Εμφάνιση 1-6 από 6
  1. #1
    Εγγραφή
    31-07-2010
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    3.433
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Nova
    Router
    TP-LINK Archer VR400
    SNR / Attn
    8.3(dB) / 6.2(dB)
    Θα ήθελα να μου προτείνετε, όσοι γνωρίζετε, μηχανές espresso, με group, κατά προτίμηση 20bar, με ελεύθερη ροή εκχύλισης (όχι στάνταρ δόσεις δηλαδή).

    Μέχρι τώρα χρησιμοποιούσα μία πολύ απλή και φτηνή, καθότι ήταν η πρώτη μου μηχανή και ήθελα κάτι οικονομικό μέχρι να πειραματιστώ και να μάθω να φτιάχνω σπιτικό espresso.

    Σήμερα όμως, παρέδωσε πνεύμα και έφτασε η στιγμή να αναβαθμίσω σε κάτι ανώτερο, μιας που πλέον γνωρίζω πώς ακριβώς θέλω να φτιάχνω τον espresso μου.


    Διαβάζω καλές κριτικές για αρκετές μηχανές, αλλά με προβληματίζουν εκείνες οι κριτικές που αναφέρουν πως αντί για κρέμωδες καϊμάκι, κάποιες παράγουν αφρώδες.

    Θα μ'ενδιέφερε το γευστικό αποτέλεσμα να είναι όσο γίνεται πιο κοντά σε αυτό των επαγγελματικών, στο μέτρο του εφικτού φυσικά!

    Σαν γευστική προτίμηση, έχω κατά νου το "βαρύ", έντονο χαρμάνι, τύπου robusta. Να πίνεις δηλαδή την πρώτη γουλιά και να γεύεσαι ένα συμπαγές, έντονο αίσθημα καφέ.

    Σίγουρα σε αυτό παίζει σημαντικό ρόλο η ποικιλία του καφέ, η ποσότητα εκχύλισης, το μέγεθος του αλεσμένου κόκκου, κλπ.

    Αλλά πέραν των παραπάνω παραμέτρων, σημαντικό ρόλο παίζει απ'όσο έχω καταλάβει και η μηχανή. Γι'αυτό και θέλω να πάω από 15bar, σε 20bar, με την ελπίδα αυτό να παίξει κάποιο επιπλέον παράγοντα στο να παραχθεί ο καφές που αναφέρω.

    Θα ήθελα τη γνώμη των ειδικών του forum (πιστεύω να υπάρχουν αρκετοί "μερακλήδες" του espresso ανάμεσά μας ) και τις προτάσεις τους για μηχανές.

    Το επιθυμητό κόστος των προτεινόμενων μηχανών, θα ήθελα να μην υπερβαίνει τα 100€.

    Γνωρίζω πως ότι δίνεις παίρνεις και πως υπάρχουν super duper μηχανές των 300€ και 500€, αλλά στην παρούσα φάση, θέλω να δοκιμάσω την τύχη μου σε πιο οικονομικές μηχανές, γιατί θεωρώ πως είναι αναλώσιμες, οπότε δεν θέλω να δαπανώ μεγάλα ποσά κάθε 2-3 χρόνια.

    Ευχαριστώ για τον χρόνο και τις όποιες προτάσεις σας
    Dealing with pricks, is my speciality.

    Linux all the way.
    Open source all the way.
    Fighting against telemetry, data harvesting, tracking, ads all the way.

    For some people, ignorance is bliss.

  2. #2
    Εγγραφή
    15-06-2005
    Περιοχή
    Κάπου
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    377
    Downloads
    15
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΚΩΣ
    Router
    AVM Fritzbox 7590
    SNR / Attn
    9(dB) / 10(dB)
    Path Level
    Interleaved
    https://www.skroutz.gr/s/8014962/Gag...%82-15bar.html


    Την συγκεκριμένη (το αμέσως προηγούμενο μοντέλο) την έχω 10 χρόνια δουλεύει ακατάπαυστα χειμώνα καλοκαίρι και είναι σκυλί. Ο καφές απίθανος, αρκεί να την συντηρείς σωστά.
    κάθε 3 μήνες της κάνω καθαρισμό με υγρό και κάθε 8 μηνο ολικό με πλήρες λύσιμο του boiler. Ξέρω θα πεις δύσκολο αλλά αν ζεις σε περιοχή με σκληρό νερό επιβάλλεται.
    Προποθεση για μενα και ενας καλος μυλος κοπης. Αλλά το βλεπεις σε δευτερη φαση. Για αρχή καλος ειναι και ο ήδη κομμενος.

  3. #3
    Εγγραφή
    31-07-2010
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    3.433
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Nova
    Router
    TP-LINK Archer VR400
    SNR / Attn
    8.3(dB) / 6.2(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από epp82 Εμφάνιση μηνυμάτων
    https://www.skroutz.gr/s/8014962/Gag...%82-15bar.html


    Την συγκεκριμένη (το αμέσως προηγούμενο μοντέλο) την έχω 10 χρόνια δουλεύει ακατάπαυστα χειμώνα καλοκαίρι και είναι σκυλί. Ο καφές απίθανος, αρκεί να την συντηρείς σωστά.
    Εμφανισιακά δείχνει όμορφη και αποπνέει ποιοτική κατασκευή.

    Η τιμή αγγίζει ταβάνι στο χρηματικό εύρος που έθεσα, οπότε περιμένω για κάτι πραγματικά καλό σε αυτή την κατηγορία τιμής.

    Το ότι είναι 15bar μεπροβληματίζει. Εκτός αν εντέλει δεν παίζει τόσο ρόλο η πίεση.


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από epp82 Εμφάνιση μηνυμάτων
    κάθε 3 μήνες της κάνω καθαρισμό με υγρό και κάθε 8 μηνο ολικό με πλήρες λύσιμο του boiler. Ξέρω θα πεις δύσκολο αλλά αν ζεις σε περιοχή με σκληρό νερό επιβάλλεται.
    Κι εγώ είμαι της συντήρησης. Χρησιμοποιώ και υγρό, αλλά και ταμπλέτες καθαρισμού. Αναλόγως του τι θα βρω σε προσφορά.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από epp82 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Προποθεση για μενα και ενας καλος μυλος κοπης. Αλλά το βλεπεις σε δευτερη φαση. Για αρχή καλος ειναι και ο ήδη κομμενος.
    Έχω μύλο. Αλέθω περίπου 45 δευτερόλεπτα. Δεν προκύπτει πούδρα δηλαδή, γιατί με σχεδόν πουδραριστό κόκκο, είχα θέμα με την απόσταξη, ζοριζόταν.

    Γι'αυτό έλεγα να πάω σε 20bar, όπου εκεί αν δεν κάνω λάθος, έχει καλύτερα αποτελέσματα ακόμα και σε πολύ λεπτοκομμένο καφέ (πούδρα).

    Θα περιμένω κι άλλες προτάσεις, για να συγκρίνω. Ευχαριστώ πάντως.

    Η συγκεκριμένη μηχανή, βγάζει και στάνταρ δόσεις ή πρέπει να σταματάω χειροκίνητα την απόσταξη;
    Dealing with pricks, is my speciality.

    Linux all the way.
    Open source all the way.
    Fighting against telemetry, data harvesting, tracking, ads all the way.

    For some people, ignorance is bliss.

  4. #4
    Εγγραφή
    02-04-2010
    Μηνύματα
    13.063
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Krups XP3440 Μηχανή Espresso 1460W Πίεσης 15bar

    Αυτήν είχα αγοράσει. Όσες φορές αγόρασα και "σοβαρό" καφέ, έσταξε καλό πράμα.
    Όσο περισσότερο σου κλέβουν τη ζωή, τόσο σε ταΐζουν με έθνος και φυλή..

    Εθνικισμός και μετανάστες

    Μία τάξη, φυλετικά διαχωρισμένη

  5. #5
    Εγγραφή
    31-07-2010
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    3.433
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Nova
    Router
    TP-LINK Archer VR400
    SNR / Attn
    8.3(dB) / 6.2(dB)
    Ευχαριστώ για τις προτάσεις σας. Τελικά, κατέληξα σε αυτήν.

    Είπα να πάω σε 20bar, για να δω αν έχει διαφορά.

    Θα επανέλθω με εντυπώσεις.

    Σίγουρα δεν θα είναι η τελευταία μηχανή που αγοράζω. Θα ακολουθήσουν κι άλλες.

    Οπότε αυτό το νήμα, ας γίνει ένα reference για ποιοτικές μηχανές espresso.
    Dealing with pricks, is my speciality.

    Linux all the way.
    Open source all the way.
    Fighting against telemetry, data harvesting, tracking, ads all the way.

    For some people, ignorance is bliss.

  6. #6
    Εγγραφή
    09-09-2005
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    4.629
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    OTE Fiber Speed 100
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Πήρα πρόσφατα την gaccia grangaccia deluxe. Υποστηρίζει μόνη και διπλή δόση καθώς και ταμπλέτα καφέ Απόλυτα ευχαριστημένη. Την πήρα με έκπτωση κοντά στα 100. Να προσέχεις σε gaccia δεν έχουν όλες αποσπώμενο δοχείο νερού. Οπότε στον καθαρισμό μπορεί να έχεις θέμα.
    Το παναρελο που κάνει το αφρογαλο κρατάει παραπάνω χρονικά. Στις φτηνρς το λαμπάκι σβήνει σε δευτερόλεπτα και τελικά κάνει μάπα αφρογαλο.
    Επίσης η καφετιέρα έχει διαδικασία γεμίσματος κυκλώματος το οποίο το γράφουν οι οδηγίες και το ακολουθείς κατά γράμμα.
    Για ζεστό αφρογαλα παίρνεις γάλα 3.5% τύπου Νουνού family. Μακράς διάρκειας. Είναι βασικό όταν γυρίσεις στο αφρογαλο να αδειάσεις από το παναρελο λίγο το νερό. Γεμίζεις το γάλα ως το 1/3 βάζεις μέσα το παναρελο και ανοίγεις τον αφρό σιγά σιγά. Ανεβάζεις και προσέχεις να είναι μέσα στο γάλα. Αν σβήσει το λαμπάκι του ατμού κάνεις άλλη μια φορά.
    Μην ξεχάσεις αμέσως μετά να γεμίσεις πάλι το κύκλωμα για να τρέξει και νερό από το σωληνάκι ατμού. Έτσι καθαρίζει κιόλας

    - - - Updated - - -

    Δεν είναι τα bar μόνο. Οι ποιο πολλές 15 έχουν. Η rohnson που είχα είχε 20 αλλά ήταν μάπα. Και χάλασε στο φορές σε ένα χρόνο. Τελικά με καταγγελία πήρα πίσω λεφτά.
    Με 20 ήθελε 4-5 φορές να κάνει αφρογαλο. Αυτή κάνει με 15 άμεσα
    Shotokan Karate Greece, μη κερδοσκοπική οργάνωση για τη διδασκαλία του Καράτε ως πολεμική τέχνη
    Moksu στο γρασίδι
    παίρνω προαγωγή, παίρνω δώρα, παίρνω τηλέφωνο αλλά περνώ το δρόμο, περνώ τα μαθήματα, περνάμε τις εξετάσεις
    Προσοχή προσοχή έρχεται καταστολή
    Anonymous vs Υπουργείο Δικαιοσύνης

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας