Εμφάνιση 1-8 από 8
  1. #1
    Εγγραφή
    31-01-2009
    Μηνύματα
    13
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Παίδες έχω γεμίσει τον τόπο θρέντς, αλλά δε βρίσκω λύση πουθενά στο νέτ για το πρόβλημά μου.

    Είχα τόσα χρόνια DSL Wind και όλα καλά με το utorrent χωρίς καμία ρύθμιση εκ μέρους μου. Γυρίζω σε VDSL και βάνω πάνω το νέο ρούτερ που μου στείλαν το ZTE 931 wii. Στο νετ όλα καλά, αλλά έτσι και τολμήσω ν'ανοίξω Utorrent, όχι μόνο δεν κατεβάζει ΤΙΠΟΤΕ, αλλά δεν ανοίγει και κανένας browser καμία σελίδα. Πρέπει να κλείσω το τόρεντ και να κάνω ρισέτ το ρούτερ ή να περιμένω 2-3 λεπτά για να επανέλθει το γουέμπ. Ίντερνετ έχω κανονικά σ'αυτό το διάστημα, ΜΣΝ, Στήμ, όλα παίζουν κανονικά.

    Είναι θεότρελο, δοκίμασα να κατεβάσω τις συνδέσεις που λένε μερικοί (ούτε με 1 δε δούλεψε, τα ίδια πάντα, από 200 σε 1, τα ίδια χάλια) έβαλα κάθε πιθανό τόρεντ κλάιεντ, μόνο ο Τιξάτι κατέβασε, ρίχνοντας βέβαια παράλληλα το web. Respect στον Tixati αλλά δε μου λύνει ουσιαστικά το πρόβλημα.

    Θα 'ρθει τεχνικός στο χώρο μου να το δει...το utorrent στο διαγνωστικό μια χαρά θύρα έχει ανοιχτή και όλα GO και πράσινα τα δίνει...μετά βέβαια no incoming connections. Κάθε άλλο κατέβασμα (Rapidshare,Steam) πάει κανόνι. Άρα είναι σίγουρα θέμα συνεργασίας ρούτερ και P2P. Tα φώτα σας γιατί είναι το άκρον άωτον της ειρωνίας να βάζεις VDSL για γρήγορο κατέβασμα και να μην έχεις καν τόρεντς!

  2. #2
    Εγγραφή
    08-10-2011
    Περιοχή
    περιστερι αθηνα
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    1.460
    Downloads
    34
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/10240
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    HOL - ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
    Router
    speedport-entry 2i
    SNR / Attn
    20,3(dB) / 3,5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    δοκιμασε ενα αλλο για λιγο απο φιλο σου και μας λες

  3. #3
    Εγγραφή
    31-01-2009
    Μηνύματα
    13
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Άλλο ρούτερ εννοείς; Με της ίδιας μάρκας το ίδιο πρόβλημα υπάρχει (τουλάχιστον αυτό που έβαλε ο τεχνικός). Από τα κεντρικά λέει το είδαν και δεν υπήρχε κανένα πρόβλημα. Εντωμεταξύ, έχω βάλει manually την IP με την οποία συνδέομαι στην Wind, δεν νομίζω αυτό να έχει σημασία.

    Το έρορ που μετράει και το Τιξάτι είναι πως το εκάστοτε torrent client αργεί πάρα πολύ να επικοινωνήσει με το router, ενώ παράλληλα διαλύει τη DNS. Έχω κλειστά όλα τα firewalls και ανοιχτή θύρα και πάντα τα ίδια. Μόνο με το Tixati, αν και αργεί κανά 5λεπτο, ξεκινάει download, με άψογη ταχύτητα, κατά τη διάρκεια του οποίου, το DNS και το web πάνε κι έρχονται. Καμιά σταθερότητα δηλαδή και πραγματικά έχω τρελαθεί. Οι ρυθμίσεις μου είναι όλες σωστές. Άλλης μάρκας VDSL ρούτερ δεν ξέρω κανέναν που να έχει για να δοκιμάσω με 'κεινο.

    Είναι πολύ περίεργο το θέμα!

  4. #4
    Εγγραφή
    08-10-2011
    Περιοχή
    περιστερι αθηνα
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    1.460
    Downloads
    34
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/10240
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    HOL - ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
    Router
    speedport-entry 2i
    SNR / Attn
    20,3(dB) / 3,5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    παρα πολυ περιεργο προβλημα.και πιανεις πανω απο 24???να στο αλλαξουν τι αλλο να κανεις η μονη λυση πιστευω

  5. #5
    Εγγραφή
    31-01-2009
    Μηνύματα
    13
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Παιδιά ακούστε πόσο κουλά έλυσα το πρόβλημά μου, ίσως βοηθήσει κόσμο.

    Πλέον μόνο με Tixati που μου έδωσε κάποια πιο ενθαρρυντικά σημεία από BitTorrent, μπήκα στο home και είδα τις δυο θύρες που μου έδινε ότι προσπαθούσε να συνδεθεί και κάναν διαρκώς time out χωρίς αποτέλεσμα. Ε αυτές τις δυο λοιπόν έκανα port forward μέσα από τη σελίδα του router και ω του θαύματος, όλα δουλεύουν! Και internet και web! Δεν ξαναβάζω utorrent, όχι γιατί είναι κακό πρόγραμμα, αλλά γιατί το Tixati με βουντού και σάλιο δείχνει να κάνει μια χαρά δουλειά!

  6. #6
    Εγγραφή
    25-07-2006
    Περιοχή
    Edenoi
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    4.660
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    17104 down / 1022 up
    ISP
    Vodafone
    Router
    TD-W8960N V8
    SNR / Attn
    5.8(dB) / 21(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από borracho Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παιδιά ακούστε πόσο κουλά έλυσα το πρόβλημά μου, ίσως βοηθήσει κόσμο.

    Πλέον μόνο με Tixati που μου έδωσε κάποια πιο ενθαρρυντικά σημεία από BitTorrent, μπήκα στο home και είδα τις δυο θύρες που μου έδινε ότι προσπαθούσε να συνδεθεί και κάναν διαρκώς time out χωρίς αποτέλεσμα. Ε αυτές τις δυο λοιπόν έκανα port forward μέσα από τη σελίδα του router και ω του θαύματος, όλα δουλεύουν! Και internet και web! Δεν ξαναβάζω utorrent, όχι γιατί είναι κακό πρόγραμμα, αλλά γιατί το Tixati με βουντού και σάλιο δείχνει να κάνει μια χαρά δουλειά!
    Όταν χρησιμοποιούσες το utorrent, έκανες foreward την θύρα που χρησιμοποιούσε; Μήπως όχι; Μηπως είχες επιλέξει το "Randomize port each start" και άλαζε πόρτα σε κάθε εκκίνηση; Στον υπολογιστή έχεις δώσει στατική ip τοπικά;

  7. #7
    Εγγραφή
    21-11-2012
    Μηνύματα
    36
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    ISP
    Wind
    λοιπον παιδες ακουστε..αυτο που λεει ο φιλος goku ενδεχομενως να μην δουλεψει σε ολους οπως εγινε και σε εμενα διοτι τις ρυθμισεις τις ειχα κανει ηδη αλλα το προβλημα συνεχιζοταν...αυτο που διαβασα και ειδα οτι βοηθησε αρκετους(δεν το εκανα ακομα,μολις το εμαθα και θα το δοκιμασω και εγω τωρα γιατι εχω το ιδιο προβλημα αλλα χωρις να βοηθαει του φιλου goku οπως προανεφερα) ειναι να μπειτε στην σελιδα του router sas->security tab(πανω)->firewall->και ξετικαρετε το ηδη τικαρισμενο κουτακι που λεει anti-hacking protection->reboot modem
    θα το δοκιμασω και εγω και θα σας πω..πειτε μου και εσεις τις γνωμες σας και αν δεν δουλεψει ουτε αυτο και βρητε κατι διαφορετικο παρακαλω αναφερτε το

    - - - Updated - - -

    το εκανα και δουλεψε παιδες..αυτο το πειραζε..οποτε αμα εχετε το ιδιο προβλημα να το κανετε
    σας στελνω και την πηγη του Post που το βρηκα
    http://www.adslgr.com/forum/archive/index.php/t-676307.html
    ελπιζω να βοηθησα μερικους

  8. #8
    Εγγραφή
    13-11-2006
    Περιοχή
    Χαλάνδρι, Αθήνα
    Μηνύματα
    53
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Cosmote
    Router
    Speedport Plus
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από crunchraven000 Εμφάνιση μηνυμάτων
    μπειτε στην σελιδα του router sas->security tab(πανω)->firewall->και ξετικαρετε το ηδη τικαρισμενο κουτακι που λεει anti-hacking protection->reboot modem
    Όντως, αυτό δούλεψε. Έσπαγα το κεφάλι μου στον τοίχο μέρες τώρα...
    Να'σαι καλά!

Παρόμοια Θέματα

  1. VDSL από τη Wind και ZTE ZXDSL 931 WII
    Από stavrosa2 στο φόρουμ Wind VDSL
    Μηνύματα: 63
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-10-14, 20:11
  2. WIND VDSL, ZTE ZXDSL 913 wii και port forwarding
    Από ShadowGAP στο φόρουμ Wind VDSL
    Μηνύματα: 20
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-11-13, 21:31
  3. Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-11-12, 20:09
  4. [Pirelli] Πρόβλημα με utorrent και router
    Από SpUga5 στο φόρουμ ADSL & Broadband Hardware, routers και modems...
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-10-08, 16:49
  5. Μηνύματα: 290
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-06-06, 15:32

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας