Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 20
  1. #1
    Εγγραφή
    25-12-2007
    Μηνύματα
    85
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    Satellite
    ISP
    Ote TV Satellite
    Γειά χαρά παιδιά,

    Βρίσκομαι στο εξωτερικό κ στην περιοχή μου υπάρχει δίκτυο οπτικής ίνας 100mbps. Επειδή ο provider όμως προσφέρει το router με leasing περίπου 3 ευρώ το μήνα επιπλέον της τιμής του παγίου μου, θα ήθελα να αγοράσω ένα που θα επιλέξω εγώ κ το οποίο θα μου μείνει κιόλας. Απλά δεν έχω ιδέα εάν τα ρούτερ που προορίζονται για χρήση με οπτική ίνα είναι κάποια ειδική κατηγορία ή θα μπορούσα να χρησιμοποιήσω ένα οποιοδήποτε κλασσικό ασύρματο μοντεμ/ρούτερ από αυτά που χρησιμοποιούμε συνήθως και με τους ελληνικούς παρόχους adsl.

    Επίσης οποιαδήποτε πρόταση για καλό router καλοδεχούμενη, προσωπικά είχες καλές εμπειρίες με NETGEAR και κακές με D-Link...

    Ευχαριστώ!

  2. #2
    Το avatar του μέλους DSLaManiaC
    DSLaManiaC Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από newbie691 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γειά χαρά παιδιά,

    Βρίσκομαι στο εξωτερικό κ στην περιοχή μου υπάρχει δίκτυο οπτικής ίνας 100mbps. Επειδή ο provider όμως προσφέρει το router με leasing περίπου 3 ευρώ το μήνα επιπλέον της τιμής του παγίου μου, θα ήθελα να αγοράσω ένα που θα επιλέξω εγώ κ το οποίο θα μου μείνει κιόλας. Απλά δεν έχω ιδέα εάν τα ρούτερ που προορίζονται για χρήση με οπτική ίνα είναι κάποια ειδική κατηγορία ή θα μπορούσα να χρησιμοποιήσω ένα οποιοδήποτε κλασσικό ασύρματο μοντεμ/ρούτερ από αυτά που χρησιμοποιούμε συνήθως και με τους ελληνικούς παρόχους adsl.

    Επίσης οποιαδήποτε πρόταση για καλό router καλοδεχούμενη, προσωπικά είχες καλές εμπειρίες με NETGEAR και κακές με D-Link...

    Ευχαριστώ!
    Δηλώνω παντελώς άσχετος από τέτοια router.

    Σκέψου όμως, ότι 3*24 υποθέτοντας ότι θα κάτσεις 2 χρόνια, μας κάνει 72€.

    Θα βρεις ένα router για fiber με τα ίδια χαρακτηριστικά με αυτά τα χρήματα? Κι ακόμα κι αν σου μείνει, θα το κάνεις τι? Ειδικά μια συσκευή τέτοιας τεχνολογίας.

    Αυτοί πιο δίνουν?

    Επίσης σκέψου πως έχεις permanent warranty στην περίπτωση leasing.

  3. #3
    Εγγραφή
    25-12-2007
    Μηνύματα
    85
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    Satellite
    ISP
    Ote TV Satellite
    Λοιπόν με μία γρήγορη αναζήτηση, είδα ότι μάλλον πρόκειται για τα ίδια ρούτερ. Μάλλον για να πω την αλήθεια, δεν είδα πουθενά να πωλούνται ειδικά ρούτερ για οπτική ίνα εκτός και δεν είδα σωστά.

    Αυτοί δίνουν ένα αρκετά καλό ρουτεράκι θεωρώ, το συγκεκριμένο της NETGEAR:

    http://www.amazon.fr/Netgear-WNR3500...0475894&sr=8-1

    το οποίο έχει και network sharing μέσω δίσκου που συνδέεις στη θύρα usb που βρίσκω αρκετά χρήσιμο.

    Εφόσον το βρίσκω με 59 ευρώ, και δεδομένου ότι το κρατάω μετά εφόσον θα είναι δικό μου νομίζω ότι συμφέρει να το αγοράσω από όλες τις απόψεις. Εκτός βέβαια και δουλεύει μόνο με οπτική ίνα κάτι για το οποίο περιμένουμε επιβεβαίωση από κάποιον που γνωρίζει με σιγουριά.

  4. #4
    Το avatar του μέλους DSLaManiaC
    DSLaManiaC Guest
    Αν μιλάμε γι αυτό:

    http://www.netgear.com/home/products...3500l.aspx#two

    Τότε δε μιλάμε ότι θες να καρφώσεις οπτική ίνα πάνω του και ότι απλώς έρχεται στο κτήριο ίνα και σε σένα (και στους άλλους ενοίκους) έρχεται από κει 100ρι ethernet.

    Καλά τα λέω?

  5. #5
    Εγγραφή
    25-12-2007
    Μηνύματα
    85
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    Satellite
    ISP
    Ote TV Satellite
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από DSLaManiaC Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν μιλάμε γι αυτό:

    http://www.netgear.com/home/products...3500l.aspx#two

    Τότε δε μιλάμε ότι θες να καρφώσεις οπτική ίνα πάνω του και ότι απλώς έρχεται στο κτήριο ίνα και σε σένα (και στους άλλους ενοίκους) έρχεται από κει 100ρι ethernet.

    Καλά τα λέω?
    Ωπ! Μάλλον τώρα κατάλαβα τι παίζει... Τώρα πρόσεξα ότι το παραπάνω ρούτερ είναι μόνο ρούτερ όχι και μόντεμ... Οπότε προφανώς συνδέεται οπουδήποτε, μετά όμως από το μόντεμ, είτε σε οπτική είτε σε adsl. Επίσης τώρα που θυμάμαι λίγο την εγκατάσταση, το μόντεμ της οπτικής είναι καρφωμένο στον τοίχο του σπιτιού και με καλώδιο ethernet πηγαίνει σε ένα ρουτερ το οποίο είναι το NETGEAR.

    Άρα προφανώς το μόντεμ το σετάρουν και το παρέχουν αυτοί δωρεάν, και η όλη κουβέντα γίνεται για το ρούτερ, αν θα το νοικιάσεις από αυτούς ή αν θα το αγοράσεις μόνος σου. Επομένως και σε αυτή την περίπτωση με συμφέρει γιατί απλά σε 2 χρόνια θα έχω δώσει 13 ευρώ λιγότερα και θα έχω και ένα καλό ρούτερ (όχι adsl μόντεμ όμως!) στην κατοχή μου...

    Τώρα είναι πιο σαφές νομίζω!

  6. #6
    Το avatar του μέλους DSLaManiaC
    DSLaManiaC Guest
    Άκυρο.

    Απλά βγάλε μερικές φωτογραφίες της συσκευής να ξέρουμε που πατάμε για να μη σου λέω ότι να ναι.

  7. #7
    Εγγραφή
    25-12-2007
    Μηνύματα
    85
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    Satellite
    ISP
    Ote TV Satellite
    Ναι θα μπορέσω να πάρω μερικές φώτο αργότερα το απόγευμα.

    - - - Updated - - -

    Φίλε dslmaniac έτσι είναι τελικά, επομένως η ερώτηση μου ήταν λάθος από την αρχή γιατί υποννούσα μόντερ-ρουτερ οπτικής ενώ στην ουσία το μόντεμ οπτικής παρέχεται δωρεάν από τον πάροχο ενώ ο πελάτης πρέπει απλά να επιλέξει τι ρουτερ θα βάλει επάνω στο μόντεμ τους. Επομένως οποιδήποτε ρουτερ θα είναι συμβατό. Βέβαια, γυρίζοντας στην Ελλάδα, ένα τέτοιο σκέτο ρουτερ δε θα κάνει τίποτα από μόνο του, άρα εφόσον αγοράσω δικό μου, ίσως συμφέρει να είναι dsl modem/router μαζί, γιατί αλλιώς θα το έχω μόνο για lan-άκια!

  8. #8
    Το avatar του μέλους DSLaManiaC
    DSLaManiaC Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από newbie691 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι θα μπορέσω να πάρω μερικές φώτο αργότερα το απόγευμα.

    - - - Updated - - -

    Φίλε dslmaniac έτσι είναι τελικά, επομένως η ερώτηση μου ήταν λάθος από την αρχή γιατί υποννούσα μόντερ-ρουτερ οπτικής ενώ στην ουσία το μόντεμ οπτικής παρέχεται δωρεάν από τον πάροχο ενώ ο πελάτης πρέπει απλά να επιλέξει τι ρουτερ θα βάλει επάνω στο μόντεμ τους. Επομένως οποιδήποτε ρουτερ θα είναι συμβατό. Βέβαια, γυρίζοντας στην Ελλάδα, ένα τέτοιο σκέτο ρουτερ δε θα κάνει τίποτα από μόνο του, άρα εφόσον αγοράσω δικό μου, ίσως συμφέρει να είναι dsl modem/router μαζί, γιατί αλλιώς θα το έχω μόνο για lan-άκια!
    Ωραία..

    Ρε συ αυτή η συσκευή βλέπω ότι έχει απ όλα. Και Gbps 4 πόρτες, και USB να βάλεις κάναν εκτυπωτή ή κάνα δίσκο να τον κάνεις δικτυακό αλλά και ασύρματο.

    Γιατί θες να βάλεις 2ο? Θες ασύρματη κάλυψη και δε σου φτάνει? Τι ακριβώς συμβαίνει?
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος DSLaManiaC : 18-10-12 στις 12:09.

  9. #9
    Εγγραφή
    25-12-2007
    Μηνύματα
    85
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    Satellite
    ISP
    Ote TV Satellite
    Όχι δεν κατάλαβες. Αυτό είναι μόνο το ρούτερ, και το δίνει ο πάροχος επι πληρωμή, είτε 3 ευρώ το μήνα είτε 99 ευρώ αγορά. Και έλεγα, είτε θα το πάρω από αυτόν είτε θα το αγοράσω μόνος μου. Αφού το βρίσκω όμως με 59 το ίδιο, είτε με leasing να το μίσθωνα είτε να το αγόραζα από αυτούς, με συμφέρει να το αγοράσω ξεχωριστά για μένα.

    Το μόντεμ που μπαίνει εκεί που έρχεται η οπτική το δίνει δωρεάν έτσι κ αλλιώς, αλλά το μόντεμ δεν είναι κ ρούτερ για να γλύτωνα.

  10. #10
    Εγγραφή
    04-04-2012
    Μηνύματα
    1.512
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    OpenWRT, Mikrotik x86
    Καλησπέρα.
    πάνω στο οπτικό δεν θα καρφώσεις τίποτα μιας και από πλευράς παρόχου πάντα δίνουν έναν εξοπλισμό (demarcation device).
    Το πιθανότερο είναι να σου φέρουν ένα switch όπου σε μια πόρτα του θα κουμπώσεις το router σου.
    Ανάλογα με το bandwidth της γραμμής μπορείς να πάρεις και το αντίστοιχο router.πχ για μικρή χωρητικότητα 8α πρότεινα το mikrotik 750. Για περισσότερα των 15Mbps θα πας στο 751, κοκ. Δεν κάνω διαφήμιση, απλά τα προτιμώ μιας και είναι πλήρως παραμετροποιήσιμα και πολύ οικονομικά, χωρίς να έχεις πρόβλημα στην ποιότητα.
    Τι εξοπλισμό θα σου φέρει ο πάροχος?

  11. #11
    Εγγραφή
    21-07-2006
    Περιοχή
    Πέρα στους πέρα κάμπους
    Μηνύματα
    7.388
    Downloads
    62
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Speedport Plus 2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από atux_null Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα.
    πάνω στο οπτικό δεν θα καρφώσεις τίποτα μιας και από πλευράς παρόχου πάντα δίνουν έναν εξοπλισμό (demarcation device).
    Το πιθανότερο είναι να σου φέρουν ένα switch όπου σε μια πόρτα του θα κουμπώσεις το router σου.
    Ανάλογα με το bandwidth της γραμμής μπορείς να πάρεις και το αντίστοιχο router.πχ για μικρή χωρητικότητα 8α πρότεινα το mikrotik 750. Για περισσότερα των 15Mbps θα πας στο 751, κοκ. Δεν κάνω διαφήμιση, απλά τα προτιμώ μιας και είναι πλήρως παραμετροποιήσιμα και πολύ οικονομικά, χωρίς να έχεις πρόβλημα στην ποιότητα.
    Τι εξοπλισμό θα σου φέρει ο πάροχος?
    Είπε ότι του δίνουν δωρεάν ένα μόντεμ και με νοίκι
    ένα ρούτερ στο οποίο θα συνδεθεί το μόντεμ.
    Το switch τι χρειάζεται;

  12. #12
    Το avatar του μέλους DSLaManiaC
    DSLaManiaC Guest
    Εγώ γι αυτό δεν είπα τίποτα.

    Γιατί δε γνωρίζω την επικοινωνία μεταξύ του τερματικού της ίνας με τον εξοπλισμό, δηλαδή αν είναι απλώς ένα Ethernet μετά και παίζεις.

    Ίσως θα ήταν καλύτερα να τον συμβουλέψει κάποιος που ξέρει σίγουρα.

    Μη πάμε και τον στείλουμε τον άνθρωπο και αγοράσει κάτι που θα είναι για πέταμα.

  13. #13
    Εγγραφή
    21-07-2006
    Περιοχή
    Πέρα στους πέρα κάμπους
    Μηνύματα
    7.388
    Downloads
    62
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Speedport Plus 2
    Το μόντεμ προφανώς του το δίνουν συνδεδεμένο με το τερματικό
    της ίνας («καρφωμένο στον τοίχο του σπιτιού» λέει).
    Και δεν χρειάζεται switch. Το μόντεμ συνδέεται απευθείας στο ρούτερ.

  14. #14
    Εγγραφή
    25-12-2007
    Μηνύματα
    85
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    Satellite
    ISP
    Ote TV Satellite
    Νομίζω ότι είναι αυτό που περιγράφει ο φίλος 21706. Το μόντεμ υπάρχει ήδη στο σπίτι και είναι αυτό στην φώτο:

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  img201210171901221.jpg 
Εμφανίσεις:  23 
Μέγεθος:  197,8 KB 
ID: 110796

    Το γκρι ethernet στέλνει το internet στο router της Netgear το οποίο είναι αυτό για το οποίο κάνουμε συζήτηση! Το μόντεμ που βλέπετε στην φώτο είναι δεδομένο. Επομένως μόνο για το τι router θα μπει μετά συζητάμε, και προφανώς δεν υπάρχει διαφοροποίηση σε router που τοποθετούνται μετά από adsl modem και router που τοποθετούνται μετά από μόντεμ οπτικής αφού και στα δύο το ιντερνετ έρχεται με ethernet, έτσι καταλαβαίνω εγώ.

    Πρακτικά δεν χρειάζεται καν να πάρω το συγκεκριμένο netgear... και με ένα άλλο φτηνότερο θα κάνω τη δουλειά μου νομίζω! Η γραμμή είναι 100 mbps πάντως.

  15. #15
    Το avatar του μέλους DSLaManiaC
    DSLaManiaC Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από newbie691 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Νομίζω ότι είναι αυτό που περιγράφει ο φίλος 21706. Το μόντεμ υπάρχει ήδη στο σπίτι και είναι αυτό στην φώτο:

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  img201210171901221.jpg 
Εμφανίσεις:  23 
Μέγεθος:  197,8 KB 
ID: 110796

    Το γκρι ethernet στέλνει το internet στο router της Netgear το οποίο είναι αυτό για το οποίο κάνουμε συζήτηση! Το μόντεμ που βλέπετε στην φώτο είναι δεδομένο. Επομένως μόνο για το τι router θα μπει μετά συζητάμε, και προφανώς δεν υπάρχει διαφοροποίηση σε router που τοποθετούνται μετά από adsl modem και router που τοποθετούνται μετά από μόντεμ οπτικής αφού και στα δύο το ιντερνετ έρχεται με ethernet, έτσι καταλαβαίνω εγώ.

    Πρακτικά δεν χρειάζεται καν να πάρω το συγκεκριμένο netgear... και με ένα άλλο φτηνότερο θα κάνω τη δουλειά μου νομίζω! Η γραμμή είναι 100 mbps πάντως.
    Αν βάλεις μια άλλη συσκευή πχ λάπτοπ σε μια απ τις άλλες ethernet παίρνει κανονικά δίκτυο?

Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. [Other] πρόταση ρούτερ για σύνδεση σε οπτική ίνα ??
    Από leasedline στο φόρουμ ADSL & Broadband Hardware, routers και modems...
    Μηνύματα: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-09-12, 18:31
  2. Μηνύματα: 33
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-12-10, 12:26
  3. Μηνύματα: 20
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-06-06, 20:23
  4. Νέα για Οπτική Ίνα
    Από Bororo στο φόρουμ COSMΟΤΕ
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-01-05, 02:07
  5. Modem-router πάνω σε οπτική ίνα;
    Από odd στο φόρουμ ADSL & Broadband Hardware, routers και modems...
    Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-04-04, 07:42

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας