Σελ. 5 από 5 ΠρώτηΠρώτη ... 345
Εμφάνιση 61-68 από 68
  1. #61
    Εγγραφή
    02-11-2003
    Περιοχή
    Επαναπατρισθείς στην Αθήνα
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    56.427
    Downloads
    64
    Uploads
    73
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από spelljammer Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και ναι, θέλω τον task manager των 8 στα 7.
    Μήπως θες να πεις τον scheduler;

  2. #62
    Εγγραφή
    06-07-2007
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    1.836
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109990/10990
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗ
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από aletsan Εμφάνιση μηνυμάτων
    Βγάλε λοιπόν και 5 τουλάχιστον χρόνια από το 92, και θα καταλάβεις για πότε σου μιλάω.

    Καλά τα NT και καλό το multitasking που είχανε. Έχεις δίκιο, εντυπωσίασαν πολύ κόσμο.
    Το καθαρό αποτέλεσμα όμως εκείνη την εποχή πιο ήτανε;
    Σε όσες εταιρείες βγήκε το δίδυμο DOS - σύνδεση με Novell για δίκτυο, ο χρόνος πραγματοποίησης της σημαντικής εργασίας έγινε μεγαλύτερος.
    Το γραφικό περιβάλλον ποτέ δεν μπόρεσε να δώσει στους χρήστες πρώτης γραμμής - επαφής με τον πελάτη την ταχύτητα που πρέπει.
    Το ίδιο συμβαίνει και για την ψυχαγωγία και την γενική χρήση των υπολογιστών.
    Η ταχύτητα που ξεκινούσα τον 8086 με δισκέττα και φόρτωνα παιχνίδια ή εφαρμογλες επίσης με δισκέττες, δεν μειώθηκε τώρα που έχω SSD, γραφικό περιβάλλον και εφαρμογές και παιχνίδια που δουλεύουν μέσω internet.
    Και στις δύο περιπτώσεις κάνω το ίδιο καλά την δουλειά μου και περνάω ευχάριστα τον χρόνο μου.
    Η μόνη διαφορά είναι πως εδώ και 25 χρόνια έχω αναγκαστεί να επενδύσω ένα σκασμό λεφτά για να κάνω απλά τα ίδια πράγματα στην ίδια ταχύτητα.
    Η τεχνολογική εξέλιξη δεν με ωφέλησε σχεδόν καθόλου, και γιαυτό νομίζω πως φταίει πως ποτέ δεν θέσαμε κάποια όρια σε οτιδήποτε.
    Αντί να ανεβάζουμε συνεχώς τα μέσα που διαθέτουμε θα πρέπει να βάλουμε απλά κάποια όρια.
    Δεν έχω την ευχαρίστηση να δουλεύω αποκλειστικά σε linux, γι'αυτό απάντησε μου εσύ στο παρακάτω.
    Κάποτε στο linux (όπως και στο DOS και στα αρχικά Win), ο Η/Υ μου έκανε αυτό που πραγματικά εγώ ήθελα.
    Το ίδιο θα γίνει και απο τα Win8.
    Τώρα πρέπει να προσπαθώ για να διαμορφώσω το OS μου όπως εγώ πραγματικά θέλω.
    Αυτό είναι καλό ή κακό τελικά κατά την άποψη σου;

    Να βράσω τις τεχνολογικές εξελίξεις αν θα πρέπει για αυτές να θυσιάσω την ελευθερία μου.



    άκυρο όλο το ποστ πραγματικά...

  3. #63
    Εγγραφή
    20-03-2003
    Περιοχή
    Στη μόνη πόλη που γράφεται με 2 'σ' και προφέρεται με 2 'λ'
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    21.422
    Downloads
    25
    Uploads
    2
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11000/1023
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΡΟΣΤΑΝ
    Router
    Netgear DGN2000
    SNR / Attn
    4(dB) / 30.5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από EnDLess Εμφάνιση μηνυμάτων
    άκυρο όλο το ποστ πραγματικά...
    Θα συμφωνήσω απόλυτα.
    Ο φίλτατος aletsan πάσχει από σύνδρομο γεροντικής συντηρητικούρας
    Έχει ξεχάσει το πόσες ρυθμίσεις έπρεπε να κάνεις στον EMM ή στον QEMM για να εκμεταλευτείς την "ανώτερη μνήμη" (πάνω από τα 512MB).
    Έχει ξεχάσει το πείραγμα των IRQ για να δουλέψει η Soundblaster.
    Έχει ξεχάσει τι γινόταν όταν η 9η διαολεμένη δισκέτα των Windows άρχιζε να κάνει ντζτ-ντζ... ντζν ντζν... και όλη η εγκατάσταση πήγαινε στο διάολο.
    Έχει ξεχάσει τι πάθαινε το FAT με την πρώτη δακοπή ρεύματος.
    Έχει ξεχάσει ότι για να πάρεις backup το λειτουργικό και τα αρχεία σου η μόνη λύση ήταν είτε άπειρες δισκέτες (βλέπε παραπάνω), είτε ένα σκασμό λεφτά για 2ο σκληρό.
    Έχει ξεχάσει ότι το repagination στο Word 2.0 έπαιρνε κανά 2λεπτο σε μεγάλα αρχεία
    Έχει ξεχάσει ότι αν έβαζες αντικείμενα στο Word το μέγεθος ξεπερνούσε τα 59834734MB και έσκαγε με το παραμικρό
    Έχει ξεχάσει ότι αν κάποιος με Amiga έβλεπε παιχνίδι σε "IBM συμβατό" σε κοιτούσε με οίκτο
    Έχει ξεχάσει ότι αν αγόραζε ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ και είχε πρόβλημα μετά ο μόνος τρόπος να κάνει update ήταν να βρει κανά περιοδικό που θα είχε το update (πάλι σε δισκέτα).
    Κι άλλα πολλά... Πάρα πολλά!
    Όσο πιο βαθιά βάζουν το χέρι οι εταίροι στις τσέπες μας, τόσο πιο κοντά φθάνουν στα @@ μας

  4. #64
    Εγγραφή
    27-07-2012
    Μηνύματα
    2
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    4096/1024
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Path Level
    Fastpath
    back on topic.. εγω παντως χρησιμποιω το wsus offline που ειναι open source: κατεβαζει τα updates με το wget στο δικο του φακελο (portable) και απο κει μαζικα install.

  5. #65
    Εγγραφή
    04-07-2009
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    2
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Πραγματι, η μη διαθεση SP2 για τα 7 δεν αξιζει τις διαστασεις που εχουν δωσει καποιοι στο θεμα.

    Κανενα σοβαρο ΙΤ τμημα δεν θα προβληματιστει τη στιγμη που μπορει πολυ ευκολα να στησει ενα WSUS και θα επρεπε να το κανει ετσι και αλλιως για τον πληρη ελεγχο των updates.

    Οποιοσδηποτε χρηστης ενδιαφερεται να γλυτωσει χρονο και bandwidth θα χρησιμοποιησει ενα εργαλειο που κατεβαζει τα updates απο πριν και τα εγκαθιστα μαζικα, η θα φτιαξει slipstream DVD.

    Ο απλος χρηστης που θελει να κανει επανεγκατασταση ειτε δεν ξερει να την κανει μονος του, οποτε θα ζητησει βοηθεια απο καποιον πιο εμπειρο, ειτε δεν θα εχει προνοησει για SP ετσι και αλλιως

    Και ο πιο μεγαλος χαμενος ειναι η ιδια η MS. Ειναι αναγκασμενη να υποστηριζει το λειτουργικο σε SP1 φαση, ενω αν εβγαζε SP2 θα μπορουσε δικαιωματικα να πει οτι υποστηριζεται με την προυποθεση οτι εχεις εγκαταστησει SP2. Οπως και στα XP πλεον που υποστηριζονται οσο υποστηριζονται, το SP3 ειναι προυποθεση.

  6. #66
    Εγγραφή
    26-11-2012
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    69
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Έχει ξεχάσει το πόσες ρυθμίσεις έπρεπε να κάνεις στον EMM ή στον QEMM για να εκμεταλευτείς την "ανώτερη μνήμη" (πάνω από τα 512MB).
    Έχει ξεχάσει το πείραγμα των IRQ για να δουλέψει η Soundblaster.
    Έχει ξεχάσει τι γινόταν όταν η 9η διαολεμένη δισκέτα των Windows άρχιζε να κάνει ντζτ-ντζ... ντζν ντζν... και όλη η εγκατάσταση πήγαινε στο διάολο.
    Έχει ξεχάσει τι πάθαινε το FAT με την πρώτη δακοπή ρεύματος.
    Έχει ξεχάσει ότι για να πάρεις backup το λειτουργικό και τα αρχεία σου η μόνη λύση ήταν είτε άπειρες δισκέτες (βλέπε παραπάνω), είτε ένα σκασμό λεφτά για 2ο σκληρό.
    Έχει ξεχάσει ότι το repagination στο Word 2.0 έπαιρνε κανά 2λεπτο σε μεγάλα αρχεία
    Έχει ξεχάσει ότι αν έβαζες αντικείμενα στο Word το μέγεθος ξεπερνούσε τα 59834734MB και έσκαγε με το παραμικρό
    Έχει ξεχάσει ότι αν κάποιος με Amiga έβλεπε παιχνίδι σε "IBM συμβατό" σε κοιτούσε με οίκτο
    Έχει ξεχάσει ότι αν αγόραζε ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ και είχε πρόβλημα μετά ο μόνος τρόπος να κάνει update ήταν να βρει κανά περιοδικό που θα είχε το update (πάλι σε δισκέτα).
    Νοσταλγία

  7. #67
    Εγγραφή
    30-05-2004
    Περιοχή
    Στείρωνας Μονοφατσίου
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    1.028
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    30 WPM (morse) χωριο
    ISP
    ΚανείςΔενΦτα
    Router
    ΔενΣυγχρονίζ
    SNR / Attn
    -8(dB) / 80(dB)
    Path Level
    Interleaved
    (πάνω από τα 512MB)
    *512KiloBytes... (σνιφ... σνιφ... γέρασα....)

  8. #68
    Εγγραφή
    20-03-2003
    Περιοχή
    Στη μόνη πόλη που γράφεται με 2 'σ' και προφέρεται με 2 'λ'
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    21.422
    Downloads
    25
    Uploads
    2
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11000/1023
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΡΟΣΤΑΝ
    Router
    Netgear DGN2000
    SNR / Attn
    4(dB) / 30.5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από potis21 Εμφάνιση μηνυμάτων
    *512KiloBytes... (σνιφ... σνιφ... γέρασα....)
    Χαχαχαχαχαχχχχ.. Σωστός!
    Όσο πιο βαθιά βάζουν το χέρι οι εταίροι στις τσέπες μας, τόσο πιο κοντά φθάνουν στα @@ μας

Σελ. 5 από 5 ΠρώτηΠρώτη ... 345

Παρόμοια Θέματα

  1. Windows XP: Δεν ανοιγει μετα απο Service Pack 3.
    Από BARKOULETOS στο φόρουμ Windows
    Μηνύματα: 14
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-02-10, 20:30
  2. Microsoft Hellas: Service Pack 1 για τα Windows Vista
    Από nm96027 στο φόρουμ Ειδήσεις
    Μηνύματα: 28
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-03-08, 23:25
  3. Μηνύματα: 91
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-01-08, 12:27

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας