Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 16
  1. #1
    Εγγραφή
    02-10-2012
    Μηνύματα
    0
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    καλημέρα, με λένε Γιώργο, είμαι 22 χρονών και έχω τελειώσει δημοσιογραφία. Είμαι από επαρχία, αλλά σπούδασα Αθήνα όπου κ μένω πλέον τα τελευταία χρόνια. Έχω δουλέψει σε εφημερίδες και το καλοκαίρι που μας πέρασε έκανα τον ραδιοφωνικό παραγωγό σε ραδιόφωνο στην επαρχία, από λεφτά μην το συζητάτε το απόλυτο μηδέν. Έχω δουλέψει σε προπο, περίπτερο και μοίρασα φυλλάδια. Τον τελευταίο καιρό είμαι σε μία εφημερίδα, αλλά χωρίς να πληρώνομαι οι αντοχές μου εξαντλούνται και έχω αρχίσει να ψάχνω για δουλειά στο εξωτερικό και ειδικά Σκωτία, αλλά επαρχία Σεντ Μίρεν, Ινβερνες δεν αποκλείω και το Εδιμβούργο ως τελευταία λύση. Είμαι διατεθειμένος να κάνω οποιαδήποτε δουλειά, μπορείτε να μου στείλετε email για τα χαρτιά που χρειάζονται και γενικά να μιλήσω με κάποιον που το έχει ψάξει καλύτερα το θέμα. Υπολογίζω στα τέλη του 2012 η καλοκαίρι του 2013 να φύγω... Σας παρακαλώ επικοινωνήστε στο Edit: [ θέμα ] , ευχαριστώ! Με αυτά τα "προσόντα" έχω ελπίδες??

  2. #2
    Εγγραφή
    01-10-2012
    Μηνύματα
    5
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Skynet
    πιστευω οτι πρεπει να ξερεις και να ξερεις να χρησιμοποιησεις πολυ καλα τα αγγλικα!
    Δεν ξερω σε τι κατασταση θελεις να βρεθεις αλλα πιστευω οτι στο Εδιμβουργο η στο
    Λονδινο θα βρεις περισσοτερα πραγματα για να σχολιθεις..πρωτευουσες!

  3. #3
    Εγγραφή
    24-01-2008
    Περιοχή
    Χαλάνδρι
    Ηλικία
    59
    Μηνύματα
    1.879
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    95/11 Mbps
    ISP
    Vodafone
    SNR / Attn
    10.3(dB) / 16.7(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από alexism Εμφάνιση μηνυμάτων
    πιστευω οτι πρεπει να ξερεις και να ξερεις να χρησιμοποιησεις πολυ καλα τα αγγλικα!
    Στη Σκωτία ειδικά... sort of! Είναι λίγο σοκ στην αρχή, όταν σου μιλάνε αισθάνεσαι σαν να μην έμαθες ποτέ αγγλικά.

  4. #4
    Εγγραφή
    02-10-2012
    Μηνύματα
    0
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Θα σας πω το σκεπτικό μου γιατί σκέφτομαι επαρχία. Γιατί δεν θα έχω μεταφορικό μέσο, και θα μπορώ να κάνω αποστάσεις με τα πόδια... Τώρα όσο για δουλειά δεν έχω κανένα πρόβλημα από το να ασχοληθώ πλένοντας πιάτα είτε σε κανένα αγρόκτημα... Έχω "μάθει" πως πληρώνουν αρκετά καλά. Τώρα όσον αφορά τις πρωτεύουσες σίγουρα έχετε δίκιο, αλλά δεν ξέρω τι άνθρωποι υπάρχουν (έχω πάρει από φόβο την Αθήνα).. Τα Αγγλικά τα μιλάω αρκετά καλά, αλλά σίγουρα τα Σκωτσέζικα είναι πολύ πιο δύσκολα, αλλά τι να κάνω, μια συνήθεια είναι. Μπορείτε να με βοηθήσετε??

  5. #5
    Εγγραφή
    24-01-2008
    Περιοχή
    Χαλάνδρι
    Ηλικία
    59
    Μηνύματα
    1.879
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    95/11 Mbps
    ISP
    Vodafone
    SNR / Attn
    10.3(dB) / 16.7(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Μην φοβάσαι τη μετακίνηση στις πόλεις, οι συγκοινωνίες είναι πα΄ρα πολύ καλύτερες από την Ελλάδα.

  6. #6
    Εγγραφή
    02-10-2012
    Μηνύματα
    0
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Ας τα πάρουμε από την αρχή, για να βγάλω διαβατήριο μπορώ και από την Αθήνα ή πρέπει να πάω από την περιοχή που είμαι??

  7. #7
    Εγγραφή
    29-12-2005
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    4.527
    Downloads
    18
    Uploads
    0
    ISP
    Inalan
    http://www.passport.gov.gr/

    εχει οτι χρειαζεσαι
    "Από την άλλη ακούω: ου δύνασθε Θεώ δουλεύειν και μαμωνά. […]. Οταν ένας πολιτισμός αφήνει το Θεό και βάζει το μαμωνά (παντού το βλέπομε) για ανώτατο αγαθό, summum bonum, καταλαβαίνετε τι πολιτισμός πρέπει να είναι αυτός. Διαλέξαμε, φαίνεται, τον πολιτισμό που μας άξιζε. […]"

    Ζ.Λορεντζάτος,
    COLLECTANEA

  8. #8
    Εγγραφή
    04-05-2008
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    1.379
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    HOL
    Router
    NetFaster WLAN 3
    SNR / Attn
    12(dB) / 11(dB)
    Επειδή μιλάς για φόβο ως πρωτεύουσες κτλ, έκανα μεταπτυχιακό 1 χρόνο Εδιμβούργο, μη φοβάσαι τίποτε, πιο ασφαλής από επαρχιακή δική μας πόλη!! (και μιλάω εντελώς σοβαρά...). Η Γλασκώβη έχει εγκληματικότητα, καμία σχέση. Τα Αγγλικά όντως είναι ένα θεματάκι γιατί η προφορά που έχουν και ο τρόπος που μιλάν είναι κάπως.. μου πήρε 2 μήνες να μπορώ να καταλάβω άνετα τι λεν (και είχα ήδη profficiency και άλλα..) αλλά όλα μια ιδέα είναι, συνηθίζεις τελικά και δεν αντιμετωπίζεις κανένα θέμα. Γενικά καλός κόσμος , όχι βέβαια στα πλαίσια τα ΚΑΛΑ τα δικά μας, το φιλόξενο του να σε πάρουν σπίτι τους π.χ. όπως σε κάποια μέρη ελλάδα, να σε κεράσουν κτλ, αλλά ευγενικοί, εξυπηρετικοί και σωστοί. Έχω χρόνια που πήγα βέβαια, αλλά συγκοινωνία βόλευε μια χαρά, πολλές γραμμές λεωφορείων, ήταν ακριβούτσικη (2-3 λίρες η διαδρομή) αλλά βγάζεις και μηνιαίες κάρτες και βολεύεται.. Το μόνο θέμα είναι ακριβή διαμονή γενικά, κόστος περίπου στα δικά μας τα πιο πολλά, αλλά κάποια πράγματα, π.χ. φαγητό έξω, ήταν ... στο Θεό!! (π.χ. πριν χρόνια μια μπριζόλα είχε 15 ευρώ σε εστιατόριο, όταν εδώ είχε 4 ακόμη..). Μαθαίνεις όμως και μαγείρεμα και γίνεσαι άρχοντας (που έτσι κι αλλιως από φαγητα δεν λεν και πολλά καλύτερα να μαγειρεύεις μόνος σου!)

  9. #9
    Εγγραφή
    17-04-2012
    Μηνύματα
    0
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Exclamation
    Καλησπέρα σας.

    Σκέφτομαι να μεταναστεύσω σε μία χώρα της Ευρώπης (η αλήθεια είναι ότι δυσκολεύομαι να αποφασίσω πού) και θα ήθελα να μου δώσετε μερικές πληροφορίες για να αποφασίσω τι θα κάνω από 'δω και πέρα.

    Ενδιαφερόμουν και για Γερμανία, αλλά μετά το είδα σχετικά πολύ δύσκολο να πάω προς τα εκεί και λόγω της γλώσσας τους και λόγω της ιδιοσυγκρασίας τους.

    Όσον αφορά τη δεύτερη μου επιλογή, είναι η Σκωτία και συγκεκριμένα το Εδιμβούργο, παρότι έχει κρύο και σκοτάδι το χειμώνα (δε με απασχολεί καθόλου αυτό), και γι'αυτό λέω να μετακινηθώ τελικά προς τα εκεί, δεδομένου ότι μιλάω τέλεια τα αγγλικά.


    Θα ήθελα να σας ρωτήσω μερικά πράγματα, δεδομένου ότι έχω ένα πρόβλημα ψυχικής υγείας (μείζονα κατάθλιψη) και παίρνω επίδομα αναπηρίας 313 ευρώ από την πρόνοια.

    1. Τι χρειάζεται να κάνω με το που θα πρωτοπάω στο Εδιμβούργο?? Θα πρέπει να πάω στον κοντινότερο δήμο για να κάνω εγγραφή?? Χρειάζεται να βγάλω διαβατήριο ή αρκεί μόνο η καινούργια ταυτότητα?? Γιατί σε κάποιους, από ό,τι διάβασα, δε χρειάστηκε να βγάλουν διαβατήριο.

    2. Μπορώ να λάβω επιπλέον ένα ΔΕΥΤΕΡΟ επίδομα αναπηρίας από τη Σκωτία χωρίς να έχω δουλέψει ή μάλλον δε γίνεται ούτε εκεί??

    3. Δεδομένου ότι πλέον είμαι ανίκανος για κάθε εργασία, χρειάζεται να βγάλω κανέναν άλλο αριθμό στη Σκωτία, όπως ΑΦΜ?? Θα μπορέσω να ζήσω μόνο με 313 ευρώ το μήνα από το επίδομα της Ελλάδας?? Αν ΔΕΝ ζητούσα καθόλου επίδομα αναπηρίας από τη Σκωτία και απλά πήγαινα και ζητούσα να μείνω μόνιμα εκεί, για βιοποριστικούς λόγους και ζώντας μόνο με το επίδομα από την Ελλάδα, θα με δεχόντουσαν??

    4. Ξέρετε μήπως ΑΝ υπάρχουν ξενώνες (hostels) στη Σκωτία και πόσο είναι το κόστος σε λίρες??
    Απ' ό,τι με πληροφόρησαν, στη Σκωτία το κόστος στο σούπερ μάρκετ είναι πάνω κάτω το ίδιο με την Ελλάδα και ότι σε ορισμένα ενοίκια συμπεριλαμβάνονται φως, νερό και τηλέφωνο. Ισχύει αυτό??

    5. Μπορεί κάποιος, με μία κάρτα ανάληψης μετρητών, να βγάζει λεφτά από ΑΤΜ στη Σκωτία και να γίνεται ταυτόχρονα η μετατροπή από ευρώ σε λίρες??.

    6. Πώς είναι οι Σκωτσέζοι?? Ευγενικοί?? Φιλικοί?? Φιλόξενοι?? Αντιμετωπίσατε ρατσισμό?? Η εγκληματικότητα πώς είναι?? Χαμηλή??


    Συγνώμη για τα τόσα πολλά ερωτήματα αλλά είμαι καρα-απογοητευμένος από την Ελλάδα και είναι θέμα επιβίωσης πλέον να σηκωθώ και να φύγω.


    Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων και συγνώμη για τη μεγάλη ανάρτησή μου.
    Δημήτρης

  10. #10
    Εγγραφή
    16-11-2009
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    7
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΒΑΡΚΙΖΑ
    Router
    Speedstream 3200 Siemens
    Δημήτρη καλή σου μέρα

    α) μπορείς να πας με την ταυτότητά σου αν το όνομά σου είναι με λατινικούς χαρακτήρες, δεν χρειάζεται διαβατήριο. Οπωσδήποτε θα πρέπει να πας σε κάποια αρχή δεν ξέρω αν είναι δήμος ή αστυνομία και να δηλώσεις τόπο διαμονής

    β) δεν νομίζω ότι μπορείς να παίρνεις 2 επιδόματα ταυτόχρονα σε 2 διαφορετικές χώρες. Αφού ο τόπος διαμονής σου θα είναι η Σκωτία θα πρέπει να ενημερώσεις τις ελληνικές αρχές και λογικά το επίδομα θα κοπεί. Το πρόβλημα είναι ότι για να πάρεις άδεια διαμονής στη Σκωτία χωρίς να εργάζεσαι, ως αλλοδαπός έστω ως μέλος της ΕΕ, θα πρέπει να αποδείξεις οτι υπάρχει κάποιος άνθρωπος που να καλύπτει τα έξοδά σου, το ενοίκιο, ή ότι τα δικά σου εισοδήματα είναι αρκετά (τραπεζικοί λογαριασμοί) ώστε να μπορέσεις να επιβιώνεις στην Σκωτία χωρίς να χρειαστεί να προσφύγεις στις κοινωνικές υπηρεσίες.

    Τέλος, ναι. θα μπορείς να κάνεις ανάληψη με την δική σου κάρτα από οποιαδήποτε τράπεζα και το ΑΤΜ θα σε ρωτάει πόσες λίρες θέλεις να κάνεις ανάληψη και θα σου δίνει λίρες, αλλά το επίδομα που λαβαίνεις δεν θα σε φτάνει ούτε για καφέ στη Σκωτία.

    Αυτό είναι το θέμα δυστυχώς, δεν μπορούμε να πάμε σε άλλη χώρα ανεξάρτητα αν είμαστε σε θέση να εργαστούμε ή όχι και να παρουσιαστούμε στην τοπική πρόνοια και να τους πούμε "γεια σας, ήρθα από την Ελλάδα, δεν έχω εργασία, δώστε μου επίδομα ανεργίας" ή "γειά σας, στην Ελλάδα έχω επίδομα λόγω ασθένειας, ήρθα να ζήσω εδώ επειδή μου αρέσει, αναλάβετε εσείς την διατροφή/διαμονή μου".

    Θα πρέπει να έχεις κάποιον συγγενή/φίλο που μένει εξωτερικό μόνιμα ο οποίος θα μπορεί να σε φιλοξενήσει. Αν το έχεις αυτό, ίσως τότε η Σκωτία και οποιαδήποτε άλλη χώρα να θελήσει να σου δώσει όποια επιδόματα δικαιούσαι.

    Μπορείς να πας να ρωτήσεις στο Βρετανικό προξενείο, μακάρι να κάνω λάθος, εκεί θα σου πουν σίγουρα

  11. #11
    Εγγραφή
    05-09-2005
    Περιοχή
    Belfast, Northern Ireland
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    3.164
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/72
    ISP
    Sky
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dempap Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα σας.

    Σκέφτομαι να μεταναστεύσω σε μία χώρα της Ευρώπης (η αλήθεια είναι ότι δυσκολεύομαι να αποφασίσω πού) και θα ήθελα να μου δώσετε μερικές πληροφορίες για να αποφασίσω τι θα κάνω από 'δω και πέρα.

    Ενδιαφερόμουν και για Γερμανία, αλλά μετά το είδα σχετικά πολύ δύσκολο να πάω προς τα εκεί και λόγω της γλώσσας τους και λόγω της ιδιοσυγκρασίας τους.

    Όσον αφορά τη δεύτερη μου επιλογή, είναι η Σκωτία και συγκεκριμένα το Εδιμβούργο, παρότι έχει κρύο και σκοτάδι το χειμώνα (δε με απασχολεί καθόλου αυτό), και γι'αυτό λέω να μετακινηθώ τελικά προς τα εκεί, δεδομένου ότι μιλάω τέλεια τα αγγλικά.


    Θα ήθελα να σας ρωτήσω μερικά πράγματα, δεδομένου ότι έχω ένα πρόβλημα ψυχικής υγείας (μείζονα κατάθλιψη) και παίρνω επίδομα αναπηρίας 313 ευρώ από την πρόνοια.

    1. Τι χρειάζεται να κάνω με το που θα πρωτοπάω στο Εδιμβούργο?? Θα πρέπει να πάω στον κοντινότερο δήμο για να κάνω εγγραφή?? Χρειάζεται να βγάλω διαβατήριο ή αρκεί μόνο η καινούργια ταυτότητα?? Γιατί σε κάποιους, από ό,τι διάβασα, δε χρειάστηκε να βγάλουν διαβατήριο.

    2. Μπορώ να λάβω επιπλέον ένα ΔΕΥΤΕΡΟ επίδομα αναπηρίας από τη Σκωτία χωρίς να έχω δουλέψει ή μάλλον δε γίνεται ούτε εκεί??

    3. Δεδομένου ότι πλέον είμαι ανίκανος για κάθε εργασία, χρειάζεται να βγάλω κανέναν άλλο αριθμό στη Σκωτία, όπως ΑΦΜ?? Θα μπορέσω να ζήσω μόνο με 313 ευρώ το μήνα από το επίδομα της Ελλάδας?? Αν ΔΕΝ ζητούσα καθόλου επίδομα αναπηρίας από τη Σκωτία και απλά πήγαινα και ζητούσα να μείνω μόνιμα εκεί, για βιοποριστικούς λόγους και ζώντας μόνο με το επίδομα από την Ελλάδα, θα με δεχόντουσαν??

    4. Ξέρετε μήπως ΑΝ υπάρχουν ξενώνες (hostels) στη Σκωτία και πόσο είναι το κόστος σε λίρες??
    Απ' ό,τι με πληροφόρησαν, στη Σκωτία το κόστος στο σούπερ μάρκετ είναι πάνω κάτω το ίδιο με την Ελλάδα και ότι σε ορισμένα ενοίκια συμπεριλαμβάνονται φως, νερό και τηλέφωνο. Ισχύει αυτό??

    5. Μπορεί κάποιος, με μία κάρτα ανάληψης μετρητών, να βγάζει λεφτά από ΑΤΜ στη Σκωτία και να γίνεται ταυτόχρονα η μετατροπή από ευρώ σε λίρες??.

    6. Πώς είναι οι Σκωτσέζοι?? Ευγενικοί?? Φιλικοί?? Φιλόξενοι?? Αντιμετωπίσατε ρατσισμό?? Η εγκληματικότητα πώς είναι?? Χαμηλή??


    Συγνώμη για τα τόσα πολλά ερωτήματα αλλά είμαι καρα-απογοητευμένος από την Ελλάδα και είναι θέμα επιβίωσης πλέον να σηκωθώ και να φύγω.


    Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων και συγνώμη για τη μεγάλη ανάρτησή μου.
    Δημήτρης
    Για να μπορέσεις να κάνεις οτιδήποτε όσον αφορά τη διαβίωση σου, δηλαδή το να πάρεις αριθμό μητρώου ασφάλισης και να ανοίξεις λογαριασμό στην τράπεζα, θα πρέπει να έχεις διεύθυνση μόνιμης κατοικίας με λογαριασμό στο όνομα σου και βεβαίωση εργοδότη πως εργάζεσαι στην εταιρία + τα μισθολογικά σου.

    Στο Εδιμβούργο, ενώ έχει χαμηλό κόστος διαβίωσης σε σχέση πχ με πόλεις της Αγγλίας, τα 313 ευρώ δε σε φτάνουν για να περάσεις ούτε 10-15 ημέρες. Πόσο μάλλον αν δίνεις γύρω στα 20 ευρώ τη μέρα σε κάποιο hostel. (σε αυτό να υπολογίσεις και την πολύ κακή ισοτιμία που έχει το ευρώ με τη λίρα αυτή την περίοδο).

    Τα all inclusive ενοίκια, δηλαδή αυτά που περιλαμβάνουν τους λογαριασμούς, απευθύνονται κυρίως σε φοιτητές. Οι τιμές όμως σε τέτοιες περιπτώσεις (όπου μοιράζεσαι το σπίτι με άλλα 2-3-4 άτομα κυμαίνονται στις 400-500 λίρες για τον κάθε ένα).

    Οι Σκωτσέζοι είναι ευγενικότατοι και εξυπηρετικοί, αλλά πολύ τυπικοί και κλειστοί σε προσωπικό επίπεδο.

    Τις απορίες σου πάντως θα ήταν καλύτερο να τις θέσεις στην πρεσβεία έστω με κάποιο email.

  12. #12
    Εγγραφή
    27-02-2008
    Μηνύματα
    1.451
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    Cable
    Δράττομαι της ευκαιρίας να τονίσω κάποια πράγματα.

    Δεν μπορεί να διαννοηθεί κάποιος την επιρροή του κακού καιρου, του διαφορετικού (μην πω κακού, αλλά σίγουρα διαφορετικού!) φαγητού και της διαφορετικής ιδιοσυγκρασίας των γηγενών (ιδιαίτερα Βορειοευρωπαίων) στην ποιότητα ζωής των περισσότερων Ελλήνων που ξενιτεύονται.

    Ειδικά αν κάποιος δεν το έχει ξανααντιμετωπίσει λόγω σπουδών, δουλειάς κτλ. είναι κάτι που όσο κι αν σου το λένε, μόνο αν το βιώσεις μπορείς να διαπιστώσεις ο ίδιος αν το αντέχεις.

    Αν δε μεταναστεύσεις και σε μεγαλύτερη ηλικία (<30) το αντιμετωπίζεις σε ακόμα μεγαλύτερο βαθμό.

    Μάλιστα το βλέπω και σε άτομα που πάνε στο εξωτερικό με πτυχία και έχοντας βρει εργασία εκεί, δεν μπορώ να φανταστώ τις δυσκολίες κάποιου που θα πάει ως ανειδίκευτος εργάτης, χωρίς κάποιο οικονομικό υπόβαθρο κτλ.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Nozomi : 28-05-15 στις 13:40.

  13. #13
    Εγγραφή
    16-01-2008
    Περιοχή
    Dublin
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    942
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    Cable
    ISP
    UPC
    Ειλικρινής απορία: Αφού δε μπορείς να εργαστείς ούτε να πάρεις έξτρα επίδομα από εκεί, ποιος ο λόγος να πας σε χώρα που και είναι πιο ακριβή και δεν έχει και καλό καιρό (επιβαρύνει την κατάθλιψη)?
    Αν είναι απλά για να φύγεις από Ελλάδα, εγώ θα κοιτούσα προς Καμπότζη, Βιετνάμ κτλ.
    Υπογραφή

  14. #14
    Εγγραφή
    27-02-2008
    Μηνύματα
    1.451
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    Cable
    Ταϋλάνδη φίλε μου.
    Το καλύτερο αντίδοτο στην κατάθλιψη.
    Το πρόβλημα είναι ότι και εκεί με 300άρα δεν την βγάζεις. Με κανά 1000άρικο όμως θα είσαι άρχοντας.
    Θα μου πεις αν διέθετες 1000άρικο δεν θα ξενιτεύοσουν, θα άραζες σε μια ελληνική παραλία...

  15. #15
    Εγγραφή
    17-04-2012
    Μηνύματα
    0
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Καλησπέρα και πάλι και ευχαριστώ για το ενδιαφέρον και τις απαντήσεις σας.
    Συγνώμη αν παρεξηγήθηκα σε μερικά από τα λεγόμενά μου...

    Μπορεί να σας φανούν λίγο περίεργα αυτά που θα σας γράψω παρακάτω, αλλά, δυστυχώς ή ευτυχώς, έτσι είναι ο χαρακτήρας και η ιδιοσυγκρασία μου.

    Μερικοί λόγοι για τους οποίους θέλω να φύγω είναι οι εξής:

    1. Καταρχήν, δεν μπορώ καθόλου να κυκλοφορήσω στο κέντρο της Αθήνας, όπου και μένω, λόγω υψηλής εγκληματικότητας. Δεν μπορώ να αλλάξω και περιοχή, γιατί αφενός και έχω δικό μου σπίτι στο κέντρο (ευτυχώς) και αφετέρου δεν έχω λεφτά να πληρώσω νοίκια στο επόμενο. Σκέφτηκα να πάω να μείνω επαρχία, αλλά από ό,τι μου έχουν πει κάποιοι που φύγανε από την Αθήνα, δεν τους άρεσε ιδιαίτερα...
    2. Εκτός από την εγκληματικότητα, στην Ελλάδα φοβάμαι και τον ίσκιο μου και σε άλλα θέματα. Την έχω πατήσει πολλές φορές από δήθεν σωτήρες, στους οποίους στράφηκα για τα προβλήματά μου (και όχι μόνο τα ψυχολογικά), με αποτέλεσμα να βρεθώ ζημιωμένος και ακόμα σε χειρότερη κατάσταση.
    3. Κάθε φορά που μπαίνω στο λεωφορείο, φοβάμαι μήπως στριμωχθώ μέσα σαν σαρδέλα, μήπως με κάνει ρεζίλι ο κόσμος και ο οδηγός, μήπως μπει κανένας ελεγκτής και με αγριεμένο ύφος με ξεφτιλίσει μπροστά σε όλους που δεν έχω λεφτά να πληρώσω το εισιτήριό μου.
    4. Σιχάθηκα τον τρόπο που με αντιμετώπιζαν όλα αυτά τα χρόνια οι άνθρωποι στην Ελλάδα, λες και ήμουν κανένας τρελός ή ψυχοπαθής ή βρομύλος. Είτε οι καθηγητές στο πανεπιστήμιο, είτε γενικά ο έξω κόσμος, είτε, είτε κλπ... Κι όμως πιο καθαρός και πιο τίμιος στην ψυχή και στο σώμα, από αυτούς τουλάχιστον, δεν νομίζω ότι υπήρχε.
    5. Η αλήθεια είναι ότι ζω μόνο με το επίδομα αναπηρίας, το οποίο δεν μου φτάνει καθόλου για να ζήσω. Και θεώρησα πηγαίνοντας σε μία άλλη χώρα, της οποίας τη γλώσσα μιλάω σχετικά καλά, ότι θα μπορούσα να βοηθηθώ και στην καθημερινότητά μου, μέσω της συναναστροφής με άλλους καλύτερους ανθρώπους αλλά και στη σίτιση, αφού μου είπανε ότι στη Σκωτία, το σούπερ μάρκετ είναι σαφώς φθηνότερο από αυτό της Ελλάδας.

    Αν έκανα κάπου λάθος ή αν μου είπανε κάτι λάθος και δεν κατάλαβα καλά, δεν το ξέρω ακόμα.
    Το μόνο που ξέρω είναι ότι θέλω να φύγω από εδώ, όσο το δυνατόν γρηγορότερα...

    Έστω, παρότι μου είναι αδύνατον να το κάνω, ακόμα και σαν οδοκαθαριστής να δουλέψω στην αρχή, χωρίς να το λέω επ' ουδενί για να μειώσω κάποιον που δουλεύει έτσι, μέχρις ότου πάρω κάποια ένσημα, για να μπορέσω να πάρω και ένα καλύτερο επίδομα στην πορεία.

    Είμαι πραγματικά σε απελπισία, είμαι μπερδεμένος και δεν ξέρω τι να κάνω πια.

Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 37
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-10-12, 00:11
  2. Μηνύματα: 15
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-10-10, 03:00
  3. Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-10-10, 17:59
  4. Μηνύματα: 30
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-04-08, 11:30
  5. Μηνύματα: 33
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-09-07, 22:14

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας