Σελ. 1 από 5 123 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 73
  1. #1
    Εγγραφή
    18-10-2007
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    4
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Γεια σας,
    Όλοι γνωρίζουμε ότι οι καιροί είναι δύσκολοι και εγώ είμαι ακόμη ένα ζωντανό παράδειγμα, όπου ως κάτοχος πτυχίου χωρίς προϋπηρεσία, αντιμετωπίζω το πρόβλημα εύρεσης θέσης εργασίας. Έχω πτυχίο ηλεκτρονικού μηχανικού ΤΕΙ και έχω ξεκινήσει αιτήσεις ώστε να επενδύσω σε ένα μεταπτυχιακό τον Ιανουάριο του 2013 (ή το πολύ Σεπτέμβρη) παράλληλα με εργασία στο αντικείμενό μου ώστε να εξισορροπήσω τα έξοδα και να αποκτήσω προϋπηρεσία. Τα αντικείμενα που με ενδιαφέρουν είναι ρομποτική και αυτοματισμοί. Η λύση του μεταπτυχιακού για μένα δεν είναι μόνο ανάγκη για εργασία, έχω πάθος για το αντικείμενο, απλά θέλω να ζυγίσω με τη βοήθειά σας το πόσο πολυτέλεια ή σωτήρια λύση είναι.

    Σενάριο 1:
    Μεταπτυχιακό καθαρά στη ρομποτική όπου προορίζομαι για ερευνητής στη ρομποτική σε κάποιο πανεπιστήμιο ή σχετική εταιρία/βιομηχανία. Κατά πάσα πιθανότητα θα γίνω μόνιμος κάτοικος UK. Χαμηλές πιθανότητες να με επιλέξουν όμως. Αν δε κάτσει σχετική εργασία ένα χρόνο μετά το μεταπτυχιακό τότε ενδεχομένως να έχω ξοδέψει 20-25 χιλιάρικα απλά για να κάνω το κομμάτι μου… (ίσως να μη πουλάει τόσο στην ελληνική αγορά η ρομποτική, έστω και σε κάτι παρεμφερές)

    Σενάριο 2:
    Μεταπτυχιακό σε πιο γενικές κατηγορίες όπως Mechatronics ή σε Βιομηχανικούς Αυτοματισμούς όπου θα μου ανοίγει το πεδίο εργασίας και για τα ελληνικά δεδομένα. Εδώ υπάρχει ένα μεγάλο φάσμα μεταξύ software, ηλεκτρονικών και μηχανολογίας όπου επίσης δεν είμαι σίγουρος τι ζητάει η αγορά εργασίας.

    Σενάριο στο σενάριο Α:
    Full-time μεταπτυχιακό και ίσως κάποια part-time χαλαρή εργασία σε οποιοδήποτε αντικείμενο, αν και εφόσον μπορώ να ανταπεξέλθω χρονικά για να μαζευτούν τα έξοδα. Έπειτα τον ένα χρόνο παραμονή στο UK και αναζήτηση εργασίας ως μεταπτυχιακός σε σχετικό αντικείμενο ώστε να αποκτήσω κάποια σοβαρή προϋπηρεσία και να επιστρέψω Ελλάδα αφού βγούμε από τη κρίση.

    Σενάριο στο σενάριο Β:
    Part-time μεταπτυχιακό, οπωσδήποτε με εργασία full-time κατά προτίμηση ή part-time στην ανάγκη, στο αντικείμενό μου ως πτυχιούχος ηλεκτρονικής ή κάτι άσχετο μέχρι να βρεθεί το σχετικό. Αναγκαστικά παραμονή στο UK από δύο έως έξι χρόνια (τόσο κρατάνε τα part-time MSc) και επιστροφή στο ΕλλάΝΤα με προϋπηρεσία και μεταπτυχιακό αφού περάσει η «μπόρα».

    Οι επιλογές μου:
    Sheffield Hallam (διαφορετικό από το Sheffield)
    http://www.shu.ac.uk/prospectus/course/1134/
    http://www.shu.ac.uk/prospectus/course/1158/
    Edinburgh Napier (διαφορετικό από το Edinburgh)
    http://www.courses.napier.ac.uk/cour...rol_W52754.htm
    Glasgow
    http://www.gla.ac.uk/postgraduate/taught/mechatronics/
    Staffordshire
    http://www.staffs.ac.uk/course/mecha...tcm4212946.jsp
    Kingston
    http://www.kingston.ac.uk/postgradua...c-systems-msc/
    http://www.kingston.ac.uk/postgradua...d-systems-msc/
    De Montfort
    http://www.dmu.ac.uk/study/courses/p...otics-msc.aspx
    http://www.dmu.ac.uk/study/courses/p...onics-msc.aspx

    Από εσάς θα ήθελα να με προσγειώσετε στην πραγματικότητα (αν τα παραπάνω σενάρια είναι εφικτά και πιο θα επιλέγατε), κατά προτίμηση θα ήθελα γνώμες από άτομα που το έχουν επιχειρήσει ή οτιδήποτε σχετικό θα μπορούσε να βοηθήσει (π.χ αν γνωρίζεται για το πανεπιστήμιο ή για τη πόλη και τις συνθήκες διαμονής) ώστε να κάνω πιο σωστή επιλογή. Τέλος όσοι είστε μηχανικοί ή γνωρίζετε την αγορά εργασίας θα ήθελα να με κατευθύνετε στη πιο αποδοτική επιλογή.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος kostarasae : 14-11-12 στις 19:47.

  2. #2
    Εγγραφή
    11-03-2009
    Περιοχή
    Central Europe/Canada
    Μηνύματα
    479
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    ISP
    Proximus/Telus
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kostarasae Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γεια σας,
    Όλοι γνωρίζουμε ότι οι καιροί είναι δύσκολοι και εγώ είμαι ακόμη ένα ζωντανό παράδειγμα, όπου ως κάτοχος πτυχίου χωρίς προϋπηρεσία, αντιμετωπίζω το πρόβλημα εύρεσης θέσης εργασίας. Έχω πτυχίο ηλεκτρονικού μηχανικού ΤΕΙ και έχω ξεκινήσει αιτήσεις ώστε να επενδύσω σε ένα μεταπτυχιακό τον Ιανουάριο του 2013 (ή το πολύ Σεπτέμβρη) παράλληλα με εργασία στο αντικείμενό μου ώστε να εξισορροπήσω τα έξοδα και να αποκτήσω προϋπηρεσία. Τα αντικείμενα που με ενδιαφέρουν είναι ρομποτική και αυτοματισμοί. Η λύση του μεταπτυχιακού για μένα δεν είναι μόνο ανάγκη για εργασία, έχω πάθος για το αντικείμενο, απλά θέλω να ζυγίσω με τη βοήθειά σας το πόσο πολυτέλεια ή σωτήρια λύση είναι.

    Σενάριο 1:
    Μεταπτυχιακό καθαρά στη ρομποτική όπου προορίζομαι για ερευνητής στη ρομποτική σε κάποιο πανεπιστήμιο ή σχετική εταιρία/βιομηχανία. Κατά πάσα πιθανότητα θα γίνω μόνιμος κάτοικος UK. Χαμηλές πιθανότητες να με επιλέξουν όμως. Αν δε κάτσει σχετική εργασία ένα χρόνο μετά το μεταπτυχιακό τότε ενδεχομένως να έχω ξοδέψει 20-25 χιλιάρικα απλά για να κάνω το κομμάτι μου… (ίσως να μη πουλάει τόσο στην ελληνική αγορά η ρομποτική, έστω και σε κάτι παρεμφερές)

    Σενάριο 2:
    Μεταπτυχιακό σε πιο γενικές κατηγορίες όπως Mechatronics ή σε Βιομηχανικούς Αυτοματισμούς όπου θα μου ανοίγει το πεδίο εργασίας και για τα ελληνικά δεδομένα. Εδώ υπάρχει ένα μεγάλο φάσμα μεταξύ software, ηλεκτρονικών και μηχανολογίας όπου επίσης δεν είμαι σίγουρος τι ζητάει η αγορά εργασίας.

    Σενάριο στο σενάριο Α:
    Full-time μεταπτυχιακό και ίσως κάποια part-time χαλαρή εργασία σε οποιοδήποτε αντικείμενο, αν και εφόσον μπορώ να ανταπεξέλθω χρονικά για να μαζευτούν τα έξοδα. Έπειτα τον ένα χρόνο παραμονή στο UK και αναζήτηση εργασίας ως μεταπτυχιακός σε σχετικό αντικείμενο ώστε να αποκτήσω κάποια σοβαρή προϋπηρεσία και να επιστρέψω Ελλάδα αφού βγούμε από τη κρίση.

    Σενάριο στο σενάριο Β:
    Part-time μεταπτυχιακό, οπωσδήποτε με εργασία full-time κατά προτίμηση ή part-time στην ανάγκη, στο αντικείμενό μου ως πτυχιούχος ηλεκτρονικής ή κάτι άσχετο μέχρι να βρεθεί το σχετικό. Αναγκαστικά παραμονή στο UK από δύο έως έξι χρόνια (τόσο κρατάνε τα part-time MSc) και επιστροφή στο ΕλλάΝΤα με προϋπηρεσία και μεταπτυχιακό αφού περάσει η «μπόρα».

    Οι επιλογές μου:
    Sheffield Hallam (διαφορετικό από το Sheffield)
    http://www.shu.ac.uk...us/course/1134/
    http://www.shu.ac.uk...us/course/1158/
    Edinburgh Napier (διαφορετικό από το Edinburgh)
    http://www.courses.n...trol_W52754.htm
    Glasgow
    http://www.gla.ac.uk...t/mechatronics/
    Staffordshire
    http://www.staffs.ac...-tcm4212946.jsp
    Kingston
    http://www.kingston....ic-systems-msc/
    http://www.kingston....ed-systems-msc/
    De Montfort
    http://www.dmu.ac.uk...botics-msc.aspx
    http://www.dmu.ac.uk...ronics-msc.aspx


    Από εσάς θα ήθελα να με προσγειώσετε στην πραγματικότητα (αν τα παραπάνω σενάρια είναι εφικτά και πιο θα επιλέγατε), κατά προτίμηση θα ήθελα γνώμες από άτομα που το έχουν επιχειρήσει ή οτιδήποτε σχετικό θα μπορούσε να βοηθήσει (π.χ αν γνωρίζεται για το πανεπιστήμιο ή για τη πόλη και τις συνθήκες διαμονής) ώστε να κάνω πιο σωστή επιλογή. Τέλος όσοι είστε μηχανικοί ή γνωρίζετε την αγορά εργασίας θα ήθελα να με κατευθύνετε στη πιο αποδοτική επιλογή.
    εγω δεν ειμαι μηχανικος ουτε ξερω αν πρεπει να κανεις ρομποτικη ή κατι αλλο, ομως

    -Η Αγγλια δεν ειναι ο εργατικος παραδεισος οπως αλλες χωρες (σκανδιναδικες/Γερμανια), ηδη σημερα ανακοινωθηκε οτι αυξηθηκαν τρελα τα ποσοστα αιτησεων για επιδοματα ανεργιας!
    -part time δουλεια βρισκεις σχετικα ευκολα και ευελικτα ωραρια
    -αν δεν εχεις κανει στρατο...μαλλον θα πρεπει να μπλεξεις με γραφειοκρατιες
    -για σοβαρη δουλεια αρχιζουμε και ψαχνουμε απο τα μισα του μεταπτυχιακου και μετα..οχι 1 μηνα πριν τελειωσουμε
    -Η Σκωτια ειναι σε καλυτερη εργατικη μοιρα αποτι η Αγγλια

    καλη τυχη!
    Κωστής/kostis

    podi-latis.blogspot.com

  3. #3
    Εγγραφή
    26-02-2008
    Μηνύματα
    278
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    DSLAM
    HOL - ΓΥΜΝΑΣΤΗΡΙΟ
    Ετσι ειναι οπως τα λεει ο φιλος Vamvakoolsas. Ειμαι Αγγλια εδω και 2 χρονια και ο μεσος ορος ευρεσης εργασιας ειναι περιπου στο 6μηνο. Αν θες οπωςδηποτε Αγγλια κοιτα για μαστερ με placement, που σημαινει οτι μετα το τελος των σπουδων σου υπαρχει μεγαλη πιθανοτητα να αποροφηθεις απο εταιριες που συνεργαζονται με το uni. Στη θεση σου θα κοιτουσα Σκανδιναβια. Και κοιτα το uni να ειναι απο την 20αδα και πανω αν πληρεις τις απαιτησεις, 9000 λιρες ειναι πλεον και αν ειναι να τις δωσεις κοιτα να βρεις κατι καλο.

    Και αυτο με το στρατο ισχυει, αν δεν εχεις παει, να πας και μετα να κοιταξεις για εξωτερικο. Ειναι κριμα να χασεις καποια καλη ευκαιρια λογω στρατου.

  4. #4
    Εγγραφή
    18-10-2007
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    4
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vamvakoolas Εμφάνιση μηνυμάτων
    εγω δεν ειμαι μηχανικος ουτε ξερω αν πρεπει να κανεις ρομποτικη ή κατι αλλο, ομως

    -Η Αγγλια δεν ειναι ο εργατικος παραδεισος οπως αλλες χωρες (σκανδιναδικες/Γερμανια), ηδη σημερα ανακοινωθηκε οτι αυξηθηκαν τρελα τα ποσοστα αιτησεων για επιδοματα ανεργιας!
    -part time δουλεια βρισκεις σχετικα ευκολα και ευελικτα ωραρια
    -αν δεν εχεις κανει στρατο...μαλλον θα πρεπει να μπλεξεις με γραφειοκρατιες
    -για σοβαρη δουλεια αρχιζουμε και ψαχνουμε απο τα μισα του μεταπτυχιακου και μετα..οχι 1 μηνα πριν τελειωσουμε
    -Η Σκωτια ειναι σε καλυτερη εργατικη μοιρα αποτι η Αγγλια

    καλη τυχη!
    Είναι ο μεταπτυχιακός παράδεισος όμως!
    Έχω τελειώσει με το στρατό.
    Από τη πρώτη μέρα (που λέει ο λόγος) θα ψάξω δουλειά, ειδικότερα στο σενάριο όπου κάνω part-time μεταπτυχιακό.
    Πράγματι η Σκοτία έχει χαμηλότερη ανεργία, φαίνεται και από τα πανεπιστήμια της στα ποσοστά εύρεσης εργασίας των απόφοιτων, αλλά δεν είμαι αρνητικός στη σκέψη να σπουδάσω Αγγλία και να εργαστώ Σκωτία (όπως τα φέρουν οι συνθήκες).

    Σε ευχαριστώ.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Vasilis32 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ετσι ειναι οπως τα λεει ο φιλος Vamvakoolsas. Ειμαι Αγγλια εδω και 2 χρονια και ο μεσος ορος ευρεσης εργασιας ειναι περιπου στο 6μηνο. Αν θες οπωςδηποτε Αγγλια κοιτα για μαστερ με placement, που σημαινει οτι μετα το τελος των σπουδων σου υπαρχει μεγαλη πιθανοτητα να αποροφηθεις απο εταιριες που συνεργαζονται με το uni. Στη θεση σου θα κοιτουσα Σκανδιναβια. Και κοιτα το uni να ειναι απο την 20αδα και πανω αν πληρεις τις απαιτησεις, 9000 λιρες ειναι πλεον και αν ειναι να τις δωσεις κοιτα να βρεις κατι καλο.

    Και αυτο με το στρατο ισχυει, αν δεν εχεις παει, να πας και μετα να κοιταξεις για εξωτερικο. Ειναι κριμα να χασεις καποια καλη ευκαιρια λογω στρατου.
    6μηνο εννοείς για δουλειά στο αντικείμενο σου ή γενικότερα και τύπου σερβιτόρος κτλ (μέχρι να ορθοποδήσεις και να βρεις κάτι καλύτερο);

    Master με placement είναι αυτό του Staffordshire αλλά είναι από τις τελευταίες μου επιλογές (νομίζω και κάποιο ακόμη):
    http://www.staffs.ac.uk/faculties/co...IndPlacEng.jsp (τώρα είδα ότι δε δουλεύουν τα link στο 1ο post, τα έφτιαξα!)
    Όμως ισχύει η placement στη πράξη; Αν υπάρχει μεγάλη ζήτηση από τους φοιτητές θα υπάρχει οπωσδήποτε θέση και για μένα; Εγγυούνται τα πανεπιστήμια γι αυτό;

    Σκανδιναβία είχα κοιτάξει αλλά δε παίρνουν εύκολα κόσμο και δεν ανήκω στην ελίτ των φοιτητών. Επίσης ο τρόπος ζωής ένα πρόβλημα σοβαρό εκεί, από ότι ακούω δηλαδή.

    Η 20αδα επίσης έχει πολλές απαιτήσεις, πιστεύω δε θα με πάρουν, έχω κάποιες επιλογές και από εκεί πάντως.

    9000 λίρες κοστίζουν τα προπτυχιακά, κάποια δυνατά από ρομποτική παίζουν εκεί γύρω, αυτά που κοιτάω είναι από 3750-4750 τα δίδακτρα.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος kostarasae : 14-11-12 στις 20:34.

  5. #5
    Εγγραφή
    18-10-2007
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    4
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Μου απάντησαν θετικά από το De Montfort!

  6. #6
    Εγγραφή
    18-10-2007
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    4
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Επίσης τα Glasgow και Edinburgh Napier! Γνωρίζει κανείς γι αυτά;

  7. #7
    Εγγραφή
    31-12-2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    324
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΜΑΡΟΥΣΙ
    Δεν γνωρίζω κανένα από τα τρία προσωπικά, έχω όμως σπουδάσει Αγγλία και η γνώμη μου είναι να μην κολλάς στα ονόματα.
    Τα πανεπιστήμια στην Αγγλία, ειδικά σε τεχνολογικά θέματα, είναι πολύ ανώτερα από ότι στην Ελλάδα, και σε όποιο και να πας, θα δεις ωραία πράγματα.
    Σχετικά με την ανεργία, πιστεύω ότι αν ασχοληθείς με κάτι εξειδικευμένο, όπως και έχεις σκοπό, έχεις αρκετές πιθανότητες να βρεις δουλειά εκεί.
    Απλά εκεί παίζουν πολύ με agents. Πρέπει να συνεργαστείς με κάποια εταιρεία και αυτή θα σου βρει δουλειά.
    Έχω φίλο μου στην Αγγλία με τον οποίο τελειώσαμε μαζί και δουλεύει εκεί, και βγάζει σε μια ώρα όσα βγάζω εγώ τη μέρα και βέβαια κάνει πολύ πιο ενδιαφέροντα πράγματα από ότι εγώ.

    Καλή συνέχεια!

  8. #8
    Εγγραφή
    26-06-2007
    Περιοχή
    Π. Φάληρο
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    255
    Downloads
    36
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    10512/1021
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΑΛΑΜΑΚΙ
    Router
    Linsys WAG54G2
    καλησπερα φιλε,
    εγω εχω κανει μεταπτυχιακο στο Napier...σε ασχετο με τον δικο σου κλαδο ομως...applied statistics...
    Το πανεπιστημιο ειναι το τριτο σε δυναμικη στην πολη, παρ ολα αυτα εχει τα δυνατα του...προσωπικα μιλωντας, στο FT MSc που εκανα ημασταν 7 ατομα ολα κι ολα...Ολοι - εκτος 1 που το επελεξε για ακαδημαικη καρριερα - πηραμε placement σε καποια μεγαλη εταιρεια του χωρου στο εδιμβουργο...με κανονικο μισθο - υπολογισε τοτε πως σχεδον αποσβεσα τα εξοδα του μεταπτυχιακου. Οπως ολοι μας, ετσι κι εγω συνεχισα για ενα ακομα διαστημα στην εταιρεια που με βαλανε, μην ξεχνας πως η εργασια σου ανηκει ΚΑΙ στην εταιρεια και πρεπει να ολοκληρωθει...

    Μετα απο εκει, με βοηθησαν οι ανθρωποι που γνωρισα να βρω μια αλλη δουλεια στο αντικειμενο μου, και πολυ ευκολα - μεσα σε 1 εβδομαδα - αλλαξα θεση. βεβαια αυτα γινοντα το 2001. Εγω δεν ειχα παει φανταρος, αποφασισα να γυρισω μεχρι να υπηρετησω και μετα να γυρισω, αλλα παπαλα...

    Σαν πανεπιστημιο, θεωρω οτι δεν εχει την αιγλη των αλλων 2 αλλα αυτο μπορει να ειναι και πλεονεκτημα λογω των πολυ καλων σχεσεων με τους καθηγητες και την μεγαλη απορροφητικοτητα που αποδεδειγμενα δειχνουνε...
    Κοιτα να ξερεις μονο, ποσα ατομα ειναι στο τμημα σου και κοιτα και το Saas μηπως παιξει καποια υποτροφια για το τμημα...τελος, σαν εστια προτιμησε αυτες που μπαινουν κυριως μεταπτυχιακοι φοιτητες...

  9. #9
    Εγγραφή
    18-10-2007
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    4
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από axxis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν γνωρίζω κανένα από τα τρία προσωπικά, έχω όμως σπουδάσει Αγγλία και η γνώμη μου είναι να μην κολλάς στα ονόματα.
    Τα πανεπιστήμια στην Αγγλία, ειδικά σε τεχνολογικά θέματα, είναι πολύ ανώτερα από ότι στην Ελλάδα, και σε όποιο και να πας, θα δεις ωραία πράγματα.
    Σχετικά με την ανεργία, πιστεύω ότι αν ασχοληθείς με κάτι εξειδικευμένο, όπως και έχεις σκοπό, έχεις αρκετές πιθανότητες να βρεις δουλειά εκεί.
    Απλά εκεί παίζουν πολύ με agents. Πρέπει να συνεργαστείς με κάποια εταιρεία και αυτή θα σου βρει δουλειά.
    Έχω φίλο μου στην Αγγλία με τον οποίο τελειώσαμε μαζί και δουλεύει εκεί, και βγάζει σε μια ώρα όσα βγάζω εγώ τη μέρα και βέβαια κάνει πολύ πιο ενδιαφέροντα πράγματα από ότι εγώ.

    Καλή συνέχεια!
    Πράγματι το prestige του πανεπιστημίου δεν έχει ιδιαίτερο νόημα, παρά μόνο αν έχει να κάνει με την επαγγελματική αποκατάσταση και τη ποιότητα διδασκαλίας. Αν αυτά μπορείς να τα βρεις σε πανεπιστήμιο που δεν είναι φίρμα ίσως να είναι καλύτερα (λιγότερα άτομα) και φτηνότερα.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από morrison100 Εμφάνιση μηνυμάτων
    καλησπερα φιλε,
    εγω εχω κανει μεταπτυχιακο στο Napier...σε ασχετο με τον δικο σου κλαδο ομως...applied statistics...
    Το πανεπιστημιο ειναι το τριτο σε δυναμικη στην πολη, παρ ολα αυτα εχει τα δυνατα του...προσωπικα μιλωντας, στο FT MSc που εκανα ημασταν 7 ατομα ολα κι ολα...Ολοι - εκτος 1 που το επελεξε για ακαδημαικη καρριερα - πηραμε placement σε καποια μεγαλη εταιρεια του χωρου στο εδιμβουργο...με κανονικο μισθο - υπολογισε τοτε πως σχεδον αποσβεσα τα εξοδα του μεταπτυχιακου. Οπως ολοι μας, ετσι κι εγω συνεχισα για ενα ακομα διαστημα στην εταιρεια που με βαλανε, μην ξεχνας πως η εργασια σου ανηκει ΚΑΙ στην εταιρεια και πρεπει να ολοκληρωθει...

    Μετα απο εκει, με βοηθησαν οι ανθρωποι που γνωρισα να βρω μια αλλη δουλεια στο αντικειμενο μου, και πολυ ευκολα - μεσα σε 1 εβδομαδα - αλλαξα θεση. βεβαια αυτα γινοντα το 2001. Εγω δεν ειχα παει φανταρος, αποφασισα να γυρισω μεχρι να υπηρετησω και μετα να γυρισω, αλλα παπαλα...

    Σαν πανεπιστημιο, θεωρω οτι δεν εχει την αιγλη των αλλων 2 αλλα αυτο μπορει να ειναι και πλεονεκτημα λογω των πολυ καλων σχεσεων με τους καθηγητες και την μεγαλη απορροφητικοτητα που αποδεδειγμενα δειχνουνε...
    Κοιτα να ξερεις μονο, ποσα ατομα ειναι στο τμημα σου και κοιτα και το Saas μηπως παιξει καποια υποτροφια για το τμημα...τελος, σαν εστια προτιμησε αυτες που μπαινουν κυριως μεταπτυχιακοι φοιτητες...
    Πολύ κατατοπιστικός σε ευχαριστώ. Δε με προβληματίζει η παραμονή στο εξωτερικό, δε σκοπεύω να επιστρέψω άμεσα και να αξιοποιήσω εδώ το μεταπτυχιακό, στρατό έχω τελειώσει οπότε αν παραμείνω στο placement θα είναι ιδανικά. Δυστυχώς δεν χρηματοδοτείται το συγκεκριμένο από το SAAS. Οι εστίες του είναι πανάκριβες, δε βρίσκω κάτω από 100 λίρες τη βδομάδα, ούτε εκτός εστίας. Ισχύει; Για το engineering του έχεις ακούσει τίποτα; (το μεταπτυχιακό μου πιάνει όλους τους βασικούς κλάδους electronics electrical mechanical οπότε και κάτι γενικό βοηθάει)

    - - - Updated - - -

    Με δέχτηκε και το Sheffield Hallam! Υποθέτω θα με δεχτούν και τα άλλα 2 που είναι πιο χαμηλά στα rankings. Οπότε:

    De Montfort
    Glasgow
    Edinburgh Napier
    Sheffield Hallam

    Kingston
    Staffordshire

    όποιος έχει εμπειρία δεκτή...

  10. #10
    Εγγραφή
    26-06-2007
    Περιοχή
    Π. Φάληρο
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    255
    Downloads
    36
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    10512/1021
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΑΛΑΜΑΚΙ
    Router
    Linsys WAG54G2
    Ημουν εκει το 2000 περιπου, οποτε δεν θυμαμαι ποσο κοστιζε η εστια, προσωπικα εμενα στην morrison circus, πολυ καλη, οργανωμενη, μονο μεταπτυχιακοι μεσα χωρις πολλη φασαρια...να μεινεις εξω απο εστια νομιζω ειναι πολυ πιο ακριβα, εκτος κι αν συγκατοικησεις. Αν θες, κλεισε με την εστια και ταυτοχρονα ψαξε να βρεις κατι εξω αφου πας εκει...
    Σε ποιο καμπους εισαι??
    Το enginneering δεν το ξερω, ειχα καποιους φιλους εκει, αλλα εχει περασει και μια 10ετια

  11. #11
    Εγγραφή
    18-10-2007
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    4
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από morrison100 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ημουν εκει το 2000 περιπου, οποτε δεν θυμαμαι ποσο κοστιζε η εστια, προσωπικα εμενα στην morrison circus, πολυ καλη, οργανωμενη, μονο μεταπτυχιακοι μεσα χωρις πολλη φασαρια...να μεινεις εξω απο εστια νομιζω ειναι πολυ πιο ακριβα, εκτος κι αν συγκατοικησεις. Αν θες, κλεισε με την εστια και ταυτοχρονα ψαξε να βρεις κατι εξω αφου πας εκει...
    Σε ποιο καμπους εισαι??
    Το enginneering δεν το ξερω, ειχα καποιους φιλους εκει, αλλα εχει περασει και μια 10ετια
    Πάντα για συγκατοίκηση έχω κατά νου όπου και πάλι τσιμπημένα είναι. Merchiston campus γράφει.

  12. #12
    Εγγραφή
    26-06-2007
    Περιοχή
    Π. Φάληρο
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    255
    Downloads
    36
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    10512/1021
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΑΛΑΜΑΚΙ
    Router
    Linsys WAG54G2
    κι εγω εκει ημουν, οποτε το morrison circus σε βολευει, οπως και ολη περιοχη εκει κοντα στο haymarket - που ειναι και φθηνοτερα νομιζω.

  13. #13
    Εγγραφή
    18-10-2007
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    4
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Έχω unconditional offer από:
    Sheffield Hallam
    Staffordshire
    Edinburgh Napier

    και conditional offer από:
    Glasgow
    De Montfort

    Σκέφτομαι να μη δώσω IELTS γιατί είναι τσίμα τσίμα οι προθεσμίες (νομίζω Γλασκόβη δε προλαβαίνω) οπότε είμαι μεταξύ Edinburgh και Sheffield Hallam.

  14. #14
    Εγγραφή
    26-06-2007
    Περιοχή
    Π. Φάληρο
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    255
    Downloads
    36
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    10512/1021
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΑΛΑΜΑΚΙ
    Router
    Linsys WAG54G2
    Εγω θα ελεγα πως τα πανεπιστημια απο μονα τους δεν κανουν διαφορά, δες το καθε τμημα τι σου προσφερει, και οτι ειναι πιο κοντα στα ενδιαφεροντα σου να διαλεξεις...

  15. #15
    Εγγραφή
    05-01-2007
    Μηνύματα
    538
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    αν θες βοηθεια για Glasgow, εδω ειμαστε..

Σελ. 1 από 5 123 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Συσκευές LIDL. Γνώμες, αξιολογήσεις κτλ.
    Από Bananas στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 43
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-07-20, 18:42
  2. Μεταπτυχιακό στην πληροφορική στο ΠΑ.ΠΕΙ.
    Από spe75 στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-05-12, 13:18
  3. LED, backlit, anti-glare, HD, LCD, TFT, WXGA, κτλ κτλ κτλ
    Από Mazinga_GR στο φόρουμ Laptop, tablet και mobile computing
    Μηνύματα: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-10-11, 03:25
  4. Μεταπτυχιακό στο Strathclyde ή στο Stirling?
    Από george_t7 στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 67
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-10-11, 21:27
  5. Μεταπτυχιακό στο ETH Ζυρίχης
    Από h_kontos στο φόρουμ Πολιτική, Κοινωνικά Θέματα, Επιστήμες και Aθλητισμός
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-02-10, 17:19

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας