Σελ. 1 από 12 123611 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 180
  1. #1
    Εγγραφή
    22-09-2003
    Μηνύματα
    81.785
    Downloads
    218
    Uploads
    48
    Άρθρα
    6
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor DGA4130
    SNR / Attn
    6(dB) / 2.8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    HELLAS
    Δελτίο Τύπου:
    Εκπρόσωπος Τύπου Ελληνικής Αστυνομίας, Αστυνομικός Υποδιευθυντής Χρήστος Μανούρας:

    «Από την Υπηρεσία Οικονομικής Αστυνομίας και Δίωξης Ηλεκτρονικού Εγκλήματος, σχηματίστηκε δικογραφία αυτόφωρης διαδικασίας, σε βάρος ενός 35χρονου ημεδαπού, ο οποίος κατηγορείται για παραβίαση των νομικών διατάξεων περί προστασίας των προσωπικών δεδομένων.

    Όπως προέκυψε από την αστυνομική έρευνα, ο 35χρονος κατείχε ψηφιακά αρχεία δεδομένων προσωπικού χαρακτήρα, περισσότερων των εννιά (9) εκατομμυρίων εγγραφών πολιτών, όπως στοιχεία ταυτότητας, διευθύνσεις κατοικίας, Αριθμούς Φορολογικών Μητρώων και αριθμούς κυκλοφορίας οχημάτων.

    Διερευνάται η προέλευση και η τυχόν διαχείριση των αρχείων αυτών από τον συλληφθέντα, καθώς και το ενδεχόμενο παραχώρησής τους, προκειμένου να χρησιμοποιηθούν έναντι χρηματικής αμοιβής.

    Σε βάρος του 35χρονου, ο οποίος θα οδηγηθεί σήμερα στον κ. Εισαγγελέα Πλημμελειοδικών Αθηνών, σχηματίστηκε δικογραφία κακουργηματικού χαρακτήρα.

    Λεπτομέρειες της συγκεκριμένης υπόθεσης θα παρουσιάσει ο Διευθυντής της Υπηρεσίας Οικονομικής Αστυνομίας και Δίωξης Ηλεκτρονικού Εγκλήματος, Ταξίαρχος Δημήτρης Γεωργατζής.

    Όσον αφορά στην υποβολή τυχόν ερωτήσεων, σε αυτές θα απαντήσει ο Διευθυντής της Υποδιεύθυνσης Δίωξης Ηλεκτρονικού Εγκλήματος, Αστυνομικός Διευθυντής Μανώλης Σφακιανάκης».

    Διευθυντής της Υπηρεσίας Οικονομικής Αστυνομίας και Δίωξης Ηλεκτρονικού Εγκλήματος, Ταξίαρχος Δημήτρης Γεωργατζής:

    «Η διερεύνηση της υπόθεσης ξεκίνησε χθες μετά από καταγγελία υπαλλήλου της Αρχής Προστασίας Δεδομένων Προσωπικού Χαρακτήρα, ότι άγνωστο άτομο κατέχει παράνομα, σε ψηφιακή μορφή, μεγάλο αριθμό αρχείων δεδομένων προσωπικού χαρακτήρα .

    Άμεσα και ύστερα από σχετική παραγγελία, όπως προβλέπεται εξάλλου, της Εισαγγελίας Πρωτοδικών Αθηνών, εξειδικευμένοι Αξιωματικοί της Υποδιεύθυνσης Δίωξης Ηλεκτρονικού Εγκλήματος, πραγματοποίησαν διαδικτυακή αστυνομική έρευνα και κατάφεραν να εντοπίσουν τα ψηφιακά ίχνη του εμπλεκόμενου στην υπόθεση ατόμου, που όπως αποδείχτηκε αργότερα ήταν ο 35χρονος συλληφθείς.

    Με βάση τα στοιχεία αυτά, κλιμάκιο αστυνομικών της Υπηρεσίας Δίωξης Ηλεκτρονικού Εγκλήματος, πραγματοποίησε αυθημερόν έρευνα στο σπίτι του ως άνω παρουσία Εισαγγελικού Λειτουργού, κατά τη διάρκεια της οποίας κατασχέθηκαν ένας (1) εξωτερικός σκληρός δίσκος χωρητικότητας 320 GB και τρεις (3) εσωτερικοί σκληροί δίσκοι άλλης χωρητικότητας.

    Από την επιτόπια αυτοψία στα συγκεκριμένα ηλεκτρονικά αποθηκευτικά μέσα, εντοπίστηκαν σε ψηφιακή μορφή αρχεία δεδομένων προσωπικού χαρακτήρα, με καταχωρήσεις για πάνω από 9.000.000 εγγραφές και συγκεκριμένα καταστάσεις με στοιχεία ταυτότητάς, Α.Φ.Μ, αριθμούς κυκλοφορίας οχημάτων, καθώς και διευθύνσεις κατοικιών των αναγραφομένων».

    Δ.Τ. ΕΛ.ΑΣ.


  2. #2
    Εγγραφή
    20-02-2012
    Μηνύματα
    396
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    κ απο την IP του σπιτιου του.......κυριος ο τυπος!!!!
    Δυστυχία σου Ελλάς, με τα τέκνα που γεννάς !!!

  3. #3
    Εγγραφή
    17-09-2006
    Περιοχή
    Σαλόνικα City - Αγ. Παύλος
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    2.728
    Downloads
    22
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1Gbps/1Gbps
    ISP
    Inalan
    Router
    ZTE F6600P
    SNR / Attn
    ~(dB) / ~(dB)
    ο Χριστος και ο Αποστολος,Παναγια μου και Χριστε μου, που τα βρηκε ολα αυτα?!?!

    τα στοιχεια ανω των 9.000.000 πολιτων,διασταυρωμενα σε λιστα,ψηφιακα!!!

    χαλαρα πρεπει να ειναι η μεγαλυτερη υποθεση διαρροης στοιχειων. εδω μιλαμε για κακουργημα και οργανωμενο εγκλημα,σιγουρα θα υπαρχουν και αλλα ατομα,ιδιωτες και δημοσιοι.


    οι υποκλοπες της VF δεν κλανουν μπαζα μιλαμε μπροστα σε αυτο.

    παντως απο αυτο
    ψηφιακά αρχεία δεδομένων προσωπικού χαρακτήρα, περισσότερων των εννιά (9) εκατομμυρίων εγγραφών πολιτών, όπως στοιχεία ταυτότητας, διευθύνσεις κατοικίας, Αριθμούς Φορολογικών Μητρώων και αριθμούς κυκλοφορίας οχημάτων.
    ο νους μου παει κατευθειαν στην ΓΓΠΣ και το TAXIS.net.

  4. #4
    Εγγραφή
    22-09-2003
    Μηνύματα
    81.785
    Downloads
    218
    Uploads
    48
    Άρθρα
    6
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor DGA4130
    SNR / Attn
    6(dB) / 2.8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Λογικά από εκεί τα πήρε, ή βρήκε ΤΗΝ ΤΡΥΠΑ ή απλά είναι inside job.
    We'll build a fortress to keep them out and in a world gone silent I'll be your sound and if they try to hurt you I'll tear them down I'm always with you now....
    I forgot that I might see, so many Beautiful things
    everything that has a beginning has an end
    See the mirror in your eyes-see the truth behind your lies-your lies are haunting me See the reason in your eyes-giving answer to the why- your eyes are haunting me

  5. #5
    Το avatar του μέλους Zer0c00L
    Zer0c00L Guest
    οντως ΗΜΑΡΤΟΝ που τα βρηκε ολα αυτα

    παντως αμα λεει 9 μυρια πολιτων λετε να ειμαστε και εμεις μεσα?

  6. #6
    Εγγραφή
    02-05-2008
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    10.635
    Downloads
    28
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    ~11000/890
    ISP
    conn-x(home) - HOL(work)
    DSLAM
    HOL - ΠΑΥΛΟΥ ΜΕΛΑ
    Router
    H108NS & DGN2200
    SNR / Attn
    9,9(dB) / 28,5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Οι μόνοι που δεν συμπεριλαμβάνονται στη λίστα, είναι αυτοί που δεν έχουν ΑΦΜ φίλε μου Zer0c00l
    Να είμαστε καλά, να γινόμαστε χάλια!!!
    Ε ψηλός είμαι, ότι θέλω λέω ;)

    Τώρα και σε ανέκδοτο

  7. #7
    Εγγραφή
    17-09-2006
    Περιοχή
    Σαλόνικα City - Αγ. Παύλος
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    2.728
    Downloads
    22
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1Gbps/1Gbps
    ISP
    Inalan
    Router
    ZTE F6600P
    SNR / Attn
    ~(dB) / ~(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nnn Εμφάνιση μηνυμάτων
    Λογικά από εκεί τα πήρε, ή βρήκε ΤΗΝ ΤΡΥΠΑ ή απλά είναι inside job.

    πρεπει οχι αυριο,ΧΘΕΣ,να μπουκαρει η Διωξη Ηλεκτρονικου Εγκληματος με τον Εισαγγελεα στην ΓΓΠΣ και να κληθουνε ΟΛΟΙ οσοι δουλευουν και εποπτευουν την ΓΓΠΣ ως "μαρτυρες",οπως και οι σχεδιαστες-κατασκευαστες του συστηματος.

    τοσο μεγαλη τρυπα,δεν γινεται,δεν το χωραει ο νους,πρεπει να ειναι δουλεια απο μεσα.

    ποια εταιρεια εχει φτιαξει το συστημα? αν θυμαμαι καλα δεν ειναι η ιδια εταιρεια που ειχε αναλαβει και το Πενταγωνο/ΥΠΕΘΑ ?

  8. #8
    Εγγραφή
    08-05-2003
    Περιοχή
    Москва/Афины
    Μηνύματα
    2.949
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100МБит/сек
    ISP
    Cosmote
    Router
    Sercomm
    νομίζω οτι αυτό είναι "τίποτα" μπροστά στο αρχείο που κυκλοφορεί στο net και το οποίο περιέχει τα στοιχεία 100.000.000 χρηστών του facebook

  9. #9
    Το avatar του μέλους Zer0c00L
    Zer0c00L Guest
    τα στοιχεια του FB δεν μας νοιαζουν...

    τα στοιχεια ομως απο την ΓΓΠΣ και TAXIS μας νοιαζουν καθως περιεχουν ΑΔΤ και ΑΦΜ

  10. #10
    Εγγραφή
    17-09-2006
    Περιοχή
    Σαλόνικα City - Αγ. Παύλος
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    2.728
    Downloads
    22
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1Gbps/1Gbps
    ISP
    Inalan
    Router
    ZTE F6600P
    SNR / Attn
    ~(dB) / ~(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από XTCgr Εμφάνιση μηνυμάτων
    νομίζω οτι αυτό είναι "τίποτα" μπροστά στο αρχείο που κυκλοφορεί στο net και το οποίο περιέχει τα στοιχεία 100.000.000 χρηστών του facebook

    ελα ρε XTC εκει μιλαμε για fb accounts και e-mails και ip's..

    εδω μιλαμε για καποιον που εχει ΟΛΑ τα βασικα στοιχεια ΚΑΘΕ πολιτη που δεν ειναι βρεφος ή νεκρός,διασταυρωμενα ετοιμα σε ψηφιακη λιστα! οι πιθανες ζημιες και προεκτασεις ειναι ΕΞΩΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΤΕΡΑΣΤΙΕΣ... εδω δεν δινουμε ποτε μαζι το ΑΦΜ μας με τον αριθμο της Ταυτοτητας μας παρα οταν πρεπει,εκει που πρεπει,και παλι το σκεφτεσαι,και αυτος τα ειχε στο pc του!

    σε αλλη χωρα της Ευρωπης θα ειχε γινει της μουρλης απο την πρωτη στιγμη της ειδησης.

    τελος,δεν το συζηταω καν αυριο εχω φυγει στην ΔΟΥ μου και το τοπικο Α.Τ. να αλλαξω τα στοιχεια μου.

    κοιμουνται ορθια τα Ελληνικα χαζοκαναλα,αντι να βγαλουν την ειδηση να πληροφορησουν τον κοσμακη οτι εχουν διαρρευσει τα πιο ευαισθητα στοιχεια τους!

  11. #11
    Εγγραφή
    26-03-2008
    Περιοχή
    ΒΟΛΟΣ
    Μηνύματα
    320
    Downloads
    73
    Uploads
    1
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    HOL
    DSLAM
    Vivodi - ΤΟΥΜΠΑ
    Router
    NETFASTER IAD
    SNR / Attn
    11(dB) / 23(dB)
    :troll" Που θα τα βρω ; κανενα λινκ στην "κοιλαδα του Πειρατη" ? :troll:

  12. #12
    Το avatar του μέλους Zer0c00L
    Zer0c00L Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Artemius Εμφάνιση μηνυμάτων
    ελα ρε XTC εκει μιλαμε για fb accounts και e-mails και ip's..

    εδω μιλαμε για καποιον που εχει ΟΛΑ τα βασικα στοιχεια ΚΑΘΕ πολιτη που δεν ειναι βρεφος ή νεκρός,διασταυρωμενα ετοιμα σε ψηφιακη λιστα! οι πιθανες ζημιες και προεκτασεις ειναι ΕΞΩΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΤΕΡΑΣΤΙΕΣ... εδω δεν δινουμε ποτε μαζι το ΑΦΜ μας με τον αριθμο της Ταυτοτητας μας παρα οταν πρεπει,εκει που πρεπει,και παλι το σκεφτεσαι,και αυτος τα ειχε στο pc του!

    σε αλλη χωρα της Ευρωπης θα ειχε γινει της μουρλης απο την πρωτη στιγμη της ειδησης.

    τελος,δεν το συζηταω καν αυριο εχω φυγει στην ΔΟΥ μου και το τοπικο Α.Τ. να αλλαξω τα στοιχεια μου.

    κοιμουνται ορθια τα Ελληνικα χαζοκαναλα,αντι να βγαλουν την ειδηση να πληροφορησουν τον κοσμακη οτι εχουν διαρρευσει τα πιο ευαισθητα στοιχεια τους!
    εσυ αυτο λες....

    ξερεις ποσες φορες εχω παει σε ανθρωπους για τεχνικη υποστηριξη και εχουν δει τα ματια μου να φυλανε σε ψηφιακα αρχεια τυπου doc/pdf/txt τραπεζικους λογαριασμους-καρτες-pin-αφμ-αδτ κτλ

    η ποσες φορες εχουν πεταξει υπολογιστες σταθερους/φορητους στα σκουπιδια και οι σκληροι δισκοι περιεχουν αυτα τα στοιχεια.

    αν και εμεις δεν προσεχουμε δεν μας φταινε οι αλλοι...

  13. #13
    Εγγραφή
    17-09-2006
    Περιοχή
    Σαλόνικα City - Αγ. Παύλος
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    2.728
    Downloads
    22
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1Gbps/1Gbps
    ISP
    Inalan
    Router
    ZTE F6600P
    SNR / Attn
    ~(dB) / ~(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Zer0c00L Εμφάνιση μηνυμάτων
    εσυ αυτο λες....

    ξερεις ποσες φορες εχω παει σε ανθρωπους για τεχνικη υποστηριξη και εχουν δει τα ματια μου να φυλανε σε ψηφιακα αρχεια τυπου doc/pdf/txt τραπεζικους λογαριασμους-καρτες-pin-αφμ-αδτ κτλ

    η ποσες φορες εχουν πεταξει υπολογιστες σταθερους/φορητους στα σκουπιδια και οι σκληροι δισκοι περιεχουν αυτα τα στοιχεια.

    αν και εμεις δεν προσεχουμε δεν μας φταινε οι αλλοι...

    κοιτα και εγω εχω τα πιν απο τις -χρεωστικες- 3 καρτες της οικογενειας σε .txt αλλα το εχω βαλει σε .rar με ενα μακρυναρι αλφαριθμητικοσυμβολικο κωδικο σε ενα φλασακι. και ναι πιο ευκολα θυμαμαι εκεινο τον κωδικο παρα τα πιν

    nnn καντο sticky να το δει ο κοσμος να πληροφορηθει τι εχει γινει να παρει τα μετρα του,τα καναλια και αλλα ενημερωτικα site κοιμουνται ορθια δεν εχουν παρει πρεφα!

  14. #14
    Εγγραφή
    29-09-2009
    Περιοχή
    C:/Temp
    Μηνύματα
    1.077
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    12288/1024
    ISP
    Forthnet
    Router
    Thomson TG 585 v8
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Artemius Εμφάνιση μηνυμάτων
    κοιμουνται ορθια τα Ελληνικα χαζοκαναλα,αντι να βγαλουν την ειδηση να πληροφορησουν τον κοσμακη οτι εχουν διαρρευσει τα πιο ευαισθητα στοιχεια τους![/B]
    Kαλα μην ταρασσεσαι τοσο πολυ και παθεις τιποτα...!!

    Την πινακιδα κυκλοφοριας οποιουδηποτε και με εναν "ασφαλιστη μεσα στα κολπα" να εχεις καλο φιλο.... βρισκεις ονοματεπωνυμο, διευθυνση και τηλεφωνο... μπαινεις και facebook να κοψεις φατσα αν θες... βλεπεις και αν πηγε Μυκονοοοοοοσςςσςσςσςςς εφ'οσον εχει φορα παρτιδα τα αλμπουμ του.

  15. #15
    Εγγραφή
    08-05-2003
    Περιοχή
    Москва/Афины
    Μηνύματα
    2.949
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100МБит/сек
    ISP
    Cosmote
    Router
    Sercomm
    μην μπερδεύεστε, δεν είναι όλοι οι fb users "συνειδητοποιημένοι" υπάρχουν πολλά accounts τα οποία πέρα απο 1-2 προσωπικά στοιχεία (πχ ημερομηνία γέννησης και φωτό) υπάρχουν πολλά στα οποία οι κάτοχοι έχουν περάσει προσωπικά στοιχεία όπως αριθμό κινητού τηλεφώνου, στοιχεία πιστωτικής κάρτας κτλ.

Σελ. 1 από 12 123611 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 43
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-09-12, 18:59
  2. Μηνύματα: 15
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-02-11, 02:54
  3. Πρώτη σύλληψη στην Ελλάδα για παραβίαση προσωπικών δεδομένων στο Facebook
    Από ARIADNI_28512 στο φόρουμ Πολιτική, Κοινωνικά Θέματα, Επιστήμες και Aθλητισμός
    Μηνύματα: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-06-09, 10:34

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας