Σελ. 1 από 28 12361121 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 410
  1. #1
    Εγγραφή
    20-02-2007
    Μηνύματα
    4.433
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ανοιγω αυτο το θεμα, που πιστευω αφορα πολλους, για να παρακολουθησουμε την διαδικασια και την εξελιξη ολοι μαζι.

    http://www.imerisia.gr/article.asp?c...ubid=112942316

    Δεν εχω ασχοληθει ξανα με αυτο το θεμα οποτε εχω καποιες αποριες.

    - Μπορει να δηλωσει κανεις διευθυνση σπιτιου, αλλη απο αυτη που ειναι δηλωμενη ως επισημη διευθυνση επικοινωνιας/αλληλογραφιας στο taxisnet?

    - Πως καταβαλλεται το επιδομα? Σε τραπεζικο λογαριασμο ή καπως αλλιως;

    - Θα καταβληθουν οντως χρηματα ή μηπως θα παιξει κανενας συμψηφισμος με τιποτε χαρατσια απληρωτα?

    - Δικαιολογητικα μενει να δουμε τι θα ζητουν, αλλα γενικα, απο παλιοτερα ετη, τι θελουν? Πχ. θελουν τιμολογιο απο αγορα πετρελαιου; Ή το χορηγουν έτσι κι αλλιως, αν εισαι δικαιουχος, κι εσυ αντι για πετρελαιο, μπορεις πχ να το καψεις σε ρευμα στο aircondition?

    - Αξιζει τον κοπο, ή τσαμπα η προσπάθεια? Με τα τερτίπια τους και τα επικοινωνιακα κολπα, δεν ξερεις τι να πιστεψεις. Λενε αυξησαν τα εισοδηματικα κριτηρια, αλλα εγω τους φοβαμαι, αυτους, και τυχον ψιλα γραμματα!


    Οτι σχετικο γνωριζετε, πειτε.

  2. #2
    Εγγραφή
    04-05-2008
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    1.379
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    HOL
    Router
    NetFaster WLAN 3
    SNR / Attn
    12(dB) / 11(dB)
    Επειδή κι εμένα με ενιαφέρει (και δεν ξέρω δυστυχώς να απαντήσω στα παραπάνω..) κανένα τηλέφωνο έστω που μπορούμε να πάρουμε΄η σε ποιά υπηρεσία μπορούμε να απευθυνθούμε, μήπως γνωρίζει κανείς? Π.χ. έχει νόημα να πάμε σε κανένα ΚΕΠ ή εφορία ή τίποτε τέτοιο, απλά και μόνο για να ρωτήσουμε τα παραπάνω έστω?

  3. #3
    Εγγραφή
    04-05-2008
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    1.379
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    HOL
    Router
    NetFaster WLAN 3
    SNR / Attn
    12(dB) / 11(dB)
    Κάποια βρήκα, δεν το έχω ψάξει πολύ ακόμη, ελπίζω μες την εβδομάδα...
    Το τηλέφωνο για πληροφορίες είναι 2104803131

    Δεν υπάρχει συμψηφισμός κτλ, σου καταθέτουν τα χρήματα σε τραπεζικό λογαριασμό. Υποθέτω ότι θα γίνει πράγματι για φέτος, και αν του χρόνου δουν ότι μπήκαν μέσα (αν υπάρχουμε ακόμη ως κράτος-έθνος ή οτιδήποτε ως του χρόνου τέτοιο καιρό) τότε θα δούμε.. λέω εγώ..!

    Συνδέεσαι στο GSIS και περνάς εκεί στοιχεία. Τηλεφωνικά αν επικοινωνήσεις (από ότι μου είπαν, δεν το έχω κάνει ακόμη) σου ζητάν κάποια στοιχεία για να σε διευκολύνουν μεν, αλλά σε παραπέμπουν πάλι τελικά στο gsis.
    Δικαιολογητικά που θα χρειαστείς είναι τελευταίο εκκαθαριστικό , λογαριασμός ΔΕΗ (ζητάει λέει κάπου να περάσεις τον αριθμό της παροχής σου), αριθμός λογαριασμού τραπέζης όπου θα στα βάλουν. Προφανώς πέρα από αυτά κάτι θα παιχτεί με το τιμολόγιο του πετρελαίου..αλλά δυστυχώς εδώ δεν έχω φτάσει ακόμη! προσπαθώ να συννεννοηθώ με τους υπόλοιπους στην πολυκατοικία τι θα γίνει πρώτα και ποιός άλλος δικαιούται..και μετά!

  4. #4
    Εγγραφή
    20-02-2007
    Μηνύματα
    4.433
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Νομιζω οτι προς το παρον, η εφαρμογη στο gsis, ειναι μονο για διαχειριστες πολυκατοικιων?

    Θα περνας τα στοχεια σου στο gsis, και θα σου λεει αν δικαιουσαι?

  5. #5
    Εγγραφή
    20-02-2007
    Μηνύματα
    4.433
    Downloads
    0
    Uploads
    0

  6. #6
    Εγγραφή
    03-08-2004
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    2.426
    Downloads
    19
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100/100
    ISP
    Inalan
    Router
    FRITZ!Box Fon WLAN 7360
    Τι κωδικούς δίνουμε;

  7. #7
    Εγγραφή
    20-02-2007
    Μηνύματα
    4.433
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    http://news247.gr/eidiseis/oikonomia...s.2002553.html

    Κλασικο ελληικο κρατος

  8. #8
    Εγγραφή
    20-02-2007
    Μηνύματα
    4.433
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    http://www.24h.gr/node/64599

    Ακρη δεν βγαλαμε ακομη?
    Τελικα εμπλεκονται κατ'αρχας οι διαχειριστες των πολυκατοικιων?

  9. #9
    Εγγραφή
    04-05-2008
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    1.379
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    HOL
    Router
    NetFaster WLAN 3
    SNR / Attn
    12(dB) / 11(dB)
    Σε ένα τελευταίο που διάβασα (και δε θυμάμαι που..)
    α) έλεγε ότι Ναι, εμπλέκονται οι διαχειριστές, και μάλιστα αυτοί θα μπαίνουν στην εφαρμογή και θα περνάν τα χιλιοστά του διαμερίσματος που αντιστοιχούν σε κάθε ενοικιαστή..λίγο κουλό μου ακούγεται, αλλά κάτι τέτοιο έλεγε
    β) το άλλο που έλεγε είναι ότι βάζει κανονικά πετρέλαιο η πολυκατοικία, και ο καθένας μετά που δικαιούται κάνει αίτηση (μέσω ίντερνετ) με τα δικά του στοιχεία, ΑΦΜ, αριθμό τραπέζης κτλ, διασταυρώνει η ΓΓΠΣ τα στοιχεία αυτά με τα στοιχεία για το ποια πολυκατοικία έχει βάλει πετρέλαιο και τέτοια (μέσω του ΗΦΑΙΣΤΟΣ λέει, δεν ξέρω πως ακριβώς λειτουργεί αυτό, κάτι διασταύρωση με τα βενζινάδικα κάνει?) και αποφαίνεται αν είναι να σου βάλει μέσα σε 10-15 μέρες τα λεφτά στο λογαριασμό (θεωρητικά..).
    Και έλεγε επίσης ότι τα χρήματα τελικά θα τα δικαιούνται όλοι όσοι είναι στην αντίστοιχη κατηγορία, άσχετα αν κάψαν όλο το πετρέλαιο που αναγράφεται κτλ (θα είναι επίδομα ΘΕΡΜΑΝΣΗΣ δηλαδή, κι όχι πετρελαίου), γιατί μπορεί να μην έκαψες τελικά όσο πρέπει, αλλά αυτό σημαίνει ότι τα'φαγες σε σόμπα π.χ...

  10. #10
    Εγγραφή
    20-02-2007
    Μηνύματα
    4.433
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    http://news.in.gr/economy/article/?aid=1231222344

    Καλα, μιλαμε διαβασα λιγο και πιο πολυ μπερδευτηκα...

  11. #11
    Εγγραφή
    14-04-2005
    Μηνύματα
    315
    Downloads
    52
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Wind
    SNR / Attn
    8.7(dB) / 13.2(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Τελικά είναι πιο απλό απότι φαίνεται
    1

  12. #12
    Εγγραφή
    20-02-2007
    Μηνύματα
    4.433
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Πεθανα στα γελια! Απιστευτο...
    Ρε παιδια, μιλαμε για γορδιο δεσμο, δεν παιζονται οι τυποι του οικονομικων....

  13. #13
    Εγγραφή
    04-05-2008
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    1.379
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    HOL
    Router
    NetFaster WLAN 3
    SNR / Attn
    12(dB) / 11(dB)
    http://dailynews24.gr/index.php?opti...83%CE%B7%CF%82

    Αρκέτα αναλυτικό μου φάνηκε, λέει και το τι πρέπει να συμπληρώσει ο αιτών στην αίτηση , και ο διαχειριστής..
    Χωρίς ακόμη να το έχω δοκιμάσει! (αν δεν πάει κάτω από 7-8 η θερμοκρασία, πετρέλαιο δε βλέπω να βάζουμε... )

  14. #14
    Εγγραφή
    20-02-2007
    Μηνύματα
    4.433
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Υπαρχει καποιος εδω στο φορουμ, που να εκανε την ηλεκτρονικη αιτηση για το επιδομα θερμανσης, να μας πει τι χρειαζεται στην πραξη(τα αρθρα εχουν αναλυσεις, σελιδες επι σελιδων), και γενικα τι παιζει με το θεμα?

    - - - Updated - - -

    Κανενας?????

  15. #15
    Εγγραφή
    04-05-2008
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    1.379
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    HOL
    Router
    NetFaster WLAN 3
    SNR / Attn
    12(dB) / 11(dB)
    Λοιπόν, μπήκα εγώ τώρα με τα πολλά, αλλά δεν πάτησα το τελικό κουμπί "Υποβολή" (καθότι ακόοομη δε το βάλαμε το πετρέλαιο..).
    ΔΕΝ ξέρω αν αργότερα ζητάει άλλα δικαιολογητικά, αλλά μέσω site δε ζητάει τίποτε, απλά ότι δηλώσεις να είναι αλήθεια.
    ΑΝ ισχύει αυτό, τότε είναι αρκετά απλή η ιστορία, για τον απλό χρήστη/ενοικιαστή/ιδιοκτήτη, και ΑΝ είναι αυτόνομη η θέρμανση :
    Μπαίνεις εδώ. Βάζεις κωδικούς από το Taxis ή αν δεν έχεις ΑΦΜ και αριθμ. ειδοποίησης του εκκαθαριστικού. Μετά έχεις 2 επιλογές, είτε να κάνεις την αίτηση για το επίδομα, είτε ΑΝ είσαι διαχειριστής, να πας σε τέτοιο μενού, όπου δηλώνεις πολυκατοικία, κι αρχίζεις και περνάς στοιχεία για αυτή. Αυτό δε το έψαξα ακόμη, σε επόμενη φάση (γιατί θέλουν κάποιοι από το σόι να τους το κάνω..).
    Όταν λοιπόν πας ως ενοικιαστής/ιδιοκτήτης να κάνεις την αίτηση, πατάς "Υποβολή", μετά άλλο που λέει "Συμπλήρωση αίτησης" , εμφανίζεται μια σελίδα που γράφει μόνο τα προειδοποιητικά, ότι αν πάρεις παράνομα το επίδομα ή παραπάνω τότε έχεις ευθύνη , και τσεκάρεις ένα κουτί ότι Ότι δηλώνεις είναι αλήθεια, και με το που το τσεκάρεις εμφανίζεται το υπόλοιπο κείμενο της σελίδας, που είναι η ίδια η φόρμα... Εκεί έχεις να συμπληρώσεις τον αριθμό παροχής του ρεύματος, διεύθυνση κατοικίας, τετραγωνικά. Αν είσαι ο ιδιοκτήτης, συμπληρώνεις ΜΟΝΟ αυτά, και πιο κάτω τον αριθμό λογαριασμού όπου θα στα βάλουν, το ονοματεπώνυμο στο λογαριασμό, τηλ, κτλ.. ΑΝ είσαι ενοικιαστής στο διαμέρισμα, τότε τσεκάρεις άλλο ένα κουτί και συμπληρώνεις τα στοιχεία του σπιτονοικοκύρη.
    Ως εδώ είναι τα πολύ απλά.. Μετά, έχει κουτάκι, αν "Η κατοικία σας ανήκει σε πολυκατοικία ή σε κτίσμα πολλαπλών κατοικιών όπου μοιράζεται η κατανάλωση πετρελαίου". Υποθέτω εννοεί εδώ αν έχεις κεντρική θέρμανση μαζί με όλη την πολυκατοικία, χωρίς αυτόνομο δικό σου διακόπτη/μετρητές, δεν ξέρω σίγουρα..Μπορεί και όλοι να υπαγόμαστε εδώ, ακόμη κι αν έχουμε αυτόνομη θέρμανση, εφόσον μένουμε σε πολυκατοικία..Θα δείξει. Τέλος πάντων αν επιλέξεις αυτό, εμφανίζει κι άλλα μετά, να βάλεις "Αριθμός Κοινόχρηστης Παροχής Ρεύματος", ΑΦΜ διαχειριστή, πατάς λέει ένα "Προβολή διαμερισμάτων" οπότε θα βρει εκεί το τι έχει δηλώσει ήδη ο διαχειριστής (που λογικά θα πρέπει να το έχει ήδη κάνει), βάζεις χιλιοστά που σου αναλογούν στις δαπάνες θέρμανσης και όροφο που είσαι... Και τελειώνει! μετά έχει μόνο το κουμπί που λέει "ΥΠΟΒΟΛΗ"... οπότε δε το δοκίμασα
    Πέρα από αυτά να αναφέρω και τα εξής : Για διαχειριστή άκουσα ότι την κάνουν και οι πετρελαιάδες αυτή την "αγγαρεία", να περάσουν χιλιοστά κτλ, για να κερδίσουν πελάτες (πως βγάζαν π.χ. δωρεάν τα κοινόχρηστα κάποιοι και τέτοια..άλλοι χρεώνουν). Αλλιώς σόλο ο διαχειριστής. Οι ενοικιαστές/ιδιοκτήτες που θέλουν να κάνουν την αίτηση μπορούν να παν σε ΚΕΠ, με εκκαθαριστικό της εφορίας και λογαριασμό ΔΕΗ. Εκεί μου είπαν ότι τσεκάρουν αν είναι το εισόδημά σου στα όρια, αν έχεις κατοικία στο όνομά σου που να είναι πάνω από τάδε αξία και κάτι τέτοια και περνάν αυτοί τα στοιχεία και κάνουν την αίτηση (μαζί με σένα) για σένα, οπότε διευκολύνουν πολύ. Υποθέτω ότι αν το κάνεις μόνος σου ηλεκτρονικά δε ζητάει πουθενά δικαιολογητικά γιατί πλέον (αφού τα περνάς στο Taxis) διασταυρώνονται άμεσα με τα στοιχεία του εκκαθαριστικού σου, αν έχεις το μισθό εντός ορίων κτλ κτλ και νομίζω λέει και στο site κάπου ότι άμεσα θα σου βγάλει κάποιο αποτέλεσμα για την αίτησή σου, αν ΔΕ γίνεται , τότε ΓΙΑ ΠΟΙΟ λόγο δε γίνεται...
    Αυτά!
    Αν με το καλό κάνει κανείς αίτηση τελικά, ας γράψει αν ζήτησε τίποτε παραπάνω (ή κάτι λάθος που μπορεί να λέω σε αυτά, κι εγώ δοκιμές έκανα..) , ή αν κάνει ως διαχειριστής τη δήλωση πολυκατοικίας κτλ..

Σελ. 1 από 28 12361121 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Επιδομα μητροτητας;
    Από xriantw στο φόρουμ Πολιτική, Κοινωνικά Θέματα, Επιστήμες και Aθλητισμός
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-04-10, 20:36
  2. Επιδομα αλληλεγγυης
    Από akisnik στο φόρουμ Πολιτική, Κοινωνικά Θέματα, Επιστήμες και Aθλητισμός
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-01-10, 13:49
  3. επιδομα?
    Από anaksagoras στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-12-09, 10:53
  4. Επίδομα χρήσης Υπολογιστή ?
    Από georgef1 στο φόρουμ Πολιτική, Κοινωνικά Θέματα, Επιστήμες και Aθλητισμός
    Μηνύματα: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-03-09, 09:03
  5. Επίδομα άγονης γραμμής;
    Από ArChEaN στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-08-04, 16:45

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας