Εμφάνιση 1-5 από 5
  1. #1
    Εγγραφή
    20-02-2007
    Μηνύματα
    4.433
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Καποια πραγματα, είτε δεν μας 'καθονται' καλα, δεν μας ταιριαζουν, δεν μας πανε, δεν τα γουσταρουμε!
    Οκ, ανορθοδοξα αρχισα, γενικα ειμαι αρνητικος με τα 'κοινωνικα δικτυα' (ολα στο φορα), αλλα στο αμεσο προσεχες μελλον θα αναγκαστω να το χρησιμοποιησω γιατι το απαιτει μια συγκεκριμενη εκπαιδευτικη διαδικασια.
    Οποτε, θελοντας και μη, πρεπει να το χρησιμοποιησω, για τις αναγκες του εν λογω μαθηματος.
    Εχω διαβασει διαφορα κατα καιρους περι tweeter, καθως αφου ειμαι μες τους υπολογιστες και το internet, αναγκαστικα διαβαζουμε και πραγματα που δεν μας πολυενδιαφερουν.

    Λοιπον, παρολη την αντιπαθεια που εχω προς το θεμα (το θεωρω σχεδον αχρηστο), ξερω οτι βρισκεις καναλια ενδιαφεροντος, και τα 'ακολουθεις', και βλεπεις updates και μικροσυζητησεις.
    Τωρα γιατι ολα αυτα να μην συζητουνται σε ενα κανονικο forum, δεν το πολυκαταλαβα.
    Τιτιβισματα και πρασινα αλογα. Λες και για φορουμς δεν υπαρχουν κινητες πλατφορμες για android-ios, λες και αμα θες δεν γραφεις μικρες προτασεις σε φορουμ.
    Anyway, ετσι ειναι αυτο το φρουτο, και αμα μας αρεσει.

    Μην με παραπεμψετε σε κανενα λινκ, αν εχετε την καλοσυνη.

    Πειτε μου μονο αν θελετε απο την εμπειρια σας, τι πρεπει -αναγκαστικα- να ξερω, τα βασικα και εντελως ουσιωδη, ωστε οταν αναγκαστικά χρειαστω να το χρησιμοποιησω, να ειμαι λιγοτερο ασχετος.
    Ελπιζω οτι η βοηθεια σας θα ειναι πραγματικα χρηστιμη!

  2. #2
    Εγγραφή
    15-07-2006
    Περιοχή
    Chalkida
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    436
    Downloads
    33
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    27000/2700
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΧΑΛΚΙΔΑ
    Δεν θα σε βοηθήσω, δεν μπορώ. Θέλω μόνο να πω ότι στην αρχή νόμισα ότι θα μιλάγαμε για ηχεία...
    Two rules for success:
    1. Never tell all you know.


  3. #3
    Το avatar του μέλους Gordito
    Gordito Guest
    Σαν να ρωτα καποιος παρθενος πως ειναι το sex.

    Τι να σου πουμε βρε αδερφε, εμπα και χρησιμοποιησε το.

    Το tweeter ειναι πολλα, πχ καναλι κοινωνικης ενημερωσης για πολλα που δεν δειχνει η τηλεοραση, οπως πορειες, διαφορες ειδησεις κλπ
    Εγω το χρησιμοποιω σαν ημερολογιο, σαν ψυχοθεραπεια, γραφω πραγματα που δεν μπορω να πω η κουβαλαω ενδομυχα

  4. #4
    Εγγραφή
    24-12-2006
    Περιοχή
    Νότια Φινλανδία
    Μηνύματα
    47.081
    Downloads
    22
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    17640/1020
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΒΥΖΑΝΤΙΟ
    Router
    Asus DSL-N17U
    SNR / Attn
    1.0(dB) / 20.2(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Τι είναι το twitter;

    Στην ουσία είναι κάτι σαν party SMS σύστημα. Όπως στέλνεις μικρά μηνύματα σε φίλους και γνωστούς, ε εκεί μπορείς να "στείλεις" σε ΟΜΑΔΕΣ "οπαδών" σου (followers).

    Δεν είναι τίποτε το φοβερό, παλιά κόλπα που απλώς από συγκυρίες έτυχε να πιάσουν τώρα. Τo ονομάζουν microblogging, και στην ουσία αφού φτιάξεις ένα account μπορείς να δημοσιεύεις σύντομα μηνύματα μέχρι 140 χαρακτήρων. Αυτά τα μικρά μηνύματα, σε κάποιες χώρες του εξωτερικού μπορούν να στέλνονται και σε κινητά, όπως και από κινητά μπορείς να στέλνεις μικρο-μηνύματα στο twitter και να το ενημερώνεις.

    Και τι κερδίζεις;
    Εδώ μπαίνουν τα "community κόλπα"... μπορείς να ακολουθήσεις (follow) άλλους εγγεγραμμένους χρήστες στο twitter (γνωστούς - φίλους - συγγενείς ή ακόμα και άσχετους) και από την κεντρική σου σελίδα να βλέπεις όλα τα μικρά μηνύματα που γράφουν ή στέλνουν αυτοί καθημερινά. Αυτό με τη μια σημαίνει πως αν το account σου το χρησιμοποιήσεις καθαρά για φίλους σου, μπορείς για παράδειγμα ενώ είσαι σε ένα μπαράκι να στείλεις ένα SMS στο twitter account σου, όπου ενημερώνεις γνωστούς και φίλους που είσαι και αν θέλουν να έρθουν να σε βρουν.


    Λίγα βασικά tips.

    - Tweet λέμε το κείμενο που βάλαμε εμείς ή κάποιος άλλος στο twitter.

    - Twitters είναι όλοι όσοι χρησιμοποιούν το twitter.

    - Followers είναι όσοι μας ακολουθούν (διαβάζουν τα μηνύματα που γράφουμε)

    - Following είναι όσοι ακολουθούμε εμείς (διαβάζουμε στην κεντρική μας σελίδα αυτά που γράφουν)

    - Πρώτα βάζουμε μερικά updates δικά μας, και μετά ακολουθάμε άλλους. Έτσι θα μας ακολουθήσουν κι αυτοί ευκολότερα . Θα καταλάβουν ότι δεν είμαστε απλά ένα bot .


    Πως μπορείτε να δημιουργήσετε το δικό σας twitter λογαριασμό;

    1. Πηγαίνουμε στην σελίδα για Twitter signup https://twitter.com/signup

    2. Γράφουμε το όνομα μας, το username και το password που επιθυμούμε και μια διεύθυνση email.

    Το username δεν επιτρέπετε να έχει κενά αλλά μπορεί να περιέχει αριθμούς και σύμβολα. Για παράδειγμα το δίκο μας twitter username είναι greek_iphone.

    3. Γράφουμε το CAPTCHA κείμενο που βλέπουμε στην φωτογραφία. Αν δεν μπορούμε να τις διαβάσουμε, υπάρχει ένα κουμπάκι ακριβώς δεξιά από την φωτογραφία που μας επιτρέπει να τις ακούσουμε.

    4. Κάνουμε click στο Create My Account.

    5. Τώρα μπορούμε να δούμε ποιοί φίλοι μας είναι στο Twitter.

    Εδώ το Twitter θα κοιτάξει να δείτε με βάση την διεύθυνση email αν αυτή είναι Gmail, Yahoo, Hotmail ή κάποια άλλη μεγάλη υπηρεσία email να βρει διάφορους φίλους ή γνωστούς μας που χρησιμοποιούνε την υπηρεσία του Twitter, φυσικά μπορούμε να προσπεράσουμε αυτή την διαδικασία πατώντας στο Continue.

    6. Ακόμα ένα βήμα που το Twitter θα προσπαθήσει να σας κάνει να ακολουθήσετε διάφορες φίρμες. Μπορείτε να επιλέξετε ότι θέλετε ή απλά να προσπεράσετε και αυτή την διαδικασία όπως κάνετε και προηγουμένως.

    7. Συγχαρητήρια! Αυτό ήταν. Η επόμενη σελίδα που σας ρωτάει “τι κάνετε;” είναι η βασική σας Twitter σελίδα. Γράψτε οτιδήποτε θέλετε στο κουτάκι και πατήστε στο κουμπάκι update για να στείλετε το πρώτο σας tweet.

    Ολα, είναι copy-paste απο ελληνικές σελίδες.



    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από yiannismark Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θέλω μόνο να πω ότι στην αρχή νόμισα ότι θα μιλάγαμε για ηχεία...
    Έτσι που το έγραψε, το ίδιο κι' εγώ.
    Runtime Erro
    Τον Ken Lee, τον ξέρετε ;
    Με τη βοήθεια του θεού, λεφτά υπάρχουν.

  5. #5
    Εγγραφή
    28-09-2008
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    128
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    11638/1014
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΔΑΓΚΛΗΣ
    Router
    ZTE ZXV10 H108L
    Path Level
    Interleaved
    Παρατηρώ ότι θες να ανοίξεις λογαριασμό twitter και έγραψες ένα σωρό αράδες δικαιολογιών και εξορκισμού αυτού του μέσου. Δεν θα κάτσω να αναλύσω σχετικά με την χρησιμότητα ή μη του τουίτερ γιατί αν το πάμε με εντελώς εργαλειακή σκέψη το 90% από αυτά που προσφέρονται πρός χρήση στο ίντερνετ είναι σχεδόν άχρηστα.

    Εν πάσει περιπτώσει, αν θες να έχεις και να εμπλουτίζεις με νέα πραγματάκια έναν προσωπικό λογαριασμό τουίτερ θα πρέπει:

    1) Να γράφεις σύντομα, έξυπνα και περιεκτικά με όριο τα 140 γράμματα/tweet
    2) Αν διατηρείς κάποιο blog/site/fb μπορείς να ποστάρεις στον λογαριασμό του twitter αυτόματα τις ενημερώσεις μέσω εφαρμογών όπως το twitterfeed το dlvr.it κ.α
    3) Θέλει μια μικρή εξοικείωση με την "κοινωνική" λειτουργία του μέσου, πως λειτουργεί πχ το @ για την επικοινωνία με άλλους χρήστες και το # που φτιάχνει τα λεγόμενα "hashtags"

    Ουσιαστικά αυτά χρειάζεσαι. Δεν προϋποθέτει γνώσεις προγραμματισμού ή κάτι τέτοιο.

Παρόμοια Θέματα

  1. Ο ασχετος και ο ασχετος
    Από gvagenas στο φόρουμ Vodafone
    Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-12-06, 01:01

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας