Σελ. 3 από 5 ΠρώτηΠρώτη 12345 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 31-45 από 73
  1. #31
    Εγγραφή
    18-10-2007
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    4
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από morrison100 Εμφάνιση μηνυμάτων
    To placement ειναι ενα συμβολαιο με την εκατστε εταιρεια για ενα συγκεκριμενο project... Το αποτελεσμα του ανηκει απο 50% σε εταιρεια και πανεπιστημιο...εσυ εργαζεσαι κανονικα στην εταιρεια, με καποιο προσυμφωνημενο μισθο...Το αν θα σε βοηθησει το πανεπιστημιο, εξαρταται απο τις εταιρειες με τις οποιες εχει συμφωνησει...αν εσυ βρεις κατι δικο σου - πολυ δυσκολα ομως - το καταθετεις σαν προταση διπλωματικης, και εγκρινεται απο το πανεπιστημιο...
    Θα ακουσεις ψιλοασχημα απο τους Σκωτσεζους, και καλα οτι δεν εχει την αιγλη των αλλων 2 πανεπιστημιων της πολης...δεν εχουν ερθει σε ελληνικο πανεπιστημιο, γι αυτο τα λενε αυτα...
    Στο μερκιστον εχει και βιβλιοθηκες και εργαστηρια, ολη η περιοχη εχει σπιτια να νοικιασεις, απλως πρεπει να συγκατοικησεις για να σου βγει φθηνα...Η εστια ειναι καλη, αλλα ακριβη απο οτι φαινεται...αν δεν βρεις αμεσα σπιτι να νοικιασεις, μπορεις να πας στην εστια αρχικα και να ψαξεις απο εκει, ειναι σθιγουρα καλυτερα απο το να ψαχνεις απο εδω στα τυφλα...

    εγω το κανα πολλες φορες με τα ποδια, πολυς κοσμος το κανε και με ποδηλατο...τα λεωφορεια βολευουν αλλα νομιζω ειναι λιγο ακριβα....
    δεν ειχα ολη μερα μαθημα, και σχεδον πηγαινα μερα παρα μερα...ειχα ελευθερο χρονο και το κοβα με τα ποδια...χαχαχα!!!

    Ολα αυτα που σου λεω, πριν 10 χρονια ομως...

    Αν θες και το τηλεφωνο μου να τα πουμε, πες μου να στο στειλω...
    Το μεταπτυχιακό μου στο Napier δεν εχει placement. Σε αυτή τη περίπτωση μπορώ να βρω placemeny και να μη μετρήσει για το μεταπτυχιακό; Στο staffordshire και de montfort έχει optional. Το placement το βρίσκω εγώ; Το σύνηθες είναι να επιλέξω από συγκεκριμένα project με τις συνεργαζόμενες εταιρίες; Ποιο το νόημα ύπαρξης placement αντί μιας κανονικής δουλειάς; Γιατί να το επιλέξω;

    Επειδή αν μείνω στο Εδιμβούργο ή στη Σκωτία για δουλειά θα έχω ένα βιογραφικό που θα γράφει μεταπτυχιακό αυτοματιστή από το Napier, δε θα με κάνει λιγότερο ανταγωνιστικό από το αντίστοιχο του UoEdinbrgh; Στην Βρετανία τα κοιτάνε αυτά και είναι κρίμα για 20000 ευρώ και 1+ χρόνο "χαμένο" (υπάρχει μερίδα ανθρώπων που επιμένει να περιμένω Σεπτέμβρη για καλύτερα πανεπιστήμια, εγώ έχω σχέδια για Ιανουάριο, μόνο αν δεν αξίζει θα το αναβάλω, αν και το απαντήσατε ήδη ότι στη δική σας περίπτωση άξιζε με το παραπάνω)!

    Για την εστία εφόσον δεν είναι κοντά δε θα μου προσφέρει κάτι ιδιαίτερο. Ίσως κάποια παραπάνω επαφή με φοιτητόκοσμο και την ευκολία των γραφειοκρατικών όταν κάνω τη κράτηση. Επίσης τα συμβόλαια είναι 52 εβδομάδων, πως θα φύγω στο ενδιάμεσο να βρω σπίτι; Θα δω και οικονομικότερη επιλογή σε private sector. Για ποδηλατάκι σκεφτόμουν μιας και ασχολούμαι, 10 χιλιόμετρα διαδρομή παλεύεται σε καθημερινή βάση οπότε πάω παντού (το Εδιμβούργο ακτινικά δε περνάει τα 20 χιλιόμετρα στο χάρτη). Για καμιά εκδρομή Εδιμβούργο Γλασκόβη π.χ., βγάζω μέχρι και 100αρα ημερησίως.

    Τέλος με τις πτήσεις τι παίζει; Βρίσκω μόνο με ανταπόκριση και άπειρες ώρες διάρκειας...

    Ναι στείλε τηλέφωνο (και όποιος άλλος θέλει) και θα σε καλέσω αν καταλήξω στο Ναπιέρ. Εκτός αν βαριέσαι να μου απαντάς εδώ :P
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος kostarasae : 28-11-12 στις 01:03.

  2. #32
    Εγγραφή
    26-06-2007
    Περιοχή
    Π. Φάληρο
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    255
    Downloads
    36
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    10512/1021
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΑΛΑΜΑΚΙ
    Router
    Linsys WAG54G2
    Κοιτα, το MSc αποτελειται απο 2 κομματια...Οι πρωτοι 9 μηνες, ειναι το Diploma, και ακολουθουν περιπου 3 μηνες που καταληγει στο MSc...Αυτοι οι 3 μηνες ειτε ειναι ενα placement σε μια εταιρεια που βαθμολογησε αναλογα, ειτε ειναι μιε ργασια στο πανεπιστημιο...
    Καταρχην, μονο το diploma, δεν παιζει κανενα ρολο, ισως να αξιζει για την βρετανια αλλα και αυτο πολυ λιγο...στην Ελλαδα δεν αναγνωριζεται νομιζω...
    για την εστια, δες τι συμβολαιο θα κανεις...δεν ειναι σιγουρο οτι ειναι για 52 εβδομαδες...εμενα ηταν για τους πρωτους 9 μηνες...αν δεν μπορεις να κανεις μικρο συμβολαιο, ψαξε απο τωρα για σπιτι...θα ρωτησω κατι φιλους που εχω εκει, να μου στειλουν λινκς με sites αγγελιων...
    ναι θα σου δωσει επαφες με φοιτητοκοσμο, ισως καποιο συμφοιτητη αλλα καλο ειναι να εισαι με πολυ κοσμο, μονο και μονο από το θεμα της γλωσσας αν το δεις αξιζει τον κοπο...
    γενικα οι αποστασεις ειναι μικρες, και για γλασκωβη εχει λεωφορειο φθηνο που σε παει σε 45 λεπτα, δεν χρειαζετια να το πας με το ποδηλατο, εχει αλλες περιοχες πιο κοντα που μπορεις να τις δεις....
    Τωρα αν αξιζει να πας στο UoE ή οχι, θα σου πω το εξης...αξιζει μονο και μονο για την 1η δουλεια σου, αν βρεις μα και δουλεψεις εκει, ολοι οι μετεπειτα θα κοιτανε αυτην και οχι τοσο τις σπουδες...γι αυτο αξιζει να μπεις σε καποια δουλεια για το placement, ψστε να αποκτησεις αμεσως εργασιακη εμπειρια...το οτι δεν εχει placement, πως το ξερεις, σου το ειπανε απο το πανεπιστημιο??

  3. #33
    Εγγραφή
    18-10-2007
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    4
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από morrison100 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κοιτα, το MSc αποτελειται απο 2 κομματια...Οι πρωτοι 9 μηνες, ειναι το Diploma, και ακολουθουν περιπου 3 μηνες που καταληγει στο MSc...Αυτοι οι 3 μηνες ειτε ειναι ενα placement σε μια εταιρεια που βαθμολογησε αναλογα, ειτε ειναι μιε ργασια στο πανεπιστημιο...
    Καταρχην, μονο το diploma, δεν παιζει κανενα ρολο, ισως να αξιζει για την βρετανια αλλα και αυτο πολυ λιγο...στην Ελλαδα δεν αναγνωριζεται νομιζω...
    για την εστια, δες τι συμβολαιο θα κανεις...δεν ειναι σιγουρο οτι ειναι για 52 εβδομαδες...εμενα ηταν για τους πρωτους 9 μηνες...αν δεν μπορεις να κανεις μικρο συμβολαιο, ψαξε απο τωρα για σπιτι...θα ρωτησω κατι φιλους που εχω εκει, να μου στειλουν λινκς με sites αγγελιων...
    ναι θα σου δωσει επαφες με φοιτητοκοσμο, ισως καποιο συμφοιτητη αλλα καλο ειναι να εισαι με πολυ κοσμο, μονο και μονο από το θεμα της γλωσσας αν το δεις αξιζει τον κοπο...
    γενικα οι αποστασεις ειναι μικρες, και για γλασκωβη εχει λεωφορειο φθηνο που σε παει σε 45 λεπτα, δεν χρειαζετια να το πας με το ποδηλατο, εχει αλλες περιοχες πιο κοντα που μπορεις να τις δεις....
    Τωρα αν αξιζει να πας στο UoE ή οχι, θα σου πω το εξης...αξιζει μονο και μονο για την 1η δουλεια σου, αν βρεις μα και δουλεψεις εκει, ολοι οι μετεπειτα θα κοιτανε αυτην και οχι τοσο τις σπουδες...γι αυτο αξιζει να μπεις σε καποια δουλεια για το placement, ψστε να αποκτησεις αμεσως εργασιακη εμπειρια...το οτι δεν εχει placement, πως το ξερεις, σου το ειπανε απο το πανεπιστημιο??
    Μάλιστα, το έπιασα το νόημα! Από την άλλη ίσως και να μη χρειάζεται καν μεταπτυχιακό αν η βάση είναι η δουλειά...

    Για placment ρώτησα τον υπεύθυνο καθηγητή του μεταπτυχιακού και είπε ότι δεν έχει. Να το εκλάβω σαν μείον;

    Σχετικό είναι με την εστία, το πιο πιθανό σε σπίτι είναι να συζώ με φοιτητές και αν είναι στην ίδια περιοχή δεν αλλάζει πολύ. Είναι ανεξάρτητες και αποκομμένες οι εγκαταστάσεις της εστίας;

    Για τις πτήσεις δε γνωρίζει κανείς;

  4. #34
    Εγγραφή
    11-03-2009
    Περιοχή
    Central Europe/Canada
    Μηνύματα
    479
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    ISP
    Proximus/Telus
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kostarasae Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μάλιστα, το έπιασα το νόημα! Από την άλλη ίσως και να μη χρειάζεται καν μεταπτυχιακό αν η βάση είναι η δουλειά...

    Για placment ρώτησα τον υπεύθυνο καθηγητή του μεταπτυχιακού και είπε ότι δεν έχει. Να το εκλάβω σαν μείον;

    Σχετικό είναι με την εστία, το πιο πιθανό σε σπίτι είναι να συζώ με φοιτητές και αν είναι στην ίδια περιοχή δεν αλλάζει πολύ. Είναι ανεξάρτητες και αποκομμένες οι εγκαταστάσεις της εστίας;

    Για τις πτήσεις δε γνωρίζει κανείς;
    καλως να ελθεις Σκωτια

    Napier γενικα (δεν ειναι δικη μου μονο γνωμη) ειναι σαφως κατωτερο απο τα αλλα 2 πανεπιστημια της πολης. Ξερω προσωπικα το επιπεδο καθηγητων γνωριζω επισης και τη βαρυτητα στην αγορα εργασιας...οποτε λογικο περι placement (χωρια που τα αλλα 2 πανεπιστημια περνουν αβερτα χρηματα απο Ευρωπη και ιδιωτικες εταιριες οποτε παρεχουν και θεσεις σε ερευνα)

    Για αγορα εργασιας να στραφεις οταν τελειωσεις με το καλο Γλασκωβη...Εδιμβουργο εχει θεσεις σε banking, δημοσιο και λιγο ΙΤ

    Οι εστιες του πανεπιστημιου ειναι πολυ καλες και μαλιστα σε ψιλοκυριλε περιοχες της πολης (δε χρειαζεται καν λεωφορειο για κεντρο ενω αν εχεις ποδηλατο εισαι αρχοντας) και αν θες διαμερισμα μη ψαχνεις απο εδω αλλα οταν πας εκει (με τα αμετρητα post it στο πανεπιστημιο γιατι θα βρεις καλυτερες τιμες και θα ξερεις με ποιους θα συζεις, στη χειροτερη μεινε σε hostel κανενα μηνα μεχρι να βρεις διαμερισμα)

    τελος σπανια παιζει τωρα απευθειας πτηση (μονο με ανταποκριση απο Λονδινο) ΑΛΛΑ σεπτεμβρη οι βαρβαροι κατεβαινουν για διακοπες οποτε παιζει να χωθεις σε κανενα charter καμμιας εταιριας με χαμηλο κοστος μαλιστα

    Υ.Γ: Δεν ειμαι φοιτητης
    Κωστής/kostis

    podi-latis.blogspot.com

  5. #35
    Εγγραφή
    18-10-2007
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    4
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vamvakoolas Εμφάνιση μηνυμάτων
    καλως να ελθεις Σκωτια

    Napier γενικα (δεν ειναι δικη μου μονο γνωμη) ειναι σαφως κατωτερο απο τα αλλα 2 πανεπιστημια της πολης. Ξερω προσωπικα το επιπεδο καθηγητων γνωριζω επισης και τη βαρυτητα στην αγορα εργασιας...οποτε λογικο περι placement (χωρια που τα αλλα 2 πανεπιστημια περνουν αβερτα χρηματα απο Ευρωπη και ιδιωτικες εταιριες οποτε παρεχουν και θεσεις σε ερευνα)

    Για αγορα εργασιας να στραφεις οταν τελειωσεις με το καλο Γλασκωβη...Εδιμβουργο εχει θεσεις σε banking, δημοσιο και λιγο ΙΤ

    Οι εστιες του πανεπιστημιου ειναι πολυ καλες και μαλιστα σε ψιλοκυριλε περιοχες της πολης (δε χρειαζεται καν λεωφορειο για κεντρο ενω αν εχεις ποδηλατο εισαι αρχοντας) και αν θες διαμερισμα μη ψαχνεις απο εδω αλλα οταν πας εκει (με τα αμετρητα post it στο πανεπιστημιο γιατι θα βρεις καλυτερες τιμες και θα ξερεις με ποιους θα συζεις, στη χειροτερη μεινε σε hostel κανενα μηνα μεχρι να βρεις διαμερισμα)

    τελος σπανια παιζει τωρα απευθειας πτηση (μονο με ανταποκριση απο Λονδινο) ΑΛΛΑ σεπτεμβρη οι βαρβαροι κατεβαινουν για διακοπες οποτε παιζει να χωθεις σε κανενα charter καμμιας εταιριας με χαμηλο κοστος μαλιστα

    Υ.Γ: Δεν ειμαι φοιτητης
    Δηλαδή προτείνεις να επιλέξω διαφορετικό πανεπιστήμιο; Ποιο είναι το επίπεδο των καθηγητών; Ποια η βαρύτητα στην αγορά εργασίας; (Μοιράσου αυτά που λες ότι γνωρίζεις ) Αν είναι να στραφώ Γλασκώβη να πάω να σπουδάσω κιόλας εκεί (αν βρω καμία ακύρωση IELTS και προλάβω να δώσω το τεστ πριν τη προθεσμία).

    Η easyjet έχει κάτι ευκαιρίες με 50 ευρώ απευθείας πτήση, αλλά πρέπει να κλείσω από τώρα για καλοκαίρι ξέρω γω και χωρίς αποσκευές! (Για τα πήγαινε είναι πρόβλημα αυτό γιατί θα χρειαστεί να μεταφέρω συμπράγκαλα για να βγάλω τη χρονιά)

    Υ.Γ.
    Δεν πειράζει, κανείς δεν είναι άσφαλτος... είσαι κάτοικος Σκωτίας υποθέτω, αρκετά χρήσιμη ιδιότητα για να με συμβουλέψεις περί της κατάστασης που επικρατεί...

  6. #36
    Εγγραφή
    11-03-2009
    Περιοχή
    Central Europe/Canada
    Μηνύματα
    479
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    ISP
    Proximus/Telus
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kostarasae Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δηλαδή προτείνεις να επιλέξω διαφορετικό πανεπιστήμιο; Ποιο είναι το επίπεδο των καθηγητών; Ποια η βαρύτητα στην αγορά εργασίας; (Μοιράσου αυτά που λες ότι γνωρίζεις ) Αν είναι να στραφώ Γλασκώβη να πάω να σπουδάσω κιόλας εκεί (αν βρω καμία ακύρωση IELTS και προλάβω να δώσω το τεστ πριν τη προθεσμία).

    Η easyjet έχει κάτι ευκαιρίες με 50 ευρώ απευθείας πτήση, αλλά πρέπει να κλείσω από τώρα για καλοκαίρι ξέρω γω και χωρίς αποσκευές! (Για τα πήγαινε είναι πρόβλημα αυτό γιατί θα χρειαστεί να μεταφέρω συμπράγκαλα για να βγάλω τη χρονιά)

    Υ.Γ.
    Δεν πειράζει, κανείς δεν είναι άσφαλτος... είσαι κάτοικος Σκωτίας υποθέτω, αρκετά χρήσιμη ιδιότητα για να με συμβουλέψεις περί της κατάστασης που επικρατεί...
    τα εχουμε ξαναπει, διαλεγουμε πανεπιστημιο με βαση
    -τα μαθηματα/ενδιαφερον
    -τη πολη (κοστος ζωης)
    -την επαγγελματικη αποκατασταση που προσφερεται απο το πανεπιστημιο και πολη

    Η σκωτια ειναι σε καλυτερη οικονομικα μοιρα απο την υπολοιπη χωρα χωρις να σημαινει οτι ολα ειναι τελεια (υπαρχουν μαζικες απολυσεις). Ελληνιδα με μαστερ ΙΤ μου ελεγε οτι βρηκε δουλεια Εδιμβουργο μετα απο 13 μηνες (αφου τελειωσε)...

    Δεν ειναι αναγκη να μεταφερεις πολλα με τη πρωτη (ασε που πιστεψε με πολλα ειναι φθηνοτερα αγγλια) μπορουν να σου τα στειλουν και με ΕΛΤΑ
    Κωστής/kostis

    podi-latis.blogspot.com

  7. #37
    Εγγραφή
    30-01-2005
    Περιοχή
    City of light with thy violet crown
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    6.990
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    150/30Mbps
    ISP
    BT FTTP
    Router
    pfSense/Openreach ONT
    Όλες οι εστίες του Napier είναι κοντά στο Merchiston Campus. Το καλό με την εστία είναι ότι έχεις μια εξασφαλισμένη στέγη με το που φτάσεις και δεν είσαι στην ψυχοφθόρα διαδικασία του να ψάχνεις να βρεις κάπου να βάλεις το κεφάλι σου. Αλλιώς μπορείς να δεις μεσίτες (βρωμάει ο τόπος από αυτά τα λαμόγια) και τις αγγελίες του gumtree: http://www.gumtree.com/edinburgh (πολύ προσοχή όμως δεν κλείνεις τίποτα χωρίς να πας να το δεις, όχι σα μερικούς που κάναν τις εξυπνάδες και κλαίγαν τα λεφτά τους μετά). Απευθείας πτήσεις από Αθήνα έχει η Easyjet εδώ και κάνα χρόνο ή δύο, δε θυμάμαι ακριβώς (όχι κάθε μέρα όμως).

    Επιλογή πανεπιστημίου: Napier, Strathclyde, Kent, Brighton etc vs Oxford, Edinburgh, Imperial, St. Andrews, etc στην τελική εξαρτάται τι θες να κάνεις. Θες να βρεις δουλειά όντας φρέσκος απόφοιτος χωρίς εργασιακή εμπειρία (έστω αυτή ενός 3μηνου summer placement); Το ίδιο όλα είναι. Θες να κάνεις ακαδημαϊκή καριέρα; Πας καρφωτός σε ονομαστό πανεπιστήμιο τύπου Cambridge ή προσπαθείς να βρεις καθηγητή που να έχει φτιάξει ονοματάρα σε πανεπιστήμιο τύπου Napier. Πχ, όταν ο συγκάτοικός μου πήγαινε σε συνέδρια για παρουσίαση των paper του και τον ρωτούσαν σε πιο πανεπιστήμιο είναι, οι αντιδράσεις ήταν χλιαρές. Όταν όμως τους έλεγε με ποιον καθηγητή δουλεύει γούρλωναν τα μάτια. Το ίδιο και με τον δικό μου καθηγητή που έχει όνομα σε όλη τη Βρετανία σε θέματα Computer Security.

    Επίσης η αγορά εργασίας είναι δύσκολη και το να είσαι απόφοιτος ενός πχ Uni of Edinburgh από μόνο του δεν αρκεί. Ξέρω αποφοίτους του εν λόγω πανεπιστημίου από την εποχή που ήμουν εκεί που έτρωγαν πόρτα στις συνεντεύξεις ή πολύ περισσότερο δεν έφταναν καν εκεί. Παίζουν πολλά ρόλο, όπως εργασιακή εμπειρία (έστω και μικρή), πολύ καλά γραμμένο βιογραφικό (δε σε ξέρουν από πριν) για να σηκώσουν το τηλέφωνο και να επικοινωνήσουν μαζί σου, πώς πουλάς/διαφημίζεις τον εαυτό σου όταν φτάσεις στη συνέντευξη (αλλά και από πιο πριν όταν σου τηλεφωνήσουν), κτλ.

    Φίλε ότι και να λέμε εμείς διάλεξε ότι εσύ θεωρείς ότι είναι καλύτερο για τον εαυτό σου. Κοίτα πρώτα απ' όλα να είναι κάτι που θα σου αρέσει. Αυτό έχει πιο μεγάλη σημασία. Να μην κάνεις κάτι αγγαρεία

    My 2 eurocents (για όσο ακόμα θα υπάρχουν )
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος megahead13 : 28-11-12 στις 21:18.
    Όταν ενώνουμε τις δυνάμεις μας, μπορούμε να πετύχουμε το ακατόρθωτο - Παναγιώτης Γιαννάκης

    Never say never, because limits, like fears, are often just an illusion -
    Michael Jordan


  8. #38
    Εγγραφή
    18-10-2007
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    4
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από megahead13 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όλες οι εστίες του Napier είναι κοντά στο Merchiston Campus. Το καλό με την εστία είναι ότι έχεις μια εξασφαλισμένη στέγη με το που φτάσεις και δεν είσαι στην ψυχοφθόρα διαδικασία του να ψάχνεις να βρεις κάπου να βάλεις το κεφάλι σου. Αλλιώς μπορείς να δεις μεσίτες (βρωμάει ο τόπος από αυτά τα λαμόγια) και τις αγγελίες του gumtree: http://www.gumtree.com/edinburgh (πολύ προσοχή όμως δεν κλείνεις τίποτα χωρίς να πας να το δεις, όχι σα μερικούς που κάναν τις εξυπνάδες και κλαίγαν τα λεφτά τους μετά). Απευθείας πτήσεις από Αθήνα έχει η Easyjet εδώ και κάνα χρόνο ή δύο, δε θυμάμαι ακριβώς (όχι κάθε μέρα όμως).

    Επιλογή πανεπιστημίου: Napier, Strathclyde, Kent, Brighton etc vs Oxford, Edinburgh, Imperial, St. Andrews, etc στην τελική εξαρτάται τι θες να κάνεις. Θες να βρεις δουλειά όντας φρέσκος απόφοιτος χωρίς εργασιακή εμπειρία (έστω αυτή ενός 3μηνου summer placement); Το ίδιο όλα είναι. Θες να κάνεις ακαδημαϊκή καριέρα; Πας καρφωτός σε ονομαστό πανεπιστήμιο τύπου Cambridge ή προσπαθείς να βρεις καθηγητή που να έχει φτιάξει ονοματάρα σε πανεπιστήμιο τύπου Napier. Πχ, όταν ο συγκάτοικός μου πήγαινε σε συνέδρια για παρουσίαση των paper του και τον ρωτούσαν σε πιο πανεπιστήμιο είναι, οι αντιδράσεις ήταν χλιαρές. Όταν όμως τους έλεγε με ποιον καθηγητή δουλεύει γούρλωναν τα μάτια. Το ίδιο και με τον δικό μου καθηγητή που έχει όνομα σε όλη τη Βρετανία σε θέματα Computer Security.

    Επίσης η αγορά εργασίας είναι δύσκολη και το να είσαι απόφοιτος ενός πχ Uni of Edinburgh από μόνο του δεν αρκεί. Ξέρω αποφοίτους του εν λόγω πανεπιστημίου από την εποχή που ήμουν εκεί που έτρωγαν πόρτα στις συνεντεύξεις ή πολύ περισσότερο δεν έφταναν καν εκεί. Παίζουν πολλά ρόλο, όπως εργασιακή εμπειρία (έστω και μικρή), πολύ καλά γραμμένο βιογραφικό (δε σε ξέρουν από πριν) για να σηκώσουν το τηλέφωνο και να επικοινωνήσουν μαζί σου, πώς πουλάς/διαφημίζεις τον εαυτό σου όταν φτάσεις στη συνέντευξη (αλλά και από πιο πριν όταν σου τηλεφωνήσουν), κτλ.

    Φίλε ότι και να λέμε εμείς διάλεξε ότι εσύ θεωρείς ότι είναι καλύτερο για τον εαυτό σου. Κοίτα πρώτα απ' όλα να είναι κάτι που θα σου αρέσει. Αυτό έχει πιο μεγάλη σημασία. Να μην κάνεις κάτι αγγαρεία

    My 2 eurocents (για όσο ακόμα θα υπάρχουν )
    Σε ευχαριστώ για το site έχει καλές ευκαιρίες και μου ρίχνει το κόστος στο μισό αν κάτσει κάτι καλό! Μέχρι στιγμής οι σπουδές στο Napier μου βγαίναν ακριβότερες από τα άλλα λόγο εστίας.

  9. #39
    Εγγραφή
    30-01-2005
    Περιοχή
    City of light with thy violet crown
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    6.990
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    150/30Mbps
    ISP
    BT FTTP
    Router
    pfSense/Openreach ONT
    Ένα άλλο καλό site είναι αυτό:

    http://www.edinburghstudentpad.co.uk

    Περισσότερες πληροφορίες εδώ:

    http://www.napier.ac.uk/study/edinbu...atesector.aspx

    Για το θέμα κόστους πάντως προσωπικά θα κοίταζα αν υπάρχει funding από SAAS για τα courses που ενδιαφέρεσαι για Σεπτέμβρη. Να μου πεις και τι να κάνω μέχρι τότε; Μια σκέψη είναι να βρεις μια δουλειά του ποδαριού (πχ, σερβιτόρος, σούπερ μάρκετ, call center, κτλ). Το έκαναν πολλοί αυτό. Δεν λέω ότι είναι το ιδανικό, αλλά ίσως είναι μια εναλλακτική. Αν από την άλλη αντέχεις να πληρώσεις τα δίδακτρα, τότε go for it. Θα ξεμπερδέψεις και νωρίτερα
    Όταν ενώνουμε τις δυνάμεις μας, μπορούμε να πετύχουμε το ακατόρθωτο - Παναγιώτης Γιαννάκης

    Never say never, because limits, like fears, are often just an illusion -
    Michael Jordan


  10. #40
    Εγγραφή
    18-10-2007
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    4
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από megahead13 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ένα άλλο καλό site είναι αυτό:

    http://www.edinburghstudentpad.co.uk

    Περισσότερες πληροφορίες εδώ:

    http://www.napier.ac.uk/study/edinbu...atesector.aspx

    Για το θέμα κόστους πάντως προσωπικά θα κοίταζα αν υπάρχει funding από SAAS για τα courses που ενδιαφέρεσαι για Σεπτέμβρη. Να μου πεις και τι να κάνω μέχρι τότε; Μια σκέψη είναι να βρεις μια δουλειά του ποδαριού (πχ, σερβιτόρος, σούπερ μάρκετ, call center, κτλ). Το έκαναν πολλοί αυτό. Δεν λέω ότι είναι το ιδανικό, αλλά ίσως είναι μια εναλλακτική. Αν από την άλλη αντέχεις να πληρώσεις τα δίδακτρα, τότε go for it. Θα ξεμπερδέψεις και νωρίτερα
    Το private sector του Napier το είχα τσεκάρει, αν και πιο αξιόπιστη λύση για διακανονισμούς εξ αποστάσεως, δεν είχε μεγάλη διαφορά στη τιμή από εστία.

    Για Σεπτέμβρη δε κοίταγα Σκωτία, στην Αγγλία ήταν μαζεμένα όλα οπότε δε παίζει SAAS. Η όλη ιστορία με τον Σεπτέμβρη είναι να πάρω ένα πτυχίο με prestige από ξακουστό πανεπιστήμιο (είναι και άλλη ποιότητα σπουδών επίσης). Ίσα ίσα παραπάνω θα μου κοστίσει. Manchester, Southampton, Newcastle, Bath, Loughborough και Strathclyde (χωρίς SAAS)
    http://www.findamasters.com/search/c...s=mechatronics
    http://www.findamasters.com/search/c...rds=automation
    http://www.findamasters.com/search/c...words=robotics

    Να βρω δουλειά στη Βρετανία; Ναι αλλά που; Πρέπει να με δεχτεί νωρίς κάποιο πανεπιστήμιο που με ενδιαφέρει ώστε να πάω στην αντίστοιχη πόλη το πάσχα ξέρω γω. Και άντε και πήγα, ποιος μου λέει ότι σε αυτούς τους 6 μήνες θα βρω δουλειά ακόμη και του ποδαριού; Μια προϋπηρεσία τη θέλουν και αυτές...

    - - - Updated - - -

    Οι συνεργαζόμενες εταιρίες με το Napier. Οι ντόπιοι τις γνωρίζετε; Δε μου φαίνονται και τόσο σχετικές όμως με το αντικείμενο μου.

    Wyman Gordon
    NorDan Uk Ltd and NorDan
    Monodraught
    Ampair
    RegenTech

    http://www.precast.com/
    http://www.nordan.co.uk/UK/index.php
    http://www.monodraught.com/
    http://www.ampair.com/
    http://www.regenpowertech.com/1/overview
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος kostarasae : 29-11-12 στις 23:35.

  11. #41
    Εγγραφή
    11-03-2009
    Περιοχή
    Central Europe/Canada
    Μηνύματα
    479
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    ISP
    Proximus/Telus
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kostarasae Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το private sector του Napier το είχα τσεκάρει, αν και πιο αξιόπιστη λύση για διακανονισμούς εξ αποστάσεως, δεν είχε μεγάλη διαφορά στη τιμή από εστία.

    Για Σεπτέμβρη δε κοίταγα Σκωτία, στην Αγγλία ήταν μαζεμένα όλα οπότε δε παίζει SAAS. Η όλη ιστορία με τον Σεπτέμβρη είναι να πάρω ένα πτυχίο με prestige από ξακουστό πανεπιστήμιο (είναι και άλλη ποιότητα σπουδών επίσης). Ίσα ίσα παραπάνω θα μου κοστίσει. Manchester, Southampton, Newcastle, Bath, Loughborough και Strathclyde (χωρίς SAAS)
    http://www.findamasters.com/search/c...s=mechatronics
    http://www.findamasters.com/search/c...rds=automation
    http://www.findamasters.com/search/c...words=robotics

    Να βρω δουλειά στη Βρετανία; Ναι αλλά που; Πρέπει να με δεχτεί νωρίς κάποιο πανεπιστήμιο που με ενδιαφέρει ώστε να πάω στην αντίστοιχη πόλη το πάσχα ξέρω γω. Και άντε και πήγα, ποιος μου λέει ότι σε αυτούς τους 6 μήνες θα βρω δουλειά ακόμη και του ποδαριού; Μια προϋπηρεσία τη θέλουν και αυτές...

    - - - Updated - - -

    Οι συνεργαζόμενες εταιρίες με το Napier. Οι ντόπιοι τις γνωρίζετε; Δε μου φαίνονται και τόσο σχετικές όμως με το αντικείμενο μου.

    Wyman Gordon
    NorDan Uk Ltd and NorDan
    Monodraught
    Ampair
    RegenTech

    http://www.precast.com/
    http://www.nordan.co.uk/UK/index.php
    http://www.monodraught.com/
    http://www.ampair.com/
    http://www.regenpowertech.com/1/overview
    καλα τα εγραψε ο φιλος megahead αλλα

    -SAAS δινονται υποτροφιες με το σταγονομετρο και οχι ολη (ατιμη κριση....)
    -Οπως εγραψα απο πανω δουλεια του ποδαριου βρισκεις ανετα (απο μοιρασμα καταλογων/εφημεριδας μεχρι σουπερ μαρκετ και φαγαδικα)

    Εγω γενικα θα προτεινα σπουδες σε μεγαλη πολη οπου οι ευκαριες για δουλεια (ειτε ποδαριου ειτε κανονικη) ειναι πολλες

    Υ.Γ Καμμια απο τις εταιριες που εγραψες εγω δε ξερω
    Κωστής/kostis

    podi-latis.blogspot.com

  12. #42
    Εγγραφή
    18-10-2007
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    4
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vamvakoolas Εμφάνιση μηνυμάτων
    καλα τα εγραψε ο φιλος megahead αλλα

    -SAAS δινονται υποτροφιες με το σταγονομετρο και οχι ολη (ατιμη κριση....)
    -Οπως εγραψα απο πανω δουλεια του ποδαριου βρισκεις ανετα (απο μοιρασμα καταλογων/εφημεριδας μεχρι σουπερ μαρκετ και φαγαδικα)

    Εγω γενικα θα προτεινα σπουδες σε μεγαλη πολη οπου οι ευκαριες για δουλεια (ειτε ποδαριου ειτε κανονικη) ειναι πολλες

    Υ.Γ Καμμια απο τις εταιριες που εγραψες εγω δε ξερω
    vamvakoolas στα άλλα topics μεταπτυχιακών προτείνεις κατά την αναζήτηση εργασίας να ψαχτούμε γενικότερα στη Βρετανία (όχι στη πόλη που βρίσκεται το πανεπιστήμιο μόνο) και ίσως γενικότερα στην Ευρώπη (να μη ξεφύγουμε πολύ από τη πατρίδα). Εγώ είμαι ανοικτός με αυτό, δεν βάζω περιορισμό παρά μόνο τη γλώσσα όπου θα πρέπει να επενδύσω σε εκπαίδευση πάλι.
    Πως γίνεται αυτή η διαδικασία πρακτικά; Στα emails που θα απαντήσουν θετικά για συνέντευξη θα πρέπει να ταξιδεύω πέρα δώθε (πχ αν η εταιρία βρίσκεται Λονδίνο); Μιλάμε για 3-4 περιπτώσεις δηλαδή θα που με ενδιαφέρουν πάρα πολύ ώστε να δώσω τα μεταφορικά για τη συνέντευξη και μόνο; Μιλάμε για μεγάλες εταιρίες που έχουν γραφεία παντού; Έχουν μοντέρνες μορφές συνέντευξης μέσω skype κτλ; Παίζουν όλα αυτά;
    Πολύ γενική ερώτηση αλλά θέλω μια γενική εικόνα. Εφόσον θα ξεκινήσω από μικρομεσαίες εταιρίες όλα αυτά περιορίζονται. Σίγουρα μπορώ να δω αν θα βγάλω άκρη στην ίδια τη πόλη, μετά στις γειτονικές και επεκτείνομαι σταδιακά.

    Επίσης αν είσαι εκπαιδευτικός (δεν έχω καταλάβει) ίσως ξέρεις τι συμβαίνει αν θελήσω να κάνω 2ο μεταπτυχιακό (ξέρω γω στραβώνει κάτι) πχ στις ανανεώσιμες πηγές ενέργειας που πουλάει στην αγορά και χρηματοδοτείται από SAAS, τα 4 ίδια modules με του αυτοματισμού γίνονται αντιστοιχία ή τα ξανά διδάσκομαι και τα ξανά πληρώνω;

    http://www.courses.napier.ac.uk/cour...rol_W52754.htm
    http://www.courses.napier.ac.uk/cour...=%2fW52762.htm

  13. #43
    Εγγραφή
    11-03-2009
    Περιοχή
    Central Europe/Canada
    Μηνύματα
    479
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    ISP
    Proximus/Telus
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kostarasae Εμφάνιση μηνυμάτων
    vamvakoolas στα άλλα topics μεταπτυχιακών προτείνεις κατά την αναζήτηση εργασίας να ψαχτούμε γενικότερα στη Βρετανία (όχι στη πόλη που βρίσκεται το πανεπιστήμιο μόνο) και ίσως γενικότερα στην Ευρώπη (να μη ξεφύγουμε πολύ από τη πατρίδα). Εγώ είμαι ανοικτός με αυτό, δεν βάζω περιορισμό παρά μόνο τη γλώσσα όπου θα πρέπει να επενδύσω σε εκπαίδευση πάλι.
    Πως γίνεται αυτή η διαδικασία πρακτικά; Στα emails που θα απαντήσουν θετικά για συνέντευξη θα πρέπει να ταξιδεύω πέρα δώθε (πχ αν η εταιρία βρίσκεται Λονδίνο); Μιλάμε για 3-4 περιπτώσεις δηλαδή θα που με ενδιαφέρουν πάρα πολύ ώστε να δώσω τα μεταφορικά για τη συνέντευξη και μόνο; Μιλάμε για μεγάλες εταιρίες που έχουν γραφεία παντού; Έχουν μοντέρνες μορφές συνέντευξης μέσω skype κτλ; Παίζουν όλα αυτά;
    Πολύ γενική ερώτηση αλλά θέλω μια γενική εικόνα. Εφόσον θα ξεκινήσω από μικρομεσαίες εταιρίες όλα αυτά περιορίζονται. Σίγουρα μπορώ να δω αν θα βγάλω άκρη στην ίδια τη πόλη, μετά στις γειτονικές και επεκτείνομαι σταδιακά.

    Επίσης αν είσαι εκπαιδευτικός (δεν έχω καταλάβει) ίσως ξέρεις τι συμβαίνει αν θελήσω να κάνω 2ο μεταπτυχιακό (ξέρω γω στραβώνει κάτι) πχ στις ανανεώσιμες πηγές ενέργειας που πουλάει στην αγορά και χρηματοδοτείται από SAAS, τα 4 ίδια modules με του αυτοματισμού γίνονται αντιστοιχία ή τα ξανά διδάσκομαι και τα ξανά πληρώνω;

    http://www.courses.napier.ac.uk/cour...rol_W52754.htm
    http://www.courses.napier.ac.uk/cour...=%2fW52762.htm
    Οι μεγαλες εταιριες (Nissan, RBS, EADS etc) εχουν μια συγκεκριμμενη διαδρομη: (βιογραφικο->τηλεφωνικη/skype συνεντευξη->εξετασεις (αν και παιζει αυτο)->συναντηση με καποιον/ους απο την εταιρια στα κεντρικα->υποβολη προσφορας για τη θεση. Οι συνεντευξεις/εξετασεις αν εχει γραφεια στη πολη σου γινονται εκει αλλα απο στελεχη απο τα κεντρικα....αλλα το τελευταιο ταξιδακι στα κεντρικα δε το γλιτωνεις

    Οι μικρομεσαιες συνηθως εχουν τη δυνατοτητα μονο για μια τηλεφωνικη συνεντευξη ή skype αλλα στανταρ θα πρεπει να σε δουν (βεβαια αν τους εξηγησεις οτι εισαι μακρυα και αυτοι επειμενουν παει να πει οτι μαλλον θα σου δωσουν τη δουλεια οποτε θα πρεπει να κανεις το ταξιδακι ....)

    Σε καμμια περιπτωση δε πληρωνονται τα εξοδα αυτα...

    Αλλη εκδοχη (που συνιθιζεται) ειναι να πας σε ενα γραφειο job agency και να τους αναθεσεις να βρουν δουλεια για σενα οπου συνηθως κρατανε το πρωτο μισθο (ή ενα μεγαλο μερος) αλλα εχεις πολλες πιθανοτητες για καλο αποτελεσμα....



    Για το 2ο μεταπτυχιακο δε σου εξασφαλιζεται καμμια υποτροφια μιας και ειναι σα να κανεις αιτηση για μεταπτυχιακο απο την αρχη με ισες ευκαιριες με αυτους χωρις μεταπτυχιακο...ta modules ομως δε τα διδασκεσαι ουτε τα πληρωνεις
    Κωστής/kostis

    podi-latis.blogspot.com

  14. #44
    Εγγραφή
    30-01-2005
    Περιοχή
    City of light with thy violet crown
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    6.990
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    150/30Mbps
    ISP
    BT FTTP
    Router
    pfSense/Openreach ONT
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vamvakoolas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οι μεγαλες εταιριες (Nissan, RBS, EADS etc) εχουν μια συγκεκριμμενη διαδρομη: (βιογραφικο->τηλεφωνικη/skype συνεντευξη->εξετασεις (αν και παιζει αυτο)->συναντηση με καποιον/ους απο την εταιρια στα κεντρικα->υποβολη προσφορας για τη θεση. Οι συνεντευξεις/εξετασεις αν εχει γραφεια στη πολη σου γινονται εκει αλλα απο στελεχη απο τα κεντρικα....αλλα το τελευταιο ταξιδακι στα κεντρικα δε το γλιτωνεις

    Οι μικρομεσαιες συνηθως εχουν τη δυνατοτητα μονο για μια τηλεφωνικη συνεντευξη ή skype αλλα στανταρ θα πρεπει να σε δουν (βεβαια αν τους εξηγησεις οτι εισαι μακρυα και αυτοι επειμενουν παει να πει οτι μαλλον θα σου δωσουν τη δουλεια οποτε θα πρεπει να κανεις το ταξιδακι ....)

    Σε καμμια περιπτωση δε πληρωνονται τα εξοδα αυτα...
    Όχι απαραίτητα. Σε 'μένα και σε φίλο μου μας τα πλήρωσαν κανονικά
    Όταν ενώνουμε τις δυνάμεις μας, μπορούμε να πετύχουμε το ακατόρθωτο - Παναγιώτης Γιαννάκης

    Never say never, because limits, like fears, are often just an illusion -
    Michael Jordan


  15. #45
    Εγγραφή
    18-10-2007
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    4
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Μάλιστα, ευέλικτοι οι Βρετανοί...

    Δηλαδή το SAAS ή θα το πάρω τώρα ή ποτέ; Αν το πρόγραμμά μου είναι στη λίστα αυτών που χρηματοδοτεί, χρειάζονται επιπλέον προϋποθέσεις όπως καλή βαθμολογία ή χρηματοδοτούμαι ούτω σι άλλως;

    vamvakoolas εκτός από εκπαιδευτικός πρέπει να είσαι και ποδηλάτης κρίνοντας από το avatar. Το Εδιμβούργο και γενικότερα η Σκωτία πρέπει να είναι παράδεισος για MTB και city-bike. Θα κοιτάξω μήπως αγοράσω κανένα μεταχειρισμένο σπαστό από εκεί για τις μετακινήσεις. Αν μονιμοποιηθώ θα φέρω το MTB από Ελλάδα, έχει οργανωμένα "πάρκα" κοντά στο Εδιμβούργο για All-MountainFree-Ride/Downhill;

    Τέλος ψάχνοντας για accommodation το πανεπιστήμιο θέλει 2500 σε ευρώ με το καλημέρα για να κλείσεις μέχρι τον Μάιο ως ελάχιστο διάστημα (5 μήνες, 500 ο μήνας)!!! Είναι σχεδόν απαγορευτικό, οπότε κοιτάω τις φτηνές λύσεις συγκατοίκησης. Όμως επειδή πρέπει να γίνει έρευνα από κοντά για τα σπίτια και τους συγκάτοικους πρέπει να βρω μια προσωρινή λύση. Έχει κάτι hostels με 8 λίρες τη βραδιά σε κοινό δωμάτιο ή 40 λίρες τη βδομάδα http://www.hostelsaccommodation.com/...=article&sid=6, αξίζουν ή είναι τελειωμένα; Δε με νοιάζει το κοινόβιο, πρόσφατα τελείωσα στρατό άλλωστε, αρκεί να υπάρχει μια ασφάλεια για τα υπάρχοντά μου και να μη βρεθώ εκτεθειμένος σε μια ξένη χώρα. Κοιτάω και την extreme λύση του couchserfing (ο τσάμπας ζει!) μέχρι να βρω κάτι μόνιμο. http://www.couchsurfing.org Τι γνώμη έχετε;

Σελ. 3 από 5 ΠρώτηΠρώτη 12345 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Συσκευές LIDL. Γνώμες, αξιολογήσεις κτλ.
    Από Bananas στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 43
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-07-20, 18:42
  2. Μεταπτυχιακό στην πληροφορική στο ΠΑ.ΠΕΙ.
    Από spe75 στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-05-12, 13:18
  3. LED, backlit, anti-glare, HD, LCD, TFT, WXGA, κτλ κτλ κτλ
    Από Mazinga_GR στο φόρουμ Laptop, tablet και mobile computing
    Μηνύματα: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-10-11, 03:25
  4. Μεταπτυχιακό στο Strathclyde ή στο Stirling?
    Από george_t7 στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 67
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-10-11, 21:27
  5. Μεταπτυχιακό στο ETH Ζυρίχης
    Από h_kontos στο φόρουμ Πολιτική, Κοινωνικά Θέματα, Επιστήμες και Aθλητισμός
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-02-10, 17:19

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας