Σελ. 2 από 5 ΠρώτηΠρώτη 1234 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 16-30 από 73
  1. #16
    Εγγραφή
    30-01-2005
    Περιοχή
    City of light with thy violet crown
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    6.990
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    150/30Mbps
    ISP
    BT FTTP
    Router
    pfSense/Openreach ONT
    Γειά σου Κώστα. Για Napier ψάξε τα μηνύματά μου εδώ:

    http://www.adslgr.com/forum/threads/564340-Μεταπτυχιακό!

    Προσωπικά πολύ ευχαριστημένος (School of Computing όμως). Πάντως για ρομποτική θα κοίταζα το Uni of Edinburgh που είναι από τα καλύτερα στον τομέα. Τον κλάδο σου δεν τον γνωρίζω, αλλά προσωπικά ίσως να κοίταγα περισσότερο σε mechatronics για επαγγελματική αποκατάσταση. SAAS δεν παίζει, εε; Κατάλαβα, τους τα κόβουν κι εκεί σιγά, σιγά. Εκτός κι αν το ψάχνεις για να ξεκινήσεις Φλεβάρη, που συνήθως δεν έχει funding από το SAAS
    Όταν ενώνουμε τις δυνάμεις μας, μπορούμε να πετύχουμε το ακατόρθωτο - Παναγιώτης Γιαννάκης

    Never say never, because limits, like fears, are often just an illusion -
    Michael Jordan


  2. #17
    Εγγραφή
    04-02-2006
    Μηνύματα
    101
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    ISP
    Forthnet
    τι μεσο ορο πτυχίου ειχες OP;

  3. #18
    Εγγραφή
    18-10-2007
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    4
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Werdum Εμφάνιση μηνυμάτων
    τι μεσο ορο πτυχίου ειχες OP;
    6.85 το οποίο θεωρείται 2.1 στο UK οπότε πληρώ το ελάχιστο σε όλα τα διδακτικά μεταπτυχιακά

    - - - Updated - - -

    Βασικά αυτή η λίστα έχει ουσία για μεταπτυχιακό μηχανικού.

    http://www.tryengine...&y=10&showall=1

    Τα διεθνώς αναγνωρισμένα από επίσημους κρατικούς φορείς πτυχία και μάλιστα αυτά που σε προορίζουν για Charter Engineer (ανώτατος τίτλος μηχανικού στο UK). Με αυτό το φιλτράρισμα από τις παραπάνω επιλογές έχουμε:

    De Montfort:
    http://www.dmu.ac.uk...botics-msc.aspx
    http://www.dmu.ac.uk...ronics-msc.aspx
    Edinburgh Napier:
    http://www.courses.n...trol_W52754.htm
    και το κορυφαίο... η κωλοπετινίτσα της Αγγλίας έχει δύο φορείς
    Staffordshire:
    http://www.staffs.ac...-tcm4212946.jsp

    Από εκεί και πέρα έχει νόημα να κοιτάω τα πιο γενικά ranking, τα οποία βγαίνουν με βάση τα πτυχία όχι τα μεταπτυχιακά, απλά παίρνεις μια ιδέα για το τμήμα. Και επίσης η έρευνα όπου αν δε γίνεις ερευνητής δε ξέρω κατά πόσο βοηθάει επαγγελματικά, αρκεί να υπάρχουν καλές εγκαταστάσεις εργαστηρίων και συνεργασία με εργοδότες.

  4. #19
    Εγγραφή
    04-02-2006
    Μηνύματα
    101
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    ISP
    Forthnet
    νομιζα οτι απο 7+ σε περνουν για μεταπτυχιακό. Και εγω ηλεκτρονικος ειμαι καπου 6,7 βγαζω ελπιζω να με παρουν και μενα..

  5. #20
    Εγγραφή
    18-10-2007
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    4
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από megahead13 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γειά σου Κώστα. Για Napier ψάξε τα μηνύματά μου εδώ:

    http://www.adslgr.com/forum/threads/564340-Μεταπτυχιακό!

    Προσωπικά πολύ ευχαριστημένος (School of Computing όμως). Πάντως για ρομποτική θα κοίταζα το Uni of Edinburgh που είναι από τα καλύτερα στον τομέα. Τον κλάδο σου δεν τον γνωρίζω, αλλά προσωπικά ίσως να κοίταγα περισσότερο σε mechatronics για επαγγελματική αποκατάσταση. SAAS δεν παίζει, εε; Κατάλαβα, τους τα κόβουν κι εκεί σιγά, σιγά. Εκτός κι αν το ψάχνεις για να ξεκινήσεις Φλεβάρη, που συνήθως δεν έχει funding από το SAAS
    Πολύ ενδιαφέρουσα η κουβέντα σας για το Napier, η γενική εικόνα είναι ότι μείνατε ευχαριστημένοι. Το παρακάτω link που αναφέρει ότι το Napier ψηφίστηκε στα 10 χειρότερα από τους φοιτητές του πως το σχολιάζεται;

    http://www.accommodationforstudents....blog.asp?id=80

  6. #21
    Εγγραφή
    30-01-2005
    Περιοχή
    City of light with thy violet crown
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    6.990
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    150/30Mbps
    ISP
    BT FTTP
    Router
    pfSense/Openreach ONT
    Χωρίς να ξέρω λεπτομέρειες (ποιες ήταν οι ερωτήσεις, ποιων τμημάτων φοιτητές ρώτησαν, κτλ) δε μπορώ να σχολιάσω. Προσωπικά ποτέ δεν ασχολήθηκα με τέτοιου είδους surveys. Όταν ήμουν στη θέση σου κοίταζα τα rankings από Times, Guardian, κτλ. Γεγονός είναι πως τα πράγματα έχουν μια πτώση μετά από τις μεγάλες περικοπές στα κονδύλια των πανεπιστημίων πριν 2 χρόνια Εξακολουθούν όμως να είναι κατα πολύ καλύτερα απο τα χάλια τα δικά μας ειδικά αυτή την εποχή (έμμεσα έχω ακόμη επαφή με τα ακαδημαϊκά της Βρετανίας).

  7. #22
    Εγγραφή
    18-10-2007
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    4
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από megahead13 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Χωρίς να ξέρω λεπτομέρειες (ποιες ήταν οι ερωτήσεις, ποιων τμημάτων φοιτητές ρώτησαν, κτλ) δε μπορώ να σχολιάσω. Προσωπικά ποτέ δεν ασχολήθηκα με τέτοιου είδους surveys. Όταν ήμουν στη θέση σου κοίταζα τα rankings από Times, Guardian, κτλ. Γεγονός είναι πως τα πράγματα έχουν μια πτώση μετά από τις μεγάλες περικοπές στα κονδύλια των πανεπιστημίων πριν 2 χρόνια Εξακολουθούν όμως να είναι κατα πολύ καλύτερα απο τα χάλια τα δικά μας ειδικά αυτή την εποχή (έμμεσα έχω ακόμη επαφή με τα ακαδημαϊκά της Βρετανίας).
    Μετά το βασικό φιλτράρισμα που είναι η προσωπική μου επιλογή με βάση το τι θα διδαχθώ και τι θέλω να κάνω, πρέπει να επιλέξω σε πιο από όλα να πάω και μοναδικό κριτήριο είναι τα rankings και οι γνώμες ανθρώπων που έχουν πάει ή είναι μηχανικοί και μπορούν να με κατευθύνουν με το τι πουλάει περισσότερο στον κλάδο. Προφανώς έτσι είναι για όλους. Από τη στιγμή που επιλέγω να φύγω από Ελλάδα και επιλέγω UK για τη γλώσσα όπου θα χρειαστεί αργότερα στην εύρεση εργασίας, δεν έχει νόημα να συγκρίνω τα Βρετανικά με τα Ελληνικά, αναμενόμενο να είναι καλύτερα. Επειδή η αναζήτηση δουλειάς θα είναι στη Βρετανία θα πρέπει να συγκρίνω τα βρετανικά μεταξύ τους. Τώρα για το θέμα της επιλογής μεταξύ αυτών των πανεπιστημίων που με έχουν δεχτεί Ιανουάριο ή να περιμένω Σεπτέμβρη να δηλώσω και στα επώνυμα πανεπιστήμια, το δίλημμα είναι καθαρά για το αν θα είναι πεταμένα λεφτά από πλευράς αγοράς εργασίας ως μεταπτυχιακός από Napier ή Newcastle ξέρω γω (έχει το ίδιο αντικείμενο, είναι το 1ο σε επαγγελματική αποκατάσταση στα rankings για ηλεκτρονικούς, είναι από τα παγκοσμίου επιπέδου, αν με δεχτούν από Σεπτέμβρη).

    Την εποχή που πήγες για σπουδές (αν έχω καταλάβει καλά) το Napier ήταν ψηλά στα rankings; Σε τι τομέα είχε δύναμη;

    Η έρευνα στο ανεπίσημο blog που έστειλα (μπορεί να μη στέκει δηλαδή) είναι από τη στατιστική υπηρεσία της Βρετανίας η οποία πουλάει αυτά τα στατιστικά αποτελέσματα γι αυτό δε μπορεί κανείς να τα βρει όπως πχ των guardian κτλ. Είναι η ίδια στατιστική υπηρεσία που έβγαλε το Napier στα 10 καλύτερα σε επαγγελματική αποκατάσταση το 2009 (στο site του Napier δεν αναφέρει τη χρονολογία πιστεύω εσκεμμένα, τη βρήκα από τα στατιστικά).

  8. #23
    Εγγραφή
    30-01-2005
    Περιοχή
    City of light with thy violet crown
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    6.990
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    150/30Mbps
    ISP
    BT FTTP
    Router
    pfSense/Openreach ONT
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kostarasae Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μετά το βασικό φιλτράρισμα που είναι η προσωπική μου επιλογή με βάση το τι θα διδαχθώ και τι θέλω να κάνω, πρέπει να επιλέξω σε πιο από όλα να πάω και μοναδικό κριτήριο είναι τα rankings και οι γνώμες ανθρώπων που έχουν πάει ή είναι μηχανικοί και μπορούν να με κατευθύνουν με το τι πουλάει περισσότερο στον κλάδο. Προφανώς έτσι είναι για όλους. Από τη στιγμή που επιλέγω να φύγω από Ελλάδα και επιλέγω UK για τη γλώσσα όπου θα χρειαστεί αργότερα στην εύρεση εργασίας, δεν έχει νόημα να συγκρίνω τα Βρετανικά με τα Ελληνικά, αναμενόμενο να είναι καλύτερα. Επειδή η αναζήτηση δουλειάς θα είναι στη Βρετανία θα πρέπει να συγκρίνω τα βρετανικά μεταξύ τους. Τώρα για το θέμα της επιλογής μεταξύ αυτών των πανεπιστημίων που με έχουν δεχτεί Ιανουάριο ή να περιμένω Σεπτέμβρη να δηλώσω και στα επώνυμα πανεπιστήμια, το δίλημμα είναι καθαρά για το αν θα είναι πεταμένα λεφτά από πλευράς αγοράς εργασίας ως μεταπτυχιακός από Napier ή Newcastle ξέρω γω (έχει το ίδιο αντικείμενο, είναι το 1ο σε επαγγελματική αποκατάσταση στα rankings για ηλεκτρονικούς, είναι από τα παγκοσμίου επιπέδου, αν με δεχτούν από Σεπτέμβρη).

    Την εποχή που πήγες για σπουδές (αν έχω καταλάβει καλά) το Napier ήταν ψηλά στα rankings; Σε τι τομέα είχε δύναμη;

    Η έρευνα στο ανεπίσημο blog που έστειλα (μπορεί να μη στέκει δηλαδή) είναι από τη στατιστική υπηρεσία της Βρετανίας η οποία πουλάει αυτά τα στατιστικά αποτελέσματα γι αυτό δε μπορεί κανείς να τα βρει όπως πχ των guardian κτλ. Είναι η ίδια στατιστική υπηρεσία που έβγαλε το Napier στα 10 καλύτερα σε επαγγελματική αποκατάσταση το 2009 (στο site του Napier δεν αναφέρει τη χρονολογία πιστεύω εσκεμμένα, τη βρήκα από τα στατιστικά).
    Το Napier γενικά είναι περίπου στη μέση της κατάταξης. Έχει φτιάξει καλό όνομα από το School of Computing και το Business School, αλλά και τα άλλα faculties/schools (όπως Engineering και Health Sciences) τραβάνε αρκετούς φοιτητές. Στο θέμα της επαγγελματικής αποκατάστασης είναι ψηλά γιατί διατηρεί πολύ καλές επαφές με την αγορά εργασίας προσελκύοντας συνεχώς διάφορες μικρές και μεγάλες εταιρείες, με συχνά σεμινάρια που καλούν εργοδότες, job agents, κτλ (και σε ερευνητικό επίπεδο το School of Computing είχε συνεχώς πολύ funding από εταιρείες κολοσσούς, ΕΕ, συνεργασία με Imperial, κτλ) αλλά και γιατί και τα μαθήματα έχουν τέτοιο προσανατολισμό (πρώην polytechnic γαρ). Πριν 2 χρόνια τέλειωσα από εκεί. Δεν είναι μεγάλο χρονικό διάστημα, αλλά ίσως να έχουν αλλάξει κάποια πράγματα από τότε.

    Πεταμένα λεφτά δεν είναι. Ότι μαθαίνει κανείς καλό είναι Στην τελική ότι και να είναι το πανεπιστήμιο η προσπάθεια του ατόμου μετράει. Αυτό που χρειάζεται πηγαίνοντας εκεί είναι ανοιχτά μάτια και αυτιά και κυρίως ανοιχτά μυαλά, κοινώς προσπαθούμε να ξεκολλήσουμε από τις κακές ελληναράδικες νοοτροπίες, κρατώντας όμως τα καλά μας
    Όταν ενώνουμε τις δυνάμεις μας, μπορούμε να πετύχουμε το ακατόρθωτο - Παναγιώτης Γιαννάκης

    Never say never, because limits, like fears, are often just an illusion -
    Michael Jordan


  9. #24
    Εγγραφή
    26-06-2007
    Περιοχή
    Π. Φάληρο
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    255
    Downloads
    36
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    10512/1021
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΑΛΑΜΑΚΙ
    Router
    Linsys WAG54G2
    H ερευνα που κατατασσει το ναπιερ στην τελευταια 10δα, αφορά το most popular uni με οτι αυτο συνεπαγεται...μιλας με 18χρονα κυριως αγγλακια, που οταν σκεφτονατι το πανπειστημιο σκεφτονται με την σειρα:Student nights, campus club, Halls of residence parties, accomodation, Bsc studies....
    Επόμενο ειναι να μην τα παιρνεις και πολυ σοβαρα χαχαχα!!!αν και στο napier, για εναν Ελληνα, ηταν μια χαρα τα πραγματα, σε αυτα που απαριθμω από πανω...
    Στο εγραψα μια φορά και στο ξαναγραφω...Τα raνkings των πανεπιστημιων λιγο μετρανε, αυτο που εχει αξια ειναι
    1. Το ποσο κοντα ειναι το αντικειμενο του τμηματος σε αυτο που θελεις να σπουδασεις και το ποσο σε ενδιαφερει,
    2. Ποσο καλη συνδεση εχει με την αφορά εργασιας.

    Μια ςκαι το 1ο ειναι δικο σου θεμα, θα συμφωνησω με τον φιλο απο πανω που εγραψε για την αγορά εργασιας του napier...ολοι οι συμφοιτητες μου, πηγαμε σε placement, και συνεχισαμε να δουλευουμε εκει...και την προηγουμενη χρονια εγινε το ιδιο, και την επομενη...μαλιστα, με ειχαν καλεσει την επομενη χρονια να μιλησω με τους φοιτητες και να τους δειξω ποσο συνεργαζονται με εταιρειες...
    Το αποκορυφωμα βεβαια, ηταν οτι στην 2η δουλεια που πηγα, ο τοτε προισταμενος μου, αμεσως μετα ξεκινησε το δικο μου MSc σε παρτταιμ ομως, γιατι του το ζητησε η διοικηση της εταιρειας του, μιας και εγω αρνηθηκα να μεινω εκει...
    μιλαμε φυσικα για top εταιρειες της περιοχης εκει, φυσικα στο δικο μου αντικειμενο...

    Γενικα, παντως θα ακουσεις ψιλοασχημα λογια για το napier, ειναι ο καθενας τι εμπειριες ειχε...
    ευχομαι οτι αποφασισεις παντως να σου βγει σε καλο...

  10. #25
    Εγγραφή
    21-05-2004
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    5.001
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΚΑΛΛΙΘΕΑ
    Router
    Thomson 585v7
    SNR / Attn
    9(dB) / 25(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Οταν τελειωσα το 2000 εγω, το Napier θεωρουνταν απο τα καλα παν/μια.
    They see me postin', they hatin'...

  11. #26
    Εγγραφή
    30-01-2005
    Περιοχή
    City of light with thy violet crown
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    6.990
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    150/30Mbps
    ISP
    BT FTTP
    Router
    pfSense/Openreach ONT
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από morrison100 Εμφάνιση μηνυμάτων
    H ερευνα που κατατασσει το ναπιερ στην τελευταια 10δα, αφορά το most popular uni με οτι αυτο συνεπαγεται...μιλας με 18χρονα κυριως αγγλακια, που οταν σκεφτονατι το πανπειστημιο σκεφτονται με την σειρα:Student nights, campus club, Halls of residence parties, accomodation, Bsc studies....
    Επόμενο ειναι να μην τα παιρνεις και πολυ σοβαρα χαχαχα!!!αν και στο napier, για εναν Ελληνα, ηταν μια χαρα τα πραγματα, σε αυτα που απαριθμω από πανω...
    Έτσι ακριβώς!

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από morrison100 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στο εγραψα μια φορά και στο ξαναγραφω...Τα raνkings των πανεπιστημιων λιγο μετρανε, αυτο που εχει αξια ειναι
    1. Το ποσο κοντα ειναι το αντικειμενο του τμηματος σε αυτο που θελεις να σπουδασεις και το ποσο σε ενδιαφερει,
    2. Ποσο καλη συνδεση εχει με την αφορά εργασιας.

    Μια ςκαι το 1ο ειναι δικο σου θεμα, θα συμφωνησω με τον φιλο απο πανω που εγραψε για την αγορά εργασιας του napier...ολοι οι συμφοιτητες μου, πηγαμε σε placement, και συνεχισαμε να δουλευουμε εκει...και την προηγουμενη χρονια εγινε το ιδιο, και την επομενη...μαλιστα, με ειχαν καλεσει την επομενη χρονια να μιλησω με τους φοιτητες και να τους δειξω ποσο συνεργαζονται με εταιρειες...
    Το αποκορυφωμα βεβαια, ηταν οτι στην 2η δουλεια που πηγα, ο τοτε προισταμενος μου, αμεσως μετα ξεκινησε το δικο μου MSc σε παρτταιμ ομως, γιατι του το ζητησε η διοικηση της εταιρειας του, μιας και εγω αρνηθηκα να μεινω εκει...
    μιλαμε φυσικα για top εταιρειες της περιοχης εκει, φυσικα στο δικο μου αντικειμενο...

    Γενικα, παντως θα ακουσεις ψιλοασχημα λογια για το napier, ειναι ο καθενας τι εμπειριες ειχε...
    ευχομαι οτι αποφασισεις παντως να σου βγει σε καλο...
    Εξακολουθούσε να ισχύει αυτό όταν ήμουν ακόμα εκεί
    Όταν ενώνουμε τις δυνάμεις μας, μπορούμε να πετύχουμε το ακατόρθωτο - Παναγιώτης Γιαννάκης

    Never say never, because limits, like fears, are often just an illusion -
    Michael Jordan


  12. #27
    Εγγραφή
    26-06-2007
    Περιοχή
    Π. Φάληρο
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    255
    Downloads
    36
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    10512/1021
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΑΛΑΜΑΚΙ
    Router
    Linsys WAG54G2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από George978 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οταν τελειωσα το 2000 εγω, το Napier θεωρουνταν απο τα καλα παν/μια.
    ελα φιλε, κι εγω το 2000 τελειωσα MSc, που ησουν??

  13. #28
    Εγγραφή
    21-05-2004
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    5.001
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΚΑΛΛΙΘΕΑ
    Router
    Thomson 585v7
    SNR / Attn
    9(dB) / 25(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Newcastle
    They see me postin', they hatin'...

  14. #29
    Εγγραφή
    18-10-2007
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    4
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από morrison100 Εμφάνιση μηνυμάτων
    H ερευνα που κατατασσει το ναπιερ στην τελευταια 10δα, αφορά το most popular uni με οτι αυτο συνεπαγεται...μιλας με 18χρονα κυριως αγγλακια, που οταν σκεφτονατι το πανπειστημιο σκεφτονται με την σειρα:Student nights, campus club, Halls of residence parties, accomodation, Bsc studies....
    Επόμενο ειναι να μην τα παιρνεις και πολυ σοβαρα χαχαχα!!!αν και στο napier, για εναν Ελληνα, ηταν μια χαρα τα πραγματα, σε αυτα που απαριθμω από πανω...
    Στο εγραψα μια φορά και στο ξαναγραφω...Τα raνkings των πανεπιστημιων λιγο μετρανε, αυτο που εχει αξια ειναι
    1. Το ποσο κοντα ειναι το αντικειμενο του τμηματος σε αυτο που θελεις να σπουδασεις και το ποσο σε ενδιαφερει,
    2. Ποσο καλη συνδεση εχει με την αφορά εργασιας.

    Μια ςκαι το 1ο ειναι δικο σου θεμα, θα συμφωνησω με τον φιλο απο πανω που εγραψε για την αγορά εργασιας του napier...ολοι οι συμφοιτητες μου, πηγαμε σε placement, και συνεχισαμε να δουλευουμε εκει...και την προηγουμενη χρονια εγινε το ιδιο, και την επομενη...μαλιστα, με ειχαν καλεσει την επομενη χρονια να μιλησω με τους φοιτητες και να τους δειξω ποσο συνεργαζονται με εταιρειες...
    Το αποκορυφωμα βεβαια, ηταν οτι στην 2η δουλεια που πηγα, ο τοτε προισταμενος μου, αμεσως μετα ξεκινησε το δικο μου MSc σε παρτταιμ ομως, γιατι του το ζητησε η διοικηση της εταιρειας του, μιας και εγω αρνηθηκα να μεινω εκει...
    μιλαμε φυσικα για top εταιρειες της περιοχης εκει, φυσικα στο δικο μου αντικειμενο...

    Γενικα, παντως θα ακουσεις ψιλοασχημα λογια για το napier, ειναι ο καθενας τι εμπειριες ειχε...
    ευχομαι οτι αποφασισεις παντως να σου βγει σε καλο...
    Ναι γι αυτό γράφω ότι είναι από ανεπίσημη πηγή και μπορεί να μη στέκει...

    1) Είναι αυτό που θέλω να κάνω αν επιλέξω αυτοματισμούς αντί της ρομποτικής και με ενδιαφέρει ίσως περισσότερο από τα αντίστοιχα του.
    2) Δε το γνωρίζω, μου έστειλε ο υπεύθυνος τις συνεργαζόμενες εταιρίες-βιομηχανίες, λίγο άσχετες μου φάνηκαν, θα απασχολούσαν αυτοματιστές έμμεσα (να συντηρούν κανένα σύστημα γραμμής παραγωγής), αλλά δε το λες ότι τους παίρνουν με το τσουβάλι. Από την άλλη το μεταπτυχιακό συνδυάζει ανανεώσιμες πηγές ενέργειας οι οποίες έχουν άνθιση ακόμη και στην Ελλάδα για αργότερα.

    Εξηγήστε μου τι παίζει με το placement γιατί είχα καταλάβει λανθασμένα ότι όταν το παρέχει το μεταπτυχιακό σα module, στο βρίσκει το πανεπιστήμιο και σε στέλνει, αλλά μου έγραψε ο καθηγητής ότι είναι κάτι αντίστοιχο με το να ψάχνεις δουλειά με μια βοήθεια από το πανεπιστήμιο. Και γιατί να μη βρω δουλειά κατ ευθείαν με κανονικό μισθό; Δε θα με προσλάβουν; Το placement είναι και εκπαίδευση παράλληλα ή για τα μάτια του κόσμου ώστε απλά να έχουν φτηνά εργατικά;

    Γιατί θα ακούσω ψιλοάσχημα; Από ποιους (προπτυχιακούς);

    Επίσης επειδή το κόστος βγαίνει λίγο τσιμπημένο στις εστίες (από 103 λίρες τη βδομάδα), είδα ότι στον privet sector οι τιμές ξεκινάνε από 70 με λογαριασμούς στα 15-20 τη βδομάδα. Είχε ψαχτεί κανείς με αυτά; Είναι κοντά μακρυά από τις αίθουσες διδασκαλίας, τη βιβλιοθήκη κτλ; (γενική ερώτηση, απλά δώστε γενικές χωροταξικές συμβουλές, είναι το πιο πιθανό να πάω στο Napier)

    Μου φαίνεται μεγάλη απόσταση για να τη κάνεις με τα πόδια σε καθημερινή βάση:
    http://goo.gl/maps/9dLqw

    Τέλος με τις πτήσεις τι παίζει; Βρίσκω μόνο με ανταπόκριση και άπειρες ώρες διάρκειας...
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος kostarasae : 27-11-12 στις 14:00.

  15. #30
    Εγγραφή
    26-06-2007
    Περιοχή
    Π. Φάληρο
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    255
    Downloads
    36
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    10512/1021
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΑΛΑΜΑΚΙ
    Router
    Linsys WAG54G2
    To placement ειναι ενα συμβολαιο με την εκατστε εταιρεια για ενα συγκεκριμενο project... Το αποτελεσμα του ανηκει απο 50% σε εταιρεια και πανεπιστημιο...εσυ εργαζεσαι κανονικα στην εταιρεια, με καποιο προσυμφωνημενο μισθο...Το αν θα σε βοηθησει το πανεπιστημιο, εξαρταται απο τις εταιρειες με τις οποιες εχει συμφωνησει...αν εσυ βρεις κατι δικο σου - πολυ δυσκολα ομως - το καταθετεις σαν προταση διπλωματικης, και εγκρινεται απο το πανεπιστημιο...
    Θα ακουσεις ψιλοασχημα απο τους Σκωτσεζους, και καλα οτι δεν εχει την αιγλη των αλλων 2 πανεπιστημιων της πολης...δεν εχουν ερθει σε ελληνικο πανεπιστημιο, γι αυτο τα λενε αυτα...
    Στο μερκιστον εχει και βιβλιοθηκες και εργαστηρια, ολη η περιοχη εχει σπιτια να νοικιασεις, απλως πρεπει να συγκατοικησεις για να σου βγει φθηνα...Η εστια ειναι καλη, αλλα ακριβη απο οτι φαινεται...αν δεν βρεις αμεσα σπιτι να νοικιασεις, μπορεις να πας στην εστια αρχικα και να ψαξεις απο εκει, ειναι σθιγουρα καλυτερα απο το να ψαχνεις απο εδω στα τυφλα...

    εγω το κανα πολλες φορες με τα ποδια, πολυς κοσμος το κανε και με ποδηλατο...τα λεωφορεια βολευουν αλλα νομιζω ειναι λιγο ακριβα....
    δεν ειχα ολη μερα μαθημα, και σχεδον πηγαινα μερα παρα μερα...ειχα ελευθερο χρονο και το κοβα με τα ποδια...χαχαχα!!!

    Ολα αυτα που σου λεω, πριν 10 χρονια ομως...

    Αν θες και το τηλεφωνο μου να τα πουμε, πες μου να στο στειλω...

Σελ. 2 από 5 ΠρώτηΠρώτη 1234 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Συσκευές LIDL. Γνώμες, αξιολογήσεις κτλ.
    Από Bananas στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 43
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-07-20, 18:42
  2. Μεταπτυχιακό στην πληροφορική στο ΠΑ.ΠΕΙ.
    Από spe75 στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-05-12, 13:18
  3. LED, backlit, anti-glare, HD, LCD, TFT, WXGA, κτλ κτλ κτλ
    Από Mazinga_GR στο φόρουμ Laptop, tablet και mobile computing
    Μηνύματα: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-10-11, 03:25
  4. Μεταπτυχιακό στο Strathclyde ή στο Stirling?
    Από george_t7 στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 67
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-10-11, 21:27
  5. Μεταπτυχιακό στο ETH Ζυρίχης
    Από h_kontos στο φόρουμ Πολιτική, Κοινωνικά Θέματα, Επιστήμες και Aθλητισμός
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-02-10, 17:19

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας