Σελ. 12 από 22 ΠρώτηΠρώτη ... 27101112131417 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 166-180 από 321
  1. #166
    Εγγραφή
    21-01-2006
    Περιοχή
    Πειραιάς
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    464
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    COSMOTE Fiberspeed 300
    Router
    FRITZ!Box 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από pinwouza Εμφάνιση μηνυμάτων
    Άντε, καιρός ήταν...

    Απέναντι από το σπίτι μου υπάρχει πάνω από ένα χρόνο καινούργια καμπίνα και το μόνο που κάναμε μέχρι τώρα είναι να την καμαρώνουμε. Είχα κουραστεί να βλέπω τους εναλλακτικούς να μπλοκάρουν με κάθε τρόπο την νέα υπηρεσία. Επίσης έχω βαρεθεί να διαβάζω ανούσια δελτία τύπου που βγάζουν τώρα τελευταία για δήθεν μονοπωλιακές πρακτικές κτλ. Καιρός είναι και για αυτούς να ξεκαθαρίσει το τοπίο και να μείνουν στην αγορά όσοι μπορούν να επενδύσουν και να επιβιώσουν από τις επενδύσεις τους.

    Φίλοι μου επίσης, μην ψαρώνετε με τις ταχύτητες. Δείτε το διαφορετικά. Μέχρι σήμερα στα χρήματα που πληρώναμε, μας διέθεταν adsl "μέχρι 24" . Τώρα με ελάχιστη επιβάρυνση θα έχουμε εγγυημένα 30 και οποίος θέλει μπορεί να πάει στα 50. Εγώ πχ με την forthnet που κλειδώνω στα 8 δεν θα με χάλαγε καθόλου με τα ίδια λεφτά να κλειδώνω με σχεδόν τετραπλάσια ταχύτατα.

    Τέλος, εμένα στο μυαλό μου είναι πιο λογικό να δοθούν 50αρες γραμμές αντί πχ 200αρες που το κόστος της επένδυσης θα ήταν μεγαλύτερο, με το σκεπτικό ότι θα αναβαθμιστούν πιο γρήγορα, περισσότερες περιοχές...
    Αν δεν κάνω λάθος ουτε στην vdsl ειναι εγγυημένες οι ταχύτητες (μονο σε FFTH) , νομίζω πως ειναι μεχρι 30 και 50 οτι ακριβώς περιορισμοί και προυποθέσεις ισχυουν και στην adsl
    AMD Ryzen 7 3700X|Gigabyte AORUS X570 Master |Corsair Vengeance LPX 32GB 3200 |MSI GeForce RTX 2080 Gaming X TRIO|Samsung 960 evo nvme m.2 250GB| 2 WD Green 640GB|OCZ TRITON 150 480GB|Corsair HX850i Platinum|Noctua NH-D14|Phanteks Enthoo Pro m Acrylic|Logitech G502 Proteus Spectrum|HyperX stiger|AORUS AD27QD|Logitech G413|Logitech Z5500

  2. #167
    Εγγραφή
    05-10-2011
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    269
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    30 Mbps / 5 Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    Speedport W 724V Type Ci
    Path Level
    Fastpath
    H Cyta από ότι είδα παρέχει 50 Mbps download / 10 Mbps upload. Γιατί τσιγκουνεύεται ο ΟΤΕ με 50 / 5;

  3. #168
    Εγγραφή
    09-03-2010
    Μηνύματα
    159
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    komotini
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από edm0d0n Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γεια σας. Μένω Πάτρα και απ ότι βλέπω η απόσταση μου από το Α/Κ του ΟΤΕ που υποστηρίζει vdsl είναι 1.2km. Θέλω να βάλω το vdsl 50mbps ποιο πολύ για το upload για λόγους streaming (skype hd , slingbox κτλ). Αυτήν την στιγμή έχω adsl 24 και κλειδώνω στα 16mbps. Γίνετε να ενεργοποιηθώ στο πρόγραμμα 50mbps? To upload είναι εως 10mbps ? Θα χάνω πολύ upload λόγο απόστασης? Θα με ενδιέφερε να κλειδώνω γύρω στα 7-8mbps upload...
    Για HD μεταδοση/streaming τοσο για skype οσο και για slingbox δεν αρκει με τιποτα ασε που και στην 50αρα μην νομιζεις πως θα παιρνεις 5mpbs upload ειδικα αν εισαι μακρια απο το vdsl ΚΑΦΑΟ μονο αν ανεβασει καποια στιγμη ο ΟΤΕ το upload στην 50αρα η αν παμε στο vdsl2 με 100αρα γραμμη και μεγαλυτερο upload

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από developer Εμφάνιση μηνυμάτων
    H Cyta από ότι είδα παρέχει 50 Mbps download / 10 Mbps upload. Γιατί τσιγκουνεύεται ο ΟΤΕ με 50 / 5;
    Mην προτρεχεις χαχα μπορει και ο ΟΤΕ να ανεβασει upload γιατι το 5 ειναι λιγο μικρο για την 50αρα μεχρι και 10 μπορει να δωσει λογικα

  4. #169
    Εγγραφή
    26-08-2003
    Περιοχή
    Beyond the Coast
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    9.894
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    COSMOTE
    Router
    UniFi Dream Machine Pro
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Spank Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν δεν κάνω λάθος ουτε στην vdsl ειναι εγγυημένες οι ταχύτητες (μονο σε FFTH) , νομίζω πως ειναι μεχρι 30 και 50 οτι ακριβώς περιορισμοί και προυποθέσεις ισχυουν και στην adsl
    ούτε στο FTTH υπάρχει εγγυημένο throughput...

  5. #170
    Εγγραφή
    15-03-2007
    Περιοχή
    Μαρκόπουλο Μεσογαίας
    Ηλικία
    33
    Μηνύματα
    9.106
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49000/4998
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΑΡΚΟΠΟΥΛΟ
    Router
    I don't remember
    SNR / Attn
    (dB) / 10(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Το VDSL, όταν συνδυάζεται με FTTC, έχει σχεδόν εγγυημένες ταχύτητες συγχρονισμού. Το FTTH δεν υπόκειται στους περιορισμούς του χαλκού, είναι εντελώς εγγυημένος (ο συγχρονισμός).

    Αλλά αυτό που πολλοί δεν καταλαβαίνουν είναι πως άλλο ο συγχρονισμός (που είναι θέμα modem και DSLAM/ανάλογης συσκευής) και άλλο οι ταχύτητες, που εξαρτώνται από το συνολικό δίκτυο (backbone, εγχώρια σύνδεση με άλλους παρόχους, σύνδεση με το εξωτερικό, μέχρι και τους servers από τους οποίους κατεβάζουμε).

    Οι μη μισθωμένες γραμμές δεν είναι εγγυημένες, καθώς είναι σχεδιασμένες έτσι ώστε το δίκτυο του παρόχου να μην μπορεί να αντέξει πάνω από το 5% (και πολύ λέω, συνήθως το contention ratio είναι πολύ χαμηλότερο) κοντά στο φουλ ταυτόχρονα. Και όλα αυτά χωρίς να υπολογίσουμε τους παράγοντες εκτός του ελέγχου του παρόχου, όπως οι servers.
    Ούτε σε όλους έχει αφαιρεθεί με βάναυσο-γκεμπελικό χειρουργείο, το μέρος του εγκεφάλου που συμπαθεί τον Επίτιμο.



  6. #171
    Εγγραφή
    14-04-2006
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    109
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Forthnet Full
    Ταχύτητα
    10240/1024
    DSLAM
    Forthnet - ΤΕΡΨΙΘΕΑ
    Router
    Thomson 585 v7
    SNR / Attn
    6(dB) / 32,5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Επειδή έμμεσα αναφερόσουν και σε μένα, απλά θέλω να διευκρινίσω κάτι στο αρχικό μου ποστ.
    Όταν αναφερόμουν στις επενδύσεις των εναλλακτικών, αναφερόμουν σε όλες αυτές που αναφέρεσαι και συ, όπως διασύνδεση με το εξωτερικό κτλ. που στους περισσότερους είναι δύσκολο να γίνουν για να διασφαλιστούν οι υψηλές ταχύτητες της τάξης πχ των 30mb/s για μια 30αρα γραμμή ώστε να μπορούν να νοικιάσουν πόρτες από τον ΟΤΕ.
    Στο μυαλό μου πλέον είναι αυτονόητο ότι ο ΟΤΕ έχει την αξιοπιστία στις υπηρεσίες του, καθώς και τα κεφάλαια για να την διασφαλισουν σε περίπτωση που χρειαστεί.

  7. #172
    Εγγραφή
    31-07-2006
    Περιοχή
    Berlin, Deutschland
    Μηνύματα
    4.560
    Downloads
    20
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/10240
    ISP
    1&1
    Router
    FRITZ!Box 7362 SL
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από pinwouza Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στο μυαλό μου πλέον είναι αυτονόητο ότι ο ΟΤΕ έχει την αξιοπιστία στις υπηρεσίες του, καθώς και τα κεφάλαια για να την διασφαλισουν σε περίπτωση που χρειαστεί.
    To asset του ΟΤΕ πλέον είναι η μητρική DT και όχι τα λεφτά...

  8. #173
    Εγγραφή
    22-07-2012
    Μηνύματα
    47
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    cosmote mobile
    DSLAM
    HOL - ΧΑΛΑΝΔΡΙ
    Μένω Πάτημα Χαλανδρίου και κλειδώνω κατά Μ.Ο. στα 2 Mbps. Δε θα μπω σε θεωρητικές κουβέντες. Μια απορία έχω μόνο : Πότε θα μπορέσω επιτέλους να αποκτήσω αξιοπρεπή ταχύτητα; Πόσο θα χρειαστεί να περιμένω? Θα αποκτήσω vdsl 30 πριν την πενταετία?

  9. #174
    Εγγραφή
    21-07-2006
    Περιοχή
    Πέρα στους πέρα κάμπους
    Μηνύματα
    7.388
    Downloads
    62
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Speedport Plus 2
    Καλές οι ερωτήσεις αλλά μην περιμένεις απάντηση!

  10. #175
    Εγγραφή
    26-01-2006
    Περιοχή
    Κυψέλη
    Μηνύματα
    2.405
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/1000 ~
    ISP
    INALAN
    Router
    ΖΤΕ F670L
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από linouksas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μένω Πάτημα Χαλανδρίου και κλειδώνω κατά Μ.Ο. στα 2 Mbps. Δε θα μπω σε θεωρητικές κουβέντες. Μια απορία έχω μόνο : Πότε θα μπορέσω επιτέλους να αποκτήσω αξιοπρεπή ταχύτητα; Πόσο θα χρειαστεί να περιμένω? Θα αποκτήσω vdsl 30 πριν την πενταετία?
    Στο Πάτημα ο Οτε έχει βάλει mini dslam. ΑΝ είσαι στην ΟΤΕΝΕΤ ΚΑΙ κοντά στην Ηρακλείτου θα δεις μεγαλύτερες ταχύτητες, αλλιώς μην περιμένεις. Υπάρχει και αυτό το νήμα (λίγο παλιό) αλλά σου λέει σε ποιες περιοχές υπάρχει αναβαθμισμένη ταχύτητα από ΟΤΕ

  11. #176
    Εγγραφή
    21-07-2006
    Περιοχή
    Πέρα στους πέρα κάμπους
    Μηνύματα
    7.388
    Downloads
    62
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Speedport Plus 2
    Ιδού και η συγκεκριμένη περιοχή:
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Πάτημα Χαλανδρίο&#965.gif 
Εμφανίσεις:  28 
Μέγεθος:  111,0 KB 
ID: 110964

  12. #177
    Εγγραφή
    28-04-2006
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    1.188
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL Forthnet Full
    Ταχύτητα
    10240/512
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΓΙΟΥ ΓΕΩΡΓΙΟΥ
    Router
    Air-Ties RT-111
    Το VDSL, όταν συνδυάζεται με FTTC, έχει σχεδόν εγγυημένες ταχύτητες συγχρονισμού. Το FTTH δεν υπόκειται στους περιορισμούς του χαλκού, είναι εντελώς εγγυημένος (ο συγχρονισμός).
    Δεδομένου ότι τώρα τα περισότερα προβλήματα χαμηλών ταχυτήτων οφείλονται στο last mile (δλδ από την καμπίνα και πέρα), αυτό που γράφεις (το οποίο είναι σωστό) σημαίνει ότι τα προβλήματα αυτά θα παραμείνουν. Κοινώς το δίκτυο από το καφάο και μετά θα μπορεί να δώσει 30 και 50 ΜΒ, αλλά όσοι είναι τώρα περιορισμένοι στα 2 ή 3 ή και 12 ΜΒ κλειδώματος δε θα αλλάξει κάτι γιατί ο θεωρητικά θα είχαν μέχρι 24. Το μόνο που θα αλλάξει είναι ότι θα έχουν μέχρι 50. Ισχύει αυτό ή θα τραβάνε και νέα καλώδια στα σπίτια;

  13. #178
    Εγγραφή
    21-07-2006
    Περιοχή
    Πέρα στους πέρα κάμπους
    Μηνύματα
    7.388
    Downloads
    62
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Speedport Plus 2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από silegav Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεδομένου ότι τώρα τα περισότερα προβλήματα χαμηλών ταχυτήτων οφείλονται στο last mile (δλδ από την καμπίνα και πέρα), αυτό που γράφεις (το οποίο είναι σωστό) σημαίνει ότι τα προβλήματα αυτά θα παραμείνουν. Κοινώς το δίκτυο από το καφάο και μετά θα μπορεί να δώσει 30 και 50 ΜΒ, αλλά όσοι είναι τώρα περιορισμένοι στα 2 ή 3 ή και 12 ΜΒ κλειδώματος δε θα αλλάξει κάτι γιατί ο θεωρητικά θα είχαν μέχρι 24. Το μόνο που θα αλλάξει είναι ότι θα έχουν μέχρι 50. Ισχύει αυτό ή θα τραβάνε και νέα καλώδια στα σπίτια;
    Όσοι έχουν καμπίνα vdsl στη γειτονιά τους μπορεί
    να μην κλειδώσουν ακριβώς στα 50 Mb/s αλλά
    κάπου εκεί κοντά θα είναι χωρίς να τραβηχτούν
    νέα καλώδια στα σπίτια.

  14. #179
    Εγγραφή
    18-04-2007
    Περιοχή
    Πάτημα Χαλανδρίου
    Μηνύματα
    156
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    199999/19999
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΓ. ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ
    Router
    Speedport Plus
    SNR / Attn
    20.3(dB) / 1.5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από spsomas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στο Πάτημα ο Οτε έχει βάλει mini dslam. ΑΝ είσαι στην ΟΤΕΝΕΤ ΚΑΙ κοντά στην Ηρακλείτου θα δεις μεγαλύτερες ταχύτητες, αλλιώς μην περιμένεις. Υπάρχει και αυτό το νήμα (λίγο παλιό) αλλά σου λέει σε ποιες περιοχές υπάρχει αναβαθμισμένη ταχύτητα από ΟΤΕ
    Καλημέρα,

    Ρώτησα και παραπάνω αλλά δεν υπήρξε κάποια απάντηση. Όσοι είναι σε miniDSLAM θα μπορούν να αναβαθμίσουν σε VDSL?

  15. #180
    Εγγραφή
    23-12-2008
    Περιοχή
    ΑΛΙΜΟΣ
    Μηνύματα
    242
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    50000/5000
    ISP
    Wind
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από silegav Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεδομένου ότι τώρα τα περισότερα προβλήματα χαμηλών ταχυτήτων οφείλονται στο last mile (δλδ από την καμπίνα και πέρα), αυτό που γράφεις (το οποίο είναι σωστό) σημαίνει ότι τα προβλήματα αυτά θα παραμείνουν. Κοινώς το δίκτυο από το καφάο και μετά θα μπορεί να δώσει 30 και 50 ΜΒ, αλλά όσοι είναι τώρα περιορισμένοι στα 2 ή 3 ή και 12 ΜΒ κλειδώματος δε θα αλλάξει κάτι γιατί ο θεωρητικά θα είχαν μέχρι 24. Το μόνο που θα αλλάξει είναι ότι θα έχουν μέχρι 50. Ισχύει αυτό ή θα τραβάνε και νέα καλώδια στα σπίτια;
    Το ΜΕΓΑΛΟ πρόβλημα το έχουν αυτοι που παίζουν τώρα στα 2 και 3 mbps. Για φαντάσου 2.... τι 2 τι 12!!!! ΔΕ συγκρίνετε φίλε μου τώρα το last mile και κάτι τέτοια είναι τρίχες κατσαρές. Αντι να παίξεις 50 θα παίξεις 40 και κάτι τρέχει στα γύφτικα...

Σελ. 12 από 22 ΠρώτηΠρώτη ... 27101112131417 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 43
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-12-10, 19:54
  2. Μηνύματα: 67
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-09-10, 21:11

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας