Σελ. 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 36
  1. #1
    Εγγραφή
    14-08-2012
    Μηνύματα
    11
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vivodi
    Lightbulb
    Θα ήθελα να ξέρω κατά πόσο είναι εφικτό και εύκολο να βλέπω OTE TV σε 2 τηλεοράσεις (σε διαφορετικά δωμάτια) στο ίδιο σπίτι. Έχω ΟΤΕ TV μέσω δορυφόρου. Αν μπορεί ας βοηθήσει κάποιος. Αρκεί να το γνωρίζει πολύ καλά το θέμα.
    Υ.Σ Ειμαι πάρα πολύ ευχαριστημένος από τις υπηρεσίες και την σχεση ποιότητας-τιμής. Ειδικά με τα νέα κινηματογραφικά κανάλια αξίζει 100% να έχει κάποιος ΟΤΕ ΤV.

  2. #2
    Εγγραφή
    09-01-2008
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    59
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ OTE
    Ταχύτητα
    12288/1024
    ISP
    Conn-x OTE
    Router
    D-Link DSL-2641B
    SNR / Attn
    7.6(dB) / 27.5(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από giannis_agrinio Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θα ήθελα να ξέρω κατά πόσο είναι εφικτό και εύκολο να βλέπω OTE TV σε 2 τηλεοράσεις (σε διαφορετικά δωμάτια) στο ίδιο σπίτι. Έχω ΟΤΕ TV μέσω δορυφόρου. Αν μπορεί ας βοηθήσει κάποιος. Αρκεί να το γνωρίζει πολύ καλά το θέμα.
    Υ.Σ Ειμαι πάρα πολύ ευχαριστημένος από τις υπηρεσίες και την σχεση ποιότητας-τιμής. Ειδικά με τα νέα κινηματογραφικά κανάλια αξίζει 100% να έχει κάποιος ΟΤΕ ΤV.
    Καλησπέρα, ο ΟΤΕ δίνει δύο δυνατότητες πακετου, το ενα με H/D ( Gard Disk) για εγγραφη ενος προγράμματος και παρακολούθηση αλλου ή εγγραφή με χρονοπρογραματισμό και ενα χωρίς H/D με παρακολούθηση ενός προγράματος μόνο.
    Τώρα εσύ αν θες να βλεπεις σε δυο - τρεις κλπ TV, απλα βάζεις εναν διανομέα (spliter) στην εξοδο προς την ΤV σου και το στελνεις σε οσες τηλεοράσεις θελεις.
    Υπόψην όμως ότι βλεπεις μόνο ενα κανάλι σε όλες το ιδιο δηλαδή.
    Αν εσυ θες διαφορετικό καναλι σε καθε TV δυστυχώς δεν γίνεται.

  3. #3
    Εγγραφή
    14-08-2012
    Μηνύματα
    11
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vivodi
    Σ ευχαριστώ για την απάντηση αλλά μιλάω για ΟΤΕ TV μέσω δορυφόρου. Δεν νομίζω ότι υπάρχει η δυνατοτητα εγγραφής προγράμματος για εμας που βλεπουμε ΟΤΕ μεσω δορυφορου. Ο σκληρος δίσκος ισχυει για ΟΤΕ TV Μεσω Connex.
    Σε ότι αφορά το spliter που λες μπορεις να γινει λιγο πιο συγκεκριμένος;
    Για παράδειγμα: Στο αποκωδικοποιητή καταλήγει το καλωδιο απο το πιάτο. Ο αποκωδικοποιητης συνδεεται με HDMI με την TV. Η ΤV συνδεεται με την κεραια της πολυκατοικιας. Σε όλο αυτό που γράφω που θα μπει το spliter?

  4. #4
    Εγγραφή
    09-01-2008
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    59
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ OTE
    Ταχύτητα
    12288/1024
    ISP
    Conn-x OTE
    Router
    D-Link DSL-2641B
    SNR / Attn
    7.6(dB) / 27.5(dB)
    Ο OTE TV Μέσω Δορυφόρου δεν προσφέρει Video On Demand αλλά μεταδίδει High Definition κανάλια, που δεν διατίθενται στην OTE TV Μέσω Conn-x.
    Επειδή όμως εγω δεν εχω τώρα και πρόκειτε την επομενη βδομαδα να εγκαταστήσω συστημα δορυφορικου ConnexTV, δεν ειμαι πολύ σιγουρος αν δεν δουλευει το σύστημα με την εγγραφή σε HD, εδώ μιλάει για άλλο πράγμτα (Video On Demand ).
    Τώρα οσο αφορα το αλλο στην δικια σου περιπτωση πρεπει να βρεις spliter 1 σε 2 για HDMI ή δοκίμασε πρώτα ( λογω του οτι στην Ελλαδα ειναι ακριβό αυτο) εκτος και αν το φερεις απο κανα κινεζικο site με 10€ να συνδεσεις την αλλη σου TV στο scart ή στα RCA , φυσιολογικα θα πρπει να δουλεψει αν στο pireli αυτο ( αποκωδικοποιητης) τα εχουν ολα σε γεφυρα εσωτερικά τα λεμε...

  5. #5
    Εγγραφή
    14-08-2012
    Μηνύματα
    11
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vivodi
    Μαλλον μιλαμε διαρκως για διαφορετικα πραγματα. Ο οτε, οι αποκωδικοποιητες του κτλ λειτουργουν τελειως διαφορετικα σε σχεση με connex κ δορυφορο. Σ ευχαριστω αλλα ζηταω απο καποιον που το γνωριζει το θεμα απο πρωτο χερι. Σιγουρα παντως εγγραφη δεν γινεται οταν δνχεις οτε μεσω δορυφορου. Οι pirelli αποκωδικοποιητες ειναι μονο για connex. Καμια σχεση οι αποκωδικοποιητες οτε tv μεσω δορυφορου. Απο την αλλη με το scart που μου λες τι να το κανω οταν το ενα δωματιο με την tv ειναι στη μια ακρη του σπιτιου κ το αλλο με την αλλη tv στην αλλη ακρη. Γι αυτο ρωταω αν ξερεις καποιος να μου πει συγκεκριμενα κ σιγουρα. Σ ευχαριστω παντως για την προσπαθεια να με βοηθησεις.
    Παράθεση Παράθεση Posted from Android app

  6. #6
    Εγγραφή
    24-03-2006
    Περιοχή
    Χαλάνδρι
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    843
    Downloads
    10
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/100
    ISP
    Ote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΧΟΛΑΡΓΟΣ
    Router
    Fritz box 5530
    Path Level
    Fastpath
    Για πόσα μέτρα μακριά μιλάμε;
    Με audiovideo transmitter γίνεται
    αλλά θα δείχνει το ίδιο κανάλι και στις δύο Τv.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος jim68 : 05-11-12 στις 21:35.
    Αλλοίμονο στον οδηγό που πάει γρήγορα επειδή έχει γρήγορο αμάξι και όχι επειδή ΑΥΤΟΣ είναι ικανός να κινηθεί γρήγορα!

  7. #7
    Εγγραφή
    14-08-2012
    Μηνύματα
    11
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vivodi
    Δεν με πειράζει αν θα δείχνει το ίδιο και στις 2. Μιλάμε για 20-25 μέτρα σίγουρα. Απ οτι καταλαβαινω δεν γινεται αλλα καλό θα ηταν ο ΟΤΕ να βρει καποιο τροπο και για αυτό.
    Υ.Σ Η απορία μου είναι για τις καφετέριες κτλ. Εκει πως γινεται?

  8. #8
    Εγγραφή
    24-03-2006
    Περιοχή
    Χαλάνδρι
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    843
    Downloads
    10
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/100
    ISP
    Ote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΧΟΛΑΡΓΟΣ
    Router
    Fritz box 5530
    Path Level
    Fastpath
    Αλλοίμονο στον οδηγό που πάει γρήγορα επειδή έχει γρήγορο αμάξι και όχι επειδή ΑΥΤΟΣ είναι ικανός να κινηθεί γρήγορα!

  9. #9
    Εγγραφή
    14-08-2012
    Μηνύματα
    11
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vivodi
    Εκτός από ασύρματα δεν γίνεται με άλλο τρόπο? Δε λέω καλό είναι αυτό αλλά δεν γίνεται διαφορετικά; Πως γινεται μια τηλεοραση σε μια καφετερια να δειχνει ΟΤΕ TV και μια αλλη ΤV στην ιδια καφετερια που ειναι στην άλλη μεριά να δείχνει την ίδια εικόνα; Προφανώς δεν το κάνει ασυρματα. Μηπως το γνωρίζει κανείς; Ευχαριστώ εκ των προτέρων

  10. #10
    Εγγραφή
    18-09-2003
    Περιοχή
    Αθήνα - Κ. Πατήσια
    Ηλικία
    66
    Μηνύματα
    12.913
    Downloads
    33
    Uploads
    2
    Άρθρα
    4
    Ταχύτητα
    20480/1023
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΔΑΓΚΛΗΣ
    Router
    thomson speedtouch 585 v6
    Μια λύση που μπορείς να εφαρμόσεις είναι η εξής:

    (προϋπόθεση η ύπαρξη κεντρικής κεραίας). Παίρνεις έναν RF Modulator, από την έξοδο VIDEO - AUDIO (rca) του δέκτη συνδέεις στις εισόδους του RF, ρυθμίζεις το κανάλι εξόδου που επιθυμείς (π.χ. ch 2) και το συνδέεις στην έξοδο του ενισχυτή της κεντρικής κεραίας. όλες οι τηλεοράσεις που θα συνδέονται με την κεντρική κεραία θα έχουν εικόνα/ήχο από τον δέκτη σου.

    (Αυτό μπορεί να γίνει και απευθείας μέσα στο σπίτι - χωρίς σύνδεση με την εξωτερική κεραία, απλά θα έχεις για κάθε τηλεόραση και ένα καλώδιο + 1 σπλιτερ, αλλά δεν σε ενδιαφέρει όπως είπες μια τέτοια λύση).

  11. #11
    Εγγραφή
    20-09-2009
    Μηνύματα
    441
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    112600/11260
    ISP
    OTE
    SNR / Attn
    10(dB) / 18(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από giannis_agrinio Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εκτός από ασύρματα δεν γίνεται με άλλο τρόπο? Δε λέω καλό είναι αυτό αλλά δεν γίνεται διαφορετικά; Πως γινεται μια τηλεοραση σε μια καφετερια να δειχνει ΟΤΕ TV και μια αλλη ΤV στην ιδια καφετερια που ειναι στην άλλη μεριά να δείχνει την ίδια εικόνα; Προφανώς δεν το κάνει ασυρματα. Μηπως το γνωρίζει κανείς; Ευχαριστώ εκ των προτέρων
    Και ομως παρα πολλες καφετεριες ασυρματα το κανουν.

  12. #12
    Εγγραφή
    14-08-2012
    Μηνύματα
    11
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vivodi
    Επειδή είμαι σε πολυκατοικία με μια κεντρική κεραία δεν μπορώ να εφαρμόσω το πρώτο. Το τελευταίο που λες με ενδιαφέρει αλλά για τι καλώδιο μιλάς; Να συνδέται πως ή κάθε τηλεόραση? Δεν γίνεται μέσα από το δικό μου δέκτη να έχουν εικόνα μόνο οι TVs του σπιτιού μου?

  13. #13
    Εγγραφή
    05-04-2007
    Μηνύματα
    31
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    50/5
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΝΟΙΞΗ
    Router
    SpeedportW724VTypeCiEN_v3
    Μονο με αναμεταδοτη λειτουργει σωστα......αλλαζεις και καναλια απο την δευτερη TV σου κανονικα.Το μονο προβλημα ειναι αν εχεις wifi στο σπιτι πρεπει να παρεις αναμεταδοτη στους 5,8Ghz γιατι αλλιος εχεις παρεμβολες λογο μοντεμ σου και γενικα διαφορα πραγματα στο σπιτι μεσα.Αυτο εχω και ειναι πολυ καλο

  14. #14
    Εγγραφή
    04-12-2012
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    23
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    Speedport Entry 2i
    Ειναι πολυ απλο φιλε μου,φερε εναν τεχνικο που ασχολειτε με τα δορυφορικα,και θα σου βαλει ενα κουτακι(tv modulator λεγετε)πισω απο την tv σου,και θα παιζει σε ολες της tv μεσα στο σπιτι σου το connex-tv.Ειναι απλο και φτηνο.

  15. #15
    Εγγραφή
    04-09-2012
    Περιοχή
    Καλλίπολη
    Μηνύματα
    45
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11150/860
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΦΡΕΑΤΤΥΔΑ
    Router
    Technicolor TG582n
    SNR / Attn
    7.6(dB) / 29(dB)
    Είναι όντως πολύ απλό αν ασχολείσαι σε ερασιτεχνικό επίπεδο μ'αυτά.Εγώ που έχω Nova έκανα τα εξής πράγματα μόνος μου :

    Πήγα και πήρα καλώδιο κεραίας όσα μέτρα ήθελα απο τον δέκτη μου(στο σαλόνι) έως την κρεβατοκάμαρα μου (περίπου 10 μέτρα γιατί το πήγαινα πολύ πακ-μαν).

    Στον δικό μου δέκτη HD831 στο πίσω μέρος του έχει τρείς υποδοχές. Η μία αντιστοιχεί στο καλώδιο που έρχεται απο το πιάτο. η άλλες δίπλα είναι το RF IN & RF OUT.

    Το λοιπόν ,έβαλα την κεντρική μου κεραία στο RF IN του με ειδικό βύσμα που μπάινει βιδωτά στο δέκτη (οχι σαν αυτο το βύσμα που έχει το καλώδικο τηλεόρασης)
    Πήρα ένα κομμάτι απο το καινούριο καλώδιο του προσάρμοσα στις άκρες τα βύσματα & την μία άκρη την βίδωσα στο RF OUT του δέκτη &
    Κατόπιν πήρα ενα splitter 1:3(μία είσοδο - τρέις εξόδους) πάντα με τα βιδωτά βίσματα.Έβαλα το καλώδιο που βγαίνει απο το RF ΟUT στην μία είσοδο του splitter , και πήρα το υπόλοιπο καλώδιο και το έβαλα στην μία απο τις τρείς εξόδους για να πάει στην κρεβατοκάμαρα και έφτιαξα και ένα άλλο κομμάτι για να πάει και στην τηλεόραση του σαλονιού.Στις τηλεοράσεις βέβαια προσάρμοσα τα γνωστά βύσματα.
    Μετά πήγα στις τηλεοράσεις μου και έκανα αναζήτηση στα αναλογικά κανάλια και βρήκα το κανάλι της Νova (συνήθως βρίσκεται στο CH36).
    Και τώρα ότι βλέπω στο σαλόνι μου το βλέπω στην κρεβατοκάμαρα μου με αναλογική ποιότητα αλλά δεν μέ ενοχλεί καθόλου.Και επείδη δεν μπορώ να σηκώνομαι απο το κρεβάτι μου για να αλλάζω κάναλι πήρα και ασύρματο αναμεταδότη μόνο για τον τηλεχειρισμό εδώ και είμαι πολύ ευχαριστημένος γιατι με λίγα λεφτά(το καλώδιο και τα βύσματα που είναι πάμφθηνα) έκανα την δουλειά μου.

    Επειδή είναι παλιά η πολυκατοικία δεν έχουμε κεντρική κεραία οπότε όυτε και πρίζες.

    Δεν ξέρω αν σε βολεύει αυτή η λύση ,ουσιαστικά προσθέτει ο ίδιος ο δέκτης ένα κανάλι επιπλέον στην αναλογική σου συνότητα.Ελπίζω να σου έδωσα μια επιλογή αρκεί όμως ο δέκτης σου να έχει τρείς υποδοχές.

    Θα ανεβάσω αργότερα και ένα σχεδιάγραμμα για το τι έκανα.

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  NOVA.JPG 
Εμφανίσεις:  132 
Μέγεθος:  34,4 KB 
ID: 117642
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος vaggelakhs : 03-01-13 στις 13:04. Αιτία: Σχεδιάγραμμα.

Σελ. 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-07-12, 22:35
  2. Μηνύματα: 39
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-05-12, 10:42
  3. Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-01-12, 19:27
  4. ISDN γραμμες μεσω δορυφορου
    Από GeorgeS21 στο φόρουμ Isdn - Pstn
    Μηνύματα: 25
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-05-11, 21:56
  5. Επιτήρηση μέσω δορυφόρου???
    Από klapanaras στο φόρουμ Satellite
    Μηνύματα: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-01-07, 16:32

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας