Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 23

Θέμα: Becel

  1. #1
    Εγγραφή
    20-02-2007
    Μηνύματα
    4.433
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Πολλοι θα τα εχετε ακουσει, και αρκετοι σιγουρα θα εχουν χρηιμοποιησει καποιο απο τα πολλα προιοντα becel. Ροφηματα, γιαουρτια, μαργαρινες κλπ
    Ολη αυτη η σειρα γαλακτοκομικων προιοντων, ισχυριζεται(η εταιρια που τα παρασκευαζει) οτι βοηθα στην μειωση της χοληστερινης, φυσικα σε συνδυασμο με μια γενικοτερη υγιεινη διατροφη.

    Αυτο που ψαχνω να βρω, οσο μπορω, αξιοποιωντας πολλες διαφορετικες γνωμες και αποψεις, ειναι αν τελικα οντως προσφερουν κατι στην καταπολεμηση της χοληστερινης, και οντως βοηθουν.
    Διοτι τα θεωρω ακριβα προιοντα. Απευθυνονται ομως στο 'ευαισθητο' κομματι της υγειας, και καπου εκει, προτιμας πολλες φορες να κοψεις καποιες αλλες επιλογες τροφων, και να παρεις αυτα που λενε οτι κατι κανουν και κατι προσφερουν στην μειωση της χοληστερινης.

    Δεν θελω να επεκταθουμε παρα πολυ στο θεμα χοληστερινη, γιατι ειδικα γι αυτο, υπαρχει ηδη θεμα εξειδικευμενο, και εκει μπορει να ειπωθουν γενικα για διατροφη, κληρονομικοτητες κλπ.
    Θελω εδω να πειτε, την εμπειρια σας, ή και την άποψή σας που προέκυψε ομως από καποιο ψάξιμο ή όσο το δυνατόν από μια αξιόπιστη πηγη, για το αν τελικα ειναι αποτελεσματικα αυτα τα πριοντα, ή τελικα μας κοροιδεύουν.
    Ξερω, δεν μπορουμε εδω να κανουμε κλινικες δοκιμες. Κι ουτε ειμαστε και γιατροι φυσικα.
    Αλλα να εχω μια αποψη, εγω κι ο καθενας, εν τελει στην πραξη, αν κατι εχει οντως θετικη επιδραση ή οχι, ε αυτο νομιζω το συμπερασμα μπορουμε καπως να το εξαγουμε.

    Ελπιζω οτι με τη συζητηση θα μπορεσουμε να προσανατολιστουμε τελικα, αν ειναι οντως χρησιμα και κανουν οτι υποσχονται, τα προιοντα τυπου becel(& benecol κλπ).

  2. #2
    Εγγραφή
    16-06-2008
    Μηνύματα
    545
    Downloads
    38
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    5000/50000
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΑΛΑΜΑΚΙ
    Path Level
    Interleaved

  3. #3
    Εγγραφή
    20-02-2012
    Μηνύματα
    396
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Δεν μπορω να θυμηθω σε ποιο απο τα δυο επεισοδια ειναι, γι αυτο σε παραπεμπω να τα δεις κ τα δυο αν δεν τα εχεις δει γιατι πραγματικα αξιζει.............

    Κακή Επιστήμη στην υπηρεσία της διαφήμισης
    Κακή Επιστήμη στην υπηρεσία της διαφήμισης 2ο Mέρος


    υγ. με προλαβες eqvus........
    Δυστυχία σου Ελλάς, με τα τέκνα που γεννάς !!!

  4. #4
    Εγγραφή
    04-05-2008
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    1.379
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    HOL
    Router
    NetFaster WLAN 3
    SNR / Attn
    12(dB) / 11(dB)
    2 πράγματα να πω..
    1) έχω διαβάσει από κάποια περιοδικά στο παρελθόν, αλλά δυστυχώς δε μπορώ να παραπέμψω σε πηγή ούτε να μπω σε λεπτομέρειες γιατί δε τα θυμάμαι, ότι άσχετα από το τι κάνουν στη χοληστερίνη, έχουν παρενέργειες άλλες, δημιουργούν κάποιο άλλο πρόβλημα (καρδιά ή κάτι τέτοιο). Λέγαν ότι κάναν δοκιμές κτλ, αλλά δε μπορώ να πω κι εγώ παραπάνω και να τους κατηγορήσω σε αυτό αφού δε θυμάμαι σχεδόν τίποτε στο θέμα, μου έμεινε μόνο το "μακριά από αυτά!" να έχω υπόψη μου..

    2) το 2ο είναι τεκμηριωμένο,δεν είναι για το αν ρίχνει τη χοληστερίνη αλλά έχει να κάνει με την όλη συμπεριφορά/αξιοπιστία της εταιρίας.. Μέρος της διαφημιστικής καμπάνιας κατά περιόδους είναι (έγινε τουλάχιστον πριν μερικούς μήνες) να έρχεται κινητή μονάδα (ένα βαν) σε πλατεία, να κάνουν δωρεάν μετρήσεις και καλά χοληστερίνης, σου βγάζουν νούμερο , και σου δίνουν δώρο προϊόντα τους.. Ε, έτυχε πήγε ο πεθερός μου, δε θυμάμαι ακριβώς τα νούμερα αλλά θα καταλάβετε.. του βγάλαν π.χ. χοληστερίνη 250.. του δίνουν δώρο, "δοκιμάστε και θα δείτε βελτίωση κτλ, ξανακάντε μετρήσεις σε λίγο διάστημα να δείτε διαφορά!".. Δεν ξέραν όμως ότι το ίδιο πρωί είχε ήδη πάει σε γιατρό(ή στο νοσοκομείο) για εξετάσεις, του είχε βγάλει κάτι σαν 150 νούμερο, και πήγε επίτηδες στο βαν τους να δει τι γίνεται..
    Συμπέρασμα, βλέπαν ηλικιωμένο και τέτοια, του κάναν καμιά ερώτηση να δουν σε τι κατάσταση τον είναι, κόβαν το πόσο/πόσα προβλήματα έχει, και μετά λέγαν εντελώς παπαριές νούμερα, ανεβασμένα, σου δίναν δώρο, σου λέει "τη σήμερον ημέρα ποιός δε θα το φάει το τσάμπα, και όποιος τυχόν κάνει μέτρηση σε λίγες μέρες θα δει μικρότερο νούμερο από ότι του λέγαμε και θα νομίζει ότι έκανε θαύμα το προϊόν μας!! " (και πως να μη δει αφού λέγαν μεγαλύτερα νούμερα..)

  5. #5
    Εγγραφή
    20-02-2007
    Μηνύματα
    4.433
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ειδα, στο 2ο κομματι των βιντεο, κανει αναφορα.
    Ναι μεν αλλα.
    Αν καταλαβα καλα, βαζει την αμφιβολια της συνολικης χρηστιμοτητας, διχως ανοικτα να το απορριπτει.
    Καταλαβα λαθος?

    Πολυ χρησιμο το ντοκυμαντερ, αλλα ελπιζα οτι θα βρω και καταναλωτες του προιοντος να μου πουν από ίδια πείρα τι διαπίστωσαν.
    Οχι μονο ως αναλυση του ντοκυμαντερ.

    - - - Updated - - -

    Δεν υπαρχουν και πολλα 'αρνητικα' δημοσιευματα στο google, οσο κι αν εψαξα.
    Ωστοσο, βρηκα αυτο!
    http://www.palo.gr/cluster/articles/psychagogia/19/?clid=4951512
    Αλλα δεν μπορω να μαθω για την εξελιξη της υποθεσης!

  6. #6
    Εγγραφή
    20-02-2007
    Μηνύματα
    4.433
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Μονο εγω απο ολο το forum, καταναλωνα becel και ψαχνω το θεμα?

  7. #7
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Στην ηλικία που είμαστε αρκετοί εδώ, δεν κοιτάμε τα περι becel etc, προσωπικά εγω επιλέγω το αντί να έχω τις φυτικές στερόλες κλπ τεχνητά να τις λαμβάνω απο φυσικές πρώτες ύλες.

    Ακόμα, αν θέλω να φάω μαγιονέζα, θέλω να φάω μαγιονέζα και όχι αυτό το πράγμα που λέμε Light.

    η διαφήμιση για το Becel είναι προσεγμένη, το λεεί ξεκάθαρα, ισορροπημένη διατροφή, αυτό σημαίνει ότι αν είσαι όλη μέρα στις μπριζόλες εεεε δεν θα κάνει κάτι.
    Και συγνώμη αλλά 5 ευρώ για να βάλω κάτι σαν βούτυρο στο ψωμί;

  8. #8
    Εγγραφή
    12-02-2007
    Ηλικία
    71
    Μηνύματα
    1.506
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    COSMOTE
    Σας γράφω προσωπική άποψη την οποία σχημάτισα από δικές μου και φίλων μου παρατηρήσεις, χωρίς βέβαια να αποτελούν επιστημονική έρευνα.
    Η αντικατάσταση προϊόντων με αυτά που περιέχουν φυτικές στερόλες, ρίχνει τη χοληστερίνη.
    Προσθήκη στη συνηθισμένη διατροφή ενός ατόμου προϊόντων που περιέχουν φυτικές στερόλες ανεβάζει τη χοληστερίνη, πιθανότατα λιγότερο από το αν προσέθετε αντίστοιχα προϊόντα χωρίς φυτικές στερόλες.
    Γνώμη μου είναι, αν κάποιος έχει υψηλή χοληστερίνη και δεν μπορεί να ζήσει χωρίς βούτυρο-μαργαρίνες, ας φάει προϊόντα που περιέχουν φυτικές στερόλες. Το καλύτερο όμως είναι η ισορροπημένη διατροφή.

  9. #9
    Εγγραφή
    20-02-2007
    Μηνύματα
    4.433
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Βρε παιδια, ποια ειναι τα 'φυσικα' προιοντα που περιεχουν φυτικες στερολες? Ωραια, θελω κι εγω να το καταργησω το becel, δεν εχω καμια καψουρα γι αυτο, αλλα με τι να το αντικαταστησω?

  10. #10
    Εγγραφή
    12-02-2007
    Ηλικία
    71
    Μηνύματα
    1.506
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    COSMOTE
    Τα φυτικά τρόφιμα σε μικρές ποσότητες, είναι συστατικά του τοιχώματος των φυτικών κυττάρων.

  11. #11
    Εγγραφή
    20-07-2003
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    11.096
    Downloads
    93
    Uploads
    16
    ISP
    HOL
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από cool11 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Βρε παιδια, ποια ειναι τα 'φυσικα' προιοντα που περιεχουν φυτικες στερολες? Ωραια, θελω κι εγω να το καταργησω το becel, δεν εχω καμια καψουρα γι αυτο, αλλα με τι να το αντικαταστησω?
    ψάρι, όσπρια, φρούτα, σαλάτες και να το ξαναγράψω ..... ΨΑΡΙ
    προσοχή επίσης στο τρόπο μαγειρέματος. Απέφυγε όσο το δυνατόν τα λίπη, τις λίγδες, τα τηγανητά, τις βούτες με ψωμί στις σάλτσες
    Περιόρισε όσο είναι δυνατόν την κρεοφαγία. Κόψε τα ζωικά γάλατα, υπάρχουν εξαίσια φυτικά/ καρπογάλατα στα σούπερ μάρκετς ή φτιάχνεις μια τεράστια γκάμα μόνος στο σπίτι σου

  12. #12
    Εγγραφή
    20-02-2007
    Μηνύματα
    4.433
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ενταξει, αυτα ειναι η λεγομενη υγιεινη διατροφη, την οποια και προσπαθω να κανω, και γενικα τα καταφερνω να τη κανω, αλλα δεν καταφερνω να εχω σοβαρες μειωσεις στη χοληστερινη, κι εκει ειναι το θεμα.
    Επισης το ψαρι οντως ειναι απο τα καλυτερα που βοηθουν.

  13. #13
    Εγγραφή
    28-05-2006
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    3.857
    Downloads
    3
    Uploads
    1
    Ταχύτητα
    49999 /4996
    ISP
    Forthnet
    Router
    DSL-AC56U
    SNR / Attn
    9.1(dB) / 22.3(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Aν κάνεις ήδη ό,τι μπορείς από άποψη διατροφής, και δεν έχεις μείωση, είναι καιρός να συζητήσεις με τον καρδιολόγο σου για τυχόν χορήγηση στατίνων (φάρμακα για την χοληστερίνη).

  14. #14
    Εγγραφή
    12-02-2007
    Ηλικία
    71
    Μηνύματα
    1.506
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    COSMOTE
    Τα τρόφιμα ζωικής προέλευσης δεν περιέχουν φυτικές στερόλες. Άλλο υγιεινή διατροφή και πως ρίχνουμε τη χοληστερίνη, οπότε πρέπει να προσθέσουμε και 1 ώρα περπάτημα την ημέρα ή για τους νεότερους τρέξιμο ή αεροβική γυμναστική.

  15. #15
    Εγγραφή
    20-07-2003
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    11.096
    Downloads
    93
    Uploads
    16
    ISP
    HOL
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Manolis_karas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τα τρόφιμα ζωικής προέλευσης δεν περιέχουν φυτικές στερόλες. Άλλο υγιεινή διατροφή και πως ρίχνουμε τη χοληστερίνη, οπότε πρέπει να προσθέσουμε και 1 ώρα περπάτημα την ημέρα ή για τους νεότερους τρέξιμο ή αεροβική γυμναστική.
    για το ψάρι το λες αυτό προφανώς που πρότεινα παραπάνω
    Ανεβάζει όμως την καλή χοληστερόλη που προστατεύει από την αθηρωμάτωση. Γιαυτό και το προτείνω

Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας