Σελ. 1 από 5 123 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 70
  1. #1
    Εγγραφή
    14-01-2005
    Περιοχή
    Σαπίλας και Σκουριάς 38-Ζαχλωρού Καλαβρύτων
    Μηνύματα
    12.889
    Downloads
    21
    Uploads
    3
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    100Τbit fiber
    ISP
    sdikr-net
    DSLAM
    Ο.Τ.Ε. - Ν.ΣΜΥΡΝΗΣ
    Router
    Fuzzy gutsu-gutsu
    SNR / Attn
    112(dB) / 0.9(dB)
    Firefox
    Η αδυναμία της Microsoft να ακολουθήσει την συμφωνία που είχε επιτευχθεί το 2009 με την Ευρωπαϊκή Επιτροπή, ώστε οι Ευρωπαίοι χρήστες των Windows να έχουν τη δυνατότητα επιλογής browser, είναι γνωστή. Mέχρι σήμερα, μόνο η Ευρωπαϊκή επιτροπή εξέθετε τα παράπονά της για το ζήτημα, όμως τώρα ξεκίνησαν τα παράπονα και από την άλλη πλευρά του ανταγωνισμού.
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  2012-11-01-image-2.jpg 
Εμφανίσεις:  38 
Μέγεθος:  66,0 KB 
ID: 111444
    Σε πρόσφατο blog post του, ο Harvey Anderson της Mozilla, είπε οτι τα downloads μειώθηκαν κατά 63 τοις εκατό και έφτασαν μόλις τις 20.000 μέχρι να διορθώσει η Microsoft το πρόβλημα. Μάλιστα, μόλις το πρόβλημα διορθώθηκε από το Redmond, τα downloads αυξήθηκαν κατά 150 τοις εκατό, στα 50.000 ανά ημέρα.

    Συνολικά η Mozilla ισχυρίζεται οτι έχασε έξι με εννέα εκατομμύρια downloads εκείνη την περίοδο των 15 μηνών που δεν υπήρχε η ιστοσελίδα επιλογής browser. Έως τώρα δεν έχει ακουστεί κάποιο άλλο παράπονο από ανταγωνίστριες εταιρίες όπως η Αpple, η Google και η Opera αλλά όπως φαίνεται κατά τη διάρκεια εκείνης της περιόδου τα νούμερα των downloads για τους αντίστοιχους browsers θα σημείωσαν αντίστοιχη πτώση.

    Aπό το Redmond υπήρξε δήλωση οτι κάποιο πρόβλημα στο Service Pack 1 απέτρεψε περίπου 28 εκατομμύρια υπολογιστές από το να εμφανίσουν την ιστοσελίδα επιλογής. Έκτοτε, η Ευρωπαϊκή Επιτροπή υπέβαλε επίσημη καταγγελία κατά της Microsoft. Εάν κριθεί ένοχη, η εταιρία θα μπορούσε να έρθει αντιμέτωπη με πρόστιμο που θα μπορούσε να φτάσει τα 7.3 δισεκατομμύρια δολάρια.

    Το ερώτημα βέβαια που τίθεται κάτω από αυτές τις περιστάσεις, είναι το εξής: Εάν η Mozilla παρατήρησε μια τόσο αξιοσημείωτη πτώση στα downloads του browser της (και ας πάρουμε ως δεδομένο οτι και οι άλλες εταιρίες παρατήρησαν το ίδιο), γιατί κανείς δεν διερεύνησε το πρόβλημα για να δει αν η ελάττωση προερχόταν από το πρόβλημα της Microsoft; Οπωσδήποτε θα υπάρχουν στατιστικά δεδομένα που θα μπορούσαν να δείξουν μια τέτοια πτώση σε τόσο σύντομο χρονικό διάστημα.


    Toυ Shawn Knight
    Δημοσιεύτηκε: Παρασκευή 2 Νοεμβρίου 2012, 8:30 AM EST




    Πηγή: techspot.com

  2. #2
    Εγγραφή
    21-02-2006
    Περιοχή
    Αμπελοκηποι Θεσσαλονικης
    Μηνύματα
    669
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    19000-20000/1020
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ
    SNR / Attn
    6(dB) / 0(dB)
    εγω δε καταλαβαινω το εξης, τζαμπα πραμα δινει η μοζιλλα γιατι τοσος ντορος ποιον broswer θα εχω? να εχανε πχ 90 εκατομυρια ευρω αν κοστιζε πχ 10 ευρω το καθε κατεβασμα του broswer θα λεγα ενταξει αλλα τι χανει? αυτο δεν μπορω να καταλαβω στην ολη υποθεση. Παντως αυτα ειναι κουραφεξαλα για μενα, οταν ενα προιον το δινουν ολοι τζαμπα και θελεις να σε η πρωτη επιλογη σε αυτο εμενα μου ερχεται στο μυαλο κλασικη περιπτωση βλαβης στον εγκεφαλο.

  3. #3
    Εγγραφή
    27-07-2010
    Περιοχή
    Κορυδαλλός
    Μηνύματα
    878
    Downloads
    20
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Vodafone
    Router
    Sercomm H300S
    Γιατι τι εχασε? λεφτα? Αφου τζαμπα ειναι. Οπως και να χει, δικο της το προβλημα που ειναι κακογραμμενος και γεματος στα bugs ο Firefox.

  4. #4
    Εγγραφή
    25-07-2006
    Περιοχή
    Edenoi
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    4.667
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    17104 down / 1022 up
    ISP
    Vodafone
    Router
    TD-W8960N V8
    SNR / Attn
    5.8(dB) / 21(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dancerman Εμφάνιση μηνυμάτων
    εγω δε καταλαβαινω το εξης, τζαμπα πραμα δινει η μοζιλλα γιατι τοσος ντορος ποιον broswer θα εχω? να εχανε πχ 90 εκατομυρια ευρω αν κοστιζε πχ 10 ευρω το καθε κατεβασμα του broswer θα λεγα ενταξει αλλα τι χανει? αυτο δεν μπορω να καταλαβω στην ολη υποθεση. Παντως αυτα ειναι κουραφεξαλα για μενα, οταν ενα προιον το δινουν ολοι τζαμπα και θελεις να σε η πρωτη επιλογη σε αυτο εμενα μου ερχεται στο μυαλο κλασικη περιπτωση βλαβης στον εγκεφαλο.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από JohnPro Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γιατι τι εχασε? λεφτα? Αφου τζαμπα ειναι. Οπως και να χει, δικο της το προβλημα που ειναι κακογραμμενος και γεματος στα bugs ο Firefox.
    Υποθέτω ότι υπάρχουν μεμονομένα άτομα αλλά και οργανισμοί που κάνουν δωρεές. Όσοι ποιό πολλοί μαθαίνουν για τον συγκεκριμένο browser τόσο περισσότερες δωρεές.

  5. #5
    Εγγραφή
    28-05-2007
    Μηνύματα
    680
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από JohnPro Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γιατι τι εχασε? λεφτα? Αφου τζαμπα ειναι. Οπως και να χει, δικο της το προβλημα που ειναι κακογραμμενος και γεματος στα bugs ο Firefox.
    Διαβάζουμε λίγο το θέμα πριν πατήσουμε απάντηση για να trollαρουμε.Δεν γνώριζα γι το εν λόγω πρόβλημα αλλά ναΙ δεν πιστεύω ότι έγινε από ατύχημα.Την ίδια περίοδο η ms ξόδευε αρκετά να διαφημίσει τον νέο internet explorer.Αν υπήρξε δόλος να πληρώσει.

  6. #6
    Εγγραφή
    27-07-2010
    Περιοχή
    Κορυδαλλός
    Μηνύματα
    878
    Downloads
    20
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Vodafone
    Router
    Sercomm H300S
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από minos197 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Διαβάζουμε λίγο το θέμα πριν πατήσουμε απάντηση για να trollαρουμε.Δεν γνώριζα γι το εν λόγω πρόβλημα αλλά ναΙ δεν πιστεύω ότι έγινε από ατύχημα.Την ίδια περίοδο η ms ξόδευε αρκετά να διαφημίσει τον νέο internet explorer.Αν υπήρξε δόλος να πληρώσει.
    Οπως και να χει χανει ο mozilla την εμπιστοσυνη... Ηδη απο τους κυκλους μου παρατανε τον FF...

  7. #7
    Εγγραφή
    19-10-2012
    Μηνύματα
    555
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    10500/1024
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    Thomson 585V8
    SNR / Attn
    15(dB) / 27(dB)
    Path Level
    Interleaved
    ας βγαλει δικο της λειτουργικο να τον ενσωματωσει μεσα.

  8. #8
    Εγγραφή
    25-07-2006
    Περιοχή
    Edenoi
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    4.667
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    17104 down / 1022 up
    ISP
    Vodafone
    Router
    TD-W8960N V8
    SNR / Attn
    5.8(dB) / 21(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από airbus Εμφάνιση μηνυμάτων
    ας βγαλει δικο της λειτουργικο να τον ενσωματωσει μεσα.
    δηλαδή ο κάθε browser (opera, google chrome κλπ) πρέπει να κυκλοφορεί με το δικό του λειτουργικό σύστημα; Όχι ότι είναι κακή ιδέα γιατί έτσι θα υπάρχει και ανταγωνισμός στα λειτουργικά συστήματα, αλλά νομίζω ότι είναι λίγο τραβηγμένο. Με την ίδια λογική επειδής η Microsoft έχει και τον Windows Media Player, το Winamp, Media Player Classic και όλα τα άλλα παρεμφερή προιόντα πρέπει και αυτά με την σειρά τους να κυκλοφορούν τα δικά τους λειτουργικά συστήματα. Δεν μου φαίνεται και τόσο καλή τεχνική για να προωθήσεις ένα απλό πρόγραμμα.

  9. #9
    Εγγραφή
    27-07-2010
    Περιοχή
    Κορυδαλλός
    Μηνύματα
    878
    Downloads
    20
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Vodafone
    Router
    Sercomm H300S
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από goku Εμφάνιση μηνυμάτων
    δηλαδή ο κάθε browser (opera, google chrome κλπ) πρέπει να κυκλοφορεί με το δικό του λειτουργικό σύστημα; Όχι ότι είναι κακή ιδέα γιατί έτσι θα υπάρχει και ανταγωνισμός στα λειτουργικά συστήματα, αλλά νομίζω ότι είναι λίγο τραβηγμένο. Με την ίδια λογική επειδής η Microsoft έχει και τον Windows Media Player, το Winamp, Media Player Classic και όλα τα άλλα παρεμφερή προιόντα πρέπει και αυτά με την σειρά τους να κυκλοφορούν τα δικά τους λειτουργικά συστήματα. Δεν μου φαίνεται και τόσο καλή τεχνική για να προωθήσεις ένα απλό πρόγραμμα.
    +1. Αλλα η Mozilla θα βγαλει στα smartphones δικο της λειτουργικο :P

  10. #10
    Εγγραφή
    12-04-2005
    Μηνύματα
    1.265
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    18000/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΥΖΑΝΤΙΟ
    Router
    Thomson TG 585v8
    SNR / Attn
    5,5(dB) / 12,5(dB)
    Η εταιρία που έχει το μεγαλύτερο ποσοστό χρήσης του browser που λέτε free, είναι αυτή που έχει τον κύριο λόγο στον καθορισμό, αφομίωση, υιοθέτηση των standars και των τεχνολογιών του w w w. Εκεί είναι τα λεφτά, και εκεί είναι η δύναμη. Το ότι δεν τα παίρνουν από εσας-εμας (free browsers) δεν σημαίνει ότι δεν υπάρχουν λεφτά από πίσω που διεκδικούν
    "Είμαι άνθρωπος και έχω αξιοπρέπεια.
    Δεν δέχομαι να με διαφεντεύει ένας ξένος γιατί τότε είμαι σκλάβος"
    Sami Sharaf (former Egypt Minister)
    για τη διαχείρηση της διώρυγας του Σουέζ από τους Αγγλους

  11. #11
    Εγγραφή
    13-05-2007
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    236
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    35840/3072
    ISP
    Conn-x OTE/Otenet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΟΛΩΝΟΣ
    Router
    ZTE 931Vll
    SNR / Attn
    28.7(dB) / (dB)
    Path Level
    Fastpath
    http://e-pcmag.gr/news/o-firefox-exa...-tis-microsoft

    H Mozilla, μπορεί να ζητήσει διαφυγόντα κέρδη, διότι έχει έσοδα από εμπορικές συμφωνίες, όπως αυτή με τη Google, για τη χρήση της Google search engine στην κεντρική σελίδα του Firefox.

    αυτό ίσως εξηγεί την απώλεια εσόδων!!!

  12. #12
    Εγγραφή
    19-10-2012
    Μηνύματα
    555
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    10500/1024
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    Thomson 585V8
    SNR / Attn
    15(dB) / 27(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από goku Εμφάνιση μηνυμάτων
    δηλαδή ο κάθε browser (opera, google chrome κλπ) πρέπει να κυκλοφορεί με το δικό του λειτουργικό σύστημα; Όχι ότι είναι κακή ιδέα γιατί έτσι θα υπάρχει και ανταγωνισμός στα λειτουργικά συστήματα, αλλά νομίζω ότι είναι λίγο τραβηγμένο. Με την ίδια λογική επειδής η Microsoft έχει και τον Windows Media Player, το Winamp, Media Player Classic και όλα τα άλλα παρεμφερή προιόντα πρέπει και αυτά με την σειρά τους να κυκλοφορούν τα δικά τους λειτουργικά συστήματα. Δεν μου φαίνεται και τόσο καλή τεχνική για να προωθήσεις ένα απλό πρόγραμμα.
    ναι αλλα δεν ειναι υποχρεωμενη και η MS να βαζει βοηθητικο προγραμμα για να διαλεγεις browser εφοσο το λειτουργικο ειναι δικο της. μπες IE και κατεβασε οποιον browser θες...
    θα επρεπε να βγαλει και βοηθητικο προγραμμα για επιλογη media player?

  13. #13
    Εγγραφή
    12-04-2005
    Μηνύματα
    1.265
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    18000/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΥΖΑΝΤΙΟ
    Router
    Thomson TG 585v8
    SNR / Attn
    5,5(dB) / 12,5(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από airbus Εμφάνιση μηνυμάτων
    ναι αλλα δεν ειναι υποχρεωμενη και η MS να βαζει βοηθητικο προγραμμα για να διαλεγεις browser εφοσο το λειτουργικο ειναι δικο της. μπες IE και κατεβασε οποιον browser θες...
    θα επρεπε να βγαλει και βοηθητικο προγραμμα για επιλογη media player?
    Ναι και αυτό λέγεται εκμετάλευση δεσπόζουσας θέσης
    "Είμαι άνθρωπος και έχω αξιοπρέπεια.
    Δεν δέχομαι να με διαφεντεύει ένας ξένος γιατί τότε είμαι σκλάβος"
    Sami Sharaf (former Egypt Minister)
    για τη διαχείρηση της διώρυγας του Σουέζ από τους Αγγλους

  14. #14
    Εγγραφή
    25-07-2006
    Περιοχή
    Edenoi
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    4.667
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    17104 down / 1022 up
    ISP
    Vodafone
    Router
    TD-W8960N V8
    SNR / Attn
    5.8(dB) / 21(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από airbus Εμφάνιση μηνυμάτων
    ναι αλλα δεν ειναι υποχρεωμενη και η MS να βαζει βοηθητικο προγραμμα για να διαλεγεις browser εφοσο το λειτουργικο ειναι δικο της. μπες IE και κατεβασε οποιον browser θες...
    θα επρεπε να βγαλει και βοηθητικο προγραμμα για επιλογη media player?
    Βασικά είναι υποχρεωμένη με αυτόν τον ευρωπαίκό νόμο. Όσον αφορά τους media players νομίζω ότι οι χρήστες είναι λιγάκι υποψιασμένοι γιατί ο media player των windows δεν παίζει αυτόματα όλα τα codecs, θα πρέπει να εγκαταστήσεις κάποιο codec pack, οπότε οι χρήστες θα το ψάξουν.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από iml Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι και αυτό λέγεται εκμετάλευση δεσπόζουσας θέσης
    Με κάλυψες πλήρως.

  15. #15
    Εγγραφή
    10-08-2011
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    4.218
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    13760/848
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΙΚΕΡΜΙΟ
    Router
    Netgear DGN2200v4
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από iml Εμφάνιση μηνυμάτων
    ...αυτό λέγεται εκμετάλευση δεσπόζουσας θέσης
    ...Ή αλλιώς μονοπώλιο.

Σελ. 1 από 5 123 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 127
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-03-10, 00:28
  2. Μηνύματα: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-11-06, 16:32

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας