Εμφάνιση 1-14 από 14
  1. #1
    Εγγραφή
    23-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    66
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΓ. ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ
    Router
    ZTE ZXHNH108NS & ZyWALL35
    SNR / Attn
    11.4(dB) / (dB)
    Ακούστε μια εμπειρία που μόλις απέκτησα. Βρίσκομαι σο σπίτι του κουνιάδου μου, και κλασικά, κάθε φορά στρώνομαι στη δουλειά! Παρατηρώ λοιπόν ότι τα emails μου δεν φεύγουν με τίποτα. Αποσυνδέομαι από το δίκτυο του, βάζω το iPhone σε tethering mode, συνδέομαι μέσω αυτού και ως δια μαγείας, τα emails εξαφανίζονται από το outbox! Ωστόσο η αποστολή λειτουργούσε κανονικά!


    Στην αρχή σκέφτηκα μήπως το πρόβλημα είχε να κάνει με τους DNS του παρόχου. Δοκιμάζω OPENDNS, τίποτα! Δοκιμάζω Google open DNS, τίποτα και πάλι.


    Το συζητάω με τον κουνιάδο μου και μου λέει "Εμένα φεύγουν κανονικά!". Του λέω να δοκιμάσει να στείλει και κάνει το λάθος και μου στέλνει μέσω του Hotmail του! Πράγματι έφυγε το email. Όμως το hotmail συνδέεται στο Outlook μέσω MAPI protocol. Το σκέφτομαι λίγο και του λέω να δοκιμάσει να στείλει με κάποιον άλλον λογαριασμό που έχει στο Outlook. Δοκιμάζει με Yahoo! Bingo! Πήρα τα ίδια σφάλματα με μένα που χρησιμοποιώ τα εταιρικά μου email accounts. Το Yahoo! συνδέεται με POP3.


    Παίρνω τηλέφωνο την Cyta. Περνάει κανένα τέταρτο και έρχεται ο εκπρόσωπος στο τηλέφωνο. Του εξηγώ τι συμβαίνει. Κλασικά, first level support, μου λέει φταίνε οι ρυθμίσεις στον outgoing mail server.
    - "Τι smtp server έχετε σετάρει;" μου λέει το παληκάρι.
    - "Τον ίδιο με τον incoming", του απαντώ!
    - "Ααα, αυτό είναι λάθος! Δεν μπορεί να είναι ο ίδιος", μου απαντάει!
    - "Ακούστε!", του λέω. "Είμαι hoster και ξέρω πολύ καλά τι mail server έχω στήσει. Ο ίδιος είναι και για SMTP και για POP/IMAP".
    - "Χμμ.. δώστε μου ένα λεπτό σας παρακαλώ.", μου απαντάει και με βάζει σε αναμονή για 3-4 λεπτά.


    Έρχεται στο τηλέφωνο μετά από λίγο και μου λέει...
    - "Κοιτάξτε να δείτε, δεν μπορεί να λειτουργήσει η πόρτα 25 με άλλον SMTP server, εκτός από αυτόν της Cyta."
    - "Μα, γιατί την κόβετε; Υπάρχει κάποιος λόγος;"
    - "Όχι, απλά δεν λειτουργεί με τη σύνδεση που έχετε. Πρέπει είτε να βάλετε άλλον SMTP, είτε να χρησιμοποιήσετε άλλη πόρτα, είτε να βάλετε στο πακέτο σας στατική IP". (Τι να την κάνει ο κουνιάδος μου τη στατική IP? Ένας απλός χρήστης internet είναι που παίζει παιχνίδια στο internet και ασχολείται με το facebook στον ελεύθερο χρόνο του).
    - "Καλά, είναι δυνατόν; Δηλαδή μου λέτε να πω στην Yahoo! να αλλάξει την πόρτα στον mail server της ή να αλλάζω ρυθμίσεις στους λογαριασμούς μου στο Outlook, αναλόγως με το αν βρίσκομαι πίσω από τη σύνδεση της Cyta ή όχι (γιατί ο Outgoing SMTP server της Cyta σιγά μην λειτουργεί αν βρεθώ πίσω από σύνδεση άλλου παρόχου), είτε να πληρώσω στατική IP, ενώ δεν την χρειάζομαι. Άρα όλο το θέμα είναι εμπορικό δηλαδή!"
    - "Ισχύει ότι σας είπα πριν", μου λέει. Και η συζήτηση τελειώνει εκεί.


    Τσέκαρα στο site της Cyta και διαπίστωσα ότι 1 στατική IP έχει 6,00 €. Στράβωσα απίστευτα! Όχι για το κόστος της IP, αλλά για τον τρόπο με τον οποίο το χειρίζονται. Λες κι έχει καμιά σχέση το μπλοκάρισμα της πόρτας με την static IP.


    Τα συμπεράσματα δικά σας. Προσωπικά, μακριά από Cyta και γενικά από όλους αυτούς τους γελοίους (νέους) παρόχους που ξεφυτρώνουν σαν μανιτάρια και πουλάνε φούμαρα για μεταξωτές κορδέλες σε εξευτελιστικές τιμές. Και δεν είναι μόνο αυτό. Δημιουργούν και αθέμιτο ανταγωνισμό, γιατί δεν στα λένε όλα από την αρχή και τα ανακαλύπτεις μετά! Και μετά τι κάνεις? Μάλλον αυτό είναι λόγος ρίξης της σύμβασης.

  2. #2
    Εγγραφή
    25-04-2006
    Μηνύματα
    513
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    5495/31636 kbps
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΑΛΕΞΑΝΔΡΕΙΑ
    Router
    ZXHN H268Q V7.0
    Το θέμα έχει απαντηθεί. Διάβασε εδώ
    Εγώ πιστεύω ότι καλά κάνουν. Για το μόνο που μπορώ να τους επιρρίπτω ευθύνες είναι ότι έσβησαν από το site τους το παρακάτω κείμενο.
    Spoiler:
    Αγαπητοί Πελάτες,

    Ένα από τα σημαντικότερα προβλήματα του ηλεκτρονικού ταχυδρομείου είναι η ανεπιθύμητη αλληλογραφία (Spam). Για την καταπολέμησή της άλλα και για την αποφυγή χαρακτηρισμού της αλληλογραφίας σας ως ανεπιθύμητη από τις μηχανές ανίχνευσης, θα πρέπει όλη η ηλεκτρονική αλληλογραφία να αποστέλλεται μέσω των υπηρετών (servers) της Cyta Ελλάδος. Για την επίτευξη των παραπάνω, θα πρέπει σε όλους τους λογαριασμούς ηλεκτρονικού ταχυδρομείου να ρυθμιστεί ως υπηρέτης εξερχόμενης αλληλογραφίας (outgoing mail server) ο mail-out.cyta.gr.

    Είναι σημαντικό να σημειωθεί ότι όταν η ηλεκτρονική αλληλογραφία αποστέλλεται από το δίκτυο της Cyta Ελλάδος τότε για όλους τους λογαριασμούς ηλεκτρονικής αλληλογραφίας, όχι μόνον τους λογαριασμούς της Cyta Ελλάδος της μορφής email@cyta.gr, θα πρέπει ο mail-out.cyta.gr να είναι ρυθμισμένος ως υπηρέτης εξερχόμενης αλληλογραφίας. Χωρίς αυτή τη ρύθμιση στις εφαρμογές ηλεκτρονικής αλληλογραφίας (π.χ. Microsoft Outlook, Outlook Express, Windows Mail, Mozilla Thunderbird) θα είναι αδύνατη η αποστολή ηλεκτρονικής αλληλογραφίας. Να σημειωθεί επίσης ότι εφαρμογές ηλεκτρονικού ταχυδρομείου (π.χ. yahoo mail, gmail, hotmail) οι οποίες βασίζονται σε φυλλομετρητές ιστοσελίδων (web browsers), δεν επηρεάζονται από τη συγκεκριμένη αλλαγή.

    Το τμήμα Τεχνικής Υποστήριξης της Cyta βρίσκεται πάντοτε στη διάθεσή σας στο 13811 για διευκρινήσεις ή βοήθεια.

  3. #3
    Εγγραφή
    18-08-2003
    Περιοχή
    3491
    Μηνύματα
    5.146
    Downloads
    19
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    16000/800
    ISP
    Conn-x OTE/Otenet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΡΗΣ
    Router
    C876
    SNR / Attn
    9(dB) / 8(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Διάβασε το συμβόλαιο, χωρίς να είμαι σίγουρος, αν μόλις την απέκτησες, υπάρχει περίπτωση να μπορείς να υπαναχωρήσεις χωρίς κόστος.

    Από κει και πέρα, είναι πολύ κοινή πολιτική αυτό που κάνουν, την ακολουθούν κι αρκετοί πάροχοι του εξωτερικού. Καλό θα ήταν να υπήρχε διαδικασία για opt-out βέβαια.

    Τσέκαρα στο site της Cyta και διαπίστωσα ότι 1 στατική IP έχει 6,00 €. Στράβωσα απίστευτα! Όχι για το κόστος της IP, αλλά για τον τρόπο με τον οποίο το χειρίζονται. Λες κι έχει καμιά σχέση το μπλοκάρισμα της πόρτας με την static IP.
    Έχει έμμεση σχέση. Αν είσαι επαγγελματίας spammer, θα γίνει blacklisted μόνο μια ip τους, όχι πολλές. Υποθέτω είναι βολικό και στην υλοποίηση, αλλά αυτό είναι άλλο θέμα...
    In theory, practice is the same as theory.
    In practice, it isn't.

  4. #4
    Εγγραφή
    23-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    66
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΓ. ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ
    Router
    ZTE ZXHNH108NS & ZyWALL35
    SNR / Attn
    11.4(dB) / (dB)
    Παιδιά δεν γίνονται αυτά που λένε στο κείμενο που αναφέρει ο s_samaras ότι έσβησαν. Είναι δυνατόν να αλλάζω τον smtp server σε 11 λογαριασμούς στο Outlook και όταν φεύγω από κει (laptop) να βάζω πάλι τους άλλους smtp και όταν ξαναπάω στον κουνιάδο μου να τους ξανα-αλλάζω? Αυτά είναι το λιγότερο γελοία.

    Ωστόσο το spam μπορούν να το καταπολεμήσουν με χίλιους άλλους τρόπους. Το "πονάει χέρι, κόψει χέρι" ανήκει στον μεσαίωνα της πληροφορικής.

    SfH, αυτό ακριβώς πρότεινα κι εγώ στον κουνιάδο μου. Θα τους το κάνει θέμα.

  5. #5
    Εγγραφή
    06-03-2005
    Περιοχή
    Thessaloniki
    Μηνύματα
    194
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    1Gbps/1Gbps
    ISP
    Tellas
    DSLAM
    On Telecoms - ΑΘΗΝΑ
    Router
    CCR
    Ειναι κατι που κανουν αρκετοι ISPs στο εξωτερικο.
    Αφου εισαι και hoster θα πρεπει να εχεις υποψιν πως τα περισσοτερα εμπορικα control panels για hosting (CPanel κτλ) εχουν ενεργοποιημενη και την πορτα 26 ακριβως για τον λογο αυτο.


  6. #6
    Εγγραφή
    23-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    66
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΓ. ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ
    Router
    ZTE ZXHNH108NS & ZyWALL35
    SNR / Attn
    11.4(dB) / (dB)
    Στην εταιρία μας χρησιμοποιούμε το DirectAdmin και αυτό που αναφέρεις δεν το γνώριζα. Όμως αυτό δεν μου φαίνεται και πολύ λογικό. Δεν νομίζω ότι το να παρακάμπτεις μια πόρτα και να χρησιμοποιείς μια άλλη λύνεις το πρόβλημα (αν υφίσταται καν πρόβλημα). Δεν καταλαβαίνω γιατί να γίνεται block μια τόσο common port? Είναι ίσως η επόμενη πιο κοινότυπη πόρτα μετά την 80! Είναι δυνατόν; Συγνώμη, αλλά δεν το δέχομαι. Για μένα είναι Α-ΠΑ-ΡΑ-ΔΕ-ΚΤΟ.

  7. #7
    Εγγραφή
    20-03-2003
    Περιοχή
    Στη μόνη πόλη που γράφεται με 2 'σ' και προφέρεται με 2 'λ'
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    21.422
    Downloads
    25
    Uploads
    2
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11000/1023
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΡΟΣΤΑΝ
    Router
    Netgear DGN2000
    SNR / Attn
    4(dB) / 30.5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Οπότε η λύση που προτείνει η cyta είναι να φαίνεται ως αποστολέας ο someone@xmail.com και ώς SMTP server o mail-out.cyta.gr
    Εγγυημένη συνταγή για να χαρακτηριστεί ένα νόμιμο mail ως spam.
    Sorry αλλα συμφωνώ απόλυτα με τον apitsos. Είναι απαράδεκτη η πολιτική αφού δεν συνοδεύεται από opt-out ή άλλη λύση που δεν επιβαρύνει τον συνδρομητή. Για την ακρίβεια σύμφωνα με τα παραπάνω η CYTA ακυρώνει τη χρήση του πρωτοκόλλου SMTP προς τρίτους server και απαιτεί χρήματα για να ανοίξει αυτή η υπηρεσία. Αυτό αντιβαίνει το net neutrality που αποτελεί πυλώνα στην ΕΕ.
    Imho καταγγελία στην ΕΕΤΤ και ακύρωση της σύμβασης.
    Όσο πιο βαθιά βάζουν το χέρι οι εταίροι στις τσέπες μας, τόσο πιο κοντά φθάνουν στα @@ μας

  8. #8
    Εγγραφή
    18-08-2003
    Περιοχή
    3491
    Μηνύματα
    5.146
    Downloads
    19
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    16000/800
    ISP
    Conn-x OTE/Otenet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΡΗΣ
    Router
    C876
    SNR / Attn
    9(dB) / 8(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από apitsos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στην εταιρία μας χρησιμοποιούμε το DirectAdmin και αυτό που αναφέρεις δεν το γνώριζα. Όμως αυτό δεν μου φαίνεται και πολύ λογικό. Δεν νομίζω ότι το να παρακάμπτεις μια πόρτα και να χρησιμοποιείς μια άλλη λύνεις το πρόβλημα (αν υφίσταται καν πρόβλημα). Δεν καταλαβαίνω γιατί να γίνεται block μια τόσο common port? Είναι ίσως η επόμενη πιο κοινότυπη πόρτα μετά την 80! Είναι δυνατόν; Συγνώμη, αλλά δεν το δέχομαι. Για μένα είναι Α-ΠΑ-ΡΑ-ΔΕ-ΚΤΟ.
    Είσαι πελάτης του Χ ISP. Κολλάς ένα γουορμοτροζάνι ( TM @ Wantilles ). Γίνονται blacklist μερικές IP του. Κράζουν μερικοί πελάτες. Κολλάνε κι άλλοι πελάτες. Γίνεται blacklist όλο το AS του ISP και κράζουν πια όλοι οι πελάτες. Ο ISP πληρώνει περισσότερα από το κέρδος που βγάζει από εσένα για express delist . Μετά από μια βδομάδα είναι blacklisted πάλι. Οι λύσεις που έχει είναι οι εξής:

    1) Αυτό που κάνει η cyta ( και αρκετοί άλλοι ) ακριβώς επειδή τα γουορμοτροζάνια χρησιμοποιούν κι αυτά το port 25 στο 99% των περιπτώσεων .

    2) Να ελέγχει όλο την κίνηση στο port 25 ( ή ακόμα και σε άλλα ports ) για σπαμ/κτλ, ακόμα κι αν δε χρησιμοποιεί το mailserver της. Εδώ έχουμε ωραία θέματα ιδιοτηκότητας και θα είχαμε γεμίσει με threads τύπου "Γιατί λέει στους όρους ότι έχουν δικαίωμα να διαβάζουν τα email μου?" . Μερικοί έξω το κάνουν και βάζουν χρήστες που πιστεύουν ότι είναι μολυσμένοι σε walled gardens μέχρι να λάβουν τα απαραίτητα μέτρα. Αυτό πιθανώς να ήταν προτιμότερη λύση, αλλά κοστίζει περισσότερο στην υποστήριξη ( στην αρχή τουλάχιστον ) και δεν είναι ότι πιο εύκολο να πείσεις τον τελικό χρήστη ότι είναι οφέλιμη υπηρεσία κι όχι ότι "ο Μήτσος από την Κίτσοςνετ τον παρακολουθεί".

    3) Να μην ασχοληθεί και να αποδεχθεί ότι όλα τα mail που φεύγουν από IP του θα μαρκάρονται σα σπαμ.

    4) Να ασχολείσαι με κάθε πελάτη μεμονομένα και να αποδεχτείς ότι ένα ποσοστό των IP σου θα γίνεται blacklist, πληρώνοντας όποτε μπορείς για delists.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος SfH : 19-11-12 στις 13:31.
    In theory, practice is the same as theory.
    In practice, it isn't.

  9. #9
    Εγγραφή
    23-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    66
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΓ. ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ
    Router
    ZTE ZXHNH108NS & ZyWALL35
    SNR / Attn
    11.4(dB) / (dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από yiapap Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οπότε η λύση που προτείνει η cyta είναι να φαίνεται ως αποστολέας ο someone@xmail.com και ώς SMTP server o mail-out.cyta.gr
    Εγγυημένη συνταγή για να χαρακτηριστεί ένα νόμιμο mail ως spam.
    Sorry αλλα συμφωνώ απόλυτα με τον apitsos. Είναι απαράδεκτη η πολιτική αφού δεν συνοδεύεται από opt-out ή άλλη λύση που δεν επιβαρύνει τον συνδρομητή. Για την ακρίβεια σύμφωνα με τα παραπάνω η CYTA ακυρώνει τη χρήση του πρωτοκόλλου SMTP προς τρίτους server και απαιτεί χρήματα για να ανοίξει αυτή η υπηρεσία. Αυτό αντιβαίνει το net neutrality που αποτελεί πυλώνα στην ΕΕ.
    Imho καταγγελία στην ΕΕΤΤ και ακύρωση της σύμβασης.
    Άντε μπράβο, πες τα χρυσόστομε!

    Δηλαδή αν πληρώσω τα 6,00 € το μήνα για την static IP φίλτατε SfH ούτε warm/trojans θα κολλήσω, ούτε spam θα κάνω, ούτε τίποτα. Και αν το κάνω, τότε όλη η ζημιά θα είναι να μπλοκαριστεί μόνο μία IP. Κι έτσι ούτε γάτα ούτε ζημιά! Εγώ θα την έχω την IP, άρα εγώ θα μπλοκαριστώ μόνο! Σωστά; Και όσον αφορά το κόστος του ISP να την ξεμπλοκάρει, γιατί θα το απαιτήσω να γίνει αυτό, σαν χρήστης με static IP που θα είμαι, θα είναι σαφώς μικρότερο από το ποσό που θέχει εισπράξει 6,00 € Χ 5-6 μήνες.

    Αυτά είναι μπούρδες για μένα, συγνώμη! Απλά είναι εμπορικό το όλο θέμα και επειδή όλοι προτιμούν τη Cyta για τις χαμηλές της τιμές (και μόνο), βρήκαν έναν τρόπο να πουλήσουν μια πανάκριβη υπηρεσία που στην ουσία έχει μηδενικό κόστος για αυτούς. Η IP δεν θα έπρεπε να κοστίζει πάνω από 1,00 € η μία το μήνα. Αν φυσικά ξέετε πως λειτουργεί η διευθυνσιοδότηση (βλέπε RIPE) και τι κόστος έχει. Με μια ετήσια συνδρομή παίρνεις όσες IP χρειάζεσαι.

    Εν πάσει περιπτώση, για να μην βγούμε off-topic, ούτε πελάτης είμαι της Cyta, ούτε με πολυ-απασχολεί. Έτυχε να γίνει πελάτης ο κουνιάδος μου κι εγώ να ανακαλύψω το πρόβλημα. Δεν μπορώ να αλλάζω διαρκώς ρυθμίσεις στο Outlook σε τόσους λογαριασμούς, δεν πρόκειται να το κάνω και δεν θέλω καν να το σκέφτομαι. Είναι ηλιθιότητες όλα αυτά για μένα και ένας απαράδεκτος τρόπος για να πουλήσουν με το έτσι θέλω κάτι που είναι άχρηστο στους περισσότερους οικιακούς χρήστες, προκειμένου να τους επιτρέψουν να χρησιμοποιούν το email τους.


    Φιλικότατα,
    Άγγελος Πίτσος
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος apitsos : 19-11-12 στις 13:40. Αιτία: Διαπιστώθηκε ορθογραφικό λάθος μετά την υποβολή της απάντησης.

  10. #10
    Εγγραφή
    20-03-2003
    Περιοχή
    Στη μόνη πόλη που γράφεται με 2 'σ' και προφέρεται με 2 'λ'
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    21.422
    Downloads
    25
    Uploads
    2
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11000/1023
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΡΟΣΤΑΝ
    Router
    Netgear DGN2000
    SNR / Attn
    4(dB) / 30.5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από SfH Εμφάνιση μηνυμάτων
    Είσαι πελάτης του Χ ISP. Κολλάς ένα γουορμοτροζάνι ( TM @ Wantilles ). Γίνονται blacklist μερικές IP του. Κράζουν μερικοί πελάτες. Κολλάνε κι άλλοι πελάτες. Γίνεται blacklist όλο το AS του ISP και κράζουν πια όλοι οι πελάτες. Ο ISP πληρώνει περισσότερα από το κέρδος που βγάζει από εσένα για express delist . Μετά από μια βδομάδα είναι blacklisted πάλι. Οι λύσεις που έχει είναι οι εξής:

    1) Αυτό που κάνει η cyta ( και αρκετοί άλλοι ) ακριβώς επειδή τα γουορμοτροζάνια χρησιμοποιούν κι αυτά το port 25 στο 99% των περιπτώσεων .

    2) Να ελέγχει όλο την κίνηση στο port 25 ( ή ακόμα και σε άλλα ports ) για σπαμ/κτλ, ακόμα κι αν δε χρησιμοποιεί το mailserver της. Εδώ έχουμε ωραία θέματα ιδιοτηκότητας και θα είχαμε γεμίσει με threads τύπου "Γιατί λέει στους όρους ότι έχουν δικαίωμα να διαβάζουν τα email μου?" . Μερικοί έξω το κάνουν και βάζουν χρήστες που πιστεύουν ότι είναι μολυσμένοι σε walled gardens μέχρι να λάβουν τα απαραίτητα μέτρα. Αυτό πιθανώς να ήταν προτιμότερη λύση, αλλά κοστίζει περισσότερο στην υποστήριξη ( στην αρχή τουλάχιστον ) και δεν είναι ότι πιο εύκολο να πείσεις τον τελικό χρήστη ότι είναι οφέλιμη υπηρεσία κι όχι ότι "ο Μήτσος από την Κίτσοςνετ τον παρακολουθεί".

    3) Να μην ασχοληθεί και να αποδεχθεί ότι όλα τα mail που φεύγουν από IP του θα μαρκάρονται σα σπαμ.
    4) Να βάλει μια δυνατότητα ενεργοποίησης της πόρτας 25 κατόπιν αίτησης που θα λέει ότι δέχεσαι να ελέγχεται ο αριθμός/όγκος εξερχομένων ή ότι θα μπλοκαριστεί η υπηρεσία αν δεν ακολουθήσεις όρους fair use (αν είσαι spammer).

    Ερώτηση: Ποια η διαφορά στην επιβάρυνση αν ο πελάτης έχει static IP? Στην dyniamic θα μπλοκαριστούν 1-2-5 IP (μέχρι να διαπιστωθεί) και θα ακολουθηθεί διαδικασία άρσης του blacklist. Στην static θα μπλοκαριστεί μια, η διαδικασία όμως είναι η ίδια. Τα 6€/μήνα δηλαδή είναι αντίτιμο που πληρώνουν όλοι επειδή μερικοί είναι spammer ή επειδή ενδέχεται ο Η/Υ τους να μολυνθεί;
    Όσο πιο βαθιά βάζουν το χέρι οι εταίροι στις τσέπες μας, τόσο πιο κοντά φθάνουν στα @@ μας

  11. #11
    Εγγραφή
    22-09-2003
    Μηνύματα
    81.767
    Downloads
    218
    Uploads
    48
    Άρθρα
    6
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor DGA4130
    SNR / Attn
    6(dB) / 2.8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Η 587 πάντως παίζει χωρίς πρόβλημα με SMTP server εκτός Cyta.
    We'll build a fortress to keep them out and in a world gone silent I'll be your sound and if they try to hurt you I'll tear them down I'm always with you now....
    I forgot that I might see, so many Beautiful things
    everything that has a beginning has an end
    See the mirror in your eyes-see the truth behind your lies-your lies are haunting me See the reason in your eyes-giving answer to the why- your eyes are haunting me

  12. #12
    Εγγραφή
    18-08-2003
    Περιοχή
    3491
    Μηνύματα
    5.146
    Downloads
    19
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    16000/800
    ISP
    Conn-x OTE/Otenet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΡΗΣ
    Router
    C876
    SNR / Attn
    9(dB) / 8(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Δηλαδή αν πληρώσω τα 6,00 € το μήνα για την static IP φίλτατε SfH ούτε warm/trojans θα κολήσσω, ούτε spam θα κάνω, ούτε τίποτα. Και αν το κάνω, τότε όλη η ζημιά θα είναι να μπλοκαριστεί μόνο μία IP. Κι έτσι ούτε γάτα ούτε ζημιά! Εγώ θα την έχω την IP, άρα εγώ θα μπλοκαριστώ μόνο! Σωστά; Και όσον αφορά το κόστος του ISP να την ξεμπλοκάρει, γιατί θα το απαιτήσω να γίνει αυτό, σαν χρήστης με static IP που θα είμαι, θα είναι σαφώς μικρότερο από το ποσό που θέχει εισπράξει 6,00 € Χ 5-6 μήνες.
    Σωστά, θα μπλοκαριστείς εσύ. Θέμα ελέγχου είναι. Επίσης, εφόσον μπλοκαριστείς εσύ, θα έχεις ένα λόγο παραπάνω να λάβεις τα απαραίτητα μέτρα.

    Αυτά είναι μπούρδες για μένα, συγνώμη! Απλά είναι εμπορικό το όλο θέμα και επειδή όλοι προτιμούν τη Cyta για τις χαμηλές της τιμές (και μόνο), βρήκαν έναν τρόπο να πουλήσουν μια πανάκριβη υπηρεσία που στην ουσία έχει μηδενικό κόστος για αυτούς. Η IP δεν θα έπρεπε να κοστίζει πάνω από 1,00 € η μία το μήνα. Αν φυσικά ξέετε πως λειτουργεί η διευθυνσιοδότηση (βλέπε RIPE) και τι κόστος έχει. Με μια ετήσια συνδρομή παίρνεις όσες IP χρειάζεσαι.
    Δεν έχει να κάνει με το κόστος των IP. Είτε έχεις στατική είτε δυναμική, τους τρως διευθύνσεις. Δε νομίζω να είναι ιδιαίτερα μεγάλο το ποσοστό των χρηστών που κλείνει τα router του ούτως ή άλλως. Αυτό που πληρώνεις είναι διαχειρηστικά κόστη, κόστη για το provisioning, κόστη για το ότι συμβάλλεις στο να είναι μεγαλύτερο το routing table του ISP σου και φυσικά κέρδος . Δεν έχω στατιστικά, αλλά θα μου έκανε εντύπωση αν έστω 1% των πελατών της cyta έχει στατική ip για τον συγκεκριμένο λόγο.

    Συμφωνώ ( και το είχα γράψει στην αρχή ) ότι θα έπρεπε να υπάρχει opt out, όπως υπάρχει στην πολιτική προστασίας του οτε π.χ. .

    Ερώτηση: Ποια η διαφορά στην επιβάρυνση αν ο πελάτης έχει static IP? Στην dyniamic θα μπλοκαριστούν 1-2-5 IP (μέχρι να διαπιστωθεί) και θα ακολουθηθεί διαδικασία άρσης του blacklist. Στην static θα μπλοκαριστεί μια, η διαδικασία όμως είναι η ίδια.
    Θα χρειαστούν πενταπλάσια κρούσματα για να μπλοκαριστεί ένα δίκτυο ή πιθανώς όλο το AS όμως.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος SfH : 19-11-12 στις 14:06.
    In theory, practice is the same as theory.
    In practice, it isn't.

  13. #13
    Εγγραφή
    23-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    66
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΓ. ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ
    Router
    ZTE ZXHNH108NS & ZyWALL35
    SNR / Attn
    11.4(dB) / (dB)
    Η ουσία είναι μία. Δημιουργούν προβλήματα στη λειτουργία απλών κατά τα άλλα λειτουργιών. Το βρίσκω ακραίο και υπερβολικό και όπως είπα, τουλάχιστον από τη δική εμπειρία, δεν έχω δει κανέναν άλλο πάροχο στην Ελλάδα να κόβει την πόρτα 25 με άλλον SMTP πέρα του δικού του. Τουλάχιστον όχι HOL, FORTHnet & ΟΤΕ που έχει τύχει να λειτουργήσω.

    Να είστε όλοι καλά και καλή εβδομάδα!

  14. #14
    Εγγραφή
    20-03-2003
    Περιοχή
    Στη μόνη πόλη που γράφεται με 2 'σ' και προφέρεται με 2 'λ'
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    21.422
    Downloads
    25
    Uploads
    2
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11000/1023
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΡΟΣΤΑΝ
    Router
    Netgear DGN2000
    SNR / Attn
    4(dB) / 30.5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nnn Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η 587 πάντως παίζει χωρίς πρόβλημα με SMTP server εκτός Cyta.
    Eπειδή τη χρησιμοποιούν ελάχιστοι mail servers! Αν αύριο μεθαύριο λόγω μπλοκαρίσματος της 25 αρχίσουν τα μαμούνια (ή τα προγράμματα mass mailing) να τη χρησιμοποιούν τότε και αυτή θα μπλοκαριστεί! Το πρόβλημα πάλι δε λύνεται.
    Όσο πιο βαθιά βάζουν το χέρι οι εταίροι στις τσέπες μας, τόσο πιο κοντά φθάνουν στα @@ μας

Παρόμοια Θέματα

  1. Κλείδωμα port 25 για SMTP mail server από την Otenet
    Από TeliaZ στο φόρουμ COSMΟΤΕ
    Μηνύματα: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-06-15, 23:17
  2. Μηνύματα: 29
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-02-12, 20:32
  3. Είναι δυνατόν να διατηρήσουμε την εθνική κυριαρχία μας στην εποχή της παγκοσμιότητας;
    Από konenas στο φόρουμ Πολιτική, Κοινωνικά Θέματα, Επιστήμες και Aθλητισμός
    Μηνύματα: 34
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-04-10, 08:03
  4. Μηνύματα: 15
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-10-09, 23:23
  5. Μηνύματα: 17
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-10-06, 23:39

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας