Σελ. 2 από 8 ΠρώτηΠρώτη 12347 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 16-30 από 120

Θέμα: Apple iPhone 5

  1. #16
    Το avatar του μέλους emeliss
    emeliss Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από 2048dsl Εμφάνιση μηνυμάτων
    6 Λόγοι για να μην αποκτήσεις iPhone 5
    ...

    11 λόγοι για να το αποκτήσετε το iPhone 5
    ...
    Όταν κάνουμε copy paste από άλλο site καλό θα είναι να γράφουμε την πηγή.

  2. #17
    Εγγραφή
    22-09-2004
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    2.380
    Downloads
    80
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    26500/2500
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    Ο.Τ.Ε. - ΚΑΡΔΙΤΣΑΣ
    Router
    ZTE 931 VII
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από emeliss Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όταν κάνουμε copy paste από άλλο site καλό θα είναι να γράφουμε την πηγή.
    τελικά από που είναι αντιγραφή; (απλά από περιέργεια)

  3. #18
    Εγγραφή
    16-01-2008
    Περιοχή
    3ος Γαλαξίας μπροστά, 4ος πλανήτης αριστερά, Planet Krypton.
    Μηνύματα
    300
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    10240/1024
    ISP
    HOL
    Router
    HUAWEI
    Μάλλον από http://www.iphonehellas.gr/
    Εκεί το είχα πρωτοδεί εγώ.

  4. #19
    Εγγραφή
    03-03-2004
    Περιοχή
    Ankh-Morpork, Discworld
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    22.587
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/40 Mbps
    ISP
    Deutsche Telekom
    Router
    FRITZ!Box 7560
    Ευχαριστούμε για την παρουσίαση τον owner.
    Η αγάπη δεν κρύβεται, αλλά ήθελα να δω και τη γνώμη κάποιου που εμπιστεύομαι.
    Με τρώει να διορθώσω ένα γλωσσικό λάθος αλλά δεν πειράζει, θα το αφήσω να πέσει στο κενό.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από CptBill Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σημερα παραλαβαμε και εμεις το 5αρι. Προοριζεται για τη κοπελα μου (gadgeτου και αυτη, το εχει το dna μας). Θα γραψω στο τελος γιαυτο.

    Προ 2 εβδομαδων εγω εκανα τη μεταβαση απο iphone 4 σε galaxy nexus. Ολες οι προηγουμενες αποπειρες μου ειχαν αποτυχει (μου φαινοταν πολυ ανωριμο το android).
    Το nexus και ειδικα η jelly bean με εκανε να αγαπησω το android. Λειτουργιες που εκαναν το ios να φαινεται τοσο στατικο, τοσο ψόφιο. Και αυτη η 4,65 οθονη, wow.
    Οσο περνούσαν οι μερες, αρχισαν τα δυσκολα. Η ποιοτητα του ηχειου του galaxy nexus ειναι κλασεις κατωτερη του iphone.Οι ηχοι κλησεις ακουγονται σε πολυ χαμηλοτερη ενταση, το ιντερνετικο ραδιοφωνο ακουγεται σαν τρατζιστορακι. Και γενικοτερα η ποιοτητα κατασκευης ειναι απλα μετρια (η καλυτερα στα επιπεδα καθε samsung συσκευης). Επισης στα ματια μου ειναι μετριο ως εμφανιση. Αγαπημενο android μεχρι στιγμης το htc one x το οποιο ομως δεν εχει stock android. No go.
    Μετα αρχισαν τα πραγματικα δυσκολα. Εφαρμογες. Θα συμμεριστω 100% το σοφο ποστ του DJtaurus εδω
    Χρησιμοποιω εφαρμογες. Εχω αγορασει αρκετες στο ios με 1-2ευρω το πολυ. Γιατι καποιες το αξιζουν.
    Στο android η βασικη μου εφαρμογη για να μοιραζομαι λιστα σουπερ μαρκετ με το ετερον ήμισυ ειναι το wunderlist. Στην εκδοση για android δεν υπαρχει επιλογη για sharing λιστα.
    Προχθες ανακαλυψα πως το endomondo στην εκδοση android δεν εχει auto pause. Ισως κανω λαθος σε αυτο. Το ευχομαι.
    Παω απο περιεργεια να ψαξω για το tomtom για τη συσκευη μου, δεν υπαρχει καν διαθεσιμο λεει για το nexus. Μα εαν δεν υπαρχει για το nexus, για τι υπαρχει?
    Παω να κατεβασω το skroutz.gr, παλι τα ιδια.
    Και αρχισω να ξενερωνω με τη ζωη μου.
    Για καποιον που πορωνεται με τους 10πυρηνους επεξεργαστες, με το οτι μπορει να αλλαζεις τη ρομ της android συσκευης του καθε εβδομαδα, και απλα δεν χρησιμοποιει εφαρμογες, το android ειναι μια χαρα. Ιδανικο. Δυστυχως its all about the ecosystem. Και εκει το ios ειναι κυριαρχο και με διαφορα.

    Η λυση για εμενα ηταν να παρω το new ipad, να περασω τα παντα απο το iphone μου στο ipad και για την ωρα κανω φιλοτιμες προσπαθησειες να παραμεινω με το νεξους. Γιατι λατρευω τη μεγαλη οθονη.

    Και παμε τωρα στο iphone 5. Το ειχα δει και στο apple store του Μοναχου αλλα σημερα πλεον καλυτερα.
    Ποιοτητα κατασκευης: αριστη. Εβδομαδα κατασκευης 41 οποτε δεν εχουμε θεματακια με το αλουμινιο
    ποιοτητα ηχειου: wow
    χρωματικη αποδοση οθονης: αριστη
    Το κινητο ειναι πανεμορφο. Οποιος διαφωνει με αυτο, απλα δεν το εχει δει απο κοντα. Γιατι η αληθεια ειναι πως στις φωτος μοιαζει με το 4αρι.
    Το μονο που μου ξυνιζει ειναι η οθονη. Το μεγεθος. Γιαυτο και επελεξα το νεξους. Τωρα εχω ομως αμφιβολιες. Εχω βαρεθει να χανω τις μισες μου κλησεις στο νεξους (και οχι, για εμενα δεν ειναι η λυση να ρουταρω το νεξους για να κατεβασω το volume+) και να ξενερωνω καθε μερα με τις εφαρμογες που προσπαθω να βρω. Το οικοσυστημα στο android παραμενει φτωχο. Και το ios θα παραμεινει το σημειο αναφορας στις εφαρμογες.
    To endomondo έχει autopause (δε θυμάμαι που, αλλά όταν σταματάω στα φανάρια σταματάει ).

  5. #20
    Εγγραφή
    21-03-2007
    Μηνύματα
    329
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    ISP
    Wind
    Το κινητό είναι κόσμημα και φοβερό.. Η τιμή είναι λίγο υψηλή, αλλά όταν βλέπεις κάτι πλαστικούρες ξεχαρβαλωμένες από τον ανταγωνισμό στα 669 τότε η διαφορά είναι αμελητέα και αξίζει με το παραπάνω..

  6. #21
    Εγγραφή
    12-09-2007
    Περιοχή
    far away from where my mind is...
    Μηνύματα
    13.771
    Downloads
    31
    Uploads
    2
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    14000/1021
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    ST585-ZTE ZXV10 W300 v5.2
    SNR / Attn
    9.5(dB) / 16(dB)
    Path Level
    Fastpath
    @Νεκτάριος nice review.

    Η πλήρης εμπειρία μου με το iPhone έχει σταματήσει στο 2G (το τελευταίο apple product που είχα). Από τότε βλέπω να έχουν γίνει σημαντικές αλλαγές σε όλα τα επίπεδα. Δεν ξέρω αν θα με χαρακτήριζα apple hater αλλά έχω να αναγνωρίσω πως η ποιότητα κατασκευής των iPhone ήταν, είναι και θα είναι πάνω από τον ανταγωνισμό. Σε καμία περίπτωση όμως δεν θα δικαιολογούσα τα επίπεδα τιμών στα οποία έχει φτάσει. Αυτός άλλωστε ήταν και ο λόγος που είχα "φέρει" το iPhone 2G - ήταν φτηνό (ή αλλιώς vfm αγορά).

    Στα του iPhone 5: Πλέον το κινητό έχει κατ' εμέ το κατάλληλο aspect ratio. Καιρός ήταν! Από εκεί και πέρα μια από τα ίδια. Το iOS γέρασε και τα δείχνει τα χρονάκια του. Τουλάχιστον από πλευράς UI πρέπει να γίνει κάποια innovative αλλαγή γιατί έχει αρχίσει και κουράζει. Ειδικά δε, όταν έχεις τόσο δυνατό hardware το οποίο μπορεί να σου στηρίξει μεγαλύτερο customization. Κατ' επέκταση, βρίσκω το UI του Android πολύ πιο λειτουργικό από το γέρικο iOS.

    Συμπέρασμα: Αν η τιμή του δεν ήταν εξωπραγματική, θα έκανε πολλούς να το σκεφτούν ή και να φύγουν από το Android.

    PS: Το endomondo έχει autopause στο android
    I'm lazy. But it's the lazy people who invented the wheel and the bicycle because they didn't like walking or carrying things.

  7. #22
    Εγγραφή
    14-05-2004
    Περιοχή
    GR/Crete
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    5.207
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    OTEnet
    Router
    Siemens κάτι
    SNR / Attn
    9,1(dB) / 28(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από CptBill Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στο android η βασικη μου εφαρμογη για να μοιραζομαι λιστα σουπερ μαρκετ με το ετερον ήμισυ ειναι το wunderlist. Στην εκδοση για android δεν υπαρχει επιλογη για sharing λιστα.
    Υπάρχει.
    Προφανώς το ιOS είναι για άτομα που δε ξέρουν ή βαριούνται να ψάξουν

  8. #23
    Εγγραφή
    19-10-2005
    Περιοχή
    ΠΑΤΡΑ
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    203
    Downloads
    35
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    7048/852
    ISP
    HOL
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΩΝ/ΠΟΛΕΩΣ
    Router
    HOL
    SNR / Attn
    10.6(dB) / 57.5(dB)
    Δεν υπάρχει ενδιαφέρον πλέον.. Κρίση; Τίποτα συνταρακτικό από την Apple; Κι άλλοι λόγοι (πολλοί έχουν αναφερθεί); Το θέμα είναι ότι δε βλέπω πλέον πωλήσεις...

  9. #24
    Εγγραφή
    09-06-2007
    Περιοχή
    ΠΕΛΛΑ ΓΙΑΝΝΙΤΣΑ
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    12.684
    Downloads
    15
    Uploads
    6
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    COSMOTE VDSL2
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΙΑΝΝΙΤΣΑ
    Router
    H1600
    Path Level
    Fastpath
    Στο Sunspider ο IE10 του HTC 8X είναι πιο γρήγορος από το Safari του iPhone5.
    Για το "Θεαματικά" απέναντι στον ανταγωνισμό σε στείρα bench.
    Αν βάλουμε και το Datasense εκεί κόβουμε εκκλησιές. Real time.
    Το δικαίωμά σου να μιλάς δεν περιλαμβάνει την υποχρέωσή μου να σε πάρω στα σοβαρά.

  10. #25
    Εγγραφή
    19-10-2012
    Μηνύματα
    555
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    10500/1024
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    Thomson 585V8
    SNR / Attn
    15(dB) / 27(dB)
    Path Level
    Interleaved
    τι να τις κανω τις ταχυτητες αμα δεν εχει καποιες εφαρμογες που εχω βολευτει στο ios.
    ας αφησουμε τα bench κτλ και ας δουμε στη πραγματικη ζωη τη μας χρειαζεται και βολευει σε ενα τηλεφωνο.
    τι να τον κανω το 4core για να κανω μια κληση.

  11. #26
    Εγγραφή
    11-06-2003
    Περιοχή
    Καμίνια
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    712
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    Gprs/3G
    ISP
    Cosmote LTE
    Router
    MikroTik Chateau lte12
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από teodor_ch Εμφάνιση μηνυμάτων
    Υπάρχει.
    Προφανώς το ιOS είναι για άτομα που δε ξέρουν ή βαριούνται να ψάξουν
    Ελα πες την αληθεια, τωρα που νομιζεις οτι μου την ειπες, αισθανεσαι καλυτερα.
    παμε αλλη μια:

    http://support.wunderlist.com/custom...om-droid-phone

    Sharing is not yet integrated in the Android app

    Bottom line: οι εφαρμογες για android θα ειναι παντα μερικα βηματα πισω απο τις αντιστοιχες εφαρμογες σε ios

  12. #27
    Εγγραφή
    04-03-2010
    Μηνύματα
    1.835
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από 2048dsl Εμφάνιση μηνυμάτων
    6 Λόγοι για να μην αποκτήσεις iPhone 5

    1) Είναι ακριβό. Με τιμή που ξεκινάει από τα 739€ και τον αρχικό μισθό να κατεβαίνει κάθε μήνα ολοένα και πιο χαμηλά, η απόκτηση ενός smartphone σε αυτή τη τιμή είναι πλέον πολυτέλεια.

    2) Η Apple με το iOS 6 δεν παρουσίασε κάποιο killer-feature που να απευθύνεται αποκλειστικά και μόνο στο iPhone 5 (τα “Take still photos while recording video” και “Face detection” δεν είναι killer-feature).

    3) Η βαφή του αλουμινένιου περιβλήματος του iPhone 5 γδέρνεται πολύ ευκολότερα απ’ ότι το περίβλημα του iPhone 4/4S. Στo διαδίκτυο κυκλοφορούν πολλές φωτογραφίες γδαρμένων iPhone 5, καθώς το βαμμένο αλουμίνιο φανερώνει σχετικά εύκολα το “πραγματικό του πρόσωπο” μετά από κάποιο χτύπημα.

    4) Ο νέος lightning connector που χρησιμοποιεί το iPhone 5 σημαίνει ότι θα πρέπει να προμηθευτείτε τους αντίστοιχους αντάπτορες για τα παλιά σας αξεσουάρ γεγονός το οποίο συνεπάγεται επιπλέον έξοδα.

    5) Είναι μακρύτερο από το iPhone 4/4S. Η αύξηση του ύψους ενδέχεται να μην βολέψει όσους έχουν μικρά χέρια και κοντά δάχτυλα.

    6) Δεν φτάνουν για όλους. Αν δεν θέλετε πραγματικά να αποκτήσετε το iPhone 5, για όλους τους παραπάνω λόγους, καλό θα ήταν να αποσυρθείτε διακριτικά από την διαδικασία εύρεσης και απόκτησης του, καθώς δεν φτάνουν για όλους (τουλάχιστον τις πρώτες εβδομάδες κυκλοφορίας του στη χώρα μας)
    7) Εγκληματικά υψηλό SAR

    8) Purle flare στην κάμερα

    9) Έρχεται με ios6 ( no google maps)

    10) Ακόμα εξαρτημένο από το itunes για επικοινωνία με τον υπολογιστή + ακόμα δεν ανταλλάσσει αρχεία μέσω bluetooth

    11) To ίδιο βαρετό design και interface πενταετίας (υποκειμενικό)

    Τώρα νομίζω πως είναι καλύτερη η σύγκριση.

  13. #28
    Εγγραφή
    07-10-2008
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    2
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    24576???/1024
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΒΥΡΩΝΑΣ
    SNR / Attn
    11(dB) / 27(dB)
    Καλησπέρα σας,
    είμαι 38 χρονών, που σημαίνει ότι έχω ζήσει την εποχή όπου όσοι (λίγοι) κυκλοφορούσαν με κινητό (ας το πούμε δλδ, γιατί μόνο "κινητό" δεν ήταν) τους είχαν για λίγο "πειραγμένους".
    Από τότε δικαίως (και ευτυχώς) έχει εξελιχθεί ραγδαία η τεχνολογία (και μαζί μ' αυτή και τα κινητά). Μέχρι εδώ, συμφωνώ.
    Όμως έλεος πια...
    Φτάσαμε σε μια εποχή, όπου η τιμή αγοράς αυτού του αξεσουάρ (και το λέω αξεσουάρ, γιατί περί μιας επίκτητης ανάγκης πρόκειται, μιας ανάγκης που εν πολλοίς μας επιβλήθηκε από την αλόγιστα καταναλωτική κοινωνία που ζούμε) κοστίζει περίπου όσο 2 μηνιάτικα πολλών συνανθρώπων μας.
    Και ζώντας σε αυτή την Ελλάδα, έχοντας δίπλα μας - στις οικογένειές μας μέσα πλέον, ανθρώπους που μπορεί και να μην έχουν να περάσουν το μήνα τους, συζητάμε πόσο καλή ή κακή ευκαιρία είναι αυτό το τηλέφωνο??? Πόσο πολύ "συμφέρει" η τιμή του σε σχέση με κάποιο άλλο το οποίο δεν είναι τόσο καλό (τεχνολογικά - ποιοτικά)???
    Τη στιγμή μάλιστα, που απ' ό,τι διαβάζω πωλείται ακριβότερα απ' ότι σε όλη την Ευρώπη???
    Ε, όχι κύριοι...
    Να φύγετε, να πάτε αλλού (αναφέρομαι σε αυτούς που το πουλάνε)
    "Συγχαρητήρια" σε όποιον το αγοράσει.

    Για να μην παρεξηγηθώ επειδή είναι το πρώτο post που κάνω εδώ,
    είμαι μέλος του adslgr από το 2008, παρακολουθώ στο site από τότε και σχεδόν σε καθημερινή βάση με μεγάλο ενδιαφέρον όλα τα άρθρα καθώς επίσης και πολλά άλλα θέματα τεχνολογίας/ προγραμματισμού που με ενδιαφέρουν και παντού όπου μου δοθεί η ευκαιρία το προτείνω και θα συνεχίσω να το προτείνω ως το καλύτερο ελληνικό site στο είδος του.
    Η μομφή μου δεν είναι εναντίον του θέματος το οποίο είναι άριστο ή του συντάκτη, αλλά της νοοτροπίας που μας έχουν επιβάλει κάποιοι "έξω από 'δω".
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος nero74 : 04-11-12 στις 21:25.

  14. #29
    Εγγραφή
    02-04-2005
    Περιοχή
    Κλωζάνη
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    3.552
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    ISP
    Μπάμπης νετ
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΥΚΟΧΩΡΙ
    νομίζω ότι πιο πειστικό επιχείρημα ενάντια στην apple είναι η τόσο γρήγορη αναβάθμιση/απόσυρση του ipad 3. Απ'ότι είδα πέρασε στα ψιλά ενώ δεν έπρεπε. Μια εταιρία που ζητάει 50% με 100% πάνω από τον ανταγωνισμό για τα προϊόντα της και θέλει να πείσει ότι κατεβάζει τις super duper συσκεύες (που όντως κατεβάζει πολύ καλές) δε μπορεί να κάνει αναβάθμιση μέσα σε ένα εξάμηνο μιας από τις βασικές της συσκευές. Δεν ανακαλύφθηκε τίποτα το συνταρακτικό μέσα σε ένα εξάμηνο, απλά μάλλον πανικοβλήθηκε από τον ανταγωνισμό. Επιπλέον αν καταλάβατε το ipad3 αποσύρθηκε τελείως. Τώρα έχουμε το ipad 4, το ipad 2 και το mini ipad. Αυτά είναι πολύ πιο σημαντικά από τα περισσότερα που ανέφερε ο kimi84 και είναι χοντρά επικοινωνιακά foul που απλά δείχνουν ότι τη φόβισε η amazon και η google.
    Υδραυλικός, φωτογράφος, εραστής και ποιητής...
    http://www.flickr.com/photos/120411235@N06/

  15. #30
    Εγγραφή
    06-02-2003
    Περιοχή
    Airstrip One
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    9.217
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Άρθρα
    5
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    16000/1900
    ISP
    Ο2
    Εγώ έχω ipad 3, θα στεναχωρηθώ που έγινε το αναπόφευκτο, δηλ. η αναβάθμιση; Θα πάω να πάρω καινούργιο; Όχι βέβαια.

    Όσο για το θέμα με τις πωλήσεις που αναφέρθηκε.... αυτές αυξάνονται, δεν μειώνονται. Πιο πολλές συσκευές πουλάει η Apple σήμερα από ότι πριν 2 ή 3 χρόνια. Το android έχει μεγαλύτερο μερίδιο αγοράς γιατί έχει φτηνές συσκευές, και θα έχει μεγαλύτερο μερίδιο στο μέλλον γιατί απλά καλύπτει μερίδιο αγοράς που δεν θα πάει η Apple.
    Να ακούτε ύμνους, και το SNR radio!
    Ντοκιμαντέρ και άλλα που βοηθάνε την σκέψη ;)

Σελ. 2 από 8 ΠρώτηΠρώτη 12347 ... ΤελευταίαΤελευταία

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας