Σελ. 2 από 40 ΠρώτηΠρώτη 123471222 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 16-30 από 590
  1. #16
    Το avatar του μέλους ZoltriX
    ZoltriX Guest
    cosmos, EvilHawk, σηκωνει πολυ κουβεντα του ποια ειναι τυπικη συνδεση στην ελλαδα και εξωτερικο. προφανως δεν εχουν ολοι Τ1, και μαλλον το διατυπωσα αγαρμπα πιο πριν.

    αυτο που θελω να πω ειναι οτι απο τη στιγμη που ενας χρηστης που κανει upload με τη Τ1 απο το Χ πανεπιστημιακο δικτυο αντιστοιχει σε παρα πολλους απλους κακομοιρηδες 128αρηδες dslακιες σαν εμας, δεν εχει ιδιαιτερο νοημα να δωσω +/-2κβ...

    Και επειδη ειμαι σχεδον πεπεισμενος οτι οι τυχεροι με τις μεγαλες γραμμες διακινουν πολυ περισσοτερο υλικο απο τον 'με τυπικες δσλ' κοσμο, δεν υπαρχει ιδιαιτερος λογος να σκαω για το ποσο UL κανω...

    Επαναλαμβανω οτι οσο δε μου χαλαει το DL, αφηνω και το UL μου παντως

  2. #17
    Εγγραφή
    17-07-2003
    Περιοχή
    Κατερίνη
    Μηνύματα
    2.850
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    96924/10996
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΚΑΤΕΡΙΝΗ
    Router
    AVM Fritz 7530
    SNR / Attn
    5(dB) / 18(dB)
    Path Level
    Fastpath
    To Howto ενημερώθηκε, ώστε να:
    - προστεθεί και αυτόματο download & filtering διευθύνσεων
    - απενεργοποιηθεί η ανώνυμη αποστολή πληροφοριών από το Azureus

    elias, το τελευταίο ίσως απαντάει στο ερώτημά σου.

  3. #18
    Εγγραφή
    01-04-2004
    Μηνύματα
    443
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    10240/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΑΚΑΔΗΜΙΑ
    Router
    ZXHN H108N V2.5
    Path Level
    Interleaved
    πάντως εγώ αν δεν limitaρω το upload πάνω από 20κ δεν πάει....

    Ε δεν πήρα και dsl για ν απεριορίζομαι στα 20κ

  4. #19
    Εγγραφή
    17-07-2003
    Περιοχή
    Κατερίνη
    Μηνύματα
    2.850
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    96924/10996
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΚΑΤΕΡΙΝΗ
    Router
    AVM Fritz 7530
    SNR / Attn
    5(dB) / 18(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Αν δεν μπορείς να πιάσεις πάνω από 20 snips, άλλο πρόβλημα έχεις σίγουρα. Μήπως δεν έχει πολλά seeds το αρχείο που κατεβάζεις λ.χ.

  5. #20
    Εγγραφή
    01-03-2004
    Περιοχή
    Άλιμος, καλαμάκι sud
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    361
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ OTE
    Ταχύτητα
    6300~/1024
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΑΛΑΜΑΚΙ
    Router
    bautech TW263R4-A2
    SNR / Attn
    9,8(dB) / 36.1(dB)
    Path Level
    Interleaved
    αλήθεια τι είναι αυτά τα seeds (περίπου καταλαβαίνω αλλά δεν ξέρω πως να κάνω) έχω ένα αρχείο και αφού το κατέβασα στο Azureus, αυτό στην ένδειξη του tracker μου λέει please seed, απο πού το κάνω αυτό; και αφού είναι στην κάτω λίστα με τα 100% downloaded αρχεία δεν θά πρεπε να μπορεί να αναδιανέμεται σε άλλους;
    by the way, το forum έχει κάποιο πρόβλημα και δεν με αφήνει να γράψω ελληνικά σωστά (βγάζει σύμβολα), τι γίνεται; αναγκάστηκα να τα γράψω στο wordpad και μετά να τα κάνω paste....

  6. #21
    Εγγραφή
    19-11-2002
    Περιοχή
    Greece.gif
    Μηνύματα
    85
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    seeder ειναι οποιος εχει κατεβασει το 100% του αρχειου και το κραταει ανοιχτο κανοντας μονο upload.απο την στιγμη που ειναι στην κατω λιστα κανεις seeding εκτος αν εχεις αλλαξεις τo seeding ignore rule στο azureus,το οποιο δεν ξερω αν παει κατω απο 1:1.οχι πως φτανω το 1:1 παντα αλλα καλο ειναι να κανουμε seeding οσο μπορουμε με το 128 upload μας.το pleese seed ειναι μαλλον το comment του τορρεντ αρχειου απο αυτον που το δημιουργησε.

  7. #22
    Εγγραφή
    10-04-2004
    Περιοχή
    Νικαια
    Μηνύματα
    477
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    12288/1024
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΝΙΚΑΙΑ
    Router
    Fritzbox 7140
    SNR / Attn
    13(dB) / 21(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Περα απο τα αρχεια που εχει απο κατω το azures και ειναι αυτα που εχεις κατεβασει, δεν μπορεις να κανεις share αλλα?

  8. #23
    Εγγραφή
    17-07-2003
    Περιοχή
    Κατερίνη
    Μηνύματα
    2.850
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    96924/10996
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΚΑΤΕΡΙΝΗ
    Router
    AVM Fritz 7530
    SNR / Attn
    5(dB) / 18(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Aias, τι ακριβώς εννοείς; Αυτά που έχεις κατεβάσει πλήρως, ναι, μπορείς να τα μοιράσεις. Και φυσικά μοιράζεις και τα ημιτελή. Δεν μπορείς όμως να μοιράσεις πολλά αρχεία μαζί, όπως στο eMule/Overnet/WinMX/Kazaa κτλ. To δίκτυο BitTorrent έχει άλλη φιλοσοφία, περισσότερο releasing και όχι τόσο sharing. Σκοπός του δλδ είναι να διαδώσει με μέγιστη ταχύτητα ένα νέο αρχείο προς διάθεση στο κοινό. Για αυτό το λόγο δε μοιράζεις ολόκληρες συλλογές, αλλά 2-5 αρχεία (και ο αριθμός αυτός "παίζει" ανάλογα με το πόσο μεγάλο upload έχεις), ώστε να εξασφαλιστεί ένα ελάχιστο upload rate.

    Πρακτικά, το BT είναι ίσως το γρηγορότερο P2P δίκτυο για το κατέβασμα μεμονωμένων αρχείων.

  9. #24
    Το avatar του μέλους ZoltriX
    ZoltriX Guest
    cosmos, καμια συμβουλη για ποσα uploads/torrent, maximum connections, kai max connections/torrent? στα ποσα ειναι υπερβολικα τα νουμερά;

    Aias, και βεβαια μπορεις, ψαχτο λιγο απο τα menu, το ειχα κανει και θυμαμαι ηταν απλο.

  10. #25
    Εγγραφή
    22-02-2003
    Περιοχή
    Πατρα
    Μηνύματα
    761
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Aias
    Περα απο τα αρχεια που εχει απο κατω το azures και ειναι αυτα που εχεις κατεβασει, δεν μπορεις να κανεις share αλλα?
    και βεβαια μπορεις, απλα δεν ειναι τοσο απλο οπως σε αλλα προγραμματα που απλα διαλεγεις ενα directory και το κανεις share, για να μοιρασεις κατι πρεπει να φτιαξεις το torrent αρχειο, να το ανεβασεις στον tracker, να το ανοιξεις απο το προγραμμα που κατεβαζεις εσυ τα torrent, και εχοντας το αρχειο αρχιζει και κανει seed, αν θες περισοτερες πληροφοριες πες μου.

  11. #26
    Εγγραφή
    17-07-2003
    Περιοχή
    Κατερίνη
    Μηνύματα
    2.850
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    96924/10996
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΚΑΤΕΡΙΝΗ
    Router
    AVM Fritz 7530
    SNR / Attn
    5(dB) / 18(dB)
    Path Level
    Fastpath
    cosmos, καμια συμβουλη για ποσα uploads/torrent, maximum connections, kai max connections/torrent? στα ποσα ειναι υπερβολικα τα νουμερά;
    Ρυθμίζονται αυτόματα όταν δηλώνεις τον τύπο σύνδεσής σου από το wizard. Συμβουλή μου: μην παίζεις με αυτά (μη "ψεύδεσαι" δλδ )
    και βεβαια μπορεις, απλα δεν ειναι τοσο απλο οπως σε αλλα προγραμματα που απλα διαλεγεις ενα directory και το κανεις share, για να μοιρασεις κατι πρεπει να φτιαξεις το torrent αρχειο, να το ανεβασεις στον tracker, να το ανοιξεις απο το προγραμμα που κατεβαζεις εσυ τα torrent, και εχοντας το αρχειο αρχιζει και κανει seed, αν θες περισοτερες πληροφοριες πες μου.
    Το "κακό" είναι ότι μοιράζεις έτσι όλο το πακέτο.

  12. #27
    Το avatar του μέλους ZoltriX
    ZoltriX Guest
    Ρυθμίζονται αυτόματα όταν δηλώνεις τον τύπο σύνδεσής σου από το wizard. Συμβουλή μου: μην παίζεις με αυτά (μη "ψεύδεσαι" δλδ )
    δυστυχως για 128 δινει 1 UL και 2 active αν θυμαμαι καλα, και αρκετα συχνα (οταν ψαχνω τορεντς με λιγους peers) εχω μετριες ταχυτητες, οποτε τα εχω ανεβασει λιγακι.

    απο την αλλη, με 2 active torrents συχνα τα κρατανε κατειλλημένα uploads me 1st priority και ολα τα downloads einai queued

  13. #28
    Εγγραφή
    10-04-2004
    Περιοχή
    Νικαια
    Μηνύματα
    477
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    12288/1024
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΝΙΚΑΙΑ
    Router
    Fritzbox 7140
    SNR / Attn
    13(dB) / 21(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Aias έγραψε:
    Περα απο τα αρχεια που εχει απο κατω το azures και ειναι αυτα που εχεις κατεβασει, δεν μπορεις να κανεις share αλλα?


    και βεβαια μπορεις, απλα δεν ειναι τοσο απλο οπως σε αλλα προγραμματα που απλα διαλεγεις ενα directory και το κανεις share, για να μοιρασεις κατι πρεπει να φτιαξεις το torrent αρχειο, να το ανεβασεις στον tracker, να το ανοιξεις απο το προγραμμα που κατεβαζεις εσυ τα torrent, και εχοντας το αρχειο αρχιζει και κανει seed, αν θες περισοτερες πληροφοριες πες μου.
    Thx αλλα τωρα δεν θελω να μπαινω σε τετοιες διαδικασιες.Οποτε αφηνω ως εχει και κανω share μονο οτι κατεβαζω.Απο εκει και περα αν βαλω 2 αρχεια ή περισσοτερα για d/l κατεβαζει μονο το πρωτο και τα αλλα ειναι σε σειρα μεχρι να ολοκληρωθει το αρχικο.Επισης παρατηρησα οτι αν αφησω free το upload μου στα 13kb/sec το συστημα χολαινει και παει μεχρι 10-12 d/l( δεν μπορω καν να κανω serfing) ενω με το netlimiter και 6 kb/sec πιανω 15-17 kb/sec d/l και ανετα serfαρω.
    Υπαρχει τροπος να δινω το upload bandwith full αλλα να κατεβαζω και καλυτερα?Max μεχρι 20 d/l και αυτο οχι σταθερα(τα seed που βρισκω ειναι απο 10-20).Thx. :?

  14. #29
    Εγγραφή
    22-02-2003
    Περιοχή
    Πατρα
    Μηνύματα
    761
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από cosmos
    και βεβαια μπορεις, απλα δεν ειναι τοσο απλο οπως σε αλλα προγραμματα που απλα διαλεγεις ενα directory και το κανεις share, για να μοιρασεις κατι πρεπει να φτιαξεις το torrent αρχειο, να το ανεβασεις στον tracker, να το ανοιξεις απο το προγραμμα που κατεβαζεις εσυ τα torrent, και εχοντας το αρχειο αρχιζει και κανει seed, αν θες περισοτερες πληροφοριες πες μου.
    Το "κακό" είναι ότι μοιράζεις έτσι όλο το πακέτο.
    δεν καταλαβα τι θες να πεις οτι μοιραζεις ολο το πακετο?

  15. #30
    Εγγραφή
    22-02-2003
    Περιοχή
    Πατρα
    Μηνύματα
    761
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Aias
    Υπαρχει τροπος να δινω το upload bandwith full αλλα να κατεβαζω και καλυτερα?Max μεχρι 20 d/l και αυτο οχι σταθερα(τα seed που βρισκω ειναι απο 10-20).Thx. :?
    περα απο το να αγορασεις καποιον ακριβο ρουτερ που εχει traffic shaping δεν ξερω αλλον τροπο, μεινε στο net limiter, και οταν με το καλο πεσουν οι τιμες και παρεις μεγαλυτερη γραμμη, δινεις και περισοτερα.

Σελ. 2 από 40 ΠρώτηΠρώτη 123471222 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Howto: Παίξτε με το MorphXT emule mod
    Από cosmos στο φόρουμ Ed2k
    Μηνύματα: 332
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-05-08, 01:46
  2. Howto: Bitcomet Bittorrent client
    Από giorgosc61 στο φόρουμ BitTorrent
    Μηνύματα: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-05-07, 18:38
  3. Howto: Παίξτε με το Dragon emule mod
    Από cosmos στο φόρουμ Ed2k
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-08-04, 12:44
  4. Howto: Παίξτε με το The Black Hand emule mod #2
    Από psyxakias στο φόρουμ Ed2k
    Μηνύματα: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-04-04, 17:50
  5. Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-04-04, 12:57

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας