Σελ. 52 από 54 ΠρώτηΠρώτη ... 3242475051525354 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 766-780 από 804

Θέμα: ZTE ZXHN H108NS

  1. #766
    Εγγραφή
    30-09-2005
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    83
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Vodafone
    Router
    Vodafone H 300s
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Simpleton Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το εργαλείο που δίνει η Epson εδώ (Epson Network Utility) μήπως έχει κάποια επιλογή για να κάνεις ρυθμίσεις στον εκτυπωτή;
    Ξέχασα να αναφέρω ότι τρέχω linux (Mint 17), για το οποίο δεν υπάρχει διαθέσιμο το print utility (μάλλον, πιο σωστά, υπάρχει αλλά δεν τρέχει. Αν και απ' ότι έχω δει, βασικά επιρτέπει την ανάγνωση της στάθμης μελανιών και τον καθαρισμό κεφαλων - όχι ρυθμίσεις δικτύου)...

    O Linux Driver της Epson, αν και υποστηρίζει πολύ καλά το εκτυπωτικό κομμάτι (διαχείριση χρώματος κλπ - αυτός είναι και ο κυριος λόγος που αγόρασα τον συγκεκριμένο εκτυπωτή) δεν παρέχει καμία ρύθμιση για τη σύνδεση δικτύου...
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος digibill : 10-02-16 στις 16:47.

  2. #767
    Εγγραφή
    09-08-2006
    Μηνύματα
    464
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    Router
    Zyxel VMG8623-T50B
    Δοκίμασες να το τρέξεις το print utility μέσω του Wine;

  3. #768
    Εγγραφή
    30-09-2005
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    83
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Vodafone
    Router
    Vodafone H 300s
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από cipher Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δοκίμασες να το τρέξεις το print utility μέσω του Wine;
    Να πω την αληθεια, οχι. Αλλα μου φαινεται χλωμο να μπορει ο windows driver να διαχειριστει τον εκτυπωτη μεσω wine.

    Απο περιεργεια εστησα τα ΧΡ σε ενα virtualbox κι εγκατεστησα εκει κανονικα τον driver - το network utility δεν παρεχει καμια ρυθμιση για στατικη ΙΡ...

  4. #769
    Εγγραφή
    14-01-2013
    Μηνύματα
    62
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΕΡΨΙΘΕΑ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nmitr11 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αγαπητέ φίλε gatopardosgr μπορείς να μας διαφωτίσεις λίγο για το πως πέρασες την έκδοση του vasvir? Το ΖΤΕ δεν μου άρεσε καθόλου και με τις αναβαθμίσεις ακόμα περισσότερο άσε που στο wifi μου δημιουργεί πρόβλημα όταν συνδέονται παραπάνω από 2 συσκευές (ούτε λόγος για το κλειδωμένο τελνετ). Επίσης έχω αγορασμένο λογαριασμό στο easybytez και δε λέει να πιάσει το full speed download κάτι που το κάνει άνετα ένα παλιό linksys το οποίο μάλιστα κλειδώνει σε μικρότερη ταχύτητα DSL από το ΖΤΕ. Τα φώτα σου θα ήταν πολύτιμα..
    Ευχαριστώ.
    Αν ψαξεις στα σχολια του τελευταιου μπλογκ ποστ καποιος χρησης εχει ανεβαζει ολα τα αρχεια που χρειαζεσαι για να φτιαξεις μονος σου το fw και ενα ετοιμο fw που μπορεις να φλασαρεις ομως να εισαι σιγουρος οτι εχεις και 2ο μοντεμ ρουτερ γιατι το zte μπορει να μπρικαρει.

    Stav says:
    15 October 2015 at 14:28
    Here is my work so far:

    http://s000.tinyupload.com/?file_id=...71328934736919

    The file is 16.2 mb and it includes
    The unsquashed folder of the latest OTE firmware (with the modified files)
    header/kernel/squashed file/padding
    Ready tclinux.bin (FOR EMULATOR USE ONLY..)
    and a MUST_READ txt file, mostly being a disclaimer and warning for people

    If this post is against your blog’s TOS please delete, and im sorry. Wanted to share my work with you. Do not use this firmware as we seem to have different versions/models.

    Thank you for your blog, guides and most importantly your help.

    Message to your visitors:
    If you are not a developer you MUST read the MUST_READ.txt before doing anything stupid with the files provided. Do NOT use this firmware or you will brick your router.

    Me or the tool developers cannot be held responsible for your actions, choices, any loses or damage this firmware may cause. This is NOT official release from manufacturer or ISP.

    This is meant to be used in emulator only environment by developers. ONLY.

  5. #770
    Εγγραφή
    09-08-2006
    Μηνύματα
    464
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    Router
    Zyxel VMG8623-T50B
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από digibill Εμφάνιση μηνυμάτων
    Να πω την αληθεια, οχι. Αλλα μου φαινεται χλωμο να μπορει ο windows driver να διαχειριστει τον εκτυπωτη μεσω wine.

    Απο περιεργεια εστησα τα ΧΡ σε ενα virtualbox κι εγκατεστησα εκει κανονικα τον driver - το network utility δεν παρεχει καμια ρυθμιση για στατικη ΙΡ...
    Από την περιγραφή στο site, το network utility μάλλον είναι μόνο για να προβάλλει κάποιες πληροφορίες. Από εδώ φαίνεται πως υπάρχει διαδικασία για static IP:
    http://www.epson.co.uk/gb/en/viewcon...faq/11350/4246
    Δε σου έβγαλε κάτι αντίστοιχο κατά την εγκατάσταση του Linux driver;

    Αυτό που δεν είναι ξεκάθαρο είναι το κατά πόσο (1) γίνεται ρύθμιση στον εκτυπωτή, ή (2) δημιουργείται κάποια εικονική συσκευή/driver στον υπολογιστή, η οποία κάνει τις απαραίτητες μετατροπές μόλις αντιληφθεί τον εκτυπωτή στο δίκτυο. Εάν ισχύει το (1), δε χάνεις να τρέξεις το πρόγραμμα εγκατάστασης του Windows driver μέσω Wine και να δεις τι αποτέλεσμα θα έχει (θα ήταν καλό να απεγκαταστήσεις προσωρινά τον Linux driver). Στη 2η περίπτωση προφανώς τα πράγματα γίνονται αρκετά πιο περίπλοκα και μάλλον πρέπει να στραφείς προς άλλη λύση.

  6. #771
    Εγγραφή
    15-03-2016
    Μηνύματα
    1
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    H108NS
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gatopardosgr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν ψαξεις στα σχολια του τελευταιου μπλογκ ποστ καποιος χρησης εχει ανεβαζει ολα τα αρχεια που χρειαζεσαι για να φτιαξεις μονος σου το fw και ενα ετοιμο fw που μπορεις να φλασαρεις ομως να εισαι σιγουρος οτι εχεις και 2ο μοντεμ ρουτερ γιατι το zte μπορει να μπρικαρει.
    Το έχετε δοκιμάσει? δουλεύει?
    Γενικώς υπάρχει τρόπος για downgrade και αποκλεισμό της απομακρυσμένης διαχείρισης του ΟΤΕ?
    Μετά το τελευταίο firmware το router είναι άχρηστο, έχει κλειστό telnet και δεν μπορείς να βάλεις προηγούμενο firmware από το μενού Maintanance, χωρίς να έχεις πειράξει to tclinux.bin
    Τον τρόπο του vasvir τον έχει καταλάβει κανείς?

  7. #772
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από AspJ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το έχετε δοκιμάσει? δουλεύει?
    Γενικώς υπάρχει τρόπος για downgrade και αποκλεισμό της απομακρυσμένης διαχείρισης του ΟΤΕ?
    Μετά το τελευταίο firmware το router είναι άχρηστο, έχει κλειστό telnet και δεν μπορείς να βάλεις προηγούμενο firmware από το μενού Maintanance, χωρίς να έχεις πειράξει to tclinux.bin
    Τον τρόπο του vasvir τον έχει καταλάβει κανείς?
    Ασχολείσαι με το ποιο άχρηστο πράγμα που έχει δώσει ποτέ πάροχος, αν ισχύει ότι είσαι στον ΟΤΕ ζήτησε αντικατάσταση εξοπλισμού για κάποιο λόγο (π.χ. δεν λειτουργεί σωστά το WI-FI) και πάρε το Speedport ή αγόρασε κάποιο για να ησυχάσεις.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  8. #773
    Εγγραφή
    12-03-2015
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    19
    Downloads
    20
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΟΖΑΝΗ
    Όλα αυτά που λέει ο vasvir τα εχω κάνει και είδα το λειτουργικό που τρέχει στο ρουτερ αλλά δεν ξέρω τι αλλαγές να κάνω ώστε να παραγω και εγώ firmware και να μη το κολλήσω. Πρέπει να γίνουν σε ubuntu, τέλως πάντων την είχα βρεί την άκρη αλλά δεν αξίζει όπως λεει πιο πάνω ο φίλος είναι για τα μπάζα ιδιαίτερα το wifi.
    Το δικό μου κάηκε το καημένο από υπέρταση και το άλλαξα με το speedport entry 2i αλλά μου είπαν ότι με το που θα το βάλω θα περιμένω ένα 20λεπτο και θα με περάσει στο αναβαθμισμένο κέντρο voip οπότε το σήμα από το κλασσικό τηλέφωνο θα χαθεί και θα πρέπει να το κουμπώσω στο ρουτερ. Εγώ είπα δεν θέλω αυτοι μου λενε είναι αυτόματο, οπότε το γράφω στα @@ μου και το βάζω στη γραμμή. Μένω με το παλιό ρουτερ.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος nmitr11 : 16-03-16 στις 19:50.

  9. #774
    Εγγραφή
    29-08-2015
    Ηλικία
    33
    Μηνύματα
    2
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Καλησπέρα σας. Πριν λίγες ημέρες άλλαξα εταιρία και από Forthnet πήγα στον ΟΤΕ και μου έδωσαν το εν λόγω modem. Όλα καλά,óλα ωραία αλλά παρατήρησα πως κλειδώνει σε πολύ χαμηλώτερη ταχύτητα απ'ότι έπιανα πριν με το modem της Forthnet (10mb/s τώρα έναντι των 17mb/s πριν). Γενικά με τα modem και τα δικτυακά δεν εχω ασχοληθεί.... Φταίει το modem ή κάτι άλλο; Να πάρω καλύτερα ένα καινούργιο της TP-Link 8970 ;
    Τελευταία μέτρηση μετά απο λίγο ψάξιμο 7168kb/s και down SNR 12dB
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος nanashironin : 01-06-16 στις 15:03.

  10. #775
    Εγγραφή
    06-12-2003
    Περιοχή
    Αθήνα, Βούλα
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    4.664
    Downloads
    13
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109999/10999
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΟΥΛΑ
    Router
    Asus DSL-N17U & pfSense
    SNR / Attn
    10(dB) / 4,5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nanashironin Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα σας. Πριν λίγες ημέρες άλλαξα εταιρία και από Forthnet πήγα στον ΟΤΕ και μου έδωσαν το εν λόγω modem. Όλα καλά,óλα ωραία αλλά παρατήρησα πως κλειδώνει σε πολύ χαμηλώτερη ταχύτητα απ'ότι έπιανα πριν με το modem της Forthnet (10mb/s τώρα έναντι των 17mb/s πριν). Γενικά με τα modem και τα δικτυακά δεν εχω ασχοληθεί.... Φταίει το modem ή κάτι άλλο; Να πάρω καλύτερα ένα καινούργιο της TP-Link 8970 ;
    Τελευταία μέτρηση μετά απο λίγο ψάξιμο 7168kb/s και down SNR 12dB
    Τόσο μεγάλη διαφορά από modem σε modem μου φαίνεται παράξενη! Σε σχέση με την Forthnet δικαιολογείται λίγο χαμηλότερο κλείδωμα επειδή ο ΟΤΕ έχει υψηλότερο αρχικό SNR σε σχέση με την Forthnet (9 ο ΟΤΕ, 6 η Forthnet). Μήπως άλλαξε τίποτα στην καλωδίωσή σου; Μήπως δεν έχει μπει κανένα φίλτρο σε τηλεφωνική συσκευή, κάποιο καλώδιο φαγωμένο κλπ; Αν όλα είναι καλά από την πλευρά σου δήλωσε βλάβη στον ΟΤΕ, μην δώσεις κατευθείαν λεφτά για modem/router

  11. #776
    Εγγραφή
    29-08-2015
    Ηλικία
    33
    Μηνύματα
    2
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dimangelid Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τόσο μεγάλη διαφορά από modem σε modem μου φαίνεται παράξενη! Σε σχέση με την Forthnet δικαιολογείται λίγο χαμηλότερο κλείδωμα επειδή ο ΟΤΕ έχει υψηλότερο αρχικό SNR σε σχέση με την Forthnet (9 ο ΟΤΕ, 6 η Forthnet). Μήπως άλλαξε τίποτα στην καλωδίωσή σου; Μήπως δεν έχει μπει κανένα φίλτρο σε τηλεφωνική συσκευή, κάποιο καλώδιο φαγωμένο κλπ; Αν όλα είναι καλά από την πλευρά σου δήλωσε βλάβη στον ΟΤΕ, μην δώσεις κατευθείαν λεφτά για modem/router
    Οι καλωδιώσεις είναι ακριβώς οι ίδιες. Τα κράτησα όλα ίδια και απλά άλλαξα το μόντεμ και το power supply. Οποτε υποθέτω πως θα πρέπει να μιλήσω με την εξυπηρέτηση.

  12. #777
    Εγγραφή
    02-02-2010
    Μηνύματα
    704
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    17234/1024
    ISP
    ΟΤΕnet
    και γιατί δεν ξαναβάζεις το παλιό;

  13. #778
    Εγγραφή
    17-06-2016
    Μηνύματα
    2
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Καλησπέρα σε όλη την παρέα.

    Μετά από φορητοτητα σε άλλη εταιρία (wind) και αντιπροσφορα του ΟΤΕ, τελικά δέχτηκα να παραμείνω στον ΟΤΕ. Μου είπαν επίσης ότι θα μου κάνουν δώρο και ένα καινούργιο ρουτερ. Πίστευα ότι θα πάρω το speedport μιας και νόμιζα ότι μόνο αυτά δινει πλέον ο ΟΤΕ.

    Και ω του θαυματος, ο κούριερ φέρνει ένα zte zxhn h108ns ανακαινισμένο! - (σημειωτων ότι ζήτησα να παραμείνω σε pots και να μην μπω σε voip, το οποίο δέχτηκαν χωρίς αντίρρηση).

    Και πάμε τώρα στο ψητό. Είπα να συνδέσω το ρουτερ μονο στο ρεύμα για να δω τι firmware φοράει, μπας και κερδίσω τίποτα από το σαπακι. Τελικά φοράει την έκδοση -m, που απ' ότι έψαξα είναι μια από τις τελευταίες που είχε telnet. Και ερωτώ τώρα, υπάρχει κάποιος τρόπος είτε μέσω του romfile, είτε μέσω κάποιας άλλης διοδου, να μπλοκαρω την on the fly ανανέωση που κάνει ο ΟΤΕ στα ρουτερ του μπας και παραμείνει η έκδοση σε αυτή που είναι τώρα; (Θα μου πείτε, παλιό είναι και ποιος ασχολείται πλέον με αυτό, ελάτε όμως που ο ΟΤΕ το θυμαται ακόμα...)

  14. #779
    Εγγραφή
    06-01-2007
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    149
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    10240/1024
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    Ο.Τ.Ε. - ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΟΥ
    Router
    ZTE H108NS
    SNR / Attn
    6(dB) / 40(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Δες στο access management -->cwmp μήπως μπορείς να το απενεργοποιήσεις, αν και νομίζω πως στην -m δεν μπορείς...

  15. #780
    Εγγραφή
    06-12-2003
    Περιοχή
    Αθήνα, Βούλα
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    4.664
    Downloads
    13
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109999/10999
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΟΥΛΑ
    Router
    Asus DSL-N17U & pfSense
    SNR / Attn
    10(dB) / 4,5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από george83 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δες στο access management -->cwmp μήπως μπορείς να το απενεργοποιήσεις, αν και νομίζω πως στην -m δεν μπορείς...
    Ειχα πάρει και εγώ αυτό το χρέπι για να παίξω Δεν θυμάμαι τι έκδοση είχε, έκανα όμως το εξής: ήταν η τελευταία έκδοση που δεν ήταν κρυπτογραφημένο το αρχείο backup των ρυθμίσεων. Το είχα κατεβάσει, βρήκα τις εγγραφές για το ACS , έβαλα άσχετα (άσχετο server, άσχετους κωδικούς), το έκανα restore στο ZTE και δεν επικοινώνησε ποτέ ξανά με τον ΟΤΕ Αν είναι αυτή η έκδοση ας το δοκιμάσει άφοβα, δεν θα πάθει τίποτα το μηχάνημα!

Σελ. 52 από 54 ΠρώτηΠρώτη ... 3242475051525354 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. ZTE ZXHN H108NS
    Από mariossss στο φόρουμ COSMΟΤΕ
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-10-12, 15:31
  2. zte v9 2.1 to 2.2 help
    Από thanasiszep στο φόρουμ Android
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-01-12, 16:30
  3. Μηνύματα: 20
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-11-11, 11:59

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας