Εμφάνιση 1-5 από 5
  1. #1
    Εγγραφή
    17-09-2021
    Ηλικία
    35
    Μηνύματα
    1
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Nova
    Γειά σας παιδiά. Έχω ένα θέμα με τη μυρωδιά στην αποθήκη σε μια γωνία. Μυρίζει πολύ έντονα και συν της άλλης πολλά είδη μούχλας είναι καρκινογόνα και φοβάμαι γιατί μπαίνω συχνά στην αποθήκη που έχω τα εργαλεία μου. Έφερα τεχνικούς μήπως υπάρχει κάποια διαρροή δεν έχουν βρεί κάτι. Έχω δοκιμάσει τα πάντα έχω καθαρίσει με τα πάντα δεν λειτουργεί τίποτα και η μυρωδιά παραμένει. Σκέφτομαι να χρησιμοποιήσω συσκευή όζοντος που χρησιμοποιούν πολλοί για τις μυρωδιές έχει χρησιμοποιήσει κανείς; Τι προτείνετε να κάνω;

  2. #2
    Εγγραφή
    05-05-2003
    Περιοχή
    Λάρισα
    Μηνύματα
    8.868
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    CosmOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΚΑΔΗΜΙΑ
    Router
    FRITZ!Box 7590
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nikoslol89 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γειά σας παιδiά. Έχω ένα θέμα με τη μυρωδιά στην αποθήκη σε μια γωνία. Μυρίζει πολύ έντονα και συν της άλλης πολλά είδη μούχλας είναι καρκινογόνα και φοβάμαι γιατί μπαίνω συχνά στην αποθήκη που έχω τα εργαλεία μου. Έφερα τεχνικούς μήπως υπάρχει κάποια διαρροή δεν έχουν βρεί κάτι. Έχω δοκιμάσει τα πάντα έχω καθαρίσει με τα πάντα δεν λειτουργεί τίποτα και η μυρωδιά παραμένει. Σκέφτομαι να χρησιμοποιήσω συσκευή όζοντος που χρησιμοποιούν πολλοί για τις μυρωδιές έχει χρησιμοποιήσει κανείς; Τι προτείνετε να κάνω;
    Θερμική κάμερα είχαν αυτοί που είχαν;

    Όπως και να έχει δύσκολο πρόβλημα. Δεν νομίζω να έχει κάποιος στην Ελλάδα εξειδίκευση σε τέτοια θέματα και αν έχει δεν θα είναι φτηνός γιατί αν μη τι άλλο δεν είναι και η αντιμετωπιση φτηνή.

    Και συσκευη με όζον να βάλεις, πέρα του ότι πρέπει να είσαι μακρυά για όσο λειτουργεί, το πρόβλημα θα λυθεί προσωρινά. Πρακτικά ίσως το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι να κρατάς την υγρασία εκεί μέσα χαμηλά.

  3. #3
    Εγγραφή
    17-09-2021
    Ηλικία
    35
    Μηνύματα
    1
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Nova
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από famous-walker Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θερμική κάμερα είχαν αυτοί που είχαν;

    Όπως και να έχει δύσκολο πρόβλημα. Δεν νομίζω να έχει κάποιος στην Ελλάδα εξειδίκευση σε τέτοια θέματα και αν έχει δεν θα είναι φτηνός γιατί αν μη τι άλλο δεν είναι και η αντιμετωπιση φτηνή.

    Και συσκευη με όζον να βάλεις, πέρα του ότι πρέπει να είσαι μακρυά για όσο λειτουργεί, το πρόβλημα θα λυθεί προσωρινά. Πρακτικά ίσως το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι να κρατάς την υγρασία εκεί μέσα χαμηλά.
    Δεν γνωρίζω αν είχαν εξειδίκευση σε αυτό το θέμα απλά έχω φέρει αρκετούς μέχρι τώρα και δεν βρήκαν κάτι. Δεν έχω πρόβλημα να είμαι μακριά όσο λειτουργεί θα βάζω και ένα χρονοδιακόπτη και όλα καλά. Απλά έχω δοκιμάσει αρκετές λύσεις και δεν το έχω αντιμετωπίσει μέχρι τώρα ούτε καν προσωρινά για αυτό το έψαξα αρκετά και πιστεύω αξίζει να το προσπαθήσω. Δεν έχω να χάσω και κάτι. Άσε που μπορεί να λυθεί καθώς έψαξα και είδα ότι στην ουσία αντιμετωπίζει τα σπόρια της μούχλας που αιωρούνται όποτε λογικά δεν θα ξανά εμφανιστεί.

  4. #4
    Εγγραφή
    05-05-2003
    Περιοχή
    Λάρισα
    Μηνύματα
    8.868
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    CosmOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΚΑΔΗΜΙΑ
    Router
    FRITZ!Box 7590
    Path Level
    Fastpath
    Δεν είναι μόνο στην επιφάνεια, είναι και βαθεια στους πόρους του τοίχου. Γενικά δεν είναι εύκολη υπόθεση. Ίσως αξίζει να ρωτήσεις και σε κάνα forum τύπου michanikos μηπως βρεις κάποιον που γνωρίζει εταιρίες που ασχολούνται.

    Πάντως και το όζον κάπως πρέπει να φεύγει από τον χώρο. Αν δεν έχεις παραθυρο ή εξαερισμό θα το υποστείς και το πιθανότερο να πάθεις μεγαλύτερη ζημιά από ότι με την μούχλα.

  5. #5
    Εγγραφή
    24-01-2008
    Περιοχή
    Χαλάνδρι
    Ηλικία
    59
    Μηνύματα
    1.879
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    95/11 Mbps
    ISP
    Vodafone
    SNR / Attn
    10.3(dB) / 16.7(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Το όζον θα αντιμετωπίσει (αν το κάνει) το σύμπτωμα, που είναι η μυρωδιά. δεν θα επιλύσει το πρόβλημα στη ρίζα του, που είναι η υγρασία που οδηγεί σε μούχλα.
    Όπως είπε ήδη ο famous-walker χρειάζεται έλεγχος με θερμοκάμερα για να βρεθεί το πρόβλημα. Τα καλά νέα είναι είναι ότι οι θερμοκάμερες δεν είναι πια εξωτικός εξοπλισμός, λίγο-πολύ όλοι οι μονωσάδες (ή τουλάχιστον πολλοί από αυτούς) έχουν, ψάξε λίγο στην περιοχή σου.

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας