Σελ. 68 από 82 ΠρώτηΠρώτη ... 48586366676869707378 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1.006-1.020 από 1225
  1. #1006
    Εγγραφή
    05-10-2004
    Περιοχή
    Santa Clara, CA, USA
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    1.307
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    200/5 Mbps
    ISP
    Comcast
    Router
    Netgear C7000v2
    Υπερμετρωπία σημαίνει στην περίπτωσή σου "υπερδιόρθωση". Ο αστιγματισμός μπορεί να είναι side effect της εγχείρισης. Η ύπαρξη του ενός δεν αποκλείει το άλλο.

  2. #1007
    Εγγραφή
    17-04-2012
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    0
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Wind
    Αν κάποιος εμφανίσει starbursts, ghosts, halos και μυγάκια εξ αρχης μετα την επέμβαση υπάρχει καμια πιθανότητα να του φυγουν κάποια στιγμή? Για αυτο ρώτησα τον sos, ο οποιος εμφάνισε τα ιδια συμπτωματα με εμενα.
    Το να ακουσω τα ιδια που μου λενε και οι αδερφες μου που έκαναν μια πετυχημένη Prk οτι "ειναι η ιδεα σου οτι τα βλεπεις αυτα και η οραση σου ειναι μια χαρα" , δεν μου λέει κάτι. Και οι 2 αδερφες μου ειναι 100% ικανοποιημένες απο την επεμβαση , δεν εμφανισαν ποτε κανενα απ αυτα τα συμπτωματα γι αυτο δεν μπορουν να καταλάβουν.
    Γι αυτο ρωτάω ατομα που ειχαν ακριβως τα ιδια συμπτωματα. Αυτοι μπορουν να καταλάβουν πως πραγματικα ειναι η οραση μου.

    http://www.lasikcomplications.com/ghosting.htm
    Χτες κοιταξα το φεγγαρι και διαπιστωσα οτι το βλέπω οπως και στη φωτογραφία του link απο πανω που μιλάει για τα ghosts. Ολα τα φωτα τα βλέπω διπλα , τριπλα ή τετραπλα. Στο φεγγάρι συγκεκριμένα βλεπω αλλο μισο φεγγαρι πιο κατω , μισο πιο δεξια και μισο πιο αριστερα απ το πραγματικο. Το ιδιο και στα φαναρια του δρομου, πχ στο βελάκι για να στριψουμε αριστερα, οταν ειμαι μακρια απ το φαναρι το βλεπω σαν αστερι, οταν πλησιάσω κοντα το βλεπω σαν να ειναι 2 βελάκια το ενα πανω απο το αλλο ή 3 βελάκια αναλογα με την αποσταση που έχω απο αυτο. Το ιδιο θεμα εχω και το πρωι πχ στα γραμματα στο κομπιουτερ. Τα βλεπω διπλα απο κατω τα γραμματα ή με μικρες γραμμες. Αν εχει πχ ενα Ι εγω βλεπω αλλο ενα Ι διπλα του. Ετσι ακομα και το πρωι οι επιφάνειες ειναι διπλες και κατα συνέπεια οχι καθαρες.

    Και σε ολα αυτα προστιθενται τα starbursts , τα halos και τα μυγάκια τα οποια χειροτερευουν κι αλλο την οραση.

    Ειμαι στους 2 μήνες και κατι απο την Prk και δεν βλέπω καμια βελτιωση. Τα φωτα τα εβλεπα εξ αρχης ετσι και συνεχιζω να τα βλεπω ετσι γαμωτο.

    Υπήρχε κανένας που να είχε παρομοια συμπτωματα και να του έφυγαν μετα απο κάποιο διαστημα?

  3. #1008
    Εγγραφή
    06-01-2005
    Περιοχή
    Dallas
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    1.223
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    940 Mbps/940 Mbps
    ISP
    Astound Broadband
    Εγώ είχα μικρής έκτασης φωτοστέφανα (starbursts), τα οποία υποχωρήσανε μέσα στις πρώτες εβδομάδες. Βασική διαφορά όμως ότι εγώ είχα κάνει lasik.

  4. #1009
    Εγγραφή
    08-02-2012
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    0
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    angi και εγώ έτσι βλέπω το φεγγάρι και τα αστέρια τα βλέπω με ακτίνες γύρω τους όπως και σχεδόν όλες τις φωτεινές πηγές.. επιπλέον και εγώ βλέπω τα γράμματα δίπλα το ένα στο άλλο και πολλές φορές στην τηλεόραση βλέπω ένα άσπρο πέπλο από κάτω. Στην δικιά μου την περίπτωση τους πρώτους 2 μήνες ήμουνα αρκέτα καλύτερα μπορώ να πω και μετά άρχισα να βλέπω επιδείνωση. Πάντως βελτίωση ουδέποτε όλο αυτό το διάστημα παρατήρησα.. Τα μυγάκια εξαρχής ήταν ίδια δεν έχω παρατηρήσει κάποια διαφορά και μπορώ να πω ότι με φτάνουν στα άκρα ώρες ώρες καθώς είναι υπερβολικά ενοχλητικά και βασαναστικά.. Όμως ο κάθε οργανισμός είναι διαφορετικός.. δεν σου κρύβω ότι οι 2 μήνες δεν είναι μικρό διάστημα για να καταλάβεις στο περίπου τι συμβαίνει αλλά θα σου πρότεινα να κάνεις υπομονή 1 με 2 μήνες ακόμα για να βγάλεις πιό ασφαλή συμπεράσματα.. Δεν θέλω να σε απογοητεύσω όπως υποστηρίζουν οι άλλοι απλά και εγώ πέρασα την ίδια κατάσταση με εσένα και καταλαβαίνω.. Εξάλλου εσύ ξέρεις καλύτερα από τον καθένα πως βλέπεις και τα προβλήματα που έχεις.

  5. #1010
    Εγγραφή
    22-11-2005
    Μηνύματα
    444
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    ISP
    ς
    SNR / Attn
    6(dB) / 24(dB)
    γιατι δεν πηγες σε 2ον 3ον γιατρο αφου κανεις αυτο που σου ειπα και ψαχνεις το ινετ?
    Spoiler:
    Πηγαινε σε αλλον γιατρο και πες οτι εκανες την εγχειρηση στην τουρκια που σπουδαζες...-αν πεις οτι την εκανες ελλαδα 99.9% θα τον καλυψουν-

    starbursts+halos συνηθως φευγουν...το ghost δεν εχω ιδεα.αλλα για τα μυγακια ειμαι σχεδον απολυτα σιγουρος οτι δεν φευγουν απλα μπορει και να τα ξεπερασει-ξεχασει ο εγκεφαλος σου.το κατα ποσο ειναι δυνατον κατι τετοιο ,προσωπικη αποψη ειναι μονο αν εχεις ελαχιστα!

  6. #1011
    Εγγραφή
    02-03-2005
    Περιοχή
    Χανιά
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    443
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΟΥΝΟΥΠΙΔΙΑΝΑ
    Router
    huawei 520c
    SNR / Attn
    8(dB) / 40(dB)
    με lasik κι εγώ έκανα δυο μήνες να δω ένα φεγγάρι στον ουρανό. υπομονή.

  7. #1012
    Εγγραφή
    20-02-2007
    Μηνύματα
    4.433
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ποσο 'ευαισθητο' ειναι το ματι μας, σε σχεση με καποιον που δεν εχει κανει επεμβαση, απο τυχον τυχαιο μικροχτυπημα;
    Μιλω για οσους κανουν την lasik.

  8. #1013
    Εγγραφή
    02-03-2005
    Περιοχή
    Χανιά
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    443
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΟΥΝΟΥΠΙΔΙΑΝΑ
    Router
    huawei 520c
    SNR / Attn
    8(dB) / 40(dB)
    Αν φας χτύπο ακριβώς πάνω στο flap, υπάρχει περίπτωση να ξεκολλήσει - γι' αυτό και σε όσους κάνουν contact sports συστήνεται η PRK. Κατά τα άλλα, δε νομίζω ότι υπάρχει άλλη "ευαισθησία".

    Μιλώντας από πείρα, επειδή ο 18μηνος γιος μου μου έριξε κάμποσες εκεί που "πονάει", και μάλιστα με πολύ φρέσκια την επέμβαση, θα έλεγα ότι πρέπει να φας πολύ γερή σφαλιάρα για να γίνει κάτι. Αλλά προφανώς, πρέπει να σε "θέλει"...

  9. #1014
    Εγγραφή
    20-02-2007
    Μηνύματα
    4.433
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    apd, χτυπημα απο παιδια, ειναι πολυ πιθανο να συμβει, το ειχα στο μυαλο μου οταν ρωτουσα...

  10. #1015
    Εγγραφή
    04-09-2012
    Μηνύματα
    0
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Γεια σας Παιδιά! Εχω αποφασίσει (ή τολάχιστον έτσι νομίζω) να κάνω εγχείρηση LASIK στο Οφθαλμολογικό Κέντρο Αθηνών! Θα ήθελα τη γνώμη σας, για το γιατρό αυτό...αν και με τόσα που έχω διαβάσει εδώ μέσα έχω τρομοκρατηθεί λιγάκι....! (θα μπορούσε κάποιος να μου συστήσει κάποιο γιατρό που να σε ενημερώνει πλήρως για τα θετικά ή αρνητικά (επιπλοκές) της εγχείρησης; Ευχαριστώ πολύ!

    - - - Updated - - -

    ]Γεια σας Παιδιά! Εχω αποφασίσει (ή τολάχιστον έτσι νομίζω) να κάνω εγχείρηση LASIK στο Οφθαλμολογικό Κέντρο Αθηνών! Θα ήθελα τη γνώμη σας, για το γιατρό αυτό...αν και με τόσα που έχω διαβάσει εδώ μέσα έχω τρομοκρατηθεί λιγάκι....! (θα μπορούσε κάποιος να μου συστήσει κάποιο γιατρό που να σε ενημερώνει πλήρως για τα θετικά ή αρνητικά (επιπλοκές) της εγχείρησης; Ευχαριστώ πολύ![/QUOTE]

  11. #1016
    Εγγραφή
    02-03-2005
    Περιοχή
    Χανιά
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    443
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΟΥΝΟΥΠΙΔΙΑΝΑ
    Router
    huawei 520c
    SNR / Attn
    8(dB) / 40(dB)

  12. #1017
    Εγγραφή
    04-09-2012
    Μηνύματα
    0
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Επειδή είμαι καινούργια εδώ μέσα και δε γνωρίζω καλα τις λειτουργίες του φόρουμ...εννοεις αν μπορεις να μ στείλεις σε προσωπικό μνμ?

  13. #1018
    Εγγραφή
    30-06-2007
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    822
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    102397/10239
    ISP
    Wind
    Router
    ZTHN H268N
    SNR / Attn
    19.1(dB) / 1.6(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vid Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γεια σας Παιδιά! Εχω αποφασίσει (ή τολάχιστον έτσι νομίζω) να κάνω εγχείρηση LASIK στο Οφθαλμολογικό Κέντρο Αθηνών! Θα ήθελα τη γνώμη σας, για το γιατρό αυτό...αν και με τόσα που έχω διαβάσει εδώ μέσα έχω τρομοκρατηθεί λιγάκι....! (θα μπορούσε κάποιος να μου συστήσει κάποιο γιατρό που να σε ενημερώνει πλήρως για τα θετικά ή αρνητικά (επιπλοκές) της εγχείρησης; Ευχαριστώ πολύ!

    - - - Updated - - -

    ]Γεια σας Παιδιά! Εχω αποφασίσει (ή τολάχιστον έτσι νομίζω) να κάνω εγχείρηση LASIK στο Οφθαλμολογικό Κέντρο Αθηνών! Θα ήθελα τη γνώμη σας, για το γιατρό αυτό...αν και με τόσα που έχω διαβάσει εδώ μέσα έχω τρομοκρατηθεί λιγάκι....! (θα μπορούσε κάποιος να μου συστήσει κάποιο γιατρό που να σε ενημερώνει πλήρως για τα θετικά ή αρνητικά (επιπλοκές) της εγχείρησης; Ευχαριστώ πολύ!
    [/QUOTE]

    Ψαξε το πολύ καλά. Εγω έκανα τα χριστούγεννα προεγχειρητικο έλεγχο στο athens eye hospital αλλά δεν έκλεισα το ραντεβου για το χειρουργείο γιατι προτίμησα να πάω τις εξετασεις μου σε πολλούς κορυφαίους γιατρούς να μου πούνε και αυτοι την αποψή τους. Επειδη έχω υψηλή μυωπία και λόγω της φύσης του ματιού μου στο ένα μάτι θα μου αφήναν (συμφωνα με τον γιατρό στο athens eye hospital) για λόγους ασφαλείας 2 βαθμους μυωπιας και ήθελα να δω αν με παίρνει να το χειρουργήσω εντελώς. Πήγα σε 8 γιατρούς. Οι 7 απο αυτούς μου παν να μην το ρισκάρω και να αφήσω για ασφάλεια τους 2 βαθμούς. Ο ένας μου πε να το χειρουργήσω εντελώς.

    Πάντως οι laser δεν ειναι επικίνδυνες η πιθανοτητα επιπλοκής είναι πάρα μα πάρα πολυ μικρή και στις περισσότερες περιπτώσεις διορθώσιμη. Παρ όλα αυτά όπως μου πε ενας γιατρός "θεοί δεν είμαστε και ποτε μα ποτέ σε κανένα χειρουργίο ακομα και ρουτίνας δεν υπάρχει 100 % βεβαιότητα επιτυχίας."

  14. #1019
    Εγγραφή
    04-09-2012
    Μηνύματα
    0
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Σ'ευχαριστώ πολύ για την ενημέρωση, εγώ ευτυχώς δεν εχω υψηλή(4 βαθμούς και στα 2), δεν με απασχολεί τόσο το θέμα από πλευράς υπολλείματος μυωπίας όσο οι επιπλοκές για αργότερα που ανέφερες...(μυγάκια, φωτοστέφανα που μπορεί να μην είναι προσωρινά). Όσο για τις διορθωτικές δεν έχω ακούσει κ τα καλύτερα...πάντως εγώ έχω πάει μονο σε 2 και αυτοί σε γενικές γραμμές μ είπαν όλα καλά για την περίπτωσή μου, αλλά τπτ παραπάνω!

  15. #1020
    Εγγραφή
    30-06-2007
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    822
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    102397/10239
    ISP
    Wind
    Router
    ZTHN H268N
    SNR / Attn
    19.1(dB) / 1.6(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vid Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σ'ευχαριστώ πολύ για την ενημέρωση, εγώ ευτυχώς δεν εχω υψηλή(4 βαθμούς και στα 2), δεν με απασχολεί τόσο το θέμα από πλευράς υπολλείματος μυωπίας όσο οι επιπλοκές για αργότερα που ανέφερες...(μυγάκια, φωτοστέφανα που μπορεί να μην είναι προσωρινά). Όσο για τις διορθωτικές δεν έχω ακούσει κ τα καλύτερα...πάντως εγώ έχω πάει μονο σε 2 και αυτοί σε γενικές γραμμές μ είπαν όλα καλά για την περίπτωσή μου, αλλά τπτ παραπάνω!
    Οι διορθωτικές καλό είναι να αποφεύγονται. Εχουν ρισκο. Δεν είναι ότι καλύτερο.

Σελ. 68 από 82 ΠρώτηΠρώτη ... 48586366676869707378 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Logitech MX620 Laser Wireless ή CORDLESS LASER MX1000 ή TYPHOON 40820 LASER MOUSE CL
    Από dhmak στο φόρουμ Σκληροί δίσκοι, αποθηκευτικά μέσα και λοιπά περιφερειακά
    Μηνύματα: 17
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-04-09, 13:52
  2. Γυαλιά μυωπίας και βαθμοί
    Από djargad στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-06-08, 21:12
  3. φακοι γυαλιων μυωπιας
    Από mousse στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-01-08, 19:37
  4. Γυαλια ηλίου - με φακούς μυωπίας
    Από Avatar στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 24
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-06-07, 03:20

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας