Σελ. 15 από 28 ΠρώτηΠρώτη ... 51013141516172025 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 211-225 από 410
  1. #211
    Εγγραφή
    20-02-2007
    Μηνύματα
    4.433
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ρε παιδια, αν καποια στιγμη καποιος μαθει, διαβασει καπου, πως θα γινει η επιστροφη 'μερους' της προκαταβολης του επιδοματος θερμανσης, επειδη δεν βαλαμε ολη την ποσοτητα που αντιστοιχουσε στο ποσο της προκαταβολης της επιδοτησης, ας πει.
    Ειναι η τελευταια φορα που ασχολουμαι με το συγκεκριμενο κ0λ0επιδομα.
    Να επιστρεψω οτι θελουν και να ξεμπερδεψω με δαυτους.

  2. #212
    Εγγραφή
    20-02-2007
    Μηνύματα
    4.433
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    http://news247.gr/eidiseis/oikonomia...a.2794468.html
    "Μάλιστα, τον Ιούνιο, προγραμματίζονται έλεγχοι στους 740.000 καταναλωτές που πήραν το επίδομα θέρμανσης, καθώς θα διερευνηθεί αν εισέπραξαν προκαταβολή χωρίς τελικώς να αγοράσουν πετρέλαιο. Σε αυτήν την περίπτωση θα κληθούν να επιστρέψουν τα χρήματα."

    Αντε να το κανω να ξεμπερδεψω. Τελεταια φορα με που ασχολουμαι με τις ηλιθιες διαδικασιες τους.

  3. #213
    Εγγραφή
    20-02-2007
    Μηνύματα
    4.433
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ποτε θα μου ζητησουν πισω τα 'εξτρα' χρηματα της προκαταβολης, που δεν δικαιουμουν, αλλα μου τα εδωσαν, 'προεξοφλοντας' εσφαλμενα οτι εγω θα παω και θα βαλω όλο το πετρελαιο που αντιστοιχουσε στην επιδοτηση μου, ενω εγω εξαρχης ηξερα οτι θα βαλω λιγοτερο;
    Μιλαμε εντωμεταξω, για την ξεφτιλα, 50 ευρω! Ναι, τοση ηταν η περιβοητη...προκαταβολη.
    Την οποια εγω δεν ηθελα φυσικα, σε αυτο το υψος ποσου. Επρεπε να δινουν οτι ειναι να δωσουν, μια και καλη στο τελος.
    Οχι ΄σου δινω 50 ευρω προκαταβολη, α τι; δεν εβαλες ολη την προβλεπομενη ποσοτητα επιδοτησης; /ναι ρε παιδια, δεν ηθελα να δωσω τοσα χρηματα στο πετρελαιά/ α τοτε επεστρεψε μας μερος του 50αρικου'.
    Αηδίες διαδικασιες, εγκεφαλοι αυτοι που τα σκεφτηκαν. Βουρ για την mensa.

  4. #214
    Εγγραφή
    13-09-2006
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    1.756
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    219943/21999
    ISP
    Vodafone
    Router
    H300 S
    SNR / Attn
    18.3(dB) / 1.3(dB)
    Path Level
    Interleaved
    1ον εσυ τη ζητησες
    2ον ασχολήσου με κατι άλλο, όταν θα ερθει η ωρα θα στα ζητησουν

    τι να πουμε και εμεις που περιμενουμε ακομα
    E5 2697 v2 @ 3.0GHz on P9X79 Deluxe 24GB
    Spoiler:
    WD15EARS, WD30EFRX, WD30EURS, WD30EZRX, WD40EFRX, WD60EFRX
    Intel Xeon E5-2670 v2 @ 2.9GHz 16GB WD15EARS, 2xWD40EFRX, WD60EFRX, 2xWD100EFΑX
    i5 750 @ 3.36GHz 4GB 2xWD60EFRX, 5xWD80EFZX, 2xWD100EFΑX Sony Vaio VPC-F13Z1E/B

  5. #215
    Εγγραφή
    20-02-2007
    Μηνύματα
    4.433
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Κοντευει να...φθινοπωριάσει και η εκκρεμότητα εκκρεμότητα.
    Μην το 'αφησουν' και μου ζητησουν και τιποτε 'τοκους' μετα....

  6. #216
    Εγγραφή
    09-02-2010
    Μηνύματα
    713
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΡΟΣΤΑΝ
    Καλημέρα σας,
    Υπάρχει κανένας που να έκανε αγορά πετρελαίου την προηγούμενη περίοδο (εννοώ 2013-2014) και να ΜΗΝ έχει φανεί ΑΚΟΜΑ στο σύστημα του taxisnet η συναλλαγή της αγοράς του πετρελαίου; Μήπως δεν την καταχώρησε ποτέ ο πετρελαιάς και με δουλεύει κανονικά;

  7. #217
    Εγγραφή
    20-02-2007
    Μηνύματα
    4.433
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Κανεις δεν εβαλε περυσι, λιγοτερη απο την 'επιδοτουμενη' ποσοτητα πετρελαιου, ωστε να 'χρωστα' στο κρατος, μερος της αρχικης προκαταβολης;
    Δεν ελαβα καμια ειδοποιηση, και φοβαμαι μην ερθουν μετα απο χρονια και μου πουν 'δωσε τοσα τοκισμενα'.

  8. #218
    Εγγραφή
    20-02-2007
    Μηνύματα
    4.433
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ουτε φωνη, ουτε ακροαση.

  9. #219
    Εγγραφή
    20-02-2007
    Μηνύματα
    4.433
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    'Μαμα εφέτος θα μαστε ζεστά, γι'αυτο ψηφισε μονο Σαμαρά'.
    Τρεξτε να προλαβετε....

    Στις 15 Οκτωβρίου ξεκινά η διάθεση του πετρελαίου θέρμανσης
    http://www.zougla.gr/money/article/s...leou-8ermansis

  10. #220
    Το avatar του μέλους Wizard
    Wizard Guest
    Στις συχνές ερωτήσεις για το επίδομα θέρμανσης αναφέρεται ότι ο διαχειριστής μιας πολυκατοικίας πρέπει να περιμένει να γίνουν οι αιτήσεις των ενοίκων και μετά να πατήσει το κουμπί "Ενεργοποίηση Δυνατότητας Πληρωμής". Μα, ισχύει κάτι τέτοιο; Εγώ νομίζω ότι το πατάς μόλις φτιάξεις την εικόνα της πολυκατοικίας και μετά ο καθένας κάνει όποτε θέλει την αίτησή του. Εξάλλου, αν η εικόνα της πολυκατοικιας δημιουργήθηκε πέρσι και δεν έχει αλλάξει κάτι, οι ένοικοι κάνουν νέα αίτηση από την αρχή, ενώ είναι ήδη ενεργοποιημένη η δυνατότητα πληρωμής. Κάνω λάθος;

  11. #221
    Εγγραφή
    13-01-2006
    Περιοχή
    Πάτρα, Αγ. Σοφία
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    195
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    15000/1020
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Forthnet - ΚΩΝ/ΠΟΛΕΩΣ
    Router
    TP-Link W8970
    SNR / Attn
    6,5(dB) / 10,0(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Wizard Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στις συχνές ερωτήσεις για το επίδομα θέρμανσης αναφέρεται ότι ο διαχειριστής μιας πολυκατοικίας πρέπει να περιμένει να γίνουν οι αιτήσεις των ενοίκων και μετά να πατήσει το κουμπί "Ενεργοποίηση Δυνατότητας Πληρωμής". Μα, ισχύει κάτι τέτοιο; Εγώ νομίζω ότι το πατάς μόλις φτιάξεις την εικόνα της πολυκατοικίας και μετά ο καθένας κάνει όποτε θέλει την αίτησή του. Εξάλλου, αν η εικόνα της πολυκατοικιας δημιουργήθηκε πέρσι και δεν έχει αλλάξει κάτι, οι ένοικοι κάνουν νέα αίτηση από την αρχή, ενώ είναι ήδη ενεργοποιημένη η δυνατότητα πληρωμής. Κάνω λάθος;
    Όντως πρέπει να περιμένεις και φέτος μέχρις ότου κάνουν όλοι οι ένοικοι αίτηση, πριν πατήσεις την "Ενεργοποίηση Δυνατότητας Πληρωμής", διότι διαφορετικά δεν θα μπορέσουν να την κάνουν την αίτηση. Θα προσέξεις πως, ενώ δημιούργησες την εικόνα της πολυκατοικίας πέρυσι, πως φέτος το κουμπί "Ενεργοποίηση Δυνατότητας Πληρωμής" είναι και πάλι ενεργό (δηλαδή "clickable"). Αφού το πάτησες πέρυσι, θα παρατήρησες πως απενεργοποιήθηκε (δηλαδή δεν μπορούσες να το πατήσεις εκ νέου).

    Η αλήθεια είναι πως δεν έχει κάνει φέτος ακόμα κανένας αίτηση και δεν το έχω δει στη πράξη, αλλά αυτό κατάλαβα από την επικοινωνία μου μαζί τους. Επίσης θεωρώ δύσκολο να ξεχωρίσω μια φετινή από μια περυσινή αίτηση (στη στήλη "Διαγραφή" υπάρχει ακόμα η ένδειξη "Υπάρχει αίτηση" για όσους έκαναν πέρυσι).
    I'm gnawing on the knowledge, that I have been burnt
    And I'm learning things that I should 've already learnt

    -- Violent Femmes - I held her in my arms

  12. #222
    Εγγραφή
    08-01-2004
    Περιοχή
    Αθήνα/Αγ.Δημήτριος
    Μηνύματα
    386
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από KeRMiT75 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όντως πρέπει να περιμένεις και φέτος μέχρις ότου κάνουν όλοι οι ένοικοι αίτηση, πριν πατήσεις την "Ενεργοποίηση Δυνατότητας Πληρωμής", διότι διαφορετικά δεν θα μπορέσουν να την κάνουν την αίτηση. Θα προσέξεις πως, ενώ δημιούργησες την εικόνα της πολυκατοικίας πέρυσι, πως φέτος το κουμπί "Ενεργοποίηση Δυνατότητας Πληρωμής" είναι και πάλι ενεργό (δηλαδή "clickable"). Αφού το πάτησες πέρυσι, θα παρατήρησες πως απενεργοποιήθηκε (δηλαδή δεν μπορούσες να το πατήσεις εκ νέου).

    Η αλήθεια είναι πως δεν έχει κάνει φέτος ακόμα κανένας αίτηση και δεν το έχω δει στη πράξη, αλλά αυτό κατάλαβα από την επικοινωνία μου μαζί τους. Επίσης θεωρώ δύσκολο να ξεχωρίσω μια φετινή από μια περυσινή αίτηση (στη στήλη "Διαγραφή" υπάρχει ακόμα η ένδειξη "Υπάρχει αίτηση" για όσους έκαναν πέρυσι).
    Σε όσες είδα που είχαν ενεργοποιηθεί πέρυσι, ήταν απενεργοποιημένο το κουμπί ακόμα.
    Είναι περίεργο πως σε μια εφαρμογή που επιλέγεις έτος πριν μπεις, κατάφεραν οι πολυκατοικίες να μείνουν αναλλοίωτες μέχρι να φάνε τους servers οι Morlocks.
    Αν θυμάμαι καλά, πρακτικά με ενεργοποιημένη την δυνατότητα πληρωμής όταν γίνει διασταύρωση θα πληρωθούν όσοι κάναν αίτηση, και όσοι δεν έχουν κάνει θα πάρουν χρήματα από επόμενες αγορές μόνο.
    Εγω το ερμηνεύω ως εξής: ΠΡΟΣΟΧΗ να γίνονται όλες οι αιτήσεις πριν πατηθεί το κουμπί, και ΠΡΟΣΟΧΗ^2 σε όσους ενεργοποίησαν πέρυσι πολυκατοικία, να κάνουν όλοι τις αιτήσεις τους πριν μπει πετρέλαιο.

  13. #223
    Το avatar του μέλους Wizard
    Wizard Guest
    Ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Ισχύει ότι μπορούμε να αγοράσουμε πετρέλαιο πρώτα, να κάνουν αίτηση αργότερα οι ένοικοι και να πατηθεί μετά το κουμπί "Ενεργοποίηση Δυνατότητας Πληρωμής" και να ισχύσει και για την αγορά που έγινε πιο πριν;

  14. #224
    Εγγραφή
    13-01-2006
    Περιοχή
    Πάτρα, Αγ. Σοφία
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    195
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    15000/1020
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Forthnet - ΚΩΝ/ΠΟΛΕΩΣ
    Router
    TP-Link W8970
    SNR / Attn
    6,5(dB) / 10,0(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mezger Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε όσες είδα που είχαν ενεργοποιηθεί πέρυσι, ήταν απενεργοποιημένο το κουμπί ακόμα.
    Είναι περίεργο πως σε μια εφαρμογή που επιλέγεις έτος πριν μπεις, κατάφεραν οι πολυκατοικίες να μείνουν αναλλοίωτες μέχρι να φάνε τους servers οι Morlocks.
    Αν θυμάμαι καλά, πρακτικά με ενεργοποιημένη την δυνατότητα πληρωμής όταν γίνει διασταύρωση θα πληρωθούν όσοι κάναν αίτηση, και όσοι δεν έχουν κάνει θα πάρουν χρήματα από επόμενες αγορές μόνο.
    Εγω το ερμηνεύω ως εξής: ΠΡΟΣΟΧΗ να γίνονται όλες οι αιτήσεις πριν πατηθεί το κουμπί, και ΠΡΟΣΟΧΗ^2 σε όσους ενεργοποίησαν πέρυσι πολυκατοικία, να κάνουν όλοι τις αιτήσεις τους πριν μπει πετρέλαιο.
    'Εχω την αίσθηση από πέρυσι πως άπαξ και ενεργοποιήσεις την δυνατότητα πληρωμής, πως δε δέχεται άλλη αίτηση το σύστημα. Δεν βρήκα κάτι που να λέει πως αυτό έχει αλλάξει φέτος. Επίσης πέρυσι κάναμε οι περισσότεροι την αίτηση μετά από την πρώτη αγορά πετρελαίου και πήραμε την επιδότηση και για την αγορά αυτή.

    Όσο για την φετινή αγορά και το πότε θα πρέπει να γίνουν οι αιτήσεις, υπέβαλα για σιγουριά ένα σχετικό ερώτημα στη ΓΓΔΕ.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Wizard Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Ισχύει ότι μπορούμε να αγοράσουμε πετρέλαιο πρώτα, να κάνουν αίτηση αργότερα οι ένοικοι και να πατηθεί μετά το κουμπί "Ενεργοποίηση Δυνατότητας Πληρωμής" και να ισχύσει και για την αγορά που έγινε πιο πριν;
    Όπως αναφέρω πιο πάνω, έτσι έγινε σε μας πέρυσι και θεωρώ πως ισχύει και φέτος.
    I'm gnawing on the knowledge, that I have been burnt
    And I'm learning things that I should 've already learnt

    -- Violent Femmes - I held her in my arms

  15. #225
    Εγγραφή
    08-01-2004
    Περιοχή
    Αθήνα/Αγ.Δημήτριος
    Μηνύματα
    386
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Για το αν μπορεις να κανεις αιτηση μετα την ενεργοποίηση πληρωμής, δεν εχει τύχει να το δοκιμάσω. Πάντως δεδομένου ότι είναι ενεργοποιημένες οι πληρωμές από πέρυσι-πρόπερσι, μάλλον γίνεται.

    Το μόνο πρόβλημα που υπάρχει, και αυτό με επιφύλαξη γιατί δεν το διάβασα κάπου αλλα μου το είχαν πει από το helpdesk του taxisnet, είναι ότι αν έχουν κάνει μερικοί αίτηση, και γίνει η διασταύρωση με την αγορά, θα το πάρουν αυτοί αλλά όχι οι υπόλοιποι αν κάνουν εκ των υστέρων αίτηση.
    Έχε στο νου ότι μπορεί να βάλατε πετρέλαιο και μετά να κάνατε αιτήσεις, αλλα η διασταύρωση να έγινε μετά τις αιτήσεις (δεν είναι τόσο γρήγορη η διαδικασία).
    Δεδομένου ότι δεν έχουμε κάτι επίσημα, και είναι δύσκολο να πέσουμε στην περίπτωση για να δούμε αν ισχύει, λέω μόνο ότι το πιο ασφαλές στην περίπτωση που είναι ενεργοποιημένη η πληρωμή είναι να γίνουν πρώτα όλες οι αιτήσεις και μετά να μπει πετρέλαιο.

Σελ. 15 από 28 ΠρώτηΠρώτη ... 51013141516172025 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Επιδομα μητροτητας;
    Από xriantw στο φόρουμ Πολιτική, Κοινωνικά Θέματα, Επιστήμες και Aθλητισμός
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-04-10, 20:36
  2. Επιδομα αλληλεγγυης
    Από akisnik στο φόρουμ Πολιτική, Κοινωνικά Θέματα, Επιστήμες και Aθλητισμός
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-01-10, 13:49
  3. επιδομα?
    Από anaksagoras στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-12-09, 10:53
  4. Επίδομα χρήσης Υπολογιστή ?
    Από georgef1 στο φόρουμ Πολιτική, Κοινωνικά Θέματα, Επιστήμες και Aθλητισμός
    Μηνύματα: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-03-09, 09:03
  5. Επίδομα άγονης γραμμής;
    Από ArChEaN στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-08-04, 16:45

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας