Σελ. 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12
Εμφάνιση 16-29 από 29
  1. #16
    Εγγραφή
    26-10-2012
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    0
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    φιλος εχει παρει αεροθερμο τζακιου και εχει απιστευτη αποδοση
    Στο γιατι κυκλοφορουν τωρα η απαντηση ειναι απλη
    H οικονομικη κριση
    Μεταξυ μας προ κρισης θα χαλαγε την αισθητικη τον περισσοτερων απο εμας και ας εχει γαμο την αποδοση
    Πριν 5 χρονια αν καποιος ειχει ξυλοσομπα στο σαλονι του θα τον κοροιδευαμαι
    Πριν 5 χρονια ηταν η εποχη της porsche cayenne τωρα ειναι η εποχη του αεροθερμου τζακιου

  2. #17
    Το avatar του μέλους DSLaManiaC
    DSLaManiaC Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jmk5 Εμφάνιση μηνυμάτων
    οκ, καταλαβα. απλα επειδη ακουσα οτι και το air condition οταν χρησιμοποιείται για θερμανση ειναι ανθυγιεινο διοτι καιγεται το οξυγονο μεινοντας το ετσι και κανοντας τον αερα ανθυγιεινο, ισχυει κατι τετοιο?
    Αυτό που θες να πεις είναι πως στεγνώνει τον αέρα και αν είσαι ευαίσθητος στο λαιμό νιώθεις άβολα.

  3. #18
    Εγγραφή
    11-12-2005
    Περιοχή
    @ground
    Μηνύματα
    842
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    879 / 11.997
    ISP
    Net One
    DSLAM
    Net One - Ν.ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑΣ
    Router
    Thomson Speedtouch 780(i)
    SNR / Attn
    11,5(dB) / 37(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Έξυπνο αυτό το σύστημα,τ έχει τοποθετήσει κάποιος να μας πει εντυπώσεις?

  4. #19
    Εγγραφή
    11-10-2012
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    328
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    On Telecoms
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stelios2 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Συνημμένο Αρχείο 111168Συνημμένο Αρχείο 111159Συνημμένο Αρχείο 111160Συνημμένο Αρχείο 111161Συνημμένο Αρχείο 111162Συνημμένο Αρχείο 111163Συνημμένο Αρχείο 111164Συνημμένο Αρχείο 111165Συνημμένο Αρχείο 111166Συνημμένο Αρχείο 111167Βασιλημερτζανη τα ενεργειακα κανουν ΥΠΟΤΙΘΕΤΑΙ καλη καυση λογω υψηλης θερμοκρασιας, αντιστοιχα υψηλοτερη απ τα απλα ειναι ΞΑΝΑ-ΥΠΟΤΙΘΕΤΑΙ η θερμοκρασια τ καπνοδοχου τους. Κατι εχεις καταλαβει λαθος στην ολη ιστορια. Οι πρωτες εικονες ειναι μερικες απο τα παρα πολλα που βρεθηκαν παγκοσμια. Τα εχω ολα με τα σχεδια τους κτλ.. Οι εικονες με τα σχεδια ειναι 4 απο τα δικα μου σχηματα και εχω ΔΕ εθνικο εως το 2027 οπως βλεπετε. Αυτο θα πει οτι.. Επιτρεπεται να κυκλοφορει στην Ελληνικη αγορα 1ον!) Κανενα Ελληνικο. 2ο!)Εισαγομενα μονον οποια αποδεδειγμενα παρεαγοταν πριν το 2007.
    Γεμισε ο τοπος με εφευρετες απ την στιγμη που μιλησα γ αυτο και μετα.
    Προσεξετε σοβαρα τα σχεδια μου και θα καταλαβετε γιατι πηρα ΔΕ, διοτι το πηγα πολυ παρα περα. Δεν προχωρησα σε ευρωπαικο και παγκοσμιο γιατι δεν αντεχα τα εξοδα.
    Προσεξε Βασιλη τι λεω, λεω οτι σας δουλευουν οταν λενε βγαζει 50000 μπι τι γιου, διοτι θα τα βγαλει μεν αλλα η καπνοδοχος θα βγαλει εξω 250000 δε! Στο καταλληλο για ανοιχτο τζακι σχημα (δεν το δειχνω) ομως με καταναλωση 2-2,5 κιλα θα βγαλει σιγουρα οσο ενα 24αρι κλιματιστικο.

    - - - Updated - - -

    Ενεργειακα τζακια.
    Υποτιθεται οτι εχουν ελαχιστους ρυπους στ ατμοσφαιρα (χι χο χα) και ειναι ο κυριος λογος που διαφημιζονται τοσο διοτι υπαρχει σοβαροτατος ''κινδυνος'' να απαγορευτουν απ τα μεγαλα αστικα κεντρα. Υποτιθεται κανουν καλη καυση και αυτο ωφειλεται στην υψηλη θερμοκρασια του κλειστου θαλαμου καυσης, απ αυτην την καλη υποτιθεται καυση προκυπτει και η αυξημενη αποδοση τους. Ολο αυτο λοιπον το συνεδεσαν με απλη καθαρη λογικη σκεψη του καθε ανθρωπου οτι αποδοση ειναι να παρω οσο περισσοτερη ζεστη μπορω. Ειναι διαφορετικα πραγματα και ολα ειναι και λιγο σωστα και λιγο λαθος και γενικα μπαχαλο.
    Με 600 ευρω ενεργειακο δεν υπαρχει ουτε στην Κινα. Ενα τετραγωνο μεταλικο κουτι με πορτα δεν ειναι ενεργειακο, για μενα ουτε καν τζακι δεν ειναι. Παντως εγω ειμαι της λογικης.. να κερδισω οση περισσοτερη θερμοτητα γινεται, το αν ειναι καλη η κακη η καυση ας εξαρταται απ τα ξυλα και ας τα ελεγχουν να προστατεψουν και τ κοσμο απο κερδοσκοπους. Αν δεν ηταν η κριση ηδη θα απαγορευοταν σε Αθηνα θεσσαλονικη τα τζακια.
    εδω εχει καποιες πληροφοριες.τουλαχιστον συμφωνουμε οτι 50000 δεν περνεις με τιποτα.

    http://www.in-tzaki.gr/2012/06/metat...ako-tzaki.html

    αναφερει καποιες διαφορες μεταξυ ανοιχτου και ενεργειακου και λεει:
    Η απόδοση ενός ενεργειακού τζακιού σε σχέση με την ποσότητα των ξύλων που καταναλώνουμε κυμαίνεται πάντοτε σε ποσοστό πάνω από 70% αγγίζοντας πολλές φορές και το 85% ανάλογα βέβαια με τις δυνατότητες του. Ένα τζάκι απλού τύπου δεν ξεπερνά σχεδόν ποτέ αποδόσεις πάνω του 30%

    και ξερεις γιατι??\ γιατι:
    καθώς το μεγαλύτερο ποσοστό ενέργειας χάνεται δια μέσου της καμινάδας.
    που σημαινει οτι οσο πιο ζεστα καυσαερια εχουμε τοσο πιο ενεργειακο δεν ειναι το ''ενεργειακο'' τζακι.

  5. #20
    Εγγραφή
    04-06-2010
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    0
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Path Level
    Interleaved
    vasilimertzani ειναι απλουστατο θεμα αυτο αλλα με πολλες προεκτασεις κ καταληγει πολυπλοκο κ ενω τα λες σωστα καπου μπερδευεσαι. Τα ενεργειακα προβαλουν στ στοιχεια τους οσο μεγαλυτερη θερμοκρασια καπνοδοχου γινεται (σε σημειο υπερβολης αυτο). Η υψηλη θερμοκρασια θεωρητικα σημαινει στ θερμοδυναμικη καλη καυση. 300! βαθμους εξοδο καπναεριων, αλλα ελαχιστα κυβικα σε ογκο.. καταλαβες τωρα?
    50 κυβικα ανα ωρα σε 300 βαθμους ειναι ιδια απωλεια με 300 κυβικα 50.. βαθμων. Το ιδιο θερμικο ποσο διαφευγει μεσω καπνοδοχου στα 2 παραδειγματα παραπανω.
    Δεν λενε ομως ΠΟΤΕ καμια αληθεια ολοκληρη, η αποδοση αφορα εναν συγκεκριμενο ρυθμο καυσης υπο τελειες συνθηκες εργαστηριου και κυριως προσομοιωσεις, οχι πραγματικες συνθηκες.
    Ενα απλο χτιστο τζακι αν το λειτουργησω εγω θα υπαρξει στιγμη που η αποδοση του θα φτασει το 90%! Ξερεις ποτε? Οταν μεινουν μονον καρβουνα κ κλεισω τελειως (δεν σφραγιζει κανενα κλαπε, αφηνει διοδο παντα) τ κλαπε. Και αν τα βαλω σε μαγκαλι θα πιασω 99% αποδοση ε! Ε καπως ετσι (οχι τοσο ακραια οσο στ παραδειγμα μου βεβαια) ειναι βγαλμενες κ οι αποδοσεις αυτες.
    Ελαχιστη καταναλωση λοιπον λενε πχ 1 κιλο ανα ωρα- ισχυς 18κιλοβατ- αποδοση.. 85%! Ντροπη τους κοροιδευουν τ κοσμακι! Σαν να σου πω εγω οτι οδηγω με 5000 στροφες αλλα τ αμαξι μου καιει μονον τοσο! Οριστε τ γραφει και στ βιβλιαρακι του πιστεψε με..
    Παντως ψαξτο αν θες και θε δεις οτι οσο πιο θερμη εξοδο καπνοδοχου δινει τοσο πιο ενεργειακο θεωρειται. Κατι στ οποιο εγω δεν συμφωνω καθολου βεβαια, ειμαι αλλης σχολης, ειμαι αυτης που λεει οτι.. με αυτην την οποια καλη η κακη καυση συμβαινει αποδοση για μενα ειναι να παρω οσο πιο πολη ζεστη γινεται. Παγωμενη θα τ γουσταρα τ καπνοδοχο μου.

  6. #21
    Εγγραφή
    19-11-2012
    Μηνύματα
    0
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    On Telecoms
    Φίλοι γεια σας.

    Δεν έχω ιδέα από πατέντες κλπ. Ξέρω όμως ότι "έσκασα" 400€ για να πάρω ένα από αυτά τα αερόθερμα τζακιού και πρακτικά δεν ζεσταίνει ούτε 15τμ όχι 60 & 80 που υπόσχονται. Τι 56.000btu ούτε 2000 δεν αποδίδει. Κι από θόρυβο... όσο δύο aircondition μαζί. Για να δώσει αισθητή ζέστη αυτό το πράμα πρέπει να καίγεται πάνω του ένα ολόκληρο πεύκο (έχει δίκιο κάποιος που το τόνιζε).
    Τέλος πάντων, εγώ γράφτηκα στο φορουμ μόνο και μόνογια να προειδοποιήσω τους εν δυνάμει αγοραστές να το σκεφτούν ΠΟΛΥ-ΠΟΛΥ καλά πριν σκάσουν τα 300 και 400 που ζητάει κάθε "Κύρος Γρανάζης" εκμεταλλευόμενος την αγωνία μας για εναλλακτική θέρμανση.

    ΠΡΟΣΟΧΗ-ΠΡΟΣΟΧΗ-ΠΡΟΣΟΧΗ

  7. #22
    Εγγραφή
    04-05-2008
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    1.379
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    HOL
    Router
    NetFaster WLAN 3
    SNR / Attn
    12(dB) / 11(dB)
    Να'σαι καλά ρε φίλε... Και μας έχει μείνει η περιέργεια είναι η αλήθεια.. Εμένα ένας γνωστός που ανέφερα σε ένα παλιότερο ποστ το έχει παραγγείλει σε κάποιο γνωστό του να του το φτιάξει, με 200ευρώ λέει, αλλά εδώ και 1 μήνα το περιμένει ακόμη, οπότε δεν έχω νεότερα. Όταν τελικά το πάρει, θα σας πω αν έχει κι εκεί τα ίδια .. Να δούμε αν είναι όλα αυτού του τύπου με τέτοια προβλήματα, ή μην τυχόν φταίει η κατασκευή/μάρκα/ποιότητα μόνο στο συγκεκριμένο μοντέλο που δοκίμασε ο theom

  8. #23
    Εγγραφή
    11-12-2005
    Περιοχή
    @ground
    Μηνύματα
    842
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    879 / 11.997
    ISP
    Net One
    DSLAM
    Net One - Ν.ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑΣ
    Router
    Thomson Speedtouch 780(i)
    SNR / Attn
    11,5(dB) / 37(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από theom Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φίλοι γεια σας.

    Δεν έχω ιδέα από πατέντες κλπ. Ξέρω όμως ότι "έσκασα" 400€ για να πάρω ένα από αυτά τα αερόθερμα τζακιού και πρακτικά δεν ζεσταίνει ούτε 15τμ όχι 60 & 80 που υπόσχονται. Τι 56.000btu ούτε 2000 δεν αποδίδει. Κι από θόρυβο... όσο δύο aircondition μαζί. Για να δώσει αισθητή ζέστη αυτό το πράμα πρέπει να καίγεται πάνω του ένα ολόκληρο πεύκο (έχει δίκιο κάποιος που το τόνιζε).
    Τέλος πάντων, εγώ γράφτηκα στο φορουμ μόνο και μόνογια να προειδοποιήσω τους εν δυνάμει αγοραστές να το σκεφτούν ΠΟΛΥ-ΠΟΛΥ καλά πριν σκάσουν τα 300 και 400 που ζητάει κάθε "Κύρος Γρανάζης" εκμεταλλευόμενος την αγωνία μας για εναλλακτική θέρμανση.

    ΠΡΟΣΟΧΗ-ΠΡΟΣΟΧΗ-ΠΡΟΣΟΧΗ

    Φίλε καλησπέρα,ποιό αγόρασες?

    εγώ σκέφτομαι για το παρακάτω

    https://www.youtube.com/watch?v=jVA7xy8uV_Q

  9. #24
    Εγγραφή
    09-12-2012
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    0
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Ο πατέρας μου έχει αγοράσει τέτοιο αεροθερμό τζακιου απο τα τελη της δεκαετίας του '80 απο μία εκθεση. Πως αυτό έγεινε πατεντα το 2007 στην Ελλαδα δεν ξερω..
    Απο περιεργεια θα δω αν το μοτερ γραφει ετος κατασκευης να το βγαλω φωτο..


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stelios2 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτο ειναι ευρεσιτεχνια δικη μου, εχω ΔΕ εθνικο (ισχυει μονο για τ χωρα μας) και πληρωνω τελη προστασιας στον ΟΒΙ. Το σκεφτηκα μονος, ειχα σχαρα για να καινε τ ξυλα στ τζακι μου κ ολο ελιωνε, στραβωνε, εσπαγε, σκεφτομουν οπως τ κοιτουσα καθε βραδυ να βρω ενα σχημα σωληνων να αεριζονται (να κρυωνουν ωστε να αντεχουν) με καποιον τροπο ωστε να αντεχει η σχαρα κ ετσι εφτασα σε αυτο, εκανα τ χαρτια και μετα απο εναμιση χρονο βρεθηκαν στ παγκοσμια ερευνα πολλα, καμια δεκαπενταρια!
    Ποια Αμερικη λετε? Σε Γερμανια, Αυστρια, Καναδα, βρεθηκε παντου...
    Ολα Εθνικα ΔΕ, αυτο θα πει οτι.. προστατευεται στ χωρα αυτην! Εαν καποιο απο αυτα ηταν παγκοσμιο, ισως δεν θα ειχα κανενα δικαιωμα. Στην Ελλαδα ειναι δικο μου και οτι Ελληνικο εμφανιζεται με κλεβει! Οτιδηποτε εισαγομενο ειναι νομιμο ΜΟΝΟΝ.. εαν αποδεδειγμενα (αποδεδειγμενα ειναι μονον εαν εχει ΔΕ σε αλλο κρατος πριν το 2007, η αν εχει παρουιαστει πριν το 2007 επισημα, σε εκθεση, οπως το Γερμανικιο καλντοφα πχ) ειναι προγενεστερο του δικου μου. Ουτε ειναι τυχαιο το οτι ολα εδω ξεκινησαν απ το 2010-11 αφου αρχισα να το δειχνω. Απο μενα το ξεσηκωσαν εδω. Εχω αλλες τρεις εφευρεσεις σε εξελιξη τωρα, οποια βγει (αν βγει..) δεν θα την δει κανεις ξανα, η μια εφαρμοζεται ηδη σε τζακια μου..
    Ζεστη βγαζει παρα πολυ και αυτα περι επικαθησεις στ καπνοδοχο ειναι μπαρουφες, αλλα.. και δεν ειναι.
    Στην μορφη που το κυκλοφορουν.. ναι ειναι μ.λ.κ..α για ανοιχτο τζακι. Κρυωνει τ βαση τ φωτιας με αποτελεσμα πολυ κακη καυση. Η μορφη αυτη ειναι ενα απο τα 4-5 σχηματα που κατοχυρωσα, σε ανοιχτο τζακι αυτο το σχημα ειναι τελειως ΛΑΘΟΣ, διοτι βγαζει μεν ζεστη αλλα η καταναλωση στ ξυλα παραμενει η κλασικη σε ανοιχτο τζακι. 50000 μπι τι γιου μπορει να βγαλει αν καψει κανεις ξυλα για... 300000 μπι τι γιου, αντιθετα στ σωστο σχημα θα ξεπερασει (με αποδειξεις αυτο) την αποδοση ακομη κ ενος ενεργειακου με πορτα..
    Θα τα πουμε με ολους αυτους.. Ξαφνικα γεμισε η Ελλαδα με εφευρετες μαιμουδες! Οποιος λεει οτι ειναι πατεντα του (στην τηλεοραση βγαινουν οι αλητες! Σας δουλευουν!) θα τον αποκαλεσω για πολλοστη φορα ΔΗΜΟΣΙΑ ΨΕΥΤΗ! Κ ΚΛΕΦΤΗ! Και μακαρι αυτο το μην μου να ναι προκληση να μου κανουν μηνυση οι ελλεεινοι..

  10. #25
    Εγγραφή
    27-01-2010
    Μηνύματα
    368
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Κανει δουλεια φιλε? εχει αποδοση?

  11. #26
    Εγγραφή
    04-05-2008
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    1.379
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    HOL
    Router
    NetFaster WLAN 3
    SNR / Attn
    12(dB) / 11(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από m_papag Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ο πατέρας μου έχει αγοράσει τέτοιο αεροθερμό τζακιου απο τα τελη της δεκαετίας του '80 απο μία εκθεση. Πως αυτό έγεινε πατεντα το 2007 στην Ελλαδα δεν ξερω..
    Απο περιεργεια θα δω αν το μοτερ γραφει ετος κατασκευης να το βγαλω φωτο..
    Πάντως γράφει ότι "Οτιδηποτε εισαγομενο ειναι νομιμο ΜΟΝΟΝ.. εαν αποδεδειγμενα (αποδεδειγμενα ειναι μονον εαν εχει ΔΕ σε αλλο κρατος πριν το 2007, η αν εχει παρουιαστει πριν το 2007 επισημα, σε εκθεση, οπως το Γερμανικιο καλντοφα πχ)" .. Οπότε κοίτα αν είναι ξένο το δικό σας που λες, και δεν ξέρω αυτό που λέει ότι "αν έχει παρουσιαστεί επίσημα σε έκθεση.." αν πιάνει και το δικό σας..

    Εμένα όσον αφορά τα αερόθερμα ο γνωστός μου που έλεγα θα βάλει, ακόμη το περιμένει εδώ και 2 μήνες.. Έπεσε σε κλασικό έλληνα μάστορα μάλλον..
    Εγώ όσον αφορά το πρόβλημα που έχω με τη μυρωδιά του τζακιού (δείτε..το πρώτο μήνυμα αυτού του thread, από όπου ξεκίνησαν όλα.. ) συνεχίζει ακόμη.. αλλά σήμερα άνοιξα το τζάκι μέσα, έλυσα το μαντέμι σε 2 μεριές, ψάχνοντας κάτι (τα ηλεκτρολογικά ήθελα να δω, είχε έρθει ένας φίλος ηλεκτρολόγος σπίτι και είπαμε μην έχει το μοτέρ κανά πρόβλημα και βγάζει μυρωδιά) , και βρήκαμε στη μια μεριά του μαντεμιού σημάδια από σκουριά, η στάχτη εκεί από κάτω είχε χρώμα διαφορετικό κτλ.. Οπότε δημιουργείται η υποψία ότι από κάπου μπαίνει λίγο λίγο νερό από την ταράτσα ή έστω υγρασία και κάτι παρενέργειες έχει δημιουργήσει.. Το θέμα είναι : θα μπορούσε ΑΝ συμβαίνει αυτό να έχει κάπου σκουριά λίγο στο μέταλλο ή μούχλα , και ΑΥΤΟ να δημιουργεί μυρωδιά όταν ζεσταίνεται και να βγαίνει από τους αεραγωγούς?? Οεο?
    Ότι σενάριο να'ναι ψάχνουμε, το βλέπω τελικά να τη γκρεμίζουμε τη γυψοσανίδα, αλλά αν έχει κάποιος καμιά ιδέα πάνω σε αυτό που λέω ας τη ρίξει (πάλι)

  12. #27
    Εγγραφή
    12-12-2012
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    0
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    gitonet
    εγω εφτιαξα αυτο με ελαχιστα χρηματα,ευκολο γρηγορο το φτιαχνουν ολοι οι σιδεραδες και δε χρησιμοποιει τα καυσαερια. http://www.youtube.com/watch?v=SV0hoTWLpis

  13. #28
    Εγγραφή
    05-01-2013
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    0
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Γεια σε όλους.
    Πήρα αερόθερμο τζακιού πριν από 2-3 εβδομάδες. Τις 2 πρώτες μέρες απογοητεύθηκα. Λίγο που δεν ήξερα να το χρησιμοποιώ, λίγο η γκρίνια της γυνάικας... Το έβαλα σε αγγελίες για πώληση 60 € φθηνότερα απ' ότι το πήρα (ολοκαίνουργιο). Τελικά κατέληξα στα εξής: κάνει δουλιά με προυποθέσεις... Θέλει ξερά ξύλα, και δημιουργία δυνατής φωτιάς. Κάθε πρωί 15-20 λεπτά για καθάρισμά της στάχτης, άναμα κτλ. Και φυσικά φροντίδα η φωτιά να παραμένει ζωηρή για να αποδίδει ζεστό αέρα. Τελικά βολευτήκαμε, έχουμε ζέστη. Κάνει λίγο θόρυβο, που είναι πιο αντιληπτός τις ήσυχες ώρες. Φυσικά έβγαλα την αγγελία. Είναι καλό εργαλείο, αλλά όχι για όλους. Εχω βέβαια και ερωτηματικά, όσον αφορά την επιβάρυνση της καμινάδας, αν θέλει πιο συχνά καθάρισμα, αν πέρνει πιο εύκολα φωτιά κτλ., λόγω του ότι με το αερόθερμο τζακιού ο καπνός αναβαίνει στην καμινάδα πιο κρύος απ' ότι χωρίς αερόθερμο. Εχει κανείς γνώσεις πάνω σ' αυτό;

  14. #29
    Εγγραφή
    04-05-2008
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    1.379
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    HOL
    Router
    NetFaster WLAN 3
    SNR / Attn
    12(dB) / 11(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tigerasim Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γεια σε όλους.
    Πήρα αερόθερμο τζακιού πριν από 2-3 εβδομάδες. Τις 2 πρώτες μέρες απογοητεύθηκα. Λίγο που δεν ήξερα να το χρησιμοποιώ, λίγο η γκρίνια της γυνάικας... Το έβαλα σε αγγελίες για πώληση 60 € φθηνότερα απ' ότι το πήρα (ολοκαίνουργιο). Τελικά κατέληξα στα εξής: κάνει δουλιά με προυποθέσεις... Θέλει ξερά ξύλα, και δημιουργία δυνατής φωτιάς. Κάθε πρωί 15-20 λεπτά για καθάρισμά της στάχτης, άναμα κτλ. Και φυσικά φροντίδα η φωτιά να παραμένει ζωηρή για να αποδίδει ζεστό αέρα. Τελικά βολευτήκαμε, έχουμε ζέστη. Κάνει λίγο θόρυβο, που είναι πιο αντιληπτός τις ήσυχες ώρες. Φυσικά έβγαλα την αγγελία. Είναι καλό εργαλείο, αλλά όχι για όλους. Εχω βέβαια και ερωτηματικά, όσον αφορά την επιβάρυνση της καμινάδας, αν θέλει πιο συχνά καθάρισμα, αν πέρνει πιο εύκολα φωτιά κτλ., λόγω του ότι με το αερόθερμο τζακιού ο καπνός αναβαίνει στην καμινάδα πιο κρύος απ' ότι χωρίς αερόθερμο. Εχει κανείς γνώσεις πάνω σ' αυτό;
    Σε μερικά βίντεο που είχα δει youtube λεν ακριβώς αυτό που λες για τον καπνό, ότι επειδή ανεβαίνει πιο κρύος, δε γίνεται σωστή καύση στην καμινάδα, με αποτέλεσα να κάθονται στερεά κομμάτια πολύ πιο έντονα από ότι αν γινοταν κανονικά η καύση, οπότε ΑΝ το αμελήσεις, καταλήγει να δημιουργηθεί μια κρούστα η οποία δεν καθαρίζει ούτε με βούρτσα συρμάτινη στο μέλλον, θέλει οξέα-χημικά κτλ, και για να μη φτάσεις εκεί πρέπει έστω κάθε μήνα να κάνεις ένα καθάρισμα στην καμινάδα (με βούρτσα) ώστε να μην προλάβουν να μαζευτούν πολλά και γίνει σαν πέτρωμα με τον καιρό..
    Δεν έχω πρακτικά εμπειρία εγώ σε αυτό, απλά σου λέω τι λέγαν στα βίντεο κάποιοι για το τι γίνεται με τα αερόθερμα

Σελ. 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12

Παρόμοια Θέματα

  1. Θέλω να καθαρίσω την καμινάδα του τζακιού!!!
    Από kinezos69 στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 21
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-10-12, 07:00
  2. ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΑ ΚΑΥΣΑΕΡΙΑ ΕΝΕΡΓΕΙΑΚΟΥ ΤΖΑΚΙΟΥ
    Από thanos12 στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-09-12, 13:09
  3. Αεροθερμο, κλιματισμος ή ηλεκτρικο καλοριφερ?
    Από cool11 στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-12-08, 12:26

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας