 10 και τα δυο ματι σε περισσοτερο απο 1 μήνα;Eγώ παντως δεν νιωθω το ματι να βελτιωνεται.Τις τελαιτευτες 10 μερες το ματι το αριστερό ειναι ακριβώς το ιδιο,καμια βελτιωση!Ειμαι παντως εποιμος για δευτερη επέμβαση!

  2. #332
    Εγγραφή
    02-01-2008
    Μηνύματα
    71
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    8192/1024
    ISP
    On Telecoms
    DSLAM
    On Telecoms - ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ
    Router
    boudtec tw263r4-ao
    SNR / Attn
    8.8(dB) / 29(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από therion Εμφάνιση μηνυμάτων
    Περασαν ακριβώς 34 ημερολογιακές μέρες απο τότε που εκανα laser lasek(prk).Παρόλου ομως που έχει περάσει ένας μηνας δεν εχει καθαρισει η οραση στο αριστερο ματι.Μάλλον για να μαι πιο ακριβής,εχει φυγει η θολουρα και η αισθηση καπνου κλπ,αλλα σιγουρα εχει μεινει βαθμος.Πριν μια εβδομαδα που πήγα στο γιατρο,μου πε οτι ειμαι 0 στο δεξι.και 0.25 αστιγματισμος στο αριστερο.Ομως ειναι αρκετα ενοχλητικο.Ανκοιταξω στον υπολογιστη μου με το δεξι,τα βλέπω τελεια.Αν κοιταξω με το αριστερο,ειναι πιο κουραστικο.Το Δεκέμβριο που εχω το επομενο ραντεβου μου πε οτι θα μπορουμε να ξέρουμε αν θα υπαρξει προδιαθεση για διορθωτική επέμβαση.Η ερωτηση μου απευθυνεταισ σε οσους εχουν κανει prk η lasek(μαλλον μονο εγω εχω κανει).Βλέπατε ολοι 10 στα 10 και στα δυο ματια απο τον πρωτο μήνα;ή υπάρχει περίπτωση να γινει 10 στα 10 και τα δυο ματι σε περισσοτερο απο 1 μήνα;Eγώ παντως δεν νιωθω το ματι να βελτιωνεται.Τις τελαιτευτες 10 μερες το ματι το αριστερό ειναι ακριβώς το ιδιο,καμια βελτιωση!Ειμαι παντως εποιμος για δευτερη επέμβαση!
    Καλημέρα ετοιμάζομαι για PRK. Σε πόσες μέρες είχες ικανοποιητική όραση (σε σημείο του να μπορείς να κινηθείς αυτόνομα). Αν μπορείς μου λες τα στοιχεία της μυωπίας σου; Σ' ευχαριστώ

  3. #333
    Εγγραφή
    12-04-2006
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    847
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    51200/10240
    ISP
    Nova
    Router
    Linksys WAG200G
    SNR / Attn
    6(dB) / 41(dB)
    Eιχα 8 μυωπια στο αριστερο με 3 βαθμους αστιγματισμο,και 7,5 στο δεξι με 2,5 αστιγματισμο.Την τριτη μερα ειχα πολυ καλή οραση στο δεξι και στο αριστερο μετρια.Στις δυο εβδομαδες ειχα ικανοποιητική οραση στο αριστερο,και αψογη στο δεξι.Στο αριστερο ακομα και τώρα δεν εχει φτιάξει τελεια,αλλα βλέπω γενικά πολύ καλα!Καμια φορα τα αποτελέσματα αργουν στο Prk,Οπότε μπορει και να φυγει το 0,25 που εχει μεινει στο αριστερο!Ποτε με το καλό πας για εγχειρηση?

  4. #334
    Εγγραφή
    02-01-2008
    Μηνύματα
    71
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    8192/1024
    ISP
    On Telecoms
    DSLAM
    On Telecoms - ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ
    Router
    boudtec tw263r4-ao
    SNR / Attn
    8.8(dB) / 29(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από therion Εμφάνιση μηνυμάτων
    Eιχα 8 μυωπια στο αριστερο με 3 βαθμους αστιγματισμο,και 7,5 στο δεξι με 2,5 αστιγματισμο.Την τριτη μερα ειχα πολυ καλή οραση στο δεξι και στο αριστερο μετρια.Στις δυο εβδομαδες ειχα ικανοποιητική οραση στο αριστερο,και αψογη στο δεξι.Στο αριστερο ακομα και τώρα δεν εχει φτιάξει τελεια,αλλα βλέπω γενικά πολύ καλα!Καμια φορα τα αποτελέσματα αργουν στο Prk,Οπότε μπορει και να φυγει το 0,25 που εχει μεινει στο αριστερο!Ποτε με το καλό πας για εγχειρηση?
    Μέσα προς τέλη Νοέμβρη. Δυστυχώς για μένα λόγω λεπτών κερατοειδών θα αφήσουν γύρω στους 2-2,5 βαθμούς αν και αργότερα λόγω ηλικίας (είμαι 34) θα αποροφηθεί μέρος από την υπολειματική μυωπία. Αρ έχω 6,5 μ. & 2,5 ασ. δεξ. 11 μ. & 3 ασ. Ο Γιατρός μου είπε, ότι συνολικά θέλει 6 μήνες μέχρι να "κάτσει" το μάτι οριστικά, αν και μέσα στην 1η βδομάδα παίρνεις ένα 90% της όρασης. Πόσο σου πήραν αν επιτρέπεται;

  5. #335
    Εγγραφή
    12-04-2006
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    847
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    51200/10240
    ISP
    Nova
    Router
    Linksys WAG200G
    SNR / Attn
    6(dB) / 41(dB)
    Σου στειλα π.μ

  6. #336
    Εγγραφή
    13-10-2008
    Περιοχή
    Σοβιετική Ένωση :P
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    104
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ OTE
    Ταχύτητα
    8192/384
    ISP
    University of Crete
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΘΕΡΙΣΣΟΥ
    Router
    Thomson TG858v7
    SNR / Attn
    26.5(dB) / 16.5(dB)
    Είμαι φοιτητής στο Πανεπιστήμιο Κρήτης στο Ηράκλειο και ο εκεί πρύτανης Ιωάννη Παλλήκαρης (ΜΕΓΑΛΟΣ Μ@$#%^$@Σ) είναι στην ομάδα που εξέλιξε την μέθοδο με laser.Δεν ξέρω πια ακριβώς αλλα μπορώ να πώ με σιγουριά οτι είναι απο τα ιδρύματα με τα μεγαλύτερα ποσοσστά επιτυχίας στον κόσμο.Έρχονται ακόμα και απο το εξωτερικό.Σας προτείνω να το ψάξετε.

  7. #337
    Εγγραφή
    12-04-2006
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    847
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    51200/10240
    ISP
    Nova
    Router
    Linksys WAG200G
    SNR / Attn
    6(dB) / 41(dB)
    Το ξερω αυτο για την Kρητη.Πλέον δεν χρειαζεται να πάει κανεις Κρήτη,σε oλοι την Ελλάδα οι χειρουργοι εχουν τα ιδια μηχανηματα και τις ιδιες γνωσεις.Απ την αλλη ο Παλλήκαρης ανακάλυψε το lasik,που δεν ειναι καταλληλο για όλους.Το prk και το Lasek,μπορουν να το κανουν ολοι οι εμπειροι χειρουργοι εδω στην Αθηνα.

  8. #338
    Εγγραφή
    30-09-2002
    Περιοχή
    Παλλήνη
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    636
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    20480/1024
    ISP
    Connx
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΜΑΚΡΗ
    Router
    Cisco
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από therion Εμφάνιση μηνυμάτων
    .Η ερωτηση μου απευθυνεταισ σε οσους εχουν κανει prk η lasek(μαλλον μονο εγω εχω κανει).Βλέπατε ολοι 10 στα 10 και στα δυο ματια απο τον πρωτο μήνα;
    Εγώ με prk είχα 10/10 σε περίπου 12 ημέρες. Στις πρώτες 4 ημέρες είχα 10/10 στο πρώτο μάτι και στις 12 στο δεύτερο. Η μυωπία μου ήταν 5 και στα δύο μάτια.

  9. #339
    Εγγραφή
    12-04-2006
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    847
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    51200/10240
    ISP
    Nova
    Router
    Linksys WAG200G
    SNR / Attn
    6(dB) / 41(dB)
    Ε δεν ειχες και πολυ για αυτο!Παντως γενικα χρειαζεται καιρο,να στρωσει το ματι!

  10. #340
    Εγγραφή
    10-01-2007
    Μηνύματα
    19
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    1024/256
    ISP
    HOL
    Router
    AVM FritzBox Fon
    Αγαπητοι φιλοι,
    το '96 ειχα κανει LASER και στα 2 ματια για 4,6 βαθμους μυωπια και 1.3 αστιγματισμο στο δεξι ματι με LASER 1ης Γενεας.
    Μεχρι και φετος τον Ιανουαριο, ενω η οραση μου ηταν 100%, τη νυχτα ειχα το φαινομενο της αλους (ειναι το φαινομενο κατα οποιο βλεπεις τις φωτεινες πηγες μ'ενα φωτοστεφανο γυρω-γυρω), πραγμα που με δυσκολευε παρα πολυ στη νυχτερινη οδηγηση.
    Εμαθα οτι στην Κρητη στο κεντρο Εμμετρωπια ( http://www.emmetropia.gr/index.php?Lang=gr ) υπαρχει το LASER 7ης Γενεας AMARIS, ενα απο τα 6-7 στον κοσμο !
    Εκανα εκ νεου την επεμβαση τον περασμενο Ιανουαριο και μου αφαιρεσαν τη θολεροτητα που προκαλουσε τη νυχτα το φαινομενο που σας προειπα.
    Η νεα επεμβαση ειχε 100% επιτυχια και στοιχιζει 1500 Ευρω για καθε ματι.
    Μη διστασετε να τους ρωτησετε για οτιδηποτε.
    Ισως η πιο ανθρωπινη προσεγγιση απο Ιατρους - Προσωπικο Ιατρικου Κεντρου που εχω συναντησει...ever !!!

  11. #341
    Εγγραφή
    12-04-2006
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    847
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    51200/10240
    ISP
    Nova
    Router
    Linksys WAG200G
    SNR / Attn
    6(dB) / 41(dB)
    Και εγω με laser 7ης γενιας έκανα.Δεν βλέπω φωτοστέφανα το βραδυ,μια χαρα βλέπω.Το μονο που μου μενει,ειναι να πάω να αφαιρεσω και τον ελάχιστο αστιγματισμό που μου μεινε στο αριστερο και θα μαι κομπλέ!

  12. #342
    Εγγραφή
    25-12-2005
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    208
    Downloads
    19
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    1024/256
    ISP
    HOL
    Router
    JetSpeed 520
    Παιδιά όσοι έχετε κάνει επέμβαση, υπογράφετε πριν κάποιο χαρτί "αποποίησης ευθυνών" ας πούμε, ότι δηλαδή έχετε γνώση των πιθανών κινδύνων κτλ;

  13. #343
    Εγγραφή
    14-01-2003
    Περιοχή
    Ελλαδαρα-Αθηνα -Λυκοβρυση
    Ηλικία
    66
    Μηνύματα
    2.314
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    OTE
    Router
    Speedport W 724V Type Ci
    SNR / Attn
    16.5(dB) / 34(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Hout Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παιδιά όσοι έχετε κάνει επέμβαση, υπογράφετε πριν κάποιο χαρτί "αποποίησης ευθυνών" ας πούμε, ότι δηλαδή έχετε γνώση των πιθανών κινδύνων κτλ;
    Η κορη μου κι εγω οχι.

    Φιλικά Γιάννης

  14. #344
    Εγγραφή
    25-12-2005
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    208
    Downloads
    19
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    1024/256
    ISP
    HOL
    Router
    JetSpeed 520
    Ευχαριστώ Insomniac

    Ξέρεις, ρωτάω γιατί έχω ρίξει πάρα πολύ διάβασμα τις τελευταίες μέρες και παρότι πολλές κλινικές γράφουν ότι είναι μία σχετικά ασφαλής επέμβαση, χωρίς πολλές επιλοκές έχω διαβάσει αρκετές αντίθετες απόψεις από χρήστες.

    Τώρα τελευταία έπεσα σε ένα disclaimer στα αγγλικά και ήμουνα περίεργος αν υπάρχει
    και εδώ κάτι αντίστοιχο http://www.omic.com/resources/risk_m...sent040907.rtf

    Αν και τώρα που το βλέπω καλύτερα θα έπρεπε να γράψω consent (συγκατάβαση). Γιατί είναi εκ μέρους του ασθενούς, άλλο αν βέβαια ταυτόχρονα εξασφαλίζει και το γιατρό, οπότε είναι και disclaimer.

    Οι επιπλοκές που αναφέρονται είναι αρκετές πάντως. Ακόμη δεν έχω αποφασίσει τι θα κάνω και συνεχίζω το ψάξιμο.

  15. #345
    Εγγραφή
    14-01-2003
    Περιοχή
    Ελλαδαρα-Αθηνα -Λυκοβρυση
    Ηλικία
    66
    Μηνύματα
    2.314
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    OTE
    Router
    Speedport W 724V Type Ci
    SNR / Attn
    16.5(dB) / 34(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Hout Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ευχαριστώ Insomniac

    Ξέρεις, ρωτάω γιατί έχω ρίξει πάρα πολύ διάβασμα τις τελευταίες μέρες και παρότι πολλές κλινικές γράφουν ότι είναι μία σχετικά ασφαλής επέμβαση, χωρίς πολλές επιλοκές έχω διαβάσει αρκετές αντίθετες απόψεις από χρήστες.

    Τώρα τελευταία έπεσα σε ένα disclaimer στα αγγλικά και ήμουνα περίεργος αν υπάρχει
    και εδώ κάτι αντίστοιχο http://www.omic.com/resources/risk_m...sent040907.rtf

    Αν και τώρα που το βλέπω καλύτερα θα έπρεπε να γράψω consent (συγκατάβαση). Γιατί είναi εκ μέρους του ασθενούς, άλλο αν βέβαια ταυτόχρονα εξασφαλίζει και το γιατρό, οπότε είναι και disclaimer.

    Οι επιπλοκές που αναφέρονται είναι αρκετές πάντως. Ακόμη δεν έχω αποφασίσει τι θα κάνω και συνεχίζω το ψάξιμο.
    Σου ευχομαι την καλυτερη αποφαση !

    Φιλικά Γιάννης

Σελ. 23 από 82 ΠρώτηΠρώτη ... 313182122232425283343 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Logitech MX620 Laser Wireless ή CORDLESS LASER MX1000 ή TYPHOON 40820 LASER MOUSE CL
    Από dhmak στο φόρουμ Σκληροί δίσκοι, αποθηκευτικά μέσα και λοιπά περιφερειακά
    Μηνύματα: 17
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-04-09, 13:52
  2. Γυαλιά μυωπίας και βαθμοί
    Από djargad στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-06-08, 21:12
  3. φακοι γυαλιων μυωπιας
    Από mousse στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-01-08, 19:37
  4. Γυαλια ηλίου - με φακούς μυωπίας
    Από Avatar στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 24
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-06-07, 03:20

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας