Εμφάνιση 1-12 από 12
  1. #1
    Εγγραφή
    12-10-2012
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    4
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Χαιρετω το forum του adslgr. Θα ηθελα καποιες πληροφοριες σχετικα με τις συνδεσεις της forthnet και τα προβληματα που αντιμετωπιζουν. Εχω forthnet εδω και 3 χρονια περιπου τηλεφωνο + internet 24mbps σε pstn γραμμη. Χρησιμοποιω router siemens sl2-141 το οποιο μου ειχε δωθει μαζι με το συμβολαιο της forthnet. Γενικα υπηρχαν λιγα προβληματα στη συνδεση, και παρολο που δεν βρισκομαι στο κεντρο ειχα περιπου 20-22 mbps ταχυτητα ( αυτη που εμφανιζεται στη σελιδα του router ) Απο χθες μπαινω στη σελιδα του ρουτερ (192.168.. κτλ) και μου εμφανιζει τα εξης στοιχεια :
    Downstream Upstream
    Line Rate 1521 Kbps 443 Kbps
    Attainable Line Rate 2104 Kbps 448 Kbps
    Noise Margin 7.9 dB 7.2 dB
    Line Attenuation 45.5 dB 36.5 dB
    Output Power 0.0 dBm 12.9 dBm

    Τηλεφωνω στη forthnet και μου βγαζει μεσο χρονο αναμονης 36 λεπτα. Μια φορα που καταφερα να μιλησω με το τεχνικο τμημα τους ειπα τι συμβαινει και αρχισαν παλι τις ερωτησεις του στυλ : ...Μηπως το καλωδιο που συνδεει το ρουτερ με τη γραμμη του τηλεφωνου ειναι πανω απο 2 μετρα και προκαλει απωλειες στη μεταφορα των δεδομενων? και... πειτε μου ποια λαμπακια ειναι αναμενα στο μηχανημα σας...Καμια λυση...
    Εχετε να μου προτεινετε καποια λυση?

  2. #2
    Εγγραφή
    08-10-2011
    Περιοχή
    περιστερι αθηνα
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    1.460
    Downloads
    34
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/10240
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    HOL - ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
    Router
    speedport-entry 2i
    SNR / Attn
    20,3(dB) / 3,5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    ποιο καλωδιο???το δικο μου ειναι 3 μετρα..και εχω να δω αποσυνδση 1 χρονο.......η γραμμη σου φαινεται οτι ειναι χαλι και στο upload...ακομα.....παρε τηλεφωνο να σου κοιταξουν τη γραμμη και ας αφησουν τα παραμυθια οπως παντα!!!

  3. #3
    Εγγραφή
    12-10-2012
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    4
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Ευχαριστω φιλε μου για την υποστηριξη. Ειναι γεγονος οτι οι απαντησεις αυτων των ανθρωπων ειναι ,το λιγοτερο, μη κατατοπιστικες. Ειναι δυνατον να ρωταει ο πελατης "γιατι η συνδεση εχει προβλημα" και να του λεει η υπευθυνη αυτη εταιρια "δεν γνωριζω?" Εκανα δευτερο τηλεφωνημα και αυτη ηταν η απαντηση που ελαβα. Ρωτοντας δηλαδη "τι μπορω να κανω για να λυσω το προβλημα? Η απαντηση ηταν : "Τι να σας πω, δοκιμασα καθαρισμο της συνδεσης σας και δεν αλλαξε κατι. περιμενετε μερικες μερες και μπορει να επιδιορθωθει. εαν δεν λυθει ξανα τηλεφωνηστε μας. Οποιαδηποτε αλλη ιδεα δεκτη με χαρα! Υπαρχει περιπτωση να ειναι προβλημα του router?

  4. #4
    Εγγραφή
    08-10-2011
    Περιοχή
    περιστερι αθηνα
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    1.460
    Downloads
    34
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/10240
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    HOL - ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
    Router
    speedport-entry 2i
    SNR / Attn
    20,3(dB) / 3,5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    δεν νομιζω εχεις πολυ χαμηλη ταχυτητα απο τα στατιστικα σου.επισης εχεις μεγαλη αποσταση απο το κεντρο=line attenuation 45 και 36 αντιστοιχα..τι ρουτερ εχεις????αλλα δεν παιζει τοσο μεγαλο ρολο!!!πες να σου σου φτιαξουν τη γραμμη και να αφησουν τα κοροιδιλικια.....καλα εκανα και εφυγα καποτε αοπ αυτους δεν παλευονται!!!

  5. #5
    Εγγραφή
    28-08-2006
    Περιοχή
    Πειραιάς
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    29
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    13432/1021
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
    Router
    LINKSYS WAG160N-EU
    SNR / Attn
    6,1(dB) / 20,5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Καλησπέρα σε όλους!
    Επιτρέψτε μου να παραθέσω κι εγώ την ταλαιπωρία μου από την Forthnet τις τελευταίες 2 εβδομάδες, κι ας είμαι επί 5ετίας συνδρομητής τους!!!
    Να σημειώσω ότι γνωρίζω αρκετά από συνδέσεις και γενικότερα hardware...
    Έχω 2play 24Mbps + NOVA = 41 € περίπου/μήνα

    Τρελές αποσυνδέσεις, άνευ λόγου και αιτίας!!! Μια απλή ημέρα, έτσι, τους κάπνισε!!!
    Πολλά τηλέφωνα στο τεχνικό τους τμήμα με αναρίθμητους υπαλλήλους, άνευ ουσιαστικής βοήθειας από μέρους τους, με σχόλια του στυλ΄"...μήπως φταίει κάποια συνδεδεμένη τηλεφωνική συσκευή...", "...μάλλον φταίει το splitter σας...", όπου τους "απέδειξα" ότι τελικά δε φταίει τίποτα από όσα προσπάθησαν να αιτιολογήσουν και αποτέλεσμα δεν έχω!!! Το μόνο αποτέλεσμα ήταν να κατεβάσουν τη σύνδεση από τα περίπου 14000 σε περίπου 10000...
    Καταλήγω να ρωτήσω ποια θα είναι η ρήτρα μου, εφόσον είναι σε 7 μήνες η "επέτειος" του συμβολαίου μου, για να δω τελικά το πόσο ανάλγητοι και πόσο ανεύθυνοι είναι σε παλιό πελάτη τους. Το κόστος αυτής 172 €!!

    Αυτά..!
    Σε μια Ελλάδα που έχει καταστραφεί κυριολεκτικά και που δεν υπάρχει πλέον τίποτα όρθιο...

    Ενναλακτικός πάροχος που σκέφτομαι να πάω είναι η HOL.
    Τουλάχιστον, για την ίδια υπηρεσία 2play θα πληρώνω 12 € λιγότερα (λόγω συνδρομής με VODAFONE), ήτοι 29 € και ας "χάσω" το δωρεάν NOVA.

    Ευχαριστώ!

  6. #6
    Εγγραφή
    08-10-2011
    Περιοχή
    περιστερι αθηνα
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    1.460
    Downloads
    34
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/10240
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    HOL - ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
    Router
    speedport-entry 2i
    SNR / Attn
    20,3(dB) / 3,5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    νομιζω πως ειχα το ιδιο ρουτερ,,δοκιμασε κανα αλλο..με ειχε ταραξει στις αποσυνδεσεις ......μακραν το χειροτερο ρουτερκι που εχω δοκιμασειπαντως για μενα τα linksys δεν ειναι καλα τουλαχιστον ειχα και ενα πιο παλια δεν συχρονιζε καθολου σχεδον.....

  7. #7
    Εγγραφή
    28-08-2006
    Περιοχή
    Πειραιάς
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    29
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    13432/1021
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
    Router
    LINKSYS WAG160N-EU
    SNR / Attn
    6,1(dB) / 20,5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από balandis Εμφάνιση μηνυμάτων
    νομιζω πως ειχα το ιδιο ρουτερ,,δοκιμασε κανα αλλο..με ειχε ταραξει στις αποσυνδεσεις ......μακραν το χειροτερο ρουτερκι που εχω δοκιμασειπαντως για μενα τα linksys δεν ειναι καλα τουλαχιστον ειχα και ενα πιο παλια δεν συχρονιζε καθολου σχεδον.....
    Δοκίμασα και το Thomson της Forthnet... τα ίδια...!
    Επίσης, το WAG160N το έω από το 2008 με την Forthnet χωρίς κανένα απολύτως πρόβλημα και η αλήθεια είναι ότι είναι ό,τι καλύτερο έχω χρησιμοποιήσει ως τώρα..!

  8. #8
    Εγγραφή
    12-10-2012
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    4
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Λοιπον. Μετα απο 2 μερες που προσπαθω να συνενοηθω με τη forthnet και απειρα τηλεφωνηματα, ακριβως οπως και ο Kingly, το μονο που συνεβη ειναι το ρουτερ μου να ειναι στα 8688kbps download και 1020 kbps upload noise 10.3db line attenuation 31.0db. Εδω σημειωνω οτι η συνδεση ηταν σταθερα στα 24mbps εδω και 2 χρονια που εχω τη συνδεση.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από balandis Εμφάνιση μηνυμάτων
    νομιζω πως ειχα το ιδιο ρουτερ,,δοκιμασε κανα αλλο..με ειχε ταραξει στις αποσυνδεσεις ......μακραν το χειροτερο ρουτερκι που εχω δοκιμασειπαντως για μενα τα linksys δεν ειναι καλα τουλαχιστον ειχα και ενα πιο παλια δεν συχρονιζε καθολου σχεδον.....
    Φιλε balandis, δοκιμασα και ενα sagem που ειχα απο παλια (δωρακι απο οτε), το οποιο απο οτι φαινεται δεν συνδεεται καν, επισης με ενα linksys που μου δανεισε ενας φιλος εχω τα ιδια, ισως και λιγο χειροτερα αποτελεσματα. Δεν ειμαι τωρα για καινουρια ρουτερ. Αν υπαρχει καποιος που εχει δοκιμασει τη hol ας μοιραστει την εμπειρια του
    Ευχαριστω για τις απαντησεις και τη βοηθεια σας

  9. #9
    Εγγραφή
    07-05-2008
    Μηνύματα
    805
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Router
    TG585v8
    Path Level
    Interleaved
    Γιατί δεν ζητάς ένα ραντεβού με τεχνικό;

  10. #10
    Εγγραφή
    08-10-2011
    Περιοχή
    περιστερι αθηνα
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    1.460
    Downloads
    34
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/10240
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    HOL - ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
    Router
    speedport-entry 2i
    SNR / Attn
    20,3(dB) / 3,5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    οταν ημουν forthnet..και το linksys και to tp link δεν συχρονιζαν...μακρια απο αυτους πιστευω οτι ειναι μακραν η χειροτερη εταιρια τουλαχιστον στην περιοχη στον αγειο-βασιλειο περιστερι,δεν θιγω κανεναν ο καθενας εχει την γνωμη του.παρε τηλεφωνο τι αλλο να κανεις???οταν αλλαξα σε οτε η γραμμη εστρωσε με τη μια!!!

  11. #11
    Εγγραφή
    12-10-2012
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    4
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Ο λογος που δεν αλλαζω σε οτε ειναι οικονομικος. Επικοινωνησα ξανα με forthnet. Αφου μου ειπε να κανω restart το ρουτερ ( κατι που απο μονος μου ειχα δοκιμασει χωρις καμια αλλαγη),η ταχυτητα εφτασε τα 8000kbps download. Ρωταω , ειναι φυσιολογικο? Εγω πριν 10 μερες ειχα 14000- 18000kbps. Μου λεει, στην περιοχη σας διαθετουμε 8000. Τελος παντων μετα απο 2-3 ωριτσες παλι η συνδεση στον πατο. Δοκιμασα να αλλαξω ενα φιλτρο που ειχα στο μονο τηλεφωνο του σπιτιου, και ωπ! ξαφνικα απογειωθηκε στα 12.000. Μετα απο 1 μερα παλι χαλια. Εχω απελπιστει. Θα περιμενω μεχρι το μεσημερι να ξανακαλεσω την τεχνικη υποστηριξη...

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από 030366 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γιατί δεν ζητάς ένα ραντεβού με τεχνικό;
    Φιλε 030366, γνωριζεις εαν η forthnet παρεχει ραντεβου με τεχνικο δωρεαν? Τι μπορει να αλλαξει εαν το αναλαβει ενας τεχνικος? Τι μπορει να πηγαινει στραβα?

    Υ.Γ Εκατσα και διαβασα στο τοπικ του φορουμ " συχνες ερωτησεις" τι σημαινουν τα στοιχεια που δινει το ρουτερ (Noise margin, line attenuation) και παρατηρω οτι μαλλον δεν ειναι φυσιολογικα (φαινονται στην αρχη του ποστ).Για αυτα τα στοιχεια ευθυνεται ο παροχος, οι καλωδιωσεις του σπιτιου, η γκαντεμια μου? Σκεφτομαι οτι αφου πριν λιγο καιρο ειχα αξιοπρεπη ταχυτητα, αποκλειεται να ειναι δικο μου προβλημα.Εαν γνωριζει καποιος παραπανω πληροφοριες ας με ενημερωσει.Σας ευχαριστω ολους για την βοηθεια

  12. #12
    Εγγραφή
    07-05-2008
    Μηνύματα
    805
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Router
    TG585v8
    Path Level
    Interleaved
    Οι περισσότερες εταιρίες λένε ότι χρεώνουν το ραντεβού του τεχνικού σε περίπτωση πού υπάρχει βλάβη στην εσωτερική καλωδίωση του σπιτιού. OTE και Forthnet τουλάχιστον από προσωπική εμπειρία σε βλάβες έτσι ενημερώνουν. Τώρα αν πραγματικά το κάνουν, δεν ξέρω μιάς και δεν έτυχε ποτέ να βρεθεί βλάβη στο δικό μου χώρο. Η εσωτερική καλωδίωση ξεκινάει από το καλώδιο πού έρχεται από το κατανεμητή του ΟΤΕ στο κτίριο και το οποίο φτάνει μέχρι και τη πρώτη τηλεφωνική πρίζα και μοιράζεται με άλλη καλωδίωση σε άλλες πρίζες στο σπίτι (εφόσον υπάρχουν)

    Ο τεχνικός σίγουρα θα δεί πραγματα παραπάνω απ'ότι σου λένε στο τηλέφωνο γιατί θα μετρήσει τη γραμμή στο κατανεμητή και στη κεντρική τηλεφωνική πρίζα στο σπίτι σου. Αν στο κατανεμητή έχεις ίδια στατιστικά με αυτά πού έχεις τώρα τότε δεν έχεις καμία ευθύνη εσύ και πρέπει η Forthnet να λύσει το πρόβλημα. Αν όμως ο συγχρονισμός στο κατανεμητή είναι ίδιος με το συγχρονισμό πού είχες όταν εμφανίστηκε το πρόβλημα τότε είναι θέμα εσωτερικής καλωδίωσης.

Παρόμοια Θέματα

  1. [Siemens] Port forward στο Siemens SL2-141 της Forthnet. HELP!!!
    Από papabass στο φόρουμ ADSL & Broadband Hardware, routers και modems...
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-03-10, 14:11
  2. SIEMENS SL2 141
    Από rod2003 στο φόρουμ BitTorrent
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-02-10, 18:38
  3. Siemens SL2-141
    Από psytransas στο φόρουμ Προσφορά - Ανενεργές Αγγελίες
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-11-09, 03:44
  4. Siemens SL2-141
    Από jimpan στο φόρουμ Προσφορά - Ανενεργές Αγγελίες
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-09-09, 14:50
  5. Μηνύματα: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-03-09, 18:36

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας