Σελ. 34 από 82 ΠρώτηΠρώτη ... 1424293233343536394454 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 496-510 από 1225
  1. #496
    Εγγραφή
    14-01-2003
    Περιοχή
    Ελλαδαρα-Αθηνα -Λυκοβρυση
    Ηλικία
    66
    Μηνύματα
    2.314
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    OTE
    Router
    Speedport W 724V Type Ci
    SNR / Attn
    16.5(dB) / 34(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Την αλλη Τεταρτη θα κανει η γυναικα μου επεμβαση οχι τοσο για την μυωπια που εχει 2 βαθμους αλλα για τον αστιγματισμο που ειναι μεγαλος.

    Στον ιδιο γιατρο που ειχα κανει κι εγω πριν εναμισυ χρονο. Μας ειπε οτι θα το συζητησει με τον αδερφο του που ασχολειται πιο πολυ με τον κερατοειδη για το ειδος της επεμβασης (lasik/prk) γιατι ναι μεν εχει καλο παχος αλλα εχει μια μεγαλυτερη κυρτοτητα απο αυτη που εχουν συνηθως.

    Την ιδια μερα θα κανει παλι με τον ιδο γιατρο επεμβαση καταρακτη μια ξαδερφη της με χρηση πολυεστιακου ενδοφακου για μονιμο αποτελεσμα στην οραση.Θα κανει το ενα ματι και αργοτερα και το αλλο.

    Φιλικά Γιάννης

  2. #497
    Εγγραφή
    31-03-2009
    Περιοχή
    Άγιος Δημήτριος
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    30
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Για όσους έχουν κάνει PRK: Πότε περίπου σταθεροποιήθηκε η όρασή σας?? ..Πέρασαν 10 ημέρες απο την επέμβαση, κοντά βλέπω πλέον τέλεια αλλά μακρυά δυσκολεύομαι ακόμα ( σαν θολούρα, δλδ ενώ μπορώ να διαβάσω π.χ. τα γράμματα σε ταμπέλες, πινακίδες κλπ τα βλέπω σαν διπλά...)

    Ξέρω οτι μάλλον είναι ακόμα νωρίς, αλλά....

  3. #498
    Εγγραφή
    12-04-2006
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    847
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    51200/10240
    ISP
    Nova
    Router
    Linksys WAG200G
    SNR / Attn
    6(dB) / 41(dB)
    Για δέκα μέρες μια χαρά βλέπεις!εμενα μου πηρε κοντα στον 1 μηνα για μια μετρια οραση.Για μια ικανοποιτικη ηταν στο τριμηνο.Απο εκει και περα εφτιαχνε σταδιακα.

  4. #499
    Εγγραφή
    31-03-2009
    Περιοχή
    Άγιος Δημήτριος
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    30
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ευχαριστώ Therion για την (ανακουφιστική) απάντηση.... ...
    Σήμερα πάω να βγάλω και τους προστατευτικούς φακούς και πιστεύω μετά θα νιώθω πολύ πιο άνετα και τα μάτια μου..

  5. #500
    Εγγραφή
    12-04-2006
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    847
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    51200/10240
    ISP
    Nova
    Router
    Linksys WAG200G
    SNR / Attn
    6(dB) / 41(dB)
    Oταν λέω μετρια οραση σημαινει αρκετα καλα.Μου σταματησε η διπλη οραση στο μηνα,και εμεινε λιγη θολουρα,που διορθωνοτανε όταν εβαζα δάκρια.Δηλαδη αρκετη ξηροφθαλμια.Τωρα μετα απο 1 χρονο εχω 0 μυωπια,και 0,25 αστιγματισμο και στα δυο ματια.Στο 1 ματι,εμεινε απο την επεμβαση,και στο αλλο εμφανιστικε στο τριμηνο.Ομως ο γιατρος μου πε οτι σχεδον ολοι μας εχουμε λιγο αστιγματισμο,απλα δεν το μετραμε,εως 0,25 θεςρειται μηδενικο.Βεβαια εγω ειχα και πολλους βαθμους.8 μυωπια και 3 αστγματισμο,οποτε μια χαρα ειμαι.Και τωρα που θα βγάλεις τους φακους,θα νιωσεις τέλεια!Θα βάζεις μετα πιο λιγα δακρια,γιατι δεν θα ξεραινεται πολυ το ματι!

  6. #501
    Εγγραφή
    31-03-2009
    Περιοχή
    Άγιος Δημήτριος
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    30
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Μιας και έπιασες το θέμα του αστιγματισμού... Εγώ πριν την επέμβαση είχα 4 βαθμούς μυωπία και στα δύο, και περίπου 0,50 αστιγματισμό (..λέω περίπου γιατί δε θυμάμαι ακριβώς..).. Αυτός ο αστιγματισμός θα εξαληφθεί μετά την επέμβαση, ή μπορεί και να μείνει??..Εντάξει τόσο μικρός αστιγμ. δεν ενοχλεί, αλλά τα πολύ ψιλά γράμματα δεν τα διαβαζεις καθαρά )p..Το ίδιο σκέφτομαι βέβαια και για τη μυωπία..Θα φύγει τελείως ή μπορεί και να μου μείνει κανας βαθμός.......

  7. #502
    Εγγραφή
    12-04-2006
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    847
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    51200/10240
    ISP
    Nova
    Router
    Linksys WAG200G
    SNR / Attn
    6(dB) / 41(dB)
    1 βαθμος να μεινει αποκλειεται κατα την γνώμη μου.Εγω ειχα 3 βαθμους και μου εμεινε 0,25,και εσυ που εχεις 0,50,πιστευω να φυγει τελειως.Απλά στιγματισμο,εχουν ολοι,σπανια περιπτωση να ειναι κάποιος τελειως 0 στον αστιγματισμο.Παντως η μυωπια θα μηδενιστει εντελως.Υπαρχει και μια σπάνια περιπτωση που αν εμφανισεις 1 βαθμο μυωπια, ή αστυγματισμο στο εξάμηνο,θα σου κανουν συμπληρωματικο laser.Αλλά ειναι εντελως σπάνιο.Και η διπλη οραση θα σταματησει γρήγορα.

  8. #503
    Εγγραφή
    04-02-2006
    Μηνύματα
    207
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    6144/1024
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΑΚΑΔΗΜΙΑ
    Router
    speedtouch 530
    SNR / Attn
    15,0(dB) / 12,0(dB)
    Ενας συγγενης μου που εκανε λογω μυωπιας επεμβαση μονο μετα απο ενα μηνα περιπου εβλεπε ξεκαθαρα.Πριν ειχε θολη οραση.Ισως να φταιει οτι εκανε και στα δυο ματια

  9. #504
    Εγγραφή
    14-01-2003
    Περιοχή
    Ελλαδαρα-Αθηνα -Λυκοβρυση
    Ηλικία
    66
    Μηνύματα
    2.314
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    OTE
    Router
    Speedport W 724V Type Ci
    SNR / Attn
    16.5(dB) / 34(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Εκανε η γυναικα μου σημερα το μεσημερι στον ιδιο γιατρο και κεντρο που ειχα κανει κι εγω περυσι τον Μαϊο . Εχουν περασει μολις 9 ωρες και βλεπει πολυ καλα...Πιο καλα απο εμενα που την πρωτη μερα δεν εβλεπα και τοσο καθαρα...Αυριο η πρωτη μεταεπεμβατικη επισκεψη.

    Μεθοδος Lasik .

    Φιλικά Γιάννης

  10. #505
    Εγγραφή
    31-03-2009
    Περιοχή
    Άγιος Δημήτριος
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    30
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Καλορίζικα τα νέα της μάτια..!!!...Αν επιτρέπεται, πόσο σου κόστισε (θέλω να συγκρίνω με το ποσό που έδωσα εγώ, γιατί μου φαίνεται οτι μ' έγδαρε ο γιατρός.......)

  11. #506
    Εγγραφή
    14-01-2003
    Περιοχή
    Ελλαδαρα-Αθηνα -Λυκοβρυση
    Ηλικία
    66
    Μηνύματα
    2.314
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    OTE
    Router
    Speedport W 724V Type Ci
    SNR / Attn
    16.5(dB) / 34(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από MrBlue Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλορίζικα τα νέα της μάτια..!!!...Αν επιτρέπεται, πόσο σου κόστισε (θέλω να συγκρίνω με το ποσό που έδωσα εγώ, γιατί μου φαίνεται οτι μ' έγδαρε ο γιατρός.......)

    3000 ευρω και για τα δυο ματια... Βλεπει τελεια σημερα.Πιο καλα απο εμενα μετα απο 18 μηνες.

    Φιλικά Γιάννης

  12. #507
    Εγγραφή
    31-03-2009
    Περιοχή
    Άγιος Δημήτριος
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    30
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Σε αυτό το ποσό περιλαμβάνεται ΚΑΙ η αμοιβή του κέντρου?? Οι μετεπεμβατικές επισκέψεις στο γιατρό είναι χωρίς περαιτέρω επιβάρυνση ή κάθε φορά που πηγαίνεις πληρώνεις κανονικά την επίσκεψη?? Σορυ για τις πολλές ερωτήσεις, εγώ έδωσα 4000 (με όλα αυτά που αναφέρω συμπεριλαμβανόμενα, δλδ οι επισκέψεις μετά το laser δωρεαν και μέσα στα 4000 είναι και το κόστος του κέντρου (500ε) ).....

  13. #508
    Εγγραφή
    14-01-2003
    Περιοχή
    Ελλαδαρα-Αθηνα -Λυκοβρυση
    Ηλικία
    66
    Μηνύματα
    2.314
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    OTE
    Router
    Speedport W 724V Type Ci
    SNR / Attn
    16.5(dB) / 34(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από MrBlue Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε αυτό το ποσό περιλαμβάνεται ΚΑΙ η αμοιβή του κέντρου?? Οι μετεπεμβατικές επισκέψεις στο γιατρό είναι χωρίς περαιτέρω επιβάρυνση ή κάθε φορά που πηγαίνεις πληρώνεις κανονικά την επίσκεψη?? Σορυ για τις πολλές ερωτήσεις, εγώ έδωσα 4000 (με όλα αυτά που αναφέρω συμπεριλαμβανόμενα, δλδ οι επισκέψεις μετά το laser δωρεαν και μέσα στα 4000 είναι και το κόστος του κέντρου (500ε) ).....

    Περιλαμβανοντε ολα στο ποσο αυτο.Και οι επισκεψεις για 6 μηνες ειναι δωρεαν.

    Φιλικά Γιάννης

  14. #509
    Εγγραφή
    30-10-2008
    Μηνύματα
    7
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Έκανα τέτοια επέμβαση στα 19 μου, λόγω ότι υπηρέτησα στις ειδικές δυνάμεις και δεν ήθελα να με κόψουν για την μυωπία. Είχα 4,25 και 4,50 αντίστοιχα στα μάτια καθώς και 0,50 αστιγματισμό. Η διαδικασία πολύ απλή 4 επισκέψεις σε ιατρείο, και μετά έγινε η επέμβαση σε κάποιο κέντρο. Έχουν περάσει 12 χρόνια απο τότε και συνεχίζω να βλέπω σχεδόν τέλεια (υπάρχει μάλλον μια αμελητέα αύξηση με τα χρόνια προφανός του αστιγματισμού). Κατά την επέμβαση (10 λεπτά για κάθε μάτι) και μετά δεν ένιωσα τίποτα απο θέμα πόνου, απλά έπρεπε να προσέχω τις πρώτες 3 εβδομάδες (όχι έκθεση στον ήλιο χωρίς γυαλιά ηλίου κτλ) Σημειώστε οτι οι συνθήκες ανάρρωσης δεν ήταν και οι καλύτερες λόγω οτι βρισκόμουν σε στρατόπεδο. Το μόνο ενοχλητικό ήταν ότι τις πρώτες μέρες τα μάτια δάκρυζαν και ανα τακτά χρονικά διαστήματα θολώνανε (όπως όταν μπαίνει καπνός στο μάτι). Θυμάμαι οτι για 2 μέρες μου τοποθέτησαν προστατευτικό φακό και μετά το αφαιρέσαμε και αυτό. Το συνιστώ ανεπιφύλακτα σε όσους έχουν υψηλούς βαθμούς και ο οργανισμός τους μπορεί να δεχτεί τέτοια επέμβαση. Τα χρήματα που εξοικονόμησα όλα αυτά τα χρόνια απο φακούς, υγρά, σκελετούς κτλ έχουν σίγουρα υπερκαλύψει το ποσό των 700.000 δρχ. που είχα δώσει τότε. Και δεν συζητώ για την άνεση που μου πρόσφερε το να μπορώ να βλέπω χωρίς να ψάχνω τα ματομπούκαλά μου κάθε φορά.
    Αααα.. για πρώτη φορά μετά την επέμβαση συνειδητοποίησα οτι στην θάλασσα για να δείς μέσα, χρειάζεσαι μάσκα έτσι και αλλιώς.

  15. #510
    Εγγραφή
    28-10-2003
    Περιοχή
    Hypatia City - Tauron
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    1.191
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    112/11
    ISP
    Vodafone
    Router
    Fritz 7530
    SNR / Attn
    14(dB) / 7(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Το Βαλντεράκι θέλει να ξεστραβωθεί κυριολεκτικά και ρωτάει:

    1) Η επέμβαση διόρθωσης μυωπίας μπορεί να γίνει ταυτόχρονα με επέμβαση για διόρθωση στραβισμού ή πρέπει να περάσει κάποιο (και πόσο) διάστημα;

    2) Για πόσο διάστημα δε θα μπορώ να λιώνω μετά στο PC;
    "I don't hold grudges.
    I don't believe in taking revenge.
    Returning the favour sounds prettier."

    - Lucifer Morningstar

Σελ. 34 από 82 ΠρώτηΠρώτη ... 1424293233343536394454 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Logitech MX620 Laser Wireless ή CORDLESS LASER MX1000 ή TYPHOON 40820 LASER MOUSE CL
    Από dhmak στο φόρουμ Σκληροί δίσκοι, αποθηκευτικά μέσα και λοιπά περιφερειακά
    Μηνύματα: 17
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-04-09, 13:52
  2. Γυαλιά μυωπίας και βαθμοί
    Από djargad στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-06-08, 21:12
  3. φακοι γυαλιων μυωπιας
    Από mousse στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-01-08, 19:37
  4. Γυαλια ηλίου - με φακούς μυωπίας
    Από Avatar στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 24
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-06-07, 03:20

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας