Σελ. 3 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123
Εμφάνιση 31-37 από 37
  1. #31
    Εγγραφή
    25-10-2004
    Περιοχή
    Minaroupolis Institute of Technology
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    149
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Forthnet Shared
    Ταχύτητα
    21622/1021
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΚΩΝ/ΠΟΛΕΩΣ
    Router
    US Robotics 9108
    SNR / Attn
    6(dB) / 7.5(dB)
    Όλα ξεκλειδώνουν... Πες τους ότι θέλεις να ταξιδέψεις εκτός ΗΠΑ και θα χρησιμοποιήσεις άλλη sim στη χώρα που θα πας και στο 3εκλειδώνουν αμέσως.

  2. #32
    Εγγραφή
    30-09-2005
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    6.974
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Όταν το αγοράζεις δε σου λένε οτι είναι κλειδωμένο; Αν στο λένε τότε πως τους κάνεις μήνυση μετά; Δεν είναι εξαπάτηση αφού το ξέρεις πριν το πάρεις.
    Δεν είμαι δικηγόρος απλά λέω αυτό που μου φαίνεται λογικό, αλλά να μου πεις, ψάχνεις λογική στο δικαστικό σύστημα της χώρας των δικηγόρων;

  3. #33
    Εγγραφή
    25-10-2004
    Περιοχή
    Minaroupolis Institute of Technology
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    149
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Forthnet Shared
    Ταχύτητα
    21622/1021
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΚΩΝ/ΠΟΛΕΩΣ
    Router
    US Robotics 9108
    SNR / Attn
    6(dB) / 7.5(dB)
    Όταν αγοράζεις κινητό με συμβόλαιο στις ΗΠΑ είναι κλειδωμένο, αυτό ισχύει σίγουρα για τις AT&T, Verizon, Sprint και T-mobile και δεν μπορείς να το αποφύγεις. Μπορείς όμως να ζητήσεις να στο ξεκλειδώσουν εκ των υστέρων όπως έγραψα πιο πάνω.

  4. #34
    Εγγραφή
    11-12-2009
    Μηνύματα
    1.849
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΚΑΛΑΜΑΚΙ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από aiolos.01 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όταν το αγοράζεις δε σου λένε οτι είναι κλειδωμένο; Αν στο λένε τότε πως τους κάνεις μήνυση μετά; Δεν είναι εξαπάτηση αφού το ξέρεις πριν το πάρεις.
    Δεν είμαι δικηγόρος απλά λέω αυτό που μου φαίνεται λογικό, αλλά να μου πεις, ψάχνεις λογική στο δικαστικό σύστημα της χώρας των δικηγόρων;
    Eιχα διαβασει για μια στην Αμερικη που εβαλε τη γατα της στο φουρνο μικροκυματων,πεθανε και μετα εκανε μηνυση στην εταιρεια επειδη δεν εγραφε το manual οτι απαγορευεται να βαζετε ζωα στο μηχανημα....και κερδισε..............

  5. #35
    Εγγραφή
    18-11-2005
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    399
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49998/4998
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΣΜΥΡΝΗ
    Router
    ASUS DSL-N66U
    SNR / Attn
    5.9(dB) / 32.5(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Anasazi Εμφάνιση μηνυμάτων
    Eιχα διαβασει για μια στην Αμερικη που εβαλε τη γατα της στο φουρνο μικροκυματων,πεθανε και μετα εκανε μηνυση στην εταιρεια επειδη δεν εγραφε το manual οτι απαγορευεται να βαζετε ζωα στο μηχανημα....και κερδισε..............
    Μη πας μακριά. Από ανάλογες καταστάσεις και στας Ευρώπας προέρχονται εκείνες οι χαριτωμένες προειδοποιήσεις σε ηλεκτρονικά του τύπου "Μη τρώτε το περιεχόμενο της συσκευασίας, μη βάζετε το περιτύλιγμα στο κεφάλι σας κίνδυνος ασφυξίας"

    Εσύ δηλαδή ΠΟΤΕ δεν αναρωτήθηκες αν το usb καλώδιο της ψηφιακής μηχανής.... τρώγεται;;;;

  6. #36
    Εγγραφή
    16-10-2005
    Περιοχή
    Γλυφάδα
    Μηνύματα
    275
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΕΡΨΙΘΕΑ
    Router
    Speedport Plus 2
    Ξαναλέω, τίθενται δύο ζητήματα:
    1) Το θέμα της προστασίας του αγοραστή/ καταναλωτή. Ναι, η λογική λέει, όπως και ο νόμος, ότι αν αποδέχτηκες να πάρεις κλειδωμένο τηλέφωνο και ήξερες ότι δεν θα στο ξεκλειδώσουν πριν περάσουν κάποια χρόνια ή και ποτέ, δεν μπορείς να έχεις μετά αξιώσεις (ούτε αποζημίωση, ούτε να επιστρέψεις το τηλέφωνο παίρνοντας τα λεφτά σου πίσω, ούτε τίποτα). Επειδή όμως ο καταναλωτής έχει μηδενική δύναμη σε σχέση με τις επιχειρήσεις-παραγωγούς/προμηθευτές- ο νόμος προσπαθεί να τον προστατέψει σε περιπτώσεις που ρήτρες σύμβασης διαταράσσουν υπερβολικά την ισορροπία δικαιωμάτων- υποχρεώσεων προς όφελος του πωλητή. Και αυτό συμβαίνει ακόμα και αν ο καταναλωτής γνώριζε την ρήτρα όταν υπέγραφε, ακριβώς διότι είναι τόσο μικρή η δύναμή του, που δεν είχε οποιαδήποτε ικανότητα διαπραγμάτευσης.
    2) Το θέμα της προστασίας του ανταγωνισμού. Εδώ αντικείμενο είναι κατά πόσο η συμπεριφορά της Apple (ενδεχομένως και του παρόχου) με τις συμφωνίες αποκλειστικής διάθεσης περιορίζει τον ανταγωνισμό. Εδώ προστασίας δεν χρήζει ο συγκεκριμένος καταναλωτής, αλλά το σύνολο των ανταγωνιστικών επιχειρήσεων, προς τελικό όφελος των καταναλωτών.
    Ειδικά ως προς το τελευταίο ζήτημα, πραγματικά απορώ πώς είναι δυνατόν κάποιοι να "ελπίζουν να χάσουν" οι δυό τύποι. Το αν το iphone δεν είναι σοβαρό κινητό ή αν είναι ηλίθιος λόγος αγοράς το σηματάκι με το μήλο δεν έχουν καμία σχέση με το αν η εταιρεία μπορεί να το διαθέτει όπως γουστάρει και με όποιους περιορισμούς γουστάρει.

  7. #37
    Το avatar του μέλους tzelen
    tzelen Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Anasazi Εμφάνιση μηνυμάτων
    Eιχα διαβασει για μια στην Αμερικη που εβαλε τη γατα της στο φουρνο μικροκυματων,πεθανε και μετα εκανε μηνυση στην εταιρεια επειδη δεν εγραφε το manual οτι απαγορευεται να βαζετε ζωα στο μηχανημα....και κερδισε..............
    Αυτό δεν ξέρω αν είναι αστικός μύθος, αλλά το έχει πάρει το μάτι μου κάπου και εμένα.

Σελ. 3 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123

Παρόμοια Θέματα

  1. Πελάτης της Apple μηνύεται από εξουσιοδοτημένο ελληνικό service
    Από sotos65 στο φόρουμ Γεγονότα και Απόψεις
    Μηνύματα: 391
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-03-11, 21:26
  2. Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-01-11, 19:18

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας