Σελ. 20 από 54 ΠρώτηΠρώτη ... 10151819202122253040 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 286-300 από 804

Θέμα: ZTE ZXHN H108NS

  1. #286
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από andresalonika Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σημερα εβαλα πανω το συγκεκριμενο μοντεμ και τα στατιστικα μου εχουν ως εξης. Ειμαι σε ξεκλειδωτο προφιλ 24αρι ιντερλιβ.

    37.5 αττ
    11996 νταουν 928 απ
    σνρ ξεκινησε απο 9 και μετα απο λιγη ωρα ειναι στο 8-8.3

    Μονο με αυτο το μοντεμ μου δειχνει τοσο μεγαλο ατενουεισον. Με τα αλλα μοντεμ πχ Billion 7800DXL εχω 32-31.5 αττ και νταουν απο 10 εως 11.2

    Πως τα βλεπετε τα στατιστικα?
    To φυσιολογικό Downstream Attenuation είναι αυτό που σου δείχνουν τα άλλα ρούτερ, γιατί με το 37.5 που σου δείχνει το ZTE φτάνεις σχεδόν την

    θεωρητική ταχύτητα συγχρονισμού και αυτό είναι αδύνατον. Tα υπόλοιπα είναι φυσιολογικά, αν δείς το SNR Margin να πέφτει περισσότερο σημαίνει

    ότι έχει θόρυβο ή γραμμή σου. Ενδεχομένως να μπορείς να ανέβεις λίγο, κάνοντας και έναν έλεγχο στην εσωτερική σου εγκατάσταση.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  2. #287
    Εγγραφή
    16-02-2013
    Μηνύματα
    1.152
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    ↓ 200 ↑ 20
    ISP
    Cosmote-Vodafone-Inalan
    Router
    Fritz!Box 5590 Fiber
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sweet dreams Εμφάνιση μηνυμάτων
    To φυσιολογικό Downstream Attenuation είναι αυτό που σου δείχνουν τα άλλα ρούτερ, γιατί με το 37.5 που σου δείχνει το ZTE φτάνεις σχεδόν την

    θεωρητική ταχύτητα συγχρονισμού και αυτό είναι αδύνατον. Tα υπόλοιπα είναι φυσιολογικά, αν δείς το SNR Margin να πέφτει περισσότερο σημαίνει

    ότι έχει θόρυβο ή γραμμή σου. Ενδεχομένως να μπορείς να ανέβεις λίγο, κάνοντας και έναν έλεγχο στην εσωτερική σου εγκατάσταση.
    Μεγάλη ιστορία η γραμμή μου και η περιοχη που μενω ειναι για κλαματα. Μέχρι και ζεύγος και πόρτα στο δσλαμ μου αλλάξανε. Στο σπιτι ειναι ολα καινουργια ανακαινισμενα. Ο μονος ελεγχος που εχω κανει ειναι να βγαλω τηλεφωνα και να συνδεσω το μοντεμ στη πρωτη πριζα αλλα και σε αλλες παιρνοντας σχεδον ιδια νουμερα. Συντομα θα φερω ηλεκτρολογο για να τραβηξω καλωδιο απευθειας απο τον κατανεμητη της πολυκατοικιας.

  3. #288
    Εγγραφή
    18-10-2002
    Περιοχή
    USA.gif
    Μηνύματα
    119
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    SNR Margin 11.5dB 10.0dB
    Line Attenuation 37.0dB 31.5dB
    Data Rate 6752kbps 416kbps

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από deniSun Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ταχύτητα συγχρονισμού ή κατεβάσματος αρχείων;
    att/snr;

  4. #289
    Εγγραφή
    28-03-2006
    Περιοχή
    KV G434
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    42.334
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    310/31
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    RB4011iGS+5 ONT: G-010G-R
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από spotlight Εμφάνιση μηνυμάτων
    SNR Margin 11.5dB 10.0dB
    Line Attenuation 37.0dB 31.5dB
    Data Rate 6752kbps 416kbps
    Μέγιστο θεωρητικό που έπρεπε να κλειδώνεις είναι στα 12Μ.
    Πραγματικό με snr 6 θα έπρεπε να ήταν ~10Μ.
    Εσύ έχεις 11 προφανώς λόγω απόστασης, θορύβου και αποσυγχρονισμών ώστε να είναι σταθερή η σύνδεσή σου.
    Πρακτικά θα έπρεπε να κλειδώνεις 7-8Μ που είναι πολύ κοντά σε αυτό που έχεις τώρα.
    | "Anyone can build a fast CPU.
    | The trick is to build a fast system."
    |____________Seymour Cray...

  5. #290
    Εγγραφή
    18-10-2002
    Περιοχή
    USA.gif
    Μηνύματα
    119
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Με το baudtec που είχα ταχύτητες 1.1Mb ειδικά το τελευταίο διάστημα μου έκανε συχνά αποσύνδεση. Όταν έβαλα το ZTE η ταχύτητα έπεσε σε αυτή που έχω τώρα. Μετά από 2-3 μέρες επανήλθε στα 1.1 που είχα με το Baudtec (χωρίς να πειράξω κάτι) αλλά άρχισε πάλι τις αποσυνδέσεις, δήλωσα τη βλάβη στον ΟΤΕ, οι αποσυνδέσεις σταμάτησαν αλλά η ταχύτητα έπεσε σε αυτό που έχω τώρα. Η πλάκα είναι οτι προσπαθώ απόπεριέργεια να βάλω πάλι το baudtec για να δω τι ταχύτητες θα μου δείξει, αλλά δε συγχρονίζει με τίποτα. Η ένδειξη link αναβοσβήνει και το λαμπάκι internet δεν ενάβει ποτέ.

  6. #291
    Εγγραφή
    28-03-2006
    Περιοχή
    KV G434
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    42.334
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    310/31
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    RB4011iGS+5 ONT: G-010G-R
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από spotlight Εμφάνιση μηνυμάτων
    Με το baudtec που είχα ταχύτητες 1.1Mb ειδικά το τελευταίο διάστημα μου έκανε συχνά αποσύνδεση. Όταν έβαλα το ZTE η ταχύτητα έπεσε σε αυτή που έχω τώρα. Μετά από 2-3 μέρες επανήλθε στα 1.1 που είχα με το Baudtec (χωρίς να πειράξω κάτι) αλλά άρχισε πάλι τις αποσυνδέσεις, δήλωσα τη βλάβη στον ΟΤΕ, οι αποσυνδέσεις σταμάτησαν αλλά η ταχύτητα έπεσε σε αυτό που έχω τώρα. Η πλάκα είναι οτι προσπαθώ απόπεριέργεια να βάλω πάλι το baudtec για να δω τι ταχύτητες θα μου δείξει, αλλά δε συγχρονίζει με τίποτα. Η ένδειξη link αναβοσβήνει και το λαμπάκι internet δεν ενάβει ποτέ.
    Για το upload μιλάς;
    | "Anyone can build a fast CPU.
    | The trick is to build a fast system."
    |____________Seymour Cray...

  7. #292
    Εγγραφή
    18-10-2002
    Περιοχή
    USA.gif
    Μηνύματα
    119
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τα νούμερα που έγραψα είναι για download.

  8. #293
    Εγγραφή
    28-03-2006
    Περιοχή
    KV G434
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    42.334
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    310/31
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    RB4011iGS+5 ONT: G-010G-R
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από spotlight Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τα νούμερα που έγραψα είναι για download.
    Και μάλλον μιλάς για ταχύτητα κατεβάσματος αρχείων γιατί ο συγχρονισμός σου είναι 6Μ και όχι 1Μ.
    Αλλά παρατηρώ ότι έχεις πολύ χαμηλό συγχρονισμό στο upload <500Κ.
    Από που ελέγχεις την ταχύτητα κατεβάσματος των αρχείων σου;
    | "Anyone can build a fast CPU.
    | The trick is to build a fast system."
    |____________Seymour Cray...

  9. #294
    Εγγραφή
    18-10-2002
    Περιοχή
    USA.gif
    Μηνύματα
    119
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Δοκίμασα με το http://speedtest.ftp.otenet.gr/ αλλά είχα ήδη εικόνα και από torrent όπου η ταχύτητα ήταν μικρότερη.

  10. #295
    Εγγραφή
    28-03-2006
    Περιοχή
    KV G434
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    42.334
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    310/31
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    RB4011iGS+5 ONT: G-010G-R
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από spotlight Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δοκίμασα με το http://speedtest.ftp.otenet.gr/ αλλά είχα ήδη εικόνα και από torrent όπου η ταχύτητα ήταν μικρότερη.
    Ούτε το ένα είναι αξιόπιστο ούτε το άλλο.
    Θα πας στο ftp.ntua.gr και θα κατεβάσεις κάποιο linux iso >500ΜΒ με κάποιον dm που να υποστηρίζει πολλαπλά connections.
    Εκεί θα δεις την ταχύτητά σου.
    | "Anyone can build a fast CPU.
    | The trick is to build a fast system."
    |____________Seymour Cray...

  11. #296
    Εγγραφή
    18-10-2002
    Περιοχή
    USA.gif
    Μηνύματα
    119
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Οκ θα το δοκιμάσω, αλλά και πάλι η διαφορά στην ταχύτητα θα υπάρχει, υποθέτω το ftp Που μου γράφεις μετράει τη maximum ταχύτητα.

  12. #297
    Εγγραφή
    16-02-2013
    Μηνύματα
    1.152
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    ↓ 200 ↑ 20
    ISP
    Cosmote-Vodafone-Inalan
    Router
    Fritz!Box 5590 Fiber
    Μετα απο 9 μιση ωρες απταιμ το σνρ απο τα 9 εχει πεσει στο 7.2

    Λυγιζει το ZTE ....

    EDIT: 1 ημερα απταημ και ειναι στο 6-6.2 σνρ
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος andresalonika : 15-10-14 στις 15:45.

  13. #298
    Εγγραφή
    28-12-2005
    Περιοχή
    Ν. Σμύρνη
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    140
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Forthnet Full
    Ταχύτητα
    11124/1023
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - Ν. ΣΜΥΡΝΗ
    Router
    SIEMENS SL2-141
    SNR / Attn
    5.6(dB) / 28(dB)
    Ας παραθεσω κι εγω την εμπειρια μου απο το ΖΤΕ. Που ξερεις; Μπορει να παρω και απαντησεις/λυσεις

    Εχω Τομσον εδω και μια τριετια (νομιζω, διετια σιγουρα). Περασε ο καιρος, μου εκανε κατι νερα το νετ, σκεφτηκα "ας βαλω το ΖΤΕ" που μου εστειλε η 4νετ με την τελευταια ανανεωση συμβολαιου που εκανα. Εχασα σχεδον ολη τη μερα μου χθες. Μπηκα στο νετ για λιγη ωρα, ολα καλα. Ρυθμισεις ασυρματου/παραμετροποιησεις/στατικες ΙΡ/τορεντ, ολα δουλευαν τελεια. Ισως να κλειδωνα και λιγο παραπανω σε ταχυτητα απ' ο,τι με το Τομσον. Χαρηκα, λεω "βρηκαμε εργαλειο". Δεν εμπαινα απο το κινητο, παροτι αλλα τηλεφωνα στο σπιτι εκαναν κανονικα συνδεση, αλλα δεν εβρισκα τον λογο. Τελικα ηταν ενα conflict ip με τον υπολογιστη μου, επαιρνε ιδια ΙΡ και αφου ειχα δωσει στατικη στο πισι, δεν εμπαινε το κινητο. Αλλαξα στατικη ΙΡ στο πισι, λυθηκε το θεμα.

    Κοιταζω το (εξαιρετικα γρηγορο και ευκολο) interface του ΖΤΕ, πουθενα η λιστα με τις συνδεδεμενες συσκευες. Παιρνω τηλ τη 4νετ να μου πει που θα βρω μια τετοια επιλογη, "δεν υπαρχει" μου απαντουν. "Δεν πειραζει" απαντω κι ετοιμαζομαι να κλεισω. "Δεν εχω ιντερνετ" λεει η συζυγος απο τον δικο της υπολογιστη. Εχω ακομα τον τεχνικο στο τηλ, του λεω "βαστα να δουμε τι εγινε φιλαρακι". Τσεκαρουμε τον δικο μου υπολογιστη, τιποτα απο νετ. Κανω τσεκ στο κινητο, τζιφος. Δηλωνει βλαβη το παλικαρι, περιμενω τρεις ωρες να με παρουν. Οσο περιμενα, αρχισα τις δοκιμες: Αλλαξα καλωδια. Εβαλα απευθειας το καλωδιο απο τον τοιχο στο ρουτερ. Εβγαλα τις στατικες (εννοειται οτι αλλαξα το default gateway). Δοκιμασα με ελευθερο ασυρματο δικτυο (μηπως τσουλησει η συνδεση μεσω κινητου). Τιποτα. Ολα μπλοκαρισμενα, παροτι τα φωτακια ηταν πρασινα.

    Ξαναβαζω το Τομσον, δουλευει ρολοι. Με παιρνει τηλ ο τεχνικος ενω εχω σεταρει το Τομσον ξανα, "να δοκιμασουμε" μου λεει. Αντε παμε, λεω κι εγω. Εκεινος μου ζηταει ομως να κανω ρισετ στο ρουτερ, οπως κι εκανα. Μπαινουμε στο νετ, ολα δουλεουν ρολοι. Κλεινουμε το τηλ κι επειτα απο λιγη ωρα, χανεται το νετ! Πλεον, ομως, ειχα τον χρονο να παρατηρησω καλυτερα τι συνεβαινε:

    - Ανοιγα μια σελιδα, φορτωνε για 1-1,5 λεπτο κι εβγαζε μνμ "problem loading".
    - Στο 3ο-4ο ριφρες ανοιγε κανονικα.
    - Δουλευα για 10 λεπτα (δυστυχως ηθελα το νετ για να εργαστω, τρομαρα μου), ξανα εχανε το ταργκετ οταν ανοιγα μια σελιδα. Σχεδον καθολου νετ για αλλο ενα 10λεπτο.
    - Καποια στιγμη δουλευε ξανα το νετ, υπολογιζα ποιες σελιδες χρειαζομουν, τις ανοιγα για να δουλεψω, αλλα παντα χρειαζεσαι ενα ριφρες ή να αναζητησεις κατι που ξεχασες. Ξανα-μανα χωρις νετ.

    Σε ολο αυτο το διαστημα, το tweetdeck δουλευε, εστω και προβληματικα. Δεν φορτωνε αβαταρ ή τετοια πραγματα. Δεν ξερω πώς παει το ασυρματο (εμβελεια/σταθεροτητα), αφου μονο αυτο δεν με ενδιεφερε χθες. Στο ημιχρονο του αγωνα της εθνικης ομως ειχα ηδη ξηλωσει το ΖΤΕ, ειχα βαλει ξανα το Τομσον πανω και με αυτο δουλευω ΑΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΣΤΑ απο χθες. Οπως ειπε κι ενας φιλος μερικα ποστ πιο πισω, το απιθανα αργο interface του Τομσον το χρειαζομαι μια φορα τον μηνα (κι αν). Δεν το αλλαζω για κανενα ΖΤΕ ομως! Στο μεταξυ δηλωσα ξανα βλαβη, με πηραν σημερα το πρωι. Δεν ασχοληθηκα καν για μετρησεις στη γραμμη (ειχαμε κανει δυο φορες χθες, δουλευε τελεια), μου ειπαν για αντικατασταση.

    Εχει αντιμετωπισει κανεις τετοιο προβλημα με τη διασυνδεση με το νετ εξαιτιας του ΖΤΕ; Ουσιαστικα μιλαω για περιοδικη πτωση ταχυτητας ή διασυνδεσης με το δικτυο, κατι τετοιο τελος παντων. Δεν ξερω πώς αλλιως να το περιγραψω.

    Υ.Σ.: Το μονο θετικο απο την ταλαιπωρια μου ειναι οτι ανακαλυψα στην ντουλαπα μου ενα ακομα Τομσον του κουτιου. Οποτε εχω καβατζα αν ξαφνικα τα τιναξει το υπαρχον!

  14. #299
    Εγγραφή
    30-06-2006
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    282
    Downloads
    21
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Forthnet Full
    Ταχύτητα
    17000+/1.000
    ISP
    Forthnet
    Router
    Thomson TG585 v8
    SNR / Attn
    6(dB) / 17.5(dB)
    εχω γυρίσει εγω ενα μοντεμ πισω αλλα αυτο που λες μου το έκανε μονο με το wifi (φόρτωνε τη σελιδα συνέχεια) με eth δούλευαν ολα.

  15. #300
    Εγγραφή
    28-03-2006
    Περιοχή
    KV G434
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    42.334
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    310/31
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    RB4011iGS+5 ONT: G-010G-R
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από spotlight Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οκ θα το δοκιμάσω, αλλά και πάλι η διαφορά στην ταχύτητα θα υπάρχει, υποθέτω το ftp Που μου γράφεις μετράει τη maximum ταχύτητα.
    Δοκίμασε και πες μας.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από andresalonika Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μετα απο 9 μιση ωρες απταιμ το σνρ απο τα 9 εχει πεσει στο 7.2

    Λυγιζει το ZTE ....

    EDIT: 1 ημερα απταημ και ειναι στο 6-6.2 σνρ
    Λογικά είναι θέμα modem.
    Στον ΟΤΕ και να παίσεις κάτω από 9 είναι θέμα...
    | "Anyone can build a fast CPU.
    | The trick is to build a fast system."
    |____________Seymour Cray...

Σελ. 20 από 54 ΠρώτηΠρώτη ... 10151819202122253040 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. ZTE ZXHN H108NS
    Από mariossss στο φόρουμ COSMΟΤΕ
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-10-12, 15:31
  2. zte v9 2.1 to 2.2 help
    Από thanasiszep στο φόρουμ Android
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-01-12, 16:30
  3. Μηνύματα: 20
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-11-11, 11:59

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας