Σελ. 9 από 9 ΠρώτηΠρώτη ... 4789
Εμφάνιση 121-125 από 125
  1. #121
    Το avatar του μέλους Zer0c00L
    Zer0c00L Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stefkon Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για τα ping δεν θα αναφερθώ, είναι άλλη ιστορία ..................
    Για τα ερωτήματα σου, με την προϋπόθεση ότι οι αποστάσεις (καλωδιακή) είναι σωστές :
    1. Αν κατάλαβα καλά, δεν είχες πρόβλημα στην καλωδίωση, αλλά πολύ χαμηλό συγχρονισμό, τότε ήταν "γεμάτο" το dslam στην περιοχή σου και "ίσως" να είχες και crosstalk.
    Επειδή αναφέρεις και Παγκράτι, ξέρω ότι μέχρι φέτος το Πάσχα, ήταν "γεμάτα" τα DSLAM της Forthnet.
    2. Για τον φίλο σου παίζουν πολλά ενδεχόμενα, από καλωδίωση (από το Α/Κ, εκτός αν είναι οπτική μέχρι το Καφάο οπότε θα είναι από το Καφάο, μέχρι την Πολυκατοικία), "γεμάτο" DSLAM, crosstalk, πρίζες, ρούτερ κ.τ.λ.
    Κοινώς θέλει πολύ ψάξιμο η περίπτωση του.
    3.Σε αυτό θα συμφωνήσω μαζί σου, έχουν ξεπεράσει τα όρια κάποιοι.
    καλημερα φιλε μου

    συμφωνω για το ping...αστο ειναι παρα πολυ μεγαλη ιστορια
    για το 1ο που εθιξα εμενα αυτο το ειχα μονο οταν ημουν στον εναλλακτικο (ΝΕΤΟΝΕ η τωρινη ΟΝ) τωρα που ειμαι στο ΟΤΕ δεν εχω το παραμικρο προβλημα συγχρονιζει τα μεγιστα η γραμμη (δεν παει παραπανω εκτος αν βαλω VDSL)
    για το 2ο η καλωδιωση του οπως ειπα ειναι UTP φτιαγμενη απο ανθρωπο (τεχνικο δικτυων) απο το Α/Κ εως το ΚΑΦΑΟ ξερω οτι δεν εχουν βαλει οπτικη ινα αλλα ειναι τα γνωστα χαλκινα οπως και απο το ΚΑΦΑΟ εως την πολυκατοικια (το κακο στην περιπτωση του ειναι οτι δεν μπορεσε ο ανθρωπος να του βαλει UTP μεχρι το ΚΑΦΑΟ ετσι να εξαλειφτουν οι πιθανοτητες.
    για το 3ο προς το παρων εχω κανει επισημη επωνυμη καταγγελια στην ΑΠΠΔ και περιμενω...

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από 21706 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το ρούτερ σου τι εξασθένηση δείχνει;
    δεν ειναι το δικο μου ρουτερ για να σου απαντησω φιλε μου

    του ειπα να τραβηξει screenshot και να μου το στειλει ωστε να το δειτε εσεις και να το στειλω και σε ενα φιλο απο την τεχνικη υποστηριξη της FORTHnet.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Ingenius Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν και τα τελευταία ποστς είναι off-topic γιατί εγώ βλέπω μια βλάβη η οποία έχει κολλήσει απο πλευράς πελάτη επειδή ο πελάτης δε δέχεται πιθανή χρέωση αν βρεθεί πρόβλημα στο χώρο του; Δε νομίζω να έχει να φοβάται κάτι αν το έχει ελέγξει με κάποιον ηλεκτρολόγο ή αν οι φίλοι του που "ξέρουν" του έχουν "πιστοποιήσει" ότι όλα είναι οκ!
    εγω οπως ειπα θαυμαζω την υπομονη του δεν θα εμενα σε τετοιο παροχο απλα εκμεταλευονται το γεγονος οτι ειναι πελατης FORTHnet + NOVA και επειδη ειναι τρελλος με την μπαλα δεν θελει να τους διακοψει και να παει αλλου.

    οσοι ασχοληθηκαμε με την περιπτωση του πιστοποιηση μπορουμε να δωσουμε οτι δεν εχει προβλημα μεχρι τον κατανεμητη της πολυκατοικιας του

    απο εκει και περα δεν εχουμε ευθυνη

    αλλα φοβαται δικαια γιατι ο τεχνικος της FORTHnet που θα ερθει αν εχει παρει εντολες να χρεωσει την επισκεψη στον πελατη να εισαι σιγουρος οτι θα βρει αιτια-αφορμη-λογο να το κανει αν εχει παρει αυτες τις εντολες.

  2. #122
    Εγγραφή
    02-02-2005
    Περιοχή
    Data Center
    Μηνύματα
    851
    Downloads
    15
    Uploads
    0

  3. #123
    Εγγραφή
    29-03-2005
    Μηνύματα
    2.328
    Downloads
    34
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Ingenius Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν και τα τελευταία ποστς είναι off-topic γιατί εγώ βλέπω μια βλάβη η οποία έχει κολλήσει απο πλευράς πελάτη επειδή ο πελάτης δε δέχεται πιθανή χρέωση αν βρεθεί πρόβλημα στο χώρο του; Δε νομίζω να έχει να φοβάται κάτι αν το έχει ελέγξει με κάποιον ηλεκτρολόγο ή αν οι φίλοι του που "ξέρουν" του έχουν "πιστοποιήσει" ότι όλα είναι οκ!

    Όντως έχουμε ξεφύγει.
    Πριν φωνάξει τεχνικό, καλό είναι να ελέγξει (αυτός ή οι φίλοι του, αν ξέρουν βεβαίως) κάποια πράγματα, για να αποκλείσει το ενδεχόμενο ότι "φταίει" αυτός.
    Μετά ας τον φωνάξει .............. να τον "βρίσει".

    @ Zer0c00L
    Έχουμε .................. ξεφύγει.
    Αν έχετε ελέγξει, από τον κατανεμητή της πολυκατοικίας μέχρι τον Η/Υ ότι όλα είναι εντάξει (καλώδιο, πρίζα, ρούτερ κ.τ.λ.) να φωνάξετε τον τεχνικό της Forthnet, αλλά ας είναι και εκεί κάποιος που ξέρει όταν έρθει, μην υπάρξει καμιά "παρεξήγηση".
    Μην τα ισοπεδώνουμε όλα.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος stefkon : 14-10-12 στις 13:44.

  4. #124
    Το avatar του μέλους Zer0c00L
    Zer0c00L Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stefkon Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όντως έχουμε ξεφύγει.
    Πριν φωνάξει τεχνικό, καλό είναι να ελέγξει (αυτός ή οι φίλοι του, αν ξέρουν βεβαίως) κάποια πράγματα, για να αποκλείσει το ενδεχόμενο ότι "φταίει" αυτός.
    Μετά ας τον φωνάξει .............. να τον "βρίσει".

    @ Zer0c00L
    Έχουμε .................. ξεφύγει.
    Αν έχετε ελέγξει, από τον κατανεμητή της πολυκατοικίας μέχρι τον Η/Υ ότι όλα είναι εντάξει (καλώδιο, πρίζα, ρούτερ κ.τ.λ.) να φωνάξετε τον τεχνικό της Forthnet, αλλά ας είναι και εκεί κάποιος που ξέρει όταν έρθει, μην υπάρξει καμιά "παρεξήγηση".
    Μην τα ισοπεδώνουμε όλα.
    συμφωνω οτι εχουμε ξεφυγει και απο την μερια μου το σταματαω εδω με την απαντηση μου

    Ευχαριστω για τις απαντησεις σας και την βοηθεια σας

    Ελπιζω να μην παγωσει το θεμα VDSL (ΑΚ - ΚΑΦΑΟ) γιατι δυστυχως θα την πληρωσουν παρα πολλοι πελατες....

    Ελπιζω η ΕΕΤΤ και ολοι οι εμπλεκομενοι να παρουν τις σωστες αποφασεις και στο κατω κατω της γραφης οπως ειπα αν καποιες εταιρειες του χωρου δεν ειναι αξιες ας το κλεισουν το μαγαζι να τελειωνουμε

    βαρεθηκα να βλεπω "γελοιες" ανακοινωσεις απο παροχους που χρωστανε , που δεν κανουν επενδυσεις , που δεν προσφερουν υπηρεσιες σωστες στους πελατες τους , που εχουν σκοπο το κερδος με το λιγοτερο κοστος.

    φτανει πια θα πρεπει να καταλαβουν ολοι τους οτι πρεπει να βαλουν το χερι στην τσεπη και να κανουν επενδυσεις ωστε να βελτιωσουν το δικτυο τους , την υποδομη τους , τις υπηρεσιες τους.

    οτι αφορα το "εκτος θεματος"
    εμεις του ειπαμε αν το αποφασισει να φωναξει τεχνικο της FORTHnet θα ειναι καποιος εκει απο μας αλλα μην νομιζεις οτι δεν θα υπαρξει "παρεξηγηση" στο λεω προκαταβολικα γιατι το εχουμε ζησει αρκετες φορες αυτο το επεισοδιο που λεγεται "τεχνικος απο παροχο" παρα πολλοι φιλοι απο την παρεα μου.

    αν τωρα δεν βρεθει ακρη με τον τεχνικο της FORTHnet
    εχουμε κανονισει να παει ενας φιλος απο την παρεα ο οποιος εχει προσβαση (λογω εργασιας του) σε ΚΑΦΑΟ και ΑΣΤΙΚΟ ΚΕΝΤΡΟ να τα τσεκαρει ο ιδιος και μετα να του βαλει απο το ΚΑΦΑΟ εως την πολυκατοικια ενα UTP καλωδιο να δουμε θα λυθουν τα προβληματα οταν αλλαξει τα καλωδια ολα μεχρι το ΚΑΦΑΟ?

  5. #125
    Εγγραφή
    21-07-2006
    Περιοχή
    Πέρα στους πέρα κάμπους
    Μηνύματα
    7.388
    Downloads
    62
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Speedport Plus 2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Zer0c00L Εμφάνιση μηνυμάτων
    του ειπα να τραβηξει screenshot και να μου το στειλει ωστε να το δειτε εσεις και να το στειλω και σε ενα φιλο απο την τεχνικη υποστηριξη της FORTHnet.
    Και ανέβασέ το σε κάποιο άλλο νήμα για να μην
    ασχολούμαστε εδώ με αυτό το άσχετο θέμα.
    Πες του επίσης να σου δώσει την απόσταση
    του σπιτιού του από το αστικό κέντρο σε ευθεία
    γραμμή και από τον συντομότερο δρόμο. Θα
    τα βρει εύκολα με το google.

Σελ. 9 από 9 ΠρώτηΠρώτη ... 4789

Παρόμοια Θέματα

  1. Δεν εγκρίθηκαν τα τιμολόγια VDSL του ΟΤΕ από την ΕΕΤΤ
    Από tdouk στο φόρουμ Γεγονότα και Απόψεις
    Μηνύματα: 35
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-05-12, 00:38
  2. Μηνύματα: 88
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-08-10, 13:01
  3. Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-07-09, 17:46
  4. Μηνύματα: 54
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-03-08, 15:01
  5. Μηνύματα: 24
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-10-07, 17:28

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας