Σελ. 49 από 82 ΠρώτηΠρώτη ... 2939444748495051545969 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 721-735 από 1225
  1. #721
    Εγγραφή
    12-09-2005
    Μηνύματα
    78
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Cyta Hellas
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Cyta Hellas
    Router
    Pirelli
    SNR / Attn
    6.0(dB) / 16.4(dB)
    Path Level
    Interleaved
    We can easily forgive a child who is afraid of the dark. The real tragedy of life is when men are afraid of the light. -Plato
    Αυτό το quote μ' αρέσει περισσότερο, ταιριάζει και στην περίσταση άλλωστε

  2. #722
    Εγγραφή
    12-01-2008
    Ηλικία
    35
    Μηνύματα
    19
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    6144/1024
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΕΤΑΜΟΡΦΩΣΗ
    Router
    TD-W8970
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ardi21 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Eκει εκανε προσφατα Lasik ενας φιλος και ειναι πολυ ικανοποιημενος. 1700 και για τα 2 ματια του πηγε. Η αλλη μεθοδος εχει 1400.
    Διαβάζω το θέμα 1-2 μέρες (ενημερωτικά) και δεν μπορώ να καταλάβω γιατί έχουν διαφορετική τιμή στις 2 μεθόδους PRK και Lasik.

    Χειρουργήθηκα πριν από 2 χρόνια με Lasik και δεν έχω κανένα πρόβλημα.
    Η αποκατάσταση κράτησε 6 μήνες, είχα ξηροφθαλμία φυσικό σύμπτωμα της επέμβασης.

    Η διαφορά είναι ότι με PRK χρειάζεται περισσότερος χρόνος για επούλωση, γιατί το flap "ξήνεται" και δεν κόβεται όπως στο Lasik.

    Το κόστος είναι 1500 euro και με τις 2 μεθόδους.

  3. #723
    Εγγραφή
    14-01-2003
    Περιοχή
    Ελλαδαρα-Αθηνα -Λυκοβρυση
    Ηλικία
    66
    Μηνύματα
    2.314
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    OTE
    Router
    Speedport W 724V Type Ci
    SNR / Attn
    16.5(dB) / 34(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Εκει που εκανα εγω lasic δεν ειχε διαφορα σε κοστος η prk.

    Οι τιμες ...παιζουν απο 1500 - 3000 ευρω αναλογα το κεντρο.

    Φιλικά Γιάννης

  4. #724
    Εγγραφή
    22-11-2005
    Μηνύματα
    444
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    ISP
    ς
    SNR / Attn
    6(dB) / 24(dB)
    @ill f
    εχεις ψαχτει αν υπαρχει λυση?μεταμοσχευση?δικαστηριο εχεις κανει ?γιατι λεγαν οτι βαζαν τους ασθενεις να υπογραφουν οτι δεν ευθυνονται οι γιατροι και η επιχειρηση για λαθη...
    εγω το εχω πει ειναι καταντια και απληστια(γιατι κεριδιζουν εξτρα χρηματα οι γιατροι) να κανουν εγχειρησεις με μικροκερατομο ενω υπαρχουν λειζερ.πηγα θεσ/κη μονο γι αυτο το λογο ωστε να μειωθουν οι επιπλοκες...
    Βεβαια απεκτησα μετα απο μηνες "μυγακια"-μυωψιες στα ματια μου.δεν εχω αποκολληση αλλα υπαρχει ενα λεπτο σημειο στο ματι...τουλ.σταματησαν οι πονοκεφαλοι.
    http://www.iatronet.gr/article.asp?art_id=16
    http://www.tsioumas.gr/page.asp?pid=33&lng=1
    http://ophthalmologos.blogspot.com/2...-post_471.html

  5. #725
    Εγγραφή
    12-09-2005
    Μηνύματα
    78
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Cyta Hellas
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Cyta Hellas
    Router
    Pirelli
    SNR / Attn
    6.0(dB) / 16.4(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Το γνωρίζω το πρόβλημα σου φίλε kage και είναι πάρα πολύ ενοχλητικό. Στο δεξί μάτι έχω και γω ένα μικρό floater, πριν από την εγχείρηση ακόμα, το οποίο άλλαξε σχήμα μετεγχειρητικά, αλλά ευτυχώς δε το πολυκαταλαβαίνω, πάρα μόνο αν το "ψάξω" κοιτώντας σε πολύ φωτεινή πηγή.
    εχεις ψαχτει αν υπαρχει λυση?μεταμοσχευση?
    Λύση δεν υπάρχει δυστυχώς. Περισσότερη εγχείρηση μόνο προβλήματα φέρνει. Άσε που μου είπαν ήδη 2-3 γιατροί οτι τα αποτελέσματα 2ης επέμβασης στα μάτια μου θα είναι απρόβλεπτα...Πρόσφατα δοκίμασα τους φακούς της synergeyes οι οποίοι βελτιώνουν πολύ τα προβλήματα μου, και θα τους αγοράσω. Είναι για αυτά τα προβλήματα ακριβώς. Μεταμόσχευση κερατοειδούς δεν γίνεται παρά μόνο σε περίπτωση που αχρηστευθεί ο κερατοειδής σου εντελώς. Δεν είναι σαν να αλλάζεις μπλούζα που λερώθηκε η μεταμόσχευση, είναι η τελευταία περίπτωση.
    εγω το εχω πει ειναι καταντια και απληστια(γιατι κεριδιζουν εξτρα χρηματα οι γιατροι) να κανουν εγχειρησεις με μικροκερατομο ενω υπαρχουν λειζερ.πηγα θεσ/κη μονο γι αυτο το λογο ωστε να μειωθουν οι επιπλοκες...
    Εαν διαβάσεις στο νετ θα δεις ότι ναι μεν κάποιες επιπλοκές μειώνονται με femto laser αλλά οι περισσότερες υπάρχουν και με την χρήση του λειζερ. Και το οπτικό αποτέλεσμα είναι το ίδιο όπως και να γίνει το flap..Και δεν υπάρχει κάποιο επιπλέον κέρδος για τους χειρούργους όταν κάνουν την τομή με μικροκερατόμο, απλά οι περισσότεροι δεν έχουν laser IntraLase (υπάρχουν ελάχιστοι στη χώρα μας-λιγότερα από 10).
    δικαστηριο εχεις κανει ?γιατι λεγαν οτι βαζαν τους ασθενεις να υπογραφουν οτι δεν ευθυνονται οι γιατροι και η επιχειρηση για λαθη...
    Οχι δεν έχω κάνει. Το έχω ψάξει όμως. Πιστεύεις ότι θα βρεις πολλούς γιατρούς να σε υποστηρίξουν δικαστικά και να στραφούν εναντίον άλλου γιατρού; Γιατί κάπως πρέπει να αποδείξεις τα προβλήματα σου και 1-2 γνωματεύσεις δεν μετράνε στο δικαστήριο. Πρέπει να έρθουν γιατροί σαν μάρτυρες που να αποδείξουν τα προβλήματα σου. Και δεν έχουν τίποτα να κερδίσουν παρά μόνο να χάσουν αν το κάνουν αυτό, καταλαβαίνεις φαντάζομαι τους λόγους. Σε άλλες χώρες (κυρίως Ηνωμένες πολιτείες) υπάρχουν πολλές τέτοιες δίκες που κέρδισαν στο δικαστήριο αλλά εκεί υπάρχουν και δικηγόροι που έχουν εξειδικευθεί σε δίκες για προβλήματα διαθλαστικής χειρουργικής. Επίσης τα αποτελέσματα των δικαστηρίων αυτών δεν μετράνε στην Ελλάδα.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος ill_f : 11-12-10 στις 14:30.

  6. #726
    Εγγραφή
    22-11-2005
    Μηνύματα
    444
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    ISP
    ς
    SNR / Attn
    6(dB) / 24(dB)
    -εδω εκανα λειζερ γιατι δεν μπορουσα-δεν μαρεσε να βαλω φακους και δεν ηθελα γυαλια+πονοκεφαλοι...θα βαλω τωρα για floater?θελω να πιστευω οτι θα εξασθενησουν με τον καιρο:P
    αν και νομιζω υπαρχει μια λυση αλλα θελει καλους γιατρους με αγνωστα αποτελεσματα απ οτι διαβαζω.<<Εάν η ταλαιπωρία του ασθενούς συνεχίζεται επιβάλλεται να προταθεί από τον θερράποντα γιατρό στον ασθενή η δυνατότητα αφαίρεσης των σβόλων του υαλοειδούς με laser ή με επέμβαση υαλοειδεκτομής. Η επέμβαση με laser είναι μια μη χειρουργική επέμβαση που γίνεται στο ιατρείο αλλά δυστυχώς έχει περιορισμένες ενδείξεις, περιορισμένα αποτελέσματα και άγνωστες μακροχρόνιες συνέπειες. Η επέμβαση της υαλοειδεκτομής είναι μια ασφαλής επέμβαση κατα την οποία αφαιρείται το υαλοειδές και μαζί με αυτό οι σβόλοι και τα μυγακια.>>
    -ο μικροκερατομος αντε να χει για αγορα 30χιλ και το αναλωσιμο ξυραφι υποθετω κανα 50ε?
    τα femtosecond 100-200χιλ?αναλωσιμα για καθε εγχειρηση κανα 100ε!
    δεν υπαρχει κανενας αλλος λογος για να χρησιμοποιουν ακομη μικροκερατομους περα απο την οικονομα τους.
    -(δεν το ειχα σκεφτει το θεμα κλικα)
    νομιζω οτι αν πας σε καμμια ομαδα στυλ arag-das που ναι και σε αλλες χωρες θα βρουν λυσεις.ξερω γω μπορει να φερουν κανα ξενο γιατρο.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος kage : 13-12-10 στις 19:37.

  7. #727
    Εγγραφή
    26-01-2006
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    7
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    καλησπερα σε ολους .......

    πριν 15 μερες πηρα την αποφαση και εκανα διορθωση μυωπιας με την μεθοδο lasik.
    ειχα 7.5 μυωπια και φορουσα γυαλια οσο θυμαμαι τον εαυτο μου.
    ολα πηγανε περιφημα κατα την διαρκεια της επεμβασης και τις 2 πρωτες μερες ειχα ολα τα συμπτωματα που αναμενονται σε τετοιες επεμβασεις σε πολυ ηπιους τονους ομως.
    Τις 4-5 πρωτες μερες ειχα μια θολουρα σε ολες τις αποστάσεις.
    Εβλεπα σαν να είχα μυωπία και πρεσβυωπία μαζί.Δεν ξερω αν αυτο θεωρείται η μετεγχειρητικη 'θολούρα'.Την 5η μέρα και ενω χάζευα σε καποιο βιβλιο, η 'θολουρα' ξαφνικα χειροτέρεψε και έκτοτε βλέπω όλες τις λεπτομέριες (μικρα αντικειμενα-γραμματα-computer) με είδωλα τοσο σε μακρινή όσο και σε κοντινή απόσταση.Ο ιατρος είπε οτι οφείλεται στην ξηροφθαλμία και θα περάσει.Ακολούθησα τις οδηγίες του για τα κολύρια κατα γράμμα.Ωστόσο δεν νιώθω κανένα άλλο προβλημα στα μάτια(ουτε ξηροφθαλμία) και δεν βλέπω την παραμικρή βελτίωση.Φαντάζομαι οτι απο την στιγμή που η εικόνα αυτη ειναι σε όλες τις αποστάσεις, δεν έχει να κάνει με υπολοιπόμενη μυωπία.Θα θεωρούσα δε τα είδωλα οτι αντιστοιχούν σε μυωπία ανω του 2.
    Η αλήθεια ειναι οτι εχω αρχίσει να αγχώνομαι και θα ήθελα να με ενημερώσει κάποιος με παρόμοια εμπειρία.

    ευχαριστω

  8. #728
    Εγγραφή
    06-01-2005
    Περιοχή
    Dallas
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    1.223
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    940 Mbps/940 Mbps
    ISP
    Astound Broadband
    Γενικά με την lasik έχεις καλή όραση σχετικά σύντομα. Εγώ, και μια φίλη που έκανε πριν 1 βδομάδα, με μικρή σχετικά μυωπία (2.5 εγώ, 3.5 αυτή), είδα πολύ καλά από την πρώτη κι όλας μέρα. Η δική σου μυωπία όμως ήταν αρκετά υψηλή, οπότε δεν ξέρω τι θα έπρεπε να περιμένεις ως προς τον χρόνο ανάρωσης.

    Ο καλύτερος σύμβουλος πάντως είναι ο γιατρός σου. Αν επιμένει ότι θα βελτιωθεί η όρασή σου, τότε (λογικά) έτσι θα 'ναι. Εσύ απλώς φρόντιζε να τον ενημερώνεις για την κατάστασή σου και για τους προβληματισμούς σου.

    edit: υπάρχει περίπτωση να έχεις τρίψει τα μάτια και να έχει κουνηθεί το φλαπ? Είναι λιγάκι απίθανο βέβαια να είναι αυτό το πρόβλημα, γιατί λογικά σε έχουν εξετάσει τουλάχιστον 2 φορές από τότε που έκανες την επέμβαση, και θα το είχαν δει. Απλά επειδή μιλάς για γενικότερη θολούρα, ανεξαρτήτως της απόστασης, υπάρχει περίπτωση να έτριψες τα μάτια σου ακούσια?

  9. #729
    Εγγραφή
    12-09-2005
    Μηνύματα
    78
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Cyta Hellas
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Cyta Hellas
    Router
    Pirelli
    SNR / Attn
    6.0(dB) / 16.4(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Φίλε koykos, καταρχάς μη βιάζεσαι και μην αγχώνεσαι. Ακολούθησε τη θεραπεία για τις σταγόνες και αν τα αισθανθείς να ξεραίνονται σε κάποιες φάσεις, πέστο στο γιατρό σου, μήπως σου αυξήσει κάποιες δόσεις. Μην τα κουράζεις πολύ τον πρώτο καιρό. Οχι πολύ ώρα στο pc, και όσο κάθεσαι στο pc φρόντιζε να "βλεφαρίζεις", να τα ανοιγοκλείνεις συχνά δηλαδή για να μην στεγνώνουν. Από κει και πέρα δώσε λίγο καιρό και θα φανούν τα αποτελέσματα. Μέχρι και 4-6 μήνες μετά την επέμβαση μπορεί να δεις αλλαγές στην όραση. Τα "υπόλοιπα" δεν μπορούν να φανούν μέχρι να σταθεροποιηθεί η όραση. Εύχομαι όλα να πάνε καλά.

  10. #730
    Εγγραφή
    26-01-2006
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    7
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    σημερα πηγα παλι στον ιατρο ο οποιος μου τσεκαρε τον κερατοιειδη (τοπογραφικο) και τα βρηκε ολα οκ.σε οποιο μηχανημα και αν με εβλαε, μου ελεγε οτι φαινονται ολα καλα.βεβαια ακομα υποστηριζει οτι το αποτελεσμα της επεμβασης ειναι 10/10 στο ενα και 9/10 στο αλλο αλλα εγω δεν μπορς να πω οτι το βλεπω αυτο. μαλιστα σημερα τους αριθμους τους εβλεπα ακομα πιο δυσκολα και γενικα βλεπω επιδεινωση παρα καλυτερευση στην οραση. το μονο αρνητικο που μου ειπε ειναι οτι λογω της κορτιζονης, εχουν αναπτυξει τα ματια υψηλη πιεση και μου εδωσε ενα νεο κολλυριο. ισως να οφειλεται εκει η γενικη θολουρα.


    αντε γιατι σε λιγο βλεπω να κοιμαμαι αγκαλια με το πιεσομετρο.

  11. #731
    Εγγραφή
    14-01-2003
    Περιοχή
    Ελλαδαρα-Αθηνα -Λυκοβρυση
    Ηλικία
    66
    Μηνύματα
    2.314
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    OTE
    Router
    Speedport W 724V Type Ci
    SNR / Attn
    16.5(dB) / 34(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από koykos Εμφάνιση μηνυμάτων
    σημερα πηγα παλι στον ιατρο ο οποιος μου τσεκαρε τον κερατοιειδη (τοπογραφικο) και τα βρηκε ολα οκ.σε οποιο μηχανημα και αν με εβλαε, μου ελεγε οτι φαινονται ολα καλα.βεβαια ακομα υποστηριζει οτι το αποτελεσμα της επεμβασης ειναι 10/10 στο ενα και 9/10 στο αλλο αλλα εγω δεν μπορς να πω οτι το βλεπω αυτο. μαλιστα σημερα τους αριθμους τους εβλεπα ακομα πιο δυσκολα και γενικα βλεπω επιδεινωση παρα καλυτερευση στην οραση. το μονο αρνητικο που μου ειπε ειναι οτι λογω της κορτιζονης, εχουν αναπτυξει τα ματια υψηλη πιεση και μου εδωσε ενα νεο κολλυριο. ισως να οφειλεται εκει η γενικη θολουρα.


    αντε γιατι σε λιγο βλεπω να κοιμαμαι αγκαλια με το πιεσομετρο.
    Πιστυεω οτι αστευεσαι αλλα η πιεση με το καλασικο πιεσομετρο στην καρδια δεν εχει σχεση με την πιεση στα ματια.

    Φιλικά Γιάννης

  12. #732
    Εγγραφή
    26-01-2006
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    7
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    προσπαθω να αστειευτω μπας και παρω κουραγιο.....

  13. #733
    Εγγραφή
    14-01-2003
    Περιοχή
    Ελλαδαρα-Αθηνα -Λυκοβρυση
    Ηλικία
    66
    Μηνύματα
    2.314
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    OTE
    Router
    Speedport W 724V Type Ci
    SNR / Attn
    16.5(dB) / 34(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από koykos Εμφάνιση μηνυμάτων
    προσπαθω να αστειευτω μπας και παρω κουραγιο.....
    Σε καταλαβαινω φιλε μου.Αν ομως εχεις εμπιστισυνη στο γιατρο σου , κατι απαραιτητο σε καθε περιπτωση, μην ανησυχεει.Τωρα αν πηγες τυχαια σε καποιον για κατι τοσο λεπτο , τι να πω...

    Φιλικά Γιάννης

  14. #734
    Εγγραφή
    26-01-2006
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    7
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    επειδη ανηκω στον χωρο, η εμπιστοσυνη ειναι κατι σχετικό σε ιατρικά θέματα.μπορει να πας στον καλυτερο και να αποτυχει μια επέμβαση, και μπορει να πας σε καποιον ειδικευόμενο και να πας πολυ καλα.πολλα εξαρτόνται απο τον ίδιο τον ασθενή και τον οργανισμό του. θέλω να πιστεύω οτι δεν έχει πάει κατι στραβά στην όλη επέμβαση,ετσι τούλαχιστον μου λένε.οτι όλα τα τεστ δείχνουν οκ.τον ιατρο δεν τον ήξερα ομολογώ.απλά προτίμησα να πάω σε κάποιον που εκ των πραγμάτων θα είχε πείρα στο αντικείμενο οντας σε θέση με πολλά περιστατικά.μια πετυχημένη επέμβαση δεν απαραίτητα προιον καλου ιατρου, οπως και το αντίθετο.

    το γεγονός οτι και τα 2 ματια παρουσιάζουν το ιδιο πρόβλημα με κανει να πιστεύω οτι το προβλημα ειναι μετεγχειρητικο.το θέμα με την πίεση που μου ανέφερε σήμερα έχει καποια βαση.γεγονος είναι οτι ενω τις 3-4 πρωτες μέρες εβλεπα 'αναμενόμενα' μετα παρουσιαστηκε μια επιδείνωση που είναι πιθανον να οφείλεται στην κορτιζόνη που έπαιρνα τις 3-4 μερες αυτες.

    ιδωμεν.....

  15. #735
    Εγγραφή
    14-01-2003
    Περιοχή
    Ελλαδαρα-Αθηνα -Λυκοβρυση
    Ηλικία
    66
    Μηνύματα
    2.314
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    OTE
    Router
    Speedport W 724V Type Ci
    SNR / Attn
    16.5(dB) / 34(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από koykos Εμφάνιση μηνυμάτων
    επειδη ανηκω στον χωρο, η εμπιστοσυνη ειναι κατι σχετικό σε ιατρικά θέματα.μπορει να πας στον καλυτερο και να αποτυχει μια επέμβαση, και μπορει να πας σε καποιον ειδικευόμενο και να πας πολυ καλα.πολλα εξαρτόνται απο τον ίδιο τον ασθενή και τον οργανισμό του. θέλω να πιστεύω οτι δεν έχει πάει κατι στραβά στην όλη επέμβαση,ετσι τούλαχιστον μου λένε.οτι όλα τα τεστ δείχνουν οκ.τον ιατρο δεν τον ήξερα ομολογώ.απλά προτίμησα να πάω σε κάποιον που εκ των πραγμάτων θα είχε πείρα στο αντικείμενο οντας σε θέση με πολλά περιστατικά.μια πετυχημένη επέμβαση δεν απαραίτητα προιον καλου ιατρου, οπως και το αντίθετο.

    το γεγονός οτι και τα 2 ματια παρουσιάζουν το ιδιο πρόβλημα με κανει να πιστεύω οτι το προβλημα ειναι μετεγχειρητικο.το θέμα με την πίεση που μου ανέφερε σήμερα έχει καποια βαση.γεγονος είναι οτι ενω τις 3-4 πρωτες μέρες εβλεπα 'αναμενόμενα' μετα παρουσιαστηκε μια επιδείνωση που είναι πιθανον να οφείλεται στην κορτιζόνη που έπαιρνα τις 3-4 μερες αυτες.

    ιδωμεν.....
    Συμφωνω απολυτα με τα bold που εκανα αλλα αν συνδιαστουν και με καλες συστασεις νομιζω ειναι καλυτερα.

    Μαλλον θα χρειστω να κανω μια σχετικα απλη εμεμβαση αυτες τις μερες σε ασχετο θεμα , οσο απλη μπορει να θεωρηθει μιας και θελει γενικη αναισθησια και ο χειρουργος ειναι καθηγητης Ιατρικης (οχι αναπληρωτης , επιτιμος κλπ) αλλα δεν τον διαλεξα μονο απο τον τιτλο αλλα και απο συστασεις.

    Φιλικά Γιάννης

Σελ. 49 από 82 ΠρώτηΠρώτη ... 2939444748495051545969 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Logitech MX620 Laser Wireless ή CORDLESS LASER MX1000 ή TYPHOON 40820 LASER MOUSE CL
    Από dhmak στο φόρουμ Σκληροί δίσκοι, αποθηκευτικά μέσα και λοιπά περιφερειακά
    Μηνύματα: 17
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-04-09, 13:52
  2. Γυαλιά μυωπίας και βαθμοί
    Από djargad στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-06-08, 21:12
  3. φακοι γυαλιων μυωπιας
    Από mousse στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-01-08, 19:37
  4. Γυαλια ηλίου - με φακούς μυωπίας
    Από Avatar στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 24
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-06-07, 03:20

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας