Σελ. 30 από 330 ΠρώτηΠρώτη ... 1020252829303132354050 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 436-450 από 4947
  1. #436
    Εγγραφή
    17-01-2004
    Περιοχή
    L. A.
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    4.516
    Downloads
    27
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49.996/4.981
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - Δ. ΜΕΓΑΡΟ
    Router
    ZTE h168n
    SNR / Attn
    10(dB) / 8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Διαβάζοντάς τα από χθες όλα έχω να πω ένα μπράβο στον Οβελίξ που κάθετε και γράφει κατεβατά και τα βάζει όλα στη σωστή τους διάσταση, ανοίγοντας δε και τα μάτια κάποιων που δεν έχουν ιδέα για το τι πραγματικά συμβαίνει στην περιοχή και μάλιστα με πλήρη αντικειμενικότητα!
    Γιατί πάντα η αλήθεια έχει πολλές πλευρές και πρέπει να τις εξετάζουμε όλες, χωρίς χρωματιστά γυαλιά
    Οία η Ηώ, ω Υιέ αεί Ει

  2. #437
    Εγγραφή
    11-04-2007
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    729
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    12288/1024
    ISP
    OTEnet
    Router
    netgear 834G v2
    SNR / Attn
    9(dB) / 21(dB)
    Μπορεί να ενδιαφέρουν οι αναλύσεις εδώ:
    http://www.brookings.edu/blogs/brook...hamas-conflict

    Ν.Φ.
    Unterseeboot Kapitan von Schooten die Fischen in der Barrel

  3. #438
    Εγγραφή
    08-04-2009
    Περιοχή
    Οδός Λένορμαν
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    65
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    ISP
    Tellas
    Οι Παλαιστίνιοι έχουν όλα τα δικαιώματα στην περιοχή επειδή είναι δική τους οι Ισραηλίτες είναι οι κατακτητές εμείς σαν Έλληνες υποστηρίζουμε αναμφισβήτητα τους Παλαιστήνιους αλλά τα γεγονότα δεν μας επιτρέπουν να ασχοληθούμε σοβαρά με το θέμα.

  4. #439
    Εγγραφή
    11-01-2004
    Περιοχή
    sector 900
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    344
    Downloads
    35
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ


    - Ισραηλινός έποικος προς Παλαιστίνιους αγρότες: Ακούστε, οι πατεράδες μου είναι ο Αβραάμ, ο Ισαάκ και ο Ιακώβ. Ακούστε με. Σύντομα, θα έρθει ο Μεσσίας. Όπου να 'ναι, έρχεται. Το καταλαβαίνετε καλά. Το γράφει και το Κοράνι. Όταν έρθει ο Μεσσίας, εσείς θα είστε δούλοι μας. Βλέπεις αυτό το τελετουργικό κρόσι; Ναι, μόνο αν το θελήσουμε...

    - Παλαιστίνιος αγρότης #1: Αυτή εδώ είναι η γη μας...
    - Έποικος: Μόνο αν το θελήσουμε. (Προς κάμεραμαν): Shalom Aleichem. Μπορείς να τραβήξεις. Έλα πιο κοντά. Πολύ ωραία. Γεια σου. Του είπα: Θέλετε ψωμί, και μεις θέλουμε ψωμί. Για να γίνει λοιπόν σωστά αυτό, θα σπείρω εγώ το μισό και αυτός το άλλο μισό. Τι νομίζεις;
    - Κάμεραμαν: Όχι, όχι.
    - Έποικος: Γιατί όχι;
    - Κάμεραμαν: Γιατί η γη είναι δική μας.
    -Έποικος: Η γη του Ισραήλ δόθηκε από το Θεό στον Αβραάμ, τον Ισαάκ και τον Ιακώβ. Και μεις είμαστε ο λαός του Ισραήλ, οι γιοί του Ιακώβ. Με τη θέλησή Του μας την έδωσε, ήταν θέλησή Του. Όταν έρθει ο Μεσσίας, ο γιός του Δαυίδ, όλοι εσείς --τράβα τους όλους εδώ-- θα είστε όλοι δούλοι μας. Αν είστε άξιοι, αν συμπεριφερθείτε σωστά. Βλέπετε αυτό το κρόσι; Πιάνετε αυτό το κρόσι και ξέρετε ότι είναι η αλήθεια. Οπότε για τώρα, όλα θα είναι ήρεμα. Θέλω εγώ να σπείρω το μισό, σπέρνετε εσείς το μισό. Εντάξει;
    - Παλαιστίνιος αγρότης #1: Λες ότι είμαστε δούλοι σας.
    - Έποικος: Όχι τώρα, στο μέλλον. Στο μέλλον, όταν έρθει ο Μεσσίας, θα είσαστε δούλοι μας.
    - Παλαιστίνιος αγρότης #1: Αλλά στο Κοράνι, δεν το λέει αυτό.
    - Έποικος: Ξέρεις πολύ καλά ότι όλα προέρχονται απ' τη Βίβλο.
    - Αγρότης #1: Εσείς τη γράψατε τη Βίβλο. Εμάς το Κοράνι μας το έδωσε ο Θεός. [Διακόπτεται]. Μίλησες ήδη. Άσε και μένα να μιλήσω. Τη Βίβλο τη γράψατε μόνοι σας.
    - Έποικος: Όχι. Ο Μωυσής την πήρε απ' το Θεό. Άκου, παίρνεις τη μισή γη, παίρνω τη μισή. Έχω τσουβάλια σιτάρι. Θέλω και ψωμί.
    - Αγρότης #1: Μα αυτή είναι η γη του πατέρα μου. Δε μπορώ να σ' αφήσω να φυτέψεις εδώ.
    - Αγρότης #2: Όλοι σας λέτε: ειρήνη, ειρήνη. Έχετε χώρα, πηγαίνετε εκεί.
    - Έποικος: Αυτή είναι η γη μας, εδώ. Εδώ.
    - Αγρότης #2: Δεν είναι αλήθεια αυτό. Δεν είναι η γη σας. Ποιος το λέει ότι είναι η γη σας;
    - Αγρότης #1: Θες να μιλήσω πιο αργά; Θέλετε ψωμί; Το πουλάμε το ψωμί. Αυτό είναι.
    - Έποικος: Θέλω να φτιάξω ψωμί εδώ.
    - Αγρότης #1: Εδώ; Δεν μπορείς να το κάνεις εδώ.
    - Έποικος: Πριν δέκα χρόνια δεν ήσουν εδώ.
    - Αγρότης #1: Τώρα πάμε και εκεί πάνω. Αυτή είναι η ζωή μας. Έχτισες εδώ. Γιατί;
    - Έποικος: Επειδή αυτή είναι η γη μου.
    - Αγρότης #1: Από πού την πήρες;
    - Έποικος: Σου είπα ήδη. Ο Θεός την έδωσε στον Αβραάμ, τον Ισαάκ, και τον Ιακώβ. Ο Θεός τους την έδωσε. Μπορείς να το μεταφέρεις αυτό σε όποιον θες.
    - Αγρότης #2: Αυτός ο άνθρωπος εδώ είναι 70, 80 χρονών. Θα μιλάει και θα μεταφράζω.
    [ο γεροντότερος μιλά αραβικά]
    - Έποικος: Εβραϊκά. Μίλα Εβραϊκά. Θέλω το μισό. Θέλουμε και μεις ψωμί. Να πας στο χωριό σου. Έχεις γη εκεί. Ελιές. Όλη αυτή την ώρα που τραβάτε το παίζετε φτωχοί.
    - Γέρος: Από πού είσαι; Από πού είναι ο πατέρας σου;
    - Έποικος: Από δω.
    - Γέρος: Απ' την Αμερική.
    - Έποικος: Την Αμερική; Τη Ναμπλούς. Ο Άγιος Ιωσήφ είναι ο πατέρας μου. Ναι, είναι. Ξέρεις πολύ καλά. Ακόμα και ο πατέρας σου σού είπε, όταν έρθουν οι Εβραίοι, να τους δώσετε τη γη σας. Γιατί οι Εβραίοι είναι τα παιδιά του Θεού. Πρέπει να το πεις στα παιδιά σου. Σας δίνω μια ειδική ανακοίνωση:
    - Κάμεραμαν: Όχι, δεν είναι αλήθεια.

    Meet ... the Messiah!
    - Έποικος: Για να μη λέτε ότι δεν σας προειδοποιήσαμε. Όπου να ναι, θα έρθει ο βασιλιάς Μεσσίας. Και όταν έρθει ο Μεσσίας --και αυτό είναι αλήθεια-- θα φυσήξει μια μεγάλη σάλπιγγα και η γη θα τρέμει. Και καθώς η γη θα τρέμει, θα εμφανιστεί ο Θεός. Και σεις, αν το θέλουμε εμείς, θα γίνετε δούλοι μας. Μόνο αν σας θέλουμε. Τώρα δε θέλουμε προβλήματα. Οπότε λέμε: θέλετε ψωμί, θέλουμε ψωμί. Οπότε θα σπείρουμε το μισό κι αυτό είναι.
    - Αγρότης #1: Τότε να σας δώσουμε ψωμί. Αλλά αυτή είναι η γη μας. Αυτή δε μπορούμε να τη δώσουμε.
    - Αγρότης #2: Άκου φίλε μου: Πρέπει να έχουμε ειρήνη, δύο κράτη. Πήγαινε στη χώρα σου και φτιάξε εκεί ψωμί.
    - Έποικος: Η χώρα μου είναι εδώ. Η γη του Ισραήλ είναι εδώ.
    - Αγρότης #1: Δεν είναι αλήθεια αυτό. Η γη είναι του πατέρα μου.
    - Έποικος: Δεν είναι του πατέρα σου.
    - Αγρότης #1: Μα έχω τα χαρτιά να στο αποδείξω.
    - Έποικος: Αυτή η γη είναι δική μας, είναι των Εβραίων. Το ξέρεις πολύ καλά.
    - Αγρότης #1: Φαίνεται δεν ξέρεις.
    - Έποικος: Λοιπόν, στο είπα με τον καλό τρόπο, ειρηνικά. Από δω παίρνεις το μισό, παίρνω το μισό.
    - Αγρότης #2: Πώς θα το κάνουμε αυτό; Γιατί να τη μοιράσουμε τη γη;
    - Έποικος: Δίκαιο έχεις. Έπρεπε να είναι όλη δική μας.
    - Αγρότης #2: Αν είναι δική σου η γη, πώς και είσαι τόσο γενναιόδωρος και μας δίνεις τη μισή; Γιατί δεν μας λες απλά να φύγουμε;
    - Έποικος: Παραβαίνετε τη θέληση του Θεού. Ο Θεός θέλει να μας δώσετε τη γη. Αλλά την κρατάτε. Και κινηματογραφείτε αυτήν την υποτιθέμενη δυστυχία σας. Έχετε γη στη Σαουδική Αραβία, στη Συρία, στο Λίβανο.
    - Αγρότης #2: Και σεις έχετε γη σ' όλο τον κόσμο: στη Συρία, το Ιράκ, την Ιορδανία. Να πας από εκεί που ήρθες. Όχι να έρχεσαι εδώ και να μου λες ότι είναι δική σου η πατρίδα.
    - Έποικος: Δική μας είναι η γη. Είναι η γη του Ισραήλ, είτε σας αρέσει, είτε όχι.
    - Αγρότης #2: Άκου φίλε. Θα συμπεριφερθούμε ειρηνικά τώρα, ναι; Τη μισή μας χώρα σας τη δώσαμε ήδη. Τώρα θέλετε και την άλλη μισή;
    - Έποικος: Εκεί, στο Γιασούφ έχει και κει καλή γη. Γιατί δεν πάτε εκεί;
    - Αγρότης #2: Και κει δουλεύουμε.
    - Έποικος: Όχι. Λες ψέματα.
    - Αγρότης #2: Πήγες στο Γιασούφ και είδες;
    - Έποικος: Ναι.
    - Αγρότης #1: Πότε πήγες στο Γιασούφ να δεις;
    - Έποικος: Εκεί, κοντά στην είσοδο στο χωριό υπάρχει μια μεγάλη περιοχή.
    - Αγρότης #2: Δεν μπορούμε να καλλιεργήσουμε εκεί, δεν είναι κατάλληλα.
    - Έποικος: Εκεί που είναι η πηγή, έχει μια μεγάλη επίπεδη περιοχή.
    - Αγρότης #1: Πώς μπήκες εσύ στο Γιασούφ;
    - Έποικος: Εκεί μένω. Εδώ είναι η γη του Ισραήλ. Όπου θέλω πάω.
    - Αγρότης #1: Πότε πήγες στο Γιασούφ; Πώς μπήκες μέσα;
    - Έποικος: Τι εννοείς; Τι ερώτηση είναι αυτή;
    - Αγρότης #1: Αυτή είναι η γη του πατέρα μου. Το είπα χίλιες φορές.
    - Έποικος: Οπότε θα στο εξηγήσω άλλη μία. Αυτή είναι δική μου γη. Μπορείς να κρατιέσαι απ' τη γη με όλη σου τη δύναμη, και να το παίζεις δυστυχής μπροστά στην κάμερα. Κάνεις ό,τι θέλεις. Αλλά όχι για πολύ. Όταν έρθει ο Μεσσίας, θα ρθείτε σε μας και θα παρακαλάτε.
    - Αγρότης #1: Όταν γίνει αυτό, θα δούμε τι θα κάνουμε. Θα κάτσουμε να το συζητήσουμε.
    - Έποικος: Όχι, δεν θα κάτσουμε.
    - Αγρότης #1: Θα κάτσουμε να το συζητήσουμε.
    - Έποικος: Εντάξει. Τώρα θέλω να οργώσω με το τρακτέρ. Πες μου ποιο μισό θα καλλιεργήσω εγώ και ποιο εσύ. Ποιο μισό, από δω ή από κει;
    Παράθεση Παράθεση Posted from Android app

  5. #440
    Εγγραφή
    31-05-2006
    Περιοχή
    Στο σπίτι του Θόδωρα
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    3.453
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    Χίλια/Χίλια
    ISP
    INALAN
    Router
    UniFi Express
    Israel in a nutshell
    You thought there would be a funny slogan here.
    You just fell for one of my classical pranks.
    Bazinga

  6. #441
    Εγγραφή
    11-01-2004
    Περιοχή
    sector 900
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    344
    Downloads
    35
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Και που αυτός είναι μόνος του και χωρίς στρατό.....

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nfotis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μπορεί να ενδιαφέρουν οι αναλύσεις εδώ:
    http://www.brookings.edu/blogs/brook...hamas-conflict

    Ν.Φ.
    Οκ ξέρεις τι δείχνεις? think tank της αμερικανικής εξωτερικής πολιτικής.

  7. #442
    Εγγραφή
    04-02-2009
    Ηλικία
    33
    Μηνύματα
    1.486
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    2048/256
    ISP
    Cyta Hellas
    Spoiler:
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από JOTE Εμφάνιση μηνυμάτων


    - Ισραηλινός έποικος προς Παλαιστίνιους αγρότες: Ακούστε, οι πατεράδες μου είναι ο Αβραάμ, ο Ισαάκ και ο Ιακώβ. Ακούστε με. Σύντομα, θα έρθει ο Μεσσίας. Όπου να 'ναι, έρχεται. Το καταλαβαίνετε καλά. Το γράφει και το Κοράνι. Όταν έρθει ο Μεσσίας, εσείς θα είστε δούλοι μας. Βλέπεις αυτό το τελετουργικό κρόσι; Ναι, μόνο αν το θελήσουμε...

    - Παλαιστίνιος αγρότης #1: Αυτή εδώ είναι η γη μας...
    - Έποικος: Μόνο αν το θελήσουμε. (Προς κάμεραμαν): Shalom Aleichem. Μπορείς να τραβήξεις. Έλα πιο κοντά. Πολύ ωραία. Γεια σου. Του είπα: Θέλετε ψωμί, και μεις θέλουμε ψωμί. Για να γίνει λοιπόν σωστά αυτό, θα σπείρω εγώ το μισό και αυτός το άλλο μισό. Τι νομίζεις;
    - Κάμεραμαν: Όχι, όχι.
    - Έποικος: Γιατί όχι;
    - Κάμεραμαν: Γιατί η γη είναι δική μας.
    -Έποικος: Η γη του Ισραήλ δόθηκε από το Θεό στον Αβραάμ, τον Ισαάκ και τον Ιακώβ. Και μεις είμαστε ο λαός του Ισραήλ, οι γιοί του Ιακώβ. Με τη θέλησή Του μας την έδωσε, ήταν θέλησή Του. Όταν έρθει ο Μεσσίας, ο γιός του Δαυίδ, όλοι εσείς --τράβα τους όλους εδώ-- θα είστε όλοι δούλοι μας. Αν είστε άξιοι, αν συμπεριφερθείτε σωστά. Βλέπετε αυτό το κρόσι; Πιάνετε αυτό το κρόσι και ξέρετε ότι είναι η αλήθεια. Οπότε για τώρα, όλα θα είναι ήρεμα. Θέλω εγώ να σπείρω το μισό, σπέρνετε εσείς το μισό. Εντάξει;
    - Παλαιστίνιος αγρότης #1: Λες ότι είμαστε δούλοι σας.
    - Έποικος: Όχι τώρα, στο μέλλον. Στο μέλλον, όταν έρθει ο Μεσσίας, θα είσαστε δούλοι μας.
    - Παλαιστίνιος αγρότης #1: Αλλά στο Κοράνι, δεν το λέει αυτό.
    - Έποικος: Ξέρεις πολύ καλά ότι όλα προέρχονται απ' τη Βίβλο.
    - Αγρότης #1: Εσείς τη γράψατε τη Βίβλο. Εμάς το Κοράνι μας το έδωσε ο Θεός. [Διακόπτεται]. Μίλησες ήδη. Άσε και μένα να μιλήσω. Τη Βίβλο τη γράψατε μόνοι σας.
    - Έποικος: Όχι. Ο Μωυσής την πήρε απ' το Θεό. Άκου, παίρνεις τη μισή γη, παίρνω τη μισή. Έχω τσουβάλια σιτάρι. Θέλω και ψωμί.
    - Αγρότης #1: Μα αυτή είναι η γη του πατέρα μου. Δε μπορώ να σ' αφήσω να φυτέψεις εδώ.
    - Αγρότης #2: Όλοι σας λέτε: ειρήνη, ειρήνη. Έχετε χώρα, πηγαίνετε εκεί.
    - Έποικος: Αυτή είναι η γη μας, εδώ. Εδώ.
    - Αγρότης #2: Δεν είναι αλήθεια αυτό. Δεν είναι η γη σας. Ποιος το λέει ότι είναι η γη σας;
    - Αγρότης #1: Θες να μιλήσω πιο αργά; Θέλετε ψωμί; Το πουλάμε το ψωμί. Αυτό είναι.
    - Έποικος: Θέλω να φτιάξω ψωμί εδώ.
    - Αγρότης #1: Εδώ; Δεν μπορείς να το κάνεις εδώ.
    - Έποικος: Πριν δέκα χρόνια δεν ήσουν εδώ.
    - Αγρότης #1: Τώρα πάμε και εκεί πάνω. Αυτή είναι η ζωή μας. Έχτισες εδώ. Γιατί;
    - Έποικος: Επειδή αυτή είναι η γη μου.
    - Αγρότης #1: Από πού την πήρες;
    - Έποικος: Σου είπα ήδη. Ο Θεός την έδωσε στον Αβραάμ, τον Ισαάκ, και τον Ιακώβ. Ο Θεός τους την έδωσε. Μπορείς να το μεταφέρεις αυτό σε όποιον θες.
    - Αγρότης #2: Αυτός ο άνθρωπος εδώ είναι 70, 80 χρονών. Θα μιλάει και θα μεταφράζω.
    [ο γεροντότερος μιλά αραβικά]
    - Έποικος: Εβραϊκά. Μίλα Εβραϊκά. Θέλω το μισό. Θέλουμε και μεις ψωμί. Να πας στο χωριό σου. Έχεις γη εκεί. Ελιές. Όλη αυτή την ώρα που τραβάτε το παίζετε φτωχοί.
    - Γέρος: Από πού είσαι; Από πού είναι ο πατέρας σου;
    - Έποικος: Από δω.
    - Γέρος: Απ' την Αμερική.
    - Έποικος: Την Αμερική; Τη Ναμπλούς. Ο Άγιος Ιωσήφ είναι ο πατέρας μου. Ναι, είναι. Ξέρεις πολύ καλά. Ακόμα και ο πατέρας σου σού είπε, όταν έρθουν οι Εβραίοι, να τους δώσετε τη γη σας. Γιατί οι Εβραίοι είναι τα παιδιά του Θεού. Πρέπει να το πεις στα παιδιά σου. Σας δίνω μια ειδική ανακοίνωση:
    - Κάμεραμαν: Όχι, δεν είναι αλήθεια.

    Meet ... the Messiah!
    - Έποικος: Για να μη λέτε ότι δεν σας προειδοποιήσαμε. Όπου να ναι, θα έρθει ο βασιλιάς Μεσσίας. Και όταν έρθει ο Μεσσίας --και αυτό είναι αλήθεια-- θα φυσήξει μια μεγάλη σάλπιγγα και η γη θα τρέμει. Και καθώς η γη θα τρέμει, θα εμφανιστεί ο Θεός. Και σεις, αν το θέλουμε εμείς, θα γίνετε δούλοι μας. Μόνο αν σας θέλουμε. Τώρα δε θέλουμε προβλήματα. Οπότε λέμε: θέλετε ψωμί, θέλουμε ψωμί. Οπότε θα σπείρουμε το μισό κι αυτό είναι.
    - Αγρότης #1: Τότε να σας δώσουμε ψωμί. Αλλά αυτή είναι η γη μας. Αυτή δε μπορούμε να τη δώσουμε.
    - Αγρότης #2: Άκου φίλε μου: Πρέπει να έχουμε ειρήνη, δύο κράτη. Πήγαινε στη χώρα σου και φτιάξε εκεί ψωμί.
    - Έποικος: Η χώρα μου είναι εδώ. Η γη του Ισραήλ είναι εδώ.
    - Αγρότης #1: Δεν είναι αλήθεια αυτό. Η γη είναι του πατέρα μου.
    - Έποικος: Δεν είναι του πατέρα σου.
    - Αγρότης #1: Μα έχω τα χαρτιά να στο αποδείξω.
    - Έποικος: Αυτή η γη είναι δική μας, είναι των Εβραίων. Το ξέρεις πολύ καλά.
    - Αγρότης #1: Φαίνεται δεν ξέρεις.
    - Έποικος: Λοιπόν, στο είπα με τον καλό τρόπο, ειρηνικά. Από δω παίρνεις το μισό, παίρνω το μισό.
    - Αγρότης #2: Πώς θα το κάνουμε αυτό; Γιατί να τη μοιράσουμε τη γη;
    - Έποικος: Δίκαιο έχεις. Έπρεπε να είναι όλη δική μας.
    - Αγρότης #2: Αν είναι δική σου η γη, πώς και είσαι τόσο γενναιόδωρος και μας δίνεις τη μισή; Γιατί δεν μας λες απλά να φύγουμε;
    - Έποικος: Παραβαίνετε τη θέληση του Θεού. Ο Θεός θέλει να μας δώσετε τη γη. Αλλά την κρατάτε. Και κινηματογραφείτε αυτήν την υποτιθέμενη δυστυχία σας. Έχετε γη στη Σαουδική Αραβία, στη Συρία, στο Λίβανο.
    - Αγρότης #2: Και σεις έχετε γη σ' όλο τον κόσμο: στη Συρία, το Ιράκ, την Ιορδανία. Να πας από εκεί που ήρθες. Όχι να έρχεσαι εδώ και να μου λες ότι είναι δική σου η πατρίδα.
    - Έποικος: Δική μας είναι η γη. Είναι η γη του Ισραήλ, είτε σας αρέσει, είτε όχι.
    - Αγρότης #2: Άκου φίλε. Θα συμπεριφερθούμε ειρηνικά τώρα, ναι; Τη μισή μας χώρα σας τη δώσαμε ήδη. Τώρα θέλετε και την άλλη μισή;
    - Έποικος: Εκεί, στο Γιασούφ έχει και κει καλή γη. Γιατί δεν πάτε εκεί;
    - Αγρότης #2: Και κει δουλεύουμε.
    - Έποικος: Όχι. Λες ψέματα.
    - Αγρότης #2: Πήγες στο Γιασούφ και είδες;
    - Έποικος: Ναι.
    - Αγρότης #1: Πότε πήγες στο Γιασούφ να δεις;
    - Έποικος: Εκεί, κοντά στην είσοδο στο χωριό υπάρχει μια μεγάλη περιοχή.
    - Αγρότης #2: Δεν μπορούμε να καλλιεργήσουμε εκεί, δεν είναι κατάλληλα.
    - Έποικος: Εκεί που είναι η πηγή, έχει μια μεγάλη επίπεδη περιοχή.
    - Αγρότης #1: Πώς μπήκες εσύ στο Γιασούφ;
    - Έποικος: Εκεί μένω. Εδώ είναι η γη του Ισραήλ. Όπου θέλω πάω.
    - Αγρότης #1: Πότε πήγες στο Γιασούφ; Πώς μπήκες μέσα;
    - Έποικος: Τι εννοείς; Τι ερώτηση είναι αυτή;
    - Αγρότης #1: Αυτή είναι η γη του πατέρα μου. Το είπα χίλιες φορές.
    - Έποικος: Οπότε θα στο εξηγήσω άλλη μία. Αυτή είναι δική μου γη. Μπορείς να κρατιέσαι απ' τη γη με όλη σου τη δύναμη, και να το παίζεις δυστυχής μπροστά στην κάμερα. Κάνεις ό,τι θέλεις. Αλλά όχι για πολύ. Όταν έρθει ο Μεσσίας, θα ρθείτε σε μας και θα παρακαλάτε.
    - Αγρότης #1: Όταν γίνει αυτό, θα δούμε τι θα κάνουμε. Θα κάτσουμε να το συζητήσουμε.
    - Έποικος: Όχι, δεν θα κάτσουμε.
    - Αγρότης #1: Θα κάτσουμε να το συζητήσουμε.
    - Έποικος: Εντάξει. Τώρα θέλω να οργώσω με το τρακτέρ. Πες μου ποιο μισό θα καλλιεργήσω εγώ και ποιο εσύ. Ποιο μισό, από δω ή από κει;


    Τι περιμένεις; Με σφηνομένες τυρόπιτες που λένε και επιχειρηματολογούν με "θεό"; Τι άλλωθι και αυτός ο θεός.

    Spoiler:

    Θα μπορούσε άνετα να είναι κάπου στη γη του περιούσιου λαού.
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  10395817_509756005819454_3880969137599955047_n.jpg 
Εμφανίσεις:  6 
Μέγεθος:  44,2 KB 
ID: 142591

  8. #443
    Εγγραφή
    11-07-2005
    Περιοχή
    Λουξεμβούργο
    Ηλικία
    58
    Μηνύματα
    12.570
    Downloads
    6
    Uploads
    1
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500Μ Download/260M Uploa
    ISP
    Διάφοροι. Ολο
    Router
    Fritzbox!7490
    Kαι ο Μωησής και ο Ιησούς του Δαβίδ όταν τους έβγαλαν απο την Αιγυπτο, ΚΑΤΕΚΤΗΣΑΝ την Χαναάν, γιατί την έδωσε ο Γιαχβέ σε αυτούς (τάδε έφη Μωησής). Αρα ο πόλεμος που κάνανε ήταν δικαιολογημενος, ήταν απο τον Θεό τους. Και μετά λέμε και κατακρίνουμε τους άλλους μόνο για Τζιχάντ και ιστορίες. Αλλά το δίκιο ειναι πάντα με το μέρος του ισχυρού. Εγώ τους θαυμάζω τους Εβραίους, είναι σίγουρα πολύ πιο έξυπνοι, και οι παπαριές που λέει ο έποικος είναι το παραμυθάκι που πρέπει να λέει. Επιβιώσανε σε πολύ δύσκολες συνθήκες, και ουσιαστικά κυριάρχισαν στον δυτικό κόσμο, εκ των έσω. Στατιστικά δε, είναι πράγματι απο τους πιο ευφυιείς λαούς, έχοντας σημαντικά μεγαλύτερο ποσοστό επιστημόνων, αλλά και καλλιτεχνών παγκοσμίως. Δεν είναι ούτε δίκαια ούτε ηθικα όσα κάνουν, και ποτέ στην ιστορία δεν ήταν δίκαια και ηθικά όσα έκαναν οι ισχυροί.

  9. #444
    Εγγραφή
    03-10-2006
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    3.965
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    2048/512
    ISP
    ΔΙΟΔΟΣ HOL
    Router
    AVM Fritz!Box Fon
    SNR / Attn
    31(dB) / 14(dB)
    πάλι καλά να λένε οι Αιγύπτιοι που στο βιβλίο τη σκαπούλαραν από τη χώρα τους όλοι. αν είχαν μείνει μερικοί πίσω θα τους την παίρνανε κι αυτωνών
    Σεβασμός & Απειθαρχία

    δεν αντέχετε το 50-50
    δεν το αντέχετε

  10. #445
    Εγγραφή
    22-04-2009
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    91
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    speedport enty
    Αποκλειστικός υπεύθυνος για την αιματοχυσία είναι η χαμάς ,και για την ύπαρξη αυτής της φασιστικής οργάνωσης
    αποκλειστική ευθύνη έχουν οι Παλαιστίνιοι. Όταν το καταλάβουνε ίσως υπάρξει και λύση.

  11. #446
    Εγγραφή
    11-01-2004
    Περιοχή
    sector 900
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    344
    Downloads
    35
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lalenium Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αποκλειστικός υπεύθυνος για την αιματοχυσία είναι η χαμάς ,και για την ύπαρξη αυτής της φασιστικής οργάνωσης
    αποκλειστική ευθύνη έχουν οι Παλαιστίνιοι. Όταν το καταλάβουνε ίσως υπάρξει και λύση.
    Αυτό είναι το κακό όταν δεν ξέρουμε ιστορία. Αν ήξερες θα θυμοσουν ότι την χαμας την δεκαετία του 80 την είχαν στα ωπα ωπα οι ισραηλινοι για να πηγαίνουν κόντρα στον Αραφάτ. Παρόμοιο με το Αφγανιστάν και τον οσαμα και την σια.
    Αλλά τώρα να κατηγορείς και ένα λαό σε κατοχή ότι εκείνος φταίει είναι σαν να κατηγορείς και την επανάσταση του 21, την δημιουργία του ελας και εαμ , κάθε λαός έχει δικαίωμα στην αντίσταση Και στην τελική εκεί δεν γίνεται πόλεμος γιατί πόλεμος προϋποθέτει 2 στρατούς σε σύγκρουση, γενοκτονία γίνεται. Δεν μπορούμε να κρατάμε ίσες αποστάσεις από τις γενοκτονιες

  12. #447
    Εγγραφή
    02-04-2010
    Μηνύματα
    13.093
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Πολλά ναι μεν οι ισραηλινοί αλλά και η χαμάς μαζεύτηκαν τελευταία στο topic και όπως πάντα, είναι από τους γνωστούς άγνωστους του φόρουμ.

    Υπάρχουν βέβαια και κάποιοι που το πάνε ένα βήμα παραπέρα και βλέπουν μόνο χαμάς, κατεδαφίζοντας καμια 100άδα δέντρων στον αμαζόνιο για κάθε γράμμα του μηνύματός τους. Παρακαλώ πολύ σταματήστε, τα θέλουμε και τα δεντράκια.

    Δυστυχώς, η μόνη λύση για διέξοδο από την γενοκτονία που πραγματοποιείται, είναι οι λαοί* ανά τον κόσμο να τα κάνουν μπουρδέλο ευαισθητοποιημένοι από την τυφλή δολοφονική μανία των ακατονόμαστων, μπας και αναγκαστούν οι μεγάλες δυνάμεις να βάλουν λουρί στο λυσσασμένο αυτό σκυλί και μετά βλέπουμε.
    Για αυτό και δεν υπάρχει επιστροφή αυτή τη στιγμή. Οποιαδήποτε εκεχειρία πραγματοποιήσει η οποιαδήποτε χαμάς, είναι κάτι παραπάνω από άσκοπη, διότι το ίδιο παραμυθάκι θα συνεχιστεί με το ίδιο λυσσασμένο σκυλί να δαγκώσει χωρίς προφανή ξανά λόγο.

    Spoiler:
    Αλλά επειδή οι λαοί δεν φημίζονται για τα αντανακλαστικά τους, ο εφιάλτης θα συνεχιστεί για πολύ ακόμα
    Όσο περισσότερο σου κλέβουν τη ζωή, τόσο σε ταΐζουν με έθνος και φυλή..

    Εθνικισμός και μετανάστες

    Μία τάξη, φυλετικά διαχωρισμένη

  13. #448
    Εγγραφή
    22-04-2009
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    91
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    speedport enty
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από JOTE Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτό είναι το κακό όταν δεν ξέρουμε ιστορία. Αν ήξερες θα θυμοσουν ότι την χαμας την δεκαετία του 80 την είχαν στα ωπα ωπα οι ισραηλινοι για να πηγαίνουν κόντρα στον Αραφάτ. Παρόμοιο με το Αφγανιστάν και τον οσαμα και την σια.
    Αλλά τώρα να κατηγορείς και ένα λαό σε κατοχή ότι εκείνος φταίει είναι σαν να κατηγορείς και την επανάσταση του 21, την δημιουργία του ελας και εαμ , κάθε λαός έχει δικαίωμα στην αντίσταση Και στην τελική εκεί δεν γίνεται πόλεμος γιατί πόλεμος προϋποθέτει 2 στρατούς σε σύγκρουση, γενοκτονία γίνεται. Δεν μπορούμε να κρατάμε ίσες αποστάσεις από τις γενοκτονιες
    Δεν με ενδιαφέρει τι την είχαν την χαμάς οι Ισραηλινοί το 1980 ,αυτό που με ενδιαφέρει είναι ότι οι συγκεκριμένοι ψυχοπαθείς Ισλαμοταλιμπάν
    άρχισαν έναν απρόκλητο ρουκετοπόλεμο εναντίων Ισραηλινών πολιτών ,εφόσον οι ρουκέτες έχουν στόχο κατοικημένες περιοχές στο Ισραήλ.
    Επίσης θυσιάζουν χωρίς έλεος τον λαό τον οποίο υποτίθεται ότι εκπροσωπούν για ηλίθιους λόγους προπαγάνδας μετατρέποντας κατοικημένες περιοχές, σπίτια ,σχολεία και νοσοκομεία σε αποθήκες και εξέδρες εκτόξευσης ρουκετών ενώ ξέρουν πολύ καλά πιο θα είναι το αποτέλεσμα. Οι Ισραηλινοί τι θα έπρεπε να κάνουν δηλαδή; Να καθίσουν άπραγοι ενώ ρουκέτες πέφτουν στα κεφάλια τους, περιμένοντας να ξεμείνουν από ρουκέτες οι ταλιμπάν? Οι μόνοι που κάνουν προσπάθειες για να τερματίσει αυτός ο παραλογισμός είναι οι Ισραηλινοί ενώ η χαμάς σαμποτάρει οποιαδήποτε
    ειρηνευτική διαδικασία έχει γίνει μέχρι στιγμής.

    Όταν οι παλαιστίνιοι έχουν για κυβέρνηση μια φονταμενταλιστική παρανοϊκή τρομοκρατική οργάνωση δεν πρόκειται να δουν άσπρη μέρα. Πως μπορεί να βρεθεί λύση όταν η χαμάς έχει ως ΜΟΝΑΔΙΚΗ και αδιάλακτη λύση την διάλυση του Ισραήλ και την εξόντωση όλων των Εβραίων της περιοχής?
    Μπορούν να γίνουν συζητήσεις υπό αυτή την βάση με την άλλη πλευρά? Όσο οι Παλαιστίνιοι επιτρέπουν στην χαμάς να μετατρέπει τα σχολεία που πάνε τα παιδιά τους και τα σπίτια τους σε στρατιωτικούς στόχους είναι άξιοι της μοίρας τους.

  14. #449
    Εγγραφή
    15-07-2005
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    1.651
    Downloads
    18
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    13481/1020
    ISP
    Forthnet
    Router
    Thomson TG585v7
    Επειδή διάβασα μια χοντράδα που δεν ξέρω αν γράφτηκε λόγω άγνοιας ή σκοπιμότητας -κι εν αναμονή απάντησης για διάφορα που γράφτηκαν - να σημειώσω το εξής:

    Η οργάνωση United National Relief and Works Agency (UNRWA) έχει βρει μέχρι στιγμής αποθηκευμένα όπλα σε 2-3 εγκαταστάσεις της...οι οποίες όμως ήταν εγκαταλελειμένες, λόγω φθορών από προηγούμενες "αντι-τρομοκρατικές επιχειρήσεις"...

    Η Χαμάς λοιπόν, δεν έκρυψε όπλα σε εγκαταστάσεις του ΟΗΕ που χρησιμοποιούνται ενεργά από προσωπικό του ΟΗΕ και πρόσφυγες Παλαιστινίους (θα εντοπίζονταν αμέσως, πλμμυρίζουν εξάλλου και με δημοσιογράφους, ασθενείς και γιατρούς)...συνεπώς "ο συνασπισμός των προθύμων" να μην (προ)τρέχει να δικαιολογήσει τα χτυπήματα των Ισραηλινών με μαχητικά, όλμους κ.α. σε διεθνείς ανθρωπιστικές γκαταστάσεις...

    Παρότι οι εγκαταστάσεις αυτές δεν χρησιμοποιούνταν ενεργά, η UNRWA διεξάγει συστηματικά ελέγχους σε όλα της τα κτίρια, ακριβώς για λόγους ασφαλείας, "για να μην παραβιαστεί η ουδετερότητά της", οπότε ακόμη κι αν μια ένοπλη ομάδα κρύψει οπλισμό εκεί, σίγουρα θα βρεθεί και θα αναφερθεί.

    Επίσης, το δίκαιο του πολέμου ορίζει την αρχή της αναλογικότητας και της προστασίας των αμάχων, οπότε αποτελεί έγκλημα πολέμου ο βομβαρδισμός τους σε κάθε περίπτωση.
    Cubby Cloud Sync
    Hubic Cloud Backup (aff. code: XLQTOJ)

    - Οδηγός GivingAssistant (CashBack)

  15. #450
    Εγγραφή
    08-04-2009
    Περιοχή
    Οδός Λένορμαν
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    65
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    ISP
    Tellas
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από anon
    Kαι ο Μωησής και ο Ιησούς του Δαβίδ όταν τους έβγαλαν απο την Αιγυπτο, ΚΑΤΕΚΤΗΣΑΝ την Χαναάν, γιατί την έδωσε ο Γιαχβέ σε αυτούς (τάδε έφη Μωησής). Αρα ο πόλεμος που κάνανε ήταν δικαιολογημενος, ήταν απο τον Θεό τους. Και μετά λέμε και κατακρίνουμε τους άλλους μόνο για Τζιχάντ και ιστορίες. Αλλά το δίκιο ειναι πάντα με το μέρος του ισχυρού. Εγώ τους θαυμάζω τους Εβραίους, είναι σίγουρα πολύ πιο έξυπνοι, και οι παπαριές που λέει ο έποικος είναι το παραμυθάκι που πρέπει να λέει. Επιβιώσανε σε πολύ δύσκολες συνθήκες, και ουσιαστικά κυριάρχισαν στον δυτικό κόσμο, εκ των έσω. Στατιστικά δε, είναι πράγματι απο τους πιο ευφυιείς λαούς, έχοντας σημαντικά μεγαλύτερο ποσοστό επιστημόνων, αλλά και καλλιτεχνών παγκοσμίως. Δεν είναι ούτε δίκαια ούτε ηθικα όσα κάνουν, και ποτέ στην ιστορία δεν ήταν δίκαια και ηθικά όσα έκαναν οι ισχυροί.
    Ο θεός των Ισραηλινών, των χριστιανών αλλά και των μουσουλμάνων είναι ο ίδιος έχει τις ρίζες του στο αρχαίο Ισραήλ.

Σελ. 30 από 330 ΠρώτηΠρώτη ... 1020252829303132354050 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Αγγλόφωνες δουλειές σε Ευρώπη-Μέση Ανατολή;
    Από TheUser στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-09-11, 10:47
  2. Tα βιβλία που άφησα στη μέση
    Από kostas_1966 στο φόρουμ Πολιτιστικό στέκι
    Μηνύματα: 15
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-08-11, 21:09
  3. Μηνύματα: 14
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-08-08, 15:26
  4. 510v4 κοπηκε αναβαθμιση στη μεση!!!
    Από asprofridis στο φόρουμ Alcatel Thomson ADSL modems και routers
    Μηνύματα: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-08-06, 00:54
  5. Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-05-06, 13:21

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας