Σελ. 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 37
  1. #1
    Εγγραφή
    08-06-2009
    Ηλικία
    35
    Μηνύματα
    10
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Γεια σας παιδιά.
    Κατ' αρχάς δεν ξέρω αν γράφω στην κατάλληλη ενότητα ή αν υπάρχει ενότητα γι' αυτό που θέλω να γράψω,θα δείξει.Σίγουρα δε γράφω στο πιο κατάλληλο φόρουμ,αλλά σε κάτι άλλα μαθηματικά φόρουμ που μπήκα δεν υπάρχει κινητικότητα.Ελπίζω να με βοηθήσετε,κυρίως οι μαθηματικοί .Λοιπόν:
    Αλέξανδρο με λένε και είμαι πρωτοετής φοιτητής Ιατρικής Α.Π.Θ.
    Ιατρική μπήκα για ανατομία κυρίως,αλλά προς το παρόν τρώω βιοχημεία στη μάπα χωρίς έλεος.
    Επειδή σιχάθηκα τη θεωρία και την αποστήθιση απο πέρσι κι όλας, θέλω πολύ στον ελεύθερο μου χρόνο να συνεχίσω να ασχολούμαι με μαθηματικά.Κάτι που να συμβαδίζει με τις γνώσεις μου (γνώσεις λυκείου δλδ) αλλά να έχει και μια προοπτική εξέλιξης,όχι γρίφους κ απλές ασκησούλες για όλους.
    Βέβαια δε θέλω να γίνω και μαθηματικός οπότε θα θελα να ασχολήθω με τα πιο ενδιαφέροντα μαθηματικά.
    π.χ. βρήκα κάτι τέτοιο ψάχνοντας:http://www.perizitito.gr/product.php...=139975&page=1 ,όχι γεωμετρία υποχρεωτηκά
    Αυτά περίπου για την περίπτωσή μου.Σας ευχαριστώ πολύ για την υπομονή σας.Όπως μπορείτε βοηθήστε είμαι ανοικτός σε όλα.

  2. #2
    Εγγραφή
    29-12-2005
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    4.542
    Downloads
    18
    Uploads
    0
    ISP
    Inalan
    πηζεις που πηζεις στη σχολη θέλεις να πήζεις και στον ελευθερο χρόνο σου;
    στην ιατρική οπως ξερεις χρησιμοποιείται κατα κόρον η στατιστική οποτε μπορεις να ασχοληθεις με αυτη, θα σου φανει ιδιαίτερα χρησιμη εαν καποτε κάνεις ερευνα ή εαν θελήσεις να ασχοληθεις με ορισμένους κλάδους οπως η υγιεινή, επιδημιολογία κλπ
    εαν θελεις κατι εξωτικό για να παίξεις δες την γεωμετρια των φρακταλςκαι τις εφαρμογες που μπορει να εχει στην επεξεργασια εικόνας για ιατρική χρηση.
    "Από την άλλη ακούω: ου δύνασθε Θεώ δουλεύειν και μαμωνά. […]. Οταν ένας πολιτισμός αφήνει το Θεό και βάζει το μαμωνά (παντού το βλέπομε) για ανώτατο αγαθό, summum bonum, καταλαβαίνετε τι πολιτισμός πρέπει να είναι αυτός. Διαλέξαμε, φαίνεται, τον πολιτισμό που μας άξιζε. […]"

    Ζ.Λορεντζάτος,
    COLLECTANEA

  3. #3
    Εγγραφή
    08-06-2009
    Ηλικία
    35
    Μηνύματα
    10
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Κατ'αρχάς ευχαριστώ για την απάντησή σου.
    Στατιστική είναι πολύ ΒΑΡΕΤΗ ρε φίλε..Άσε που με τα μαθηματικά που ξέρω δεν περπατάει μακρυά.
    Ωραία και τα φράκταλς αλλά θα προτιμούσα κάτι πιο γήινο που να μπορώ να το χειριστώ-καταλάβω.
    Τίποτα σε στυλ ευκλείδια γεωμετρία,γραμμική άλγεβρα,ανάλυση κτλ. , αλλά να 'ναι λίγο ενδιαφέρον,δλδ όχι μόνο ολοκήρωση και ατέλειωτοι τύποι.
    Όσο για το άλλο κάνω κιθάρα κ πολ.τέχνες αλλά θέλω μια καλή πνευματική πρόκληση στον ελεύθερό μου χρόνο,αυτό εννοώ έχω πήξει.
    Ευχαριστώ.

  4. #4
    Εγγραφή
    26-02-2008
    Μηνύματα
    278
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    DSLAM
    HOL - ΓΥΜΝΑΣΤΗΡΙΟ
    Για πνευματικη προκληση βρες μια ταραχογκομενα και προσπαθησε να τη φερεις στα νερα σου.

  5. #5
    Εγγραφή
    08-06-2009
    Ηλικία
    35
    Μηνύματα
    10
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Ού μπλέξεις.

  6. #6
    Εγγραφή
    26-06-2007
    Περιοχή
    Π. Φάληρο
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    255
    Downloads
    36
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    10512/1021
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΑΛΑΜΑΚΙ
    Router
    Linsys WAG54G2
    Θα δωσω +1 για Στατιστικη, νομιζω οτι θα την χρειαστεις 100%. Απλως, μην κολλας στην θεωρητικη στατιστικη,, που πιθανον να σου φαινεται βαρετη, αλλα προχωρα σε εφαρμογες της στην ιατρικη. Πλειστα βιβλια κυκλοφορουν με τετοιες εφαρμογες, και μαλιστα θα χρειαστει να μαθεις και καποιο software που σιγουρα ειναι πολυ πιο ενδιαφερον. Σε αυτο το τομεα, προτεινω SPSS, σχετικα ευκολο και με πληθος παραπομπες και online βιβλια σε blogs, fora και διαφορα τετοια.

  7. #7
    Εγγραφή
    08-06-2009
    Ηλικία
    35
    Μηνύματα
    10
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Το SPSS κοστίζει 4975$.Άλλωστε εγώ τι να το κάνω δεν κάνω καμία έρευνα για να έχω στατιστικό υλικό να μελετήσω.

    Φίλε morrison φαίνεσαι ψαγμένος αν μπορείς σε παρακαλώ βοήθα λίγο παραπάνω, μην αρχίσω να αγοράζω τζάμπα βιβλία και προγράμματα.

    Κατ'αρχάς οι γνώσεις μου σε μαθηματικά είναι γνώσεις λυκείου(θετική κατεύθυνση) επομένως δεν ξέρω πόσα πολλά μπορώ να καταλάβω απο την εφαρμοσμένη στατιστική.Μήπως πρέπει πρώτα να αποκτήσω κάποιες ανώτερες γνώσεις μαθηματικών;Αν ναι.τι;Ανάλυση,άλγεβρα,γεωμετρία κτλ.;

    Έχεις να προτείνεις κανα καλό βιβλίο εισαγωγής στη στατιστική που θα μου δώσει απαραίτητες γνώσεις.Βρήκα σε φορουμ μαθηματικών(όπου γενικά δεν υπήρξε ανταπόκριση) ένα εισαγωγικό βιβλίο,αλλά ρωτάω κι εσένα μήπως έχεις κάτι δοκιμασμένο στο νου σου.

    Γενικά ευχαριστώ πολύ για τη βοήθειά σου.

  8. #8
    Εγγραφή
    29-12-2005
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    4.542
    Downloads
    18
    Uploads
    0
    ISP
    Inalan
    προσωπικα θα σου συνιστουσα το "Αρχές αποδεικτικής ιατρικής - Επιδημιολογία, δημόσια υγιεινή και μέθοδοι έρευνας" ψαξτο στη βιβλιοθηκη της σχολής σου πιθανόν να εχει αντιτυπο.
    "Από την άλλη ακούω: ου δύνασθε Θεώ δουλεύειν και μαμωνά. […]. Οταν ένας πολιτισμός αφήνει το Θεό και βάζει το μαμωνά (παντού το βλέπομε) για ανώτατο αγαθό, summum bonum, καταλαβαίνετε τι πολιτισμός πρέπει να είναι αυτός. Διαλέξαμε, φαίνεται, τον πολιτισμό που μας άξιζε. […]"

    Ζ.Λορεντζάτος,
    COLLECTANEA

  9. #9
    Εγγραφή
    08-06-2009
    Ηλικία
    35
    Μηνύματα
    10
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    θάνο σπούδασες ιατρική;
    Αυτο το βιβλίο τι ακριβώς είναι;Μήπως είναι βιβλίο που διδάσκεται σε κάποιο μάθημα;

  10. #10
    Εγγραφή
    02-11-2003
    Περιοχή
    Επαναπατρισθείς στην Αθήνα
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    56.427
    Downloads
    64
    Uploads
    73
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stairwayth Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ωραία και τα φράκταλς αλλά θα προτιμούσα κάτι πιο γήινο που να μπορώ να το χειριστώ-καταλάβω.
    Roger.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stairwayth Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τίποτα σε στυλ ευκλείδια γεωμετρία...
    Δεν ξέρω πόσο πολύ ή λίγο, καλά ή με κακό τρόπο, έκανε η φουρνιά σου Ευκλείδια Γεωμετρία στο σχολείο. Είναι πολύ ενδιαφέρον θέμα, και βάζει το μυαλό σου να σκέφτεται, ενώ παράλληλα χρησιμοποιείται και καθημερινά για απλά, πρακτικά, απτά προβλήματα.

    Βρες:
    - τα σχολικά βιβλία γεωμετρίας Α και Β λυκείου μέχρι το 1991-1992 (μετά άλλαξαν)
    - το κλασικό παλιό βιβλίο του Τόγκα
    και ξεκίνα ενασχόληση.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stairwayth Εμφάνιση μηνυμάτων
    ...γραμμική άλγεβρα...
    Επειδή κάποιοι την έχουμε φάει στη μάπα, στη ζωή μας, και πάνω από 2-3 φορές, μόνο κατανοητή και γήινη δεν είναι.

    Όταν δε ξεπεράσεις τις 3 διαστάσεις, δεν έχει καμμία απολύτως εφαρμογή στον πραγματικό κόσμο. Οπότε, απόφυγέ την.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stairwayth Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όσο για το άλλο κάνω κιθάρα κ πολ.τέχνες αλλά θέλω μια καλή πνευματική πρόκληση στον ελεύθερό μου χρόνο,αυτό εννοώ έχω πήξει.
    2 άλλες προτάσεις, τελείως διαφορετικές:

    - δες House -> απολύτως εγκεφαλική σειρά

    - ασχολήσου ψιλοσοβαρά με Flight Simulator -> βάζεις το μυαλό σου να σκεφτεί, λύνοντας κάθε φορά μικρά πρακτικά απτά προβληματάκια του πραγματικού κόσμου. Κατανοητό και γήινο. Όχι τα μαθηματικά για τα μαθηματικά.

  11. #11
    Εγγραφή
    29-12-2005
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    4.542
    Downloads
    18
    Uploads
    0
    ISP
    Inalan
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stairwayth Εμφάνιση μηνυμάτων
    θάνο σπούδασες ιατρική;
    Αυτο το βιβλίο τι ακριβώς είναι;Μήπως είναι βιβλίο που διδάσκεται σε κάποιο μάθημα;
    ηταν -και πιθανον ειναι ακόμη- το συγραμμα για το μάθημα της υγιεινής -επιδημιολογίας στην Ιατρική των Ιωαννινων, την οποια τελείωσα το 2003.
    εξηγει απλά και αποτελεσματικα -κατα τη γνώμη μου- έννοιες και μέθοδες της στατιστικής που εφαρμόζονται στην ιατρική, τόσο στην κλινική πράξη όσο και στην έρευνα.
    κατα τη γνωμη μου μετα απο αυτό, θα βλέπεις τη στατιστική με άλλο μάτι
    "Από την άλλη ακούω: ου δύνασθε Θεώ δουλεύειν και μαμωνά. […]. Οταν ένας πολιτισμός αφήνει το Θεό και βάζει το μαμωνά (παντού το βλέπομε) για ανώτατο αγαθό, summum bonum, καταλαβαίνετε τι πολιτισμός πρέπει να είναι αυτός. Διαλέξαμε, φαίνεται, τον πολιτισμό που μας άξιζε. […]"

    Ζ.Λορεντζάτος,
    COLLECTANEA

  12. #12
    Εγγραφή
    08-06-2009
    Ηλικία
    35
    Μηνύματα
    10
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    WAntilles,σ' ευχαριστώ πολύ.πλ κατατοπιστική απάντηση.

    μπορεί να φανώ ηλίθιος αλλά τι εννοείς "Roger"?

    Ευχαριστώ πολύ για τον Τόγκα, κορυφαίο βιβλίο γεωμετρίας κ υπάρχει και σε e-book.

    Επίσης ευχαριστώ για την προειδοποίηση ήμουν έτοιμος να αγοράσω γραμμ. άλγεβρα.

    Όσο για το house έβλεπα.Πραγματικά πολύ ενδιαφέρουσα σειρά ειδικά για φοιτητή Ιατρικής. Ιδιοφυϊα ο σεναριογράφος και o hugh laurie τυπάρα(αν και οι υπόλοιποι μέτριοι ηθοποιοί) ,αλλά με χάλαει πολύ που όλοι χαρακτήρες σκέφτονται με ακριβώς τον ίδιο τρόπο.Είναι σαν λιγότερο έξυπνες εκδόσεις του House,γεγονός που καταντάει βαρετό.

    Flight simulator δε σηκώνει το pc μου δυστυχώς και μαζεύω για μηχανή.
    Πάντως καλές και οι αυθόρμητες προτάσεις ευχαριστώ.


    Για στατιστική που πρότειναν τα παιδιά τι γνώμη έχεις;

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από 8anos Εμφάνιση μηνυμάτων
    ηταν -και πιθανον ειναι ακόμη- το συγραμμα για το μάθημα της υγιεινής -επιδημιολογίας στην Ιατρική των Ιωαννινων, την οποια τελείωσα το 2003.
    εξηγει απλά και αποτελεσματικα -κατα τη γνώμη μου- έννοιες και μέθοδες της στατιστικής που εφαρμόζονται στην ιατρική, τόσο στην κλινική πράξη όσο και στην έρευνα.
    κατα τη γνωμη μου μετα απο αυτό, θα βλέπεις τη στατιστική με άλλο μάτι
    - - - Updated - - -

    Αν είναι μάθημα της σχολής τότε θα το κάνω στα επόμενη έτη λογικά,οπότε δν υπάρχει λόγος βιασύνης.Αν και είμαι Α.Π.Θ. , το πολύ πολύ να είναι διαφορετικό το βιβλίο,αλλά ίδιο το μάθημα.

    Ευχαριστώ πάντως για την πρόταση και είμαι ανοιχτός και σε άλλες.

  13. #13
    Εγγραφή
    05-12-2006
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    890
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ HOL Full
    Ταχύτητα
    6144/1024
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΚΝΩΣΣΟΣ
    SNR / Attn
    19.5(dB) / 34.5(dB)
    εγώ θα σου προτείνω το σκάκι
    εκτός από ροζ υπάρχουν και άλλα χρώματα??

  14. #14
    Εγγραφή
    02-11-2003
    Περιοχή
    Επαναπατρισθείς στην Αθήνα
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    56.427
    Downloads
    64
    Uploads
    73
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stairwayth Εμφάνιση μηνυμάτων
    WAntilles,σ' ευχαριστώ πολύ.πλ κατατοπιστική απάντηση.

    μπορεί να φανώ ηλίθιος αλλά τι εννοείς "Roger"?
    Απλά ότι κατάλαβα τί ζητάς.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stairwayth Εμφάνιση μηνυμάτων
    Flight simulator δε σηκώνει το pc μου δυστυχώς...
    Για πες πάνω-κάτω specs, γιατί μπορεί και να σηκώνει.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stairwayth Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για στατιστική που πρότειναν τα παιδιά τι γνώμη έχεις;
    Την ίδια με τη γραμμική άλγεβρα -> μαθηματικά για τα μαθηματικά.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από agmarios Εμφάνιση μηνυμάτων
    εγώ θα σου προτείνω το σκάκι
    Αν δεν έχεις εύκαιρο κάποιον, στο ίδιο επίπεδο με σένα, με τον οποίο να παίζεις τακτικά, θεωρώ ότι δεν έχει νόημα.

  15. #15
    Εγγραφή
    26-09-2003
    Μηνύματα
    17.713
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    200/20 Mbps
    ISP
    Cosmote
    SNR / Attn
    9(dB) / 7(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Σε καμία περίπτωση, μην κάνεις και τα δύο αυτά (ειδικά αν θες να τα συνδυάσεις με unix που θα διατυμπανίζεις πόσα χρόνια το χρησιμοποιείς, intel επεξεργαστές και ΟΤΕ πάροχο):
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από WAntilles Εμφάνιση μηνυμάτων
    2 άλλες προτάσεις, τελείως διαφορετικές:

    - δες House -> απολύτως εγκεφαλική σειρά

    - ασχολήσου ψιλοσοβαρά με Flight Simulator -> βάζεις το μυαλό σου να σκεφτεί, λύνοντας κάθε φορά μικρά πρακτικά απτά προβληματάκια του πραγματικού κόσμου. Κατανοητό και γήινο. Όχι τα μαθηματικά για τα μαθηματικά.
    Μας αρκεί ένας Wantilles.

    ΥΓ. Πρέπει να προστεθεί στους κανόνες άμεσα ότι απαγορεύεται η παρότρυνση απόκτησης συνηθειών / τρόπου ζωής παρόμοιου με του δικού σας, ειδικά εάν λέγεστε wantilles, psyxakias, blindg, και 1002 άλλοι καμμένοι.

Σελ. 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μαθηματικα και Προγραμματισμος
    Από Giorgos123 στο φόρουμ Προγραμματισμός και γλώσσες προγραμματισμού
    Μηνύματα: 238
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-10-13, 12:35
  2. Word και μαθηματικά
    Από kernighan στο φόρουμ Software γενικά
    Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-01-12, 01:35
  3. OCR και Μαθηματικά
    Από liamis στο φόρουμ Software γενικά
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-02-11, 19:16
  4. adsl και μαθηματικα...
    Από predator στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-07-08, 15:09
  5. Μαθηματικα πακετα και Linux
    Από spinner στο φόρουμ Unix - Linux
    Μηνύματα: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-04-06, 23:50

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας